Sterren van nu zingen voor sterren van toen Baron Bluff op oorlogspad Nieuwe uitgeverij mikt op de ontwikkelde leek DUET Nood onder oude artiesten: Blue Diamonds treden op Omroepen draaien nieuwskraan dicht Twintig jaar na wereldoorlog „Vroeger had je nooit regen' mijmerend hoorspel van KRO Contra o.m. Televizicr Miss. Hollandkeuze in Carellshow heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote flesl Hart van Afrika Josephine Baker naar Nederland Vlaams en Nederlands toneel wisselen uit BRABANTS ORKEST VOOR K.R.O.-RADIO .Lemniscaat te Rotterdam JXYLOJXS DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 APRIL 1965 (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM De omroepverenigin gen hebben besloten voorlopig geen pro grammagegevens te verstrekken. Met ex cuus aan de buitenlandse programmabla den hebben zij neegedeeld de niéuws- kraan te moeten dichtdraaien omdat in Nederland plannen bestaan voor een gra tis programmablad, dat zijn gegevens uit het buitenland zou halen, indien zij in Nederland niet verstrekt werden. Dit blad (Horen en Zien genaamd) zou worden verspreid in de drie grote ste den, maar de omroepen wenser de au teursrechten op de programmagegevens te beschermen. Hierdoor komt ook Tele- vizier in last, maar men hoopt daar toch nog in staat te zijn via „Vrije nieuwsga ring" programma's te kunnen brengen. Een Hilversumse woordvoerder zei onomwonden: „Wij kunnen ons niet door de concurrenten als Televizier en Horen en Zien laten vermoorden en de nabe staanden middels de justitie laten uit zoeken, wie de moord heeft gepleegd". Door deze collectieve omroepactie zul len honderd buitenlandse uitgeverijen verstoken blijven van Nederlands pro- grammanieuws, maar er bestaat een ge rede kans om te ontdekken, waar de lek ken zich bevinden, waar het nieqws wordt afgetapt. Daartegen zal streng wor den opgetreden, ook als het eiger perso neel zou betreffen. HILVERSUM Op 1 mei a.s. zal de laatste Carrellshow van dit seizoen wor den uitgezonden onder de veelbelovende titel: „Overal waar de meisjes zyn". Ru- di bevindt zich die avond op de plaats waar Miss Holland gekozen word* Het wordt een tv-show met een byzonder ca chet en Rudi heeft zelf de samenstelling en regie in handen. Ook de teksten heeft htf zelf geschreven. Dirk Witte's overjarige tophit „Asperine" is vanwege de merk naam nog steeds voor alle Hilver sumse zuilen taboe. Deze onthul ling deed Alex weet je nog wel oudje de Haas tijdens zijn intro ductie van de langspeelplaat „Blij vend applaus'', waarop sterren van nu successen van toen weer tot leven hebben gewekt. Volbloeds uit de Phonogramstallen als Wim Sonneveld, Trea Dobbs, Rob de Nijs, Jasperina de Jong, Willy en Willeke Alberti, Corry Brokken en Rudi Carrell zijn daartoe spon taan komen opdraven. Spreekstalmeester Rolf ten Kate kon achteraf met zichtbare voldoening vast stellen „dat in dit vak vol commerciële hits, keiharde business en artiesten, wier haren langer zijn dan hun adem toch ook belangeloos kan worden ingehaakt op een charitatief doel". In dit verband noemde hij enige initiatieven, die in de loop der jaren over hun 45 of 33 toeren zijn geraakt: het Lucasevangelie, voor gelezen door koningin Juliana, de ramp plaat 1954, de UNO-plaat en de pas ver schenen „Nederland 1940-1945". ..Dit maal", voegde hij er aan toe, willen wij meehelpen om de nood onder de ou dere artiesten in ons land te .lenigen". Mevrouw Truus Wijsmuller, secreta resse van de