Premier Cals stelt Kamer gerust: Santo Domingo nu één grote chaos Nieuwe wolfusie in Tilburg Beatrix als colportrice op ,0-Zijds Mooiste lintje voor mr. Stikker Financiering uit leningen Beerninks positie moeilijker Ir. Posthumus op verkeer- en waterstaat Pakistan en India praten VROUW BLAAST TRAM OP MET VOETZOEKERS Uitslag elektronische puzzel en „hazen- probleem" op pag. 17 Gemeentelijke model-bouw verordening verschenen DAGBLAD VOOR ZEELAND Opklaringen Voorlichting Lichting 1966 Ruim drieduizend bouwvakkers vrijgesteld Massa bommen op wegen i n Noord-Vietnam Evacuatie in volle gang Zaak Kortgene OFFICIER IN HOGER BEROEP RIDDERFEEST IN DEN HAAG Aantrekkelijke pullover MEDEDELING 105e JAARGANG No. 24881 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uiig Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, I C. J. v. Hootegem, mr. dr. A 1 J M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter P V M. Vercauteren, L. J. v. '1 Weslende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Al bUl V R IJ D A G 30 AfHtH Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat l - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MR. D. STIKKER grootkruis in Orde Oranje-Nassai (Van eén onzer redacteuren) DEN HAAG De bisschop van Breda, mgr. de Vet, mr. Stikker, ir. Philips, dr. Trimbos en Toon Her mans behoren tot de grote groep van bekende, verdienstelijke Ne derlanders, die ter gelegenheid van koninginnedag met een koninklijke onderscheiding zijn begiftigd. De hoogste onderscheiding bij deze „lintjesregen" ging naar de oud-se- cretaris-generaal van de NAVO, mr. Stikker. Hij werd bevorderd tot grootkruis in de orde van Oran je-Nassau. Er was dit jaar ook maar één grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, namelijk mr. Blom, regeringscommissaris voor Indonesische ongelegenheden. TOON HERMANS ridder Orde Oranje-Nassau Tot commandeur in deze orde werden benoemd ir. Philips, presi dent van N.V. Philips, jhr. mr. van Vredenburch, ambasadeur te Ro me, mr. Feber, president van de Hoge Raad en prol. Heringa uit Midlaren. Het valt deze keer op, dat er zo weinig Kamerleden onderscheiden zijn. Érg „zuinig" ook met voor drachten voor een onderscheiding is Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening geweest. Maatschappelijk Werk is daarentegen heel wat „royaler" voor de dag gekomen, maar dat komt door omvangrijke gebiedsuitbreiding van dit departe ment, waaronder thans ook cultuur en rcreatie vallen. In de culturele sector vallen o.m. de onderscheidingen op van de to neelspeelster Caro van Eyck, Toon Hermans, de voordrachtkunstena res Nel Oosthout, de zangeres Erna Spoorenberg en van de oud-hoofd redacteur van „Dagblad De Stem", de heer Bruna. Zij allen werden benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Actieve sportbeoe fenaars werden ditmaal niet gerid derd. ERNA SPOORENBERG ridder Orde Oranje-Nassau Tot ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw werden o.m. be noemd mgr. Damen, ambassaderaad voor kerkelijke zaken aan de am bassade in Vaticaanstad. Mr. Moo- lenburgh, kantonrechter te Middel burg, dr. Tans, de nieuwe voorzit ter van de P. v. d. A., prof. Gros sou w, hoogleraar te Nijmegen, ir. Hamers, hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat in N.-Bra- bant, de voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars, mr. Erd brink, alsmede de voorzitter van het C.N.V., de heer van Eibergen. De secretaris van het N.K.V., de heer van der Gun, werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Diezelfde onderscheiding kregen o.m. mgr. Vos, deken van het dekenaat Princenhage, de ze nuwarts dr. Trimbos en prof. Bos man van de Ec. Hogeschool te Til burg. Onder de nieuwe ridders in de orde van Oranje-Nassau mogen tenslotte niet onvermeld blijven de burgemeesters van Baarle-Nassau Steenbergen en Etten en Leur. als mede wethouder van Bendegem van Axel en wethouder Visscher van Goes. Voor verder nieuws over deze „lintjesregen" verwijzen wij naar (_ric pagina's 3 en 17. i Weersverwachting meegedeeld doof het KNMI, geldig tot vanavond: Lokale buien met vooral in liet zui ,n.kans op opklaringen. Matige wind uit noordelijke tot noordoos telijke richting. terenl°*»ere temPera*uren