Stads- en landsparochie ter Goes" bestaat 350 „Van jaar MEEI AK Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen ZUID-BEVELAND MIDDELBURG VLISSINGEN HULST SAS VAN GENT Grandioos program bevrijdingsfeest Terneuzen voor Omschakeli] aardgas kost 20 milj( Mantelkostuums Burgerlijke stand P.M. van ele Walle HULST Gemeente geeft meer geld aan organisaties GOES Oorlogsexpositie Burgerlijke stand Dagblad De Stem Hiaat Feest van f 20.000 Contactavonden Zeeuwse NOB EXAMENS HOOG WATER Vermomd Wal en schip Bestand Vaste statie Moeizaam Kapelaan J. de Kerf kwart eeuw priester Ook Vhi en Tern Bespre] met en T] Onderscheiding voor C. van Dixhoorn Vandaag Morgen Groedenaa ziekenhui na aanrij< DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 APRIL 1965 „Centrum" komt In het kader van het ZVU-programma speelt de toneel groep Centrum op maandag 3 mei a.s. het stuk „De eerbiedige lichtekooi" van Jean-Paul Sartre. De voorstelling vindt plaats in de schouwburg. Voor de pauze wordt gespeeld „De schaduw in het dal" van John M. Synge. Fhilatelica Tijdens de maandelijkse vergadering van de afdeling Middelburg van de Int. Ver. Philatelica in restau rant Wöhler werden de heren A. Koets en W.J. de Bruyn, resp. secretaris en 2e sacr.-penningmeester der afdeling be noemd tot afgevaardigden naar de op 22 mei a.s. in Utrecht te houden algemene voorj aarsvergadering. De heer W. van der Hoek bracht na mens de kas-controlecommissie een gun- stg verslag uit over het afgelopen ver enigingsjaar. Tweede plaatsvervanger Het ge meentebestuur vindt het nuttig en nodig naast de huidige plaatsvervangend ge meentesecretaris, de heer H. Strabbing, nog een tweede plaatsvervangend ge meentesecretaris te benoemen. Tijdens de vanmiddag te houden raadsvergadering zal de heer J.A. Geluk, chef van de afdeling financiën, belastingen en be drijven. beëdigd worden in deze functie. Visaanvoer In de week van 19 t. e.m. 24 april j.l. werden aan de mijn te Vlissingen de volgende hoeveelheden vis aangevoerd, te weten 2819 kg ex port garnalen, 488 kg bot, 581 kg schar, 647 kg schol, 560 kg kabeljauw, 269 kg wijting, 399 kg tong, 11 kg tar bot, 57 kg griet, 3 kg paling en 6 kg rog. Geboren: Rudi zv Daniëlsche-de Rij ke; Lilian dv Paul-AudenaerdtBelin da dv Struijck-Ohristoffel; Pie ter zv Ro- zenhart-Nieuw'hofInge dv Van Son-Flo- risse; Ronald zv Willems-Broodman. Overleden: M.J.S. van der Schaft, 85 j., wv Arij; W.A. Zevenhuizen, 75 j.; S. Ie Conté, ev Jacobus; J.J. Baak, 11 j. Huwelijksaangiften: A.J. Floresse, 22 j. en P.N. Kruijsse-n, 2l j.; W.A-A. Bra- cke, 22 j. en A.K. de Nooijer. 19 j.; L. van Riet, 36 j. en A.C. de Vos, 28 j.; P.J. Leeuwenburg, 25 j. en E.S. Weug, 22 j. Gehuwd: J.V. Adriaanse en M.J. Bruijnooge; J. Diesch, 22 j. en J. van Oorschot, 18 j.C Meerman, 31 j. en H. Schilde 38 j.; J.P. Raaphorst, 23 j. en S.F.R. Pihl, 19 j. Koudekerke fAtletiek Op maandagavond, aan vangende 19 uur zullen op het sport terrein te Koudekerke atletiekwedstrij den worden gehouden voor de vereni ging Koudekerke; deelneming is mo gelijk zowel voor KNAU als nietKNAU- léden. De organisatie is in handen van de atletiekvereniging Dynamo te Mid delburg. (Advertentie) Commissie Monaco Tijdens de leden vergadering van het Reizend Zeeuws Volkstoneel in de Stadsimolen is een commissie Monaco gevormd, waarvan drie leden deel uitmaken. De commissie zal zich doende houden met het treffen van de nodige voorbereidingen voor de reis naar Monaco, waar het RZVT begin september Nederland zal vertegenwoor digen op het internationaal amateur-to- neelfestival. Men besloot enige financiële acties op touw te zetten om de reis naar Monaco te kunnen bekostigen. De regis seur, drs. Louis Lockefeer, verdeelde de rollen voor de opvoering van Pieter Lan- gendijks eenacter „De Wiskunstenaars", waarmee het RZVT de Nederlandse eer zal trachten hoog te houden. 6 Clinge GEMEENTE CLINGE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Clin ge maken bekend dat in verband met Koninginnedag de badhuizen te Clinge en Nieuw-Namen op vrijdag 30 april a.s. gesloten zullen zijn. Burgemeester en wethouders van Clinge P.V.M. Vercauteren, wnd. burg,, C.B. IJsebaert, secr. Clinge, 29 april 1965. Graauw GRAAUW Het voorstel van b. en w. om in principe akkoord te gaan met het verlenen van een bijdrage in de kosten van aanleg van de weg Terhole- Nieuw-Namen en alles wat er bij hoort leverde stof tot enkele debatten tijdens de raadsvergadering. Tenslotte ging de raad akkoord. De subsidies van de ver enigingen werden verhoogd. Zo krijgt de E.H.B.O. voortaan f 250,-, de toneelver eniging „St.