Appie bezingt de Zeeuwse schone Franse katholieke arbeiders in verzet RITISCH Intensievere culturele 1 samenwerking op komst Vijfenzestig jaar getrouwd mkoorgaf concert T oer isme business Middelburg verwelkomde oudjes uit Folkestone Degelijk rekening gehouden met gemeentebelangen >mmentaar OOG WATER EXAMENS Vandaag Morgi en In west Z.-V laanderen Kaartleesrit van autoclub goed geslaagd Moord met parathion Negen jaar geëist tegen boerin uit Loon-op-Zand Brede watering Op 24 mei as. Prins Bernhard opent „DOW" te Terneuzen In oost Z.-Vlaanderen M. v. Kerkvoort nieuwe voorzitter van N.V.S. In midden-Zeeland Bejaarde man (75) te Hulst verongelukt Nog geen rust in Santo Domingo Zeeuwse jongeren naar ivoorkust Weinig belangstelling voor bedrijfsverzorging IN BONN Staatssecretaris beschuldigd van oorlogsmisdaden Hollanders voor Tilburgse inbraken zwaar gestraft Kabinet-Cals presenteert zich Stakers strokarton - onder protest - weer aan het werk Portrettengalerij in schouwburg Eindhoven Episcopaa t bestrijdt al te progressieven J. Schenk van Kaatsheuvel naar Breskens Gemeenteraad Kaapstad trotseert regering niging voor Vreemdelingen- eft verschillende taken. Zy het vreemdelingenverkeer eek van waaruit zy werkt; zij agbaak voor de toerist, wan- enmaal in zyn vakantieland is n en zij bevordert, voor zover het to«t stand brengen van en vermaaksvoorzieningen ten an de toerist. ^niging voor vreemdelingen- al haar werk beter kunnen mate zy meer geld ter be- heeft. De vraag is: van wie eld dan komen? Van degenen, direct belang by hebben dat ïristen komen. Dat zijn dus de rs, de eigenaars van restau rs, kampeerterreinen, bunga- Middenstanders in toeristen- yer het algemeen gesproken leden van de V.V.V.'s zelf. de cirkel ook gerust wyder zeggen dat het voor bepaalde ja, voor een gehele provin- lang is, dat de toeristenstroom der wordt. Zeker voor Zeeland geval. Het is dus niet teveel vanneer ook van de provinciale en van gemeentelijke overhe- ciële steun wordt verlangd, er nu maar om wat iedere voor de zaak over heef't. e jaarvergadering van de pro- eeuwse V.V.V. is gebleken dat liging ernstig in haar activiteit cnot omdat er niet voldoende ikbaar is. Om de woorden van ter van de provinciale V.V.V. ken sommige noodzakelijke igen kunnen slechts met „krab- ten" tot stand worden gebracht, ing 1965 beloopt een totaalbe- niet meer dan f 81.500.De geeft een subsidie van f 26.500. -leden brengen f 6.500.bij dan eens is door VW-leden ting gemaakt dat de provincie meer moet geven. Het bestuur al herhaaldelijk pogingen in ng in het werk gesteld. De wil daartoe echter pas over- tieer eerste de V.V.V.-leden la- lat zy meer geld over hebben aak waarvan zy zelf het mees- trekken. Het bestuur vindt dat cie in feite gelijk heeft. De al jarenlang tydens vergade- i de provinciale V.V.V. aan de ld(, maar steeds ontmoette het verwegende tegenstand wan- ivees op de noodzaak van ver- r contributies. de laatste vergadering, zater- Renesse, stond de vergadering ens verrassend positief achter ;ie van het bestuur om de con- e herzien. Men besefte dat de de baat moest uitgaan. Wy yven volledig wat een van de evaardigden zei: .Toerisme is msiness". genen, die een direct zakelyk het toerisme hebben, behoren ien en er naar te handelen. woensdag 28 april: Hans weert 3.22, Terneuzen: 0.21 en 12.50, 12.19 enWemeldinge 1.37 bekende ,.Domine salvam fac Graag hadden we voortaan ogramma alle componisten ge- ontbraken er twee, hoewel de 1 bekend waren, t trad op de Chr. Mandoline .g ..Con Amore" uit Vlissingen. vakkundige leiding van de heer 'dt een achttal nummers voor ninig nam. Zij deed dit op zo- jze, dat iedereen