dan gis- Vandaag ion onder 20.03 uur, mor gen maan op 5.13 uur. te20n09ZuïirOP 5'U UUr' maan ECONOMISCHE GROEI NIET IN GEVAAR (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Hel grote debai over de regeringsverkla ring van het kabinet-Cals is donderdagavond zonder uitspra ken van de Kanier afgelopen. Daarvoor was hel uiteraard ook nog te vroeg, omdat het nieuwe kabinet lieefl laten weten, dat op vele punten het te voeren beleid nader moet worden uitgewerkt. De verhoging van de uitgaven in 1965 zal worden gefinancierd via hel afsluiten van lang lopende leningen. Premier Cals heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat de beleidswijzigingen in dit jaar, uitgedrukt in geld, binnen zeer redelijke grenzen blijven. De financiering zal dus geschieden via het aantrekken van bespa ringen en niet via het scheppen van geld. Mr. Cals vond dit een gezon de financiering nu op andere wijze, dus via de belastingverhoging, geen middelen beschikbaar zijn. De kamer krijgt spoedig een volledig inzicht in de gewijzigde financiële situ atie, waarin het land komt te verkeren. De regering zal daarbij uitgaan van de toestand op 1 april j.l. De premier verzekerde de Tweede Kamer, dat het kabinet de inflatie wil bestrijden. Daarom zal de stijging der overheidsuitgaven met voor zichtigheid geschieden. De economische groei van het land mag niet in gevaar ko men. Of 'de werknemers nog in 1965 een uitkering-ineens zullen krijgen, staat niet vast. Het SER-rapport, dat hierover wordt opgesteld, wordt door de redering af gewacht. Schmelzer te horen, dat zyn stelling over de verwerpelijkheid van confessio nele partyen bij de KVP niet zo best ge vallen is. „Het zal wel waar zijn, dat wij nog aan elkaar moeten wennen. Maar wij kunnen niet aan alles wen nen. We moeten met respectering van eikaars grondslagen tot een nationaal beleid kunnen komen", aldus drs. Schmelzer. Drs. Nederhorst (PvdA) krabbelde snel terug. „Wij hebben nooit het bestaans recht, wel de bestaansgrond van de confessionele partijvorming aangeval len", zei hij. Bovendien is de confessio nele partyvorming geen gevaar voor de democratie, maar zij kan dc werking van de democratie bemoeilijken", aldus de heer Nederhorst. (ZIE VERDER PAGINA 19) Hoewel er it\ het debat enkele specta culaire ogenblikken waren, werd de be tekenis ervan feitelijk geheel overheerst door zuiver politieke gebeurtenissen. Op de eerste plaats moet worden vastge steld, dat de positie van mr. H. K. J. Beernink als leider van de CHU bij zonder wankel is geworden. Premier Cals heeft aanvankelijk in het debat de CH-fractievoorzitter willen sparen. Toen mr. Beernink echter kwam vertellen, dat hij en zijn fractie zich gegriefd voelden door het feit, dat een scherpe aanval in de regeringsverklaring op de CHU was gedaan, gaf mr. Cals het ant woord: hij citeerde de keiharde feiten, die hem als formateur volledig bekend zijn. Mr. Beernink hield echter staande, dat hij reeds in het eerste gesprek met de formateur had gezegd, dat het om roepbeleid een „vrije kwestie" moest zijn. Premier Cals ontkende dit ten stelligste, daarin bijgevallen door an dere fractievoorzitters. Ook op andere feiten toonde de premier aan, dat mr. Beernink een onjuiste voorstelling van zaken had gegeven. Toen mr. Beernink in de derde termijn nog de gelegenheid kreeg zich te verweren en probeerde zijn stellingen te redden, werd hem ech ter door de premier ook de laatste stro halm uit de hand geslagen. „Ik heb eerder gezwegen", zei mr. Cals. „om geen verdere tegenstellingen op te roe pen. Het is mij ten enenmale onbegrij pelijk hoe mr. Beernink dit verhaal vol kan houden. Wij waren verbijsterd Ik heb alle reden mij gegriefd te voelen. Ik heb geprobeerd eerlijk en open te formeren. Ik prijs mij gelukkig, dat de andere fractievoorzitters het met mij daarover eens zijn". Uit dit alles bleek, dat de heer Beernink ook zijn fractie een verkeerde voorlichting heeft gege ven. De gevolgen daarvan moeten nog worden afgewacht. Op tie tweede plaats was er een boei end debat tussen de fractieleiders Schmelzer (KVP) en Nederhorst (Pvd A). De heer Nederhorst kreeg van drs. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Van dt lichting 1966 krijgen 3500 bouwvakkers vrijstelling van militaire dienst. Dit heeft minister De Jong van Defensie besloten na over leg met minister Bogaers van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening en minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Met dit besluit bevestigt de minister van Defensie zijn voornemen van vorig jaar om ook thans ten behoeve van dc woningbouw vrijstelling te verlenen. Hij heeft het aantal vrijstellingen zelfs ver dubbeld. De bouwvakker moet voor militaire dienst goedgekeurd en in de nieuwbouw van woningen werkzaam zijn. Boven dien moet hij bepaalde functies bij de ze nieuwbouw vervullen en gediplo meerd zijn. Onder deze functies vallen c.v.-monteur, metselaar, voeger, beton werker, betonvlechter, heier, opperman, stukadoor, steengaaswerker, tegelzetter, terrazzowerker, timmerman, schilder, loodgieter, elektricien, dakdekker. De aanvrage voor vrijstelling moet lo pen via de burgemeester van de woon plaats. Benoeming onderministers DEN HAAG (ANP) Naar in Haagse politieke kringen wordt aangenomen is zeer binnenkort de benoeming te ver wachten van ir. S. A. Posthumus (gis teren 55 geworden), thans lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, tot staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. Hij zal in het bijzonder belast worden met de behartiging van de internationale verkeersproblematiek. SAIGON (AFP/RTR) Amerika heeft een recordaantal van veertien luchtaan vallen ondernomen op Noord-Vietnam. Zes Amerikaanse Canberrabommenwer- pers lieten daarbij dertien ton bommen vallen op Noordvietnamese wegen. Bij een aanval van achtenvijftig vliegtuigen op Noordvietnamese vaartuigen zijn vijf communistische patrouilleboten tot zinken gebracht. In de Mekongdelta zijn twee grote ope raties tegen de Vieteong gaande. Daarbij zijn tot dusver 62 Vietcongmilitairen ge dood en 34 gevangen genomen, terwijl on der de regeringstroepen 14 doden en 38 gewonden vielen. Onder de gesneuvelden bevinden zich twee Amerikaanse officie ren. Volgens Radio-Hanoi zijn boven Noord- Vietnam vijf Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten en een groot aantal bescha digd. NIEUW-DELHI (RTR) - India en Pa- kislan voeren momenteel via tussenper sonen besprekingen over beëindiging van de vijandelijkheden in het omstreden Koetsj-gebied. Volgens nog onbevestigde berichten zou India gunstig hebben gerea geerd op Britse voorstellen voor een staken van het vuren en een terugtrek king van de troepen door beide partijen. Volgens de Pakistaanse gegevens heeft India de laatste weken 350 man aan do den of ernstig gewonden verloren. Pa kistan zou. volgens berichten uit Nieuw- Delhi, 104 doden of gewonden hebben ver loren. Momenteel is het in het betwiste Koetsj-gebied rustig. Af en toe worden nog patrouillegevechten geleverd. De In diase troepen, naar Pakistaanse schattin gen 20.000 man, zouden zich teruggetrok ken hebben naar zuidelijker gelegen pun ten. (Van onze redactie buitenland) SANTO DOMINGO. Gisteravond is in Santo Domingo, de hoofdstad van de thans door een revolutie verscheur de Dominicaanse Republiek, de doden- balans opgemaakt. Daaruit blykt, dat sinds het uitbreken van de rebellie, vorig weekeind, vierhonderd doden en twaalfhonderd gewonden zijn gevallen. De toestand was gisteravond nog uiterst verward. De gevechten duren nog steeds voort, terwijl gewapende benden plunderend rondtrekken. De ziekenhuizen zijn ei vol. Hoe groot de chaos is blijkt alleen al uit het feit, dat gisteren twaalf men sen midden op straat door een dolle menigte werden doodgeschoten. Intussen is de evacuatie van Ameri kaanse ingezetenen, waarvan wij giste ren nog in een groot deel van onze op lage melding konden maken, in volle gang. De Amerikaanse mariniers onder vinden vrijwel geen tegenstand van Dominicaanse zijde. Buitengaats wor den nog 1500 manschappen in gereed heid gehouden om zo nodig op te tre den. Ook uit Frankrijk zijn twee sche pen naar Santo Domingo onderweg om Franse staatsburgers uit de Domini caanse Republiek te evacueren. Zij zul len, evenals de Amerikanen geen partij kiezen in het geschil tussen de elkaar bestrijdende voor- en tegenstanders van ex-president Juan Bosch. Van de ne gen Nederlanders, die zich in de Domi