11 Jordanië fascineert pelgrim en toerist Nicholas Tarayan van schoenpoetser naar gouden slogan mozaïek van Jordanië wegwijs in Jordanië 9 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 APRIL 1965 De wacht by de Mandelbaumpoort in Jeruzalem, de enige overgang tus sen Jordanië en Israël, bekeek arg wanend de toeristen. Langs de kanten zaten schriel geklede mensen met pak ken en zakken en manden. Zij wacht ten op het teken dat zy de slagboom konden passeren en naar het niemands land kor.den gaan, waar een barak is gezet, die dient als ontmoetingspunt voor familieleden, die ten gevolge van ,Jiet conflict" even wteed van elkaar zijn gescheiden als dat in Berlijn is gebeurd. Het was een tragisch maai niettemin kleurrijk tafereel: de vrou wen half gesluierd, de mannen in hun lange, witte kleding met de Geffiyeh. „vernageld" door het zwarte koord, op het hoofd. Maar zodra iemand aanstal ten maakte het fototoestel in de an- slag te brengen, klonk schril en dwiQ- gend de stem van de wacht: „No pic-\ ture. (geen foto). Want de Mandel baumpoort is een militair object en dat mag niet gefotografeerd worden. De dag tevoren had koning Hoessein in zijn paleis in de hoofdstad van Jor danië, Amman, een aantal buitenland se journalisten ontvangen. Het paleis ligt op een heuvel, recht tegenover de heuvel waarop het grootste deel van Amman is gebouwd Via de streng be.- waakte poort was de groep geleid ach ter de muur, die het paleis omgeeft. Het was drukkend warm in de ont vangstzaal met zware, diepblauwe gor dijnen aan twee van de vier wanden en enorme. eelkleurige tapijten op de grond. Buiten wees de thermometer vijfentwintig graden aan. In het paleis brandde de centrale verwarming op volle toeren. Een hofdignitaris legde 't protocol uit. Maar de koning liet zich een tiental minuten excuseren. De tijd. werd gedood met het roken van een si garet met een kroontje en het onge merkt in een stil hoekje zetten van een minuscuul kopje mierzoete koffie. camoufleren De koning kwam binnen, een kleine De poort van Damascus mag niet gefotografeerd worden, maar van de poort af ziet men dit tafereel. man met melancholieke ogen, een een voudig kostuum en een das met bonte strepen. Hij sprak met zachte stem, gaf iedereen, een hand en was onmid dellijk bereid op de trappen van het paleis te poseren. Hij zei: „U mag al les fotograferen behalve vliegvelden en militaire objecten". De dag daarna stormde een Nederlandse fotograaf, op de hielen gezeten door twee agenten, het hotel binnen. Hij had op de Via Dolorosa armoedig uitziende mensen geknipt en dat mocht niet Men wilde niet het risico lopen, dat in het buiten land zal worden gezegd: ..Kijk eens, hoe arm het daar is". Want men doet alles om de armoede te camoufleren. Er rijden grote Amerikaanse auto's. Men verbergt zo goed mogelijk de ar moe in dit deel van het Heilige Land een deel van de heilige plaatsen im mers ligt ook in Israël waar de ge wijde plaatsen bij tientallen liggen maar waar ook grauwe, kale. onvrucht bare bergen liggen, waar eenzame her ders voortsjokken met hun kudde scha pen, waar wordt geleefd in holen in de bergen en waar langs de weg de be- doeïnen hun lappententen bouwen, bij de Europese voorbijganger de vraag oproepend waar ter wereld zij van le ven. chaotisch Men kan de indruk van in goede dodn zijn vestigen door fraaie hotels te bouwen voorzien van alle Europees comfort en meer dan dat, door Euro pees eten te serveren maar de bevol king, de grote massa, zal nimmer de „sfeer van het land" kunnen afleggen. Ook al zouden alle