Politiek cabaret weer in opkomst leisbureau Lissone-Lindeman N.V. Meeiis Reis- en Passagebureau N.V. „De Waarheid in hoger beroep in smaad-alïaire Waar U ook heen wilt in Amerika, vlieg van Amsterdam per KLM naar New York en U komt er gemakkelijker! Jonge Duitser kan lachen om zich zelf |Hetfol De beste sportfoto -v met simpele camera s Uw agent voor Zeeland: WM H. MÜLLER CO. N.V., Vlissingen, Telefoon 2171 U leeft haar leden inkels: J te houden dag te sluiten. n met if Kreukelmarkt, DUITSE HUMOR VERANDERT S? DRINKS Pn Het water op... DRINKS Regering Zanzibar legt beslag op boerderijen J. van Diepen brugge adjudant van prins Verrader broodwinning afnemen Conservatoir op beslag krantegebouw 567ste STAATSLOTERIJ Schade Meisje onder vrachtwagen arsene lupin gentleman- inbreker DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 APRIL 1965 (Advertentie) Huur nieuwe televisie met al le programma's voor een ge ring bedrag per maand. Geen vooruitbetaling. Altijd recht v. koop Vandaag besteld, morgen bij u thuis. Bel (ook 's avonds) M'burg 3973 of Vliss. 4410 of Goes 5397 of Zierikzee 2540 of Axel 338 of Sluis 277. X Nieuwbouw IJpelafcr, vanaf f 42500.- k.k. met garage f 45.500 k.k. Teterimgen te bou. wen 2 onder 1 kap met gara ge v.a. f 40.150.. v.o.n. excl. OB, Chaam 2 onder 1 kap zon der garage f 31.500,- v.o.n. Makelaarskantoor Pluijter, Wil- helminastr 20. Breda, telefoon 01600-41155. b.g.g. 36449. X Te koop gevraagd bosgrond met mogelijkheid voor 't bou wen van een stenen huis. Brie ven met aanbiedingen onder no. 27279. Te koop aangeboden een woon huis (nieuwbouw), in omgeving van Zundert. 20 Are grond. Br. ond. no. 27281. Ruilwoningen in alle wijken van Breda en alle plaatsen in Nederland. Proefgids verkrijg baar a f 1.-. „Contact". Regen- tesselaan 14, Breda, tel. 39562 Tweede Paasdag tussen Ter- neuzen en Axel: dubbeltjes- armband (aan dien ken). Gaarne terug tegen beloning. Dorps- str. 18. Baarland, tel. 01193-205 Heer, 69 jaar. r.-k., zoekt ken nismaking met weduwe, r.-k., leeft. 50-70 jaar. Br. ond. no. 27292. Zomerhuisje te Haamstede nog vrij voor 17 juli en na 28 aug. te bevr. 01620-4365. X Te huur zomerhuis aan zee best. uit woonkamer en 3 slaapkamers. P. Dierkx Oude Stad 11, Biervliet. Tel. 01152— 453. X Verhuur Tour Caravans met voortent en voll. ingericht. La ge voor-seizoenprijzen, tevens verhuur bagagewagentjes.. Ver- We" Bergstr. 9, Zegge N -Br. Tl. 01650-5549. X „Dc Reu"-caravans zijn be roemd door hun sublieme weg- ligging, hun chique afwerking en hun Interessante prijs. Be zoekt onze showroom. Belcrum- garage, Min. Kanstraat 16-20, Breda, tel. 01600-39900. Alle da gen geopend. Te huur, 5 minuten van zee, twee slaapkamers, waarvan 1 tevens zitkamer voor mei t.m. september. Plaats voor 6 per sonen met of zonder ontbijt. J. van der Hooft, Vlissingse- str. 66, Koudekerke, tel. 01184- Belcrum - garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's vanaf '59 te koop. Min. Kanstraat 16-20, Breda. tel. 01600-39870. X Te koop nieuwe B.M.W. L.S. 700. blauw f 250,- onder nieuw prijs. Financ. mogelijk. Volle dige garantie Houten garage met golfplaten dak 310 x 425. Jac. Slokkers. Noordwal 22, Steenbergen. Tel. 01670 3236. T.k. Skoda, bouwjaar Tel. 01682-713. 1962. X Beicrum Garage heeft deze week weer een enorme voor raad gebruikte auto's, zoals: Simca 1000 '64 - '63 - '62; Ford Cortina's 1964. 1963, 1962; Mer cedes 1964. 1963. 1962; Opel Rekord 1963. 1962. 1961; Ford Taunus 17M en 12M 1964, 1963, 1962: D.K.W. 1964. 1963; Ford Anglia's 1962, 1961; Peugeot 404 1962; Vauxhall 1964. 