Jaarlijkse ouverturevan Koninginnedag Fraaie prijs voor 6 jonge elektronici KARELI Hazen en eieren leveren geld op! Buitenlandse Zaken Justitie Binnenlandse Zaken Onderwijs en Wetenschappen Verkeer en Waterstaat Zaken Volkshuisvesting en Landbouw en Visserij Sociale Zaken en Volksgezondheid Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk JEUGD LIEP WARM VOOR TECHNISCHE PRIJSVRAAG Foutjes door de vingers gezien Lof voor terugkeer Marijnen in Kamer senoritas FAVORITE 7 ct In Nijmegen Prcdikantsplaats voor gesprek Reformatie-Rome Spionnagecomplot voor Israël in Jordanië opgerold - «Nttg centrale verwarming en elk at uitzicht; 1 km van zee. 3 TEL. 01100—6531 ZO ZACHT ZO ZACHT N O STAD EN LAND DEELDEN IN VREUGDE OM LINTJESREGEN BREDA Ter gelegenheid van Koninginnedag is weer een groot aantal koninklijke onderscheidingen toegekend. Behalve een aantal personen die landelijk bekendheid genieten zijn ook vele verdienstelijke mannen en vrouwen onderscheiden wier werk minder in het licht van de publiciteit staat, maar dat toch evenzeer van belang is voor onze gemeenschap. Hieronder laten wij een selectie volgen, gerangschikt per departe ment, waarin iedere lezer tal van bekenden zal ontmoeten. Grootkruis Oranje-Nassau: mr. D. U. Stik ker. Grootofficier O.N.: mr. N. S. BJom, voor malig dir.-generaal Indonesië bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Commandeur O.N.: jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenburch, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Rome. Ridder Nederlandse Leeuw: jhr. J. Q. Bas Backer, buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Dublin; mgr. J. W. L. Damen, honorair ambassaderaad voor kerkelijke aangelegenheden aan de am bassade te Vaticaanstad; mr. A. F. K. Hartogh, dir.-generaal Europese Samen werking van het ministerie van Bui tenlandse Zaken; E. J. baron Lewe van Aduard, buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Rio de Janeiro; dr. J. van der Zwaai, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Manilla. Officier O.N.: M. Tak, secretaris van hét comité voor Nederlandse muziek te New York; mgr. F. J. Bruis, bisschop van Villavicencio. Ridder O.N.: pater J. van Gassel, provin ciaal overste in N.O.-Brazilië; pater J. Ruijter, missiegeestelijke te Carcar (Phi- lippijnen); Th. A. Siegers, voormalig chef bij een bierbrouwerij te Paulis (Kongo); pater G. F. B. Trienekens, missiegeestelijke te Carcar; pater C. J. Verheugd, missionaris in Chili; pater W. L. Wammes, missionaris te Hong Kong. Eremedaille O.N. in goud: P. J. Ooyen, technisch medewerker in Italië van de N.V. Lips Brandkasten- en Slotenfabrie- ken te Milaan. Verschuren, lid van de gemeenteraad te Breda; ir. J. J. C. van der Linden, di recteur van het gem. licht- en water bedrijf te 's-Hertogenbosch; G. M. van Zwol, secretaris der gemeente Nieuw- Ginneken; J. F. A. van Bekhoven, lid van de gemeenteraad te Oosterhout; A. G. M. Vos, wethouder van Roosen daal en Nispen; F. Jansen, hoofdadmi nistrateur, chef afdeling volkshuisvest- ting en stedebouw ter secretarie te Til burg; W. Baas, burgemeester van Sint- Laurens; C. van Bendegem, wethouder van Axel; J. S. Visscher, wethouder van Goes; A. J. Schot, lid van de ge meenteraad te Middelburg; A. P. Mod- de te Oostburg; H. B. J. Knoop, lid van de gemeenteraad te Vlissingen. Eremedaille: in goud: J. L. de Ridder, adjudant van de gemeentepolitie te Breda; L. A. M. Hermse, adjudant van de gemeentepo litie te 's-Hertogenbosch; A. P. Struijs te Ulvenhout; B. Bult, adjudant van de