nicaanse republiek bevinden is één ge zin geëvacueerd. De anderen kunnen, als ze dit willen, op Amerikaanse vaar tuigen inschepen. Volgens Amerikaanse kringen be vinden zich onder de opstandelingen sympathisanten met het communisme. Zij zouden in Cuba en Tsjecho-Slowa- kije een opleiding hebben gekregen. De drie communistische groeperingen in (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. A. Rosingh. offi cier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Middelburg, heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in de zaak tegen burgemeester A. A. S. van Kortgene. die vervolgd is wegens oplichting en valsheid in geschrifte. (Het indienen van dubbele declaraties). Naoat de officier een maand onvoorwaardelijke gevan genisstraf had geëist, sprak de rechtbank de burgemeester vrij wegens gebrek aan bewijs. het land zouden een actieve rol in de opstand spelen. Wie nu het feitelijke gezag uitoefent over de opstandelingen, wier leiders veelal bestaan uit politieke despera do's" is met geen mogelijkheid te zeggen. In naam ..regeert" nu generaal Wessin, een fel tegenstander van ex- president Bosch. Beiden zouden een staakt-het-vuren overeengekomen zijn, waarbij Bosch heeft moeten afzien van onmiddellijke terugkeer naar zijn land en moet wachten op de uitslag van de nieuwe presidentsverkiezingen, waarvoor hij zich kandidaat zou stellen. Zijn aanhangers zouden vrijuit gaan. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat dit akkoord wordt uitgevoerd. (Van onze correspondent) TILBURG Opnieuw wordt de Til- burgse wollenstoffenindustrie gecon fronteerd met een fusie van twee van haar bedrijven. Deze keer heeft de di rectie van de n.v. J. A. A. Kersiens wol- lenstoffenfabrieken besloten een nauwe samenwerking aan te gaan met de n.v. Verenigde Wollenstoffenfabrieken Ve- TeWe. Het ligt in de bedoeling van beide bedryven deze samenwerking ge stalte te geven door een werkverdeling in de produktie en de verkoop tussen de betrokken partners. Daarom zal de produktie van de n.v. Kersiens grotendeels bij de VeTeWe worden ondergebracht, terwijl dit be drijf haar bemoeienis met de dessine ring, collecties en verkoop zal blijven behouden. De firma Kerstens telt mo menteel ruim 200 personeelsleden en heeft zich voornamelijk toegelegd op de vervaardiging van kam- en strijkgarens voor dames- en herenstoffen. De Tweede-Kamerleden de heren Van Son (KVP) en Verdyk (KVP) hebben de minister van Economische Zaken schrif telijke vragen gesteld over de recente ontwikkelingen in de Tilburgse textiel industrie. .,Is de minister bereid bij de betrokken autoriteiten een beroep te doen op de tóepassing van artikel 226 van het EEG- verdrag om tenminste de sector van de strijkgarenweefsels gelegenheid te geven zich aan de nieuwe concurrentieverhou dingen aan te passen?" zo vragen zij Voorts willen zij weten of de minister de bezorgdheid deelt over de toekomstige industriële ontwikkeling van het Tilburg se gebied en of hij bereid is een actief industrialisatiebeleid voor deze streek te overwegen. Zij vragen of hij hierbij vooral aan dacht wil schenken aan de positie van de oudere werknemers, handarbeiders en beambten, die ondanks de huidige ar beidsmarktsituatie moeilijk op grote schaal in andere bedrijfstakken plaats baar zijn. (ZIE VERDER PAGINA 7) NAPELS (UPI) Een vrouw liet vandaag een pak met vuurwerk onder de wielen van een rydende tram vallen. De krachtige explosie die daarop volgde, veroorzaakte tientallen gewonden onder passagiers en toevallige voorbijgangers op het plein voor het stadhuis van Napels. Minstens 45 personen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De meesten konden na eerste hulp weer naar huis gaan, maar zeven moestén worden opgenomen. De toestand van twee hunner Is ernstig. De tram werd ernstig beschadigd, evenals de trambaan, terwijl de ruiten van omliggende gebouwen sneuvelden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de militaire Willemsorde hebben koningin Juliana, grootmeester van de orde, prins Bern- hard, commandeur van de orde, de Ethiopische ambassadeur in Londen, als vertegenwoordiger van de keizer van Ethiopië, die de enige levende drager van het grootkruis is, en ruim honderd ridders