-Genesius" f 300,- en de fanfare f 900,-. Ook de subsidie van andere verenigingen zijn verhoogd. Het feestcomité zal in verband met de 5 mei-viering een subsidie van f 775,- ontvangen. De Stichting Katholieke Le vensschool in Zeeuwsch-Vlaanideren zal een subsidie van f 70,- per leerling ontvangen. De aanleg van de riolering en bestra ting in het uitbreidingsplan wordt on derhands gegund aan de firma Koster en Visser uit Hulst voor een bedrag van f 63.600. Vanavond zal de heer J.B. Vermeu len uit Breda de tentoonstelling oorlogs documentatie in het Museum aan de Goese Turfkade officieel openen. De heer Vermeulen was in de bezettingstijd de contactman voor Zeeland. De tentoonstelling bevat uitvoerig foto- en documentatiemateriaal van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam. Verder is er materiaal be schikbaar gesteld door particulieren uit Goes en omgeving. Het is de bedoeling, dat scholen in klasseverband de tentoonstelling bezoe ken. Voor het publiek is de tentoonstel ling open in de avonduren en de namid dag. Verder de hele dag op koninginne dag 30 april en bevrijdingsdag 5 mei. Stcdebouwkundige adviezen Burge meester en wethouders hebben het archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft N.V. aangetrokken als stedebouwkundig ad viseur voor de gemeente. De N.V. neemt de plaats in van het stedebouwkundig adviesbureau Schut. Caravanshow Tot en met zaterdag 1 mei a.s. is in de tuin van het Schut- terhof een grote camping- en caravan- tentoonstelling" te zien. Op deze show, die wordt georganiseerd door Roovers' Sport uit Middelburg, zijn de laatste snufjes te zien op het gebied van kam peren. Aanrijding Om half zes woensdag avond vond op de kruising Scheldestraat -Zuidvlietstraat een aanrijding plaats. Het ongeluk gebeurde, doordat de brom fietser A. de M. uit Geersdijk geen voor rang verleende aan een personenauto, bestuurd door A. de C., rijdende over de Zuidvlietstraat richting Landbouwcen trum. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. De bromfietser werd met ernstige been- en hoofdwonden maar het St. Joa-nnaziekerihuis overgebracht. De bromfiets werd geheel vernield. De aiuto liep ernstige schade op. Geboren: Agnes dv G. Ravestein-v. Reine; Ilse dv L. Geus-De Koster; Mi- chiel zv en Hannelimde dv H- de Zeeuw- v. d. Klippe; Hubrecht z.v. P. Scheffers- van den Dorpel; Gestruida dv J. Ver- ton-Kole; Jozias zv P. Kanijsteker-de Regt; Pieter zv J. Honkoop-Wolters Johannes zv J. de Leeuiw-Brusket; Al fred zv W. Kramer-v.d. Veen. Huwelijksaangiften: H. Smallegange- 27 j. en N-P. IJzerman, 23 j.; C.N. Kou- wenberg, 25 j. en M. A. Verscboore de la Houssaije, 22 j. Gehuwd: A.J. Bierens, 25 j. en E.L. Lanikamp, 41 j.; J.M-J. van Hese, 23 j en C.W. Visser, 24 j.; G Janse, 24 j. en A.M.M, Kort, 21 j.; D Rijkhals, 29 j, en T.F.' van Son, 31 j. Overleden: P. van Damme, 79 j. wv P.J. v. Oeveren; B. Pennings, 78 j. ev L.M v. Damme; F. Koens, 90 j., wv. A. PolfHet; M.G.Geense, 68 j, ev J.S. Hoogerwerf; R. Koreuise. 64 j. ev A.A. Hoogehheide; M Steijn, 71 j- ev A. v. 't. Westeindie. Kloosterzande Brandwonden. Toen mevrouw v. K. alhier bezig was met het verplaatsen van een teil kokend water, kreeg zij een groot deel van dit water over haar be nen. Het gevolg was dat zij ernstige brandwonden opliep en zich onder dok tersbehandeling moest stellen. Harmonie De harmonie ,,De Ver enigde Vrienden" heeft groot succes ge boekt op de Gentse Floraliën. waar zij een uur hebben gespeeld. Ö.a. werd gespeeld, een selectie uit My Fair La dy, Faust, Lichte Cavalerie en de mars der Medici. Polo-club De Zwem- en Polo-club zal haar jaarlijkse algemene vergade ring houden op vrijdag 7 mei a.s. om 8 uur in hotel Rotterdam. Aan de orde zijn onder meer: jaarverslagen, reke ning en verantwoording van de penning meester, verslag kas commissie, vaststel ling contributie en verkiezing van be stuursleden. Aftredend zijn: de heer H. Gunter, die herkiesbaar is, de heer L. F. S. de Meijer (niet herkiesbaar) en mevr. M. Tack-Wijnacker (tussentijds aftredend). Het bestuur stelt voor de ze vacature twee kandidaten, n.l. de heren R. C. de Cooker en A. J. Bol wijn. Sluis Feestprogramma's Het Oranjecomi té heeft het feestprogramma bekend gemaakt voor koninginnedag en voor de bevrijdingsdag. Op koninginnedag is er in de ochtend uren in het r.k. parochiehuis een kleu renfilm voor de schoolgaande jeugd. Dezelfde film wordt in de avonduren voor de volwassenen gedraaid, n.l. een film over het bezoek van de prinsessen aan de West. 