Abt van Montserrat heeft zijn adelaarsnest verlaten tc EEN NEDERLAAG OF EEN TACTISCHE ZET Springvloed opgestapelde goederen naar Engeland Oostduitse vluchteling wil zichzelf inruilen Vierde lijk in zaakDelgado" BLIK NAAR BUITEN Wolfusie Openhartige Catalaan naar Rome Conflicten Talmt Rome? Miljoenen mej. Berghuys worden opnieuw verdeeld Inventaris Schoenmakers Tilburg wordt verkocht ter Terneuzen ebouw Hulst Nieuwe aanpak woningbeleid noodzakelijk Het kruitvat rookt al... (rum IOCHTER IS IN AAR" Ier Oostburg UIT MOSKOU" of Kassière N\ OUW EN HET ELIJK" AASKERING EEDIEVEN" RPSCHUTTER BRUI(D) AAN Mr. F. Andriessen ERFGENAMEN HEBBEN SUCCES Ondernemingen hebben te geringe omvang Die Bakker toch..... Weer aanhouding oorlogsmisdadigers in Duitsland Invoertoeslag met 5°/o verlaagd: Niet druk maken Voor vrijheid twee Westduitsers Nacht van 4-5 mei Stakingsorder voor Italiaans spoorwegpersoneel I *angekondigd.eUWP SUkin* 2' l Jonge boksers in bondsteam DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 38 APRIL 19fcó |mei, aanv. 8 uur: episoden schildert wat weten. Een film, die oin- welke gevaren de jeugd ideren hoe de moderne denkt en zoekt?Nee! óók voor u! Toegang 18 jaar 2 mei, aanvang 8 uur en en 4.30 uur presenteren 1ICOLOR 3EHEIM AGENT 007 lil ,sia with love) Y DANIELA BIANCHI, )JA REG IN, LEILA e.v.a. jknamige boek van LAN Sond auteur, kent wil deze en. JAMES BOND krijgt vapen en een beeldschoon Unie naar het westen te it daarbij verwikkeld in lad op het hoogste niveau. Toegang 14 jaar (Goede bijverdienste) 1 t.m. dinsdag 4 mei. Aan- 5ste sexuele voorlichtimgs- gemaakt. Ben film, die u beeld geeft van de won- er samenleving. Een film e 18 jaar MOET zien. Toegang 18 jaar ng 3 uur, presenteren wij: 'BOY (ROY ROGERS) in: SRS, GABY MAYER, SMI- ,1de westen, de prairie, en anderen een spannende en lag. Alle leeftijden mei om 8 uur. mei om 2.30 uur. onvergetelijke held uit „Terug keiharde film vol spanning de verste uithoeken van het reen jaagde op hem totdat hij brgang redde. meest gedecoreerde Amen- tweede wereldoorlog, als held (14 jaar) ïi om 5.15 en 8 uur. 3 mei om 8 uur. t 5S GARNER in een kostelijke It amuseren als nooit tevoren: best in een film vol grappige :looflijk veel plezier beleven :t vechten om het behoud van t een ander is getrouwd om- net een andere man op een •eft gezeten door schipbreuk U zelf maar komen zien. (14 jaar) ris Mr. H. H. Nauta te Rotter- ;heid van de N ADMINISTRATIE- en TKANTOOR, ;n loting plaats gehad van 3*4 de j •ij „De Drie Hoefijzers" ïmers: 186, 217. 253. 263, 269, 271, 290, 0, 417, 430, 431. 432, 434, 439, 440, 3, 523, 604, 620, 635, 636, 637, 639. 698, 701, 725, 736, 772, 782, 783. 852. 868, 887. 905, 906, 950. 955, 175,1112,1114, 1134, 1216,1223,1226, 299. 1311, 1312, 1315, 1316, 131». 1370, 1396, 1419, 1422, 1432, 143J- 504, 1530, 1532, 1535, 1546, 606, 1618, 1633, 1635, 1636, 1637. 740, 1749, 1785, 1803, 1815, l®3'. 47, 1968, 1969, 1996, r zijn per 1 juli 1965 met *1.0» •dam Bank N.V., en de Algemen e Amsterdam, Rotterdam en CEEN ADMINISTRATIE- .M USTKANTOOR te ROTTERDAM heidsbesef worden voor iedereen zicht baar en voelbaar, die een gesprek met hem voert. Een zachte natuur, als het medeleven en medevoelen met de mens betreft, ferm en beslist, als het de princi piële dingen en het getuigen voor waar heid, recht en naastenliefde betreft. En als iedere Spanjaard en als iedere Cata laan onverbiddelijk opkomend voor zijn overtuiging. (Van een bijzondere correspondent) MADRID Toen dezer dagen de abt van het eeuwenoude kloos ter van de paters Benediktijnen op de Monserrat, dom Aureli