Cals zet program uiteen Chaos voorkomen in ziekenhuisbouw Toerist vraagt om roulette' ervoers- nogelijk touw van Goes? Ver vooruit kijken G. L. W. SLIEPEN, VOORZITTER VAN STICHTING BEHENDIGHEIDSSPETEN: Opbrengst ten bate het algemeen van welzijn Penstraat 112, breda WITTE KRUIS jaar geëist tegen f(herdachte Twee doden in botsing tussen trein en auto Kosygin naar Oost-Berlijn INT: 's erkoopster en imend verkoopster IrDAM (A.N.P.) Tegen de ltste verdachte in de zaak van l rdamse havenfraude, de 60-ja- Itcteur van het scheepvaartbe- Jto, J. P. G., heeft de officier .tie hij de rechtbank in Rotter- jUdagmiddag vier jaar gevange- Imefc aftrek geëist. vereniging OOG WATER Vandaag Morgen VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS Ruimtelijke ordening Radio en televisie Woningen en pekinees. Ziekenfondsbestuurders bezorgd Bestand Sem i-siekenh u/s Zes redders gedood in overstromingsgebied in west-Hongarije Lijk Delgado in stilte herbegraven BLANKE DOODT NEGERJONGEN 55 Voorwaarden Automaten Breuk in relatie tussen T.R.O.S. en Tele vizier Herdenking bevrijding: Gevangenisstraf voor lichten van offerblokken Paus uitgenodigd voor bezoek aan Polen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 APRIL 1965 (Advertentie) amelde fabrieken een tweede lebben, op niets zijn uitgelo- ïnt was daarentegen, dat van toezegging is verkregen, dat nieuw zal worden bekeken, in de bedoeling om het resul- bespreking tussen de coöpe- ;erfabriek Sas van Gent en Zeeuwsch-Vlaamse leden af alvorens opnieuw aangeklopt bij de overige fabrieken, itrouw gaf de C.B.S. na haar ïdenvergadering een commu- •aarin werd gemeld, dat is be- >slagplaats voor per as aange- en met 50 procent te vergro- ander is nodig geworden door de capaciteit van de fabriek, eur ingenieur R. H. van Kre- eelde zijn de investeringen in suikerhuis succesvol gebleken. Koster hield een inleiding wikkeling in de suikerbieten- rwerking. Bij de bestuursver- rden de heren J. Becu uit Termote uit IJzendijke en G. uit Westdorpe herkozen. De idenbergh uit 's-Heer Arends- e zich niet meer herkiesbaar pgevolgd door zijn zoon Jac. Het afgetreden bestuurslid ikt voor zijn diensten in r betoond. e de voorbije campagne ver- !.B.S. netto 210.000 ton bieten niddeld suikergehalte van 17 aantal leden van de coöpe- i. Voor het komende seizoen iit.7.aa\ verwacht, die tien tot cent hoger zal liggen dan in aar. Voor het gehele land be- ïen oppervlakte van 95.000 ha (Advertentie) LEDERWAREN I vraagt voor direct pen: icier achtte bewezen dat G. J de afgelopen jaren schuldig J maakt aan uitlokking van en Ihtigheid aan valsheid in ge- \m aan verduistering. Met ver- li en verduisteringen, die wer- |d door de staf van het Oosto- |s de afgelopen jaren een be- ruim een miljoen gulden ge veest. |e verkeerssituatie zit momen moeilijk. Beleidslijn is zoveel berkeer uit de binnenstad te I komt een zuidelijke rondweg |ent een ontlasting van de tra- 30 procent), en een van de Jtwikkelingen is het doortrek- |e westelijke rondweg om Goes, 1 Kloetinge). Radialen zu*Ten ■erbinding met het hart zorgen. »er ging verder nog in op de liek rond de concentratie van loouwen, de recreatie en de at de laatste twee facetten be- ruimte gereserveerd in de |der, maar of er iets van komt llopig nog een open vraag. Ook |iere toekomst zal worden ge- |iar het realiseren van zoveel 1 eengezinswoningen. In het ka lde streekontwikkeling hechtte Ister Huber grote waarde aan llan. Hij pleitte voor een bin- 1 erbinding en het vestigen van |i schone industrieën. I donderdag 29 april Hansweert: l06 uur, Terneuzen: 1.04 en 13.31 lingen: 0.36 en 12.59 uur, We- 12.27 en 14.49 uur. lerk 20 uur Chr. OratoriumveT- Burg I uur Passion de Jeanne d'Arc de tehuis 19.30 uur