Belang aan nieuwe rijksweg rijke wijzigingen 58 Bestuursleden op oorlogspad N.V. Zeebad in de raad FIJN, NAAR DE KAPPER! VERHUUR GEMEENTELIJKE SPORTACCOMMODATIES IS EEN HEEL PROBLEEM zó lekker zó gezond Bij ArnemuidenNieuwland en Souburg: 30 ct 27 It Panter Ikkerste j-sigaar is dè kleine aar ritas-rood eine bk-sigaar... ino Panatella, )ria proberen. I'ant Panter kleine sigaren, irakter. Panter, eine sigaren. m\1 a tors BmKTKNHmmM] r/<H 1 tosFr/JmrimoftrLihGiuM^ i Ruimere financiële mogelijkheden Boekenexpositie te Terneuzen geopend „Oecumenische" kleuterschool in Terneuzen HEFTIG DEBAT IN BRESKENS b. Bejaarde wachtte half uur op medische hulp KEU» ?Toeg «Ml lheXPend.Te„m™Tmer.n°0it erg Ver" L" dik! Voorstel van en w. te licht bevonden Schoon houden Gemeentelijk Moeilijk richtlijnen te geven Oud-burgemeester B. Truffino Hulst ter aarde besteld Suggestie Normen Naar Oisterwijk iasWali i« Stem Cals' boodschap Goede opzet Belgische bus de sloot in: gewonden Wethouder Steyn herdacht in raad Hocdekenskcrke Blunder Bozenoord kan in Biervliet bouwen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 APRIL 1965 fs, Havana17 ct.) 3RS, Vuelta Abajo's, bn Manilla.18 ct.) lis Gajamprit, Paprmgan, fcn Havana16 ct.) Iron denim sportshirt. lm 13 jaar 4.50-5.95 l/o 'J-fehinca |rse kleuren kombinaties. 13 jaar 6.95-9.75 door W. VAN DER STEf1 (Van een onzer verslaggevers) GOES De verbetering van rijksweg 58 tussen Vlissingen eri de Sloedam zal op vier plaatsen een belangrijke wijziging onder gaan. Dit is een gevolg van de ruimere financiële mogelijkheden, die in het kader van het rijkswe- 1 genfonds, ook voor Zeeland zijn ontstaan. De veranderingen hebben be trekking op het wegvak Nieuw land-Arnemuiden en op de weg- aftakkingen bij Arnemuiden, Nieuwland en Oost-Souburg. Wat die wegaflakkingen betreft was in de oorspronkelijke bestekken voor zien in de aanleg van zogenaamde Stap horst-kruisingen bij Arnemuiden, Nieuw- land en Oost-Souburg. Staphorster-krui- singen zijn gelijkvloerse kruisingen zo- 1 ais men er een aantreft in de rijksweg bij Kruin in gen. Volgens d'e nieuwe plan nen zullen deze Staphorst-kruïsinigen f komen te vervallen. In plaats daarvan zullen ongelijkvloerse kruisingen wor den aangebracht. Deze zijn uit ëen oog punt van verkeersveiligheid natuurlijk verre te prefereren boven de Staphorst oplossing. Wat het wegvak Nieuwland-Arnemui den aangaat heeft het oorspronkelijk in de bedoeling gelegen een baansverdub beling tot stand te brengen met gebruik making van het bestaande tracé. Om verschillende redenen is nu besloten een l geheel nieuwe 2-baans weg (4 rijstroken) [aan te leggen, gemiddeld 150 meter ten noorden van het tegenwoordige wegvak, lat in de toekomst nog slechts van be an* zal zijn voor het interplaatselijk verkeer. Voordelen van het nieuwe plan zijn dat de aantrekkelijke bebouwing aan weerszijden van de huidige rijksweg L lehandhaafd kan blijven, dat de grond verwerving sneller zal kunnen plaats Vinden en dat de vervelende lange bocht, [die volgens de eerste opzet in de nieuwe ilrijksweg ten noord-oosten van Nieuwland zou ontstaan, nu rechtgetrokken kan wor- [den. Over de ongelijkvloerse kruisingen bij krneimiiden, Nieuwland en Oost-Sou burg zijn de volgende bijzonderheden te ■nelden. Arnemuiden. Op 300 meter van dé be staande splitsingen van rijksweg 58 naar Arnemuiden zal een viaduct worden ge- bouwd. De nieuwe 2-baans rijksweg zal hieronderdoor worden geleid. Het ver- keer van Arnemuiden naar het gebied j ten zuiden van de nieuwe rijksweg zal over het viaduct gaan. Komend van Vlissingen zal