Arabieren colbertjes gaan dragen, zoals er al velen doen. En is die oosterse sfeer, die geheel andere wereld niet juist het aantrekkelijke voor de Europeaan, die met stijgende verbazing in de grote plaatsen staart naar de tocht van grote auto's, die luid toeterend zich een weg banen in een chaotisch verkeer Niet zo intens want in het gehele land zijn slechts veertienduizend auto's. - Maar het lijkt of die alle tegelijk op die ene plaats zijn losgelaten. Een agent onder een afdakje doet vruchteloze pogingen het verkeer te regelen. De chauffeurs be perken zich ertoe morseseinen te geven met de claxon en de hand uit te steken ten teken, dat ze links of rechts af slaan, de agent negerend. Ze wringen zich tussen een file, maximumsnelheid is onbekend, wie het brutaalst is heeft voorrang. En dan valt ineens de stilte van de oude stad Jeruzalem op de toe rist. De gehele, in tweeën gesplitste stad waar men bijvoorbeeld van het plein bij de poort van Damascus in het Is raëlische deel kijkt, vergt geen dagen lange uitputtende voettochten. Maar het verschil tussen oud èn nieuw, stil en druk, is enorm. Het oudste deel met zijn nauwe, kronkelende straatjes met trappen, waar de kapper in een nauwe lijks een meter brede sleuf waar net 'n stoel kan staan, een Arabier scheert, waar de kooplieden in gelaten afwach ting voor hun koopwaar zitten maar actief en vasthoudend worden zodra men meer dan gewone interesse toont. Nee, er staan geen prijzen op de arti kelen en wie begint met de helft af te dingen, zit niet eens zo heel goed. Maar men moet er wel de tijd voor nemen. Er was iemand, die een oud zwaard ontdekte waar hij op slag verliefd op werd. Na anderhalf uur had hij het t.e pakken. De prijs was sterk gedaald maar hij wist nog niet goed of hij het inderdaad voor de laagste prijs had verworven. Zal wel niet. inhoud portemonnee Enige van de oudste straten ter we reld liggen in dat stille deel waar de historie uitpuilt. Stille deel, in tegenstel ling met dat waar de auto's razen en de kooplui schijnen aangestoken door het lawaai. Zij bieden de voorbijganger hun koopwaar aan, hun noten en fruit, hun koper- en zilverwerk. Door de Poort van Damascus wringen zich de mannen die door een ingenieus stelsel van ban den zware lasten kunnen torsen. Over- stoorbaar, rechtuit en geen obstakel uit de weg gaand, vervolgen zij hun zware weg. En wat de toerist juist zo'n belang inboezemt is voor de inwoner van Je ruzalem, voor die van Bethlehem en Jericho, van Qubeiba (of Emmaus) en Hebron niet meer dan normaal. Voor hen geldt in hoge mate alleen de in houd van de portemonnee van de toe rist, een toerist, die immers souvenirs wil meenemen, kaarten wil verzenden, geld zal uitgeven. Een toerist, die ei genlijk in twee categorieën uiteenvalt, zoals de stad Jeruzalem uiteenvalt in dat deel waar verkeer mogelijk is en het gedeelte waar dat onmogelijk is (voor het gemak nieuw en oud genoemd hoewel natuurlijk de gehele stad oud, stokoud is). Toeristen in twee afdelingen: zij die naar het Heilige Land komen als pel grim. met het verlangen naar de hei lige plaatsen, zullen met 'n geheel an dere instelling die oorden bezoeken dan de toerist, die het voor hem uitheem se, de andere wereld in ogenschouw wil nemen. Sterker gezegd: de niet-pelgrim zal min of meer ontgoocheld geconfron teerd worden met een geheel op de commercie ingestelde bevolking. Hij zal niet gepakt worden door plaatsen die de gehele christelijke wereld in fei te zouden moeten beroeren bij het zien ervan. Er gaat weinig of geen ontroe ring vanuit, Wie zich