Schmelzer verdedigt regeringsprogram Groeiende spanning tussen Tunesië en Arabische buren ■tsrsasjvar* supralux blijf jong, blijf fit: Geen westelijke leiders naar bevrijdingsfeest op Moskou s Rode Plein Offensief Koerden „Fellowship is Fokkers grote en schone avontuur tegen Unilever gaf 1 miljard voor verpakking uit Kamercrisis in huize Koekoek Ik nam Eichmann gevangen, beweert bonthandelaar H. VAN DEN WALL BAKE: Opstandelingen verslagen in Santo Domingo In afgelopen jaar: A.N.A.B. wil op 5 mei vrijaf voor landbouw Koningin bij opening boekenweek Sjastri vraagt Pakistan vuren te staken 113.- Aanbieding aan prinses Basisbibliotheken voor jeugdcentra NKWY niet blij met ploeg-Cals Gen. Le Fèvre de Montigny Grooloffier Oranje Nassau VERF EN LAK Ulbricht vraagt eenheid Moskou-Peking Politie greep in Dood Mussolini in Italië herdacht Prototype eind 1966 de lucht in Mechanische boomaap MARKT DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 29 AJRK1L 1965 VERVOLG VAN PAGINA 1 Het meest gedifferentieerd lagen de meningen nog over de onderdelen van het regeringsprogram. Wat de heer Geert- sema (VVD) verwierp, kreeg de steun van mr. Beernink (CHU), terwijl de frac tieleiders Schmelzer (KVP), Nederhorst (PvdA) en Roolvink (AR) de grote lij nen van hetgeen het team van mr. Cals wil bereiken, wel konden onderstrepen. De meeste aandacht kreeg de radio- en televisieparagraaf, ofschoon men daar over juist kort had kunnen zijn, nu er in en buiten de Kamer reeds zoveel over is gezegd. De KVP, PvdA en AR hadden er weinig moeite mee, de VVD verwierp de plannen volledig, omdat hier geen sprake is, zo zei mr. Gertsema, van werkelijke openheid. Mr. Beernink, (CHU) had de Tweede Kamer een vrije beslissing willen laten nemen aan de hand van een regeringsnota. Het plan- Cals kon hij uiteraard niet onderschrij ven. Drs. Schmelzer (KVP) besteedde grote aandacht aan de vraag of het beleid van het kabinet-Marijnen al dan niet was gebogen, zoals o.a. mr. Geertsema (VVD) had betoogd. Hij gaf hierop een genuan ceerd antwoord, erop wijzend, dat de beleidslijn op Buitenlandse Zaken, Defen sie, Volkshuisvesting, Landbouw, Sociale Zaken en Bezitsvorming onverkort wordt doorgetrokken. Daarnaast worden plan nen, die bij het kabinet-Marijnen ir wording waren, versneld uitgevoerd, zo als de steun aan de gemeenten, het we tenschappelijk onderwijs e.d. Op de derde plaats zijn nieuwe onder werpen aan het beleid toegevoegd, zoals de grondpolitiek. De heer Schmelzer zei, dat de KVP aan deze zaak reeds veel studie had gewijd. Hij toonde zich ver heugd over het feit, dat het vrije markt mechanisme zal blijven functioneren, zij het dat de overheid hierop invloed zal kunnen gaan uitoefenen. Tenslotte con stateerde de KVP-fractieleider enkele accentverschillen, doelende op de ener- fe. SANTO DOMINGO (UPI) Het heeft er alle schijn van, dat de Dominicaanse strijdkrachten, die tegen terugkeer zijn van ex-president Juan Bosch, de hoofd- stad Santo Domingo weei; volledig in 8' handen hebben. Ze hebben op de leiders van de kortstondige rebellie een beroep gedaan zich over te geven. De zender, die de rebellen tot overga ve aanspoorde, staat onder toezicht van de luchtmacht, het legeronderdeel, dat het heftigst tegen terugkeer van Bosch uit ballingschap is gekant. Men deelde van deze zijde mee, dat een nieuwe mi litaire junta is ingesteld en dat op 1 september nieuwe verkiezingen zouden worden uitgeschreven. De nieuwgevormde