Arabische wereld verwerpt plan van Bourguiba Toxopeus liberale Kamerfractieleider Mulders zien er beter brood in Ondergang uitverkocht Zeven jaar geëist voor Zierikzeese wurgmoord VECHTEN VOOR WINDMOLENS MEUBELEN ISRAEL GEEFT GEEN GROND AAN ONTHEEMDEN Run op boekwinkels Plaatsmakers nog onbekend Moordaanslag werk van Amerikaan belasting vermindering LAGES IN BREDA VERHOORD Twijfel doodsoorzaak DAGBLAD VOOR ZEELAND \NDAAG IN Pc BLIIVEND Fien de la Mar na kortstondige ziekte overleden EEN TIENDE Aprilweer met zon Voor 1965 geldt Kwart van voorgestelde Om Europese titel Geesink judoot op beeldscherm PRIESTER WORDEN „Instituut voor late roepingen Duiven (G.) VOOR KWALITEIT EN KOMFORT 103e JAARGANG No. 24876 Voor Ood, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerland!». Directeur Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. AA. AAes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 'i Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 24 APRIL 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES, Klokstraat 1 Bourguiba: kritiek van Arabische wereld Het Amsterdamse Vondel park vormt de achtergrond voor Sandbergs bizarre, maar soms ook fascinerende collec tie kunst. Pagina 13. Jordanië boeit zowel de pelgrim I en de toerist als de politicus. I Pagina 9. 's .Werelds beroemdste filmspeler, Charles Chaplin, schreef zijn me- moirés. Wij putten daaruit gretig op pag. 15. Prof. mr. Pompe, schrijft over het probleem: ver jaring van oorlogsmisda den. Pagina 7. Dit weekend weer een volle pagina extra sportnieuws. Pagina 14. Een nieuwe Peugeot-creatie ivordt besproken in onze ver- keersrubriek „Aan de rol". Pa gina 17 Dr. Tans, de nieuwe P.v.d.A.- voorzitter heeft geen hekel aan katholieken. Integendeel. Pagina 11. CAIRO, REUTER/ AFP) De arabische wereld heeft scherp gereageerd op het voorstel van de Tunesische president Bour guiba om Israël te erkennen en de grenzen van dit land te aan vaarden zoals ze door de Vere nigde Naties zijn vastgesteld. Bourguiba, die zich steeds heeft verzet tegen de Arabische eisen voor een „heilige oorlog" tegen Israël, heeft voorgesteld dat Israël een stuk van Palestina afstaat voor de terugkeer van de Arabische vluchtelingen. Als de twee partijen zich zouden bereid verklaren tot rechtstreeks over leg, zou dit in een neutrale hoofd stad, eventueel Rome, kunnen geschieden aldus de Tunesische president. Hoewel Israël het voorstel van Bour guiba om de resoluties van de Verenig de Naties van 1947 en 1948 weer als uit gangspunt voor onderhandelingen te ne men. onaanvaardbaar acht, is men daar in politieke kringen verbaasd over de heftige reacties m de Arabische landen, in het bijzonder in Egypte. In genoemde kringen acht men het overigens van groot belang dat nu een Arabische lei der zich er rekenschap van geeft dat men de Israëli's niet in zee kan drijven en dat men moet streven naar een re geling door middel van onderhandelin gen. (Van onze verslaggevers) GOES/ROOSENDAAL/BREDA Zo als overal in het land is gisteren ook in Zeeland en Brabant over het algemeen een „run" ontstaan op de boekwinkels voor het boek van prof. Presser, „On dergang". Ondanks de hoge prijs van dit documentair-historische boekwerk over de systematische uitroeiing van de Ne derlandse joden, is de belangstelling bij zonder groot. Gisterochtend al vrij vroeg, zo ver telde men ons in een der grootste boek winkels van Breda, kwamen de eerste klanten en het was nog geen