Raadsvartf3" RPE ^rte Expositie werken van JaaP en Hans de Jong. pen uur Polenbloed KE lievens 15 uur Alg. verg. boe- ponk KEN Ko uur Jeanne d'Arc, 14 J. RPE a Jerte Expositie werken Jaap v. ÏHans de Jong |PEN i uur Manon KABINET STAAT VOOR VEEL DRINGEND WERK (Van onze parlementaire redactie) Het team van premier Cals is dinsdagmiddag door een overvolle Kamer begroet en wel onder de schijnwerpers van de televisie, Ook de tribunes en loges waren geheel gevuld met belangstellen den toen mr. Cals verantwoording van zijn formatiewerk aflegde, ge koppeld aan een uiteenzetting van het beleid, dat zijn regering in de komende twee jaar gaat voeren. De premier begon met nog eens te herhalen, dat het onaanvaard baar zou zijn geweest het omroep- vraagstuk in de ijskast op te bergen. In zijn bespreking van het formatie- werk hekelde htf de opvatting van mr. Beernink (CHU), die eerst vrijwillig en nadrukkelijk akkoord was gegaan met hem schriftelijk voorgelegde stukken en die later de formateur verweet overeen komstig die stukken te hebben gehandeld. Over de departementale indeling zei mr. Cals, dat het in de bedoeling van het ka binet ligt in de komende twee jaar een nauwkeurige taakafbakening van 't werk terrein van het departement van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk vast te stellen. De positie van de minister-president heeft een kleine, maar belangrijke wij ziging ondergaan. Besloten is aan de premier, in competente geschillen tussen ministers, een beslissende stem te geven. Beroep op de ministerraad blijft uiteraard voor de betrokken ministers openstaan. Nadat Cals had verklaard, dat vele zaken nader bestudeerd moeten worden en dus pas met de begroting 1966 en de miljoe nennota kunnen worden vastgesteld, gaf hij een korte omschrijving van de grond slagen van het regeringsbeleid. „Dit beleid", ze hij, „zal gedragen wor den door de geestelijke waarden, die in ons volk leven en die in christendom en humanisme tot uiting komen". Dat wil ook zeggen, dat het kabinet over de ge hele linie een gezonde volksinvloed wil bevorderen. Op het terrein van de buitenlandse po litiek zal het beleid van de afgelopen ja ren worden voortgezet. De bevordering van een eensgezind beleid van het wes ten, in het kader van het Atlantisch Bond genootschap en de verdere uitbouw van de Europese gemeenschappen blijven de hoekstenen van dit beleid. De regering blijft aandringen op een werkelijke uit breiding van de bevoegdheden van het Europees parlement. Zij is tevens voor stander van directe verkiezingen voor dit parlement. „Zolang de meningsverschillen in Eu ropa echter niet zijn opgeheven zal voor lopig slechts van een losse vorm van Eu ropees politiek overleg sprake kunnen zijn", aldus mr. Cals. De spanningen in de wereld nemen toe, nu de verschillen in welvaart tussen be voorrechte en in ontwikkeling zijnde ge bieden groter worden. Ook ons land moet tot grotere inspanningen bereid zijn. Het beleid van mede-financiering van projec ten van missie en zending zal met kracht worden voortgezet. Voor het lopende be grotingsjaar zal voor de totale ontwikke lingshulp bij suppletoire begroting 33 Aktieve Witte Kruis poeders bestrij den verkoudheid en griep radikaal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte tÊL^ Kruis poeders: ook tegen hoofdpijn en kiespijn. miljoen meer worden aangevraagd. In de komende jaren zal geleidelijk meer geld voor het Nederlandse hulpprogramma ter beschikking gesteld worden. Premier Cals verklaarde met nadruk dat ook dit kabinet de hoogste prioriteit toekent aan de bestrijding van de wo ningnood. De regering hoopt dat in 1965 meer dan 110.000 woningen voltooid zul len worden. Grote problemen brengt de ruimtelijke ordening met