junta zal de macht overdragen aan de man, die op 1 sep tember tot president zal worden geko zen. Tot aan de vorming van deze junta zal het land worden bestuurd door een gemengd commando van de strijdkrach ten, gevormd uit ópper-officieren, die Bosch niet terug willen hebben. giepolitiek, het maatschappelijk welzijns beleid en de ontwikkelingshulp. Het ge heel overziende wees drs. Schmelzer er op, dat het regeringsprogram nog slechts in hoofdlijnen aan de volksvertegenwoor diging bekend is. De uitwerking zal vol doende mogelijkheden bieden tot een goed overleg tussen Kamer en kabinet. ROTTERDAM (ANP) In het afgelopen jaar hebben de gezamen lijke bedrijven van Unilever ruim één miljard gulden aan verpak kingsmateriaal besteed, aldus de heer F. J. Tempel, voorzitter van de raad van bestuur van de Uni lever n.v. De stimulerende functie van de ver pakking is de grondslag voor de ont wikkeling van het merkartikel. Zonder verpakking geen merken en zonder mer ken geen omzet. Daar koipt het, aldus de heer Tem pel, voor de meeste artikelen toch ei genlijk op neer. Fabrikanten van merk artikelen geven daarom steeds meer aandacht aan de verpakking als een middel om de afzet te bevorderen. Naar aanleiding van de kritiek, dat de ver pakking een artikel onnodig duurder zou maken, gaf de .heer Tempel enkele voorbeelden van dé rol, die de kosten van de verpakking spelen. Bij waspoe- ders en tandpasta, kan het percentage oplopen tot 5 van de consumentenprijs. De kosten van de eenvoudigste marga rinewikkel, die Unilver gebruikt, verte genwoordigen 1,7 procent van de con sumentenprijs voor een pakje van 250 gram. Wat de verpakkingsmaterialen betreft worden behalve papier en karton in steeds grotere hoeveelheid en verschei denheid kunststoffen gebruikt. Dit komt niet alleen door hun vele toepassings mogelijkheden, maar ook doordat zij een van de weinige produkten ter we reld zijn die een aanzienlijke prijsda ling vertonen. Veel kunststoffen zijn nu 30 a 50 procent goedkoper dan een jaar of tien geleden, terwijl papier en kar ton gemiddeld 10 procent in prijs zijn gestegen. Een beeld uit de Tweede Ka mer, waar gisteren het debat over de regeringsverklaring werd ge houden. Achter de regeringstafel zitten v.l.n.r. de ministers Sam- kalden, Luns, Vondeling, Cals en Biesheuvel. UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond heeft gistermorgen de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap gevraagd de werkgevers in de landbouw alsnog te adviseren op 5 mei vrijaf te geven met behoud van loon. Het college van rijksbemiddelaars heeft in een beschikking van december jongstleden hiertoe de mogelijkheid ge opend. BENNEKOM Behalve Boerenpartijlei der, ls de heer Koekoek ook kamerver huurder. In zijn huis te Bennckom wo nen vogels van diverse pluimage bijeen; studenten, een echtpaar zonder kinderen en een christelijke schooljuffrouw, Ineke WUmenga. Met deze laatste heeft de heer Koekoek ongenoegen gekregen, om wel ke reden h\j haar 1 februari jl. de huur opzegde. Juffrouw Wijminga kon echter geen andere kamer vinden en zü mocht daarom in huize Koekoek blijven wonen. Een uitspraak van de kantonrechter vormde haar beste argument. Toen juffrouw Wijmenga aldus meldt #Het Parool" eergisteren van haar paasvakantie terugkeerde, trof zij haar huurkamer in de grootste wanorde aan. De meubeltjes lagen op een hoop, een crusifix lag op de grond en de fiets van mejuffrouw Wijmenga stond op zijn