stichting „Blijvend Ap plaus" heeft met deze gloednieuwe plaat een concreet doel voor ogen „Wij ho pen". zei ze, ,,dat we door de verkoop van dit uniek document honderdduizend gulden bij elkaar krijgen. Met dit geld kunnen wij dan wat antieke pandjes in de binnenstad van Amsterdam kopen, waarin mettertijd de oudere artiesten zullen gaan wonen. Velen van hen le ven nu permanent op de rand van de afgrond. Een fatsoenlijk huis hebben ze niet en voor een bejaardentehuis zijn ze niet geschikt. Ze willen de hele dag pra ten over het applaus van vroeger en dat kunnen ze alleen maar onder begrijpen de collega's. In een bejaardentehuis lo pen ze stuk en wanneer ze het wagen om over hun oude, vergeten successen te praten, roepen de anderen meteen Daar heb je hem weer, die ouwe zeur" Voor deze mensen willen wij op korte termijn een oplossing zoeken en daar voor kan een plaat als „Blijvend Ap plaus" een kostbaar en kostelijk hulp middel zijn". (Advertentie) TRICOT volwaardig Alex de Haas haastte zich vervolgens om te zeggen, dat er geen sprake is van dwangbuispatienten, met wie geen land te bezeilen is, maar dat hier gaat om mensen, die na een leven vol bijval recht hebben op een milde oude dag. „Deze plaat" zei hij, „bevat dan ook uitsluitend volwaardige liedjes gezongen door volwaardige artiesten. De wijze waarop jonge tienersterren als Rob dé Nijs en Trea Dobbs een liedje van Louis Davids weer springlevend maken i: hartveroverend. Trouwens, de hele wor dingsgeschiedenis van deze plaat is voor mij een inspirerend avontuur geweest waarbij geen wanklank gehoord is Mijn eerste bespreking met Phono gram düurde nauwelijks vijf minuten en daarmee was de zaak bekeken In deze overcommerciële platenbusiness zit dus ook wel degelijk een weke plek Ze wa ren het ook vrijwel meteen eens met mijn voorstellen en ook dat heb ik wel eens anders meegemaakt. Als ik voor de radio een programma maak, kan ik „blauw'.' zeggen en dan kiezen ze prompt ..groen", want De Haas kan het niet weten, die loopt zo kort mee" als nachtmerrie Alex de Haas noemde deze bijeen komst in de kale artiestenfoyer van theater Carré „geen persconferentie, maar een vernisage". Hij zei ook: „Hier in deze ruimte dwaalt de schim van Louissette nog rond, hier heeft ze tus sen de bedrijven van haar revues door koffie gedronken, twintig meter verder heeft ze haar roem geoogst. Ze was eens de grootste music-hall-star, die ons land bezat en in haar beste jaren kon ze eon legendarische vrouw als Mistin- guette recht in de ogen kijken. Maar diezelfde Louissette heeft de ouderdom als een nachtmerrie ervaren. Toen het applaus rondom haar was verstomd en de schijnwerpers waren gedoofd, was er alleen nog uitzichtloze armoe over. De beschamende omstandigheden, waaron der deze grote artieste haar laatste ja ren moeizaam bij elkaar leefde, hebben de aanleiding gevormd tot de stichting „Blijvend Applaus". Na een enthousiast begin, dreigde er even de klad in te komen, maar nu heeft iedereen weer moed. Het is van harte te hopen, dat (Advertentie) HILVERSUM De heer dr. Jan Sta rink, hoofd van de afdeling hoorspelen Ibjj de KRO, heeft ter gelegenheid van het feit. dat twintig jaar geleden een eind kwam aan de tweede wereldoorlog enige interessante produkties op zijn pro gramma staan. Zo zal op zondagavond 2 mei een boeiende montage uit oor logsboeken te beluisteren zyn, waarvoor hy van authentiek materiaal gebruik ge maakt heeft. In de reeks „Avondtheater" volgt op