zich. Mr. Cals gaat er van uit, dat Nederland tot het jaar 2000 zich tot ongeveer 20 miljoen zielen zal uitbrei den. Daarbij dringen zich zeer vole vraag stukken op. Het is de bedoeling deze pro blematiek in het algemeen uiteen te zetten in een nieuwe nota ruimtelijke ordening. Daarin zullen duidelijke en concrete be leidslijnen worden getrokken. Vaststaat in ieder geval, dat ter uitvoering van noodzakelijke voorzieningen grote inves teringen nodig zullen zijn. Ook wordt grote aandacht geschonken aan de be stuursvorm van de agglomeraties, waarbij in het noorden van ons land en in het Deltagebied een sterkere groei moet wor den bevorderd. Op verkeersgebied wil de regering het middenbermbeleid voortzetten, het we tenschappelijk onderzoek op het terrein van de verkeersveiligheid stimuleren, maatregelen nemen op het gebied van de maximumsnelheid op autowegen en de gemeenten helpen bij de aanleg van betere toegangswegen. De bevordering van het openbaar vervoer zal bij dit alles worden betrokken. Naarmate er uit het wegenfonds hogere bedragen beschikbaar komen zal worden gestreefd naar versnelling en uitbreiding van de bouw van wegen en oeververbin dingen. juli a.s. worden door de regering pas ge nomen als de SER advies over de eco nomische positie zal hebben uitgebracht. Het prijsbeleid zal onveranderd worden voortgezet, evenals de bevordering van de economische groei van het midden- en kleinbedrijf. Op korte termijn is voorts de indiening te verwachten van een wets ontwerp tot regeling van de rechtsposi tie van huurders van bedrijfspanden. Over de noodzaak het loonsysteem te wjjzigen zal de regering advies aan de SER vragen. Ten aanzien van het rapport van de commissie-Verdam tot herziening van het ondernemingsrecht wacht de re gering met het vaststellen van een oor deel tot de SER zijn advies hierover ge reed zal hebben. Een wijziging in het beleid gééft vooral de energieparagraaf uit de regeringsver klaring te zien. Dit beleid beschouwt de regering als een der kernpunten van haar totale beleid. Uitgangspunt is de regelma tige energievoorziening tegen redelijke prijzen. Op langere termijn kan het aard gas bovendien een nationale bron van inkomsten vormen. De regering wil on derzoeken of bij de exploratie van aard gas en aardolie de staat zelf aan dit werk moet gaan deelnemen. Dit geldt eveneens voor de winning van andere delfstoffen dan aardgas. Het ontwerp mijnwet con tinentaal plat zal worden gewijzigd om dit mogelijk te maken. Bij de uitgifte van vergunningen zal er op worden gelet, dat de gemeenschap een zo groot mogelijk voordeel van deze rijkdommen krijgt. In het sociale vlak zal de regering er naar streven de arbeidsongeschikt heidswet op 1 januari 1967 te doen in gaan. De wet op d'e zware geneeskun dige risico's komt zo spoedig mogel Dit zal waarschijnlijk een volksverzeL_ ring worden. Bij de invoering zal worden nagegaan welk deel van de lastenstij gingen moet worden gefinancierd uit de algemene middelen. Het nieuwe kabinet, klaar voor een veelomvattend, programma. De regering zal bevorderen, dat de overheidsbijdragen in de sociale ver zekering verleend worden via de kin derbij s la gregelingen Elizabeth Burton-Taylor trekt in Nederland eigenlijk meer be langstelling dan haar echtgenoot van wie hier filmopnamen worden gemaakt. Met een klein pekinees- je aan de lijn begeeft Liz zich hier naar het „werk" van haar man. Langdurig stond mr. Cals vervolgens stil bij de oorzaak van de kabinetscrisis, het radio- en t.v.