Waar komt eeld vandaan Australiërs naar V ietnam VORSTIN MORGEN 56 Boze vakcentrales dreigen met breuk KAMER PRIJST PROGRAM MAAR VRAAGT: Beernink met oud verweer Amsterdam werkt aan verlovings- volksfeest Openstelling „Toeristische Zielig Tijdbom hogeschool uitgesteld BATALJON VER TREK T SPOEDIG Tweede lijk m Schelde gevonden Nigeriaanse in ons land GEEN DUITSE LOLLIES OP DE VIJFDE MEI In Stichting van de Arbeid Schol op auto van Nederlandse ambassadeur Pistooldrama donderdag voor rechter DAGBLAD VOOR ZEELAND Door kabinetscrisis Onbestendig Toenemende geruchten rond prinses Beatrix Taxichauffeurs pleegden geweld vier weken Uitgeslapen? néén... os» JAARGANG No. 24880 Voor Ood. Koningin en Vaderland Uitgave N.V Uitg Mij. Neerlandla. DirecteurDrs. W A. J. AA Harkx. Hoofdredacteur L Leijendekker Redactieraad J AA. A. C. v Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A J J AA. AAes, mr. H. AA. L. de Rechter P V AA. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 D O N D E R D A G 29 APRtt 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien- lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN.HAAG. Vier van de vijf «rote fracties in de Tweede Kamer: de K.V.P., P.v.d. A., A.R. en C.H.U. zijn hel kabinet- Cals woensdag zeer welwillende tegemoet getreden. Alleen de V.V.D. constateerde, dal er sprake was van een forse ombni ging van het beleid in socialistische richting. De fractieleiders van de KVP, PvdA en AR prezen de grote lijnen van het program, waarmee mr. Cals in zee gaat. Zelfs CHU-fractie- leider Beernink, wiens politieke positie beslist niet prettig was, kwam tot de erkenning, dat het nieuwe kabinet met goede plannen en frisse ideeën bezield is, ook al kon hij het niet volledig met gejuich begroe ten. Trouwens iedereen was het er, tijdens het grote debat over de regeringsverklaring, over eens, dat het kabinet nog duidelijk moet maken op welke wijze het de vele vooruitstrevende plannen zal gaan financieren. Premier Cals zal op dit punt wel enkele concrete mede delingen moeten doen, nu mr. Geertsema (VVD) de vrees heeft uit gesproken, dat de indirecte belastingen verhoogd moeten worden. In het debat over de regeringsver klaring, dat woensdag de gehele dag duurde, kreeg uiteraard ook de forma tie veel aandacht. Daarbij waren zowel de huidige regeringspartijen, als de op positie betrokken. Van liberale zijde werd nogal wat misbaar gemaakt over het feit, dat informateur drs. Schmel- zer geen poging tot bemiddelen zou hebben gedaan om het kabinet-Marijnen te behouden. De heer Schmelzer wees dit van de hand Hij onthulde, dat de breuk in het team van mr. Marijnen was ontstaan over de vraag of commer ciële televisie moest worden toegelaten en over de samenwerking tussen oude en nieuwe gegadigden. Aan het einde van zijn informatiewerk waren de breuk punten echter twee andere zaken, name lijk de toelatingseisen en de zendtijd verdeling, aldus de heer Schmelzer. De bijzonder krachtige aanval, die premier Cals dinsdag liad gedaan op het beleid van CHU-fractieleider Beer nink, werd door drs. Schmelzer als fei telijk juist gekarakteriseerd. De pogingen, die mr. Beernink zelf deed om onder de feiten uit te konien maakten een wat zielige indruk, omdat hy hiervoor de speech gebruikte, die hy reeds vorige week zaterdag op een toogdag van de CHU in Zwolle had uit gesproken. Hij herhaalde ook, dat de KVP en AR wellicht welbewust de CHU buiten de regering hebben willen houden. Ook hierop ging drs. Schmelzer (KVP) in. Hij zei, dat de christendemocratische samenwerking nog steeds zeer hoog bij de KVP genoteerd staat. De drie par tijen hadden bij elkaar kunnen blijven, echter niet ten koste van een logische en reëel verantwoordde aanpak van het omroepprobleem. Daaraan heeft het ont broken. De handelwijze van mr. Beer nink was en is voor mij onbegrijpelijk, aldus de heer Schmelzer. Op de stelling van de CHU-fractie leider, dat het omroepbeleid een vrije kwestie had moeten zijn, zei