Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen ZUID-BEVELAND Toenemende aanvoeren van winterbloemkool KRITISCH Intensi samenw MIDDELBURG VLISSINGEN GOES AXEL HULST TERNEUZEN Souburgs mannenkoor gaf een acceptabel concert OOSTBURG Midde] oudj( Prins Ben opent „DO Terneus Toerisme: business Programma's voor Koninginnedag en bevrijdingsdag Dagblad De Stem Zilveren feest zuster Nepomucena commentaar HOOG WATER Dependance van boerenleenbank te Goes EXAMENS Vandaag Morgen In west Z.-Vl: Kaartleesi autoclub geslc Op 24 mei In midden-A DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 APRIL 1965 ren in het clubhuis „de Globe" van een gezellige poppenkastvoorstelling. Als slot wan de week gaf het Goes© jeugdcircus „Hogerop" een voorstelling in het club huis van „Don Bosco" waarvoor de be langstelling groot was. Tentoonstelling In het kader van de herdenking van de bevrijding zal in de Vleeshal van het stadhuis een ten toonstelling 1940-1945 worden ingericht. Door middel van affiches, boeken, fo to's, pamfletten, kranten, tijdschriften en illegale blaadjes zal een beeld wor den gegeven van de Tweede Wereldoor log. De tentoonstelling zal zaterdag a.s. worden geopend. De organisatie is in handen van de Politieke Jongeren Contactraad Middel burg, die daarbij geassisteerd wordt door het gemeentebestuur en dr. F. van der Poll, leraar geschiedenis aan het stedelijk gymnasium. Ere-hof In het kader van de doden herdenking op 4 mei a.s. zal een her denking plaats hebben bij de pas ge reed gekomen ere-hof op de algemene begraafplaats. Deze ere-hof bevat de graven van de door oorlogsomstandig heden omgekomen burgerverzets- en mi litaire slachtoffers. Burgemeester mr. J. Drijber zal bij die gelegenheid namens het gemeentebestuur een krans leggen. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de koningin en van de bevrijdings dag heeft het Comité Organisatie Feeste lijkheden in Vlissingen een uitgebreid en aantrekkelijk programma samengesteld, dat er als volgt uitziet. Verjaardag H.M. de koningin 8.30- 9.15 uur, muzikale wandeling door de muziekkorpsen „Ons Genoegen" en „St.- Caeeilia" en de drumbands van de gym- nastiekverg. „Oranje Nassau" en „V.T.V. 9.30 uur, het hijsen van de Nederlandse driekleur op de Oude Markt door de padvindst.ers. 9.30-10.15 uur, aubade door de leerlingen van de vierde en vijfde klassen der lagere scholen op de Oude Markt. Na die aubade spreekt de wnd. burgemeester van Vlissingen de jeugd toe. 10.00-11.00 uur, mars door het Tam- bourkorps van het Wachtschip en een Landingsdivisie van de Koninklijke Ma rine te Vlissingen. 11.00-12.00 uur, op tocht door de gymnastiekver. „V.T.V." en „Oranje Nassau" met hun drumbands. 14.00-16.30 uur, kinderspelen voor kinde ren der lagere scholen op speelplaats Bouwen Ewoutschool, ingang Verk. Quak- kelaarstr. Speelplaats Bonedijkeschool, Bomedijkestraat, Speelplaats Jac. Cats- school Bonedijkestr., Speelplaats Oranje- school Bloemenlaan, Speelplaats R.-K. U.L.O.-school Irislaan. Oriëntatierit „Kent Uw stad". Inleve ren deelnemers-formulieren van 16.00- 17.00 in het v.m. geb. van het Leger des Heils Paul Krugerstraat. 17.15-17.55 uur, muzikale show op de Oude Markt te verzorgen door de drumband van de gymnastiekver. „Oranje Nassau". 13.00 uur, strijken van de Nederlandse drie kleur op de Oude Markt door de pad- vindsters. 20.00-22.00 uur, openluchtbal op de Oude Markt, te verzorgen door „The Night Revellers". 20.00 uur, bekendma king van de prijzen van de oriëntatie- rif „Kent Uw stad" op de Oude Markt. 21.00-22.00 uur Taptoe te verzorgen door het Tamtoourkorps van het Wachtschip Vlissisgen der Kon. Marine en het Tam- bourkorps Cadetten K.M.A. Breda, op het Beursplein. BEVRIJDINGSDAG 8.30-9.15 Muzikale wandeling door de muziekkorpsen „Ons Genoegen" en „St.. Caecilia" en de drumbands van de gym nastiekver. „Oranje Nassau" en „V.T.V." 9.00 uur, symbolische landing op de lan dingsplaats 1944 met medewerking van d© Kon. Marine. De aan de wal gebrachte bevrijdingsvlam wordt door enkele fak kellopers naar het Bellamypark gebracht, alwaar de bevrijdingsvlam door de burge meester wordt ontstoken op de fontein" 9.30-10.00 uur, jeugdappel op het Bel lamypark. 10.30-11.15 uur interkerkelijke bijeenkomst in de St.-Jacobskerk. Spre kers: pastoor H. Adriaansens, ds. A. G. Kornet en ds. F. C. Kloosterman, koor zang o.l.v. Kapt. J. Ruijsink, organist W. de Widt, 10.30-11.30 uur, rolschaat- senwedstrijd op de Singel, weggedeelte P. Krugerstr. v. Dishoekstr. 11.30-12.00 uur, beiaard-luisterwedstrijd, te verzor gen door de Stadsbeiaardier P. H. Broerse op het carrillon van de St.-Jacobstoren. Uitreiking deelnemersformulieren om 11.15 uur op de Oude Markt. 14.15-15.15 uur optocht van de plaatselijke Sport en Jeugdver, met de muziekkorpsen „St.-Caecilia" en „Ons Genoegen" en de drumbands van V.T.V. en Oranje Nassau. 15.30-17.00 uur, sportdemonstraties door plaatselijke sportver. op de Grote Markt. 19.30-20.30 uur, concert door de accor deonsver. „Scala" op het Bellamypark. 20.30-21.00 uur, lampion-optocht 20.30- 23.00 uur, openluchtbal op dé Oude Markt te verzorgen door „The Night Revellers". 23.00 uur, doven vas de be vrijdingsvlam. Raadsvergadering Tijdens de don derdag a.s. te houden raadsvergadering van de m.s. „Guang Ming" een film de subsidie aan de Zeeuwse Muziekschool voor het lopende jaar met f 5000.