1962: Renaults R8 1964, 1963- Renault Dauphine 1962, 1961; Chrysler Valiant 1963; Ford Mercury 1961; Ford Caloxie 1962: Fiat 1800 1963; Opel Kadett station car 1964, 1963: Renault L4 '64, 1963. Teveel om op te noemen. Ai onze wagens zijn of worden van voor tot achter geheel na gezien en met 10.000 en-of 3 rrmci. garantie verkocht. Inrui len en financieren zo klaar. Voor een betrouwbare gebruik te auto, naar een betrouwbaar adres. Het adres met de groot ste voorraad, de grootste om zet en met de allergrootste service. Belcrum-Garage, Min. Kanstraat 16-20, Breda, telef. 01600-39900. Onze showroom is dagelijks geopend van 8 uur v.m. tot 10 uur n.m. Ook za terdags en zondags. Te koop aangeb. Ami 6 Grand Luxe 1962. Tel. 01194-388. Te koop, alléén ahn part., we gens vertrek naar buitenland Fiat 1800 B. model '64. Te be zichtigen tussen 6-8 uur 's a- vonds, Hoenderparkdreef 20, Bosschenhoofd. Te koop tarwestro bij Kinde ren Broeders, Vogelstraat 33, Wagenberg. X Zon. 16 mei bedevaart Kopka- pel - Oostakker - Kortrijk. Op gaven bij Jos van Hecke, Hulst FRANKFURT (UP) Volgens sommigen is de Duitse humor langzaam aan het veranderen. Buitenlanders die menen dat Duitsers slechts kunnen lachen als een ander zijn been breekt hebben het aan het verkeerde eind. West-Duits- land bezit op het moment twee goedlo pende satirische tijdschriften :„Pardon' en „Simplicissimus'' terwijl in Oost Duitsland, uiteraard met overheidssteun een humoristisch blad a la de Russische „krokodil" in roulatie wordt gebracht. Duitse gezinsbladen bevatten talloze ge- (Advertentie) VOOR HERO tekende grapjes die in Nederland of Bel gië „te ver zouden gaan" en niet geto lereerd zouden worden. De moppen die in de bierhuizen worden getapt bestaan nog immer en zijn ook tijdens de nazi- tijd nooit verdwenen, maar toch is de humor van de jongeren in Duitsland anders. Zij die Hitier nooit hebben ho ren spreken kunnen minder hartelijk om een politiek grapje lachen dan de ouderen. Het zijn vooral de jongeren die te vin den zijn in de door kaarsen verlichte kelders in steden als Berlijn, Hamburg, München, Düsseldorl en Frankfurt om getuigen te zijn van de wedergeboorte van het Duitse politieke cabaret dat in de twintiger jaren haar hoogtepunt be reikte maar met de komst van Hitier van het toneel verdween. Ook politici zelf zijn niet bang meer voor een politiek grapje. Boze tongen bewe ren dat zij hiermee de jeugd proberen te trekken. Nadat Adenauer meermalen in het openbaar met zich zelf de draak had gestoken is de „droge" Erhard nu ook overgegaan tot „geleide" humor. Toen Erhard onlangs werd gevraagd of het waar was dat hij plannen had om verschillende ministers te ontslaan ant- woordde hij: „Ik ben nimmer een voor stander geweest van massamoord". Hij vond dit grapje zo goed dat hij zijn perschef opdracht gaf het op grote schaal te verspreiden. Een hoofdartikel in het satirische tijdschrift „Pardon" maakte onlangs met vreugde gewag van het feit dat de jonge Duitser in staat is om zichzelf te lachen. S8SA AU JUS HlSTEBiSaEltUW* en Hero vruchtenlimonade mee in Hero Tins. Dat is handig en gezellig. Meer inhoud, minder ruimte 2 volle glazen per Hero Tin. Geen breuk - geen statiegeld. Vlot geopend en geschonken. SINAS 49 ct - CASSIS 59 ct CERISE 59 ct ÜP r s :-.w' 'N- C- ft'::' V v ,.:V - 5§ Al will U naar het verste plekje van Amerika Vraag gratis®®®" tinprikker. 