Zeeuwse bloesemrit„Pier Nijmegen Betuwe-routes inder daad volJ auto-i matisch Baden en zwemmen in zee IDEE Bloemen op graf van vrome begijn INDESIT wasauto maat INDESIT oor het vrije kend wee ASPIRIN# BAYER UITGEWEZEN SPANJAARD WILDE TE LANG BLIJVEN MORGEN RIPOLIN Charmant! 'nechte „Step"... EENMAALPER JAAR: EEN GOED TOP-FORM KOSTBARE TIJD Boetedoening in graf onder kerkpad 0ft- MET Doodvonnis van Afrikaan werd levenslang te weinig geld Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. SMITS v. TETRODE Carlisten zondag naar Montejurra Minister Samkalden (justitie): en had daarvoor Chinese vluchtelingen in Macao aangekomen meu belcatalog us Nu groolgrond bezitter Opnieuw ontvoering in Columbia SCHILDEREN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 APRIL 1965 (Advertentie) 5 KG. inhoud 896.- SALISBURY (UPI) Sir Humphrey Gibbs. de gouverneur van Rhodesië. heeft het doodvonnis dat geveld is over Richard Mapolisa de eerste Afrikaan die op grond van de zogenoemde „Han ging bill" is veroordeeld gewijzigd tot levenslange gevangenisstraf. Mapolisa werd in 1963 ter dood ver oordeeld en heeft sindsdien zonder op houden een juridische strijd geleverd om aan de galg te ontkomen. Hij wist met succes in beroep te gaan bij het opperste gerechtshof en de „privy council" m Londen. Er was veel kritiek op het vonnis om dat Mapolisa die veroordeeld was voor zijn aandeel in een aanslag met een mo- lotofcocktail de bom zelf niet gewor pen had. Hij werd slechts schuldig be vonden aan medeplichtigheid. Twee andere Afrikanen die gisteren terechtgesteld zouden worden, hebben te elfder ure nog uitstel van executie verkregen van de hoge raad. Zij zullen opnieuw berecht worden. De boomgaarden rond Kapelle komen weer in bloei. Nog enige dagen zonneschijn en de bloesem staat in volle pracht. Wel niet zo uitbundig als andere jaren, want daar is het wat laat voor gewor den. De bladeren zijn ook al flink uitgeschoten en bedekken dan ook deels de fleurige bloesem. Toch zullen de bloeiende boomgaarden met de komende vrije dagen zeker het aanschouwen waard zijn, en daarom bevelen wij u dan ook gaarne een bloesemrit aan. Om het u wat gemakkelijk te maken wordt hieronder een routebeschrijving gegeven. We gaan onder Fiezelinge, by het res taurant De Caisson van de ryksweg af. Biezelinge laten we echter links liggen en slaan de richting Kapelle in. Komen we over het spoor dan moeten we rechts af en volgen een kronkelweg dwars door een schitterend gebied met in bloei staan de bomen. We rijden zo tot de grote weg naar de Postbrug by Yerseke en slaan rechtsaf. Later gaan we bij de tweede weg links van deze weg af om honderd meter ver der weer rechtsaf te slaan en ook hier weer een slingerende weg door een mooi bloesemgebied te volgen. We moeten ech ter wel links aanhouden en zo komen we dan uiteindelijk in Wemeldinge uit. Hier nemen we weer de grote weg naar Ka pelle en volgen deze tot vlo kvoor deze plaats en gaan de beroemde Hillewerf op die door de ANWB ook ten zeerste wordt aanbevolen. We gaan deze Hillewerfweg dan ook helemaal volgen en moeten op een gegeven ogenblik dan de weg Ka- pelle-Kloetinge kruisen. Hebben we dit gedaan dan gaan we de eerste weg links inslaan en zo komen we Kapelle van de andere zijde binnenrijden. Vanaf Kapelle nemen we de richting Biézelinge om dit maal wel door het dorp te gaan, en even later de rijksweg over te steken en de weg naar 's Gravenpolder te volgen. Hier rijden we over een dijk, en vanaf deze hoogte kunnen we over een heel bloesem- dek kijken. Vanuit 's Gravenpolder kunt u weer terug rijden in de richting Goes naar de rijksweg. Wilt u nog meer genie ten van het landschapsschoon en bloesem dan kunt u vanuit 's Gravenpolder de Westerschelderoute volgen. lie In het kader van de internationale en gewestelyke Nederlandse manifesta ties op de pier te Scheveningen worden houden. Een van de belangrykste be standdelen van deze manifestatie is het