Es- carré, in Italië aankwam, waren op het vliegveld te Milaan de re porters van de bekendste socialis tische en communistische bladen aanwezig, om aan dit merkwaar dige feit een zo groot mogelijke publciteit te geven. Het is meer dan waarschijnlijk, dat zij door hun zeer nauwkeurig geïnformeer de verbindingsmannen in Barcelo na over het vertrek van dom Es- carré nauwkeurig ingelicht waren en deze prachtige gelegenheid niet voorbij wilden laten gaan, om weer eens Franco en zijdelings ook de Katholieke Kerk te brecritise- Gezien echter het feit dat ook de ove rige bladen in Italië en vele vooraan staande personages buiten Italië het ver- 'trek van dom Escarré uit Spanje als een belangrijk nieuws hebben geregistreerd en van commentaren hebben voorzien, is 'het wel de moeite waard, de achtergrond van deze belangstelling even iets nader te illustreren. Wij hebben dom Escarré nog niet z( lang geleden in zijn adelaarsnest opge zocht: in de rotsen van Montserrat die op 18 km buiten Barcelona steil uit de Cata laanse vlakte oprijzen tot meer dan dui zend meter hoogte. Hier werd in de ne gende eeuw door de benedictijnen een van de beroemdste kloosters van Europa gevestigd, met de legendarische naam van de berg, waar volgens de oude sage de graal verborgen moet zijn geweest, [waarnaar Parcival zocht. Hier, omgeven en beschermd door de machtige rotstan- den, ligt hoog boven het Spaanse land het klooster, waarin een oud madonnabeeld bewaard wordt. Hier ligt het oude cen trum van het godsdienstige Spaanse en Catalaanse leven, van Spaanse en ook re gionaal-Catalaanse cultuur, hier in deze verheven eenzaamheid zoeken sinds f eeuwen christenen uit alle landen bezin- ning en kracht. Dom Escarré heeft deze traditie van Montserrat voortgezet. Hij heeft een oorspronkelijke wijde belangstelling voor 't culturele en sociale leven om hem heen. Zijn jeugdig enthousiasme, zijn vurige deelneming aan alle mense lijke problemen die de gemeenschap om hem heen bezig houden, zijn grote intel lectuele moed en zijn verantwoordelijk- Escarré een nederlaag van de Kerk te genover een totalitair of autoritair re- gime ziet en vergelijkingen maakt met een situatie, zoals die in Hochhuths „Stellvertreter" wordt beschreven: in plaats van een krachtige houding tegen over een ondemocratisch systeem aan te nemen, geeft Rome, zo wordt gerede neerd, om wille van bepaalde „kerkelijke belangen" te gemakkelijk toe. Zo eenvoudig is het natuurlijk ook weer niet. Sommigen zullen zich afvra gen of het verstandig was van de abt, zó alleen en zó open positie te kiezen wat hem dicht bij zuiver politieke problemen en conflicten bracht. Anderen zullen van mening zijn dat hier het laatste woord nog niet gesproken is, hopende dat mén zich aan het oude gezegde wilde houden: reculer pour mieux sauter (teruggaan om beter te kurinen springen). Allen zul len echter betreuren, dat de indruk ge wekt werd alsof de Kerk bepaalde dui delijke gebreken van het regime van Franco wilde sparen en dat een zo eminente figuur als de abt van Mont serrat zijn belangrijk religieus en cultu reel werk niet kan voortzetten. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Alles wyst erop, dat er fundamenteel iets aan het veranderen is in onze woningvoorziening. Zo is de dis tributie meer actueel ingesteld. Toch zal ook een nieuw beleid noodzakelijk zijn. De als t-delijk gedachte subsidiëring van de woningbouw vormt als het ware de voortzetting van de oude lijn, namelijk integratie van woningbeleid en distribu tie. maar nu is een andere, meer aan de luidige situatie aangepaste visie nodig Dt betoogde de heer mr. F. H. J. An- iriessen, directeur van de stichting ka- itholiek instituut voor volkshuisvesting, Itydens een bijeenkomst in Utrecht van de landelijke contactcommissie inzake woonruimtevraagstuk. Een sterke aanpak van het krotten- vraagstuk is nodig. Een optimale, wo ning voorziening streeft naar een gezond evenwicht tussen de onderscheidene ca- Itegoriën woningen: woningwetwoningen, premiewoningen en ongesubsidieerde wo ningen. De distributie vraagt dikwijls om zoveel mogelijk woningwetwoningen, die ook uit oogpunt van woonruimteverdeling het meest aantrekkelijk schijnen. I Teneinde doorstroming te bevorderen, is het volgens mr Andriessen nodig om de belemmeringen weg te nemen. Deze zijn o.a. ongemotiveerde huurverschillen tussen oudere en nieuwe woningen, en een te weinig aantrekkelijke kwaliteit van de nieuwbouw. Een huurverhoging voor de bestaande voorraad, een subsidie verhoging voor de nieuw te bouwen wo ningen alsmede een duidelijke verbete ring van de kwaliteit, dat zijn de samen stellende elementen van de peiler „door stroming", die het komende woningbe leid zal schragen. De heer Andriessen zei er niet van overtuigd te zijn, dat algehele huurmaat- regelen een oplossing bieden, maar dat individuele aanpassing op basis van kwa liteit uitgangspunt zal moeten worden. Welnu, dit moest natuurlijk langza merhand tot een conflict met het regime van Franco leiden; dom Escarré weerde zich tegen de discriminatie van de Cata laanse taal en Catalaanse culturele tradi tie die in het volk nog een zeer grote betekenis heeft en daarom ook voor de religieuze cultuur van deze streek van groot belang is. De abt van Montserrat, wiens woord in geheel Catalonië gehoord wordt, heeft daarom altijd gepleit voor een grotere eerbiediging van de oude regionale aspi raties van Catalonië dat een koninkrijk was nog voor de tijd van de Spaanse ko ningen van Castilië. Dat deze aspiraties in het volk ook door de druk van boven soms separatistische accenten krijgen maakt het probleem natuurlijk bijzonder ingewikkeld. Dom Escarré keerde zich verder ook tegen de arrestaties van christen-demo craten en vertegenwoordigers van de christelijke arbeidersjeugd en de chris telijke vakbeweging, die in de gevange nissen ruw behandeld worden. Al deze organisaties zijn namelijk in Spanje ver boden. In telegrammen aan Franco en in toespraken van de kansel heeft dom Es carré deze dingen aan de kaak gesteld. Bijzonder belangrijk echter is het feit, dat de abt van Montserrat in toenemen de mate beseft welk een gevaar voor de Kerk de groeiende verwijdering tussen de arbeiders en de Kerk betekende. In Spanje wordt de Kerk bij het merendeel van de arbeiders nu eenmaal met het re gime vereenzelvigd. De sociale politiek in Spanje, dit wordt ook in herderlijke brieven van de Spaanse bisschoppen en in de verklaringen van de arbeidersorgani saties van de Katholieke Actie in Spanje steeds weer gezegd, laat nog zeer veel te wensen over, om het voorzichtig uit te drukken. De abt van Montserrat staat in het gehele land bekend om zijn grote so ciale belangstelling en zijn deelneming aan de problemen van de arbeiders. Dit alles kwam vooral tot uiting in een interview dat de abt in november 1963 aan ,,Le Monde" gaf. Het was een felle aanklacht tegen het regime, dat vol gens dom Escarré niet erin geslaagd was een werkelijke vrede tussen de Span jaarden tot stand te brengen en een be stel volgens christelijke beginselen in te richten. De reactie van de Spaanse re gering was begrijpelijkerwijs zeer fel en reeds toen gingen geruchten rond, dat de abt van Montserrat op aandringen