2 gaatjes in tin zijn voldoende. DAR ES SALAAM. De regering van Zanzibar heeft het afgelopen weekeinde 236 boerderijen in beslag genomen op bevel van de minister van landbouw, Hassan Moyo. De boerderijen behoorden toe aan per sonen van Arabische afkomst en door de maatregelen zijn alle boerderijen in par ticulier bezit op het specerijeiland in handen van de staat overgegaan. Het Arabische bestuur in Zanzibai werd begin 1964 in een staatsgreep ten val gebracht doch enkele mandeen later werd bet eiland offcieel 'n integraal deel van Tanzania, bestaande uit Tanganyika en Zanzibar. Het uiterst linkse bestuur heeft echter bijna volledig de macht in handen gehouden. BREDA Tot adjudant van prins Bemhard is benoemd J. J. Ph. van Die- penbrugge. Hij werd in 1915 geboren in ae gemeente Teteringen. Na de vol tooiing van zijn opleiding werr1 hij eerste officier op de K.M.A. in Breda. In 1963 werd hij overgeplaatst naar de plaats 't Harde. BREDA De amateurfotograaf met een eenvoudige camera kan opwinden de sportmomenten vastleggen. Een beetje niet al te hoogdravende tech niek en wat oefening stelt hem in staat de actie te „stoppen" zelfs als hy een camera heeft met vaste sluitertijd. Voor de lezer willen we hieronder enkele tips voor de sportfotografie uit de doeken doen. Sportgebeurtenissen kunnen worden vastgelegd door de camera te laten meedraaien met het te fotografen ob ject. In dat geval moeten we zorgen dat we ons onderwerp in de zoeker vangen, waarna de camera in een ge lijkmatige beweging met het onder werp wordt meegedraaid. Zodra we het gewenste moment in de zoeker heb ben wordt de ontspanknop soepel in gedrukt. Op de foto zal het hoofdmo tief scherp zijn, en de achtergrond ge heel vervaagd, waardoor een indruk van nóg grotere snelheid wordt verkre gen. Het is een dankbare methode voor het in beeld brengen van auto- en motorraces. Het resultaat hangt voor een groot deel af van de gelijkmatig heid, waarmee de fotograaf zijn came ra beweegt en hoe nauwkeurig hij deze beweging met die van de racewagen, de atleet of de skiëer kan laten samen vallen. Een tweede mogelijkheid om actiefoto's van sportgebeurtenissen te maken is het fototoestel pal op het bewegende onderwerp te richten. Zo kan men bij voorbeeld bij een cycle-crosss trachten de lopers te „schieten" op het moment dat zij bijna recht op de camera af ko men of ook onmiddellijk nadat zij ge passeerd zijn. Men zal, als de foto's eenmaal op tafel liggen, ontdekken dat ze heel wat scherper zijn dan de kiekjes, gemaakt op het moment dat de atleten voorbij lopen. Er is nog een foefje. In veel sporten zijn er momenten, waarop de beweging voor een enkel ogenblik schijnt te worden onderbroken. Dit ogenblik moeten we zien te vangen. Bij polsstok- hoog hangt de sportman als het ware even stil in de lucht op het moment dat hij de lat „neemt". Een hoogsprin ger op het hoogtepunt van zijn sprong, een turner balancerend op de brug, een tennisser als hij uithaalt voor zijn serve en zijn racket heeft opgeheven. Het zijn allemaal voorbeelden waarop deze methode is toe te passen. Wie zich klaar houdt om op dat ogenblik met z'n camera erbij te zijn zal met spannende sportfoto's thuis komen. Opnamen, gemaakt voor of na hoogte punten in de actie of op ogenblikken zonder enige actie, kunnen raak zijn, maar worden dikwijls over het hoofd gezien. Sportwagens in een rij voor de Grote Prijs van Zandvoort met de op geheven vlag van de starter, een hin kende lange-afstandloper ondersteund door zijn teamgenoten na de laatste vertwijfelde poging met de finish in zicht, een wielrenner aan de kant van de weg temidden van de brokstukken van zijn fiets na het te haastig nemen van een bocht: dat zijn dé momenten Ze vertellen ons meer over de strijd dan de foto's van