kop in de kamer. De vader van juffrouw Wijmenga, een kort aangebonden Fries, kwam de toe stand persoonlijk opnemen. Hij consta teerde dat alleen de heer Koekoek in de kamer heeft kunnen komen. Niemand an ders. behalve Ineke natuurlijk, had een sleutel. De heer Koekoek ontkende deze be schuldiging. „De medebewoners hebben deze streek uitgehaald", zei hij. De medebewoners; „Wij weten van niets. Ineke is een aardige jonge vrouw, die ons niets in de weg legt". Ineke zelf: „Ik b enal wat gewend. Na de huur opzegging krijg ik geen post meer, mijn fiets stond met lekke banden in de gang, mijn naambordje is van de deur geschroefd en sinds 1 februari heb ik geen gas, geen verwarming en geen licht meer op mijn kamer". Koningin Juliana heeft het voornemen op donderdag 13 mei a.s. aanwezig te zijn op de gala-avond die in het kader van de dertigste Nederlandse boekenweek wordt gehouden in de nieuwe RAI te Amsterdam. NIEUW DELHI (AFP) Premier Sjastri van India heeft Pakistan ver zocht zijn voorstel tot onvoorwaardelij ke beëindiging van de vijandelijkheden in het gebied van Koetsj en terugkeer tot de toestand zoals die vóór die tijd was, te aanvaarden. Bij de opening van het debat in het parlement over de toe stand aan de Indiaas-Pakistaanse grens zei Sjastri, dat eerst een onderzoek naai de feiten zou moeten worden ingesteld alvorens men aan de conferentietafel moest gaan zitten. Op voorwaarde van een directe staking van het vuren was India bereid het vraagstuk aan een com missie van deskundigen voor te leggen. A 42 DEN HAAG (ANP) Prinses Beatrix Rrvigt op 7 mei in het Haagse gemeente museum bij de opening van de expositie na„.e" teken" twee basisbibliotheken aangeboden. „ifh2 bestem(i v d huizen Hun. hl{IVkearpT--^elijksfeest bibliotheken vnnr "eugacenira, waar- hun 7ilveren hgm prms Bernhard bij en het kanitjiai u Mfeest da terreinen bibliotheken wnr^SC stelden. De aangpbndpn aftft jerl prinses Beatrix vwderi^ van d, dhe,leniging ter be- dels, die anderhalve des hoekhan' eeuw bestaat. DEN HAAG (ANP) Het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond is niet kabinet, zo blijkt uit het hoofdartikel in zijn orgaan „De Katholieke Werkge ver". Over de portefeuilleverdeling in het kabinet-Cals wordt gezegd: „Er is nauwelijks troost gelegen in het feit, dat men ook in kringen van de Partij van de Arbeid niet onverdeeld gelukkig is met het resultaat der onderhande lingen. Als wij het kabinet geheel bekijken, dan heeft het, sociaal-economisch, duide lijk een linkse signatuur. Het doorgaan van de huurverhoging en het meespelen met de reeds aanvaarde belastingverla ging zal wel niet voor een bord linzen soep zijn verworven. Of onze Nederlandse verhoudingen dat zullen kunnen opvangen en onze toene mende verwevenheid emt het buitenland het zal kunnen verwerken, is een vraag, die wij verplicht zijn reeds nu te stel len". aldus het blad. (Van onze redactie buitenland) TUNIS/CAIRO Er heerst een groei ende spanning tussen Tunesië en de ove rige Arabische landen naar aanleiding van het voorstel tot erkenning van Is raël, enkele dagen geleden gedaan door de Tunesische president Bourguiba. In Cairo heeft een menigte gistermor gen de Tunesische ambassade bestormd en geprobeerd deze in brand te steken. Deuren en ramen werden vernield maai de brandstichting kon met behulp van soldaten en brandweerlieden worden voorkomen. Ook de inventaris van de woning van de ambassadeur, driehonderd meter ver