drs. Schmelzer. dat dit onmogelijk is voor 'n zaak, die een kabinetscrisis heeft ver oorzaakt. Dan blijft er een tijdbom on der het kabinet liggen. Drs. Schmelzer meende, dat de verdeeldheid, die bin nen de CHU over het omroepbeleid be staat, wellicht de oorzaak is voor het uit de boot vallen. Het zou ook kunnen zijn, aldus de KVP-fractieleider, dat mr. Beernink zich welbewust aan deelname aan het nieuwe kabinet heeft willen onttrekken. Het formatiewerk van premier Cals kreeg brede waardering in de Kamer: alleen de heer Beernink deed hierover geen uitspraak. Mr. Geertsema (VVD) zei, dat mr. Cals zijn werk op bekwame wijze heeft verricht, een lof, die de nieuwe premier ook van de heren Ne- derhorst (PvdA) en Roolvink (AR) te horen kreeg. Uiteraard was drs. Schmel zer het meest uitbundig. De KVP-frac tievoorzitter wenste mr. Cals geluk met het resultaat van zijn werk. Hij sprak zijn respect en bewondering uit voor de inzet van zijn gehele persoon, waar mee premier Cals de formatie-opdracht heeft uitgevoerd om ons land een re gering te bezorgen die inderdaad een vruchtbare samenwerking met de volks vertegenwoordiging mag verwachten. ZIE VERDER PAGINA 7 medegedeeld avond! 1 êcWig tot van" Buien, met kans op hagel of on- weS^kl°l.iSgeWind UÜ "00rd- Dezelfde temperaturen als eisterpn opnoSuS"0nder 2001 uur' maa" ondr|rni8.46nuu°rP 513 UUr' maan (Van onze verslaggeefster) BREDA De zojuist beëindigde ka binetscrisis heeft de openstelling van het Nationaal Wetenschappelijk Insti tuut voor Toerisme, dat in Breda ge vestigd wordt, in belangrijke mate ge stagneerd. Zodanig, dat niet in septem ber a.s. met de lessen begonnen kan worden, zoals aanvankelyk de opzet was. Het stichtingsbestuur kan bij het nieuwe kabinet pas rond september zekerheid krijgen of het instituut in aanmerking komt voor de onontbeerlij ke rijkssubsidie. Mocht in deze perio de deze zekerheid komen, dan acht het bestuur het onverantwoord om toch nog dit jaar met de opleiding te be ginnen. Immers het is een onbegonnen taak voor de directeur, dit pas na de subsidieverlening benoemd kan wor den om in de korte tijd tussen zijn be noeming en de opening van de school docenten aan te trekken en een lespro gramma op te stellen. Tevens acht het stichtingsbestuur het onverantwoord om de ruim driehon derd belangstellenden, die zich als leerling van het instituut inschreven, zo lang in onzekerheid te moeten la ten, zodat bij een eventuele afwijzin^ van de subsidie-aanvrage voor hen overschakeling op andere onderwijsin stellingen onmogelijk zal worden. Ondanks deze onverwachte tegen slag heeft het bestuur het volle ver trouwen in de realisering van de „toe ristische hogeschool". De verbouwin gen van het voormalige St.-Annakloos- ter, waarin het instituut gevestigd zal worden, gaan normaal door. Hiermee is een bedrag van ongeveer f 180.000,- gemoeid. Als het instituut in september op de rijkssubsidielijst voorkomt kan per 1 januari een directeur worden be noemd. De opleiding zal dan in sep tember 1966 kunnen beginnen. Het be stuur is ervan overtuigd dat deze streefdatum gehaald wordt. Bemoedi gend in dit verband vindt het bestuur de belofte van de nieuwe regering in de dinsdag afgelegde regeringsverkla ring, CANBERRA/PEKING (UPI/RTR) Australische gevechtseenheden, mogelijk ter sterkte van een bataljon, zullen bin nenkort naar Vietnam vertrekken voor de strijd tegen de Vietcong. Dit is giste ren door betrouwbare zegslieden in Can berra meegedeeld. Inschakeling van de Australiërs zou de eerste inmenging in de strijd van niet-Amerikaanse gevechtseenheden be tekenen. In Vietnam vertoeven reeds 80 Austra lische militaire adviseurs en eenzelfde aantal „Caribou" transportvliegtuigen van de Australische luchtmacht. Eerder dit jaar heeft Zuid-Korea 3CÖ0 man troepen naar Vietnam gezonden, die BRUSSEL (ANP) De politie van de Belgische plaats Temse heeft mee gedeeld, dat er dinsdag in de Schelde niet één, maar twee kinderlijken zijn gevonden. Behalve