's Middags is er op het gemeentelijk sportterrein een handbal wedstrijd voor de meisjes en een voet balwedstrijd voor de jongens. Bevrijdingsdag begint met een geza menlijke kerkdienst voor alle gezindten s Morgens worden er atletiekwedstrij den en een wallencross gehouden, 's mid dags is er een rondgang voor de jeugd met versierde wagens en fietsen en voor de ouderen een behendigheidswed strijd voor automobilisten op het par keerterrein. Prijsuitreiking voor alle wedstrijden vindt 's avonds op de Markt plaats. Beide dagen zal Apollo" zijn muzikale medewerking geven. Biljarten De biljartvereniging Krijt op Tijd sloot in café Bakx het winter seizoen af met een onderlinge prijs kamp en een maaltijd voor de leden. De uitslag luidt: 1 M. Lazoen, A. Groos- man; 2. J. Bauer, G. v. Oorschot. De heer J. Bakx bracht een financi eel verslag uit en voorzitter F. Dusar- duijn bracht dank voor de sportieve geest, die alle deelnemérs kenmerkte. Vogelwaarde Benoeming Het bestuur van het In terparochieel Centrum voor Maatschap pelijke Werk Vogelwaarde heeft de heer O.W.A. Vosveld uit Hulst benoemd tot maatschappelijk werker in vaste dienst. De heer Vosveld is de opvolger van mew. C. de Waal-Blommaart, die eer vol ontslag heeft gekregen. Zij maakt nu deel uit van het bestuur van het „cen trum". Bevrijdingsfeest In het kader van de viering van de bevrijding zal de sport school Felix Janssen te Roosendaal op 5 mei 's middags judo. en gymnastiek- demonstraties verzorgen in de hal van de failliet gegane n.v. Westerschelde Textielfabrieken G.H. Meijerink en Co, De demonstraties beginnen om vier en om zeven uur. Op het voetbalterrein te Boschkapelle zullen, eveneens 's mid dags, de oud-spelers van de v.v. Rapen burg en de v.v. Vogelwaarde een wed strijd tegen elkaar spelen. 's Avonds is er de geëigende gelegen heden gelegenheid tot dansen. Wolfaartsdijk Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscn-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-V laanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beueland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2'/. mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 1.— elke regel meer f 0.25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Koninginnedag Voor de viering van koninginnedag heeft de oranjevereniging alhier het volgende aantrekkelijke pro gramma vastgesteld: 8.50 ontvangst ten gemeentehuize van alle gedecoreerden; 9.00 uur zanghulde van schoolkinderen voor gemeentehuis m.m.v. Advendo toe spraak burgemeester en oplaten duiven; 9.4511.30 uur schoolvoetbal en -korfbal wedstrijden en kinderspelen op het sport veld. 13.13.45 uur: voortzetting van de wedstrijd op het sportveld; 14—17.30 uur gezelligheidsrit voor auto's motoren en bromfietsen, 18.3020.00 uur voetbal wedstrijd DorpOud Sabbinge om wis selbeker beschikbaar gesteld door het ge meentebestuur: 19.30—21.30 uur ringrij- den voor auto's motoren en bromfietsen. 21.3023.30 uur concert door Advendo en drumband op hat Dorpsplein besloten met taptoe. Yerseke Auto door wegdek gezakt Dinsdag morgen vroeg zakte een grote vracht wagen met aanhanger uit Horst, bela den met compost voor de champignon teelt, in de Steeweg door het wegdek. Ter plaatse bleek zich later een lek in de waterleiding te bevinden, waar door het zand onder het wegdek was weg gespoeld. De achterwielen van de auto zakten plotseling in het gat en er was geen beweging meer in te krijgen. Met een grote takelwagen van de fa Zandee uit Goes werd de wagen weer op de weg gebracht. De schade aan de auto, die zijn eerste reis maakte, viel betrek kelijk' mee. Dezer dagen is in stilte een merkwaardige datum voorbijge gaan welke niettemin voor de katholieke gemeenschap van Zuid-Beveland zeer vermeldenswaard is. Het is namelijk juist 350 jaar geleden dat de eerste officieel-benoemde pastoor voor Ter Goes zijn intrede deed. Bijna 40 jaren waren verlopen sinds op Zuid-Beveland de katholieke ere dienst wettelijk verboden was. De fa tale datum waarop dit geschiedde, was 26 oktober 1578. Op een enkele uitzon dering na, waren Goes en Zuidbeveland toen nog geheel katholiek. Slechts onder bedreiging en met gruwelijke voorbeelden van elders voor ogen (zo als men o.a. in het nabije Gent in die dagen kon zien), gaf de Goese Ma gistraat gehoor aan de eis om de grote stadskerk af te staan aan een handvol vreemdelingen uit Walcheren Wat er met de toenmalige'stadspas- toor Bouwen Jansse en diens kapelaan Jacob Franken gebeurd is, staat ner gens vermeld. Wellicht zijn zij tijdelijk ondergedoken of hebben zij hun heil gezocht in zuidelijker streken met de hoop op beter tijden en de mogelijk heid tot terugkeer. Officieel was ér voor hen geen verblijfsvergunning, ten zij na belofte om hun priesterlijk werk te staken. In de veertig jaren die volgden, wa ren er oorspronkelijk slechts wat on dergedoken pastoors (minstens 13) van de oude bedeling, die nu en dan de sacramenten in het geheim toedienden en de bewoners bijstonden in hun trouw aan het katholieke geloof. Deze gene ratie van vóórreformatorische priesters stierf van lieverlee uit. Eerst zeer lang zaam heeft de kerkelijke hiërarchie zich gerealiseerd, dat hier een blijven de toestand ontstaan was. Er was als het ware een ijzeren gordijn gevallen tussen de noordelijke en zuidelijke pro vincies van de toenmalige Nederlan den. Deze situatie kunnen we het best vergelijken met de huidige scheiding tussen Oost- en West-Duitsland. De benoemde bisschop van Zeeland, Jan van Strijen, ontplooide weliswaar na zijn gedwongen vlucht (door de overgave van Middelburg in 1574) grote activiteit op allerlei terreinen, maar het zijn eigen diocees