Schuimstof helpt schepen lichten Het ijverige muisje en de luie kater DUITS-DEENS EXPERIMENT Volgende week start een grote wedstrijd Het Scapino-ballet Marcella 11 mm Lang/aamaanactie van één houdt 200000 man op Het hondje Hef is lenfe en iedereen is blij PlastickogeU heffen schip op IN ENGELAND Raadsel in Amerika: Scholier doodt drie mensen Zesde geval van tyfus besmetting in Engeland ..Niet voor vrouwen" Nieuwe werving ruimtevaarders Voor alle kinderen die kunnen schrijven UiMÊfÊfff DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 APRIL 1965 18 85 x 63 cm Prijs f328.» x 85 x 60 cm Prijs f 388.» Ikast 85 x 60 cm Prijs f 498.- 118 x60 cm Prijs f678.- 85 x 60 cm Prijs f 595.- erstraat 35, tel. 16772. BERGEN OP ZOOM 987, ROOSENDAAL el. 37672 el. 4602 el. 3110 tel. 2571 (Bijzondere correspondentie) LUDWIGSHAFEN. ..Donald Duck", de bekende Walt-Disney-figuur, die een schip door het vullen met tennisballen, lichtte, heeft concurrentie gekregen. Het gaat ditmaal echter niet om een grap pige tekenfilmidee, maar om een serieus experiment, dat na de succesvolle ver wezenlijking in de vakwereld als een sensationele gebeurtenis wordt gezien. Men heeft een schip met behulp van kleine schuimplastickogeltjes gelicht. In de haven van Koeweit was het Deense vrachtschip ..Al Kuwait" gezon ken. Met 5000 verdronken schapen aan boord lag het op 14 meter diepte op de bodem van de zee, en dat nauwelijks 500 meter verwijderd van de plaats, waar water aan de zee wordt onttrok ken om drinkwater van te maken. Zo- pm: si''P LONDEN De éénmans-langzaamaanac- tie van 'n Britse spoorwegbeambte heeft op een spitsuur vertraging van 200.000 forensen tot gevolg gehad. Een langzaamaanactie van spoorwegbe ambten voor meer loon werd ter elfder ure afgelast, maar de wagenvoerder van de trein van vijf over zes maandagmor gen van Gillingham naar Londen, deed niet mee. De man arriveerde „op tijd" op zijn werk voorzover het reglement betrof, maar vijftig minuten later dan het tijdstip waarop hij werd geacht te beginnen. Hij inspecteerde zijn machine met meer dan gewone aandacht en telde zelfs het aantal brandwerende zandzakken in de conducteurswagon. Er wareu er volgens het reglement twee te weinig, die aan gedragen moesten worden. Dit alles be tekende dat de trein Gillingham met twintig minuten vertraging verliet. Treinen richting Londen uit het zuidoos ten van Engeland werden door de „mo deltrein" opgehouden, waardoor 200.000 mensen te laat op hun werk kwamen. SANTA MARIA (Californië) (U.PJ.) In een ziekenhuis in Santa Maria in Ca lifornië is een vijfjarige jongen overleden aan de kogelwonden, die hem waren toe gebracht door een modelscholier die plot seling sluipmoordenaar werd. Het jongetje is het derde slachtoffer van de scholier, die vanaf een heuvel op I argeloze gemotoriseerde weggebruikers schoot. I Ook de vader, moeder en een broer van I het kind, Kevi Reida, werden door de I scholier gewond. De vader van de moordenaar, die ge heel van streek is, probeert een reden voor het optreden van zijn zoon te vinden. De scholier, die ook padvinder is, voer de zijn éénmansoorlog tegen weggebrui kers op een eenzame weg bij Santa Ma ria. Hij doodde drie mensen en bracht er elf verwondingen toe alvorens zich, op het punt door agenten te worden ingesloten, zelf het leven te benemen. De vader van de jongen verklaarde: „De jongen