- te verhogen. Het oude stadhuis zal, wanneer de raad daarmee kan instemmen, voor f Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscn-Vlaanderen: Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie- 4000.- per jaar worden verhuurd aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde. De maatschappij wil in het benedenge deelte van het pand een van haar kan toren voorlopig huisvesten. De slagers in Vlissingen en Souburg hebben verzocht vast te stellen dat de verplichte vakantiesludting voor slagerij en van 8 tot 14 aaneengesloten dagen zal worden uitgebreid. Dertien van de zeventien slagers hebben het verzoek on dertekend. Het is nu "overgenomen door b. en w. De badtarieven zullen andermaal wor den verhoogd. Er wordt een meerop brengst van 7500 gulden venvacht. Het tekort blijft dan altijd nog f 16.000,- per jaar. Filmvoorstelling Dinsdagavond om 20.00 uur bieden kapitein en bemanning van de m.s. .GGuang Ming' een film voorstelling aan aan het personeel van de K.M.S. „De Schelde", als teken van waardering voor de goede samenwer king. Vertoond zullen worden o.a. „Een. wandeling door Peking", „Een onder gronds paleis" (Graven van de Ming- keizers) en „Chinees circus." Jubilarissen In mei viert de heer H. B. Woltering zijn 50-jarig dienstjubi- leum bij de n.v. Kon. Mij. „De Schel de". 27 en 28 mei vieren resp. de heren C.J. van 't Westeinde en H. van Stee- ne hun 40-jarig dienstjubileum bij de zelfde maatschappij. Verder zijn er in de maand mei nog vier zilveren jubila rissen. Herdenking Dinsdagmiddag 4 mei zal in de De Ruyterschool alhier een bijeenkomst worden gehouden, waarop oud-leerlingen, die tijdens de laatste we reldoorlog zijn omgekomen, herdacht zullen worden. Na afloop van de her denking zullen bloemen worden gelegd bij de gedenkplaat, die in de school is aangebracht. Jeugdweek afgesloten De Vlissingse Jeugdraad kan tevreden zijn over de be langstelling van de jeugd voor de acti viteiten in de afgelopen week. Zo heb ben 88 kinderen deelgenomen aan een ge animeerd levend ganzebordspel op het schoolplein van de Bonedijkeschool en 's middags genoten circa 100 kinde- Westkapelle V.V.V. jaarvergadering Onder voor zitterschap van dr. M. Huygens hield de V.V.V. Westkapelle in café „de Vriend schap" haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag va de secretaris bleek dat in 't afgelopen jaar 261266 over nachtingen zijn geregistreerd, dat de strandaccommodatie is verbeterd en dat de evenementen door de gasten bijzon der op prijs worden gesteld. De pen ningmeester kon 1964 afsluiten met een saldo van f 300,-, Besloten werd om de contributie te ver hogen tot f 20,- en de pacht van de strandtenten te verhogen met f 2,50 per tent. De aftredende bestuursleden de heren H. Slabber, A. Huibregtse en Chr. Flip- se werden bij acclamatie herkozen. Oranjefeesten Het programma van de -Oranjefeesten te Westkapelle ziet er als volgt uit: Koninginnedag 30 april: 's middags jeugdcursus „Hogerop" in het ver. ge bouw „Westkapelle Herrijst", 's Avonds lampionoptocht met medewerking van O.K.K. Dinsdag 4 mei dodenherdenking. Krans- legging bij de voet van het landings monument, stille omgang naar de be graafplaats, klokgelui, kranslegging bij het monument op het kerkhof, herden kingsdienst in de Hervormde Kerk. Bevrijdingsdag. Klokgelui, herauten te paard, muzikale wandeling door O.K.K. met de schoolkinderen, volkszang met de schoolkinderen, toespraak burgemees ter. "s Middags zal het spel „Een tegen allen" gespeeld worden, 's Avonds zal een groot openluchtbal georganiseerd worden. Uitvoering In de Hervormde Kerk te Westkapelle gaf de Christelijke Ge mengde Zangvereniging „Looft den Heere" een uitvoering van de cantate „Soli Deo Gloria", voor sopraan-solo, gemengd koor met klavierbegeleiding. Het geheel stond onder leiding van de dirigent Hekhuis, dietevens een ver klaring gaf van deze cantate. Door ds. J. van Winterswijk, hervormd predikant te Zevenbergen, werd gespro ken over „Zingend Geloof". Parochieavond Op vrijdag 7 mei a.s. organiseren de r.k. Middenstands vereniging „De Hanze", het r.k. Vrou wengilde Goes en het N.K.V. afd. Goes een parochieavond, in het Schuttershof alhier. Deze avond is geheel gratis toegan kelijk voor alle parochianen. Voor deze avond heeft men uitgenodigd het „Hei- zend Zeeuws Volkstoneel" uit Hulst. Op gevoerd zal worden „Volpone". The Orpheans" zullen de avond besluiten. Winkelsluiting Het bestuur van de Goese Middenstand Centrale heeft zijn leden geadviseerd de winkels op 30 april geopend te houden, en deze op 5 mei te sluiten. Redenen hiervoor zijn, dat er op ko ninginnedag niet veel te doen is in Goen, deze dag bovendien op vrijdag valt en dientengevolge in vele zaken extra druk te heerst tegen het weekeinde. Op 5 mei daarentegen is er een feestprogramma ter gelegenheid van de twintigste her denking van de bevrijding. Schieting. Uitslag van de schieting, georganiseerd door „Ons Vermaak" op haar staande wip: Wip I:<*le hoogvogel E. van Marken, Koewacht* 2e hoogvogel E. Vermandel Koewacht, le zij vogel E. van Marken Koewacht, 2e zij vogel J. Bruggeman, Westdorpe, 3e zijvogel R. van Water schoot Kloosterzande, 4e zijvogel Aug. Meert Sluiskil, le kal A. Herman Axel, 