derop, werd vernield. Dinsdag hadden in Tunis duizenden demonstranten de Egyptische ambassade en die van Irak en Syrië aangevallen tijdens de hevigste onlusten die de stad in jaren heeft gekend. Egypte trok daar op onmiddellijk zijn ambassadeur uit Tunis terug. De Tunesische ambassa deur in Irak en Bourguiba's zaakgelas tigde in Syrië hebben opdracht zich ge reed te maken voor de terugkeer naar hun land. Diplomatieke kringen in Cairo ver wachten dat Tunis binnenkort en tot na der order van elke politieke en militaire activiteit van de Arabische Liga zal worden uitgesloten. De Egyptische minister van buiten landse zaken sprak van een dolksteek in de rug. De Tunesische leider, zei hij, wil zich als bemiddelaar opwerpen iri een zaak waarin geen bemiddeling, onder handelingen of compromis mogelijk zijn. In Israël blijft men sceptisch gestemd ten aanzien van de Tunesische voorstel len. Premier Esjkol zei verheugd te zijn dat een Arabisch land wil onderhande len maar zag ook grote gevaren in Bour guiba's aanbod. Volgens de Israëlische premier was het voorstel te zeer ge daan in het kader van Bourguiba's per soonlijke rivaliteit met Nasser tegen wiens Arabisch leiderschap Bourguiba zich altijd heeft verzet. Premier Esjkol herhaalde dat de Pa lestijnse vluchtelingen slechts door Ara bische landen moeten worden opgeno men. BOURGUIBA MOSKOU (RTR) Vooraanstaande wes telijke militaire leiders uit de tweede wereldoorlog hebben Russische uitnodi gingen om in Moskou de viering van de twintigste verjaardag van de overwin ning by te wonnen, afgeslagen. De viering, met als hoogtepunt een kolossale militaire parade op het Rode Plein, is vastgesteld op 9 mei, dat Is één dag na de herdenking in het westen. De Russen hebben voor deze gelegenheid de jaarlijkse militaire één mei-parade verschoven. Gezegd is dat Britse en Amerikaanse militaire autoriteiten de uitnodiging heb ben afgewezen omdat wordt verwacht dat de Russen van de gelegenheid gebruik zullen maken om het Westduitse „re- vanchisme" aan de kaak te stellen en de Amerikaanse activiteiten in Vietnam te veroordelen. Eén van de Amerikanen, van wie was gemeld, dat hij was uitgenodigd, was ge neraal Omar Bradley, een van de voor naamste bevelvoerders tijdens de wereld oorlog en later voorzitter van het Ame rikaanse comité van stafchefs. De na men van anderen zijn niet bekend, maar verondersteld wordt dat ook generaal Eisenhower een uitnodiging had ontvan gen. In bepaalde kingen verwacht men dat de Franse militaire leiders wellicht wel aan een uitnodiging gevolg zullen ge ven. Maarschalk Konjev, de bevelhebber van de strijdkrachten van het Pact van War schau, zei woensdag op een perscon ferentie ter gelegenheid van de viering op 9 mei, dat Stalin een „zekere posi tieve rol" heeft gespeeld bij de Russische overwinning op nazi-Duitsland. Stalin had echter in het bijzonder voor en in het begin van de oorlog blijk ge geven van tekortkomingen. Maarschalk Konjev zei voorts dat ver wacht kon worden dat oorlogsheld maar schalk Georgi Zjoekov (die later uit de gunst raakte) aan de herdenkings feestelijkheden zou deelnemen. (Maar schalk Zjoekov, die destijds de overgave van Berlijn aanvaardde, is nu met pen sioen). Zjoekov werd als minister van defen sie door Kroestjev ontslagen. Na Kroest- jevs ontslag vehdween Zjoekov uit het openbare leven. Maarschalk Konjev waarschuwde op de persconferentie dat de landen van het Pact van Warschau maatregelen zouden