met veel ge- dit optreden zal terugzien. Spe- men we hier de ouverture ,,La endora" van Joih. B. Kok en de wals van G. Sartori. Dirigent dt moet alleen proberen om in msiaste en iets te breedvoerige ijze niet met zijn instrumentale e te zingen, want dat is soms rlijk. Verder alle lof voor deze koor betreft hopen we de vol- :r ook eens een iets moderner (voor zover mogelijk) te be- Het zal ons aller aandacht ze- ;n. A. L- d voor piano eerste graad: Boland; Cary Boon; Janine letty Standaert; Elly van Pa- ba ra Koulen; In grid Koulen; enard; Marieke Villerius; Nel- >oelder; Andrea v.d. Klooster; vestadt; Sonja Muller; Anneke ervliet); en Frans v.d. Vijver graad: Agnes v.d. Vijver Yvo Fassaert (Hulst); Ria (Hulst); Rieneke de Vriend; Es; Annemarie Brunnekreeft; land; Wies Wieland; (één af raad: Kar ien Verlinde, Mieke as van Gent). RPE erte Expositie werken Jaap v.d. Hans de Jong ZEN 20 uur Veel liefs uit Moskou- DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 APRIL 1965 terk 20 uur Chr. Oratoriumver. BURG uur Passion de Jeanne d'Arc DE itehuis 19.30 uur Raadsvett'ga- RPE lerte Expositie werken van Jaap 1 en Hans de Jong. LPEN 0 uur Polenbloed (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het gemeentebe stuur heeft de veertig j.I. zaterdag gear riveerde bejaarden uit Folkestone (Eng.) hartelyk welkom geheten. Dit gebeurde in de Burgerzaal van het gemeentehuis, waarbij burgemeester mr. J. Dryber me moreerde, dat het voor het Middelburgse gemeentebestuur wat moeilijk was een even warm en enthousiast onthaal te doen plaatsvinden als j.I. zaterdag. „Dat U nu in Zeeland bent en uiter aard in het bijzonder in de provincie hoofdstad dankt U aan U zelf", zo meen de burgemeester Drijber, die herinnerde aan de spontane gastvrijheid, die de Zeeuwse oudjes eerder te beurt viel in Folkestone. Volgend jaar vindt een sport- uitwisseling plaats en in 1967 komen de bejaarden weer aan de beurt. Middel burgs burgemeester verzekerde de En gelse bejaarden, dat er voor geijverd zou worden, dat ook het nog resterende pro- OOSTBURG De avondkaartleesrit van de West-Zeeuwsch-Vlaamse autoclub van IJzendijke naar Oostburg is voor treffelijk geslaagd, zowel wat betreft de organisatie als de deelname. Dertig deel nemers startten in het Hofzicht-theater te IJzendijke. Zij werden al spoedig voor tal van problemen gesteld, die nog ver groot werden door de duisternis. Niette min slaagde het grootste deel van de deelnemers erin de finish te bereiken. De organisatoren hadden overigens wel moderne opvattingen over het uitzetten van de rit, door het gebruikmaken van zelfbedieningscontroles. Voorzitter J. Sturm uit Oostburg overhandigde in hotel de Korenbeurs de prijzen. Hij bracht dank voor de deelname en de or ganisatie. De uitslag luidt: 1. P.Toussaint uit Cadzand, 2. ir. G. Israel uit Schoon- dijke, 3. zr. G. de Jong uit Cadzand, 4. H. Bogaard uit Sluis, 5. mevr. Brevet- Yntema uit Oostburg gramma zo prettig mogelijk afgewerkt zou worden. De ouden van dagen uit Folkestone lieten het hiet alleen bij een dankwoord. Als blijk van waardering voor de gast vrijheid werden een zilveren schaaltje en glazen overhandigd. Voorts werd een wandkleed, voorstellende Windsor Castle, aangeboden. De Engelse bejaarden logeren in De Nieuwe Doelen te Middelburg. De jong ste van het gezelschap is 68 jaar, terwijl de oudste 84 lentes telt. Bij het gezelschap bevinden zich 7 echtparen. Bij het selecteren van de Engelse be jaarden voor deze mooie trip is sterk gelet op de inkomens, het medisch oor deel en het aantal jaren dat men in Fol kestone woonachtig is. De meesten zijn nog nooit in het bui tenland geweest. Enige reisgenoten heb ben tijdens de eerste wereldoorlog nog in België gevochten. BREDA De officier van justitie by de rechtbank in Breda. mr. J. Feynen- burg, heeft tegen de 40-jarige boerin Wil- helmina B.