of gelovi gen had hij geen directe bemoeienis meer. Daar de hele kerkelijke ordening uit Zeeland was weggevaagd en er o.a. geen sprake meer was van normaal- omschreven en aan grenzen gebonden pastoorsfuncties, had Jan ^an Strijen vanuit Rome toestemming gekregen om zijn priesters mobiel te maken. I>e mogelijkheid hiertoe werd verleend doordat de weinige overgebleven pries ters binnen Zeeland gebruik mochten maken van een zogenaamd draagbaar altaar en er uitgebreide volmachten kregen inzake de sacrament^bediening. (3# febr. 1581). Ondertussen was ook in de noorde lijker provincies een soortgelijke aan zet tot missionerende wederopluiking ondernomen en wel onder Sasbout Vos meer, die in 1583 vicaris-generaal werd van het Utrechtse bisdom. Aan hem gaf op 2 januari 1584, Jan van Strijen zijn bijzondere volmachten voor Zee land door. De leiding van dit moeiza me werk in de door de gereformeerden bezette gebieden kreeg deze Sasbout officieel op 3 juni 1593, zodat al ^e" trekkelijk spoedig ook Zeeland - zij 't met 'een kleine onderbreking de sta tus kreeg van een missiegebied onder een Apostolisch Vicaris. In deze perio de van nog onvoldoende organisatie waagde zich bij tijd en wijle 'n missie priester op de Zeeuwse eilanden. Meer dere namen zijn ons bekend van deze moedige mannen die gevangenschap en Zeeuwse koortsen trotseerden zoals Martinus Conincx (Regius) bekend als de „wonderdoener", die eens in deze contreien bedreigd werd met ophan ging, Het uitgebreide terrein en het grote priestergebrek deden de seculie- ren beseffen dat zij een eigen speciale opleiding nodig hadden, waartoe zij in Leuven en Keulen een eigen semina- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ook dit jaar beleg gen de Zeeuwse wegvervoerbedrijven weer een aantal contactavonden. De eerste -avond vindt plaats te Middelburg in het City Theater op vrijdag 7 mei en de tweede op vrijdag 14 mei te Axel in „Het Centrum". Philippine 55-jarig huwelijksfeest Vandaag is het 55 jaar geleden dat het echtpaar Pielaet-Borghgracht in het huwelijk is getreden. De heer Pielaet werd gebo ren op 23 april 1887 te Sas van Gent en zijn vrouw op 1 oktober '89 te Phi lippine. Zij wonen in de Clarapolder. De ;heer Pielaet is jachtopziener. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneuzenaars krijgen in de dagen rond 5 mei, wanneer nationaal het vierde lustrum van de be vrijding wordt gevierd, af te rekenen met de leuze: „Hier is nu nooit eens iets te doen". Het bestuur van de Samenwerken de Personeelsverenigingen heeft namelijk een hele reeks feestelijkheden georga niseerd. „TSen grandioos programma, Ter- neuzen waardig", zoals burgemeester mr. H, Rijpstra en voorzitter G. D. Spran- gers van de Samenwerkende Personeels verenigingen eendrachtig verklaren in de respectieve voorwoorrden in het pro grammaboekje, dat onlangs is uitgeko men. De organisatie van de verschillende evenementen vergt een uitgave van f 20.000,ongeveer. De financiën worden uit verschillende bronnen geput: de ge meente heeft zich garant gesteld voor een tekort van f 3500,—, de feestkrant en het programma boekje hebben voor de nodi ge sommen gelds gezorgd, terwijl de in zameling onder de Terneuzense bevol king momenteel ook uitstekend blijkt te verlopen. Dat laatste zou erop kunnen duiden, dat de Terneuzense gemeenschap echt wel iets over heeft voor een groots opgezet feest. Men volgt de raad van de heer Sprangers op: „Laten we aantonen, dat Terneuzen niet alleen op economisch en industrieel gebied iets groots tot stand kan brengen, maar dat het ook werkelijk leefbaar is. dat er gezellig en feestelijk kan zijn". Trommelaere Op 5 mei om negen uur zullen de leer lingen van de hoogste klassen van de la gere scholen een aubade brengen op de Markt. Ze krijgen daarna een versna pering uitgereikt, die zij kunnen verorbe ren tijdens de demonstraties door de gymnastiekvereniging E.M.M. op de Markt en de show van de Trommelaere van Roesendaele, eveneens op de Markt. Van twee tot vier uur 's middags zal een optocht voor kinderen, groepen en wagens door de Terneuzense straten trekken. Terneuzense en andere tieners zullen om half vijf van hun muzikale kunnen blijk kunnen geven op de Markt ten overstaan van een competente jury. Om zeven uur 's avonds is er overal mu ziek, die zal worden voortgebracht door de gezelschappen, die ook zullen deel nemen aan de lampionoptocht, die om half zeven van start zal gaan. Om half negen verzorgen de Terneuzense Harmo nie, het Tamboers- en Pijperskorps Irene, de P.T.T.-Harmonie uit Breda en de Trommelaere van Roesendaele een taptoe op dè Markt. Om half tien is er een vuurwerk, dat, zo doet het programma geloven zijn Zeeuwsch-Vlaamse weerga voorlopig niet zal kennen, op de Schelde- kade. T ento on stelling In het gebouw ,,De Schakel" zal op 3, 4 en 5 mei onder auspiciën van de Ter neuzense Jeugdraad een tentoonstelling over de tweede wereldoorlog worden ge houden. Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie leverde het nodige materi aal ervoor. De bejaarden zullen op 6 mei aan hun feesttrekken komen: de toneel groep van de gereformeerde kerk ver zorgt dan een opvoering van het spel: „Bazuinen rond Jericho" van Ben van Eijsselsteijn in het Concertgebouw. Het spel verhaalt over een aantal verzets strijders, die enkele jaren na de oorlog weer met elkaar worden geconfronteerd en bij die gelegenheid tot de ontdekking komen, dat de vrijheid grote offers eigen lijk niet waard is geweest. De opvoering begint om acht uur. SCHEEPSWERKTUIGKUNDE Voor het voorlopig diploma scheeps- werktuigkunde slaagde G. W. Hl Wisse ling uit Wolphaartsdijk. Morgen, vrijdag 30 april: Hansweert 2.14 en 14.45; Terneuzen: 1.40 en 14.08; Vlissingen: 1.11 en 13.34; Wemeldinge: 3.03 en 15.28. rie in het leven riepen. Op dat van Keulen was de bekende Goesenaar Leonardus Marius later rector en pro fessor. De vrucht van dit seminarie met speciale training voor de missie in de noordelijke Nederlanden, zou wel dra ook het Goese land ten goede ko men. Ondertussen stuurden ook de Jezuïe ten sinds 1592 rondtrekkende missiona. rissen vanuit het zuiden naar het noor den. Hierbij vergaten zij de Zeeuwse eilanden niet. We treffen hier dan ook paters aan met klinkende namen, die in deze toch ook avontuurlijke perio de als ambachtsman vermomd langs de wegen trokken, in de huizen verscholen de nacht afwachtten voor de viering van de H, Geheimen, of in gevangen schap verkeerden. Eind 1602 werd pa ter De Leeuw S.J. te Goes gevangen genomen door de baljuw mr. Jacob de Witte. Hij werd vrijgelaten omdat de echtgenote van de baljuw een vurig katholiek was, waarbij nog kiwam dat de gevangene een adellijke indruk maakte op de baljuw. Niettemin was de bestaande situatie verzoenen en de boete toch 800 gulden, die snel door de Goesenaren voldaan werd. uit angst dat de baljuw van gedachten zou ver anderen als hij ondertussen zou ont dekken met een Jezuiet te doen te heb ben. Ondanks deze onmogelijke toestanden werd 19 januari 1600 toch nog ineens een nieuwe bisschop voor de vacante zetel van Middelburg benoemd. Daar deze Carolus de Rodoan geen kans zag daadwerkelijk in zijn bisdom te kun nen werken, nam hij een andere bis schopszetel aan namelijk die van Brug ge. Toch behield hij tot zijn dood in 1616 de titel van administrator" van het bisdom Middelburg en bij voorko mende gelegenheden ontleende hij aan deze titel ook zijn rechten. Er was ondertussen een hele gene ratie verstreken alvorens men tot het inzicht kwam dat men met lijdelijk de krijgskansen moest afwachten (zoals de Rodoan), totdat daardoor de kerk vanzelf weer in de oude rechten her steld zou worden. Men moest zich met doen wat men kon. Deze laatste con clusie hebben de Jezuieten overigens eerder getrokken dan de seculieren, waarschijnlijk omdat de eerste uit het zuiden kwamen als nieuwkomers, ter wijl de laatsten meer vanuit het noor den dachten en meer verworteld lagen in de vroegere rechten. Bij dit al lijkt het of de Zeeuwen tus sen wal en schip zouden vallen. Onder de druk der nieuwe kerk werden de plakkaten (hier strenger onderhouden dan in Holland, terwijl het moeilijker was voor de priesters om vermomd op de eilanden binnen te dringen en on herkenbaar te blijven. Vanuit het noor den had men altijd drie dagreizen no dig, terwijl men vanuit het zuiden de frontlijn moest passeren en gemakke lijk met de vijand vereenzelvigd kon worden. Bovendien waren de Zeeuwse koortsen geen denkbeeldig gevaar, zo als de dood van Martinus Schaap be wees, die te Goes stierf op een Missie tocht. (1606) Van de drie genoemde instanties: bis schop die Rodoan, als administrator van Zeeland, de Jezuieten en de noordelij ke missie had niemand voldoende pries ters. Ofschoon zij alle drie voLmach ten hadden voor de zielzorg in Zee land, bleef het uiteindelijk onduidelijk wie van de drie nu de werkelijke ver plichting had om Zeeland in deze re gelmatig te voorzien. Het initiatief om tot een definitieve verzorging te komen is dan ook uit gegaan van de Goese burgers zelf. Het leek of het pas gesloten „Bestand" daartoe eindelijk de kans bood. In 1609 werd het 12-jarige be stand gesloten. Aan beide zijden van de debarkatielyn trachtte men de posi ties te consolideren. Zuid-Beveland had voortdurend tegén de frontlijn aan gelegen, en men herademde er even om de schade hiervan op te nemen. Vooral de oost- en zuidrand van het eiland hadden verschrikkelijk geleden. Veel huizen en hoeven waren „ver- destrueerd'' en halve dorpen stonden leeg of werden bewoond door slechts verouderde en verpauperde achterblij vers. Dit alles als gevolg van de vele anti-Staatse invallen of dreigingen van de „overkant van de Schelde". Bij het begin van het Bestand waren er echter nog maar weiniig werkelijk gereformeerden op Beveland. In 1609 (dus dertig jaar na de zogenaamde protestantisering) waren er