sluitings uur toen alle exemplaren, die men er voorhanden had, de deur uit waren. Een grote toeloop meldden ook de handelaren in Roosendaal, die wij naar hun bevindingen vroegen. In Bergen op Zoom verwacht men vandaag veel exemplaren te verkopen. De vrijdag is daar kennelijk niet zo'n gunstige dag voor de boekenbranche. Typerend was de uitlating van de di recteur van de grootste boekhandel van Middelburg. Toen hij, ziende dat zijn voorraad van „Ondergang" zeer snel af nam, de uitgever belde kreeg hij te ho ren dat hij er nog maar net op tijd bij was. Vandaag, zaterdag, is men ook daar door de voorraad heen. Men zal daarom naar alle waarschijnlijkheid wel snel tot een herdruk besluiten. Ondanks alle ontkenningen blijven de geruchten over een mogelijke verloving van prinses Beatrix erg hardnekkig. Met name de Duitse ver slaggevers zijn bij „Drakensteyn" niet weg te slaan. Zy houden het erop dat rond koninginnedag de verloving van de kroonprinses be kendgemaakt zal worden AMSTERDAM A.N.P. In het Wil- helminagasthuis te Amsterdam is vrij dag; de actrice Fien de la Mar overle den. Zij was enkele dagen geleden in het ziekenhuis opgenomen. Mevrouw De la Mar is 63 jaar geworden. Fien de la Mar, geboren te Amster dam, was, na een h.b.s.-opleiding, ver bonden aan het Hofstad Toneel van Cor van der Lugt Melsert. Zij speelde daar o.a. de titelrol in „Het proces Mary Du- gan". Andere grote rollen uit die jaren waren: Eliza Doolittle in „Pygmalion" en het jonge meisje in „Het graf van de onbekende soldaat". Zij trad voorts op in revues (o.a. bij Stapper en bij Meyer Hamel), in operettes, in het cabaret en in films. Bovendien maakte zij naam als chanteuse Na de oorlog is zij nog enige malen als actrice opgetreden, o.a. bij de stichting Amsterdams-Rotterdams Toneelgezelschap, in cfe titelrol van Ve termans „Lysistrata"; bij Comedia in de titelrol van „Maya" en in een grand guignol-programma met Cruys Voor- bergh. Wat de terugkeer van Arabische vluchtelingen betreft, verklaart men van Israëlische zijde, dat Israël er ten hoogste enkele tienduizenden kan op nemen en dan in het raam van gezins hereniging. De overige vluchtelingen zouden blijvend moeten worden opge nomen in de Arabische landen waar zij zich thans bevinden. Ook Ahmed el-Sjoekeiry, de leider van de „organisatie voor de bevrijding van Palestina" heeft Bourguiba's voor stellen om over „het Palestijnse vraag stuk" te onderhandelen op basis van een in 1948 door de V.N. gedane aanbeve ling, verworpen. „Het Palestijnse vraagstuk kan slechts op één manier worden opgelost", zei hij op een persconferentie, „door het her stel van een Arabisch Palestina, zon der verdeling, internationalisatie of overbrenging van vluchtelingen naar el ders". Bourguiba's voorstel zou betekenen dat Israël o.m. de gebieden Jaffa, Haifa, Akkra en Nazareth, waar 250.000 Is raëlische Arabieren, een tiende van de bevolking, wonen, zou moeten opge ven. Israël heeft zich veel moeite getroost voor de integratie van de Arabische minderheid en haar dezelfde rechten verleend alshet joodse deel van de bevolking. In het gebied in kwestie, in het bijzonder in de buurt van Naza reth, liggen een paar van de vrucht baarste streken van Israël. (Van onze weerkundige medewerker) Vrijdagmorgen passeerde er een regenfront je in zuidwestelijke rich ting, waarna in de middag in Bra bant en Limburg ook nog enkele verspreide buien vielen, 's Mid dag was in de noordelijke helft van