-van den H. uit Loon op Zand wegens moord op haar vijfjarig neefje, André een gevangenisstraf gevorderd van negen jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Op 23 augustus had de vrouw tijdens een feestje op haar boerderij ter gelegen heid van de verjaardag van een van haar kinderen, parathion gedaan in een glaasje ranja, dat zij aan haar 5-jarig neefje An dré B,rabers te drinken had gegeven. Het kind werd ziek en overleed nog voor het het ziekenhuis te Tilburg aankwam. Na aanvankelijk bij de politie en de officier van justitie bekend te hebben, dat zij André wilde doden, verklaarde de verdachte later voor de rechter-com- misaaris, dat ieder kind, ook een van haar eigen kinderen, de vergiftigde ranja had kunnen treffen. Dit hield zij vol voor de rechtbank. De officier van justitie ging uitvoerig in op de geestesgesteldheid van de vrouw. Hij wees erop. dat zij in het verleden vee heeft vergiftigd en tenslotte tot het proberen van het vergif, waarvan zij de gevaarlijke werking goed kende, op men sen kwam. De voorbedachten rade achtte de officier bewezen. De verdediger, mr. B. Drion uit Breda achtte de vrouw niet strafbaar, schuldig. Hij vroeg de rechtbank, welke op 10 mei uitsnraak doet, te volstaan met terbe schikkingstelling van de regering. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Prins Bernard zal op maandagmiddag 24 mei a.s. de officiële opening van de vesti ging van Dow Chemical Interna tionaal N.V. in de Nieuw Neuzen- polder te Terneuzen verrichten. Het Terneuzense complex is de grootste vestiging van de Dow in Europa. De opening zal naar alle waarschijnlijk heid door een groot aantal genodigden worden bijgewoond. Het laat zich aanzien dat o.m. de Amerikaanse ambassade in Nederland en de directie van The Dow Chemical Company vertegenwoordigd zullen zijn. Overigens werkt Dow te Ter neuzen al op volle toeren. In september van het vorig jaar kwam de produktie van de styronfabriek op gang, daarna zijn geleidelijk ook de andere afdelingen van start gegaan. Dow levert de grondstoffen voor de fabricage van plasticartikelen. Het Dow-complex zal in de naaste toe* komst nog aanzienlijk worden uitgebreid. Het fabrieksterrein omvat momenteel on geveer 86 ha. Rond het complex zullen zich ook toeleveringsbedrijven voor Dow vestigen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Onder voorzitter schap van de heer M. van Poelje, behan delden G.S. het beroep, dat de gemeente Kruiningen heeft ingesteld tegen een be slissing van het dagelijks bestuur van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" te Goes. Het betrof een redactiewijziging van enige artikelen in een vergunning betreffende riolering en lozing van afvalwater. Burgemeester A. Schipper van Krui ningen had weinig toe te voegen aan het ingezonden beroep. Hij vond het alleszins redelijk. De afgevaardigde van het da gelijks bestuur van het waterschap, de griffier, de heer J. Glerum, had zich daar. entegen degelijk op de zaak geprepareerd. In het verleden heeft het waterschap al enige malen op verzoek van de ge meente Kruiningen wijzigingen aange bracht in de redactievoering van de ver_ funning. Voor de overzichtelijkheid werd aarom het geheel opnieuw opgesteld. Met de door de gemeente Kruiningen voorgestane wijzigingen. Voor zover ten minste het waterschap hiermee akkoord kon gaan. Dat vond het dagelijks bestuur van de Brede Watering wel genoeg. Het achtte dan ook een uitbreiding