heeft nooit in moeilijkheden verkeerd. Als hij problemen had kwam hij naar zijn ouders. Hij was een goed scholier, en hij is nooit in botsing geko men met de wet, de school of met ons". als begrijpelijk, eiste men in Koeweit een zo snel mogelijke lichting van het schip. Verschillende bergingsmaatschap pijen hadden hun diensten aangeboden, maar zij meenden minstens zes maanden nodig te hebben voor de uitvoering van de opdracht. Dat was te lang en de verantwoordelijke Deense verzekerings maatschappij zocht vertwijfeld naar een kortere isconventionele bergingsmethode Toen kwam er van de Deen Karl Kry- er, die men in zijn geboorteplaats Aar- huus ook schertsend de ..Deense i- deeënman" noemt, de aanwijzing, dat een grote chemische onderneming in West-Duitsland een opschuimende kunst stof vervaardigt, die men dan in het schip zou kunnen pompen, orn het wrak zo de nodige drijfkracht te geven. Zo gezegd - zo gedaan. Daar de tijd drong, 3esloten de Westduitse firma en de Deense verzekeringsmaatschappij na eni ge proeven in het klein tot deze ge meenschappelijke pioniersdaad. Per vliegtuig werden de noodzakelijke installaties voor het opschuiven van de kunststof, verschillende pompaggregaten en andere hulpwerktuigen uit Duitsland naar Koeweit getransporteerd. Zo vond ook de eerste levering van „Styropor" plaats zo heten de kleine witte ko geltjes, die zelf geen water opnemen en veel lichter dan water zijn. Volgens de theoretische berekeningen zou men 150 ton kunststof nodig gehad moeten hebben, in de praktijk bleek echter, dat men de schuimstof onderschat had; men had slechts 70 ton nodig, om de ,,A1 Kuwait" de nodige drijfkracht te ge ven. De voorbereidende werkzaamheden daarbij inbegrepen duurde de berging slechts anderhalve maand, en dat ter wijl het een eerste proef was en men met tegenwerkende factoren te maken kreeg. Het schip had namelijk al eer der gelicht kunnen worden, als de eer ste springvloed, met behulp waarvan de in het zand vastzittende ,,A1 Kuwait" als het ware losgeschud moest worden zo krachtig als gewoonlijk geweest was. Bovendien had het oprichten van het schip met de meeste zorg uitgevoerd moeten worden, om te verhinderen, dat het schip naar de verkeerde kant zou draaien of erger nog met de kiel bo ven zou komen te liggen. Het Westduitse chemische bedrijf en ook de Deense „uitvinder" van deze bergingsmethode zijn de vaste overtui ging toegedaan, dat de manier van sche pen lichten zoals dit bij de ,,A1 Kuwait" is geschied, nog verder vereenvoudigd en versneld kan worden, als het er niet op aan komt, hoe het schip gelicht wordt. Talrijke rederijen en verzekeringsmaat schappijen hebben belangstelling voor de ze bergingsmethode, waarop inmiddels patent is aangevraagd. (Advertenties) Sterk, soepel, 0 kreukvrij, plooihoudend, wasbaar, krimpvrij. Koel in de zomer, warm in de winter. In vele, modische tinten en dessins. >5999 BIRMINGHAM (U.PJ.) In Birming ham is een zesde vermoedelijk geval van tyfus, een vijf maanden oud meisje, in een ziekenhuis opgenomen. De inspectie van de volksgezondheid in Birmingham heeft intussen meegedeeld, dat ze de bacildrager die voor drie geval len verantwoordelijk is, heeft opgespoord. Het twee jaar oude zusje van de baby en een driejarig jongetje, dat in het na burige stadsdeel van Birmingham woont, zijn de andere patiënten die de ziekte heb ben gekregen