ons land het aprilweer belang rijk zonniger geworden. Boven Po len ligt een zwak lagedrukgebied dat bij ons een luchtstroming tus sen noord en noordoost in stand houdt. De lucht is nog licht onsta biel, zodat in de middag, zodra de temperatuur tot 13 a 15 graden stijgt, hier en daar nog een buitje tot ontwikkeling komt. Afgezien hiervan mogen wij van gunstig aprilweer spreken, waarbij zowel vandaag alsook zondag heel wat uren zon zijn te verwachten. DEN HAAG (A.N.P.). De 28-jarige Amerikaan T. H. G. heeft vrijdagavond tegenover rechercheurs van de Haagse politie bekend een moordaanslag te hebben gepleegd op de 47-jarige in de residentie als souteneur bekend staan cie H. B. De ex-vrouw van de Ameri Kaan, de 38-jarige B. E. V., is aange houden, verdacht van medeplichtigheid aan de poging tot moord, althans uit lokking van het misdrijf. De Amerikaan schoot op B., maar trof hem niet do delijk. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De oud-ministers Toxopeus en Witteveen zullen tegen prinsjesdag in de Tweede Kamer terugkeren. Mr. Toxopeus zal in het voorjaar van 1966 weer voorzitter van de liberale Tweede-Kamerfractie wor den. Welke twee zittende kamerleden hun zetel beschikbaar zullen stellen, is nog niet bekend. De V.V.D.-fractie heeft vrijdag bijna vier uur vergaderd over de terugkeer van de afgetreden ministers Toxopeus en Witteveen. Aan het slot van het be raad werd een officieel communiqué uitgegeven Daarin wordt gezegd dat de Toxopeus: fractieleider in 1966 fractie zich unaniem voor terugkeer van beide oud-kamerleden heeft uitge sproken. De heer Geertsema, thans fractielei der, stelt zich voor het fractie-voorzit terschap over te dragen aan de heer Toxopeus tijdens de algemene vergade ring van de V.V.D. in het begin van 1966. Alle leden van de V.V.D.-fractie, aldus de verklaring, zijn zich ervan be wust dat uit het voorgaande voortvloeit dat twee liberale leden hun 4-jarig mandaat tussentijds ter beschikking die nen te stellen. Zij beraden zich hier over. De fractie hoopt op zo kort mo gelijke termijn het resultaat van dit beraad bekend te zullen maken. Uit het communiqué van de V.V.D.- fractie blijkt dat er (nog) geen vrij willigers zijn die willen plaatsmaken voor mr. Toxopeus en prof. Witteveen. Uit liberale kring vernemen wij dat de Zeeuwse afgevaardigde, de heer C. Kammeraad, bij de V.V.D. nog steeds als eerste op de nominatie staat om het veld te ruimen. De heer Kammeraad zou daartoe echter weinig lust hebben. Het dagblad „Het Parool" merkte dienaangaande gisteravond op: „Uiter aard is het sneu voor de heer Kamme raad dat hij nu zou weg moeten gaan omdat hij inmiddels zijn graanbedrijf heeft verkocht in de verwachting ndfc minstens twee jaar de parlementaire schadeloosstelling van 20.000 plus on kosten te zullen ontvangen. Men mag begrip hebben voor zijn teleurstelling, maar Toxopeus had misschien ook wel liever minister willen blijven. Men moet voor zijn beginsel wat veel over hebben. Dergelijke risico's horen by de wisselvalligheden der politiek dat nu eenmaal een hard vak is. Intus sen moet men die hardheid niet over drijven. De heer Kammeraad is 63 jaar en .hij kan dus moeilijk beweren dat hij zich uit zaken heeft teruggetrokken om m de politiek te gaan. Hij is er gewoon wat eerder mee opgehouden. Indien hij als kamerlid aftreedt, krijgt hij uit de schatkist met zijn diensttijd van twee laar eerst een jaar 80 procent, daarna 65 procent van 20.000. De