door met souve nirs leurende kooplieden moet werken, zich bedelende kinderen van het lijf moet houden, constant het gevoel heeft dat hij toch wordt ..genomen" indien iets wordt gekocht, de gids op dreunen de toon zijn lesje hoort opzeggen, zo iemand voelt geen trilling van opwin ding. Geheel anders ligt dat met de pel grim, zoals er een groep Duitsers was onder leiding van een pater. Recht streeks vanuit het vliegtuig waarin de groep al terdege was voorbereid op hetgeen men te zien zou krijgen werd als het ware de sfeer gegrepen. Men legde de kruisweg biddend af, be zocht de heilige plaatsen waar ae pa ter niet alleen op inspirerende toon uit leg gaf maar tevens het gebed leidde, men bad de rozenkrans. En dan kan men ..ertegen" als men in de kerk komt met de plaats waar Christus in de Hof van Gethsemane wenend teneer lag, en ontroerde vrouwen worden door een gids op de rug getikt „omdat het hoog tijd wordt verder te gaan.". De toerist die wellicht te nuchter, zonder in spiratie en begeestering, dit alles aan schouwt, is op zijn minst teleurgesteld. Niettemin, er blijft ook voor deze laatste categorie de kennismaking met het andere, met een mengelmoes van volkeren, met een verscheidenheid van godsdiensten, met een variëteit aan ge bedenhuizen op vrijwel elke heilige plaats is een kerk verrezen met een geheel andere leefwijze en instelling, zodat Jordanië ook voor de niet-pel grim interessant, fascinerend en toch altijd de vervulling van een wensdroom De kleine Armeniër met de felle ogen en het slechts nog langs de slapen krullende zwarte haar heet Nicholas Tarayan. Met zyn vrouw en zyn neef heeft hy de leiding van de Omar Kay- yam Hotels (Overseas) Limited Een telegram naar „Tarayan Londen" of 'n telefoontje naar het hoofdkantoor brengen de kleine man in volle actie. Hij is- in de veertig ;en zijn leven- is e^en boeiend en wisselvallig geweest als dat van de groten deraarde, die van niets iets zyn geworden. Slimme Nicholas Tarayan heeft gewerkt om te bereiken wat hy nu is maar hy heeft ook „de neus" gehad om uit alles wat hij ondernam, het maximum te halen. De geboren zakenman, die destyds met zyn ouders vluchtte voor 't Turkse ge weld, goochelt met grote geldbedragen, geeft uit en incasseert en heeft de ge hele toeristische industrie op zyn kop gezet met zyn slogan: „Een veer tiendaagse vakantie in een eerste klas hotel en de vliegreis gratis." Dat is de stunt van Nicholas Tara yan. die tweeënveertig jaar geleden werd geboren in een stal. Zijn vader was door de Turken voor de keus ge steld: vrijwillig alle bezittingen afstaan en uitwijken of andersVader Tarayan koos het eerste! Straatarm week hij uit naar de Libanon. Hij had hetzelfde inzicht in zaken, dat nu zijn zoon Nicholasheeft. Langzaam maar zeker kwam hij er weer' wat bovenop. Nicholas wilde op jonge leeftijd al geld in de palm .an zijn hand voelen en ging de straat op als schoenpoetser. Hij leende van zijn vader een paar pond, maar zei er uitdrukkelijk bij, dat hij die terug zou geven. Lenen wilde hij niet, 'n gift aannemen nog minder Nicholas Tarayan leidde een bont leven. Hij was bordewasser, kelner, barman, pakte alles aan en had soms drie banén tege lijk. Als hij bij de ene baas klaar was, haastte hij zich nar de volgende en pakte er daarna nog een derde bij. Slapen kwam op de tweede plaats De ijverige Armeniër bezeten van 't idee eens zelf grote zaken te doen. ontzegde zich alles. De geleende ponden waren allang terugbetaald. Op zeker moment was hij zo ver, dat hij het restaurant waar hij werkte, kon overnemen. Hij