het niet mogelijk zijn de nieuwe rijksweg ter hoogte van Arne muiden te verlaten. Daartoe zal men bij Nieuwland reeds de nieuwe rijksweg moeten verlaten. Vandaar zal men dan via de bestaande (dan oude) rijksweg en over het genoemde viaduct Arnemuiden kunnen bereiken. Nieuwland. Het verkeer vanuit Middel burg dat op de nieuwe rijksweg rich ting Noordbrabant wil komen zal in een grote boog onder de nieuwe rijksweg worden geleid en vlak vóór Nieuwland langs aansluiting op de snelweg krijgen. Oost-Souburg. Hier zal de nieuwe rijks weg over de provinciale weg Souburg- Sloe worden geleid. Ir. F. Sprenger, hoofd van het arron dissement Goes van rijkswaterstaat, ver wacht dat de vernieuwde en verbeterde rijksweg 58 tussen Vlissingen en de Sloe dam (in totaal elf kilometer) begin 1967 volledig in gebruik genomen zal kunnen worden. Het gedeelte Nieuwland-Sou- burg van deze snelweg zal voorlopig (waarschijnlijk minstens de eerste tien jaar) één-baans blijven. De directie bruggen van rijkswater staat ontwerpt op het ogenblik de via ducten, die volgens de nieuwste inzich ten. in de rijksweg ten westen van de Sloedam zullen worden aangebracht. Bin nenkort mag de aanbesteding van deze viaducten worden tegemoet gezien. De veranderingen, die aan het oor spronkelijke plan zijn aangebracht, zul len de kosten met bijna drie miljoen gul den verhogen. TERNEIUZEN Gisteravond heeft bur gemeester mr. H. Rijpstra in gezelschap van beide wethouders, enkele gemeen teraadsleden. en een klein aantal belang stellenden, de boekententoonstelling ge opend. die in de veilinghal te Terneuzen tot 3 mei a.s. wordt gehouden. „In blad weerspiegeld" is de naam van deze ten toonstelling, die reeds eerder te Middel burg werd gehouden, en waarvan wij uitvoerig melding maakten. Mr. Rijpstra. die een openingsinleiding hield, zei het zeer te waarderen, dat een dergelijke tentoonstelling in zijn gemeente kan plaatsvinden, al merkte hij op niet goed te begrijpen, waarom bij gelegenheid van het 150-jarig bestaansfeest van de vereniging ter bevordering van de be langen des boekhandels er van gemeen tewege subsidie nodig was voor deze tentoonstelling. De heer C. A. Bikker, die namens het voorbereidend comité sprak, zei dat deze tentoonstelling bepaald niet bedoeld is om boeken te verkopen, maar veeleer om de culturele waarde ervan naar voren te brengen. Mr. W. D. de Bruine, biblio thecaris van de provinciale bibliotheek van Middelburg, toonde tenslotte aan. dat de naam „In blad weerspiegeld" in meer dan een opzicht de intenties vertolkt van deze zeker interessante, zij het wat een zijdige, tentoonstelling, die veel meer belangstelling verdient dan zij gister avond kreeg. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De raad zal tijdens de morgenavond te houden vergadering een voorsteil te behandelen krijgen tot de on derhandse aanbesteding van een drie- klassige z.g. opvangkleuterschool aan de Tamarindestraat. De school zal worden gebouwd door Verlaat's Houtbouw N.V. te Hardinxveld, indien tenminste de raad daarmee akkoord zal gaan. Door de toename van het aantal kleu ters zijn wachtlijsten ontstaan bij de drie kleuterscholen in de kom van de ge meente. In de urgentielijst scholenbouw kleuteronderwijs zijn t.b.v. Terneuzen 3 lokalen opgenomen. Aangezien het minis terie momenteel alleen urgentieverkla ringen pleegt af te geven voor de bouw van houten kleuterscholen achten b. en w. van Terneuzen de bouw van een drie- klassige opvangschool de beste oplossing. Eén lokaal zal worden bestemd voor het openbaar, één voor het protestants-chris telijk en één voor het r.