vrijdagavond 7 mei de opvoering van Als bijdrage tot het werk van de stichting Blijvend Applaus maakten o.a. Conny v.d. Bosch Jacco van Renesse, Rika Jansen, Willeke en Willy AlbertiTrea Dobbs, Rudy Carrell en Alex de Haas de plaat, die ze op de foto to nen. Derde van rechts op de foto is mevr. Wijsmuller, secretaresse van het comité. door reze unieke plaat de zon weer kan worden teruggebracht in het leven van tientallen oudere artiesten, grote namen in hun tijd. die nu in nood verkeren. Als dat lukt hebben mijn jongere col lega's een monument bijeengezongen, dat met geen goud te betalen is". eerste klant Waf, dë plaat zelf betreft: de oude, bekende hits van vroeger zijn groten deels op stal blijven staan en doelbe wust heeft men bij de repertoirekeuze gezocht naar successen, die onder bet stof van de tijd bedolven lagen. Willy Alberti koos „Ik hou van jou om je hart van goud", een liedje van Kees Pruis. Corry Brokken zingt „Moederken alleen" van René de Clerq en Emiel Hullebroeck Trea Dobbs en Rob de Nijs zingen „Ik zoek een meisje te trouwen" van Mar gie Morris en Louis Davids. Conny Stuart brengt »,De nieuwe hoed" uit het reper toire van Louissette weer tot leven. Van Dirk Witte koos De Haas zijn liedje „Voorbij", dat op deze plaat wordt ge zongen door Jasperina de Jong. Wim Sonneveld deed zelf een keuze uit het oeverloos repertoire van dichter-zanger Speenhoff Het werd „De eerste klant". Mieke Telkamp zingt „Kijk je 's avonds naar de sterren" van Henri Theunissen en Rudi Carrell brengt „Louise zit niet op je nagels te bijten", de naoorlogse kraker van Lou Bandy. Willeke Alberti en Corry Brokken zingen vervolgens sa men „Zusje" en „Het antwoord van zus je", een miniatuurdrama van Armand Haagman. Jenny Arean en Jacco van Renesse dragen „Domme Lize" voor, dat eens op het repertoire stond van de humorist Dumas. Een klinkende bijdrage levert ook Rika Jansen, die het levenslied „Als je weer los komt" van Otto Zeegers zingt. Ja ren eerder werd het door Heintje Da vids in het Flora-theater ten doop ge houden. Songfestivaldeelneemster Conny d. Bos brengt een oud succes van Fien de La mar „Ik wil gelukkig zijn", dat gelanceerd werd in de Hollandse toonfilm „Op stap". Willeke Alberti sluit de indrukwekkende rij. Zij zingt „Jan tjes vuile vingertjes" van Michel de Cock De vrouw die het liedje lanceerde was Annie Backer, in haar jonge jaren de beste soubrette, die Nederland ooit heeft gehad. En daarmee is de plaat „Blijvend Applaus" boordevol. Vol herinnering gen. vol kostelijke bijdragen van jonge artiesten, „die", aldus de Haas, „hun oudere collega's niet belachelijk heb ben gemaakt, maar gezongen hebben, alsof het om een songfestival ging. Daarmee hebben ze weer eens bewe zen, dat in dit vak, waar meer en gemener geroddeld wordt dan in welk ander vak. de hulpvaardigheid toch ook als een doodgewone zaak beschouwd wordt". BREDA Aan de Bredase 1 unstena res Akke Sins is voor dit jaar een reis beurs verleend. Deze is bestemd voor een Europees land of Israël. Zij zal in de loop van augustus vertrekken en ongeveer half september weer terug zijn (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Over enige tyd zal Josephine Baker naar Nederland komen, om er de oprichting te rege len voor een Nederlands centrum voor de „fondation internationale des petits amis des enfants de Jo sephine Baker". Haar komst houdt van Afrika" op 30 april en 1 en 2 verband met de manifestatie „Hart mei op de Scheveningse