nog maar drie hervormde regenten in het ,,Goes- se Kollegie van de Wet". Deze drie verzochten of voortaan minstens één van de beide burgemeesters en de helft der schepenen van de nieuwe gods dienst mochten zijn. Maar dit werd tegengegaan. Niettemin deed zich in 1612 nog weer eens een rel voor bij de benoeming van David van der Nisse tot burgemeestervan Goes. De beken de predikanten Lansbergen verzetten zich openlijk vanaf de kansel tegen die verkiezing, omdat Van der Nisse be hoorde tot de roomsgezinde partij, die trouwens eeen zeer grote aanhang had, Zelfs de Goese baljuw Michel van Baarland stond terecht onder soortge lijke verdenking De genoemde actie mislukte, maar herhaalde zich een jaar later toen Soetwater tot burgemeester werd gekozen. Ook toen zonder succes. Inzake burgerlijke functies was men ter plaatse toen nog autonoom genoeg om niet onder de kerkelijke druk te bezwijken. Toch was de situatie allerwege zo erg, dat velen het eiland verlieten. De kans die het Bestand bood, benutte men om van hier weg te trekken, hoofdzakelijk naar het Hulster Am bacht, waar men in de verlaten pol ders met open armen ontvangen werd, De uitoefening van de katholieke gods dienst was daar heel wat gemakkelij ker. Anderzijds vestigen zich voor en tij dens het Bestand veel Zuidnederlandse hervormingsgezinden in Goes en de omliggende dorpen, zoals te zien is in de lidmaatboeken van de Hervormde kerk en in de verschillende poorter- boeken. In de periode 1589-1640 ontving Goes op die wijze 130 Vlaamse gezin nen die het poorterrecht verkregen. Van de Bevelandse landadel hadden reeds velen hun heil in zuidelijker stre ken gezocht daar zij onder het nieuwe bewind geen levenskansen kregen. Ook tijdens het Bestand werd hun verzoek op rechtsherstel inzake verlaten bezit tingen meestal afgewezen. Hierdoor werd hun vertrek, dat aanvankelijk 'n provisorisch karakter had. definitief gemaakt. Door al deze migraties over en weer van de demarkatielijn had er op Zuid- Beveland een ware transfusie plaats onder de bevolking. Slechts een deel der autochtone bevolking bleef (zo niet in getal dan toch sociologisch gezien) als een minderheid achter. Door hun vasthouden aan het oude geloof en hun in vele opzichten rechteloze status, wa ren zij reeds een randgroep aan het worden: bijwonens in hun eigen ge boorteland Vlak voor het sluiten van het Bestand zag het er naar uit dat men een per manente vorm van zielzorg kreeg. In 1608 immers vestigde zich alhier de Jezuiet pater Mattheus Olinger. In 1610 vertrok hij weer, misschien omdat hij door de burgerlijke overheid gesnapt .was, maar het lijkt waarschijnlijker, dat hij zijn vastbedoelde statie opgaf als gevolg van de overeenkomst die in 1610 gemaakt werd tussen enerzijds de apostolisch vicaris Sasbout Vosmeer, anderszijds de Zuidnederlandse provin ciaal dei Jezuieten. Deze overeenkomst was een poging om eikaars terrein, tak en werkwijze over en weer af te bakenen. Hoe dan ook: Beveland zat weer zonder priester. Kort daarop werd weliswaar een seculier missiona ris gezonden afkomstig uit het Keulse seminarie, maar ook deze Johan Tru- tius volgde de gewone handelwijze en liet het bij een kortstondig bezoek. De ze priester zal toen niet vermoed heb ben dat hij spoedig als definitief pas toor zou terugkeren. In afwachting op betere verzorging, trokken vele katholieken naar Hulst en Antwerpen om hun huwelijk te doen bekrachtigen, kinderen te laten dopen en het H. Vormsel te ontvangen. Met dat al werd de onzekere toe stand de Goese katholieken te mach tig. Een van de voornamere burgers, Cornelius Balthasar trok zelf naar Antwerpen en vroeg zowel aan de bis schop als aan verschillende regulieren om priesters. Zonder succes. Ook de apostolisch vicaris liet weten dat men geen permanente man kon afstaan bij gebrek aan voldoende missionarissen. In hetzelfde jaar 1611 trok men nog 'n tweede maal naar Antwerpen voor het zelfde verzoek, maar ook nu weer met een negatief resultaat. In 1612 dook er wéér een missiona ris op van het Keulse seminarie. Go- vert de Rovere, maar ook hij was een voorbijganger. Wilhelmus Keyting verscheen na hem, maar hij werd spoe dig ontdekt en moest het hazenpad kiezen. In opdracht van zijn aposto lisch vicaris reisde hij over Antwerpen, waar hij overigens ook tevergeefs vaste priesters trachtte los te krij gen bij de bisschop. Daarna klopte hij bij regulieren aan, die hem nu toezeg den naar Zeeland te zullen komen om hem af te lossen. Met deze gedachte trok Keyting noordwaarts zonder dat de toegezegde aflossing plaatshad. Nu werd de gewetensnood haast on houdbaar: in Zeeland werden immers de Plakkaten veel strenger toegepast dan in Holland. Vooral inzake het hu welijk, liep het de spuigaten uit: in Holland kon men tenminste nog al tijd voor een neutrale magistraat hu wen, maar in Zeeland was men ver plicht uitsluitend voor de gereformeer de predikant te trouwen. Ir antwoord op de