gemeentepolitie te Oosterhout; N. A. A. J. van Helvoirt, hoofdcommies A. ter gemeentesecretarie te Tilburg; E. M. Schultz, penningmeester en administra teur van de A-kring Noord-Brabant C van de bescherming bevolking te Til burg; A. J. B. Serrarens, wethouder te Vogelwaarde. in zilver: P. Janse te Arnemuiden; J. Jobse, ontvanger der gemeenten Zou- telande en Biggekerke. in brons: Th. de Natris, magazijnbedien de bij de A-kring Noord-Brabant C van de dienst bescherming bevolking te Tilburg (gepensioneerd). Binnenl. Zaken en Soc. en Volksgezondheid Officier O.N.: dr. A. W. A. Bos, directeur van de vleeskeuringsdienst kring Waal wijk en van het gemeentelijk slachthuis te Waalwijk. Commandeur Oranje-Nassau: mr. G. H. A. Feber, president van de Hoge Raad in 's-Gravenhage. Ridder Nederlandse Leeuw: mr. J. Moo- lenburgh, kantonrechter te Middelburg; mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda. Officieren: G. P. J. Giezenaar, rector van het Xaveriuscollege te Vught; mgr. M. A. Vos, deken van het dekenaat Prin- cenhage, pastoor te Breda. Ridder O.N.: J. W. Cleijne, inspecteur der Rijksrecherche le klasse te 's-Hertogen bosch; B. H. Lavooy, scriba van de ge reformeerde kerk te Middelburg; drs. J. J. A. M. van Miert, leraar aan het klein seminarie „Beekvliet" te St.-Mi- chielsgestel. Eremedaille O.N.: in goud: C. J. van Burg, adjudant der rijkspolitie te Middelburg, in zilver: Tj. Braaksma, werkmeester bij de arbeid bij de gevangenis te Bre da; R. M. Gerritse, administratief amb tenaar C le klasse ter griffie van de raad van beroep te 's-Hertogenbosch; L. Hoedemaker, opperwachtmeester der rijkspolitie te Breda; M. Millenaar, pre sident van de kerkvoogdij van de Ned. hervormde kerk te Dussen; C. van San ten, le verpleger bij het huis van be waring te Breda; J. J. de Schipper, lei der van de zondagsschool te 's-Heer Arendskerke. Justitie en Oen W Ridder Nederlandse Leeuw: prof. dr. E. L. Smelik, hoogleraar vanwege de. Ned. hervormde kerk aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Justitie en Financiën Eremedaille O.N.: in goud: M. van der Mee te Waalwijk. Ridder Nederlandse Leeuw: mr. H. van Riel, lid Eerste Kamer, te 's-Graven hage; dr. J. H. G. Tans, lid Tweede Ka mer, te Maastricht; dr. W. H. Vermoo- ten, lid Tweede Kamer, te Amsterdam; mr. H. Bavinck. wethouder te Rotter dam; A. C. Verhoef, lid G.S. van Utrecht te Utrecht; J. Brouwer, lid G.S. van Friesland, te Heerenveen: mr. H. A Hoendervanger, griffier Prov. Staten van Drente, te Assen. Officier O.N.: mr. dr. L. de Gou, burge meester van Venlo. Ridder O.N.: F. M. A. de Grauw, burge meester van Baarle-Nassau; mr. J. M. van der Meer, burgemeester van Steen bergen; A. J. A. Oderkerk, burgemees ter van Etten en Leur; G. van Loenen, directeur van de centrale technische dienst in het Land van Heusden en Al- tena, te Almkerk; J. van der Stelt te Almkerk; L. J. Vogelaar te Andel; J. Ridder Nederlandse Leeuw: dr. A. J. M. Cornelissen, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van O. en W., te Wassenaar; prof. dr. P. J. Gaillard, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, te Oegstgeest; prof. dr. J. G. van Gelder, hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht, te Utrecht; prof. dr. W. K. M. Grossouw, hoogleraar aan de Kath. Universiteit te Nijmegen, te Nij megen; mevr. prof. dr. C. H. E. Haspels, hoogleraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, te Amsterdam; prof. dr. P. M. Heertjes, hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft, te