van een timmerman. Labo ratoriumproeven hebben uitgewezen, dat hij de drager van de bacil is, waarvoor hij ter behandeling is opgenomen. Hij had beide besmette huizen onlangs bezocht. De eerder opgemmen baby maakt het niet goed. De gevallen in Birmingham staan los van de drie tyfusgevallen. die verleden week in Smethwick, een voor stad van Birmingham, zijn gesignaleerd. HOUSTON (UPI) Het Manned Spa cecraft Center van het Amerikaanse bu reau voor de ruimtevaart in Houston, Texas, heeft meegedeeld, dat d Verenig de Staten er binnen twee maanden 10 a 20 nieuwe astronauten bij krygen, en dat het motto blijft: „niet voor vrouwen". Meegedeeld werd dat het center van de nationale academie van wetenschappen een lijst met aanbevelingen voor de nieuw ingestelde functies van „wetenschappe lijk astronaut" had ontvangen. De nieuwe astronauten zullen worden geworven uit de rangen van artsen, geologen, ingenieurs natuurkundigen en astronomen en zich in juni op hun nieuwe taak gaan voorberei den. samen met 28 astronauten die voor het merendeel veteraan-straaljagerpilo ten zijn. Johan Lambregts, Bankerstraat 9, Etten. Houden jullie ook zo van verrassin gen. Ja zeker. Deze keer heb ik een verrassing voor jullie. Een hele grote verrassing. Maar wat het precies is ga ik nu nog niet vertellen. Dat lezen jullie allemaal volgende week in de Kleine Stem. Ik wil wel vast een klein tipje van de sluier oplichten. Het wordt een wedstrijd. Een grote, span nende wedstrijd waaraan alle kinde ren die kunnen sschrijven mogen mee doen. En de bestee inzending wordt iedere week bekroond met een mooi boek. Maar wat jullie precies moeten doen om aan de wedstrijd deel te nemen vertel ik volgende week. Dus goed De Kleine Stem in de gaten houden. Een extra vermelding verdienen deze week Grace Gosens (9), Breda; John Cornelissen (5), Chaam; Cowboij Tim, Magda de Poorter (11), St.- JansteenAnnemarie Schaerlaeckens (7), BavelAnkie Kreugel (8), Breda Karl Heinz (6) fin Heiz Peter (6) Lauret uit Philippine; Toon en Annie de Wijs, Brigitte Kint, Clinge; Erik Kint, Clinge; Christje (7) en Karientje Bonnelce, Breda; Hannie Blaakman (14), Hoofdplaat; Lia Öomen (9), Prin senbeek; Liliane Broekman, Hulst; Helma Hendriks, Leur; Marietta Schoen makers, Oosterhout; Corrie Bossers (10), Oosteind; Ineke Voeten, Breda; Anneke Gommers (10), Prinsenbeek; Dimpha de Roeck (6) en Ineke de Roeck (7) uit Overslag; Tony Suikerbuik (6), Roosendaal; Charles van Damme (10), Bergen op Zoom; Johan Lambregts, Etten; Lucretia Raas (5), LewedorpHenderina van Jeveren (8), Breda; JOSé Een muisje en een kater gingen eens samen op reis. De poes liep met langzame stappen en de muis met vlugge trippelpasjes. Zo kwamen zij aan een riviertje waarover een héél smal brug getje lag. Het was zo smal, dat de kater en de muis niet naast elkaar konden lopen. „Ga jij maar voorop," zei de poes te gen de rmiis „O nee, meneer de poes" zei het muisje, ,,u hoort voorop te gaan." „Schiet op," siste de kater, „ik kom achter je aan." Het muisje durfde niet tegen te spre ken en zette de eerste passen op het bruggetje. Juist toen zij midden boven het water waren, beet de kater „hap" het puntje van de muizestaart af. „Auwauwau-!jammerde de muis, ..meneer de poes, geef mijn staartje terug!" De kater legde het puntje van de muizestaart tussen zijn voorpoten en ging midden op de brug zitten. „Goed