had een eigen klanten kring gemaakt want er was geen kell- ner die consciëntieuzer en vakkundiger bediende dan Nicholas. Er waren klan ten, die rechtsomkeert maakten als ze zagen dat Nicholas hen niet kon bedie nen In wat zijn eigen restaurant was geworden, zag'ihij er nauwlettend op toe dat 'het de luamtep aan niets ontbrak. «üw 4 paleizen werden hotels Nicholas Tarayan, inmiddels al enige tijd in Engeland, spreidde zijn vleugels uit. Hij ging fruit importeren uit het Midden-Oosten en verwierf 't monopo lie van de import van suiker. En toen wijlen koning Faroek zijn paleizen had verlaten, rijpte bij Tarayan het denk beeld om daar iets mee te gaan doen. De kleine Armeniër, die alles zelf doet en niets aan anderen overlaat, ging met de Egyptische regering praten en deed dit voorstel: „Ik wil van die paleizen hotels maken. Ik pacht ze en u geeft me 'n optie". Voor dollars is alles te koop en te huur, ook de paleizen van een ex- koning. De Egyptische overheid hapte maar al te graag toe. En de slimme Armeniër vertrok, zijn raadselachtige glimlach op de lippen Hijrichtte in Engeland de Omar Khayyam-hotelmaatschappij op ik koos de naam van de Perzische dichter Omar Khayyam, omdat zijn filosofie me zo aantrekt en wierp zijn „gou den slagzin" in de strijd met de vele andere reisorganisaties. Maar Nicholas Tarayan wilde meer Engeland alleen was niet voldoende. Hij richtte zijn blik naar overzee, naar de Benelux en daar sloeg als een bom zijn slogan in: „Veertien dagen naar Cairo of Alexan- drië of Luxor voor 740 gulden, vlieg reis gratis". Het Rotterdamse luchtvaartmake- laarsbureau Aero Contacts werd de trait d'union tussen Nicholas Tarayan en de Benelux-toeristen. Met charter vliegtuigen van de Deense maatschap pij „Flying Enterprise" werd gestart met de trips naar Egypte. De nimmer op zijn lauweren rustende Armeniër, in een stal geboren en begonnen als schoenpoetser, geschraagd door het succes van de Egypte-reizen, ging Jor danië en de Libanon „bewerken". Ook daar sloot hij contracten af met direc teuren van (gloednieuwe en van alle comfort voorziene) hotels En weer smeet Nicholas Tarayan, die waar schijnlijk voor de Benelux gebruik gaat maken van de diensten van de Neder landse luchtvaartmaatschappij Mar tin's Air Charter, zijn slogan in de wir war van aanbedingen: voor 740 gulden veertien dagen naar Beiroet of Laklouk in de Libanon; voor 740 gulden veertien dagen naar Jeruzalem; voor 890 gulden combinatiereizen van een week Egypte en een week Libanon, van een week Jordanië en een week Libanon van een week Egypte en een week Jordanië; vliegreis gratis. Als klap op de vuurpijl een vijftiendaagse rondreis door Egyp te, Syrië, Jordanië en de Libanon met talloze excursies voor 1330 gulden, ook gratis vliegen. beter rekenen De luchtvaartmaatschappijen, aange sloten bij de IATA, zijn aan de rekenta- fel gaan zitten. Die aanbieding was on mogelijk, was de conclusie Er moest iets fout zitten. Er is iemand naar een Omar Khayyam-hotel gegaan met de vraag: „Wat kost me 14 dagen ver blijf?" En tot zijn verbijstering kwam het antwoord: „Zevenhonderd - veertig gulden" Slimme Armeniër Ni cholas Tarayan kon beter rekenen dan de mannen van de IATA. Hij brengt zijn mensen onder in hotels, die nor maal een vijftig gulden per dag kosten. Met zijn jaarcontracten bedingt hij ui teraard een veel aantrekkelijker prijs. Bovendien kan hij door het charteren van vliegtuigen bij non-IATA-maat- schappijen aan de vliegreis knabbelen, wat bij de IATA-maatschappijen, die aan afspraken, verordeningen en