de hoogtepunten van de actie. Met sommige nieuwe camera's met cassettes die we niet meer hoeven te vullen gaan bij de sportontmoetingen geen kostbare momenten verloren met het verwisselen van de film. Binnen enkele seconden is er een nieuwe ca- sette met film aangebracht. Enkele van deze camera's zijn zelfs uitgerust met en automatisch filmtransport, dat ons toestaat in snelvuur-tempo de opna men te maken tot zelfs tien per se- conde. Vlieg van Amsterdam per KLM DC-8 jet in 8 uur en 15 minuten naar New York en heel de Nieuwe Wereld ligt binnen Uw directe bereik. Dezelfde dag nog, dank zij de vlotte doorverbindingen die soepel op Uw KLM-vlucht aansluiten. Per KLM komt U altijd op een gerieflijk uur aan: in de middag. Dat betekent: U kunt letterlijk nog alle kanten uit. Naar Chicago, Philadelphia, Washington D.C., Detroit, New Orleans of waar U maar heen wilt. Nog vóór de nacht bent U op Uw plaats van bestemming. Heel Uw reis van Zuid-Nederland naar Noord-Amerika past als een legpuzzel in elkaar: Uw sneltrein naar Amsterdam-Amstei- station sluit precies aan op Uw KLM-bus; Uw bus op Uw KLM DC-8 jet; Uw DC-8 jet-vlucht op alle belangrijke Amerikaanse doorverbindingen. Meer redenen om deze snelle KLM-weg te kiezen? Leest U maar verder. U kunt gaan wanneer U wilt 1. Vliegen per KLM betekent: U kunt praktisch vertrekken wanneer U wilt. U kunt in het hoogseizoen kiezen uit liefst 28 rechtstreekse vluchten per week naar New York. En weer of geen weer, altijd hebt U naar Amsterdam een snelle, com fortabele èri voordelige treinverbinding Een KLM-bus wacht aan het Amstel- station om U snel buiten alle verkeers drukte om naar Schiphol te brengen. KLM-Transfer Meeting Service 2. Wilt U zo lang mogelijk profiteren van de KLM-service? Zeg het even bij de bespreking van Uw reis en de KLM hcalt U on Kennedv Aimml -f snel door de formaliteiten geloodst en met een speciale KLM-limousine naar de vertrekhal van Uw aansluitende vliegtuig gebracht. Nóg meer rechtstreekse KLM-verbindingen over de Oceaan 3. Behalve naar New York vliegt de KLM ook rechtstreeks per royale DC-8 jet naar Montreal, Houston, Mexico City en An chorage (Alaska). Waarom juist naar deze plaatsen? Omdat deze steden, net als New York, centra zijn van waaruit U direct talloze bestemmingen kunt bereiken. Voordelige retourtarieven 4. Als U minstens 14 en hoogstens 20 dagen in Amerika blijft, kunt U (behalve op vrijdag, zaterdag en zondag) in be paalde perioden gebruik maken van spe ciale, gereduceerde retourtarieven in de Economy Klasse. Hier zijn enkele voor beelden: New Yorkƒ1248.- Montrealƒ1171.- H-'i -nnƒ1913.- ƒ2175.- AnchorageJ tzs2.- Philadelphia ƒ1322.- Chicagoƒ1522.- Washington D.Cƒ1368.- Detroit142 New Orleans ƒ1785.- Steun van reisexperts Neem voordat U op reis gaat even contact op met Uw passage/reisbureau. U treft er de vakman, die U alles kan vertellen over tarieven, tijden, hotels, speciale tours, termijnbetalingen en U tal van doordachte tips kan geven. En dat allemaal kosteloos. Boekingen bij: Nwe Ginnekenstr. 