Delft; prof. dr. R. Hooijkaas, hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, te Zeist; prof. mr. dr. J. A. van Praag, hoogleraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam, te Bloemendaal; prof. dr. ir. W. L. H. Schmid, hoogleraar aan de technische hogeschool te Eindhoven, te Nuenen. Officier O.N.: P. A. Eggermont, inspec teur van het l.o. in de inspectie te Bre da, te Breda; mej. M. Claassen, (zuster Laurma), hoofd bij het bijzonder ge woon en voortgezet l.o. te Kruisland; mej. J. A. J. Cléophas (zuster Irma), hoofd van een school voor b.l.o. te Bre da; dr. H. M. Kapteijns, leraar aan het £--k- gymnasium te St.-Michielsgestel en c* Sy,ceura te 's-Hertogenbosch, te St.-Michielsgestel; mej. H. J. Ybes, oud-directrice van de vakschool voor meisjes te Goes, wonende te Rolde. Eremedaille: in goud: S. Caljouw te Middelburg: E J. Neve, oud-onderwijzer bij het b.l.o. te Groenendijk, wonende te Klooster- zande; mej. R. M. de Rijk, oud-onder- wijzeres by het b.l.o. te Groenendijk, wonende te Kloosterzande; mej. C M Stroo, oud-onderwijzeres bij het open: baar l.o. te Kats (gem. Kortgene). in brons: mevr. M. S. Braakman-Sijne- sael, oud-werkster aan de St.-Aloysius- school te Hoofdplaat. Th, Siegers ir. F. Philips Noord-Brabant; L. J. te Pas, te Naar- den, voorzitter van de Ned. Aannemers- bond en Patroonsbond voor de Bouw bedrijven in Nederland. Ridder O.N.: mr. J. A. van der Steen, te Haarlem, alg. secretaris van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond. Eremedaille: in zilver: A. J. M. Versluijs te 's-Herto- genbosch, secretaris van de bouwver eniging Ons Belang te 's-Hertogen- bosch. Ridder Ned. Leeuw: ir. J. Volkers, Heem stede, hoofd v. d. Deltadienst: ir. W. C. Engelen, te Warnsveld, hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat: ir. L. A. L. Hamers, te Vught, hoofdingenieur directeur van de Provinciale Water staat van Noord-Brabant; mr. J. Vrij te Rijswijk, directeur-generaal van het het verkeer; jhr. H. Reuchlin, te Rot terdam, oudste directeur N.V. Nederl- Amerikaanse Stoomvaart-Mij Holland- Amerika-Lijn; mr. J. J. Klaasesz, te Wassenaar, hoofddirecteur der PTT; J. Chr. H. Smit ing., te Maastricht, hoofd ingenieur-directeur der PTT, directeur van het telefoondistrict Maastricht; ir. H. J. Uges, te 's-Gravenhage, plv. hoofddirecteur der PTT. Officier O.N.: H. van den Heuvel, te Roermond, gezagvoerder bij de Kon Rotterdamsche Lloyd N.V. Ridder O.N.: J, W. Mazure, te Terneuzen, waterbouwkundige bij de Provinciale Waterstaat in Zeeland; H. A. P. van Gerwen, te 's-Hertogenbosch, plaatse lijk directeur bij de N.V. Algemene T/®nsP°rt" en Expeditie Onderneming Van Gend en Loos; mevr. J. M. de Jonge-Vijgeboom, te Breda, secretaresse bij de Raad v. Beheer Stichting De Zee manspot; J. M. Poissonnier, te Bres- ^MegraafkanUmr.eUr Va" het P°St" en Eremedaille: t" *°"d: J- ,Chr- Pegtel, te Tilburg, te kenaar-constructeur bij de NV Ned fceen; J- W. Nagelkerke, te Bre^ ste'n der PTT V°°r bijzondere ^n- in Zilver: W. van Gelder te Besoyen (gem Waalwijk): mej. A. A. H. M. van den Eist, te s-Hertogenbosch, employé le klasse der PTT; mej. W. A. Polder- ™an, te Wemeldinge. oud-hoofdemployé der PTT; C. A. L. M. van Hoek, te Til burg, hoofdemployé der PTT; H F Da- Xlds> te 's-Hertogenbosch, hoofdemployé dSrPTT; mej- P. Verburg, Driewegen ^^Beveland>. employé 2e klasse der in brons: J. B. Hendriks, te 's-Hertogen bosch, rijksambtenaar C bij de Rijks, waterstaat; M. P. Blom, te Tilburg, rijks- ambtenaar C bij de Rijkswaterstaat; G. de Graaff te Eethen, polderwerker A bij