muis," zei hij, „maar haal me eerst een stuk spek bij de slager en dan zal ik je staartje teruggeven". De muis liep vlug het bruggetje af en rende naar het dichtsbijzijnde dorp. Daar had de slager juist een stuk spek gerookt. „Slager, geeft rrrij een stuk spek voor de kater die mijn staartje heeft afgebeten, want anders krijg ik het niet terug". „Goed," zei de slager," maar haal me eerst bij de smid een mes om het spek af te snijden." Het muisje rende naar de smid die juist zijn vuur aanblies. „Smid, geef mij een mes voor de slager om het spek af te snijden voor de kater die mijn staartje heeft afgebeten, want an ders krijg ik het niet terug". „Goed", zei de smid," maar haal me eerst bij de houthakker wat hout voor mijn vuur." Hef muisje rende naar de houthakker die juist zijn mouw aan een tak had gescheurd. „Houthakker," vroeg het muisje, „geef mij wat hout voor het vuur van de smid. Want de smid moet een mes geven aan de slager om het spek af te snijden voor de kater die mijn staartje heeft afgebeten, want an ders krijg ik het niet terug." „Goed," zei de houthakker," maar haal mij eerst voor mijn kapotte mouw een wol len draad bij het oude vrouwtje dat spinnen kan". Het muisje rende naar de oude vrouw die juist pannekoeken wou gaan bakken. „Vrouwtje," vroeg de muis, „geef mij een wollen draad voor de mouw van de houthakker. Want de houthak ker moet hout geven aan de smid om het vuur te branden. De smid moet een mes geven aan de slager om het spek af te snijden voor de kater die mijn staartje heeft afgebeten, want anders krijg ik hef niet terug". „Goed," zei het vrouwtje, „ik zal een draad van mijn spinnewiel halen, maai- let jij intussen op mijn beslag dat moet rijzen." Het vrouwtje liep weg en de muis keek in de beslagkom. Daar lagen in het beslag verrukkelijke lapjes spek want de vrouw ging spekpannekoeken bakken. Vlug sleepte het muisje eer. stukje spek uit de kom en bracht het naar buiten. Toen keerde hij terug naar de beslagkom en likte gauw de druppels weg die hij gemorst dad. Toen kwam het vrouwtje weer binnen met een lange wollen draad. „Dank u wel." zei de muis en hij trippelde naar bui ten. Hij bond het ene eind van de draad om het spek en nam het andere eind in zijn bekje. Zo wilde hij naar de hout. hakker gaan, maar toen bedacht hij dat hij de houthakker, de smid en de sla ger wel kon overslaan. Waarom zou hij dit stuk spek niet ineens naar de ka ter brengen! De muis sleepte het spek mee op de terugweg naar de brug. Daar lag midden boven het water de poes te slapen met het puntje van de muizestaart tussen zijn voorpoten. He' muisje was nu wel moe en ging een even zitten rusten. Toen dad hij vo; het eerst tijd om eons naar zijn staart - te kijken. Dat was intussen belemar I genezen, .,'t Ts wel een beetje korte- geworden" dacht het muisje, „maa wat geeft dat. Nu kan het ook niet zo gauw in een muizeval geklemd wor den." Van het rennen had de muis hongc gekregen en nu kwam de geur van h t spek in zijn neus. Dat was voor f muis teveel. „Knabbeldeknabbel'' d - den de muizetandjes en het spek smaa - te heerlijk. Het laatste hapje was en daar werd de kater wakker. K j deed één oog open en vroeg: „Waar het spek?" „Hier", zei de muis en wees op zijn buikje. „Wat???" siste de ,kater en deed een sprong naar het muisje. Maar de ka ter was lui en het muisje vlug. Het ren de de brug