-beleid. Binnen enkele weiken zal een nota over het beleid aan de Kamer worden aangeboden. Het nu aangeboden plan is geen plan-Cals. Het is de vrucht van de discussies der afgelopen jaren in het kabinet en in het overleg tus sen regering en parlement. Mr. Cals wees er nogmaals op, dat de overheid regelend moet optreden, omdat het hier gaat om schaarse zaken als toe gewezen zendgolven, beperkte culturele mogelijkheden en beperkte financiële mid delen. De beschikbare zendtijd moet daar om op grond van democratische begin selen van gelijkrechtigheid worden ver deeld. Gezien de beperktheid is het ech ter onmogelijk om elk groepje als zelf standige eenheid toe te laten. Dat zou tot onverantwoorde versnippering leiden en de programma's als geheel zouden onge nietbaar worden. Door dit alles moet een objectief meet baar criterium als de getalssterkte wor den gehanteerd. Doet men dit niet, dan is de weg voor willekeur open. Nadat mr. Cals elke directe of indirecte invloed van adverteerders op de programma's had af gewezen, herhaalde hij, dat een deel van de opbrengsten uit reclame voor de pers zullen worden gereserveerd. De regering meent, dat de onafhankelijkheid en de verscheidenheid van de pers van groot belang zijn. De gemeenten zullen in 1965 een bedrag van vijftig miljoen extra krijgen, het le ningplafond zal worden verhoogd, omdat zich moeilijkheden voordoen met de in vesteringen, die door de aardgasombouw noodzakelijk zijn geworden. Hoe de financiering van de nieuwe ta ken moet worden verzorgd, zei de pre mier nog niet. Hjj beloofde, dat de rege ring in de komende troonrede en miljoe nennota concreet zal aangeven welke pas sende middelen zullen worden aangewend om dit alles mogelijk te maken. Het ligt daarbij niet in haar voornemen wijzigin gen voor te stellen in de data van de ver laging van de loon- en inkomstenbelas, ting. Wel ging mr. Cals n op enkele belasting maatregelen. die genomen worden. De speculatiewinstbelasting zal betrekking hebben op gerealiseerde waardestijgin gen en -dalingen van tot het persoonlijk vermogen behorende gebouwen, gronden en effecten. De vermogenswinsten, die reeds door de inkomstenbelasting of ven nootschapsbelasting worden getroffen vallen hier buiten. Dit geldt ook voor ob jecten, die in erfrecht in eigendom over gaan binnen de familiekring. Ook het be zitsvormingsklimaat mag niet worden aangetast. Het tarief zal 25 pet. bedragen. In het bestaande ontwerp wet vennoot schapsbelasting wordt het voorstel tot in voering van een gedifferentieerd tarief voor ingehouden dan wel uitgekeerde winsten teruggenomen. Op korte termijn worden voorstellen ingediend tot wijzi ging van de successiewet. Daarbij wordt vererving tussen echtgenoten vrijgesteld. Ook zal worden nagegaan of het mogelijk is enige verlaging aan te brengen in het tarief van de inkomsten- en loonbelasting voor ongehuwden. Over het loonbeleid zei premier Cals, dat voorkomen moet worden, dat een krachtige stijging van de lonen onze con currentiepositie en de koopkracht van de gulden zouden aantasten. Beslissingen over een uitkering-ineens en verhoging van de kinderbijslag per 1 UTRECHT —- Twee inzittenden van een vrachtwagen zijn om het leven gekomen toen hun auto tussen Maastricht en Roer mond door een trein werd aangereden. De slachtoffers waren de 57-jarige H. Smeets uit Echt en de 10-jarige Fransje Verstappen, een stiefzoontje. De locomotief werd zodanig bescha digd dat hij moest worden weggesleept. Het treinverkeer was ruim een uur ge stagneerd. Ten aanzien van de huurpolitiek streeft de regering ernaar de doorstroming te bevorderen door de huren van oude en nieuwe woningen zoveel mogelijk op eikaar af te stemmen. Dit doel wordt langs twee wegen nagestreefd. Voor woningen gebouwd tussen 1920 en 1963 zullen huurverhogingen van gemiddeld tien procent (voor woningen gebouwd tussen 1957 en 1963 aflopend tot 0 pro cent) tot stand komen. Daarnaast zal voor woningen, die gereedkomen na 1965 het