het waterschap „De Alm"; J. de Graaff, te Almkerk, polderwerker A bij het waterschap „De Alm"; D. van Her- wijnen te Almkerk, machinist-polder- werker A van het waterschap ,De Alm'; 2om, te Breda, kwartiermeester bij de Kon. Rotterdamsche Lloyd N V J. A. de Gussem, te Breda, oud-chef- vakman der PTT; C. J. Deckers, te 's- Hertogenbosch, employé 2e klasse der PTT; F. Stam, te Roosendaal, employé 2e klasse der PTT; M. J. J. van der Aa o £22, op Zand' besteller le klasse der PTT. Commandeur Oranje-Nassau: lr F J Phi lips, president van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, te Eindhoven Ridder Nederlandse Leeuw: P. R Bentz van den Berg, wonende te Velsen, di recteur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V.: dr. R. T. A. Mees buitengewoon lid van de Octrooiraad te s-Gravenhage. Ridder Nederlandse Leeuw: J. Kuilman directeur van 's Rijks belastingen, hoofd' Ro"tedrdamreCt,e ri*sbelastingen te Officier O.N.: E. E. Melker, hoofdinspec teur van s Rijks belastingen ter direc tie der rijksbelastingen te Breda; J. L van Veeren, hoofdinspecteur-titulair van s Rijks belastingen, hoofd van de z™PtetVlissTngenVOerreChten m accijn" Ridd" °-N" f van Schagen, hoofdcon troleur jan s Rijks belastingen ter in spectie der directe belastingen te Breda. Eremedaille: Sas?"va^i.CBU°Pl^k3J-0m?ies.lsta Officier O.N.: A. van Heek, te Enschede, directeur van de Eerste Ned. Fabriek van Overhemden en Pyama's P. J. Blom N.V. en commissaris van de Kon. Tex tielfabrieken Van Heek en Co. N.V. en ?e Spinnerei Germania te Epe (Duits land); F. G. Stork, te Losser, directeur van de Kon. Machinefabriek gebr. Stork en Co. N.V. te Hengelo: G. N. van Ginkel, directeur van de N.V. Kon. Mij De Schelde", te Vlissingen; ir. H M. Heesen. te Oisterwijk, districtshoofd van de Rijksnijverheidsdienst voor de drie zuidelijke provincies; J. M. A. Kcijnders, lid van de Raad van Bestuur van de N.V. van Doorne's Automobiel fabriek en van de N.V. van Doorne's A^nhangwagenfabr-ielc. te Eindhoven; drs. H. M. C. van der Waerden, te Waalre, voorzitter van de Ned. R.-K. Vereniging van Sigarenfabrikanten. Eremedaille: in goud: C. A. M. de Roos, eigenaar van schoenzaken, te Breda. 'n, zil,v":,C- J Chef d'Hotcl, voorheen buffetchef bij de N.V. Mij. tot Exploi- „,7 va" het Gebouw voor Kunstenen wetenschappen in 's-Gravenhage; W. Joziasse, wonende te Rotterdam, verte- f"™0.0rd'gTer Pil c. de Jong's Schoen fabrieken N.V, te Gilze en Rijen: M. C. ÜSe?aa^ van het hotel «Het Roode Hert te Breda. ««pouctAcu, commies iste klasse van s Rijks belastingen ten kan tore der invoerrechten en accijnzen te Roosendaal; W. Klerks, hoofdassistent- sectiechef van 's Rijks belastingen te Terneuzen; M D. Tolhoek, hoofdassi- stent A van s Rijks belastingen te Bre da. !n Jli.'ver1: A. Geense, assistent A van s Rijks belastingen te Axel. in brons: C. J. van Olst, rijksambte naar D, werkzaam bij de inspectie der domeinen te 's-Hertogenbosch; mei H M. M. Hendriks, hoofdschrijver van 's Rijks belastingen ter directie der rijks belastingen te Breda. Ridder Nederlandse Leeuw: C. J. Booster te 's-Gravenhage, hoofd van de hoofd afdeling Financiële en Economische Za ken, tevens plv. secr.