2e kal A. Goethals Westdorpe, 3e kal V. Vereecken Kloosterzande. Wip II: le hoogvogel G. Baes Koewacht 2e hoogvogel J. Bruggeman Westdorpe, le zijvogel E. Vermandei Koewacht, 2e zijvogel P. v. Esbroeck Sluiskil, 3e zijvo gel A. de Schepper Koewacht, 4e zij vogel A. de Reuser Gent, le kal P. van Esbroek Sluiskil, 2e kal R. Roels Axel, 3e kal A. Hoogstraete Axel, 4e kal A. Herman Axel. Biervliet Voetbal Het B-juniorenelftal van Biervliet heeft het kampioenschap be haald met een daverende 16-0 overwin ning van Oostburg B-l. Het totale aantal gescoorde doelpunten in deze competitie kwam daarmee op 110. Na de wedstrijd maakten de kampioenen en hun trainer een triomftocht door het dorp, voorafge gaan door de drumband Willem Beukels- zoon en gezeten op een versierde wagen. In het clubgebouw 't Oude Raedthuys werden de junioren getrakteerd en na mens het bestuur toegesproken bij monde van de voorzitter, de heer C. v. Hercu les. Aan aandenken aan het behaalde kampioenschap zal t.z.t. aan alle spelers een grote foto van het elftal worden aan geboden. van de winkelsluitingsverordening in die zin, dat alleen de winkels te Heikant op zondagen van acht tot elf uur 's mor gens geopend zullen mogen zijn. Tenslot te zal men nog van gedachten wisselen omtrent de door G.S. voorgestelde vér hoging van de bezoldiging van de wet houders. Kloosterzande Baby gestikt Dezer dagen legde me vrouw de Cock, wonende aan de Groe nendijk haar ruim negen maanden oude baby te slapen in een in de woning staand bedje om ongeveer half twee 's middags. Tegen vijf uur ging zij eens naar de klei ne kijken. Zij zag toen dat de baby zich in zijn bedje had omgedraaid en deed daarna de ontstellende ontdekking dat het kind geen teken van leven meer gaf. Dokter G. Buwalda kon slechts de dood vaststellen. Het kind is vermoedelijk ge stikt. Clinge Bevrijdingsfeesten Op 5 mei zul len er festiviteiten plaatshebben. Des morgens begint om 9 uur een plechtige H. Mis in de kerk van de H. Henri- cus. Vervolgens is er een aubade. Daarna zullen aan de kinderen f eest mutsen en -neuzen worden uitgereikt. Na de middag is er fietsenrally en een bromfietsrally. Borssele Dorpsavond In het kader van de dorpsavonden, die in de Zak van Zuid- Beveland worden gehouden, zal de streekcommissie west Zuid Beveland op 3. mei een dergelijke avond organiseren in het gemeenschappelijk verenigingsge bouw alhier. Gespreksonderwerpons dorp in de streek. De belangrijkste te behandelen vragen zijn: welke toekomst mogelijkheden zijn er voor het dorp? en wat kunnen we er aan doen om die mogelijkheden te verwezenlijken? 's-Heerenhoek Bekerschieting. De handboogvereni ging „Vios" hield haar schieting op de liggende wip bij de heer P. Rijk, dit was tevens een bekerschieting. Aanwezig wa ren 37 schutters van 14 verschillende ver enigingen. De uitslag is als volgt: hoofd vogel: J. Rijk, van Concordia te 's-Hee renhoek, le zijvogel: P. Rentmeester van A.D.L.M. te Kwadendamme, 2e zijvogel G. Raas, van Concordia te 's-Heerenhoek, le bovenkal: Jac. Westveer, van Edele- Handboog te Oudelande, 2e bovenk.: J. de Beste, idem, le onderkal: P. Remijnse, van Óns-Genoegen te Oudelande, 2e on derkal: A. v. Loo, van Doel n. Hoger te Wolphaartsdijk, le klep: W. de Wilde, van Juliana te Oudelande, 2e klep: C. Bek, van Soranus te Heinkenszand, 3e klep: J. de Beste, van Edele-Handboog te Oude lande. Meeste punten met wisselbeker: J. de Beste van Oudelande met 7 punten. Meeste kleine vogels: J. v. 't Veer van Edele-Handboog te Oudelande, 5 stuks. Als consulent sprak ds H. J. Juck uit Kapelle en namens de kerkeraad J. Jille. Namens de classis Goes voerde J. E. Rooij het woord. Burgemeester A. Schipper wenste de met emeritaat gaande predikant veel heil en zegen toe. Ds. J. Koolstra besloot met de woorden: De Her© zegene en behoede U. Ovezande Raadsvergadering De raad zal woensdagavond in openbare vergadering bijeen komen. Er zal o.m. gesproken worden over de tbekenning van premies ter verbetering van enkele woningen. Schieting. De handboogvereniging „Willem-Teil" te Ovezande hield haar schieting op de liggende wip bij de heer G. Doene. Aanwezig waren 61 schutters van 13 verschillende verenigingen. De uitslag is als volgt: hoofdvogel: D. Vereeke, van Vios te 's-Heerenhoek, le zijvogel: D. Vereeke, idem, 2e zijvogel: C. D. Raas van Willem-Teil te Ovezande, 1ste bovenkal: A. v. Loo, van Doel n. Hoger te Wol phaartsdijk, 2e bovenkal: J. Bongers, van Willem-Teil te Ovezande, le onderkal: L. Vermuë, van Soranus te Heinkenszand bij loting, 2e onderkal: F. Koens, van Spes-Nostra te Ovezande, bij loting, le klep: J. Doene van Willem-Teil te Ove zande, 2e klep: J. de Rijke van Edele- Handboog te Oudelande, 3e klep: A. de Jonge-Rijk van Willem-Teil te Ovezande. Meeste kleine vogels: Job. Koens, van Victoria te Kwadendamme, 6 stuks. Schieting. De doelvereniging „St. Sebastiaan" te Ovezande hield haar schie ting op de overdekte doelen bij de heer G. Doene. Deze gold voor de klasse, korps en selectiewedstrijden. De uitslag is als „volgt: meeste punten: J. Doenè van St.- ffeebastiaan te Óvezande 239 p., meeste ro zen: P. Steketee van St.-Sebastiaan te Yerseke, meeste negens: J. Beulens van Juliana te Kwadendamme, meeste achten: P. de Koeyer van St.