Pier, waar bij een groep dansers uit Roeanda optreedt. Vanwege het ideële doel van deze manifestatie is dominee Martin Luther King ook uitgenodigd, maar het is nog niet bekend of hij hier zal komen. Wanneer Josephine Baker naar Ne derland komt staat nog niet vast. In ieder geval is het niet vóór 11 mei. Evenmin staat vast waar het cen trum zal worden gevestigd. Het doel daarvan is de' jeugd op bevattelijke wijze de problemen duidelijk te ma ken, die zijn verbonden aan de ras sen- er. standentegenstellingen en de rassendiscriminatie. Dti is ook het streven van de stich ting Hart van Afrika te Wassenaar, die de manifestatie in het kader van internationale en gewestelijke Neder landse manifestaties organiseert. Josephine Baker gaat van het standpunt uit dat de eenheid van de kleinen, langzamerhand ook de gro ten zal verenigen. Het is de bedoe ling dat de opbrengst van de ma nifestatie wordt bestemd voor de één miljoen vluchtelingen in Afrika, de 12 geadopteerde kinderen van Jo sephine Baker en de vijf kinderen van Viola Liuzo, die tijdens de pro testmars van Selma haar Montgom- mery werd vermoord." Wat betreft Viola Liuzo denkt de stichting een standbeeld van deze vrouw op te richten, omdat financiële steun aan haar kinderen geen hoge noodzaak meer is. Ds. Martin Luther King is uitgenodigd om in Nederland te spreken over de wijze, waarop men in ons land iets daadwerkelijks zou kunnen doen aan dit probleem in Amerika. De dansers vormen een 40 perso nen sterke groep van mannelijke en vrouwelijke studenten uit Roeanda, die Europese faculteiten bezoeken. Het is de bedoeling dat zij voorstel lingen geven in het Pierrestaurant, bij mooi weer op de pier zelf. Het programma moet nog worden vast gesteld. Het wandelhoofd zal Afri kaans worden ingericht en in de verschillende ruimten zullen tentoon stellingen worden gehouden. Voort vloeiend uit deze activiteiten zal waarschijnlijk een voetbalwedstrijd worden gehouden en een ballonvaart gemaakt. het hoorspel „Vroeger had je nooit re gen", van Norman Smithson, dat des tijds in het third program van de BBC werd uitgezonden. Dr. Starink noemt het een mijmerend hoorspel van een z:eer onopzettelijk anti-oorlogsstuk, dat een mixture is van „Thomas' Onder het melkwoud" en Faulkner. De inhoud gaat over eenvoudige Engelse mensen, wier enig jaarlijks verzetje pleegt te be staan uit een weekje vakantie in een Britse badplaats. Het leven van deze mensen is doortrokken van heimwee naar de goede oude tijd en tegelijker tijd een vervloeking van beide wereld oorlogen. Tenslotte staat er nog een derde pro- duktie op stapel. Het is een klankbeeld over de jaren 1945 - '50, bewerkt naar materiaal dat prof. Manning van de r.k. universiteit te Nijmegen heeft samen gebracht. Dr. Starink zegt van dit werk stuk, dat juist de eerste vijf jaren na de laatste wereldstrijd zijn gekozen, om dat de doorsnee-mens hiervan het exac te verloop van die tijtf is vergeten. Toen werd namelijk de vredeskans gemist. Het klankbeeld begint in 1945 met de val van Berlijn en de hierna volgende sovjetisering van de Oosteuropese rand staten. welke in 1950 eindigde. Daar na ontstond een status quo waaraan niets meer is veranderd. Op dit duidelijke Russische streven naar beveiliging van zijn grenzen had het vrije westen in die jaren geen afdoend antwoord. Op zon dagavond 9 mei a.s. zal de KRO-radio dit klankbeeld uitzenden. AMSTERDAM In het kader van het culturele akkoord tussen België en Nederland zal