Reactie: Cals lang van stof De Gaulle: „Nieuwe orde en nieuw were 1 d-e e 11 wie lil BBMt Minister bespreekt Essen" met Belgen Vanaf juni legaal gokken Bejaarde lag na aanrijding ruim half uur op straat Belg bekend moord op baby Baby-moordenaar Ouders vinden twee kinderen dood in koffer HET GING GOED, MAAR PAS OP! Prins in Druncn Plannen Ambassadeurs klaar voor aftocht WINSTDILING BI.J LIPS DAGBLAD VOOR ZEELAND Medische hulp in Hulst liet op zich wachten MELDINGEN EINDELIJK Ned. Bank Koud en buiig VRAGEN KAMERLEDEN BEANTWOORD Gromiko bij De Gaulle Parijs en Moskou willen gesprek over Cambodja BONN-ARABIë kostuums met 'n grote k f r 105e JAARGANG No. 24879 Voor God, Koningin en VeuUriaai UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. NV. Harkx. HoofdredacteurL Leijendekker. Redactieraad s J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. i. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 w 0ENSDA6 28 APRH. 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. \/olledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat i - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) KABINETS VERKLARING GUNSTIG ONTVANGEN Frangois E. wordt weggeleid van de morgue, waar het stoffe lijk overschot van de 20 maan den oude Dirk Vermeulen ligt opgebaart. E. heeft bekend het kindje te hebben ontvoerd en in de Schelde geworpen. (Van een onzer verslaggevers) HULST De 75-jarige Antonius Poppe uit St.-Jansteen heeft maandag morgen, nadat hy was aangereden door een vrachtauto, gedurende meer dan 35 minuten zwaar gewond op straat gelegen vóórdat medische hulp werd geboden en een ambulance-auto van het St.-Lidwinaziekenhuis uit Hulst ter plaatse verscheen. Het slachtoffer over leed enkele uren later aan de opgelo pen verwondingen in genoemd zieken huis. Dokters uit Hulst zijn van mening dat de dood van de heer Poppe niet mede toegeschreven kan worden aan medische „verwaarlozing" van het slachtoffer na het ongeval; „De man had een zeer ernstige schedebasisfrac- tuur. Hij was niet meer te redden ge weest". In Hulst heeft men hierover geen oordeel, maar men betreurt het in hoge mate dat eerst ruim een half uur na het ongeluk medische bijstand is verleend. Terstond na het ongeval wa ren twee artsen gewaarschuwd. „Ik heb me dood geschaamd dat het zo lang moest duren voor een dokter kwam opdagen. Ik stond het verkeer te regelen, terwijl enkele meters verder op een man dood lag te bloeden. Mid den op straat en ten aanschouwen van iedereen", aldus b.v. wachtmeester A. Helmich van de Hulster rijkspolitie. Het ongeluk gebeurde om enkele mi nuten voor half acht op de hoek van de Steenstraat en de Grote Markt, voor het café van de heer E. Wauters. Diens vrouw waarschuwde onmiddellijk dok ter De G. De boodschap „Er is een ongeluk gebeurd, er moet direct een dokter komen" werd aangenomen door het dienstmeisje. Mevr. Wauters waarschuwde ook dokter v. L. jr., die ongeveer 50 meter van de plaats van het ongeval woont „Is hij dood?", in formeerde deze. „Dat zult u zelf moe ten vaststellen", was het antwoord. Daarna werd de rijkspolitie verwit tigd. De heer Helmich was om vijf mi nuten over half acht ter plaatse. Hij vroeg mevr. Wauters het ziekenhuis te verzoeken de ambulance-auto te stu ren. Zij belde onmiddellijk daarop (on geveer acht minuten over half acht) het ziekenhuis. Zowel dokter Van L. als het ziekenhuis werden even later nog eens gewaa'rschuwd. Er kwam echter niemand. „Het was verschrikkelijk. De plas bloed werd steeds gToter. Ik kon niets doen. De heer Wauters drapeerde ten slotte op mijn verzoek een oude deken over het slachtoffer", zo luidt het relaas van rijkspolitieman Helmich verder. „Iets meer dan een half uur na het ongeval waarschuwde men tenslot te dokter C., die binnen vijf minuten ter plaatse was. Hij