subsidie belangrijk worden verhoogd, soms zelfs verdubbeld. Bovendien zal voor de toekomst de subsidiëring van de woningbouw in het bijzonder worden gezien als een instru ment om de bewoner van een nieuwe woning in staat te stellen geleidelijk aan te wennen aan de huur van een woning, die ook in de komende jaren nog moet voldoen. De huur zal op de duur kostendekkend moeten zijn. Het ligt in het voornemen om de aanvangs- subsidies van de woningwetwoningen in de A-categorie in de loop van tien jaar geleidelijk te doen verdwijnen. Overigens zal elk jaar worden bezien hoe voor de in dat jaar te bouwen huizen het subsidie zal moeten zijn. Wellicht worden er gemeentelijke door stromingsfondsen gesticht om de ge meentelijke maatregelen tot bevordering van de doorstroming te steunen. De re gering gaat onderzoeken of er belangstel ling bestaat voor de stichting van een of enkele bouwbedrijven in samenwer king opgezet door b.v. woningbouwver enigingen, bouwfondsen, werknemers organisaties, gemeenten en particuliere bedrijven. Een heel belangrijk instrument voor het voeren van een goed beleid ten aan zien van de ruimtelijke ordening is de grondpolitiek. De regering wil de moge lijkheid onderzoeken om een verkoop recht van gemeenten en provincies wet telijk te regelen en de overheid in staat te stellen vervangende grond aan boeren en tuinders bij onteigening aan te bieden. Gedurende de komende twee jaar zullen IJsselmeergronden alleen worden ver kocht voor compensatie aan boeren, die "'A ruilverkavelingsgebieden komen of uit wier grond onteigend is. De snelle prijs stijging van sommige categorieën onroe rend goed vormt een ernstig probleem. Do regering wil op korte termijn een open advies aan de SER hiervoor vragen. De Kamer zal vanmiddag het debat over deze regeringsverklaring openen. (Van een onzer verslaggevers) DOORN De omvang van de ziekenhuisbouw in Nederland wekt bezorgdheid bij ziekenhuisbestuur ders en volksgezondheidsautoritei- ten. Indien geen rationele orde ning tot stand komt en geen ver gunningenstelsel voor de bouw en beheer wordt ingesteld, zullen chaotische toestanden ontstaan, die" in strijd zijn met de belangen van de nationale economie. Deze bezorgdheid bleek gisteren uit de woorden van de heer J. H. Hendriks, voorzitter van de Bond van Katholieke Ziekenfondsen en van prof. dr. P. Mun tendam. oud-directeur-generaal van de volksgezondheid, tijdens een algemene vergadering van de bovengenoemde bond. De heer Hendriks vond het redelijk, dat de ziekenfondsen tijdig op de hoogte worden gesteld betreffende ingrijpende plannen voor bouw of uitbreiding van ziekenhuizen, zodat de fondsen de finan ciële consequenties ook tijdig kunnen overzien.' Er moet volgens hem veel meer overleg plaatsvinden, opdat kostbare doublures worden voorkomen. Er is thans één rem op de ziekenhuisbouw en dat is de schaarste op de bouwmarkt. De schrik slaat ons om het hart als we bedenken, dat deze rem ooit kan weg vallen en ieder kan handelen naar eigen goeddunken. Prof. Muntendam waar schuwde ervoor, dat de huidige „dans om het gouden kalf" niet moet ontaarden in getwist. De heer Hendriks toonde zich ook be zorgd over het verzekerdenbestand van de ziekenfondsen. De verzekeringsgrens wordt met een bepaald automatisme op getrokken, maar dat automatisme is niet juist. ASn het begin van dit jaar moes ten bijvoorbeeld 140.000 verplicht verze kerden worden afgevoerd, omdat de op trekking van de verzekeringsgrens geen gelijke tred hield met de toegestane loonsverhoging. De heer Hendriks zei, dat het niet zijn bedoeling is om het aantal verplicht verzekerden zo groot mo gelijk te houden, maar hij grondde zijn bezwaar op het feit, dat de welstand van de betrokkenen bepaald niet is toe