sociale ze kerheid beschermt ook het liberale ka merlid: van de wieg tot het graf", al dus „Het Parool". DEN HAAG (A.N.P.) Voor de ver laging van de inkomstenbelasting zal voor het hele belastingjaar 1965 'n verla ging gelden, die een kwart gedeelte be draagt van de onlangs aangenomen be lastingverlaging. Voor de loonbelasting zal van 1 juli 1965 af een tarief gelden, waarin de helft van de totale verlaging is verwerkt. Voor het hele jaar 1965 bezien komt deze verlaging van de loon belasting eveneens neer op een kwart van de totale belastingverlaging. Een belangrijk onderdeel van de ver laging is de aanzienlijke verhoging van de belastingvrije voet. De invoering van de helft van de verlaging betekent op zich zelf nog niet, dat dan al van in komens beneden die nieuwe grenzen geen belasting meer verschuldigd is. Be neden de nieuwe grenzen zou nog de helft van de belasting, die vóórdien verschuldigd is, moeten worden betaald. WILLY LAGES (Van een onzer verslaggevers) BREDA In de Bredase straf gevangenis is vrijdag de tot le venslange gevangenisstraf veroor deelde Willy Lages verhoord, in het bijzijn van Duitse justitiële autori teiten. Landesgerichtdirekttor Gott- lebe en Staatsanwalt Gnichwitz wa ren met vier advocaten tegenwoor dig bij het verhoor, dat rechter commissaris mr. E. H. Thijssen de Duitse delinquent onder ede heeft afgenomen. Lages zou ontlastende verklaringen kunnen afleggen voor tien voormalige bewakers van het Poolse vernietigingskamp Treblin- ka. Ze staan in Dusseldorp terecht, verdacht van moord. In het proces, dat sinds oktober aan de gang is, viel de naam van Lages als die van de man, die zou kunnen getui gen dat het weigeren van een bevel tot moord op joden de bewakers zelf het leven zou.hebben gekost. Van Duitse zijde zijn Lages ver schillende vragen gesteld, waarover de rech ter-commissaris vrijdag avond niets zei te kunnen meede len. De vier in Breda aanwezige verdedigers van de verdachte ex- bewakers waren: Hartwich, Bilo, Mallach en Ostrop. Volgende maand zal Lages' getuigenis in het Dussel- dorpse Treblinka-proces aan de orde komen. HILVERSUM De N.T.S. zal van avond op Nederland I van 22.45 tot 23.45 uur een directe Eurovisiereportage overnemen van de Europese judokam pioenschappen in Madrid. Zoals bekend behoort wereldkampioen Anton Geesink tot de deelnemers. Het commentaar ver zorgt Frans Henrichs. Onze speciale verslaggever geeft u bijzonderheden over de eerste wed strijddag, waarvoor wij verwijzen naar de sportpagina. DUIZENDEN FORENSEN uit de Lon- dense voorsteden zijn vrijdagochtend te laat op hun werk gekomen, doordat on der treinbestuurders een 24-uursstaking was uitgebroken om 1.25 toeslag. (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen is voor de recht bank te Middelburg een gevan genisstraf van zeven .iaar geëist tegen de 25-jarige Zierikzeese monteur C. P. van de B. De ver dachte heeft in de nacht van 14 op 15 december tijdens een ech e- lijke twist zijn vrouw Lenie R. in een wurggreep genomen. Ten gevolge hiervan is de vrouw ge storven. De raadsman vroeg pri mair vrijspraak omdat z.i. het tenlaste gelegde niet waterdicht bewezen was. De raadsman mr. J. J. van der Weel, was namelijk van mening dat het sec tierapport van de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust ruimte biedt voor eni ge twijfel m b.t. de doodsoorzaak. Mr. Van der Weel achtte de mogelijkheid niet helemaal uitgesloten dat het feit, dat het