had een overjas over zyn pyjama aangetrokken. Even daarna arriveerden de artsen De G. en Van L. (VERVOLG OP PAGINA 3) BRUSSEL (AR.N.P.) In Antwerpen heeft zich gisteren een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan twee kinderen het leven heeft gekost. De 10-jarige Lucien- ne Serneels en haar vijfjarig broertje Nicolas, werden levenloos aangetroffen ln hun slaapkamer. Zij waren gestikt in een koffer, die waarschijnlijk tijdens hun spel was dichtgeslagen. De ouders hadden op straat naar hun kinderen gezocht, die zij nL enige tijd misten. De ontdekking in de koffer kwam te laat om met kunstmatige ademhaling nog het leven van de kin deren te redden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De materiële resul taten van 1964 hebben alle verwachtin gen overtroffen en dienen dan ook met veel voldoening begroet te worden, al dus het jaarverslag van de Nederland- sche Bank over 1964, dat daar meteen de waarschuwing aan vastknoopt, dat deze gunstige ervaringen in zekere zin een bedreiging voor 1965 inhouden, met name op het gebied van de loonont wikkeling. De indruk is gevestigd dat meer mo gelijk bleek dan zwartgallige profeten voorspeld hadden. Men mag dan even wel niet het toevallige karakter van sommige factoren vergeten en evenmin de begeleidende prijsinflatie. Er zijn verscheidene tekenen aan de wand, die waarschuwen voor de gevaren van een beleid, waarin de verwachting ligt op gesloten van een steeds voortdurende internationale hoogconjunctuur. Het lijkt tijd zich voor te bereiden op een ontspanning van het internationale kli maat en de Nederlandsche Bank hoopt dan ook dat deze ontspanning dan niet zal ontaarden in een deflatie. Op pagina 13 komen wij uitvoerig op het jaarverslag terug. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regeringsverklaring van het kersverse kahinet-Cals heeft een gunstig onthaal gehad in het land. De reacties van de voorzitters van de grootste kamerfracties wa ren conform de posities van de partijen. De fractievoorzitters van de regeringspartijen verkeerden in jubelstemming. Alleen de heer Roolvink was en dat viel te verwachten niet helemaal enthousiast. De oppositieleiders namen uiteraard de nodige afstand. Mr. Beernink (CHU) kondigde aan dat hij vandaag Cals zal antwoorden op diens rechtstreekse aanval van gisteren. Hieronder een aantal uitspraken: Beernink: „Voor mij is het de vraag of dit kabinet alles kan ver wezenlijken wat premier Cals in zijn veel te lange verklaring op gesomd heeft". Geertsema (VVD)„Er is niet veel concreets in, alleen een duide lijke weg naar inflatoir beleid". Nederhorst (PvdA)„De regeringsverklaring: getuigt van een frisse, geheel nieuwe aanpak en misschien was zij daarom zo lang". Roolvink (ARP): „Geen radicale ombuiging, slechts een bestellen van het beleid. Benieuwd naar de reactie van collega Beernink". Schmelzer (KVP): „Verheugd omdat het kabinet het particulier initiatief en die persoonlijke verantwoordelijkheid erkent en de ontplooiing ervan wil ver gemakkelijken door een aantal gemeenschapsvoorzieningen". 5. Dienstplichtige soldaten krijgen op 1 januari 1967 meer soldij. 6. Er komen twee huurverhogingen van gemiddeld 10 procent voor hui zen gebouwd tussen 1920 en 1963 op 1 januari 1966 en 1 jan. 1967. De sub sidies voor woningwetwoningen gaan sterk omhoog. 7. In de tweede helft van 1966 krijgt de kamer een nieuwe nota voor de ruimtelijke ordening. 