43 BREDA Tel. 01600-24421* leger- Boekings kantoor Willemstraat 13 BREDA Tel. 01600-2.21.21 AMSTERDAM (ANP) Dc uitgever van het dagblad „De Waarheid" (Stichting „Bepenak") heeft hoger beroep aangete kend tegen het vonnis van de rechtbank in Amsterdam van 26 januari, waarbij zij werd veroordeeld wegens belediging van de eer en goede naam van de neer W. l'Ecluse, eigenaar van een parfumerie zaak in Zutphen door een publikatie in „De Waarheid" op 9 maart 1963. De zaak zal dienen op 6 mei. „De Waarheid" noemde in het artikel de heer l'Ecluse „een S.D.'er", die ii 1944 de Apeldoornse knokploeg van mej Meinarde van Terisga aan de Duitsers heeft verraden. l'Ecluse werd na de oorlog wegens ver raad van een Apeldoornse verzetsgroep door een bijzonder gerechtshof ter dood veroordeeld. Later kreeg hij gratie en werd zijn straf in levenslang veranderd. In 1957 werd hij in vrijheid gesteld. In het vonnis van de Amsterdamse rechtbank werd het vonnis van het bij zondere gerechtshof aangehaald en ver- Advertentie) maandag 26 april 1965 DERDE KLASSE Prijzen van f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 8182 6 594 842 679 349 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 083080 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 073482 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 057751 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 088110 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 017455 Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 088739 De prijs ^an f 30000 is gevallen op het nummer 049881 meld dat door dit verraad vijf personen zijn gedood en één in gevangenschap kwam. Als het artikel in „De Waarheid" zich tot een zakelijke samenvatting van het vonnis had beperkt dan zou de vordering niet toewijsbaar zijn geweest aldus de rechtbank. Geheel overbodig zijn in het artikel de woorden „Judas van de Ges tapo" en „Judasloon" gebruikt. De be doeling van dit artikel is volgens de rechtbank niet geweest het algemeen be lang te dienen. Opmaak, taal en stijl had den kennelijk het doel alleen persoon lijk te kwetsen en hem zijn broodwin ning onmogelijk te maken. Omdat de stichting „Bepenak" gewei gerd heeft mede te delen wie hoofdre dacteur is of de schrijver van het bewuste artikel, berust volgens de rechtbank de verantwoordelijkheid voor het artikel bij de stichting. De raadsman van E., mr. R. J. C. Cor- negoor, had enige tijd voor het bewuste artikel aan een aantal personen in Zut phen brieven geschréven waarin hij zei te kunnen bewijzen, dat zijn cliënt het verraad niet had gepleegd. Bij haar over weging tot toewijzing van de vordering aan E. tot schadevergoeding werd op het punt van deze brieven o.a. opgemerkt dat „met name ook de onjuistheden in de brieven van eisers raadsman tot o\ffer- prikkeling kunnen hebben geleid". De heer 1 Ecluse had een schadever goeding geëist van totaal 106.000 gld., waarvan 50.000 gulden voor aantasting in eer en goede naam. De rechtbank te Amsterdam achtte het artikel beledigend en veroordeelde de stichting Bepenak tot betaling van een bedrag van 1.000 gulden aan de heer 1'Ecluse. Over de door hem geleden scha de in zijn bedrijf zal een schadestaat- prodedure moeten worden gevoerd en volgens de wet moeten worden vereffend zo werd in het vonnis bepaald. Voorts heelt de rechtbank het op het gebouw van „De Waarheid", „Felix Men tis" gelegde conservatoir beslag (als ze kerheid voor eisvordering) van waarde verklaard. ZAANDAM (ANP) Het twaalfjarige meisjes Maria Johanna Bakker is vanmor gen op de Cornelis van Uitgeeststraat te Zaandam door een slippende vrachtwa gen aangereden en korte tijd later over leden. Zij stak onverwacht de weg over. 21) „Men zou er zich van moeten ver zekeren of die planken werkelijk be vestigd zitten op die houten latten die ze ondersteunen. Als dat niet het geval is, zouden we mogen veronder stellen dat het kind ze heeft losge schroefd en toen aan elkaar gezet heeft. Misschien zouden we ook, om dat er een kachel was, de pook kun nen vinden die hij heeft moeten ge bruiken om het klepraampj-e open te maken." RONDER EEN woord te