van Franco zijn functie zou moeten neerleg gen. Eind verleden jaar sprak dom Escarré zich in een preek tegen de nieuwe „wet op de verenigingen" uit, omdat deze wet eveneens indruiste tegen de fundamen tele rechten van menings_ en organisa tievrijheid. Kort na dit incident volgt nu het vertrek van dom Escarré. Het is be. grijpelijk, ja onvermijdelijk dat het )ubliek en zeker dat gedeelte van iet publiek, dat Spanje, Franco èn de Katholieke Kerk graag in één pot gooit en te zamen niet erg vriendelijk te beoor delen gewoon is, in dit vertrek van dom LUZERN (ANP) TAe grote stadsraad van Luzern heeft de aanbeveling van financiële experts gevolgd en is akkoord ge gaan met een schikking tussen de wettige erfgenamen van de in mei vorig jaar op 64-jarige leeftijd over leden mejuffrouw H. A. Berghuys en een aantal instellingen en parti culieren in Luzern aan wie zij haar vermogen van ongeveer dertig mil joen gulden had nagelaten. Mejuffrouw Berghuys, dochter van een Nederlandse groothandelaar in brandstoffen en een Amerikaanse, leidde de laatste vijftien jaar een tamelijk afgezonderd bestaan in Lu zern. Zij verdeelde haar kapitaal on der een huishoudster, een man die voor haar honden zorgde en de stad Luzern voor de bouw van een nieuwe schouwburg en een bejaardentehuis. Haar wettig erfgenamen in Neder land en de Verenigde Staten kre gen geen cent. Deze brachten de zaak voor de Nederlandse en de Zwitserse rechter, waarbij zij de rechtsgeldig heid van verschillende bepalingen in het testament van mejuffrouw Berg huys bestreden. Intussen waren met de advocaten van de in het testament bedachte partijen onderhandelingen begonnen om te trachten tot een ver gelijk te komen. Er-werd een voorstel uitgewerkt waarbij de stad Luzern genoegen nam met een vermindering van veertien procent van het door mejuffrouw Berghuys toebedachte kapitaal. Daarnaast moesten de ove rige bevoordeelden vijftig procent la ten vallen. Luzern kan alsnog voor zijn schouwburg rekenen op 3,75 mil joen Zwitserse frank en een ongeveer even groot bedrag voor een bejaarden tehuis. TAe stadsraad overwoog bij zijn be sluit dat een proces wel eens een langdurige kwestie zou kunnen wor den, met hoge kosten en kans op ver lies. Het zou, na afloop van het in Nederland aangespannen proces, met het oog op belastingkwesties ook wel eens moeilijk kunnen zijn om het zich in Nederland bevindende ver mogensgedeelte ongeveer zeventien, miljoen gulden naar Zwitserland over te brengen. Een voordeel was dat het Kanton Luzern ruim vier miljoen gulden en de gemeente ruim twee miljoen gulden aan successie rechten zullen toevallen. Voorts werd vernomen dat de twee voornaamste begunstigden in het tes tament van mej. Berghuys, een ver zorgster en een man met wie zij zoals gezegd, haar liefde voor hon den deelde en die beiden ongeveer zeven miljoen gulden zouden krijgen, er mee akkoord waren gegaan hun aandeel met ruim de helft te ver minderen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Europese bedrij ven moeten veel sneller tot een fu sie overgaan, dan tot nu toe het geval geweest is. Het gaat hierbij volgens de Unie van Industriefe deraties niet om de concentratie zelf, maar wel om een betere po sitie in de concurrentiestrijd met Amerika. Tussen 1958 en 1962 zijn duizend fusies of concentraties in de E.E.G. tot stand gekomen, maar ook in Amerika fusioneert men steeds meer en dit geldt ook voor Engeland en Japan. Bovendien heeft een groot aantal Amerikaanse bedrijven voor miljarden dollars binnen de E.E.G. geïnvesteerd. De Unie van Industriefederalisten, waarin voor Nederland zitting