optreden van een 40 personen sterke groep van mannelyke en vrouwelijke stu denten uit Ruanda. Deze studenten stu deren aan Belgische en nog enkele andere Europese universiteiten en komen tradi tionele dansen en muziek uit hun geboor teland uitvoeren. Deze groep vertoeft in ons land op uti- nodiging van de Stichting „Hart van Afrika" te Wassenaar, die zich ten doel stelt slachtoffers van rassen- en stam mentegenstellingen alsmede van elk soort van discriminatie moreel en materieel bij te staan. Voorts ligt het in de bedoeling rond de manifestatie op de pier nog en kele andere activiteiten, zoals een bene- fice-wedstrijd en zo mogelijk een ballon- vaart. De opbrengst van e^n en ander is bestemd 1 vluchtelingen uit Afrika; 2 de 5 kinderen van Viola Liuzzo, die tijdens de protestmars van Selma naaf Montgo mery werd vermoord en 3 de 12 geadop teerde kinderen van Josephine Baker. Tot en met 3 mei worden in de An na Paulowna-polder de bekende bloe mendagen gehouden. Evenals voor gaande jaren biedt de polder tijdens deze dagen een fleurige aanblik door de ettelijke mozaïeken en werkstukken. Zaterdag en zondag worden wandel tochten gehouden van 10 en 15 kilome ter. In de kunstgalerij Pluymen aan de Diekerstraat te Nijmegen wordt tot mei een expositie gehouden van schilder werken van Henri Titselaar uit Den Bosch. De tentoonstelling omvat olieverf en zandschilderijen, terwijl er als pri meur voor Nederland ook polyester- lichtschilderijen hangen. In de donkere zaal, welke voor deze bijzondere soort schilderijen is gereserveerd wordt elek tronische muziek, geïnspireerd op deze kunstwerken, ten gehore gebracht. sjc In Den Bosch worden tot en met 5 mei tekeningen tentoongesteld van kin deren en volwassenen, die hebben meege daan aan de tekenwedstrijd, uitgeschre- in Den Bosch. De jeugd hield zich bezig met het thema „Oranje boven" en de vol wassenen met „Bevryd!". In het Gelderse Riviergebied (Betu we, Bommelerwaard, en Land van Maas en Waal) staat de bloeiperiode van de vruchtbomen ook voor de deur. De zwar te kersen- en perenbomen tonen hun bloe sempracht al. Het hangt echter van het weer af of de bloei reeds uitbundig zal zijn. Begin mei volgen de pruimen en de appels, terwijl de meikersen zich ook reeds laten zien. De vier toeristische routes in dit ge bied de Betuweroutes Oost en West, de Maas-Waalroute en de Bommeler- waardroute hebben in de afgelopen weken een grote onderhoudsbeurt on dergaan. Deze populaire toeristische be wegwijzeringen lenen zich goed voor het maken van een mooie bloesemtocht. Er is een folder uitgegeven, die gratis op alle VVV-kantoren verkrijgbaar is. In de folder zijn de vier routes gezamenlijk op genomen en zijn voorzien van een goede kaart én een duidelijke routebeschrijving. Op het Internationaal Festival voor het Poppenspel te Mechelen wordt zondag de wedstrijd tussen Nederland se en Belgische poppentheaters voort gezet. De plaats is weer het Kultureel Centrum. De serres van het Koninklijk Paleis te Laken (België), beroemd om hun uit zonderlijke pracht aan bloemeii en sier planten, zijn ook dit jaar weer toegan kelijk en wel op zondag 2 mei van 14.00 tot 18.00 uur. De toegang is gratis. zaterdag en zondag Afrikaanse dagen ge-ven door de vereniging „Koninginnedag' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAiAG De Spaanse jongeman Santiago Moline, wiens afgewezen binnenkomst in Nederland op Schiphol de nodige publiciteit verwekte en die la ter per trein naar Venlo reisde en toen dus wel binnenkwam, is in eerste instan tie tegengehouden omdat hij onvoldoen de geld by zich had voor het langdurige verblijf, dat in zyn voornemen lag, zo heeft minister Samkalden van justitie geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Baeten. De minister schrijft, dat de jongeman op 13 april de toegang tot ons land werd geweigerd nadat hij had verklaard een hem voorlopig onbekende tijd hier te lande te willen vertoeven. Hij was ook