nemen om de vrede en veiligheid van de socialistische landen te verzekeren „als Westduitse militairen hun handen op kernwapens zouden leggen". H.M. de Koningin heeft generaal G. J. le Fèvre de Montigny benoemd tot groot officier in de orde van Oranje-Nassau. De versierselen van deze orde zijn hem uitgereikt door de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong. De generaal treedt 1 mei af als voor zitter van het comité der verenigde chefs van staven en gaat per 1 juni met pen sioen, na een loopbaan van 43 jaren als officier. Voor hij op 1 juni 1962 voorzitter van het comité der verenigde chefs van staven werd, was generaal Le Fèvre de Montigny vijf jaar lang chef van de generale staf. (Advertentie) BERLIJN (UPI) President Walter Ulbricht van Oost-Duitsland heeft zowel op de Sovjet-Unie als China een beroep gedaan hun meningsverschillen bij te leggen en-zich aaneen te sluiten tenein de gezamenlijk de Amerikaanse agressie te weerstaan. (Advertentie) Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Een in Londen wonende Amerikaanse I strekken. ,,Er is echter niets ónbehoor- (Advertentie) bonthandelaar heeft beweerd persoonlijk de Duitse oorlogsmisdadiger Adolf Eich mann gevangen te hebben genomen. De houthandelaar, de 55 jaar oude Har ry Simon, legde de verrassende verkla ring af tydens een rechtszaak over een faillissement. Hij had blijkbaar niet ver wacht dat er persvertegenwoordigers in de zaal aanwezig waren. Simon verklaarde voorts van 1956 tol 1961 op speciale missie in Europa en Zuid-Amerika te zijn geweest. Verder weigerde hij het hof inlichtingen te ver- lijks aan," zo zei hij. Buiten het hof verklaarde Simon nog: „De organisatie waartoe ik behoor heeft mij een eed van geheimhouding laten afleggen en ik kan niets zeggen over wat er is gebeurd, behalve dat het mij spijt dat Eichmann is opgehangen. Ik ben van mening dat dat niet nodig was." Volgens een Britse krant zou Simon nog gezegd hebben; „Ik kon een week lang (na de dood van Eichmann) niet slapen. Hij had ons geen moeilijkheden bezorgd." Eichmann werd vijf jaar geleden, door Israëlische agenten uit Zuid-Amerika ontvoerd en in Israël ter dood veroor deeld en opgehangen. Geef een nuttig geschenk geef Moeder iets voor haar fiets! Irak is bezig zijn strijdkrachten te versterken voor een grootscheeps of fsn sief tegen de rebellerende Koerden in het noorden des lands, aldus in Beiroet ontvangen, berich ten. Onder hun leider, Barzani, strij den de Koelden al vier jaar lang in de bergen voor autonomie. De in eenstorting van twee vroegere Iraak se regiems, die van kolonel Abdoel Karim Kassem, in februari 1963 en van de Baath-partij in november van dat jaar, wordt gedeeltelijk toege schreven aan de onsuccesvolle cam pagnes tegen de rebellen, die beide regimes hebben gevoerd. Volgens de laatste berichten heeft president Abdoel Salaam Aref bij na 50.000 man in het noorden van Irak samengebracht, waardoor in de rest van het land nog maar 15.000 militairen zijn. Er zijn volgens de berichten nog Egyptische militairen ,,voor oplei ding" in Bagdad. De Koerden die ongeveer 30-000 man ter been 'kun nen brengen, hebben het voordeel van eigen terrein, dat voor een on bekende zeer moeilijk toegankelijk De Koerdische reibellen kunnen op weinig of geen steun uit Syrië, Tur kije of Iran rekenen, omdat de Koer dische minderheden in die landen wei eens lastig konden worden voor hun regeringen als de Koerden in Irak autonomie