derde en vierde klasse, gister ochtend op het Lange Voorhout in Den Haag een défilé afgenomen van twee duizend man van marine, landmacht, luchtmacht en koopvaardij. Omstreeks half twaalf arriveerden de ongeveer honderd ridders op het Lange Voorhout in strakke en kleurrijke uniformen. De statige sfeer werd telkenmale onder broken door een hartelijk weerzien tus sen enkele ridders. Ook waren er enkele ministers aanwezig, onder meer minis ter Luns en oud-minister Toxopeus, ter wijl de oud-minister-president mr. Ma- rijnen zich eveneens onder de aanwezi gen bevond. Foto: Koningin Juliana en prins Bernhard groeten op het podium, vanwaar de parade werd afgeno men. De heer Alemayehou, verte genwoordigde van de keizer van Ethiopië, die ridder eerste klas in de Orde is. RUSLAND en Communistisch China hebben in Moskou een overeenkomst ondertekijd voor uitbreiding van de handel tussen beide landen in 1965. VIJF ARBEIDERS, onder wie één Ne derlander, zijn gisteren onder het puin bedolven toen in Hannover een pannen- bakkerij instortte. Ze konden allen wor den gered. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de vereniging van Nederlandse gemeenten is men gereed gekomen met de opstelling van een nieuwe model-bouwverordening. De tot standkoming hiervan is van belang, nu ingevolge de binnenkort inwerking tre dende nieuwe woningwet alle gemeen ten hun bouwverordeningen zullen moeten herzien. De model-bouwverordening beoogt een modernisering en unificatie van de ge meentelijke bouwvoorschriften. Aanvaarding van de model-bouwver ordening door de geemeentebesturen is ook van groot belang voor alle an deren die bij het bouwen betrokken zijn, zoals architecten, leveranciers, aan nemers, fabrikanten etc. Zowel in de bouwtechnische als in de zgn. woon technische en administratief-juridische bepalingen van de model-bouwveror dening is gestreefd naar landelijk aan vaardbare minima, evenwel zonder het minimum-woonpeil op dat niveau te fixeren. Het bestuur van de vereniging van Nederlandse gemeenten heeft inmiddels alle gemeentebesturen een exemplaar van de model-bouwverordening toege zonden. De verordening telt 400 arti kelen. Met „(te Strijdkreet Prinses verstoord over ontmaskering (Van onze correspondent) AMSTERDAM Prinses Beatrix heeft woensdagavond het sociale werkbe zoek, dat zij bracht aan Amsterdam, op even originele als ongebruikelijke wijze afgerond. Samen met de vrou welijke majoor A. Bosshardt van het Leger des Heils, verkocht zij op de Walletjes en in de bars van donker Amsterdam het blad ..De Strijdkreet". Zij had zich vermomd met een pruik van sluik zwart haar. waarover een hoofddoekje was geknoopt, een bril met donker montuur en een sjofele regenjas, want zij wilde uiteraard ge heel incognito blijven. Zij maakte echter de fout, samen met de majoor, ook het artiestencafé Hoppe binnen te gaan. waar 's avonds rond deze tijd menstal onder meer een tiental journalisten verzameld zijn. In het hol van de leeuw faalde haar ver momming. De fotograaf, die niets ver moedend een Strijdkreet had gekocht, keek nog eens om naar de zich ogen schijnlijk schuchter op de achtergrond houdende jonge vrouw, en zag in een flist, wie hij tegenover zich had. Hij ontdeed zich in paniek van zijn glas bier en rende naar de auto, waarin zijn camera lag. Hoewel de prinses, die zich inmiddels ontdekt wist, samen met majoor Boss hardt wegvluchtte, en enkele recher cheurs zijn weg trachtte te versperren slaagde hij er toch in de foto van zijn leven te maken. De hele dag heeft de telefoon bij ma joor Bosshardt roodgloeiend gestaan, maar uit loyaliteit tegenover de prin ses, die over de ontmaskering in Hop pe nogal verstoord schijnt te zijn, blijft zij zwijgen. Het bezoek, dat Beatrix aan Amster dam bracht, was geheel gewijd aan het sociale werk in de hoofdstad. (Advertenties) Lambswool in de moderne kleur camel. Met ronde hals of V-hals. Beide zijn aantrekkelijk. Trek u van de prijs echter niets aan: deze pullovers zijn méér -waard 24.75 AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM vakkundig verzorgd v.a. f. 10.- HOFLEVERANCIER OROTE MARKT 25 BREDA Vandaag, Koninginnedag, zijn i onze kantoren de gehele dag gesloten. De Directie

de Stem | 1965 | | pagina 1