genomen (al zitten ze dan met hun loon boven de weistandsgrens), terwijl vele van deze afgevoerden graag zo lang mo gelijk bij een fonds aangesloten zouden willen blijven. De heer Hendriks vond ook, dat de verzekeringsloongrens ge koppeld zou moeten worden aan de zui vere lionindex. De bondsvoorzitter memoreerde voorts, dat opname in een verpleegtehuis nu ook hoort tot de verstrekking van de zieken fondsen. Hij waarschuwde ervoor, dat de verpleeghuizen nu niet moeten uitgroei en tot Sêmiziekenhuizen. In verband met de reeds gememoreer de noodzaak tot temporisering van. uit- breidings- en nieuwbouwplannen voor ziekenhuizen zei de heer Hendriks voorts nog, dat er een nieuwe bezinning nodig is over de vraag, of aan klinisch dan wel poliklinische behandeling in bepaalde omstandigheden de voorkeur moet wor den gegeven. Het welzijn van de patiënt is naar "zijn mening lang niet altijd ge baat met een al te snelle opname, ge paard gaande met verwijdering uit ei^en, vertrouwd milieu. Prof. Muntendam sprak onder meer over de positie van de huisarts, die over al ter wereld in discussie is. Enerzijds is er eeri toenemende behoefte aan hulp van huisartsen, anderzijds is er een af nemende belangstelling om het beroep van huisarts kiezen. Deze spanningen zullen vooral de geneeskundige verzor ging in het kader van de ziekenfonds verzekering treffen, zo meende hij. WENEN (Reuter) Zes personen, on der wie twee militairen en twee leden van de grenswacht, zijn bij reddingswerk in de door overstromingen geteisterde Westhongaarse provincie Vas om het le ven gekomen. Verscheidene honderden huizen m vijl Hongaarse dorpen zijn door het buiten hun oevers treden van de Donau en an dere rivieren beschadigd. De hoofdwegei zijn onbegaanbaar geworden. VILLANUEVA DEL FRESNO (UPI) De lichamen van een onbekende man en vrouw, volgens hardnekkige geruchten de vermiste Portugese oppositieleider generaal Humberto Delgado en zijn secre taresse Ajayr Campos, die bij het Spaanse dorp Villanueva del Fresno bij de Por tugese grens door een kleine jongen en een hond zijn gevonden, zijn klaarbly- kelijk in opdracht van de politie in alle stilte herbegraven. De Guardia Civil (Spaanse staatspolitie) heeft geweigerd inlichtingen te verstrek- en over vondst en herbegrafenis De 58-jarige Portugese oppositieleider bi) zijn 30-jarige secretaresse werden het laatst in februari gesignaleerd in het gebied van Badajoz. Aangenomen wordt, dat. hij van plan was zich clandestien naar Portugal te begeven of een afspraak had in Badajoz met ondergrondse Portugese communis tische of oppositieleiders. In Madrid wordt vernomen, dat aan de rechterhand van het lichaam van de man een. ring is gevonden met de initialen H. D. De Spaanse regering wilde geen offi cieel commentaar geven, omdat, naar werd gezegd „het officiële onderzoek dat thans aan de gang is, nog niet is afge sloten". Later werd vernomén dat een derde lijk is gevonden nabij de plaats waar de twee andere lichamen werden aan getroffen. PARKESBURG (A.F.P./Rtr.) In het plaatsje Parkesburg, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, zijn onlusten uitge broken nadat bekend was geworden dat de 17-jarige negerjongen Padston Fergu son was neergeschoten door een blanke en aan zijn verwondingen was bezweken. Er werd een betoging georganiseerd, waaraan ruim 150 negers deelnamen. Toen er politie op kwam dagen werd deze met stenen bekogeld. De betogers werden tenslotte verspreid. De negerjongen werd neergeschoten onder nog niet opgehelderde omstandig heden. Bij een betoging voor rassengelijkheid te Demopolis, in de staat Alabama, raak ten twintig negers gewond. G. L. W. SLIEPEN Wij gaan draaien (Van een onzer verslaggevers) BREDA Er klonk enige vreug de