verwerven. De drie landen, en vooral Syrië en Iran le ven echter in een niet al te beste verstandhouding met president Aref. President Nasser van Egypte A- refs grootste steun in de Arabische wereld, heeft er bij Aref op aange drongen geen nieuwe campagne te gen de rebellen te beginnen. Zon der succes overigens. Enkele -weken geleden ontkenden Iraakse functionarissen dat er een nieuwe strijd tegen de Koerden op komst was, maar onlangs is hun t0c?n J?arc}er geworden. Het serni- officiele Iraakse dagblad „Al Joe- moerijah" noemde Barzani een krankzinnige die zijn verstand heeft verloren. „Deze verrader heeft zijn ware persoon getoond en het leger en het volk zullen zich tegenover hem moe ten stellen. Hij wil een land schep pen met grenzen, die met behulp van het imperialisme, als een spring plank voor de vernietiging van Irak en zijn nationale eenheid dienen" Hierbij werd verwezen naarde 13 door Barzani geuite wensen, wel ke onder andere d>? begrenzing van een Iraaks Koerdistan en de oprich ting van een ministerie voor Koer dische aangelegenheden in Bagdad inhouden. Barzani heeft in het ver leden verklaard dat alg Irak zijn plannen voortzet tot het vormen van een federatie met de Verenigde A- rabische Republiak, hij erop zou aan dringen dat Iraaks Koerdistan als een aparte staat in de federatie zou worden beschouwd. De rebellen eisen bijna volledig zelfbestuur, gebruik van het Koer disch als officiële taal, het statione ren van Koerdische troepen op hun eigen grondgebied en rechten voor de Koerdische politieke organisaties. In rlak bestaat thans maar één pa - tij, de op Egyptische leest geschoeT- de Arabische Socialistische Unie. In het afgelopen jaar hebben Bar zani en zijn aanhangers volgens de berichten het bestuur in grote delen van iraaks Koerdinstan volledig over genomen en innen daar ook de be lastingen Aangenomen wordt dat Barzani's succes in het oprichten van een al thans gedeeltelijke Koerdische staat president Aref heeft gehard in zijn streven naar algehele vernietiging van de Koerdische rebellenbeweging. Onlangs heeft Aref een bezoek ge bracht aan het noorden des lands, waarbij radio Bagdad melding maakt- te van stormachtige ontvangsten door tegenstanders van Barzani. Men dient hierbij in het oog te houden dat wijlen president Aref in de zomer van 1963 een bezoek bracht aan dezelfde streek kort voordat hij de aanval op de Koerden opende. De mislukking van die ac tie stelde de Baath-partij in staat Aref uit de weg te ruimem ROME (AFP) In Rome en andere Italiaanse steden zijn woensdag: kerk diensten gehouden ter herdenking van de executie van Mussolini, twintig jaar geleden, naby het Comomeer, In Torre Annunziata, nabij Napels, moest een grote politiemacht ingrijpen tijdens een protestdemonstratie tegen een dienst in een kerk, georganiseerd door rechtse studenten. De dienst moest tenslotte met gesloten deuren worden gehouden. In Rome zijn enkele leden van jeugd organisaties gearresteerd wegens het verspreiden van pamfletten van de (neo-fascistische) Italiaanse sociale be weging. SCHIPHOL (ANP) Op de jaar vergadering van de n.v. Koninklij ke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker heeft voorzitter H. W. A. van den Wall Bake van de raad van commissarissen gistermiddag op Schiphol, de ontwikkeling en de bouw van het tweemotorige ver keersvliegtuig F 28 „Fellowship" Fokkers grote en schone avontuur' genoemd. De aanloopkosten bedragen 200 mil joen