van de riolering voor eigen risico van de ge meente, voor zover deze uitbreiding ten minste een eventuele belemmering kan zijn voor de uitvoering van de water- schapswerken. De door het gemeentebe stuur van Kruiningen opnieuw ingestelde bezwaren vond de griffier een herhaling van eerder gedane pogingen om de kracht van de vergunning af te zwakken. Hij vond, dat de waterschapsbelangen moes ten prevaleren. Tot slot achtte de woord, voerder van de Brede Watering van Zuid_ Bevelamd de riolering een taak van de gel meente, die daarvoor aansprakelijk is. „Er is geen sprake van een afwenteling van eventuele financiële gevolgen op de TERNEUZEN Tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Vere niging van Suikerzieken, afdeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, is de heer M. van Kerkvoort alhier tot voorzitter gekozen. Na het overlijden van de heer J. F. van Heuckelom op 18 december 1.1. werd de functie waargenomen door de heer J. G C. Dalmijn uit Hulst, die te Terneuzen in ..de Schakel" tot de voorzittersver kiezing de vergadering leidde. De directeur van de N.V.S., de heer J. Rotte, sprak over de aktiviteiten van de vereniging. Hij betoogde, dat met de medewerking van alle leden het aantal in de N.V.S. georganiseerde diabetici van het huidige ruim 28.000 gemakkelijk te brengen is op 30 000 als men weet, dat volgens voorzichtige schattingen in onn land 100.000 van deze patiënten zijn. Hij wilde dit aantal èn 3000 donateurs be reiken vóór de vereniging in september a.s. haar twintigjarig bestaan viert. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Al eerder besloten de werk groep Goes van de Z.V.U. en het bestuur van de Vereniging voor Algemene We tenschappelijke Belangen te Goes over te gaan tot een gedeeltelijke samenwer king. Het kwam maar al te vaak voor, dat er twee uitvoeringen waren op één avond of dat men eenzelfde punt op het Pr°gramma had staan. Bovendien liep ket bezoek de laatste tyd sterk terug. Men waj» dus eigenlek gedwongen te gaan samenwerken. Komend seizoen is deze samenwerking uitgebreid met de Stichting Algemene Kunstkring en het Nutsdepartement Noord-Beveland. Uit de respectieve be stuursorganen is eigenlijk een soort Werkgroep geformeerd, welke voor de gezamenlijke verenigingen een program ma heeft opgesteld. De leden, die bij de betreffende verenigingen zijn aangesloten en ook overige belangstellenden komen dus allemaal naar dezelfde uitvoering, lezing etc. kijken c.q. luisteren. Dc sa menwerking is, speciaal wat de S.A.K. aangaat financieel-organisatorisch nog met voor de volle honderd procent, maar er wordt toch naar gestreefd t.z.t. tot een volledige fusie te geraken. Wat de kaartverkoop aangaat heeft men een nieuwe regeling getroffen. De S.A.K. wijkt hierin dus lichtelijk af. Men verkrijgt voortaan een basiskaart. Dan heeft men gratis toegang op de vijf lezin gen per seizoen. Kinderen kunnen een cultureel paspoort aanschaffen. Dit pas poort geeft eveneens een aanzienlijke re ductie bij andere evenementen. Voor de toegang tot de toneel- (4) en concert voorstellingen (2) kan men naar eigen keus een aantal coupons aan de basis- kaart kopen. Bij de kaartverkoop zullen de couponhouders voorrang hebben. Be zoekt iemand de vier toneelvoorstellingen dan krijgt hij als een soort premie een vijfde coupon voor het bijwonen van een optreden van Wim Kan het komende seizoen. Het is nog een tasten hoe het publiek op deze samenwerking zal re ageren, maar men hoopt er het beste van. Het voorlopig programma ziet er, wat het toneel aangaat, voor het seizoen 1965'66 als volgt uit: 15 oktober toneel groep Centrum; 30 november en 11 maart Nieuw Rotterdams Toneel en op 19 ja nuari de musical van Annie M. G. Schmidt. gemeente. Wij hebben voor fbver in ons vermogen lag terdege rekening gehouden met de gemeentebelangen". Burgemeester Schipper vond de rioleringswerkzaamhe_ den van algemeen belang. Hij zag eigen lijk in de redactievoering van enkele ar tikelen een zekere tegenspraak, hierop neerkomend, dat men de gemeente toch gelijk geeft. De uitspraakt volgt nog. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op het kruispunt Grote Markt - Steenstraat te Hulst is gister morgen vroeg die 75-jarijge wielryder Antonius Poppe uit Sint Jansteen aange reden door een vrachtauto, die werd be stuurd door L. S. uit Clinge. De bejaar de man werd zwaar gewond. In de loop van de morgen overleed hij aan de opge lopen verwondingen in het St. Lïduina- ziekenhuis te Hulst. Het ongeluk gebeurde toen de heer Poppe plotseling links af sloeg naar de Steenstraat, terwyl de vrachauto hem juist wilde inhalen. SANTO DOMINGO (RTR/AFP) De toestand in de Dominicaanse Republiek is nog zeer verward. Het schijnt, dat een deel van het leger onder leiding van de generaals Luna en Wessin het afgezette driemanschap onder Donal Reid Cabral steunt. De marine heeft de kant gekozen van de opstandelingen, die de verbannen ex-president Bosch willen terugroepen. Deze is volgens de jongste berichten nog niet in zijn land aangekomen. Gisterochtend bestookten militaire vlieg tuigen met bommen en boordwapens de omgeving van het presidentiële paleis in de hoofdstad Santo Domingo, waar de avond tevoren dr. José Rafael Molina Urena beëdigd was als waarnemend staatshoofd. Bij deze aanvallen zouden acht mensen om het leven zijn gekomen, terwijl volgens berichten van de zijde van het nieuwe bewind drie vliegtuigen zou den zijn neergeschoten. Dr. Molina Urena treedt op als presi dent, in afwachting van de komst van oud-president Bosch. In Santo Domingo vreesde men gisteren de komst van pant sertroepen onder bevel van generaal Wes sin, die aan het hoofd van de contrarevo lutionairen staat. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In het kader van het Jongeren Vrijwilligers Programma zullen vier Zeeuwse jongens en meisjes voor twee jaar gaan werken in Korhogo aan de Afrikaanse Ivoorkust. Donder dag 29 april vertrekt het eerste gedeelte van het Nederlandse contingent, dat uit '25 vrijwilligers bestaat, van Schiphol. De deelnemers zullen een stage van twee weken in Dakar in Senegal ma ken, waarna ze naar hun einddoel gaan. Uit Zeeland nemen deel verpleegster- verloskundige Marian van de Vijver uit Biervliet, verpleegster Adrie Bakker uit Terneuzen, landmeter Herman van de Garde uit Middelburg en landbouwdes kundige Martie Hanse uit Zierikzee. ie- der op hun eigen terrein zullen zij hun Afrikaanse collega's kennis overdragen. Na het succes in het televisie programma „Anders dan ande ren waarin Albert de Booy de hoofdfiguur was, heeft de VARA in de nieuwe RAI te Amsterdam een opname gemaakt rond Appie de Booy onder de titel Hartelijk gefeliciteerd". De foto toont hier uit een moment, waarbij Albert de Booy het succesliedje zingt van de Zeeuwse schone. De VARA hoopt dit programma in juli uit te zen den GOES Het hoofdbestuur van de Zeeuw se CBTB heeft zich opnieuw beraden over de mogelijkheden en wenselijkheid van bedrijfsverzorging. Al eerder had de Zeeuwse CBTB een bedrijfsverzorger in dienst. Uit een soort enquête onder de afdelingen bleek, dat alleen in noordwest- Walcheren en de omgeving van Goes de behoefte wordt gevoeld aan deze op lossing. Veel afdelingen gaven de voor keur aan samenwerking, burenhulp enz. Op grond van de ontvangen