-generaal van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Officier O.N.: ir. A. J. Gerritse te Vught, h09fdingenieur-direct.eur van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in Officier O.N.: M. Honig te Naarden, pre sident-directeur van Honig N.V. te Koog a/d Zaan; drs. F. W. J. Kriellaars te Den Haag, economisch medewerker bij de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB); dr. A. Ma- ris te Den Haag, adjunct-directeur van het Landbouw Economisch Instituut. Ridder O.N.: J. Bonsma te Vught, tech nisch hoofdambtenaar le klasse bij de Cultuur-technische Dienst; C. L. de Wil de te Goes, leraar in algemene dienst bij het Tuinbouwconsulentschap aldaar. Eremedaille: in goud: C. A. de Kraker te Zaamslag, bestuurslid van landbouworganisaties; J. M. Lous te Breda, boekhouder bij de N.V. Hero Conserven; J. Polderdijk te Arnemuiden, voorzitter van de afdeling Arnemuiden van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij; M. J. van Rijswijk te Berkel-Enschot, voorzitter en be stuurslid van veeteeltorganisaties; J. Siereveld te Arnemuiden, bestuurslid van visserij organisaties; M. Siereveld te Arnemuiden, voorzitter en bestuurs lid van visserij organisaties. C. D. Smet te Clinge, voorzitter van de coöp. boe renleenbank; J. Vos te Koudekerke, voorzitter en bestuurslid van de afd. Koudekerke van de Zeeuwse Land bouwmaatschappij. in zilver: P. Daansen te Oostburg, voorzitter van de onderlinge varkens verzekering Ons Belang; J. C. van Dongen te Zevenbergen, landarbeider op het bedrijf van A. Bax (bij bevor dering) D. van Gilst te Kortgene, voorzitter van de afd. Colijnsplaat van de Ned. Chr. Agrarische Bond; W. van den Ouden te Bruinisse, oud-voorman van de proefboerderij „De Schelde- monden"; F. A. Vaders te Anna Jaco- bapolder, controleur bij de inspectie dienst van het ministerie van land bouw en visserij; P. Verboom te Goes, landarbeider te Kloetinge (bij bevor dering); H. J. van de Vrie te Kapelle, chef bij het koninklijk kweekbedrijf te Rilland-Bath, in brons: S. de Puit te Kapelle, knecht bij L. Eversdijk en Zn.; J. de Rijk te Vogelwaarde, landarbeider te Zaam slag; R. A. Vercauteren te Koewacht, landarbeider bij J. C. den Hamer. Commandeur Oranje-Nassau: prof. dr. G. C. Heringa te Midlaren, gemeente Zuidlaren. Ridder Nederlandse Leeuw: mr. R. J. Erdbrink te Voorburg, voorzitter van het college van rijksbemiddelaars; prof. dr. J. Mulder te Leiden, hoog leraar in de interne geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Officier O.N.: I. Baart te Leiderdorp, voorzitter van de Alg. Ned. Bedrijfs- bond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie; dr. C. J. B. J. Trimbos te Utrecht, zenuwarts; F. G. van der Gun te Utrecht, secreta ris van het N.K.V.; drs. A. L. M. Ar nolds te Utrecht, alg. adviseur van het N.K.V.; C. A. Bakker te Utrecht, se cretaris van het C.N.V.; pref. dr. H. W. J. Bosman te Tilburg, lid van de Soc. Econ. Raad; dr. R. L. Baart de la Faille te Utrecht, lid van commissies van de Landelijke Specialisten Ver eniging; dr. H. Festen te Oisterwijk, lid van organisaties op medisch-orga- nisatorisch terrein. M. W. C. Nieuwen- huijs te Aerdenhout, voorzitter van de St. R.-K. Herstellingsoorden. Ridder O.N.: P. Kee te Utrecht, secreta ris v. d. Ned. Kath. Bond v. Werkmees ters en ander Toezichthoudend Perso neel; W. Noomen te Amsterdam, pen ningmeester van de Ned. Chr. Grafi sche Bedrijfsbond; Th. L. M. v. d. Wei den te Eindhoven, administrateur van de Bedrijfsvereniging voor de Tabak verwerkende Industrieën, tevens ad ministrateur van het Ned. Pensioen fonds voor het Sigarenbedrijf en aan verwante bedrijven. Eremedaille: in goud: mej. zr. C. C. van de Linde te Kortgene; mej. zr. M. J. de Voogd te Goes: mej. zr. A. E. Vermaas te Oost en West-Souburg; A. Boudewijns, chef bij de N.V.C.S.M. Wittouck te Breda, in zilver: M. Waterman te Waarde voorzitter van het