zeggen, ging de graaf de kamer uit en ditmaal waren de aanwezigen niet in het minst bevreesd voor 't onbekende zoals ze dat de eerste keer waren geweest. Zij wisten, zij wisten abso luut zeker dat de vermoedens van Floriani juist waren. Er ging van de ze man zo'n sterke indruk van zeker heid uit, dat zij naar hem luisterden niet alsof hij het ene feit uit het an dere opmaakte maar als naar iemand die gebeurtenissen vertelde waarvan de echtheid langzaam maar zeker werkelijkheid werd. En niemand was verwonderd toen de graaf op zijn beurt verklaarde; „Het is het kind, hij moet het zijn, alles bewijst het". ..Hebt u de planken gezien. en de haak?" ,,Ik heb het gezien., de planken zijn losgeschroefd-., de haak is er nog". Madame de Dreux-Soubise riep uit: ..Hij is het... u wilt toch zeker zeg gen dat bet zijn moeder is. Henriet- te is de enige schuldige. Zij moet haar zoon ertoe gebracht hebben..." ,,Nee", verzekerde de ridder, ,,de moeder heeft er niets mee te ma ken" ,Tot nu! Ze woonden in dezelfde ka- ner, het kind heeft het niet kunnen doen "buiten weten van Heriette." woonden in dezelfde kamer, maar alles heeft zich in de kamer daar naast afgespeeld, 's nachts toen de moeder sliep." „En het snoer dan?", zei de graaf, ..dat zouden we dan tussen de spullen van de jongen ge vonden moeten hebben." „Nee, de jongen ging weg. Op de morgen waarop u hem hebt aange troffen voor zijn werktafel, kwam hij juist uit school en misschien zou de justitie er beter aan gedaan hebben i mer, a doer J ..Zij allo? met daarginds in de bank van de jongen tussen zijn schoolboeken te' zoeken dan zich uit te putten ten op zichte van de onschuldige moeder". ,.Dat kan wel zijn, maar zijn die twee duizend frank die Henriette ieder jaar ontving, niet bet beste bewijs van haar medeplichtigheid?" „Medeplichtig, zou zij u dan voor dat geld bedankt hebben? En bovendien werd zij niet in het oog gehouden? Terwijl de jongen vrij is, is het voor hem heel eenvoudig om naar de dichtst bijgelegen stad te gaan om zich in verbinding te stellen met een wille keurige opkoper en om hem al naar gelang een of twee diamanten af te staan voor een lage prijs slechts on der die voorwaarde dat het geld van uit Parijs verzonden zal worden, op welke conditie men het het volgend jaar weer zal doen-" CEN ONBESCHRIJFELIJK gevoel van onbehagen drukte op de Dreux- Soubises en hun gasten, in de toon en in de houding van Floriani zat werkelijk iets anders dan die zelfver zekerdheid alleen, die de graaf van het begin af aan zozeer geëigend had. Er zat iets van ironie in en een ironie die eerder vijandig leek dan sympathiek en vriendschappelijk, zo als die had moeten zijn. De graaf deed alsof hij lachte. „Dat alles is heerlijk spitsvondig. Mijn complimenten! Wat een schitte rende verbeelding!!" „.Ach nee, ach nee," riep Floriani veel ernstiger uit, „ik verbeeld me niets, ik breng omstandigheden ter sprake, die onvermijdelijk waren zo als ik ze naar voren breng." „Wat weet u daarvan?'' „Wat uzelf mij daarover verteld hebt. Ik stel me het leven van de moeder en de jongen \;oor ergens achteraf in de provincie, de moeder wordt ziek, de listen en de uitvindingen van het kind om de stenen te verkopen en zijn moeder te redden en in ie der geval haar laatste levensuren te veraangenamen. De ziekte wordt er ger. Zij gaat dood. Jaren gaan er voorbij. Het kind groeit op en wordt een man. En laten we dan veronder stellen en nu geef ik graag toe dat ik mijn verbeelding de vrije loop laat dat die man er behoefte aan hseft om terug te komen op de plaats waar hij zijn jeugd