-k. onderwijs. De kosten zullen ongeveer f 170.050,be dragen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De ziekenhuisauto liet daarna ook niet lang meer op zich wachten. De wagen Lwerd bestuurd door de heer A., die op enkele kilometers afstand van het zie kenhuis woont. Hij heeft geen telefoon aansluiting en moest via een andere abonnee worden gewaarschuwd. De heer A. moest daarna op zijn fiets naar het ziekenhuis rijden. Hij kwam langs de plaats van het ongeval. „De organisatie hij het ziekenhuis is, wat de ambulance- dienst betreft, momenteel voor veel ver betering vatbaar", oordeelt de heer Hei mlich. Het commentaar van de geneesheer- ^directeur van het ziekenhuis: „De am- bulance is om tien voor acht gewaar schuwd. De wagen is om vier minuten pver acht vertrokken. We zijn te laat 'gealarmeerd". Mevr. Wauters: „Ik heb meteen na de komst van de rijkspolitie ■om acht over half acht) gebeld. En nflaarna nog eens". i™2°!^er ^an Li. zei ons: „Het is toch *°tgestaan dat ik me aankleed? Dat Rntli kouwens niet langer dan vijf mi- Aan n°oit veel tijd tussen de «rp-7ot«v,rnf?ciin& en mijn komst hebben ■gezeten, ik was tegelijk met dokter C. troii\I'PnFlaats van het ongeval. Moest nen om ai?11 boven naar beneden ren- horen. De meWhï"8™ kunnen, aa"" beter georg^n sèert!nmzou,den beetJe De heer h 'iÜ m°eten zijn", ongeveer tien was er Pas om voor dokter DiIg fS' DaAZe"de Z°U mentaar- «üi Belden. Diens com- SrfdS'kwam H °aVe?tr0kken- Toen de scheerzeep, ik moest f?" g<fCht a"' scheren. Had niet de in? e€f? uvfrder Urnstig ongeval betrof S-m' l e8n niet duidelijk opunor,vP Wtavoor onbetekenende gevaüen weg- (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Bestuursleden van de n.v. Zeebad, die tevens raadslid zijn, hebben in de jong ste raadsvergadering gedaan ge kregen, dat na een heftig debat van anderhalf uur, een besluit werd genomen, waarvan de ge volgen voor de gemeente nog niet zijn te overzien. Besloten werd n.l. de n.v. Zeebad een subsidie te ge ven van f 3.200 voor het opbouwen en afbreken van de strandhokjes en voor het schoonhouden van het strand, zonder dat b. en w. de ge legenheid werd geboden een dek king voor deze uitgave te zoeken. Bovendien werd afgedwongen dat de gemeente garant staat voor de beta ling van rente en aflossing, van het bedrag dat de n.v. Zeebad gaat lenen om 20 nieuwe strandhokjes) te laten maken. Wat de n.v. Zeebad betreft, is ge noegzaam bekend, dat zij een belang rijk steentje bijdraagt in de toeristi sche ontwikkeling van Breskensde vennootschap beheert en ontwikkelt het kampeerterrein en een gedeelte van het strand. Om van niets tot iets te komen, zijn in de voorbije jaren gro te bedragen moeten worden geïnves teerd, zonder dat daarbij belangrijke rechtstreekse inkomsten tegenove, staan De n.v. was het voor dit seizoen niet meer mogelijk de verzorging op het hoge niveau te continueren. Uit de overgelegde begroting wil den b. en w. het schoonhouden van het strand lichten en de raad voorstellen dit voor gemeenterekening te laten ge schieden. Hier zou een bedrag vanl f 1300.