dit jaar weer de tradi tionele toneeluitwisseling worden gehou den tussen het gezelschap van de ko ninklijke Vlaamse schouwburg uit Brus sel en toneelgroep Centrum uit Amster dam. Het Belgisch gezelschap zal van 5 t.e m. 12 mei een tournee door Nederland maken met twee Nederlands - Vlaamse stukken: Adam in ballingschap van Joost van den Vondel en Nana van Staf JCnop. Vondels treurspel wordt o.a gespeeld in Tilburg (12 mei). ^era Veroft en Senne Rouffaer zullen resp de rol van Eva en Adam vertol ken. Senne Rouffaer zal in het komende seizoen bij de toneelgroep Ensemble een gastrol vervullen. Napa van de Vlaming Staf Knop. wordt op 10 mei in het Amsterdamse nieuwe De la Mar-theater opgevoerd. Anton Peters zal het stuk regisseren. Mede- spelenden zijn o.a. Denise Deweerdt en Nand Buyl. Toneelgroep Centrum gaat van 6 t.e.m. 11 mei naar Brussel met De gedachte van Leonid Andrejew; De eerbiedige lichtekooi van Sartre voorafgegaan door De minnaar van Harold Pinter, Elektra van Euripides en De Polyester polka van Dmitri Frenkel Frank. De K.R.O. zendt op zondag 25 april a.s. van 14.00 - 14.50 uur de opname uit, gemaakt tijdens een abonnements concert te Eindhoven Het Brabants Or kest o.l.v. Hein Jordans voert o.m. uit Bartoks Divertimento voor strijkorkest en de harpconcerten van Haendel en Boieldieu, met als solist Nicanor Za- baleta. INBREKER Een dief, die Inbrak in het club huis van modelspoorwegbouwers in Coventry (Engeland) was zó onder de indruk van wat hij daar op schaal voor zich zag. dat hij niets wegnam en zijn inbrekërswerktuigen achterliet met een briefje, waarop hij de club leden feliciteerde met hun geperfec tioneerde huisvlijt. De secretaris van de club, Ron El- lis, schatte dat het miniatuur-spoor wegemplacement ruim 300 pond ster ling waard was, maar dat de ei- genlijkewaarde school in de vele werk uren, die de leden eraan gegeven had. den. Zij hopen, zei Ellis, „dat dë man niet gepakt wordt." SLAAPJE Een soldaat die verondersteld werd 's nachts de 'kroonjuwelen te bewa ken in de Tower in Londen, werd slapend aangetroffen in een wacht lokaal. De auditeur-militair verklaarde voor de krijgsraad dat de sergeant Brian Davies, 23 jaar, van het bataljon Welsh-guards, bij de westelijke poort van de Tower had moeten staan toen de officier van de wacht zijn ronde maakte. Davies lag echter in bed- Davies, gedegradeerd, verklaarde, „Ik wist dat iedereen in de Tower was. Ik dacht dat er geen reden was om buiten te blijven, dus ging ik naar bed." HONDEBEGRAFENIS In Aughnacloy in Ierland is woens dag een terrier begraven met een eer. die een menselijke dode niet misstaan zou hebben. Twee jongetjes droegen het speci- aal gemaakte kistje naar de met bloemen overdekte groeve. In de stoet op weg naar het graf lie-cn veertig in rouw gedompelde mensen mee, enkelen vergezeld van hun eigen 1 huisdier. Op de grafsteen was gehou- wen: „Voor mijn lieve" Sally, 1954- 1965. ik zal altijd van je blijven hou den". Het was „een echte begrafenis", zei de bejaarde kapitein Herbert Chap lin, Sally's baas. „Ze was mijn alles en dit was het enige wat ik nog kon doen". De kist was bekleed met wit linnen en gevoerd met mos, het graf gegra ven in de tuin van een buurman- „Het was allemaal hieel ontroerend" zei een van de deelnemers na afloop. Huwelijksreis te water VROUW GEZOCHT Vrijgezel Charles Browning zoekt een vrouw voor maar één dag. Na de huwelijksvoltrekking kan zij teruggaan naar de plaats waar zij vandaan