hebben de Nederlandse werkgeversorganisaties, heeft een onderzoek ingesteld naar de verhoudingen tussen Amerikaanse en Europese bedrijven. Daaruit blijkt, dat een aantal Amerikaanse bedrijven nog steeds de eerste plaatsen innemen op de ranglijst van grote ondernemingen. In het Tweede Kamerdebat over de regeringsverklaring klinkt gelach achter ae regeringsverkla ring tijdens de rede van fractie voorzitter Bakker. V.l.n.r.: de mir nisters Suurhoff, Samkalden, Luns, Vondeling, premier Cals en minis ter Biesheuvel. MüNCHEN (DPA) De voormalige SS-bataljonscommandant Paul Lieber- mann uit Neustadt bij Coburg in Beieren is gisteren gearresteerd. De 54-jarige Liebermann wordt ervan verdacht tijdens de oorlog in Rusland aan terechtstellingen van joden, verzets strijders, vrouwen en kinderen meege werkt te hebben, aldus de justitie in Co- burg. Eveneens gisteren is de 53-jarige hoofd commissaris van politie te Wiesbaden in West-Duitsland, Oskar Christ, gearres teerd. Ook hij wordt verdacht van het be gaan van oorlogsmisdaden in de tweede wereldoorlog. EEN VAL van haar balcon is de 28-jari- ge mevrouw T. Knopper-Klomp uit Utrecht gisteren noodlottig geworden. In een ziekenhuis overleed zij aan een ernstige hoofdkwetsure. TILBURG De n.v. Wollenstoffen- fabriek W. Schoenmakers r Zn. te Til burg die haar produktie reeds enige tijd geleden heeft gestaakt, doch die als verkoopmaatschappij blijft voortbestaan onder regie van Thomas de Beer n.v., zal haar gehele fabrieksinveutaris li quideren. Dit gebeurt op 6, 7, 8, 9, en 10 mei a.s. bij openlbare inschrijving ten over staan van gerechtsdeurwaarrer G. Rud. Buddemeijer. De opdracht tot liquidatie is gegeven aan Jan Verschuunen n.v te Tilburg. Tijdens voornoemde kijkdagen kunnen de aspirant-kopers aan de hand van de catalogus, waarin de minimum liqui- datieprijzen als richtlijn staan vermeld, door middel van een inschrijfformulier hun biedingen in een verzegelde „stem bus' deponeren. (Van onze correspondent) LONDEN „Als u deze week een armada van Zweedse schepen ziet na deren, hoeft u niet te schrikken. Het z(jn slechts kooplieden die zich beijve ren om u met hout en papier te be voorraden", zo schreef de Londense „E- vening Times" optimistisch- De reden van deze luchtige vaststelling was dat de beruchte Britse invoertoeslag van 15 procent dinsdag tot 10 procent ver laagd werd. Precies zes maanden geleden besloot de socialistische regering van Groot- Brittannië tot de heffing van een im porttoeslag van vijftien procent over te gaan om de handelsbolans in evenwicht te helpen brengen. Dit optrede veroor zaakte felle protesten aan de overzijde van de Noordzee, waar vooral de lid staten van de Europese vrijhandelsver eniging zich „boos" maakten. Negen weken geleden beloofde Groot' Brittannië op een conferentie van de EFTA-landen in Genève de importtoe slag met vijf procent te verminderen van 27 april af. Het feit dat dit zo lang van tevoren bekendgemaakt werd, kan nu een springvloed van opgestapelde goederen naar Groot-Brittannië als ge volg hebben. Talrijke buitenlandse exporteurs hebben namelijk tot deze datum ge wacht om hun produkten naar het Verenigd Koninkrijk te verschepen. Volgens sommige vopruitzichten zullen de havens van Londen en Liverpool ten minste een maand lang overstelpt worden met buitengewone invoer: papier uit Zweden, textiel en speelgoed uit het Verre Oosten, sherry uit Spanje en Portugal, enz. Dit zou natuurlijk een ongunstige uitwerking hebben op de Britse handelsbalans. Het ministerie van handel in Londen maakt er zich echter niet druk over en BERLIJN (UPI) Een naar