-Sebastiaan te Yer seke, meeste zevens: Jac. v. Stee, idem, meeste zessen: C. D. Raas van St.-Sebas tiaan te Ovezande, meeste vijven: A. de Koeyer van St.-Sebastiaan te Yerseke, meeste vieren: K. L, v. Steenbergen, van St.-Sebastiaan te Ovezande, meeste drieën L. Geus van Juliana te Kwadendamme, meeste tweeën: M. Geus, idem, meeste enen: J. Bongers van St.-Sebastiaan te Ovezande. Kapelle inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2'/i mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1,— elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Raadsvergadering Maandag 3 mei a.s. om half acht 's avonds zal de raad van deze gemeente in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat o.m.: voorstel tot herziening van de bezoldi gingsverordening van de plaatselijke vrij. willige brandweer, voorstel tot verlen ging van de pacht van de kantine van het verenigingsgebouw te Sehore, voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aansluiting van een zgn, onrendabel perceel op het elektriciteitsnet, voorstel tot verhoging van subsidie aan de plaat selijke vereniging wijkverpleging over het jaar 1964 en een uitkering aan deze vereniging in verband met het nadelig saldo 1964 van de badhuisexploitatie. Verder het verlenen van een krediet voor de aanschaf van een vloeronder- houdsmachine. Tenslotte worden een aan. tal woningwetwoningen verhuurd, is er een voorstel tot herziening van de be. grafenisrechten en zullen de grondprijzen in het bouwplan Bruelis I worden ge wijzigd. Yerseke Jaarvergadering „Mozart" In de ..Oesterbeurs" hield de muziekvereni ging „Mozart" onder voorzitterschap van J. Glerum de algemene jaarvergade ring. De drumband had een winst van 5 leden. De leiding berust nu bij de tambour-maitre, de heer M. Praat. I.v. m. ziekte en vertrek naar elders was de vereniging in 1964 niet in staat aan het concours deel te nemen. Orrr gelden te krijgen zal worden over gegaan tot oen intensieve donateursac tie en één of meer bazaars. De aftreden de bestuursleden J. Glerum, J. Duinker- ke en J. Steketee werden herkozen. In de vacature Castel werd voorzien door de benoeming van I. de Wee. Kruiningen Afscheid ds. Koolstra Voor een van belangstellenden uitpuilend kerkge bouw heeft ds. J. Koolstra afscheid ge nomen als gereformeerd predikant. Na pas afgestudeerd te zijn, aanvaardde hij 37 jaar geleden zijn benoeming te Kruiningen. Op 2 mei 1928 deed hij zijn intrede in zijn eerste en enige gemeen te. Ds. Koolstra heeft moeilijke tijden gekend. In 1942 'werd de gereformeerde kerk aan de Voorhout e door een brand totaal verwoest. Verder heeft hij de moeilijke oorlogsdagen in deze gemeen te meegemaakt, terwijl in 1953 de wa tersnoodramp zijn gehele gemeente uit een sloeg. Jubilate Deo, o.l.v. I. Ruis- sen was aanwezig om de plechtigheid van zijn afscheid meer luister te geven. De afscheidspredikatie werd gehouden aan de hand van Hebr. 13, vers 8, Je zus Christus is gisteren en heden dezelf de en tot in eeuwigheid. Na de predika tie richtte hij zich in een persoonlijk woord tot de burgerlijke en kerkelijke 1 autoriteiten. Hij sprak als vurige wens uit, dat het op gang zijnde kerkelijke gesprek tot meer eenheid zal leiden. GEMEENTE IlULST De burgemeester van Hulst verzoekt medewerking aan een waardige viering van de Nationale Herdenkingsavond op dinsdag 4 mei a.s., door opvolging van de navolgende door de Commissie Na tionale Herdenking gegeven richtlijnen: 1. Van des avonds 18.00 uur tot zons ondergang zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok wor den gehangen. 2. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken van al le kerken luiden. 3. Voor horecabedrijven geldt het vol gende: gee nopenibare vermakelijkhe den mogen op die avond plaatsheb ben. Gedurende de periode van 18 tot 21 uur dient de buitenverlichting, zoals neons en lichtbakken, gedoofd te zijn en mag geen andere muziek ten ge hore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse radioprogram ma's. Hulst, 27 april 1965 DE BURGEMEESTER VAN Hulst, P. J. G. Molthoff. Raadsvergadering In het verslag over de vergadering van de raad van Hulst zijn enkele regels vervallen, waar door de indruk wordt gewekt dat het één brief van de heer H. Metsers op de proppen kwam. De raadselachtige'" brief was er een van zeer recente da tum. Voorts bleek de heer Stolte in het bezit van het afschrift van een brief, waarin de heer Metsers in 1949 bezwa ren maakt tegen de vaststelling van de rooilijn, die over zijn pand aan het Godsplein loopt. Het is deze brief, die in de gemeentelijke archieven ontbreekt. Vergadering R.Z.V.T. In de Stads- molen zal hedenavond het Reizend Zeeuws Volkstoneel vergaderen. Onder werp van gesprek zal zijn de reis, die het gezelschap begin september zal ma ken naar Monaco, waar het deel zal ne men aan het internationaal amateurto- neelfestival. Voorts zullen de rollen wor den verdeeld voor de opvoering van de eenakter „D© Wiskunstenaars" van Pie- ter Langendijk, het spel dat het R.Z.V.T. in Monaco zal opvoeren. St.-Jansteen GEMEENTE SINT-JANSTEEN MEDEDELINDG Vrijdag 30 april 1965 is het gemeen telijk badhuis de gehele dag gesloten. 2077. Raadsvergadering Donderdagmid dag zal de raad vergaderen. Op de agen- a staan voorstellen tot onttrekken aan het openbaar verkeer van gedeelten van de Hoogeweg en de Tragel, zulks i.v.m. het feit, dat de parallelweg bij de nieu we rondweg gereed gekomen is, tot ver lening van een subsidie van f 500,- per jaar aan de plaatselijke afdeling van de E.H.B.