gekomen is. Hij heeft dit plan opgezet om min der belasting te betalen. „Voorzover ik weet is mijn plan helemaal waterdicht", zei Browning. „Ik krijg 200 pond sterling aftrek plus een aanzienlijke mindering in mijn wekelijkse belasting". Browning, die 65 is, heeft een ad vertentie geplaatst in de plaatselijke krant maar tot nu toe zijn er nog geen kandidaten. BED De dierentuin in Bristol heeft 1 schuimrubber matrassen gekocht voor Bakeda. een okapi, die in geze gende omstandigheden verkeert. Haar eersteling is namelijk gestorven aan infectie, in het hooi opgelopen. SLOOP De politie in Chippenham heeft het grootste gedeelte van de gestolen auto van John Styles teruggevonden. Men zoekt nu nog naar de accu, koplampen ruitenwissers en drie wielen. BETER LAAT DAN... In Italië geboren toen de Verenig de Staten in de burgeroorlog gewikkeld waren, is mevrouw Annina Capasso onlangs op 100-jairge leeftijd tot Ame rikaanse genaturaliseerd. (Advertentie) In de Willy en Willeke-show vanavond om 9.10 uur op het eerste scherm, treden ook de Blue Dia monds op. spaar plezierïgmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Aan de vooravond van de Nationa-le Boekenmarkt '65 heeft de nog jonge uitgeverij „Lemniscaat" alhier, zich voor de eerste maal aan de buitenwacht gepresenteerd door middel van een gesprek met de pers. Deze uit geverij, in 1963 werd opgericht, is gestart met een schone lei, d.w.z. zon der boeken. Het heeft derhalve enige tijd geduurd voor ze een bescheiden fonds had. Deze maand en in mei zul len echter de eerste uitgaven van Lem niscaat in de boekwinkels verschijnen. Het is niet ongebruikelijk, dat een nieuwe uitgeverij begint met het overne men van oudere uitgeverijen of ~lthans van hun boeken. Deze procedure heeft het voordeel, dat de nieuweling direct op volle toeren kan gaan draaien. Lem- niscaat heeft bewust deze procedure niet gevolgd om zodoende een fonds op te kunnen bouwen, waarin alleen dir boe ken onder te brengen waren, die passen in het fonds, dat de uitgeverij hoopt op te bouwen. Lemniscaat wil binnen het ruime kader van kunst, cultuur en geesteswe tenschappen boeken brengen van au- Een illustratie uit een van de kinderboeken, die de nieuwe uit- geverij binnenkort op de markt brengt. teurs, die op hun gebied een geheel ei gen standpunt innemen. Gezocht wor den vooral auteurs die een door zelf standig denken werkelijk eigen gezichts punt naar voren weten te brengen. „On ze boeken", aldus de directeur van de uitgeverij de heer J. L. Boele van Hens broek, „zijn gericht op de intelligente en vooral op de geïnteresseerde leek, de man, die zich op de hoogte wil stel len van veel, dat er ligt tussen zijn vak gebied enerzijds en zijn hobby's ander zijds". In het algemeen wil de nieuwe uit geverij zich bezighouden met boeken, die zich op enigerlei wijze bezighouden met de ontwikkeling van de mens. In de ko mende veertien dagen zullen vijf boeken verschijnen, die elk op hun manier de ze doelstelling van Lemniscaat illusteren t.w. „Oost en West" van Parkinson, „Die Zauberflöte" van Alfons Rosenberg. „De mens, brug tussen twee werelden" van Franz Winkler en nog twee kinder boeken. Lemniscaat W*1 op bescheiden schaal n.l. ook goede, verantwoorde kinderboeken in de handel brengen. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. ^afuArr mAiki elt ballonv 'Zweef 'kJa&r,tvcwU Glstemo en boikncDceri btoeo *&l<o»teeU#cl op fvm. en de. b&z&rt <£f sten men.

de Stem | 1965 | | pagina 5