bepa lingen gebonden zijn, niet mogelijk is. elke dag honderd Met een feilloos gevoel voor koop manschap begiftigd, kon Nicholas Ta- f- rayan, die veertig jaar geleden een verschopte vluchteling was. met zijn „gouden slogan" de toerist die tot dan toe alleen maar had kunnen dromen van wat hem de reis' van zijn leven leek, een aanbieding in de schoot wer pen, die en daaraan twijfelt hij niet aan twee kanten snijdt: geld in dc buidel van Nicholas Trayan. een rede lijke prijs voor de toerist. Én met dc raadselachtige glimlach weer op de lip pen zegt hij: ,.Elke dag ga ik honderd toeristen afleveren". Op de vraag „ook in de winter", antwoord hij in een En- gels met''n zwaar accent: „May be" Dan denkt hij o.a. aan de Jordane se plaats Laklouk, in de bergen waar men in de middag kan skiën en in de ochtend kan afdalen om een bad te ne men in zee. Bliksem shewreis naar Midden-Oosten Het Midden-Oosten oefent op velen een bijna niet te weerstane aantrek kingskracht uit." De Heilige Steden, de „andere wereld", de zucht naar iets nieuws en onbekends men weet wel wat in de buurlanden en iets verder weg te koop is doen hoe langer hoe meer toeristen besluiten 't „verderop te zoeken". Het is al meer betoogd: afstanden bestaan niet meer. De En gelse hotelorganisatie Omar Khayyam organiseerde reeds veertiendaagse rei zen naar Egypte. Dit jaar zijn daai Jordanië en de Libanon bijgekomen Ter gelegenheid van de ..ontsluiting" van dit gebied, waar de Engelse orga nisatie in Jeruzalem en Beiroet be slag heeft gelegd op enige luxe hotels, werd een bliksem-showreis gemaakt, die een van onze verslaggevers de ge legenheid bood een bezoek te brengen aan Jordanië, de Libanon en Egypte. Zijn impressies worden weergegeven in deze en volgende week zaterdag verschijnende artikelen Inzet Nicholas Tarayon Het gloednieuwe Omar Khayyamhótel Saint-George in Jeruzalem. In Jeruzalem ztfn achtenveertig ho tels, waarvan St.-George het nieuwste is. De directeur van het bureau voor toerisme vestigde er nadrukkelijk de aandacht op, dat men niet gebonden is aan dure onderkomens. Het is reeds mogelijk voor anderhalve gulden rede lijk onderdak te krügen. Een ontbijt van twee gulden behoort eveneens tot de mogelijkheden. Zeer binnenkort wordt een tehuis geopend, dat veel overeenstemming vertoont met een jeugdherberg. Er zjjn kamers voor vier a vijf personen. Wie uit Nederland vertrekt, moet on derweg zijn horloge eén uur vooruil zetten. Een bezoek aan de Dode Zee is al teen interessant om zelf te constate ren, dat het water er inderdaad zes maal zo zout is als normaal zeewater Men kan in de Dode Zee op zijn ge mak drijven en een boek lezen. Op passen om niet „om te slaan" wanl het zout brandt enorm in de ogen. In winkels zijn geen postzegels tt koop, In de hotels kan men wel kaar ten afgeven, waarop postzegels worden geplakt. Wie zegels wil meenemen, zaL naar het postkantoor moeten waar men echter geen buitenlands geld aanneemt. Ramallah, het vakantieoord voor de inwoners van Jeruzalem is bekend om ie ceremonieën bij bruiloft en geboor- In Latrun ls een cisterciënzerabdij 'vaar de monniken goede wjjn en even goede kaas verkopen. De kleurrijkste plaats in Jordanië is waarschijnlijk Madaba. Daar hebben de huizen karmijnrode daken, ztfn de deuren en vensterg xwart afgezet, heb ben de kerken citroengele gevels en bouwt men over 't algemeen met witte steen. In de Grieks-orthodoxe kerk is een prachtig mozaïek te bewonderen. Jeruzalem „binnen de muren" is in diverse wijken verdeeld: de wijk van de christenen, de Armeense wijk de