Ó., tot vaststelling van het exploi tatieplan West, tot onderhands verhuur van éen onlangs door de gemeente aan gekocht stukje land van J. C. de Maat en tot vaststelling Van de rekening 1964 van de voormalige instelling voor maat schappelijke zorg en van een wijziging (Van onze correspondent) MIDDELBURG Bij de Zeeuwse vei lingen en in het bijzonder bij de veiling .Walcheren" alhier mag deze week wor den gerekend op toenemende aanvoeren van winterbloemkool. Vorige week is in Zeeland de aanvoer begonnen van dit produkt, dat in dit gebied sinds verschil lende jaren op ruime schaal wordt ge teeld. Het areaal is dit jaar weliswaar kleiner dan de laatste jaren meestal het geval was, maar vooral op Walcheren zijn er toch flinke percelen waar het ge was er goed voor staat. De reden van het teruglopen van het areaal dit jaar ligt in het feit, dat twee jaar achtereen de teelt van winterbloem kool een volkomen mislukking werd ten gevolge van strenge vorst in de winter maanden. In 1963 werd er geen kool geoogst, in 1964 slechts een heel klein percentage van het aantal uitgezette planten. Het ge volg is geweest, dat de zgn. gelegen heidstelers zijn afgevallen, maar de echte tuinders zijn er mee doorgegaan en nu is de kool wel best de winter roorgekomen. De weersomstandigheden zijn op het ogenblik gunstig voor dit produkt. Het groeiproces verloopt regelmatig en de bladontwikkeling is zodanig dat er vol doende beschikbaar is voor het afdekken van de kool. Bovendien is belangrijk dat bij koud weer de vraag naar bloemkool groter is 'dan fcii warm weer, allemaal factoren dus die er toe bijdragen dat er op het ogenblik een vriendelijke marktstemming is bij de afzet van winterbloemkool. Hoe wel is een vrij groot aanbod is van im port-bloemkool in ons land, wordt voor de goede kwaliteit winterbloemkool gro te maat op het ogenblik toch tussen f 0,75 en f 1,00 per stuk betaald, wat voor de teler een alleszins bevredigende prijs is. Met grote belangstelling wordt de ver dere prijsontwikkeling tegemoet gezien, want de grote aanvoeren moeten nog ko men. Verwacht wordt, dat er tegen het eind van deze week sprake zal zijn van een ruim aanbod en dat in de eerste week van mei de topaanvoeren zullen komen. Van de zijde der veilingen en ook van de zijde der Zeeuwse groentetelersvereni- ging wordt er in publikaties en medede lingen aan d telers sterk de nadruk op gelegd, dat men moet doen wat mogelijk is om een kwaliteitsprodukt aan te bie den. Dat wil in de eerste plaats zeggen een goede sortering en verpakking van het produkt. Grossiers uit alle delen van het land treden op het ogenblik op als kopers van de Zeeuwse winterbloemkool. Winter bloemkool is een produkt dat in de nazo mer wordt uitgeplant en de winter door brengt op het open veld. Onder leiding van de heer M. Wattel, hoofdassistent A van de rijkstuinbouwvoorliehtingsdienst, is in Zeeland veel gedaan aan het selec- tiewerk waardoor een ras is verkregen dat een grote mate van resistentie bezit tegen wintervorst» Koewacht GEMEENTE KOEWACHT Het hoofd van het gemeentebestuur van Koewacht maakt bekenji, dat voor een ieder gedurende 30 dagen ter gemeente secretarie ter inzage ligt een uitgewerkt plan met uitvoerige kaarten en grondte- keningen tot onteigening van een perceel grond met opstallen en gelegen Nieuw- straat 1. Belanghebbenden kunnen binnen 14 da gen na verloop van deze termijn hunne bezwaren schriftelijk bij het gemeente bestuur indienen. Koewacht, 28 april 1965. Het hoofd van het gemeente bestuur voorn. G. C. E. M. DIERICK. (Van onze correspondent) Op 1 mei viert zuster Nepomuce na haar zilveren kloos terj ub ileum. Tevens wordt het feit herdacht, dat zij 12Vz jaar gele den naar Koe wacht kwam, in dienst van het Wit-Gele Kruis, als wijkverpleeg ster. Zuster Nepo mucena is afkom stig uit Wychen bij Nijmegen. Op 5 oktober 1938 ging zij in noviciaat bij de Franciscanes sen te Oudenbosch, waar zij op 1 mei 1940 werd geprofest. Van 1940 tot 1949 is zij daar werkzaam geweest in het pen sionaat. In 1953 kwam zij als wijkver pleegster naar Koewacht, als opvolgster van zuster Prudentiana. Toen in 1963 te Koewacht het klooster der zusters van Oudenbosch werd opgegeven, verhuisde zuster Nepomucena naar het klooster te St.-Jansteen en verzorgde van daaruit de wijkverpleging in Koewacht. De inwoners van Koewacht kennen haar als een hard werkster voor zieken en bejaarden, voor zuigelingen en kleuters, die dag en nacht klaar staat. Op 1 mei a.s. zal het feest in het klooster te St.-Jansteen worden ge vierd, doch op zondag 2 mei is er een apart feest in Koewacht. Na de hoogmis, zondag a.s. heeft er een bijeenkomst plaats met haar familieleden, geestelijke en we reldlijke overheid en bestuursleden van het Wit-Gele Kruis. Hierna zullen door de kinderen van de v.g.l.o. en kleuter school toneelstukjes worden voorgedra gen, waarna er in het wijkgebouw een grote receptie plaatsvindt voor alle inwo ners van Koewacht. Boerenleenbank Vandaag houdt de Coöp. Boerenleenbank haar algemene jaarvergadering. Op de agenda staat de verkiezing van twee plaatsvervangende leden van het bestuur. In verband met de onlangs bereikte 4 miljoen gulden aan spaargelden wordt vandaag voor alle schoolkinderen een gratis film vertoond in het patronaat. Het is een Walt Disney- film. Verder staat er de kinderen nog een verrassing te wachten. 