af en verdween in 't kreu pelhout. En dat was het eind van de gezellige reis met zijn. tweetjes. AN MAC GILLAVRY Tohy Suikerbuik, Van Gilselaan 21, Roosendaal. Marcella was een leuke meid van amper 12 jaar. Ze woonde in een mooi huis in een bos. Marcella ging bijna elke vrije woens dagmiddag fietsen met haar vriendin Lieneke. Ze reden dan door de smalle en kronkelende bospaadjes. Nu en dan zagen ze een konijntje lopen. Ze stop ten bij een mooi plaatsje waar ze kon den uitrusten. Nu was het lente geworden. Het gras was nu mooi groen en er was ook al mos. Ze gingen in het koele gras zit ten. Lieneke pakte haar bal en vroeg aan Marcella: „Marcella, gaan we bal len??. „Nee, nu niet, ik ga veel liever bloemen plukken." „Nou goed dan." Ze huppelden een eindje verder, waar madeliefjes stonden, vlak bij een'helder stromend beekje. Opeens gleed Mar cella uit. Ze kwam in het beekje te recht. Ze kon nog niet zwemmen. Ze spartelde hulpeloos in het water. Lie neke, die wel kon zwemmen sprong haar na en trok haar naar de kant. „Brrr, wat is het water koud," zei Marcella. „Kom laten we naar huis gaan," zei Lieneke, „straks vat je nog kou." Zo reden de doornatte vrien dinnen naar huis. En denk je dat de moeder van Mar cella nu zo blij was met haar door natte dochter? Nou je mag het raden' Einde Zelf verzonnen door Rietje Jongenelcn, 12 jaar. Oude Bredase Postbaan 7, Bosschenhoofd, post Hoeven. (Ik wil graag corresponderen met een meisje van 12 jaar.) Ik ken een hondje dat is lief, maar soms ook een dief. Het doet malle dingen, en loopt alsmaar te springen. Cees Godrie Haagweg 239, Breda. Scapino dat moet je zien Het ballet krijgt van mij een tien Ook de jazz mag er wezen Dat is wat je noemt vol leven Scapino liep en sprak maar Een moeilijke taak voorwaar Toch was het Scapino mooi Vooral toen de visser ging vissen Het was 'n meisje o zo lief (op 'n prooi Later werd het zijn hartedief Er was groot feest en ze dansten Dat hun oren er van sjansten Ze gaven elkaar drie kussen Die zou Scapino ook wel lusten De zaal was overvol Heel het dorp had lol. Om die arme visser met z'n stokje Die een meisje had met 'n hoepelrokj Maria Daalmans, 14 jaar, Dorpsstraat 38, Ossendrec) (Ik zou graag willen corresponderer met een meisje van ongeveer 14 jaar uit Breda. Ik spaar foldertjes, speldjes en monstertjes.) Anneke Gommers (10 jaar), Achte- Emer 15, Prinsenbeek, tekende Conny Leny, Marian en Ans die de lett-kis: dansen. Het is mei, 't is mei De lammetjes dartelen in de wei Er komen weer knoppen aan de bomen De zomer zal nu heel gauw komen. De vogeltjes zingen hun hoogste liedj Kijk daar staat ook een margrietje E.n allen zijn we zo vrolijk en blij Het is lente, 't is mei. De vogeltjes bouwen hun eigen nest En alle doen zij zo hun best Ze dartelen allemaal vrij in het rond De haasjes huppelen over de grond. De vleermuizen gaan 's avonds weer op jacht En zoeken een schuilplaats voor de nacht De ooievaar staat weer op één poot Aan het randje van de sloot. De kikkers kwaken: kwak,kwak, kwal. De ganzen snateren, gak, gak, gak De kippen roepen: tok, tok, tok En leggen eieren in het hok. De bloemetjes bloeien zo geurig en fri- Omdat het nu weer lente is De koeien grazen in de wei Ja zo gaat het in de mei. Classy van Bommel, 9 jaar, Rulstraat 50, Oosterhout. - - UorW, Vl/is-V Lianneke Doms, 5 jaar Dorst

de Stem | 1965 | | pagina 9