moslemwijk, de joodse wijk. Op sommige plaatsen moet entree worden betaald. De Dome of the rock (moskee). kost 250 flis de Ibrahimimos- kee 250 fils, dc plek waar Christus ten hemel is opgestegen 20 fils 't graf van Lazarus 20 fils. Het bekijken van het mozaïek in Madaba kost 50 fils. Een be zoek aan het Jordaans museum in Am: man (geopend 1.30 tot 13.30 uur) is kosteloos. Jordanië doet zijn best om het de Europese gast naar de zin te maken De koks moeten evenwel soms verstek laten gaan want tot nu toe moeten zij hun opleiding genieten in Beiroet (Li banon), waar de dichtsbijzijnde hotel vakschool is. Veertig Jordanezen krij gen daar momenteel een opleiding. In Hebron bevindt zieh de grot van Makpelah met dc graven van onder an dere Abraham Sarah, Isaac, Rebeca en Jacob. Verwacht in de etablissementen en hotels niet louter oosterse muziek. Toen wij de radio op onze kamer aanzetten was het eerste dat we hoorden een ango van Malando De Moskee-priesters nemen het te genwoordig ook wat gemakkelijker. Ve en verschijnen met meer vijfmaal per dag op de minaret om de gelovigen tot gebed op te roepen. Zij zetten een plaat op en de luidspreker op de minaret doet d» rot. Jordanië is bepaald niet een land, dat door drommen vakantiegangers z.ai worden overstroomd. Nog niet. maar nu de mogelijkheden groter zijn ge worden, de prijs voor een derge lijke reis zeer redelijk is en af standen met vliegtuigen tot een ba gatel worden teruggebracht, zal het bezoek aan de plaatsen, die voor de christelijke wereld 'n begrip zijn zeker toenemen. Men dient dan van het vol gende op de hoogte te zijn. Paspoort is vereist, benevens een vi sum. Groepen van tien of meer per sonen die een week of langer in Jor danië verblijven, kunnen een gratis vi sum bekomen. Evenals een groep van meer dan dertig toeristen die niet minder dan vier dagen blijft. Bij aan vragen van visum bewijs meesturen dat men tegen pokken is ingeënt. meenemen 200 sigaretten of 200 gram tabak een liter wijn of spiritualiën. munteenheid De Jordanese Dinar is het wettig be taalmiddel. JD 1 is 1000 fils. Tien fils is een piaster. Wisselkoers (ongeveer) 3.50 gulden is 350 fils. Men mag 100 JD invoeren in papiergeld. Buitenlands bankpapier mag tot elk bedrag worden ingevoerd. fotograferen Officieel mag men alles fotograferen of filmen, uitgezonderd militaire ob jecten. Het komt er echter in de prak tijk op neer, dat men constant over hoop kan liggen met inwoners en po litie omdat men voor geen geld wil, dat objecten worden gefotografeerd of gefilmd, die het land schade kunnen berokkenen. Hiertoe onder meer te re kenen het vastleggen van armoedige tafereeltjes, van bedelende kinderen en ouderen, van arme mensen. een richting Wie naar Israël wil vanuit Jeruzalem drie dagen tevoren aanvragen moet er rekening mee houden dat hij niet meer in Jordanië wordt toegela ten. Men mag ook vanuit Israël Jor danië binnenkomen maar niet meer te rug. taal Arabisch is de taal van Jordanië, maar vrijwel overal en zeker in hotels en winkels behalve de zeer kleine wordt Engels gesproken. hotels Verdeeld in le klas, 2A, 2B, 3e en pensions. Prijzen voor vol pension een persoonskamers met privébad respec tievelijk 2500, 2100, 1700 1300 en 1500 fils. De prijzen voor de categorieën 3 en pension zijn zonder privébad. De betere hotels zijn voorzien van air conditioning. Service 10 procent bo ven de prijs, in de drukke paas- en kersttijd 25 procent. fooien Men behoeft geen fooien te gever Drhï men StClt 10 procent toch wel op x v zzv:.j vi-xs

de Stem | 1965 | | pagina 21