rapporten besloot het hoofdbestuur de gewestelijke besturen in die gebieden, waar behoefte aan bedrijfsverzorging wordt gevoeld, te verzoeken, of die behoefte reeds zo sterk is, dat een bedrijfsverzorgingsinstituut moet worden opgericht. Zeeland heeft procentueel het laagste aantal jonge land arbeiders. Uitvoerig werd verder gediscussieerd over de wenselijkheid van producenten organisaties, die het aanbod van land- bouwprodukten zouden kunnen bunde len en de afzetmogelijkheden bestuderen. Met bet aangaan van contracten met de afnemers zou de marktpositie van de landbouwondernemer worden verstrekt. In de akkerbouwsector is het afstemmen van het aanbod op de vraag niet gemak kelijk, omdat de aangeboden hoeveelheid in sterke mate afhankelijk is van de natuur. WENEN (A.F.P.) De huidige West- duitse staatssecretaris bij het ministe rie voor ontwikkelingshulp, Friedrich Karl Vialon, is volgens Wiesenthal als chef van dienst bij het rijkscommissa riaat „Ostland" (Letland, Estland. Li touwen en Wit-Roethenië) betrokken geweest bij het uitmoorden van de -jo den in dit gebied. Simon Wiesenthal, hoofd van het do cumentatiecentrum van de federatie van joodse nazi-slachtoffers te Wenen, heeft aan bondskanselier Erhard een dossier met belastend materiaal over Vialon doen toekomen. BREDA. Het vyftal uit de Amster damse onderwereld, dat in december vorig jaar naar Tilburg kwam om daar inbraken te plegen, heeft van de Bre dase rechtbank de volle laag gekregen. De hoofddader, W. v. d. B. uit Hal- versum, kreeg vier jaar met aftrek, eis vijf jaar. Deze jongeman had in totaal 27 inbraken, gepleegd in het hele land op zijn naam. A. R. uit Hillegom kreeg twee jaar, eis drie jaar. W. uit Am sterdam en A. v. d. E. uit Rotterdam ieder een jaar, eis anderhalf jaar. H. B. uit Amsterdam werd nog niet veroor deeld, omdat de rechtbank van mening was, dat het onderzoek in zijn zaak nog niet volledig was geweest. Er zal over hem eerst nog een rapport van een psy chiater worden ingewonnen. De eis tegen B. was twee en een half jaar. (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT Feest in de Oude Polderstraat 33 alhier. Daar werd de 65-jarige bruiloft gevierd van het echtpaar A. van Ertvelde-JSwiebe. Zij is 90, hij drie jaar jonger. Alphons van Ertvelde werd geboren in Nieuw Namen; zij komt uit Lepelstraat bij Halsteren. Het echtpaar heeft altijd in Hansweert gewoond. Het kreeg daar zeven kinderen: drie meisjes en vier jongens. Alphons heeft steeds op of aan het water gewerkt: eerst als mosselvisser, later op de binnenvaart. Hij gaat alle weken nog drie keer kaarten met vrienden uit de bejaarden- bond. Is duivenmelker in hart en nieren; lid van de Blauwe Dof fer uit Hansweert. Het echtpaar kan neerzien op een grote nako melingschap: alleen al 28 achter kleinkinderen. Onder degenen, die zijn gaan feliciteren, bevond zich burge meester A. Schipper. Wandaag zal mr. Cals zich met zijn „club van zware jongens" aan par lement, en volk voorstellen. Het ge beurt in de Tweede Kamer met de voorlezing van de regeringsverklaring. Over dit werkstuk, de politieke ge loofsbelijdenis van het nieuwe kabinet, wordt dan in de komende dagen ver der gedebatteerd. Wij zijn bijzonder benieuwd naar de inhoud van de regeringsverklaring. Mr. Cals c.s., die in de afgelopen we ken geen gelegenheid voorbij hebben laten gaan om zich den volke als kno pen doorhakkende, doe-ministers te presenteren, hebben ten aanzien van het regeringsprogram verwachtingen gewekt. Die verwachtingen zijn hoog gespannen, dit ondanks het feit, dat het kabinet-Cals voorlopig slechts twee jaar voor de boeg heeft. Men verwacht van dit kabinet een