- mee gemoeid zijn. Raadslid A. Cambier, die tevens zitting heeft in het bestuur van de n.v. Zeebad, wilde de gemeentelijke bijdrage verhogen. Vol gens hem moest het gemeentepersoneel worden ingezet bij het opbouwen en af breken van de strandhokjes en moest de gemeente garant zijn voor de lening voor de aanschaf van nieuwe hokjes. Wethouder P. Zegers was er niet. te gen maar wethouder W. v. d. Hooft en burgemeester J. Eekhout wilden lie ver de zaak eens bekijken alvorens te besluiten. Dit bleek teveel gevraagd van de raads- en zeebadleden. Raadslid J, Carels, tevens voorzitter van de n.v. wist in zijn betoog beide functies niet meer te onderscheiden en kwam tot de zwakke verdediging, dat ook de stich ting Visserijdagen medewerking krijgt van het gemeentepersoneel. Dit had hij juist niet moeten zeggen, want terecht merkte wethouder v. d. Hooft op, dat de heer Carels snel uit een ander vaat je zou tappen wannber hij nog voor zitter van de Stichting Visserijdagen was geweest. Het hek raakte er mee van de dam. De fikse hamerklop van burgemeester Eekhout redde de situ atie. De heer J. Vergouwe (P.v.d.A.), die namens de raad in het bestuur van de n.v. Zeebad zitting heeft, kwam tot het constructieve voorstel de besturen van de gemeente en van Zeebad aan de gesprekstafel te" zetten en de ge hele zaak nog eens te overwegen en met een afgerond voorstel te komen. Het haalde volgens hem weinig uit te hooi en te gras met voorstellen te ko men. Bovendien, zo zei de heer Ver gouwe, had Zeebad besloten dit sei zoen op dezelfde voet voort te gaan en. vóór september met het gemeente bestuur te bespreken wat nodig is voor het seizoen 1966. De heer Carels sprak deze informatie tegen. Hoe het ook zij, de bestuursleden van de n.v. Zee bad kregen in de raadsvergadering hun zin. Het voorstel van b. en w. uitslui tend het schoonhouden van het strand voor gemeenterekening te doen geschie den, werd verworpen en het voorstel Cambier werd met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de P.v. d.A.-leden, wethouder Van der Hooft, Vergouwe en J. de Nooyer. Uiter aard moeten G.S. het nog goedkeuren. Minder persoonlijk en meer gemeen telijk was het standpunt van de raad, m.b.t. de bouw van een bej aardenpen - siontehuis door de vereniging Rozen- oord uit Sluis. Zoals wij al hebben be richt krijgt dit huis een capaciteit van 60 bedden. Met het college van b. en w. waren de raadsleden verheugd over dit plan. In principe werd bouwgrond beschikbaar gesteld en een garantiever klaring voor rente en aflossing-verle ning. De heer Vergouwe vroeg zich af of het bedoelde terrein bij de centrale bakkerij wel groot genoeg is en zo niet of de gemeente klem komt te zitten met bouwterrein. Hij sprak de hoop uit, dat het nieuwe tehuis geen hok jesklimaat" krijgt, maar dat het toe gankelijk is voor alle gezindten. De heer J. Lutijn, tevens bestuurslid van Rozenoord kon hem in deze gerust stellen. Wat het bouwterrein betreft zal de vereniging zelf moeten uitma ken wat geschikt is. Zoals bekend heeft Breskens nog bouwmogelijkheden op het grondgebied van Groede. De raad ging akkoord met de ver hoging van de wethoudersbezoldiging tot f 2.592.- per jaar. Besloten werd een gemeenschappelijke regeling aan te gaan voor de commissie van advies Algemene Bijstandswet. Tot afgevaar digden werden benoemd de burgemees ter en de heer Vergouwe. Nu het vormingscentrum Hedenesse heeft besloten geen nieuwbouw te ple gen in Breskens, kocht de gemeente de grond terug. Desgevraagd deelde wethouder Zegers mee. dat de gemeen te geen kans heeft gehad de financiële moeilijkheden van het vormingscentrum te bespreken om alsnog te trachten de nieuwbouw in Breskens te laten door gaan. Zoals de wethouder zei, had He denesse al in Aardenburg gekocht, toen de gemeente Breskens de mededeling binnenkreeg. De raad ging akkoord met een voorstl voor f 130.000,- vlot- tensteigers aan te schaffen en deze in huurkoop over te dragen aan de Stich ting Jachthavenbelangen Breskens. Naar aanleiding van een schriftelijke informatie van de P.v.d.A.