het stoffelijk overschot van de vermoorde 20 maanden oude baby Dirk Vermeulen, is het lijk aangetrof fen van een 14-jarig meisje, dat sinds drie weken werd vermist. Volgens de politie is het niet bekend of het een misdaad, ongeval of een wanhoopsdaad betreft. Geen verband bestaat er echter met de moord op Dirk Vermeulen. Inmid dels heeft het geneeskundig onderzoek in Gent vastgesteld, dat het kind door de 28-jarige Francois S. levend in het water werd geworpen. ALLE PASSEN tussen de Oostenrijkse provincie Karinthië en Zuid-Slavië en Italië zijn voor het verkeer gesloten wegens lawinegevaar. Er is de laatste dagen vijftig centimeter sneeuw geval len. PREMIER Wilson heeft gisteren een bezoek gebracht aan paus Paulus, na met Italiaanse regeringsfunctionarissen Europese en andere internationale kwesties te hebben besproken. Mevrouw Flore Azikiwe, echt genote van de Nigeriaanse presi dent, bij haar aankomst op de lucht haven Schiphol. Zij wordt gevolgd door mr. D. v. Thiel Coovels (rechts) sous-chef protocol Buitenlandse Za ken en Alhaji Sule Kolo, minister van defensie in Nigeria. Vandaag zal mevrouw Azikiwe by Wilfon- Feijenoord in Rotterdam het toe komstige vlaggeschip van de Nige riaanse marine te water laten. echter niet aan de gevechten deelnemen. Ook de Philippijnen hebben enkele me dische ploegen in Vietnam gestationeerd. Er zijn in totaal 32.000 Amerikaanse militairen in het land. China heeft de Russische leiders ervan beschuldigd, dat ze zich ten aanzien van Vietnam op een lijn stellen met de Verenigde Staten. De Russische leiders misleiden de mensen met „mooie praatjes over anti- imperialisme. revolutie en eenheid", maar volgen in feite de mislukte politiek van vreedzame coëxistentie en „Ame rikaans-Russische samenwerking voor het oplossen van de wereldvraagstuk ken", aldus de Chinezen. De Amerikaanse mariniers rond dc strategische basis Da Nang maken zich klaar voor een grootscheepse aanval op Vietcong-stellingen gelegen op 30 km ten westen van de basis. SAIGON (Reuter) Militaire krin gen in Saigon nemen aan, dat vijf ba taljons geregelde Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam opereren. Amerikaanse functionarissen weiger den commentaar. Naar verluidt zouden de Amerikanen desbetreffende rappor ten van de Zuidvietnamese inlichtin gendienst bestuderen. Enkele dagen geleden werd de aan wezigheid van een Noordvietnamees bataljon in het zuiden bevestigd. Richard Burton is druk aan het filmen in Nederland, en Liz kijkt geïnteresseerd toe. Wat er dan allemaal kan ge beuren moet u beslist even nalezen op pag. 5. De bevrijding van geheel Ne derland is volgende week twin tig jaar oud. Vandaag beginnen wij met een reeks artikelen rond dit jubileum. Onze verslaggever zocht in het hele land naar jon gelui die op de bevrijdingsdag zijn geboren. Wat is er van hen gewordenen wat weten zij van de oorlog, wat vinden zij van de vrijheid? Pag. 17. De Italiaanse communistenleiders zitten in zorgen. De leden van de sterkste communistische partij aan deze kant van het ijzeren gordijn lijken niet meer zo erg trouw Pag. 11 (Van onze correspondent) DELFT Het gemeentebestuur van Delft wil alle schoolkinderen op be- vrijdmgsdag op lollies laten zuigen. Een zoete attentie. De gemeente heeft daarom bij een Nederlandse grossier een order voor 5.000 klevertjes-op- stokjes geplaatst. Dezer dagen kwa men de lollies binnen. Edoch zij bleken van Duitse ma kelij te zijn, hetgeen heel duidelijk te zien was aan de wikkeltjes. Om dat het gemeentebestuur de combina tie Duitse lollie - Nederlandse be vrijding niet kon rijmen, is de hele partij teruggezonden. Er is nu een spoedopdracht uitgegaan voor 5.000 lollies van eigen bodem. Alle schoolkinderen hopen dat de lollies nog op tijd zullen binnenkomen en vooral dat ze gróót, heel gróót zullen zijn IMSSÜ Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377^^JBi|bureaus^J^^IEÜZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTB Morgen viert koningin