Groene Kruis al daar; G. J. W. Rovers te Roosendaal, bestuurslid v. d. pl. afd. van Herwon nen Levenskracht; mejuffrouw A C van Meel te Halsteren; C. de Kuij- per te Zierikzee; B. de Nooijer te Vlissingen: mej. K. Dekker te Kloetin ge, hulp in de huishouding en huisbe waarster. in brons: A. de Klerk, werkzaam bij de Etna te Breda: mej. W. G. J. Eras te Tilburg; A. Aarts te Oud-Gastel, voorman bij de Ver. Coöp. Suikerfa brieken G. A.; P. J. Pot te Baarland werkzaam gew. bij de Ver. voor Zie- kenhuisverpl. in Zuid- en Noord-Beve land te Goes; A. J. Mol te Roosendaal, drukker bij de Ver. Coöp. Suikerfa brieken te Dinteloord. Mr. A. Hersberg Caro van Eyck Soc. Zaken en Volksgez. Ridder Ned. Leeuw: H. J. Dijkhuis te Wassenaar, hoofdinspecteur van volks gezondheid. Soc. Zaken en Volksge». en Volkshuisvesting Ridder O.N.: H. J. A. van den Bosch te Utrecht, penningmeester van de Ned. Kath. Bond van Werknemers in de Bouwnijverheid. Landbouw en Visserij Ridder O.N.: A. P. C. Gulickx te Haar lem, bestuurslid van de Ned. Kath. Bond van werknemers in de agrarische bedrijfstakken. SocZakenBinnenl. Zaken en Volksgezondheid Ridder Ned. Leeuw: J. van Eibergen te Utrecht, voorzitter van het C.N.V. en oud-lid van de Tweede Kamer der S taten- Genera al: Officier O.N.: C. L. van Baaren te Oegst geest, componist en directeur van het KoninkL Conservatorium voor Muziek te Den Haag; mr. A. J. Herzberg te Amsterdam, letterkundige; prof. dr. A. Klasens te Voorhout, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den. Ridder O.N.: mevr. G. J. E. Boekman- Taytelbauw (Caro van Eyck) te Am stelveen, toneelspeelster; W. Couzijn te Amsterdam, beeldhouwer; R. J. Draijer te Den Haag, kunstschilder; H. A. Gomperts te Amsterdam, letterkun dige en criticus; A. G. Th. Hermans te Zandvoort, cabaretier; mevr. N. E. Oosthout te Den Haag, voordrachts- kunstenaresse; W. Paap te Utrecht, mu sicus; mevr. H. A. Spoorenberg te Am stelveen, opera- en concertzangeres; J. de Smit te Goes, adviseur van de bond van geref. jeugdverenigingen; mr. W. C. Uiterwaal te Roermond, bestuurslid van de land. st. de Kath. Verkenners; J. Hoven te Amsterdam, sportjourna list; B. Wirtz te Goude; oud-secr.-pen- ningm. van de Koninkl. Ned. Athletiek Unie; J. J. H. A. Bruna te Breda, oud hoofdredacteur. van Dagblad De Stem te Breda; A. van den Dool te Bussum, hoofd programmadienst N.T.S. te Hil versum; A. van Nierop te Hilversum, hoofd radiodienst V.A.R.A. te Hilver sum; H. A. Winkeler s.c.j. te Amster dam, alg. dir. en voorzitter van st. St.- Franciscus Liefdewerk. Eremedaille: in goud: J. den Toonder te Kloetinge, dirigent van Excelsior te Kloetinge; P. G. Walstra te Leeuwarden, bestuurslid van het W.K.A. en bestuurslid van or ganisaties op het gebied van amateur toneel; P. Brasser te Arnemuiden, voorzitter van de Zeeuwse Ringrijders- vereniging; M. L. Remerij te Sas van Gent, voorzitter van organisaties op sportgebied. in zilver: H. van den Berge te Axel, secr. van harmonie Concordia te Axel; A. Geluk te Kattendijke, bestuurslid van Oefening en Uitspanning te Kat tendijke; H. Smallegange te Kortgene, tweede voorz. van harmonie Eendracht Maakt Macht; mevr. M. S. Stroosnij- der-Bouterse te Kruiningen, bestuurs lid van Crescendo; M. P. M. Wonder- gem te Waarde, secretaris van Voor uit; M. C. Zandee te Goes, penning meester van Volharding; J. H. Bossink te Den Bosch, ambtenaar bij Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk; J. A. S. M. Jacobs te Ossendrecht, oud- voorz. van gemeentel, instelling voor maatschappelijk