gulden. Het prototype moet eind 1966 de lucht ingaan, waarna aflevering van de serietoestellen in mei 1968 zou kunnen beginnen. In tegenstelling tot de F 27 „Friendship", die, voor Amerika in licentie wordt gebouwd door de Fair- child Fabrieken, zal Fokker de „Fellow ship" op eigen kracht bouwen. ,,Wij zijn inderdaad een zeer groot ri sico dragend bedrijf", aldus de voorzit ter, die kritiek van aandeelhouders moest pareren, omdat ondanks een bijna ver dubbelde winst het uit te keren dividend over 1964 slechts met 1 procent tot 16 procent is opgetrokken. „We hebben goed vertrouwen in de F 28, maar nie- Een VIestduitse firma heeft een machine ontworpen, die dit met een aap gemeen heeft, dat ze bei de gemakkelijk in een boom klim men. De machine is bovendien erop ingesteld, dat hij binnen vijf minu ten de boomstam van de takken kan ontdoen. Automatisch stelt het apparaat zich zelf in naar de dikte van de stronk. Het motortje heeft 2.7 pk. De foto toont de mechani sche boomaap met op de achter grond een man, die hetzelfde werk doet mand kan jaren van te voren succes garanderen. Daarom hebben wij van de bijna 21 miljoen gulden winst o.a. voor diverse belangen 5 miljoen gereser veerd." De heer Van den Wall betoogd® dat het fout zou zijn, wanneer Nederland zijn zelfscheppende vliegtuigindustrie uit angst voor tegenslagen zou opgeven. „Ons land zou die industrie dan nooit meer terug krijgen." Directeur H. During weersprak een krantenbericht dat het lot van de Fokker fabrieken nu gaat afhangen van het al of niet slagen van de F 28. „Zelfs als de F 28 een fiasco op de markt zou worden, behoudt Fokker zijn levensvat baarheid". zei hij. Overigens kwamen van achter de be stuurstafel en uit de aandeelhouders ook optimistische geluiden, nu immers de aanvankelijk ook met twijfel ontvangen „Friendship" in de gehele wereld behal ve Europa een doorslaggevend succes is geworden. Dat de Lufthansa besloten heeft Boeing 737 toestellen te bestellen in plaats van Fokkers „Fellowship" had op vele aan deelhouders een verpletterende indruk gemaakt. Commercieel directeur F. J. L. Diepen stak hun echter een Nart onder de riem met de mededeling, dat voor het korte-afgstandsverkeer, waarvoor de F 28 wordt gebouwd, in de wereld vol gens de marktanalysen zeker 200 poten tiële kopers aanwezig zijn, die tezamen 1500 toestellen nodig zullen hebben. Van die 200 potentiële kopers is er nu dus één, de Lufthansa bij de concurrentie ge slaagd. „Bovendien is met de opdracht van Lufthansa voor de veel grotere Boe ing 737 de binnenlandse Duitse markt nog wagenwijd open," aldus de heer Diepen, die er zoals hij al eerder heeft gedaan nog eens op wees, dat in Amerika het verkeer veel meer is geliberaliseerd dan in Europa, waar het aan allerlei strikte bilaterale banden is gelegd. In. Amerika zijn van de in totaal 320 ver kochte Friendships 127 toestellen afge zet, waarvan er 47 benut worden voor privégebruik. De overige 80 hebben hun weg gevonden in de lokale Amerikaanse burgerluchtvaart. Dat kan in" de toe komst ook in Europa geschieden, waar tot nu toe echter slechts 45 F 27 machi nes een koper hebben gevonden. „Ik kan mij niet voorstellen dat Europa op den duur met deze luchtvaartpolitiek, die noopt tot aanschaffing van grotere ma chines en die Europa een enorme achter stand op de VS heeft opgeleverd, genoe gen zal nemen," aldus de heer Diepen. (Advertentie) Elko OLVEH polis is winstdelend.

de Stem | 1965 | | pagina 13