beleid met visie, een beleid dat verder kijkt dan de zorgen van vandaag, een regeringsbeleid, dat gericht is op de toekomst. Qua bemanning moet het kabinet-Cals in staat worden geacht een dergelijk beleid te voeren. De gro te vraag is echter nog, of er in het ka binet voldoende onderlinge harmonie zal zijn om in goede teamgeest aan de schets van de toekomst te kunnen gaan werken. Gezien de politieke samenstel ling van het kabinet en de portefeuil leverdeling is het gevaar niet denk beeldig, dat men onderling meer tijd zal verdoen met het corrigeren van al te grote zwenkingen naar links dan met het uitstippelen van gezamenlijke beleidslijnen. Interessant wordt ook het debat over het verloop van de kabinetsformatie. Dat zal wel het nodige vuurwerk op leveren, zeker nu CHU-fractieleider mr. Beernink op de algemene jaarver gadering van de CHU heeft gesugge reerd, dat de KVP en AR de CHU op zettelijk buiten het kabinet hebben gehouden. Over dit jokkertje voor in tern gebruik zal mr. Beernink in de kamer nog wel het een en ander te horen krijgen. VVD-fractieleider mr. Geertsema trompettert er ook nog al graag op los. Men zal er ditmaal zeker niet van om vallen. Mr. Geertsema is door zijn ei gen aanhang te licht bevonden en zal plaats moeten maken voor mr. Toxo- peus. Tenslotte zullen we bij dit debat nog kennis kunnen maken met de nieuwe fractieleiders van de P.v.d.A. en de AR, de heren Nederhorst en Rool- vink. Alles overziende mogen we een be langwekkend debat verwachten. Het kan de ouverture worden van een op leving van de politieke belangstelling in Nederland. OUDE PEKELA (ANP) Het perso neel van het merendeel der Groninger strokartonfabrieken heeft gistermorgen het werk zy het onder protest her vat. De staking begon vorige week woens dag. Zaterdag hebben de werkgevers in een onderhoud met vakbondsleiders .toege zegd, dat de eisen van de stakers op 15 punten zullen worden ingewilligd. De werkgevers stelden hier echter als eis tegenover, dat men gisteren voor 14.00 uur weer aan het werk zou gaan. Tot nu toe hebben de stakers in Oude gekela, Winschoten, Appingedam en meuweschans hieraan gehoor gegeven Bij de fabriek van Scholten in Sappemeer wordt echter nog gestaakt. De stakers, die thans weer aan het werk zijn gegaan hebben echter laten horen dat als deze week het aan de vak- bondsbesturen toegezegde niet officieel door de werkgevers wordt bevestigd de volgende week de gehele strokartonin dustrie d.w.z. 22 fabrieken „plat' gaat. EINDHOVEN (ANP) Het bestuur van de stadsschouwburg heeft de kunst schilder P. M. W. van den Molengraft alhier opdracht verstrekt voor het schil deren van een portret van de toneelspe ler Albert van Dalsum. Het zal straks als eerste portret een plaats krijgen in de foyer van de stadsschouwburg, waar het bestuur een portrettengalerij van pro minente figuren op het gebied van de toneelkunst gaat inrichten. Kunstschil der van den Molengraft heeft onder meer portretten gemaakt van hare majesteit de koningin, monsigneur W. Beckers, burgemeester mr. H. A. M. Th. Kolf schoten van Den Haag en het college van b. en w. van Eindhoven. PARIJS (KNP) Thaiis heeft ook de katholieke actie onder de arbeiders zich gekeerd tegen het beleid, dat de per manente commissie van de Franse bis schoppen voert tegen sommige groepen, meestal progressieve leken. Met name brengt de leiding van de action catho- lique ouvrière in een brief ter kennis van de bisschoppelijke commissie, dat de be weging pijnlyk getroffen is' door haar veroordeling van „Témoignage Chréti- en", dat in een dialoog met het atheïsme ook de visie van een vooraanstaande communist had gepubliceerd. De