-fractie over de stand van zaken bij de ratiobouw, stelde mevrouw M. Niermans-Gosseye voor eens een kijkje te nemen bij de onderhavige projecten. De heer Cam bier wilde de mogelijkheid onderzocht zien of de gemeenten uit verschillen de typen woningen kunnen kiezen, om dat er anders zo'n uniform stadsdeel ontstaat. (Van onze correspondent) VLISSINGEN. Mannen in lange witte jassen schijnen voor vele kinde ren boemannen te zijn. Zodra een kleu tertje aan moeders hand bij een dokter, tandarts of kapper naar binnen stapt, zet hij het in negen van de tien geval len op een huilen. Haarknippen wordt b.v. vaak zo lang mogelijk uitgesteld, maar eens moet de schaar er toch aan te pas komen. Kapper J. Bambach. in de Vincent van Goghlaan te Vlissingen, maakt echter nooit huilscènes mee in zijn zaak. Hoe dat komt? In de tijd, dat de kindertjes op hun beurt moeten wachten, kunnen zij spelen met poppen, auto's, speelgoed-beren en prachtige hobbelpaarden. De speciale kleuterkap salon heeft niets meer weg van een kapsalon, maar lijkt meer op een fijne speelkamer. „Wanneer de kinderen hier binnen stappen, hebben ze alleen maar oog voor het speelgoed. De angst voor de schaar zijn ze zo vergeten," vertelt kap per Bambach. Geen wanhopige moeders met schreeuwende kinderen dus in de unie ke kinderkamer. Het is zelfs zo, dat de moeders in de tijd, dat hun kinderen op hun beurt moeten wachten, rustig even (Van een onzer verslaggevers) HIJLST Op de begraafplaats aan de Zoutestraat alhie ris onder grote belang stelling het stoffelijk overschot van oud- burgemeester B. A. Th. M. Truffino van Hulst ter aarde besteld. Tevoren was in de basiliek van de H. Willibrordus een plechtige H. Mis van Requiem opgedra gen door deken Ant. Koopmans. Öp het kerkhof werd de absoute verricht door moderator H. van Loon van het Hulster Janseniuslyceum. H. Mis en begrafenis werden bijge woond door o.m. het voltallige college van b. en w., leden van de raad, verte genwoordigers van gemeentebesturen in üost-Z.-Vlaandaren, van het schoolbe stuur, docenten en leerlingen van het Janseniuslyceum. van het curatorium van de Katholieke Middelbare Schoolvereni ging Oost-Z.-Vlaanderen en van de direc tie, de aandeelhouders en de raad van commissarissen van de N.V. Waterlei ding Maatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen en door vele vrienden en bekenden van de overledene. De baar was gedekt door vele bloemstukken. rVan een onzer verslaggevers) VLISSINC1EN. De bepaling van de huurpryzen voor verenigingen voor het gebruik van gemeentelijke sportac commodaties (velden en zalen) is een heel probleem geworden. Er is moeilijk een bepaalde norm te handhaven. Vele aspecten komen hierbij om de hoek kij ken. Daar waren het de aanwezige leden van de landelijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met de li chamelijke opvoeding in de sport, district Zuid (omvattende Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg)in jaarvergadering in Britannnia te Vlissingen bijeen wel over eens. Voorzitter Ch. Roels had het toch maar eens geprobeerde concrete richtlijnen te geven, hoewel hij zich terdege bewust was, dat plaatselijke en politieke om standigheden een grote rol spelen. Van een voldoende vergoeding van de zijde der verenigingen voor het gebruik van de accommodatie kan natuurlijk geen sprake zijn. De overheid heeft op dit terrein dan ook een belangrijke taak te vervullen. De heer Roels meende wel, dat aanpassing der huurprijzen aan de inkomsten van een vereniging de nor maalste zaak van de wereld is Jammer maar onoverkomelijk vond hij het, dat de huurbedragen meestal