hulpbetoon, in brons: H. Bouwense, C. A. Fortuin, J. Kempe, D. Kersuize en P. A. Wester weel, allen te Colijnsplaat en lid van muziekvereniging Wilhelmina; M. Schijve te Oostburg. CultuurSoc Zaken en O. en W. Hè, hè, we zvjn eruit. Jullie hebben het ons niet gemakkelijk ge maakt en dat was ons verdiende loon, want de elektronische prijs vraag was voor jullie ook niet zo gemakkelijk. We hebben w el bjjzonder veel plezier gehad in het enthousiasme waarmee jullie je op die waslijst van soms lastige vragen hebben geworpen. En we zouden graag alle deelnemers een prijs gegeven hebben, want verdiend hebben jullie het eigenlijk allemaal wel een beetje. Maar dat kan nu eenmaal niet. Trouwens, er staken nu eenmaal enkele oplossingen met kop en schou ders boven de andere uit. Nu moeten jullie niet denken dat alleen de strikt foutloze inzendingen voor een prijs in aanmerking zijn gekomen. Beslist niet. We hebben rekening gehouden met jullie leeftijd, met je opleiding en natuurlijk ook met de inhoud van het opstelletje dat we in vraag 20 van jullie verlangden. Daar stonden vaak rake opmerkingen in, maar som migen van jullie hadden zich er ook met een Jantje van Leiden van af gemaakt. Een van de vragen die de meeste moeilijkheden opriep was die over de telescoop die verder kijkt dan een telescoop met lenzen. Dat is natuurlijk de radiotelescoop. Zo een wordt er waarschijnlijk binnenkort ook in het Brabants-Belgische grensgebied ge bouwd. De tijd die een radioboodschap van Mars naar de aarde nodig heeft, be zorgde ook heel wat hoofdbrekens. De uitkomsten varieerden van „op hetzelfde ogenblik" tot „dat duurt wel een paar eeuwen". Wie in de buurt van de drie minuten zat (we keken echt niet zo nauw), had het natuurlijk goed. Velen van jullie meenden ook dat een kunstmatige satelliet niet naar beneden valt omdat zij buiten het bereik van de aantrekkingskracht van de aarde is. Dat dacht je maar! Zelfs de maan, die natuurlijk nog veel en veel verder staat, wordt nog ste vig vastgehouden door de aarde. Het juiste antwoord (zo eenvoudig mo gelijk geformuleerd) is natuurlijk, dat de aantrekkingskracht van de aarde en de centrifugale kracht die de satelliet door zijn snelheid heeft, elkaar opheffen. Overigens had deze vraag niet direct met de elektronica te maken en we hebben een fout ant woord dus ook niet meegeteld. Trou wens, ook andere verkeerde antwoor den hebben we soms door de vingers gezien omdat jullie andere vragen juist weer zo goed beantwoord had den. Zo zagen we met genoegen dat jullie bijna allemaal in de gaten hebben dat er wel steeds knappere machines uitgevonden worden, maar dat wij mensen er niet onbetekenender door worden, integendeel. Enfin, we zouden nog veel meer over de antwoorden kunnen napraten, maar jullie willen natuurlijk weten wie de gelukkigen zijn die de Philips elektronische constructiedozen krij gen. Nu, daar gaan we dan: De drie Philips constructiedozen EE 8, ter waarde van 37,50, zyn gewonnen door: Bertie van Kruyssen, Brieversstraat 21, Eede, 11 jaar. Robby van Heyster, Spoorstraat 64, Sluiskil, 12 jaar. Adrie den Braber, Doelpad 35, Oudenbosch, 14 jaar. En de drie dozen EE 20 gaan Wim Keysers, Hooilaan 54, Breda, 13 jaar. Sj'aak Kommers, Wendelnesseweg 52, Sprang- Capelle, 16 jaar. Paul Spiering, Cronjéstraat 11, Breda, 15 Jaar. De prijswinnaars horen eerstdaags wel hoe zij hun doos zullen ontvan gen. Alvast hartelijk gefeliciteerd en veel plezier bij het elektronisch knut selen! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De woordvoerders van alle vijf grote partijen, KVP, PvdA, WD, AR en CHU hebben vol lof gesproken over de terugkeer van oud-premier Ma- rijnen in de Tweede Kamer. Naast de bijzonder grote waardering, die mr. Ma- rijnen mocht oogsten voor zijn werk als leider van het afgetreden team in het bijzonder van de fractievoorzitters der toenmalige regeringspartijen het moet hem toch ook goed hebben gedaan, dat de socialisten verheugd zijn over zijn lid maatschap van de volksvertegenwoordi ging. In de vreugde over die terugkeer betrok overigens alleen drs. Nederhorst (PvdA) ook de de oud-ministers Witte- veen en Toxopeus. (Advertentie) Ridder O.N.: N. J. J. van Hussen te Eindhoven, ondervoorz. van de N.V. Dagbl. en Dry. Oost-Brabant. (Advertentie) UTRECHT (ANP) In Nijmegen zijn in de laatste twee jaar de contacten tus sen Rome en de reformatie zo sterk toegenomen, dat de gereformeerde kerk nu stappen onderneemt om in de nabije toekomst met steun van de generale sy node der gereformeerde kerken over te gaan tot het stichten van een speciale predikantsplaats voor het gesprek Re formatie - Rome. Het ligt in de bedoeling, reeds dit jaar te komen tot de benoeming van een part-time predikant voor dit werk. Nu het aantal protestantse studenten aan de universiteit van Nijmegen snel toeneemt, begint bovendien de aparte pastorale zorg voor deze studenten aan de orde te komen. Op het ogenblik stu deren er reeds 63 hervormden en gere formeerden, maar gezien de groei van de universiteit verwacht men, dat dit aantal over enkele jaren belangrijk gro ter zal zijn. Men denkt eraan de pasto rale verzorging voor protestantse stu denten voorlopig toe te vertrouwen aan de speciale predikant voor het gesprek Reformatie - Rome, te benoemen van wege de gereformeerde kerk. De paaspuzzel die het hazen-eleren- probleem opleverde heeft zoveel le zers in actie gebracht, dat onze jury een heel werk heeft gehad aan het sorteren van de stapels inzendingen. Het was voor verreweg de meeste inzenders niet moeilijk uit te vinden dat de oplossing Crocuspad en Eieren- pad luidde, maar het beoordelen van de oplossingen werd heel wat moei lijker gemaakt door de eierenrymen die de inzendingen vergezelden. Enfin, de twintig gelukkigen rijn bekend. Hieronder komen ze. De eerste prijs, VIJFTIG GUL DEN, beschikbaar gesteld door de directie van „Dagblad De Stem", is gewonnen door: L. Timmer, Bergen op Zoom. De vier prijzen van 25.gaan naar: J. van Huygevoort, Waalwijk. L. van Geel, Wouw. Huib Timmerman, Vlissingen. J. van Dongen, Breda. De vjjf pryzen van 10.kwamen terecht bij: S. Groothuizen, Hoogerheide. Mej. J. Jansen, Ossendrecht. Mevr. C. Govaerts-Elsackers, Ber gen op Zoom. Jeanne van der Heydcn, Nieuw- Namcn. M. Claas, Breda. De tien pryzen van ƒ5.— werden ge wonnen door: W. Schouten, Breda. Peter van der Hulst, Bergen op Zoom. Joep van Aerde, Sas van Gent. C. Nachtegael, Sint Jansteen. Anita Plompen, Ossendrecht. E. Breepoel, Axel. C. Schoormans, Breda. Wim Verbeek, Kruiningen. P. Peterse, Roosendaal. A. Staal, Breda. AMMAN (Jordanië) (UPI) De mi litaire inlichtingendienst heeft een spio- nagecomplot opgerold dat sinds 1948 voor Israël werkzaam zou z(jn geweest. De groep, bestaande uit 59 personen, zou zich hebben beziggehouden met het doorgeven van militaire, economische en politieke inlichtingen via radio-code en in direkte kontakten. Het spionagewerk had betrekking op Arabische landen en verschillende Afro- Aziatische landen, aldus de bekendma king. De verdachten zullen spoedig voor het gere,cht verschijnen.

de Stem | 1965 | | pagina 17