5 Mei-viering De 20-jarige herden king van de bevrijding van Nederland op 5 mei zal ook in Koewacht worden ge vierd. Koninginnedag zal i.v. hiermee on gemerkt voorbijgaan. Voor de 5 mei viering is een feestcomité samengesteld, dat er als volgt uitziet: de heren R. Jans- sens, R. van Damme, J. v. Megroot en T. Zwartelé en de dames G. Fermont, E. van Damrtie en F. van de Berghe. In gro te lijnen ziet het programma er als volgt uit: Om 8 uur: officiële opening met een rondgang door het dorp met drumband en verkenners. Om 9 uur: H. Mis, met daarna herdenking van de Polen op het kerkhof met kranslegging. Om 10 uur: grote zanghulde door de schoolkinderen met vlaggenparade waarna de schoolkin deren een traktatie te wachten staat. Verder volgen er na de middag: fiets- rally voor de jeugid tussen 15 en 18 jaar, voetbal- en balilonwedstrijid en diverse volksspelen, 's Avonds volgt de feeststoet en lampionoptocht. Aan alle wedstrijden zijn prijzen verbonden Nieuw-Namen Op 6 april heeft de plaatselijke COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK NIEUW-NAMEN haar Algemene Vergadering gehouden. Uit een en ander bleek dat de Boeren leenbank haar relaties sterk uitbreidt. De stortingen op de spaarrekeningen bedroegen in het verslagjaar 1964 1.185.601,44 en de terugbetalingen 678.648,34, zodat de spaargelden toena men met 506.953,10. Het totaal der spaargelden beliep per 31 december 1964 3.610.026,44. Het totaal der toevertrouwde middelen per 31 dec. 1964 bedroeg f 4.141.673,60. De totale omzet is in vergelijking met 1963 gestegen met 7.000.00Ö,— en ge komen op een omzet per jaar van 20.000.000,—. In 1964 werd voor een bedrag van 166.882,71 aan deviezen ingekocht. Sluis Speeltuin Het plaatselijk speeltuin- comité hield een vergadering in café Jac. Bakz o.l.v. de heer M. Leenhouts. Deze kon meedelen, dat een plattegrond van het beschikbare terrein was opge zonden aan de landelijke speeltuinorga- nisatie, de N.U.S.O., met het verzoek hierop een eenvoudig beginplan in te tekenen. Zodra dit plan terugkomt zal een technisch comité zich nader bera den. De lompenactie is een groot suc ces geworden. Bijna drie ton is opge haald. Er werd besloten om nog even met de verkoop te wachten. De geld inzameling bij de plaatselijke midden stand is bijna afgerond. Restaurant in korenmolen Over enig© weken zal Sluis een unieke eet gelegenheid rijker zijn. Op het ogenblik is men n.l. volop bezig met de verbou wing van het onderste gedeelte van de korenmolen „De Brak". Dit gedeelte wordt dan tot restaurant ingericht, zon der schade te doen aan die maalinrich ting van de molen zelf. Benoeming De heer L. Ducheine, onderwijzer aan de r.-k. meisjesschool te Sluis, is met ingang van 27 april be noemd tot tijdelijk hoofd van deze school Ambtsjubileum Op 3 mei viert de heer -L. J. Meertens, wonende Bellamy- straat 19 en werkzaam als vakman in de dienstkrirag Terneuzen van de P.T-T. zijn 25-jarig ambtsjubileum. IJzendijke Bevrijdingsfeest Het comité her denking bevrijdingsdag 5 mei is erin geslaagd een verantwoord programma samen te stellen. Het programma op 4 en 5 mei luidt als volgt-' herdenking. 4 mei 18.00 uur vlaggen halfstok tot zonsondergang. 19.00 uur: Gezamenlijke kerkdienst in het r.-k. kerkgebouw. 19.45 vertrek van af het kerkgebouw voor stille tocht naar begraafplaats. 20.00 uur. Twee minuten stilte en daarna kranslegging en défilé langs de graven der gevallenen. Viering 5 mei: 8.00 uur tot 8.05 uur luiden der klokken en uitsteken der vlag gen. Op de markt uitvoering door de zangvereniging en hijsen der vlaggen door de leerlingen van de scholen. 9.00 uur. Plechtige openbare raadsvergade ring. 9.30 uur. Op de Markt toespraak door de burgemeester, waarna afmars van de schoolkinderen naar het sport terrein voor kinderspelen en tractatie. 14.00 Aanvang van de volksspelen op de Markt voor de grotere jeugd en de oude ren. 16.45 uur. Optocht met versierde fietsen, wagens, autopeds enz. met me dewerking van drumband en een muziek gezelschap. Om- 20.30 uur lampionoptocht voor de jeugd, waarna drumbandshow op de Markt. Wandeltocht Op zaterdag 1 mei wordt voor de 4e maal de Flandria wandeltocht gehouden. Deze wedstrijd, die gehouden wort in samenwerking met de Zeeuwse Wandelsport Bond, gaat over afstanden van 5, 10, 15, 25 en 40 km. De startplaats is bij café de Does naast de r.k kerk en wordt ge houden om 11 uur voor de 40 km, om 14 uur voor de 25 en 15 km, om 14.20 uur voor de 10 km en oml5 uur voor de 5 km. Ter herinnering zal voor de deelnemers een fraaie medaille beschik baar worden gesteld. Na de aankomst zal voorafgegaan door muziek en drum band door de deelnemers een défilé ge houden worden voor de autoriteiten- Hierna zal de prijsuitreiking plaats heb ben in 't Hofz^ht theater. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer heeft verschillende taken. Zü bevordert het vreemdelingenverkeer naar de streek van waaruit zü werkt; zy is een vraagbaak voor de toerist, wan neer die eenmaal in z\jn vakantieland is aangekomen en zij bevordert, voor zover mogelijk, het tot stand brengen van verblyfs- en vermaaksvoorzieningen ten behoeve van de toerist. Een vereniging voor vreemdelingen verkeer zal haar werk beter kunnen doen naarmate zij meer geld ter be schikking heeft. De vraag is: van wie moet dat geld dan komen? Van degenen, die er een direct belang bij hebben dat er veel toeristen komen. Dat zijn' dus de hotelhouders, de eigenaars van restau rants, café's, kampeerterreinen, bunga lowparken. Middenstanders in toeristen centra. Over het algemeen gesproken zijn dat de leden van de V.V.V.'s zelf. Men mag de cirkel ook gerust wijder trekken en zeggen dat het voor bepaalde gemeenten, ja, voor een gehele provin cie van belang is, dat de toeristenstroom steeds breder wordt. Zeker voor Zeeland is dit het geval. Het is dus niet teveel gevraagd wanneer ook van de provinciale overheid en van gemeentelijke overhe den financiële steun wordt verlangd. Het gaat er nu maar om wat iedere groepering voor de zaak over heeft. Tdens de jaarvergadering van de pro vinciale Zeeuwse V.V.V. is gebleken dat deze vereniging ernstig in haar activiteit wordt beknot omdat er niet voldoende geld beschikbaar is. Om de woorden van de voorzitter van de provinciale V.V.V. te gebruiken sommige noodzakelijke voorzieningen kunnen slechts met „krab ben en bijten" t«t stand worden gebracht. De begroting 1965 beloopt een totaalbe drag van niet meer dan f81.500.De provincie geeft een subsidie van f 26.500. De V.V.V.-ledcn brengen f 6.500.bij elkaar. AI meer dan eens is door VW-leden de opmerking gemaakt dat de provincie maar wat meer moet geven. Het bestuur heeft ook al herhaaldelijk pogingen in die richting in het werk gesteld. De provincie wil daartoe echter pas over gaan wanneer eerste de V.V.V.-Ieden la ten zien dat zij meer geld over hebben voor een zaak waarvan zij zelf het mees te profijt trekken. Het bestuur vindt dat de provincie in feite gelijk heeft. De kwestie is al jarenlang tijdens vergade ringen van de provinciale V.V.V. aan de orde gesteld maar steeds ontmoette het bestuur overwegende tegenstand wan neer het wees op de noodzaak van ver hoging der contributies. Tijdens de laatste vergadering, zater dag j.l. in Renesse, stond de vergadering echiter ineens verrassend positief achter de suggestie van het bestuur om de con tributies te herzien. Men besefte dat de kost voor de baat moest uitgaan. Wij onderschrijven volledig wat een van de V.V.V.-afgevaardigden zei: Toerisme is tenslotte business". Juist degenen, die een direct zakelijk belang bij het toerisme hebben, behoren dit in te zien en er naar te handelen. Morgen, woensdag 28 april: Hansweert 0.49 en 13.22, Terneuzen: 0.21 en 12.50. Vlissingen 12.19 enWemeldinge 1.37 en 14.06. SOUBURG Eén van de laatste ver- endgingen, die alhier op muziekgebied hun uitvoeringen van het seizoen 1964- '65 gaven, was de mannenzangvereni- gig Souburgs Mannenkoor". Evenals vele verenigingen heeft ook het Souburgs mannenkoor een tekort aan leden. Naast deze zeventien „dapperen", zouden een tiental leden erbij het grootste geschenk kunnen zijn voor hen, die het lief en leed van deze vereniging meemaken. Na het openingswoord van de voorzit ter, de heer L. M. Naaktgeboren, die o.a. de twee wethouders van deze ge meente kon welkom heten, werd de lei ding toevertrouwd aan de dirigent van dit koor, de heer A. Goedegebure. Het koor begon met een lied van de oud-dirigent van deze vereniging, de heer S. Sanders, die op tekst van G. Budde het lied ,,Mijn Zeeland" componeerde. Het was (gezien de kleine bezetting) een goed begin, dat gevolgd werd door een Zwitserse Bergpsalm van E. Zwyssig. Het soldatenkoor uit ,Faust' van Gounod hadden we ons iets pittiger voorgesteld en zonder te veel rustpauzes erin. Nu leek het eerder op een aantal vermoei de soldaten op terugtocht. Ook Santa Lu cia. een Napolitaans volksliedje van Th. Cottreau had een iets te langzaam tem po en zodoende kon een gevoel van lang dradigheid van dit overigens gezellige melodietje niet uitblijven. In het tweede optrden hoorden we, met een goed gezongen solo van de heer de Kam ,,Mij ols Kentucky home" van Forster en „Le Rossignol" van Grétry, waarbij men moet zorgen, dat er in de hoge tonen geen „haaltjes" voorkomen. Het Souburgs mannenkoor besloot zijn aandeel met een werkje van A. Gies- sen, het bekende ,,Domine salvam fac Reginam". Graag hadden we voortaan op toet programma alle componisten ge zien; nu ontbraken er twee, hoewel de namen wel bekend waren. Als gast trad op de Chr. Mandoline Vereniging „Con Amore" uit Vlissingen, die onder vakkundige leiding van de heer J. Eckihardt een achttal nummers voor haar rekening nam. Zij deed dit op zo danige wijze, dat iedereen met veel ge noegen op dit optreden zal terugzien. Spe ciaal noemen we hier de ouverture ,,La Festa Splendora" van Joh B. Kok en de Tramonto wals van G. Sartori. Dirigent J. Eek-hardt moet alleen proberen om in zijn enthousiaste en iets te breedvoerige dirigeerwijze niet met zijn instrumentale leden mee te zingen, want dat is soms erg hinderlijk. Verder alle lof voor deze vereniging. Wat het koor betreft hopen we de vol gende keer ook eens een iets moderner repertoire (voor zover mogelijk) te be luisteren. Het zal ons aller aandacht ze ker hébben. A. L- Raadsvergadering Woensdagavond komt de raad in openbare vergadring bijeen. De agenda vermeldt uitsluitend wat administratieve zaken, zoals een be grotingswijziging, een wijziging van het reglement van ord© en het vaststellen van de vergoedingen voor het vakonder wijs. Philippine RaadsvergiHiering Donderdag 29 april 's avonds om 7.30 uur komt de raad bijeen. De agenda omvat o.m> behande ling van enkele subsidieverzoeken waar onder een verzoek van het oranjecomité voorstellen van b. en w. tot vaststelling vergoeding art. 101 l.o.