de sluitposten innemen van de uitgaven van de betrok ken verenigingen. De door hem voorgestelde huurbedra gen waren een mengeling van de thans in Nederland geldende huren. Misschien kan uit het hoofdbestuur van de contact- raad een commissie in het leven worden geroepen, welke deze normen landelijk gezien in overweging neemt, zo vroeg de heer Roels zich af. De suggestie van de voorzitter van het district-Zuid kan zo meende de vergadering, een houvast be tekenen voor de gemeenten, die met het probleem worstelen. Maar iedere ge meente zal deze huurbedragen dan zelf nader moeten bezien in het kader van de plaatselijke opvattingen en het in wonertal. Bovendien is het zo, dat een bepaalde tak van sport zowel passieve als actieve leden kan trekken. De heer Roels stelde de volgende nor men voor. Alle bedragen per jaar bere kend Betaald voetbal (stadion) 2 tot 4.000 gulden en 10-15 pet. van de opbrengst der recettes. Voor de top van het amateurvoetbal gold eenzelfde percentage benevens een huur van 1 tot 2.000 gulden voor een eenvoudig stadion. Amateurvoetbal (sportveld) 5 tot 600 gulden. De verlichting van de speelvel den dient apart berekend te worden. Voor hand-, en korfbalverenigingen en hockeyclubs achtte de heer Roels een be drag tussen de 5 en de 600 gulden billijk. Voor de verhuur van sintelbanen noemde hij een bedrag van 500 gulden of een rijksdaalder per persoon. Bij het houden van wedstrijden gingen zijn gedachten uit naar 15 pet. van de opbrengst der recettes. Wegens de grote variatie had de heer Roels voor de verhuur van gymlokalen en sporthallen geen cijfers samengesteld. Eerder sprak voorzitter Roels van een actief district-Zuid. Hij pleitte voor een soort voorlichtingsdienst voor beginnen de gemeenten met recreatieve plannen. Bovendien meende hij, dat dicht bijeen gelegen kleine gemeenten er goed aan zouden doen gezamenlijk een deskundig geschoolde kracht voor de sport en recre atie aan te trekken. Het huishoudelijk gedeelte van de agenda was snel afgewerkt. Volgend raar zal de districtsdag plaatsvinden te C\s- terwijk (N.Br.) De aftredende districtsbestuursleden werden herbenoemd. De aanwezige leden werden zowel door het Vlissingse als Middelburgse ge meentebestuur ontvangen, terwijl 's mid dags op het Veerse Meer een boottocht werd gemaakt, aangeboden door de Kon. Nederlandse Heidemij. 1 wat boodschappen kunnen gaan doen. Ook mevrouw Bambach heeft haar steentje bijgedragen tot het succes van de kleuterkapsalon. Op de witgekalkte muren van het vertrek heeft ze helden uit kinderboeken geschilderd. Fred Flintstone, Donald Duck, ze zijn alle maal present. Kapper Bambach heeft het idee voor deze kleuterkapsalon opgedaan in Ame rika, waar hij als kapper op een schip van de Holland-Amerika Lijn nog al eens kwam. Sinds verleden jaar augus tus drijft hij deze afdeling nu naast zijn herenkapsalon. X/ervuld van grootse plannen, zelfbe- wust, vol vertrouwen in eigen kun nen. Zo heeft het kabinet-Cals zich gisteren in de Tweede Kamer gepre senteerd. De regeringsverklaring klonk als de „Intocht Der Gladiatoren (m L.P.