slachtoffer aan epilepsie (toe vallen) leed, een rol bij haar overlijden heeft gespeeld. Tijdens de zitting gaf dr. Zeldenrust toe dat het mogelijk is dat een sterke druk op de hals een epi leptische aanval tengevolge kan hebben. Ook beaamde hij dat een epileptische aanval tot de dood kan leiden. De doodsoorzaak is dan naar alle waar schijnlijkheid verstikking. Hoewel dr. Zeldenrust deze mogelijkheid ook in dit geval niet wilde uitsluiten, is er toch geen enkele aanwijzing waargenomen, die in deze richting zou leiden. Vol gens deze deskundige was hier duide lijk sprake van dood door wurging. Een bloeduitstorting bij het strottenhoofd heeft de plaats aangegeven waar de wurging heeft plaatsgehad. (VERVOLG ZIE PAGINA 3) (Advertenties) vakkundig verzorgd v.a. f. 10.- I HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA tussen 16 en 30 jaar; groepsgewijs of persoonlijk onder wijs. Inlichtingen en brochure worden ver strekt door Tel. 08367-212. DEN HAAG (ANP) In nio- lcnaarskringen worden pogingen gedaan om de molen weer mee te laten werken b\j de bereiding van het dagelijks brood. Men wil er twee doelen mee bereiken: een betere kwaliteit brood en het weer nuttig maken van Neder landse windmolens. De actie heeft tot nu toe bij ongeveer i ..«lit- i u j (Foto Riemens, Middelburg, ontleend aan Ontworsteld Land). complete woninginrichting MATHENESSESTRAAT 41, Achter Valkenierslaan. Breda Telefoon (01600) 42645 DAGELIJKS GEOPEND VAN 9-18 UUR OOK ZATERDAGS. dertig molenaars weerklank gevonden. Eind volgende maand hopen zij bijeen te komen om definitieve plannen te smeden. Op het ogenblik zijn er in ons land nog enkele windmolenaars, die in be perkte mate meel en bloem voor de broodbereiding vervaardigen. Lukt de actie, dan zal hun aantal vermeerderd en hun produktie vergroot worden. De molenaars zijn ervan overtuigd dat brood, gebakken van in de molen ge produceerd meel en bloem, beter is dan brood van fabrieksmeel en -bloem Hun streven heeft de sympathie van de vereniging „De Hollandsche Molen". Een molenaar, die naast veevoeder ook broodbloem en -meel bereidt en die zijn positieve belangstelling voor de actie al heeft laten blijken, legde ons uit waarom hij en zijn collega'ss brood van molenmeel beter achten dan brood van fabrieksmeel. In de molen wordt het graan nog al tijd, zoals het in de oudheid geschied de, op stenen gemalen. De zemel blijft daarbij heel en daarin zitten nu juist de voedingsstoffen, bouwstoffen en vita minen. In de fabriek, waar met walsen gewerkt wordt, blijft de zemel niet heel. Om deeg van molenmeel te laten rijzen is het natuurprodukt gist vol doende, aldus deze molenaar. In meel fabrieken worden volgens hem kunst poeders gebruikt om het rijzen te be vorderen. Molens kunnen alleen tarwe verma len, die in hoofdzaak als de kwaliteit goed is zelfs uitsluitend van Neder landse herkomst is. bouw op CONCORDIA qpbouwpolis Meer financiële zekerheid voor het gezin van een 25-jarige? Meer dan het minimum van de sociale wetten? Natuurlijk een opbouwpolis! By voorbeeld: 2.500,- op 65-jarige leeftijd 12.500,- bij eerder overlijden 25.000,- bij eerder overlijden door ongeval. Elk jaar verhoging van verzekerde bedragen met winstaandeel. Premie blijft echter 13,50 per maand of 152,83 per jaar. Alle Inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bij: CONCORDIA LEVENSVERZEKERING Hoofdkantoor: Oude noord 10 XJtrecht telefoon 0S0-1 65 91

de Stem | 1965 | | pagina 1