in de stem van de heer G. L. W. Sliepen, voorzitter van de lan delijke Stichting Behendigheids spelen, toen hij ons gistermiddag meedeelde, dat in juni zeker zal worden gestart met het eerste be hendigheidsspel van de Stichting. „Ook al zal deze start waarschijn lijk niet in Noord-Brabant plaats vinden, ik hoop wel dat er spoe dig een in een Brabantse gemeen te zal kunnen worden gehuisvest". De invoering van een verant woord „roulettespel" vindt de heer Sliepen, een zaak waaraan Neder land met de telken jare toenemen de toeristenstroom, niet meer valt te ontkomen. De „Stichting Behendigheidsspelen" deed voor het eerst van zich spreken toen op 14 april aan de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken, aan de commissa rissen der koningin en aan de gemeente besturen van Nederland een rondschrij ven werd gezonden, waarin uiteengezet werd op welke wijze het exploiteren van behendigheidsspelen en de bij de wet toe gestane kansspelen aan het vreemdelin genverkeer en de Nederlandse volk ten goede zouden kunnen komen. Praten over „roulette" blijft een tere aangelegenheid. De heer Sliepen doet het dan ook enerzijds met de grootst moge- lijke voorzichtigheid, omdat hij nog niet weet welke vormen van roulettespel bij de wet zullen worden goedgekeurd an derzijds met grote beslistheid, omdat hij als V.V.V.-directeur uit ervaring weet. dat de invoering Van een dergelijk spei in Nederland op verantwoorde wijze en kele aanvragen voor kansspelen in gediend. De „Stichting Behendig heidsspelen" zal slechts een door de Ned. Octrooiraad goedgekeurd systeem kiezen. Het voornaamste argument voor de in- bescheiden schaal tegemoet komt aan de voering van het verantwoorde roulette verlangens van de hedendaagse toerist De „Stichting Behendigheidsspelen' blijft daarbij zeer nadrukkelijk vasthou den aan bepaalde voorwaarden. In de eerste plaats zal het spel attractief moe ten zijn voor degenen die eraan deel nemen, het zal exploitabel moeten zijn en het spel zal gebonden dienen te zijn aan bepaalde maximale inzetten. De heer Sliepen geeft toe dat in Nederland een dergelijk behendigheidsspel nog niet is uitgevonden. Hij is dan ook bijzonder be nieuwd naar de uitspraak van de Neder landse Octrooiraad, die in artikel 5 van haar reglement stelt, dat „geen octrooi zal worden verleend voor voortbrengse len, die in strijd zijn met de wetten, de openbare orde of de goede zeden". By deze octrooiraad zyn reeds en- spel vindt de heer Sliepen de bijdrage die dit spel zou kunnen leveren aan de verbetering van het toeristische kli maat in Nederland. Ons land kent geen grote nationale evenementen, kan het ook niet hebben, want de meeste ge in enten zijn te krap bij kas om werke lijk grootse plannen te realiseren. Even als dat bij de Sporttoto het geval is, zou den de opbrengsten van de negen in Ne derland te stichten „roulettespelen" voor een belangrijk deel aan het openbaar welzijn ten goede kunnen komen. De heer Sliepen wijst in dit verband graag naar het buitenland. Daar kunnen uit de revenuen van casino's allerlei eve nementen worden gefinancierd. In Ba den-Baden bijvoorbeeld kon op deze wijze voor 50 miljoen worden afgescho ven naar zwembaden, orkesten en sport accommodaties. Het ligt in de bedoeling dat het stich tingsbestuur in de toekomst ingrijpende wijzigingen zal onde '.uilen twet bestuursleden uit de stichting aanblijven, maar het bestuur zal verder worden aan gevuld met vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, een burgemeester en een vertegenwoordiger van de Vereniging van Ned. Gemeenten. De vergunningen zullen niet aan de bedrijven maar aan de stichting worden verleend. De stichting beoordeelt boven dien welke instellingen van de opbreng sten zullen