ACO maakt de bisschoppen erop attent, dat het verzet in de kringen van deze arbeidersgroepen tegen de bisschop pelijke veroordeling samenvalt met het verzet, dat in de studentenkringen ont staan is en juist gaat over de taak van de leken in de kerk. ,,Deze beslissing", zo zegt de katholieke actie onder de arbeiders „roept weer nieuwe moei lijkheden op. Hoe kan bijvoorbeeld aan niet-katholieken duidelijk gemaakt wor den. dat de kerk de autonomie van de leken eerbiedigt, dat zij de dialoog met de niet-katholieken aanmoedigt, en dat zij weigert zich aan bepaalde politieke opvattingen te binden. Bovendien verwijt de ACO de bisschop pen in hun schrijven aan „Témoignage Chretien" (met welk blad de ACO het. lang niet altijd eens is) eenzijdigheid. Soortgelijke veroordelingen of waar schuwingen worden niet uitgedeeld aan conservatieve groepen, zoals die van Michel de Saint Pierre, al hebben som mige bisschoppen wel individueel hier tegen gewaarschuwd. En ook mag het conservatieve „Itineraires" met zovele anderen maar ongestoord zijn gang gaan. Het is dan ook geen wonder, zo verze keren de arbeiders de bisschoppen, dat deze stellingneming van de permanente bisschoppencommissie als louter politiek is uitgelegd en wel zo, dat men er een conservatieve tegenzet in ziet., nu bij de Parijse gemeente-raadsverkiezingen de gaullisten door de linksen (onder wie heel wat katholieken) verslagen zijn. In het slot vas hun brief bevestigen de katholieke arbeiders, dat zij menen dit alles ter kennis van de bisschoppe lijke commissie te moeten brengen, om dat dezen op de hoogte dienen te zijn van de gevolgen, die hun beleid heeft op de zending van de kerk. En dat is ook een apostolische opdracht van degenen, die zich voor de kerstening van de arbeiderswereld interesseren, al dus de Action Cafcholique Ouvrière. P. en T. ITest Z.-Vlaanderen (Van onze correspondent) BRESKENS Op het P. en T.-kan toor te Breskens met rayon West- Zeeuwsch-Vlaanderen is met ingang van 1 juli a.s. benoemd tot directeur de heer J. Schenk. Hij volgt de heer J. Poisson- mer op, die met pensioen is gegaan. De heer Schenk is momenteel directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Kaats heuvel. Hij is 44 jaar, gehuwd, en heeft twee kinderen. Hij begon zijn opleiding in Amsterdam als lokettist. Hier volgde hy zijn studies voor de hogere rangen. Hij heeft in Amsterdam de functie van chef van het station bekleed, en heeft ook gewerkt op Schiphol. Vervolgens werd hij chef op het P. en T.-kantoor te Roosendaal en werd daarna benoemd m Olst tot directeur. Hier bleef hij vier jaar. Toen volgde zijn benoeming tot di- ïecteur in Kaatsheuvel, waar nij drie jaar werkzaam is geweest. KAAPSTAD (U.P.I.) De ge meenteraad van Kaapstad heeft met grote meerderheid de apart heidspolitiek van de regering ge trotseerd door te besluiten de con certen van het gemeentelijk orkest in het stadhuis voor gemengd pu- bliek voort te zetten. Burgemeester W. J. Peters maak te het besluit bekend na de achter gesloten deuren gehouden vergade ring. De regering heeft nu de keus de raad in een prcefproces voor de rechter te dagen of de wet zodanig te wijzigen dat zij het besluit van de gemeenteraad nietig kan ver klaren. Volgens de regering moeten voor voorstellingen die men toeganke lijk wil stellen voor blanken en niet-blanken, vergunningen wor den aangevraagd. De raad heeft van een rechtskundige het advies gekregen dat hij de wet. zoals die op het ogenblik luidt, niet schendt door de regeringsinstructies te ne geren. welke voorzien in afzonder lijke plaatsen, kaartjesloketten, In gangen, uitgangen en toiletten.

de Stem | 1965 | | pagina 3