-wet 1920 over 1964 tot wijziging begroting 1964 en 1965 en tot aansluiting onrendabele gebieden aan het elektriciteitsnet; bespreking wijzi ging uitbreidingsplan en voorstel van b. en w. tot aankoop van meubilair tb.v. het dorpshui^ (Van onze correspondent) LEWEiDORP Het is zeer waar schijnlijk, dat de Boerenleenbank ,,De Bevelanden" zich nog dit jaar. ook zal vestigen in Goes- Met de verbouwing van het voor dit doel aangekochte pand in de St.-Adriaanstraat, is inmiddels, door aannemer de Kok uit Goes, begonnen. De voorzitter van de Boerenleenbank, dhr. W. Remijn uit 's-Heer-Arendskerke, deelde di+ mee tijdens de algemene ver gadering van de Bank. De heer J. Boonman werd als lid van het bestuur herkozen, evenals het aftre dend© lid van de raad van toezicht de heer C de Baar. Uit de jaarcijfers bleek, dat de Boe renleenbank alhier, in het afgelopen boekjaar een winst heeft gemaakt van ruim f 40.000,-. De totale omzet steeg met ruim f 10.000.000,- tot f 62.000.000,-. De aan de Bank toevertrouwde midde len stegen met ongeveer f 800.000,- tot f 8.500.000,-. Het tegoed bij de stichting spaarbank bedroeg f 6.841.000,- en dat op lopende rekening f 1.428.000. De voor schotten, die in eigen kring uitstonden, beliepen een bedrag van f 2.730.000,- en de kredieten f 441-000,-, zodat eind 1964 f 3.171.000»- in eigen kring uitstond. Geslaagd voor piano eerste graad: Ohristiaan Boland; Cary Boon; Janine Jansen; Jetty Standaert; Elly van Pa- gee; Barbara Koulen; Ingrid Koulen; Marlies Renard; Marieke Villerius; Nel- lake de Doelder; Andrea v.d. Klooster; Trudy Hovestadt; Sonja Muller; Anneke Borm (Biervliet); en Frans v.d. Vijver (Biervliet) Tweede graad: Agnes v.d. Vijver (Biervliet); Yvo Fassaert (Hulst); Ria Fassaert (Hulst); Rieneke de Vriend; Mieke van Es; Annemari© Brunnekreeft; Wim Wieland; Wies Wieland; (één af gewezen) Derde graad: Karien Verlinde, Mieke Baart (Sas van Gent). WESTDORPE Troutzaerte Expositie werken Jaap v.d Pol en Hans de Jong TERNEUZEN Luxor 20 uur Veel liefs uit Mosfc°u' 14 jaar GOES Grote Kerk 20 uur Chr. Oratoriumvei- MIDDELBURG City 20 uur Passion de Jeanne d'Aic (film) OVEZANDE Gemeentehuls 19.30 uur Raadsverga dering WESTDORPE Troutzaerte Expositie werken van Jaap v.d. Pol en Hans de Jong. ANTWERPEN KVO 20 uur Polenbloed 'Van een onzer v| MIDDELBURG. j stuur heeft de veertig j riveerde bejaarden uit I hartelijk welkom gehej in de Burgerzaal van waarbij burgemeester i moreerde, dat het voor I gemeentebestuur wat n even warm en enthousié^ plaatsvinden als j.l. zat „Dat U nu in Zeelan aard in het bijzonder hoofdstad dankt U aan de burgemeester Drijbef aan de spontane gas I Zeeuwse oudjes eerder I Folkestone. Volgend jaail uitwisseling plaats en inl bejaarden weer aan del burgs burgemeester vei I gelse bejaarden, dat er \l worden, dat ook het no|| OOSTBURG De a\j van de West-Zeeuwsch-V van IJzendijke naar Ood treffelijk geslaagd, zowel J organisatie als de deelnan nemers startten in het 1 te IJzendijke. Zij werden tal van problemen gesteld groot werden door de dui min slaagde het grootstl deelnemers erin de finiJ De organisatoren haddenK moderne opvattingen ovf van rit, door het gebf zelfbedieningscontroles. Sturm uit Oostburg hotel de Korenbeurs de bracht dank voor de deeli ganisatie. De uitslag luidt uit Cadzand, 2. ir. G. Isrf dijke, 3. zr. G. de Jong H. Bogaard uit Sluis, 5. Yntema uit Oostburg (Van een onzer versl; TERNEUZEN Pi zal op maandagmidda, de officiële opening v ging van Dow Chemi tionaal N.V. in de Nie polder te Terneuzen Het Terneuzense con grootste vestiging van Europa. De opening zal naar alle heid door een groot aan! worden bijgewoond. Het la dat o.m. de Amerikaanse Nederland en de directie Chemical Company vei zullen zijn. Overigens werï neuzen al op volle toeren, van het vorig jaar kwam van de styronfabriek op ga geleidelijk ook de andere t start gegaan. Dow levert d voor de fabricage van plai Het Dow-complex zal in komst nog aanzienlijk wore Het fabrieksterrein omvat i geveer 86 ha. Rond het c zich ook toeleveringshedrü vestigen. (Van een onzer vers GOES. Al eerder besl groep Goes van de Z.V.U. t van de Vereniging voor tenschappeljjke Belangen te gaan tot een gedeeltelij king. Het kwam maar al dat er twee uitvoeringen 1 avond of dat men eenzclfd programma had staan. B bezoek de laatste tijc Men wa$ dus eigenlijk gaan samenwerken. .Komend seizoen is deze uitgebreid met de Sticht Kunstkring en het Nu Noord-Beveland. Uit de r stuursorganen is eigenlij werkgroep geformeerd, w gezamenlijke verenigingen ma heeft opgesteld. De lec betreffende verenigingen zi en ook overige belangstel dus allemaal naar dezelfi lezing etc. kijken c.q. luis menwerking is, speciaal v aangaat financieel-organis niet voor de volle honderd er wordt toch naar gestr

de Stem | 1965 | | pagina 2