niet in het bezit van een terugreisbiljet. Telefonisch contact met de relatie van de jongeman in Venlo, waar hij wilde verblijven, wees uit, dat gepoogd was voor de Spanjaard werk te vinden, doch voorhands zonder resultaat. Die relatie verklaarde desgevraagd voorts, dat hij zich niet garant stelde voor de kosten van een verblijf van onbepaalde tijd en aan de terugkeer van deze vreemdeling verbonden. Hieruit werd geconclu- ïfc Bij de oostelijke grenspunt van de Belgische grens, tussen Knokke en de Nederlandse grens, ligt een zeer merk waardig natuurreservaat van ongeveer 125 ha, „Het Zwin". „Het Zwin" was in de Middeleeuwen een brede zeearm. „Het Zwin" is thans een uitgestrekte schor, die nog af en toe door de zee wordt over spoeld, waardoor de bloei van een bij zondere plantensoort tot stand is geko men, namelijk het lamsoor (statice limo- nium). De paars-blauwe bloemen van de ze planten geven aan het landschap een uiterst merkwaardige mauve kleur. Ruim honderd soorten vogels nestelen en broeden in „Het Zwin" en de omlig gende duinen. Ontelbare trekvogels voe len zich hier veilig in de lente kan men deze van heel dichtbij bekijken. Een collectie van ruim 500 vogels werd verzameld in de volières en aan de wa terplassen die zich naast de voormalige Koninklijke Villa bevinden. Deze vogels behoren uitsluitend tot de soorten die men in de omgeving kan aantreffen. Als men van het natuurreservaat ver trekt, kan men door „Het Zwin" een voettocht ondernemen. Vanaf de top van de duinen ontdekt men bij helder weer 27 klokketorens onder andere van Brugge en Damme. Hopelijk wordt het binnenkort wat beter weer, zodat men wederom in zee kan gaan zwemmen. Het zich in zee begeven is betrekkelijk onge vaarlijk, als men zich nauwkeurig houdt aan de hierondei volgende re gels samengesteld met medewerking van politie-autoriteiten en de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Deze regels luiden: VOOR BADERS EN ZWEMMERS 1 Baad of zwem bij voorkeur op het bewaakte deel van het strand. 2 Overtuig u vóór het zwemmen of baden van de aard van het strand, de stroom en de windrichting. Laat u indien u met de situatie onbe kend bent of daaromtrent in twij fel verkeert VOORLICHTEN: het badpersoneel, de strandpolitie en de leden van de vrijwillige red dingsbrigades (de laatsten herken baar aan een oranje kapje) zijn u gaarne van dienst. Let ook op eventueel aanwezige waarschu wingsborden. 3 Volg de aanwijzingen van strand politie, badpersoneel en leden van de reddingsbrigades terstond en ge trouwelijk op. 4 Ziet u anderen in moeilijkheden, maak dan waar mogelijk liefst in samenwerking met deskundigen -- gebruik van de reddingsmidde len. die op menig strandgedeelte aanwezig zijn (lijnen, reddingsstok- ken e.d.). 5 Ga niet te water korte tijd na een maaltijd of als uw lichaam bezweet is. 6 Laat kinderen NOOIT zonder toe- zicnt van een volwassene baden of zwemmen. VOOR BADERS (NIET-ZWEMMERS) 1 nooit Xlakb-i O' vanaf strand- hoofden, golfbrekers, havenpieren lia°der.e, obstakels. Bewaar een ruime afstand (op zyn minst 40 2 Ga bij enigszins krachtige branding zeker niet verder dan tot de heupen in het water. Let op kuilen in de zeebodem. 3 Ga, wanneer de wind van land af waait, niet verder dan tot het mid del in zee; de zeewaarts gerichte bovenstroom bemoeilijkt de terug keer. Bij deze wind kan het spelen met drijvende voorwerpen (b.v. autobanden, luchtbedden, ballen afdrijven levensge vaarlijk zijn voor de spelers. 4 Vóór de kust liggen, althans daar waar de duinen zijn, gewoonlijk 2 tot 4 zandbanken. De geulen tussen cue banken en evenwijdig aan de kustlijn lopende, noemt men zwin nen. De banken zijn op onregelma tige afstanden onderbroken door tiekgaten (muien). Zij lopen onge veer loodrecht op de kust en vor men de verbinding van de zwin nen met de zee. Vermijd deze trek- -zoveel mogelijk, maar vooral bij vallend tij en aflandige wind: de zeewaarts gerichte stroom kan daar sterk zijn. 5 Als u, op een zandbank staande het water ziet stijgen, steek dan direct het zwin over, in de richting van het strand. 