profiteren. De heer Sliepen gelooft dat de instel ling van negen „roulettes" in toeristisch attractieve gemeenten zeker verantwoord is. Het verzoek van een aantal Nederland se burgemeesters aan het stichtingsbe stuur om hen van advies te willen die nen over de ingewikkelde materie van de gokautomaten in Nederland, heeft het werkterrein van de „Stichting Behendig heidsspelen" weer aanzienlijk verbreed. Het rapport dat over deze kwestie op korte termijn zal worden uitgebracht, be helst een onderzoek naar de vraag welke gokapparaten voor Nederland aanvaard baar zijn en in welke bedrijven zij kun nen worden toegelaten. Ook bij dit on derzoek gaat de stichting ervan uit dat een deel van de opbrengsten „ten alge menen nutte" dient te worden aange wend. DEN HAAG De eind december plot seling ernstig ziek geworden hoofdre dacteur van „Televizier" de heer Pie- ter de Ruwe verblijft op het ogenblik voor zijn herstel op de Canarische eilan den. Over drie a vier weken zal hij naar in zijn omgeving wordt verwacht weer aan het werk kunnen gaan. Dan zal ook op korte termijn een beslissing moeten worden genomen over de vraag of de „Stichting Open Bestel", onder welke naam „Televizier" ijvert voor een zendmachtiging in het nieuwe radio- en televisiebestel, zich zal schik ken naar het plan-Cals. Dat nieuwelin gen met tenminste 10.000 betalende le den een uur tv-zendtijd per week wil geven. Naar verluidt zou er tussen de heer De Ruwe en de directie van Tele vizier verschil van mening bestaan over de vraag of men zich naar de voor waarden van de heer Cals zal schik ken of niet. De „Stichting Open Bestel" beraadt zich op het ogeblik ook nog over de voortzetting van de samenwer king met de TROS (ex-REM) nu de Stichting Televisie Nederland (TVN) heeft opgehouden te bestaan en uit de coördinatie-commissie van deze drie as pirant-concessionarissen verdwenen is. De TVN zag in het plan-Cals geen heil meer om haar streven naar een nationa le omroep voort te zetten. OOST-BERLIJN (AFP Reuter) Pre mier Kosygin van de Sovjet-Unie zal op 8 mei in Oost-Berlijn de plechtigheden bijwonen ter gelegenheid van het feit dat de nazi's 20 jaar geleden definitief wer den veldslagen. Hij komt op uitnodiging van de Oostduitse regering. Russische en Oostduitse militairen zullen samen para deren. Voor West-Duitsland en West-Berlijn zijn voor 8 mei geen officiële herdenkin gen aangekondigd. Een geallieerde woord voerder verklaarde, dat de geallieerde autoriteiten in West-Berlijn hadden beslo ten zelf geen herdenkingsplechtigheden te organiseren, om de >gevoelens van. de bevolking te sparen. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen de 59- jarige kleermaker A. ter W. wegens het lichten van offerblokken in de Eusebius- kerk te Arnhem en de Clemenskerk te Hilversum, conform de eis van de offi cier van justitie, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden waar van vier voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar met aftrek van het voorarrest en onder toezichtstelling van een reclasseringsvereniging. .ROME iK.N.P.) Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, zal kort na zijn aankomst op 7 mei te Rome de paus of ficieel verzoeken in 1966 naar Polen te komen. Men rekent erop dat als de paus de uitnodiging aanneemt hij naar het heiligdom van Czestochowa zal gaan om er deel te nemen aan de plechtigheden ter ere van de H. Maagd, die daar gehou. den worden ter viering van het 1000- jarig christendom in Polen. Het staat nu reeds vast dat bij die grootse viering in 1966 ook tegenwoor dig zullen zijn de kardinalen Cushing van Boston, Doepfner van München en Heenan van Londen. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipoliï

de Stem | 1965 | | pagina 3