8. Zo spoedig mogelijk wordt de suc cessiebelasting voor echtgenoten af geschaft: wellicht wordt de belasting voor vrijgezellen verlaagd. TWINTIGDUIZEND mensen hebben in Tunis gedemonstreerd ten gunste van het voorstel van president Bourguiba tot onderhandelingen over de Palestijn se kwestie en tegen de politiek van Nasser. DODELIJKE verwondingen liep de 61- jarige heer J. Wiepjes gisteren in Pur- merend op toen hij met zijn bromfiets slipte en tegen een vrachtwagen botste. EEN HARTAANVAL trof gisteren de Poolse minister van buitenlandse za ken, Rapacki. Hij moet twee maanden rust houden. EEN FELLE brand heeft gisteren twee laboratoria van het Alkmaarse Land- bouwhuis in de as gelegd. De schade bedraagt ruim een ton. Z.K.H. prins Bernharrd heeft dinsdag bü Lips in Drunen een nieuwe ex- trursiepers in gebruik gesteld. Tij dens de rondgang door het bedrijf bekeek de prins met belangstelling het model van een moderne scheeps schroef. Op de foto; De prins en N. M. H. Lips, directeur van de n.v. Zie ook pagina 3. MR. CALS Het N.K.V.: „Dit regeringsprogramma zou ons actieprogram kunnen zijn". Dat de regering zoveel adviesaanvragen bij de S.E.R. wil indienen acht het N.K.V. normaal. Een kwestie welke verschil van mening zou kunnen opleveren is „de huurverhoging die nogal afwijkt van de oorspronkelijke opzet". De K.N.B.T.B. wacht liever met com mentaar leveren op de aangekondigde adviesaanvrage bij de S.E.R. over de prijsvorming van onroerende goederen tot de zaak grondiger bestudeerd is. De Katholieke Middenstandsbond was verheugd over de opmerking dat het midden- en kleinbedrijf in de gele genheid gesteld wordt op. evenredige wijze mee te groeien met de algemene economische en sociale ontwikkeling, De belangrijkste punten uit de rege ringsverklaring zijn: 1. De woningbouw behoudt de hoogste prioriteit. In 1965 komen 110.000 hui zen tot stand. 2. Voor het wetenschappelijk onderwijs zullen honderd miljoen gulden extra nog voor 1964 en 1965 beschikbaar worden gesteld. 3. Er komt een speculatiewinstbelasting van 25 pet. op grond, huizen en ef fecten. 4. Voor ontwikkelingshulp wordt in 1965 reeds 33 miljoen meer uitge trokken. AAN BOORD van de „Karei Doorman die momenteel in Schiedam ligt, heeft zich een licht geval van besmettelijke longtuberculose voorgedaan. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Aanhoudend buiig weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. De zelfde temperaturen als gistèren. Vandaag: zon onder 19.59 uur Maan op 4.43 uur. Morgen: zon op 5.15 uur. Maan on der 17.27 uur. 55 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Samkalden van Justitie is voornemens met zijn Belgische ambtgenoot te overleggen wat kan en moet worden gedaan tegen het café te Essen (België), waarheen meis jes via advertenties gelokt worden, welke meisjes daarna worden betrok ken bij ontucht en prostitutie. DAG BLAD DE STEM heeft onlangs uitvoe rig deze kwalijke praktijken aan de kaak gesteld. De minister antwoordde op vragen van de Tweede-Kamerleden mej. Kes- sel en de heer Westerterp (beiden K.V.P.). De kamerleden hadden hun vragen gesteld naar aanleiding van re cente publikaties over dit café. De minister zegt dat hij over deze kwestie informaties heeft ontvangen via ambtelijke instanties en via Interopl Daaruit blijkt dat enige jaren geleden m enkele dagbladen in het zuiden van Nederland regelmatig advertenties ver schenen, waarin „tegen hoog loon" meisjes werden gevraagd voor een in België gelegen café, waarvan is geble ken dat het een slechte reputatie bezit Mede door het optreden van de politie HET LAATSTE deel van de verkeers verbinding tusssen de Noordzee en Italië is gisteren door de premier van Noordrijn-Westfalen, dr. Meyer ge opend. PARIJS (A.F.P./Rtr.) De Sovjet- Russische minister van buitenlandse za ken, Gromiko, heeft gisteren een onder houd gehad met president De Gaulle, dat „nuttig en vriendschappelijk was geweest". Volgens diplomatieke kringen zouden Frankrijk en de Sovjet-Unie besloten hebben gezamenlijk aan te dringen op een internationale conferentie inzake Cambodja. Door een dergelijke conferentie zou de spanning tussen de Verenigde Sta ten en China kunnen worden vermin derd, waardoor de bij het conflict be trokken landen zouden kunnen gaan spreken over een regeling in Vietnam. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei dat Gromiko tijdens zijn onderhoud met De Gaulle een „positief antwoord heeft gegeven op het Franse voorstel een ont wapeningsconferentie te houden met de vijf grote mogendheden". Gromiko wilde tijdens de persconfe rentie niet ingaan op de vraag of hij met generaal De Gaulle had gesproken over een bezoek aan Moskou. Wel zei hij dat alle aspecten van het Duitse vraagstuk door hem met zijn Franse ambtgenoot waren behandeld. zijn in de laatste jaren, voorzover de minister bekend, dergelijke advertenties niet meer geplaatst. Hoewel politie autoriteiten de faam van het betreffen de café kenden en dus waakzaam wa ren, durven zij niet beweren dat de meisjes listig werden aangeworven. (De kamerleden spraken in hun vra gen over „listig gestelde advertenties"). Daarom had de officier van justitie tot dusver geen aanleiding om de minis ter te rapporteren. Maar thans is een gerechtelijk onderzoek gaande tegen de caféhoudster A. V., aldus de minister. „Gezien de aard van het geval en gelet op het potentiële gevaar dat er in de toekomst weer pogingen worden ge daan om door advertenties vrouwen voor het café aan te werven, ben ik voornemens deze aangelegenheid met mijn Belgische ambtgenoot ter sprake te brengen", aldus de minister. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In juni zal de Stichting Behendigheidsspelen in een Nederland se gemeente van start gaan met haar eerste kansspel. Welke gemeente dat wordt, is niet bekend, wel kan worden aangenomen dat een Noordbrabantse gemeente daarvan niet de primeur zal krijgen. Een aantal gemeentebesturen in Ne derland heeft de stichting bovendien ge vraagd op korte termijn een rapport te willen uitbrengen over de vraag welke gokautomaten in de Nederlandse ge meenten zullen kunnen worden toegela ten. De Stichting Behendigheidsspelen stelt zich op het standpunt dat in Ne derland bepaalde behendigheidsspelen alleen dienen te worden ingevoerd in dien de baten ten algemenen nutte wor den aangewend. Bovendien zullen de inzetten aan een bepaald maximum die nen te worden gebonden. De stichting heeft goede hoop dat de Ned. Octrooi- raad uit de zeven in omloop zijnde kansspelen (Saturne, Delphi, Jupiter, Driemaal zeven Toptella, Roulex en het 24-spel) een roulettevorm zal kiezen, waarmee de stichting in Nederland zal kunnen werkeft. De afgifte van vergunningen voor gokautomaten wordt voor de gemeen tebesturen langzamerhand een nijpend probleem, omdat niet kan worden na gegaan welke systemen wel en welke niet toelaatbaar kunnen worden geacht. (Meer hierover op pag. 7). (Van onze correspondent) ANTWERPEN De Belg Frans E. heeft bekend de twintig maanden oude baby Dirk Vermeulen, die zondagnacht uit zijn wiegje was ontvoerd, om het le ven te hebben gebracht. Frans E. is een kennis van de familie van het slachtof fertje. De ouders, beiden 26 jaar, moeten zich evenwel ook ter beschikking van de po litie houden. Dit heeft in België opzien gebaard en men houdt zich bezig met de vraag of de vermoorde baby een softenon-slaehtoffer is geweest. Een der Brusselse kranten wist te melden dat Dirk Vermeulen inderdaad gehandicapt was. Het persbureau Belga sprak van een wraak-motief omdat de moader van het kind haar betrekkingen met E. wil de- verbreken. Frans E. was al eerder verhoord als gevolg van de verklaringen van een broertje van het slachtoffer die het over een „Francois" had. Ook de ouders, die zeiden hun kind te missen toen zij 's nachts thuiskwamen van een feestje in de buurt, zijn uitvoerig verhoord evenals de kennissen met wie zij feest vierden. Het lijkje van de baby werd uit het water van de