6 Raakt u toch in een mui en voelt u een sterke trek naar zee, tracht dan niet krampachtig tegen de stroom in te gaan. Probeer, zolang u grond voelt, zijwaarts een bank te bereiken. Als u voelt, dat u de toestand niet meer meester bent, bewaar dan uw kalmte en trek dé aandacht van de badgasten in uw nabijheid of op het strand. Roep om hulp! Grijp uw helper niet vast; laat aan hem het initiatief. VOOR ZWEMMERS 1 Wees altijd voorzichtig in zee. Ook goede zwemmers kunnen in moei lijkheden geraken. 2 Ga nimmer, wanneer een sterke landwind waait alléén op een on bewaakt strandgedeelte zwemmen. 3 Mocht u in een muistroom terecht komen, laat u dan rustig zwem mend of drijvend door de stroom meevoeren. U komt dan spoedig in rustiger water. Nu kunt u via de banken en zwinnen naar de kant terugzwemmen. 4 Tracht niet op een vooraf bepaald punt aan land te komen; regel uw richting naar wind en stroom. Deze zijn onbetwist sterker dan u. 5 Vertrouw niet uitsluitend op uw zwemkunst en bedenk dat een al te groot zelfvertrouwen niet alleen uw eigen leven doch ook dat van uw redders in gevaar kan brengen. Laat daarom valse schaamte u er niet van weerhouden de aandacht te trekken, wanneer u ook maar even het gevoel hebt de situatie niet meer meester te zijn. 6 Doe ook uw voordeel met de regels, die voor baders gelden. Houdt u zich aan deze regels en uw vakan tie of weekend zal niet verstoord worden door onplezierige gebeur tenissen. DAAR STAAT (Advertentie) Haar liefste lach is voor hem, voor zijn gelukkige keuze. Want Step is onmisbaar in ieder damestasje. Met Step vier maal meer plezier van uw parfum. Geeft een ragfijne verstui ving. Zeer zuinig in het gebruik. Beschermt uw parfum. Step, de ver stuiver met welhaast onbeperkte ga rantie en wereldberoemde service. Let vooral op de blauwe verpakking. Alleen dan heeft u de echte voor Nederland: Fresiaplein 3 - Wassenaar - tel.01751-4247 ,STEP" PARFUMSPUIT verkrijgbaar by GROTE MARKT 9 BREDA MADRID (Reuter) Tienduizenden Spaanse Carlisten komen zondag weer bijeen op de Montejurra bij Pamplona in de hoop „hun" prins Hugo en prinses Irene te kunnen bejubelen. Een secretaris van prins Hugo Carlos heeft gezegd, dat pas kort voor de bijeen komst bekend zal worden of het prinse lijk paar dit jaar aanwezig zal kunnen zijn. Vorig jaar bekortten de prins en prinses hun huwelijksreis om zich naai de Montejurra te begeven, maar zij kwamen niet verder dan Madrid nadat zij. naar wordt aangenomen, een waar schuwing van het Spaanse staatshoofd Franco, hadden gekregen er niet heen te gaan. Ook nu zal hun aanwezigheid af hangen van de toestemming van Franco die zich de laatste tijd weer danig geër gerd zou hebben aan de Carlistische c- tiviteit. De Carlistische bijeenkomst is dit jaar gewyd aan prinses Irene. T3 LISSABON (AFP) Ruim zestig Chi nezen zijn per schip uit de Chinese villes- republiek in de Portugese kolonie Macao aangekomen en hebben er asiel gevraagd De vluchtelingen zijn afkomstig uit het district Tsjoeng-Sjan. Macao ligt in de kongï Van kroonkolonie Hong- voor gezellig en stijlvol wonen vindt U in de kleurrijke!965 die U gratis krijgt bij N.V. Jan Hendrikx BOSCHSTRAAT 1 BREDA TEL. 01600—30635 officieel erkend TOP-FORM adviseur deerd, dat de jongeman voor onbepaal de tijd wilde blijven en daartoe werden de 8200 peseta's, waarover hij beschikte, ontoereikend geacht. De minister dekt het beleid van de ambtenaren. (Door de jongeman en zijn rela ties werd kortgeleden gesteld, dat de Spanjaard slechts voor een korte vakan tie naar Nederland was gekomen en dat zijn Venlose vrienden eventueel nog bin nen drie kwartier op Schiphol moesten verschijnen voor een garanitieverklaring om toelating te verkrijgen. Deze laatste eis wordt door minister Samkalden als een „uit de lucht gegrepen veronderstel