-uitvoering dan), als de ouverture van een nieuw politiek tijdperk. Met dit kabinet, zo zou men de boodschap van minister-president Cals kunnen samenvatten, wordt begonnen aan de bouw van de wereld van morgen. De belofte van een doelbewuste, grootscheepse aanpak van de proble matiek, die het leefmilieu bepaalt van Nederland in de komende jaren, is voor offs het belangrijkste element in de regeringsverklaring. Mr. Cals c.s. heb ben zich verdiept in de enorme pro blemen, die zich zullen voordoen als Nederland tegen het jaar 2000 rond 20 miljoen inwoners zal tellen. Zij zien het als hun primaire taak die problemen meester te worden en daar door ons land leefbaar te houden. De nieuwe beleidslijn blijkt op tal van punten: niet alleen meer maar vooral ook betere woningen, een wel overwogen grondpolitiek, meer aan dacht voor vrijetijdsbesteding en re creatie, alsmede grotere zorg voor het wetenschappelijk onderwijs, dat het kader moet leveren voor de verdere industrialisatie en welvaartsontwikke ling in Nederland. Al deze beloften zullen overigens nog door daden waargemaakt moeten worden. De periode van twee jaar, die het kabinet-Cals ter beschikking heeft, is daarvoor te kort. Waarschijnlijk re kent mr. Cals dan ook wel op een lan gere periode. Of die verwachting in vervulling zal gaan zal echter toch wel in betekenende mate worden bepaald, door hetgeen de „zware jongens" in de komende twee jaar nog tot stand zul len brengen. P)e regeringsverklaring houdt overi gens meer in dan de belofte, dat men zich aan de tekentafels zal gaan zetten om een blijvend leefbaar Neder land te ontwerpen. Op een aantal be langrijke onderdelen wordt meteen reeds op een hogere versnelling over geschakeld. Zo krijgen de gemeenten en provincies ruimere financiële arm slag. hetgeen voor het verzorgingspeil in de steden en op het platteland van groot belang is, wordt er meer geld uitgetrokken voor het wetenschappe lijk onderwijs en krijgt de hulp aan minder ontwikkelde landen naast ad hesiebetuigingen ook meer daadwerke lijke inhoud. Kan dat allemaal zo maar opeens'? In feite kan het niet. De financieel-eco- nomische situatie in Nederland is van dien aard, dat het kabinet-Cals volgens het boekje hetzelfde voorzichtige uit gavenbeleid zou moeten voeren als het kabinet-Marijnen heeft gedaan. In dat geval zou men echter vast blijven zit ten in de zorgen van vandaag en niet toekomen aan de problemen van mor gen. Dat wil het kabinet-Cals kenne lijk niet. Men heeft daarom bewust het risico van een inflatoir uitgavenbeleid zij het voor korte duur aanvaard. Over deze kwestie zal in de komen de dagen ongetwijfeld nog heel wat gedebatteerd worden. Dr. Vondeling zal dan moeten aantonen, dat zijn fi nanciële opzet voor de toekomstplan nen van het kabinet-Cals reëel zijn zodat we niet een bouwsel krijgen, dat door een windhoos van inflatie als een kaartenhuis ineenklapt. (Van een onzer verslaggevers) HULST/ST.-NIKLAAS (B). Op de weg van St.-Niklaas naar St.-Gillis tus sen de gehuchten De Wynkelders en Hoogeinde (België) is om twintig voor zes gistermorgen een autobus van de firma Franckaert te Meerdonk in een vry brede watergang langs de weg ge reden en gekanteld. Van de 70 inzitten den werden er 27 gewond. De verwondingen waren niet van ernstige aard. Die meeste gewonden kon den ter plaatse worden geholpen Ande ren kregen elders eerste medische hulp. In de bus, die onderweg was van Hulst, (de firma Franckaert onderhoudt een lijndienst van St.-Niklaas naar Hulst) zaten geen Nederlanders. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder van de bus N. I. uit St.-Gillis, de macht over het stuur verloor, nadat hij met zijn bus had moeten uitwijken voor een tegenlig ger. Een en ander schiep een nogal grote consternatie. (Van onze correspnodent) HOEDEKENSKERKE In een buiten gewone raadsvergadering heeft de raad van deze gemeente het overlijden her dacht van wethouder M. Steyn, die zon dag in het St.