Schelde opgehaald op aan wijzingen van een schipper. De plaats waar het stoffelijk overschot gevonden werd (bij het dorp Wichelen) ligt onge veer twintig kilometer van de ouderlij ke woning in Temse. De dader zei dat hij het kind daar in het water heeft ge gooid, zonder het mishandeld te hebben. In eerste instantie had Frans E. ont kend iets met de ontvoering te maken te hebben gehad, maar later legde hij een bekentenis af. Bijzonderheden hier over wilde de politie nog niet meedelen. Volgens de verklaring van het broertje was de man gemaskerd toen hij de baby meenam. BEIROET (A.F.P.) Alle Westduitse ambassadeurs in de Arabische hoofdste den bereiden zich voor op hun vertrek naar Bonn. Men houdt er rekening mee dat alle Arabische landen op hun beurt en bloc en onverwijld hun betrekkingen met Bonn zullen verbreken, als eerst daags de officiële bekendmaking van de vestiging van diplomatieke betrekkin gen tussen de Bondsrepubliek en Israël afkomt. (Van onze redactie buitenland) PARIJS „Een nieuwe orde en een nieuw evenwicht in de wereld" was het thema van president De Gaulles rede voering, die gisteravond door radio en televisie werd uitgezonden. Het Franse staatshoofd sprak zich daarin uit tegen overheersing in de wereld door hetzij Amerika hetzij Rusland. „Frankrijk is de meest geëigende na tie om te helpen die nieuwe wereldorde te bevorderen* mits dit niet ten koste gaat van ons eigen onafhankelijke na tionale beleid", zo zei De Gaulle, die voorts aankondigde dat dit beleid voortaan op elk terrein gevoerd zal worden „ongeacht of wij daarmee op Amerikaanse tenen zullen trappen". Hij verklaarde dat Frankrijk pro beert, zonder te breken met de Ver enigde Staten, een nieuwe balans van krachten in heel Europa, ook in de lan den achter het ijzeren gordijn, te vesti gen, gebaseerd op begrip en samenwer king tussen alle volkeren. „Dit is het doel van onze verzoening met Duits land en van de hervatting van onze be trekkingen met naties uit het Oosten, naarmate deze het verpletterende juk te boven komen", aldus De Gaulle. De generaal verklaarde dat zijn po litiek met betrekking tot de landen buiten Europa gericht is tegen enige vorm van hegemonie of enige vorm van vreemde inmenging in zaken van een land. „Daarom", zo zei De Gaulle, „is Frankrijk tegen de voortdurende uitbreiding van de oorlog in Vietnam, steunt het de ontwikkelingspogingen van Latijns-Amerikaanse landen, helpt het velé nieuwe Afrikaanse staten en heeft het betrekkingen met Rood-Chi na aangeknoopt". De Gaulle zei, dat zijn beleid van „nationale onafhankelijkheid" ook in houdt: de ontwikkeling van een Franse kernstrijdmacht, het niet toestaan dat de eigen economie door buitenlandse investeringen te gronde gaat, handha ving van de financiële stabiliteit, de ontwikkeling van een industrie"e en agrarische gemeenschappelijke markten samenwerking met Engeland op het gebied van vliegtuigproduktie. De Gaulles rede is kennelijk bedoeld als inzet van de campagne voor de pre sidentsverkiezingen in december. Of hij dan weer kandidaat zal zijn ont hulde hij gisteravond niet. (Van onze correspondent) WAALWIJK Werknemers van de n.v. Lips in Drunen krijgen over het boekjaar 1964-65 een winstaandeel dat varieert van vier percent voor werk nemers die nog geen drie jaar in dienst zijn, tot 5,2 percent. Onder gunstige omstandigheden kan het percentage op lopen tot maximaal 13 percent. De uit keringen zullen steeds rond Kerstmis worden gedaan. De Lips-directie had winstdeling toegezegd na moeilijkheden in het bedrijf in februari van dit jaar. (Advertenties) Meesterschap in snit, pasvorm, kleur, comfort en stijl. Inderdaad, Groninger Stijlgroep. Bij Hollenkamp vindt u precies het kostuum dat u past. Bij zoveel variatie Is dat géén kunst. X./ 178.-

de Stem | 1965 | | pagina 1