het westen uitgeweken vluchteling heeft gisteren in de rechtszaal in West-Berlijn aangebodennaar Oost-Duitsland terug te keren, als de Oostduitse autoriteiten twee Westduitsers vrijlaten. De vluchteling, de 36 jaar oude Horst Streit, deed zich op Goede Vrijdag voor als politieman in burger en nam in die „functie" de doorlaatpas van een Westberlij, ner in beslag. Hiermee ontkwam hij maar het westen. De communistische autoriteiten arresteerden de Westberlijner en diens vriend op verdenking van medeplichtigheid aan de ontsnapping. Men neemt aan dat zij beiden als gijzelaar worden vastgehouden, terwijl de Oostduitsers de uitlevering van de vluchteling eisten. Streit, die terecht staat wegens het veroorzaken van de arrestatie van het tweetal, deed onder aplaus van het publiek zijn aanbod terug te keren naar de oostzone. Streit heeft voor vier verschillende misdrijven 22 maanden in Westduitse ge vangenissen doorgebracht en week in 1956 naar het oosten uit. Hij zei te weten bij zijn terugkeer in Oost-Duitsland gearresteerd te worden, maar volgens zijn zeggen liet zijn geweten hem geen andere keus. Het Wesfberlijnse stadsbestuur had de eis tot uitlevering van Streit afgeslagen, omdat vluchtelingen nooit gedwongen worden terug te keren. Het gerechtshof heeft het geval-Streit verwezen naar een hoger gerechtshof om de Oostduitsers de kans te geven te reageren op Streits aanbod. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis Vakbonden van spoor - 5 mpi ppm tli hebben voor 4 op De staking zal beginnen op dinsdag- nister van transport Jervolino 5?' BADAJOZ (At P) Jn de omgeving van de Spaanse plaats Villanueva del Fresnodicht bij de Portugese grens, blijkt al geruime tijd vóór de ontdekking van de stoffelijke resten van naar men vermoedt de Portugese oppositieleider generaal Delgado, zijn secretaresse en een derde, onbekende man, een vierde lijk te zijn gevonden. Dit toffelijk overschot waarop sporen van geweld werden aange troffen, is, naar gisteren pas bekend werd omstreeks de 15de maart ontdekt, Eerst nam men aan, dkt het hier een smokke laar betrof, maar nu er in de nabijheid nog meer lijken zijn gevonden gaan de gedachten in een andere richting. Op last van de Spaanse justitie is het lijk naar Madrid overgebracht voor identificatie. De foto toont de plaats, waar de lijken zijn gevonden. TWEE schepen zijn gisteren op het Am sterdam-Rijnkanaal frontaal met elkaar in botsing gekomen. Een jongetje werd daarbij ernstig gewond. EEN KRACHTIGE aardbeving heeft het noordwestelijke deel van de Verenigde Staten en Canada getroffen. Het gebied van Seattle, in de staat Washington, werd het zwaarst geteisterd. Er zijn tal rijke doden en gewonden. President Bourguiba's beroep tot vredesonderhandelingen met en er kenning van Israël heeft in de Ara bische wereld een averechtse uit werking gehad. Zelden laaiden daar de anti-zionis tische hartstochten zo vlammend op als juist de laatste dagen. De Tune- sischlie. president wordt uitgemaakt voor „verrader" en bedreigd met staatsgrepen en verwijdering uit de Arabische Liga. In alle Arabische hoofdsteden lopen duizenden beto gers te hoop voor Tunesische ambas sades, die danig te lijden hebben on der dc gewelddaden van de woeden de massa. In Tunis worden weer contra betogingen gehouden en ambas sadeurs worden over en weer naar hun landen teruggeroepen. Deze ontlading van anti-Israëli sche sentimenten wekt wrange her inneringen op aan die andere voor vechter van toenadering tot Tel aujV' £e,vori.ge koning van Jordanië. ADdoellah, die zijn vredelievendheid met de dood heeft moeten bekopen. Dat was omstreeks 1950, dus vijftien jaar geleden Sindsdien is in de Arabische hou ding jegens Israël kennelijk geen schijn veranderd. Nog steeds moet 1 .'