ling gekenschetst). Later is de Spanjaard over de zuid grens Nederland toch binnengereisd. Gebleken is dus, aldus de minister, dat hij bij die gelegenheid zijn diensten aan bood als Engelssprekende tolk van twaalf in dezelfde trein zittende Span jaarden. Hij verklaarde toen ook, voor een paasbezoek naar Nederland te ko men. Hij bezat 360 gulden en een retour biljet naar Parijs. Zijn mededelingen werden bevestigd door een broer van zijn toekomstige gastheer. Onder die om standigheden was er geen aanleiding de doorlating te weigeren, aldus de mi nister. BOGOTA (AFP) In Columbia is de grootgrondbezitter Olivaira Lara ont voerd door zes gewapende mannen. Zij hielden de jeep aan waarmee Lara in gezelschap van een employé over zijn terrein reed, dwongen hem uit te stap pen en lieten de ander wegrijden met de boodschap dat de losprijs een miljoen pesos (ongeveer 245.000 gulden) be draagt. Deze ontvoering, nog geen maand na de tragische dood van de sui ker magnaat Harol Deder, die door zijn ontvoerders werd vermoord, heeft in het gehele land een schok teweeggebracht. Verenigingen en vakbonden hebben pro testen laten horen. De laatst tijd zijn al verscheidene welgestelde personen, die vreesden eenzelfde lot te zullen on dergaan, naar het buitenland vertrokken. Antonio Milla, die in 1939 in Zuid-Frankrijk de chauffeur was van een rijke Amerikaanse toeris- te kreeg van haar bij het afscheid een schilderij als souvenir. Pas nu weet hij, dat het een origineel werk van Goya is. Wat er in de toekomst met het schilderij gaat gebeuren is nog niet bekend. (Advertentie) (Bijzondere correspondentie) DEN HAAG Zondag krijgt het vrome begijntje Cornelia Arens, byna drie honderd jaa.r na haar dood, wéér bloè- men op haar graf. Het is geen indruk wekkend monument waaronder zy be graven ligt en dat sinds 1732 jaarlijks op de 2e mei onder bloemen wordt be dolven. Cornelia is byna driehonderd jaar geleden te rusten gelegd onder (Advertentie) een eenvoudige zacbtroze steen in de goot naast het kerkpad in de Begijn hof van Amsterdam. Dat >s green plaats voor een dode die byna drie eeuwen na haar sterfdag nog met bloemen wordt geëerd/Maar Cor nelia Arens had op haar sterfbed èn in haar testament deze nederige plaats verkozen boven <een eigen graf in de hofkapel. Want Cornelia wilde ook na haar d-ood, boete doen voor enkele zaken. Ten eerste behoorde de kapel niet meer tot de Katholieke Kerk. Na de alteratie van Amsterdam-in 1578 (toen de katho lieke magistraten werden vervangen door hervormingsgezinden) was de kerk geschonken aan die Engels© Pres byterianen die nu nog altijd hun diensten hier houden. Bovendien viel het Cornelia zwaar dat haar familie ook tot het nieuwe geloof was overge gaan. Toen de in 1645 nog tot meesteres der zusters gekozen begijn stierf, moest men ernstig over haar laatste wens beraadslagen. Men besliste dat de vrome Cornelia zo'n nederige laatste rustplaats niet toekwam. Waarom men haar in de kerk te rusten legde. Maar haar ziel, zo luidt de legende, vond in de kerk geen rust. 's Nachts dwaal de zij door de hof. De bewoonsters be gonnen te twijfelen aan hun dapper heid ten opzichte van geesten en daar enboven kregen zij er spijt van de laat ste wens van hun meesteres niet te heb ben vervuld. Na enige ruggespraak werd toen besloten naast het kerkpad een graf te delven. Morgen wordt het graf weer met bloemen opgesierd, zoals het nu al meer dan tweehonderd jaar op de tweede dag van mei wordt gedaan: langs de randen worden violen geplant, in het midden wordt een zilveren kruis gelegd en daaronder komen enkele witte lelies. De toeristen die morgen de Begijnhof komen bekijken, zullen allemaal even bij het graf van Cornelia Arens blijven stilstaan. Maar zij zullen niet weten wie op deze bloemrijke manier wordt geëerd. En de andere 364 dagen van he" jaar lopen zij klakkeloos over de graf sbeen heen. Zó wilde het vrome begijntje het ook.

de Stem | 1965 | | pagina 15