Juliana haar 56ste verjaardag. Fotograaf Max Koot maakte voor die gelegenheid bovenstaande opname. Illlllllllllllllll (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De moeilykheden tus sen de vertegenwoordigers van de cen trale werkgevers- en werknemersorga nisaties in de Stichting van de Arbeid zyn gisteren tot een nieuwe climax ge komen. De vakcentrales hebben ge dreigd met het niet meer deelnemen aan het toetsen van c.a.o.'s in de loon- commissie van de stichting, als de werkgevers in dat toetsingswerk ook nevenovereenkomsten tussen partyen van die c.a.o.'s willen betrekken. Het gaat hier (nog steeds) om het pro bleem van georganiseerden/ongeorga niseerden. 1 Zoals bekend hebben de vakcentra les bij de werkgevers aangedrongen op het instemmen met de instelling van fondsen, waaruit diverse vakbondsac tiviteiten zouden kunnen worden be kostigd en waaruit eventueel ook een deel van de vakbondscontributie zou kunnen worden gerestitueerd. De werkgevers hebben deze gedachte afgewezen. De ontwikkeling is daarna geweest, dat verschillende werkgevers of be drijfstakken toch met vakbonden over eenkomsten hebben afgesloten over fondsen, waaruit contributie-restitutie zou kunnen plaatsvinden. Dergelijke fondsen kwamen veelal tot stand nadat de vakbonden gedreigd hadden geen c.a.o.'s meer te zullen afsluiten, waarna het uitblijven van een nieuwe c.a.o. weer aanleiding gaf tot staking. Een gelukkige middenweg werd bij de AKU gevonden, waar naast het afsluiten van ?en c.a.o. besloten werd een fonds te stichten met de be paling, dat men voor 1 november zou uitmaken, waarvoor de gelden zouden worden gebruikt. Restitutie van contri butie werd daarbij niet bij voorbaat uitgesloten. Het gesprek van de Stich ting van de Arbeid over deze kwestie leek gistermiddag te gaan in een rich ting, waarbij men zich op centraal ni veau in algemene zin met een derge lijk opzet zou kunnen verenigen. Maar uiteindelijk gaven de werkgevers toch als hun mening, dat zij wel wilden praten over fondsen, maar dan alleen als deze niet zou dienen tot bevoorde ling van georganiseerden en als in de bedrijfstakken het overleg over derge lijke fondsen niet zou worden gekop peld aan c.a.o.-onderhandelingen. De vakcentrales hebben dit afgewezen. Omdat men het niet eens werd en CARACAS (UPI) Een lid van de nationale garde dat op wacht stond voor de ingang van de Amerikaanse ambassade in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, heeft maandag een schot afgevuurd op de auto van de Nederlandse ambastiadeur mr. Remhard M. Neuerburg, die een beleefdheidsbezoek ging afleggen bij zijn nieuwe Amerikaanse ambtgenoot Maurice N. Bernbaum. chauffeur van mr. Neuerburg wilde op de ambassadeur wachten onder de luifel van de ambassade ingang maar de schildwacht verzocht hem daar weg te gaan De chauffeur, een Venezolaan, protesteerde dat hy op de ambassadeur wachtte en moest blyven waar hy was. Er ontstond een woordenwisseling in de loop waarvan een schot viel. De kogel maakte een gat in het onderstuk van de wagen maar veroorzaakte verder geen onheil of schade. Ambassadeur Neuerburg, vond het incident „niet de moeite waard en dwaas". een stemming dreigde in welk geval de stemmen zouden hebben gestaakt en de beslissing zou zijn verschoven naar het College van Rijksbemiddelaars hebben de vakcentrales schorsing der bespreking gevraagd. Zij wilden in eigen kring nagaan of zij nog wel kun nen blijven deelnemen aan 't toetsings werk van de looncommissie als de werkgevers hun standpunt handhaven. Na afloop der vergadering verklaar de drs. Roemers namens de vakcentra les: „Ik had geringe verwachtingen van dit gesprek, maar zelfs die zijn niet uitgekomen. Er is sprake van een volslagen mislukking van het overleg in de Stichting van de Arbeid. De so ciale verhoudingen zijn aanzienlijk aan het verscherpen. Gelukkig zijn de per soonlijke verhoudingen nog goed". Intussen heeft de stichting gisteren de c.a.o. van de A.K.U. goedgekeurd. Nog geen goedkeuring werd gehecht aan de c.a.o. van Philips. Ten aanzien van de mogelijkheden van een uitkering ineens wilde de werkgeversvertegenwoordigers eer:', het binnenkort te verwachten rappor van de Sociaal-Economische Raad gaf wachten en daarna een constructief ge sprek gaan openen. De vakcentrales wilden hiertegen geen overwegende be zwaren maken. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De meervoudige kamer van de Bossche rechtbank zal donderdag 6 mei de zaak behandelen tegen de hoofdagent van politie te Boxtel, H. J. B., die ervan wordt verdacht op 15 de cember van het vorig jaar „met het op zet Arn. Joh. Olieslagers van het leven te beroven, met een pistool, dat met een scherpe patroon was geladen, in diens richting geschoten te hebben". Oliesla gers werd, zoals bekend, dodelijk ge troffen. (Advertenties) (Van onze correspondent) AMSTERDAM De geruchten over een spoedige verloving van prinses Beatrix houden aan. Ditmaal zyn zij ontstaan, doordat de NTS in het ge heim, in samenwerking met het Am sterdamse Oranjecomité, een „spon taan verlovingsvolksfeest op de Dam" aan het voorbereiden is. Dit in weer wil van de stellige verklaring van de RVD, dat er géén verloving te ver wachten is. Het volksfeest zal de hoofdschotel moeten zijn van een speciaal program ma van de NTS, dat op de avond van de verlovingsdag zal worden uitgezon den. De voorzitter van het Oranjeco mité-Amsterdam, dr. Gajetaan, ze? ons gisteravond: „Met de hand op het hart verzeker ik u, dat ik niet weet wan neer de verloving zal plaatsvinden. Wel is mij verzekerd, dat het Hof mij twaalf uur van tevoren zal waarschu wen, om mij in de gelegenheid te stel len de nodige maatregelen te treffen." Over de spontaniteit van het NTS- volksfeest zei dr. Gajetaan: „Toen ze bij me kwamen durfde ik niet te wei geren. Uiteindelijk moet je als hoofd stad zorgen dat je er bij bent. Het mag geen onderonsje worden, zoals de ver loving van prinses Margriet dat was" Daarom werken de Amsterdams? verenigingen aan een gedetailleerr plan, om de NTS zijn spontane volks feest te bezorgen. ROTTERDAM (ANP) Conform de eis van de officier van justitie heeft de politierechter in Rotterdam vier we ken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (acht dagen) opgelegd aan vier taxichauffeurs uit de Maasstad, wegens openlijke geweldpleging tijdens de begin deze maand uitgebroken taxi staking. De vier chauffeurs hadden in de nacht van 3 op 4 april een personenauto tot stoppen gedwongen, een vrouw laten uitstappen en vervolgens houten blok jes, waarin spijkers warer? geslagen, voor de banden van de auto gelegd. Daarna dwongen de stakers de chauf feur door te rijden. De officier van justitie sprak in zijn requisitoir van „regelrechte gangstermethoden." Mededeling aan onze abonnees. Op Vrijdag 30 april (koningin nedag) zullen onze kanforen gesloten zijn. Daar P.T T. op koninginnedag geen postbestelling uitvoert zul len onze postabonnees op die dag geen krant ontvangen. Bij een groot deel van onze post abonnees zal de krant van vrij dag 30 april besteld kunnen worden op zaterdag 1 mei. In die plaatsen (dit geldt over wegend voor alle plaatsen bui ten ons verspreidingsgebied in Brabant en Zeeland), waar ons blad niet rneer in de zaterdag bestelling kan worden opgeno men, bestaat de mogelijkheid om zaterdagmiddag ons blad op het postkantoor ter plaatse af te halen. DAGBLAD DE STEM abonnementen-afd. Medt?de'ing aan onze adverteerders. In verband met het sluiten van ons bedrijf op koninginnedag (30 april) dienen advertenties, te plaatsen in onze uitgaven van zaterdag 1 mei èn maandag 3 mei uiterlijk donderdag 29 april des middags om 3 uur in het bezit van ons kantoor te Breda te zijn. DAGBLAD DE STEM advertentie-afd. 3n 't itt lbu»e Hongaarse Gerechten SARMA (Herders gerecht) Veemarktstr. 35 BREDA tel. 39072 P\ D A IjT A fCI I DE ,HAtW>ë; MATRAi MET ALLE -I II I f V A"\v-/' L_ L. 1 •CpMfQRT TAN EEN ;.2ACktr

de Stem | 1965 | | pagina 1