.:Y.®rnie^g^ worden" en dienen de Israëliërs „in zee gedreven" te wor den. Veranderd ia echter wel de machtspositie, die het land inneemt. Het heeft momenteel de sterkste strijdmacht van het Nabije Oosten en militair heeft het weinig te duch ten van zijn aartsvijanden. Egypte heeft een groot deel van zijn leger ingezet in de felle strijd tegen de de royalisten in Jemen, Irak heft de handen vol aan de opstandige Koerden en Syrië heeft zijn strijdmacht hard nodig om orde in eigen huis te houden. Deze militaire onmacht wordt nu gecom penseerd door allerlei irriterende plagerijen en het uitbrallen van an ti-Israëlische leuzen. Tel Aviv begint nu duidelijk zijn geduld te verliezen. Diverse malen heeft het de Arabi sche landen de hand gereikt, evenzo- vele malen werd die bruut wegge slagen. Het verhoogde zijn militaire kracht en waarschuwde, dat de Ara bische landen niet over de schreef mochten gaan. Die schreef lijkt nu bereikt. Hierachter ligt wat de di recte aanleiding tot een oorlog zou kunnen zijn: het Arabische plan tot omleiding van het Jordaanwater, dat Israël broodnodig heeft voor het vruchtbaar maken van de Ne- gev-woestijn, Geen teken wijst erop dat met name Egypte en Syrië van zins zijn een veer te laten, 'integen deel. Beide landen maken ernstig aanstalten hun omleggingsplannen te realiseren. Ook is er geen enkele aanwijzing, dat Israël afstand wil doen van het hem rechten- toeko mende Jordaanwater. Koning Hoes sein van Jordanië heeft al aange kondigd weinig hoop meer te heb ben op een vreedzame regeling. Hij voorspelde nog voor dit jaar een oorlog van Arabieren tegen Israël. Een grote rol .n de geladen crisis in het Nabije Oosten speelt in niet minder belangrijke mate het Pales tijnse vluchtelingenvraagstuk: het onderbrengen van de honderdduizen den ontheemden uit het voormalige Palestina, die nu rondzwerven in Is- raëls buurstaten. De Arabische lan den zien hiervoor slechts één oplos sing: het opheffen van de staat Is raël (hoe kan het anders!) en verde ling van zijn grondgebied in een stuk, waarop de vluchtelingen kun- nen worden samengebracht en een stuk, dat opgedeeld zou moeten wor den door de omringende landen. Ook voor dit orobleem is geen op lossing in zicht. De spanning stijgt, het kruitvat rookt. Een explosie kan nog voorkomen worden mits er onder de Arabische leiders nog meer Bourguiba'» opstaan. \Negeb JORDANIË' EGYPTE 11 LAT lv>gLtU4.ó*l 1#» PIJPLEIDINGEN Ontworptn Bastaand* Dit kaartje laat zien hoe Israël is omringd door vijandige staten. Dwars door het gebied stroomt de J or daan, een van de bronnen van de ernstige moeilijkheden in de Arabische wereld zegt, dat het verwachte importvolume gemakkelijk overdreven wordt. In Brit se handelskringen vestigt men ondertus sen de aandacht op het resterende deel van de importtoeslag, die met zijn, tien procent nog zeer hoog blijft. Het zal dan ook niet lang meer duren of er wordt al op een nieuwe verlaging aan gedrongen. Wegens de wankelbare toestand van de Britse economie, is het weinig waar schijnlijk, dat de invoertoeslag nog dit jaar helemaal zou afgeschaft worden. Wel is een nieuwe verlaging met vijf procent mogelijk, maar dan volgens de meeste waarnemers pas rond het be gin van de winter. Dit geleidelijke proces wordt alge meen als een nadeel beschouwd. Toen de importtoeslag van vijftien procent afgekondigd werd, hebben vele zaken lieden hun verkoopprijzen verhoogd. Ge leidelijke verlagingen hebben voor ge