gewetensvraag hierover, hoorde men juli 1612 van de bisschop van Me- ohelen, dat men ofwel naar elders moest trekken of niet moest trouwen, maar in elk geval niet voor een her vormd kerkbedienaar. Ten einde raad wendden enkele Goesënaren zich tot de bisschop van Brugge. Hij toch bleef als administrator van Zeeland zijn rechten handhaven o.a. inzake het priestervraagstuk, zonder overigens priesters te sturen. Hij gaf hun ten antwoord, dat zij wel voor een predi kant konden verschijnen, mits men zorgde dat er onder de omstaanders heimelijk een priester stond, voor wie zij dan in werkelijkheid en in hun hart elkaar het jawoord moesten geven. Het leek een oplossing, maar zonder vaste priester was het een kluitje in het riet. Daarom delegeerde hij bij die gelegenheid de ketterse predikanten om het huwelijk van de katholieken in zijn diocees geldig te sluiten. Zo was het 1614 geworden en op 3 mei van dat jaar stierf de apostolisch vi caris Sasbout Vosmeer. Reeds datzelf de jaar werd hij opgevolgd door Ro venius d.d. 11 oktober. Dit zou de om mekeer worden in de verwarde toe stand waarin de Bevelanders zich be vonden. Rovenius moet al vroeger in gelicht zijn geweest omtrent het eiland en de wanhopige situatie der inwoners door Leonardus Marius, die afkomstig was uit Goes en zich ook later met de Goese aangelegenheden inliet. Ro venius had als rector samengezeten met Marius op Alticolense, het Hollandse Seminarie in Keulen. Onmiddellijk na de aanvaarding van zijn nieuw ambt benoemde Rovenius enkele pastoors en wel in het begin van 1615. Het betrof een vaste pastoor voor Goes en Beveland, zoals hjj tevens pa ter Petrus Judoci aanstelde tot pas toor van Middelburg. Voor Goes was het de toen 28-jarige seculier Johan Trutius, die reeds in 1610 hier op be zoek geweest was. Daarmee was de permanente zielzorg voor Beveland een feit geworden. Onmiddellijk zorgden de Goesenaren voor een huisvesting voor deze pastoor, die als eerste een blijver zou zijn. Hij was van een officiële benoemingsbrief voorzien, zodat alle burgers konden we ten dat dit hun rechtmatige herder was. Op 1 april 1615 ging een roulatie systeem in werking, waarbij de voor naamste Goese katholieken op zich na men om bij toerbeurt hun pastoor in huis te nemen en verborgen te hou den. Van de burgerlijke overheid kon men alsnog geen verblijfsvergunning loskrijgen, al was het maar omdat loskrijgen, al was het maar omdat deze onder druk der hervormden de toe stemming onmogelijk konden geven. Het aantal van deze moedige burgers bedroeg aanvankelijk slechts 16. Het duurde niet lang of ook deze eerste pastoor moest weer de wijk ne men. Reeds in 1616 werd hij opgevolgd door Joannes Griffinus. Deze zou het zwervend leven van de ene woning naar de andere moeten volhouden tot 1633 door Joannes Griffinus. Deze zou het zwervend leven van de ene woning naar de andere moeten volhouden tot 1633. Eerst toen kreeg hij een permanente woongelegenheid bij zijn zuster, die daartoe samen met een vriendin een aparte woning huurde. Eindelijk ver kreeg pastoor Griffinus toch van de stad toestemming om binnen de veste te verblijven, maar toch piet dien ver stande dat officieel geen godsdienst oefening gehouden mocht worden. Met deze laatste bepaling is zeker de hand gelicht, maar niettemin onderging deze pastoor regelmatig de vernedering van een gerechtelijk bezoek tijdens zijn misviering, waarbij de katholieken steeds flinke geldsbedragen moetsen op brengen om de opgelegde boeten te kunnen betalen. Dit laatste zou trou wens nog tot lang na hem voorvallen Maar het begin van de vaste statie was gemaakt. Men had een eigen vas te zielzorger en de financiële gevolgen van dit verboden geluk droeg men naar vermogen. Bovendien tronen zij het bijzonder met deze pastoor Griffi nus: bekwaam in woord en zacht van aard, licenciaat in de theologie, bleef hij bij de zijnen tot zelfs 1639. Toen maakte 'n ongelukkige erfeniskwestie hem in de ogen van de stadsmagistraat onhoudbaar. Maar ondertussen had men in Je jaren onder zijn pastoraat reeds de kern gelegd van wat nu de huidige katholieke kerk en pastorie is: in het huis nl. van de bekende schilder Eversdijk (die naar Antwerpen ver huisde) had men achter de hoge bo men rond het toenmalige stadskerkhof van de Singelstraat" in 1635 de pas torie ondergebracht. Deze zou omge bouwd worden tot een schuilkerk in de trant van O.-L.-Heer op Zolder. Maar van die mogelijkheid droomde men vooralsnog niet tijdens het Bestand, toen men de hier beschreven mijlpaal bereikte van een eigen vaste statie. J. ROOF SS.CC. AARDENBURG Op Hemelvaarts dag, 27 mei, zal het 25 jaar geleden zijn dat kapelaan J. de Kerf tot pries ter werd gewijd. Teneinde dit zilveren priesterjubileum voor de parochie niet ongemerkt voorbij te laten gaan, werd een comtié gevormd, dat een feestelij ke herdenking zal voorbereiden. Het co mité werd samengesteld uit de vereni gingen waarvan kapelaan De Kerf gees telijk adviseur is. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Th. Lannoye, voor zitter, G. van Vooren, secretaris en me vrouw M. Braet-Dekkers, penning- meesteresse. Bij de Boerenleenbank werd een rekening van het comité geopend, waarop de verenigingen en parochianen een bijdrage kunnen storten. Het is de bedoeling, dat in het r.-k. Jeugdgebouw op de jubileumdag vanaf half twee na mens de parochie en de verenigingen een hulde wordt gebracht, waaraan de schooljeugd en het dameskoor „Amici- tia", alsmede enkele verenigingen, fciw medewerking zullen verlenen. (Van een onzer MIDDELBURG. gasbedrijven hebben hl gebracht by de n.v. Zer gam, die geheel Zeela van aardgas. By de opl van dit jaar waren reel provincie en de gemeen! Zierikzee. Later zyn d| men: Vlissingen en Teq men in onderhandelin Tholen. Wat de eerste verkeren de onderhandel gevorderd stadium. D4 dracht zal dan plaatsvin Met de toevoeging van f ven zal de raad van beJ uitgebreid tot maximaal! De uitvoering van d< I zaamheden in het kad j schakeling en aansluiting I zal dan als volgt worde] I Zegam heeft een overe«l met het openbaar He'll Zuid-Beveland, dat op z: f tact staat met de GascoJ van het gasnet voor Zei rekening neemt. Het z< zoeken" heeft Rebeta te f genomen, terwijl de firn| kenszand de reparaties zorgen. De controle gel binnenleidingen en binn<| men Zegamo te VHssirl geven. Mankeert er watf eigenaar c.q. de bewonel dit moeten laten opknap, I ten door een plaatselijkel De firma Van Hioeflakq is opdracht gegeven van een enquête de vral gastoestellen te onderzoell AARDENBURG Op het gemeente huis te Aardenburg werd aan C. van Dixhoorn uit Draaibrug de bronzen me daille, verbonden aan de orde van O- ranje-Nassau, uitgereikt door burge meester M.G.M. van Berckel wegens zijn 40-jarige dienst bij de n.v. Stoom tram Maatschappij Breskens-Maldegem. Aanwezig waren de president-commissa ris der maatschappij, J. Mijs uit Oost- burg, de directeur van het bedrijf, L. Hortensius. het voltallige college van burgemeester en wethoudersfunctions* rissen van het bedrijf en de familie "vati de jubilaris. President-commissaris Mijs roemde in zijn toespraak de trouw en het vakmanschap van de jubilaris. Di recteur L. Hortensius overhandigde hem de medaille, plaquette en diploma vi de Maatschappij voor Handel en N;- verheid. Tijdens de bijeenkomst werde nog talrijke gebeurtenissen uit de loop baan van Van Dixhoorn als monteur op gehaald. MIDDELBURG ling op aardgas gaat de Gasmaatschappij Zegan doel stelt de gehele aardgas te voorzien, van ongeveer 20 mill De raad van aandef sinds de oprichting op 16 maart van dit eerste maal vergader het bestuur' tot het aal deze som. De overnam| staande gasbedrijven, meedoet, beloopt een I 7,5 miljoen, de omboJ gen dan nog 9 miljoen. Tholen zal worden r een distributienet, dat vraagt en dan is er no miljoen nodig voor de 1 en aansluiting van Sas omstreken op het aar<| verwacht, dat de thans gemeenten en gebieden i maal van aardgas wil der van het aardgas ge maken dan de gemeent* gas hebben. Wat het c< gaat zijn er n.l. nog lope ten tot 1 januari 1967. M tijdstip van levering ai meenten te kunnen vei 1 januari 1970 moet gel van het aardgas kuninei De verwachtingen zijn g de eerste aardgasvlam reeds volgend jaar in S zal branden. IJZENDIJKE Hotel Lievens 15 uur Alg. verg. boe renleenbank TERNEUZEN Luxor 20 uur Jeanne d'Arc, 14 j. WESTDORPE Troutzaerte Expositie werken Jaap v.ö- Pol en Hans de Jong HEINKENSZAND Gemeentehuis 16.30 uur Raadsvergade ring SOUBURG Gemeentehuis 14.30 uur Raadsverga dering GOES Museum Turfkade 20 uur Opening ex- positie oorlogsdocumentatie. ANTWERPEN KVO 20 uur Manon (Van een onzer versl; SCHOONDIJKE - Op d weg naar IJzendijke, juist bouwde kom van Schooi zware Oostenrijkse vraol matie in botsinggekomen bouw tractor, tengevolge w; jarige boerenzoon A. v. d. de met een bekkenfractuui toniusziekenhuis te Oos worden opgenomen. Het on de toen de vrachtwagen dé passeren en plotseling z moest remmen voor een te aanhangwagen kwam dwars te staan, sleepte het lanc mee, dat kantelde. In omg ting kwam de combinatie tot stilstand. Van de Ree zijn voertuig terecht. De heel door de vrachtwagen keer geblokkeerd. De shpp tijdens een flinke regenbu Dat $e aanrijding n gebeurde blijkt wel uit i de tractor kantelde. WESTDORPE Troutzaerte Expositie werken van JaaP v.d. Pol en Hans de Jong. Het Oudt Raedhuys Schieting 20 uur Dansen ZUIDDORPE e M. de Cock 9.30 uur Puntensch^^f voor de leden15 uur Schietingsta de wip A. de Block 15 uur Schieting A. Apers 19 uur Dansen HULST J. v. Helsland 15 uur Schieting Bioscoopgebouw 19.30 uur Oranjeoa het TERNEUZEN Luxor 20 uur Man, vrouw e*1 huwelijk, 18 j. HENGSTDIJK P. de Waal 16 uur Gaaibollmg MIDDELBURG t_wfv0. De Schakel 14 uur Tafeltennistoern KOEWACHT R. de Letter 15 uur Schieting KLOOSTERZANDE ,4-- Het Witte Huis 15.30 uur Schiennj

de Stem | 1965 | | pagina 2