-Joannaziekenhuis te Goes op 71-jarige leeftijd is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat hem op paaszaterdag alhier overkwam. Namens de raad betuigde burgemeester M. Somers zijn deelneming aan de familie waarbij deze. aldus de spreker, zich ge steund moge weten door een grote hoog achting en waardering die wij steeds voor wethouder Steyn zullen bewaren' Burgemeester Somers herinnerde de raad eraan hoe de heer Steyn sinds 1927 naast de veie zorgen voor zijn groot en voorbeeldig gezin 'de zorgen 'heeft gehad voor de gemeente Hoedekenskerke met het daarbij behorende kerkdorp Kwa- dendamme, waar hij woonde. Hij karak teriseerde de overleden wethouder en nestor van de raad, als een man wiens ja ja was en nee nee. „Het werk van wethouder Steyn", aldus de heer Somers „werd gedragen door de zuivere intentie om te dienen, en wij zullen hem oprecht missen." Op verzoek van de burgemees ter nam de raad daarna enige minuten stille in acht. De overledene had voor de KVP zitting in de raad sinds 24 juli 1927. Hij werd op 3 september 1935 tot wethou der gekozen. In deze zittingsperiode was hij waarnemend burgemeester van sep tember 1949 tot mei 1952 en van juni 1960 tot november 1960. De begrafenis van wethouder Steyn vindt vandaag plaats op het r.-k. kerkhof te Kwadendamme na een H. Mis van requiem in de paro chiekerk van de H. Bonifacius te Kwa dendamme. jTen interessante vraag is of de grotere bestedingsvrijheid, die de regering voor zichzelf opeist, ook niet toekomt aan het bedrijfsleven. Ook daar is de rem van de bestedingsbeperking voel baar. Tal van industrieën willen uit breiden en de vakbeweging staat te dringen om iets extra's, bijvoorbeeld een uitkering ineens. Naar de regeringsverklaring te oor delen wil het kabinet voorlopig alleen nog voor rijk, provincies en gemeen ten de bestedingsbeperking wat ver minderen. Deze eenzijdigheid behoeft nadere toelichting. De discussie hier over kan zeer belangwekkend worden, vooral nu in het verslag van de Ne- derlandsche Bank gewaarschuwd wordt voor een mogelijke omslag in de conjunctuur. De beschouwingen van dr. Holtrop, de president van de Neder- landsche Bank, zullen ongetwijfeld ge toetst worden aan de financieel-econo- mische paragraaf in de regeringsver klaring. Ook tal van andere punten o.m. de speculatiewinstbelasting, een mogelijke verlaging (eindelijk!) van de vrijge zellenbelasting, het landbouw- en mid- denstandsbeleid e.d. moeten bij het debat over de regeringsverklaring nog nader uit de verf komen. Jammer, heel jammer, dat de NTS dit debat niet volledig uitzendt en met samenvattingen volstaat. De onder werpen, die aan de orde zijn, de be langen die op het spel staan en de fi guren, die in de Tweede Kamer tegen elkaar in het krijt treden, rechtvaardi gen naar ons gevoelen een volledige uitzending van dit kamerdebat. Hier is een kans gemist om het Nederlandse publiek nader kennis te laten maken met het nieuwe kabinet en met de (voor een deel) nieuwe fractieleiders. Jammer. Beter nog een blunder. BIERVLIET Verheugd toonde de raad van Biervliet zich tijdens de gehou den vergadering over de plannen van de vereniging Rozenoord te Sluis in de ge meente een bejaardentehuis met 50 bed den te bouwen. Nabij de oude haven werd met graagte grond beschikbaar gesteld De gemeente stelt zich bovendien garant voor rente en aflossing van een geldle ning. In de nieuwbouwsector zijn er in Biervliet nog meer activiteiten te ver wachten. Aan de Weststraat werden twee percelen grond uitgegeven voor de bouw van een Bogaerswoning, terwijl ook in het uitbreidingsplan West twee percelen voor woningbouw werden verkocht. Twee huurders in Biervliet kochten verder van feiOg34m5ren

de Stem | 1965 | | pagina 5