volg dat een terugkeer naar de oude prijzen hoogst onwaarschijnlijk wordt. AMSTERDAM (ANP) Op maan dag 17 mei komt in Den Haag een Ne derlands bondsteam in de ring voor de boksinterland tegen Tsjechoslowakije. De Nederlandse boks bond heeft voor deze ontmoeting een team samengesteld waarin naast geroutineerde boksers Gans, Van der Kerkhof en Roossien en kele jonge veelbelovende knapen als Deckers, Van Schaick en Schenk een kans krijgen internationale ervaring op te doen. De samenstelling van het Ne derlands team is als volgt (er is geen vlieg- en bantamgewicht). Veder: Maup Gans (Amsterdam) en Piet van de Kerkhof (Eindhoven). Lichtgewicht: Tonny Deckers (Den Bosch). Licht weltergewicbt; Johnny van Schaick (Amsterdam). Weltergewicht: Jacques R90ssien (Groningen). Zwaarwelterge- wicht: Douglas Schenk Amsterdam) en Jan van Ispelen (Haarlem). Mid dengewicht: Toon Hol (Amsterdam). Halfzwaarge wicht: Henk Sehoorl (IJmuiden). Zwaargewicht: Lolle van Houten (Leeuwarden). DE KONINKLIJKE Nederlandse Ver eniging van Transport-Ondernemingen (.KN.V.T.O.) organiseert dit jaar weer een toerwagenrallye. Het evenement zal op 14 mei voor de twaalfde maal plaatsvinden. Van vier startplaatsen (Amsterdam, Zwolle, Epe en Gorinchem) wordt ge reden naar Amersfoort, waarna de deel nemers voor allerlei bijzondere op drachten worden gesteld. Een extra attractie is, dat de prijsuit reiking ditmaal zal plaatsvinden in het circus Boltini, dat op de dag van de rally in Utrecht vertoeft (Vervolg van pag. 1) Vooral in de strijkgarensector onder vindt de Tilburgse wollenstoffenindustrie een enorme concurrentie va nde zijde van Italië, die de basis van menig bedrijf ondermijnt, en de flexibiliteit van de produktiemogelijkheden op een zware proef stelt. Het is.nog niet bekend hoeveel per soneelsleden tengevolge van deze nieu we fusie zullen moeten afvloeien. Voor al in de mediale en hogere leidingge vende posities zal een aantal functiona rissen het veld moaten ruimen. Tot voor kort werd de Tilburgse textielindustrie geconfronteerd met een integraal arbeids tekort van 400 tot 500 personen. Vooral in de onmiddellijke produktiesfeer was de behoefte aan arbeidskrachten nog ta melijk groot. De recente liquidaties van twee bedrijven, t.w. n.v. Schoenmakers, Fr. Mutsaerts en zoon en de fusie tussen een drietal andere bedrijven hebben tot een daling van dit tekort geleid. Momen teel beraadt de wollenstoffenindustrie in deze stad zich op een grootscheepse sa nering, die de weerstand en het aanpas singsvermogen van het individuele be drijf zal testen. Het is daarbij niet uit gesloten. dat nog meer fusies en liqui daties tot stand zullen komen. De toepas sing van art. 226 van het verdrag van Rome, waardoor verschillende maatrege len mogelijk worden voor een in moei lijkheden verkerende bedrijfstak, heeft ten gevolge, dat de betrokken industrie garanties moet geven aan de Nederland se overheid, die om toepassing van deze ontsnappingsclausule bij de E.E.G.-com- missie in Brussel moet verzoeken. Hier door zal het mogelijk zijn in de toegesta ne periode orde op zaken te stellen. De nieuwe fusie betekent hopelijk een nieu we fase in dit saneringsproces, hoewel opgemerkt dient te worden dat de sa menwerking slechts fractioneel is. De di rectie van de nieuwe onderneming wordt gevormd door de heer A. H. M. van Spaendonck, directeur van de VeTeWe. Het uittreden van de heer Freek Mut saerts uit de directie van de n.v. Ken- tens, in het begin van dit jaar, werd toen door de ingewijden reeds gezien als een symptoom van een op til zijnde veran dering.

de Stem | 1965 | | pagina 7