heeft door gebracht, dat hij die plaats terugziet dat hij diegenen terugziet die zijn moeder verdacht en beschuldigd heb ben denkt u eens in hoe uiterst belangrijk een dergelijk onderhoud is in dat oude huis waar de verwik kelingen van het drama zich hebben afgespeeld." Zijn woorden bleven een paar secon den in de gespannen stilte hangen en op het gezicht van monsieur en ma dame de Dreux stond een wanhopige poging om te begrijpen te lezen en tegelijkertijd de schrik en de angst om te begrijpen. De graaf stamelde: „Wie bent u dan, meneer?" „Ik? Ridder Floriani die u in Paler mo ontmoet hebt en die u al ver schillende malen zo vriendelijk bij u hebt uitgenodigd." ,Wat betekent deze geschiedenis dan?' „O, niets. Het is maar een spelletje van mijn kant. Ik probeer me het plezier voor te stellen dat de zoon van Henriette, als hij nog leeft, had zou hebben wanneer hij u ver- telde dat hij de enige schuldige was en dat hij dat was omdat zijn moe- 1 der ongelukkig was en op het punt stond om haar betrekkingals dienstbode te verliezen, terwijl dat haar bron van inkomsten was en om dat het kind eronder leed om zijn moeder zo ongelukkig te zien." Hij sprak met ingehouden ontroering half overeind en naar de gravin toe gebogen. Er was geen twijfel meer aan. Ridder Floriani was niemand an ders dan de zoon van Henriette. Al les in zijn houding en in zijn woor den getuigde ervan. Was het boven dien niet zijn duidelijke bedoeling, zelfs zijn wil om als zodanig herkend te worden? FNE GRAAF a ...ide. Welke hou- ding moest hij tegenover deze brutale kerel aannemen? Bellen? Een schandaal veroorzaken? Diegene die hem vroeger beroofd had, ontmaske- ren? Maar het was al zo lang gele den! En wie zou die dwaze geschie denis van een schuldig kind willen geloven? Nee, het was beter zich bij de situatie neer te leggen en net te doen alsof je er het juiste niet van begreep. De graaf ging naar Flo riani toe en riep vrolijk uit: „Uw roman is heel aardig, heel bij zonder. Ik zweer u dat ik erdoor ge boeid word. Maar wat is er volgens u van die beste jongeman, die mo- delzoon terechtgekomen? Ik hoop dat hij niet van de ingeslagen weg is af geweken." „Zeker niet.'' „Niet waar! Na een dergelijk begin! Op zesjarige leeftijd het „snoer van i de koningin" inpikken, het beroemde snoer dat Marie-Antoinette zo be geerde." „En het te pakken te krijgen." merk te Floriani op die het spel met de 1 graaf meespeelde, „het te pakken 1 krijgen zonder dat hij er de minste 1 moeite mee heeft, zonder dat ook 1 maar iemand op het idee komt om i de ruiten te onderzoeken of te be denken dat de vensterbank die hij had j afgspoetst om de sporen weg te werken van zijn doorgang door het dikke stof.u moet toch tegeven dat dat iets was m het hoofd van een jongen van zijn leeftijd op hol te brengen. Zo gemakkelijk is het 1 dus? Je hoeft het dus maar te wil len en je hand uit te steken?.. Natuurlijk wilde hij... ..En hij stak zijn hand uit." „Zijn twee handen,'' zei die ridder lachend. Er ging een rillmg door de aanwe zigen. Welk geheim school er achter het leven van die zogenaamde Flo riani? Hoe uitzonderlijk moest het le ven van die avonturier, van die ge niale dief vanaf zijn zesde zijn, die nu met de doortraptheid van een liefhebber op zoek naar opschudding of in ieder geval om aan zijn wraak gevoelens te voldoen, zijn slachtoffer brutaal en dwaas bij hem thuis kwam uitdagen en dat alles als een correcte heer op visite. Hij stond op en begaf zich naar de gravin om afscheid te nemen. Bijna faGchteZe 8en StaP achteruit HiJ glim-

de Stem | 1965 | | pagina 5