Voor oorlogsmisdaden geen verjaring Holland-linie eindelijk open Burton Taylor arriveren vandaag in Hoek v. Holland NA GETREUZEL WEGENS CONCURRENTIE Termijn loopt ten onsent in 1971 af ROND «dij HET BINNENHOF Omissie as Examen doen? Athenagoras aangevallen en verdedigd Bliksem sloeg in Caravelle Roer-Randstad dichter bij elkaar EEN ALGEMEEN MENSELIJKE ZAAK Notities Door: Prof. mr. W.P.J. Pompe III Amerikaanse nota Geen landmijnen met atoomlading langs zonegrens Poch veilig geland: EIS VAN 8 JAAR. Jongeman doodde zijn schoonvader J Toevallige Christen Viering Nozemprobleem Geruisloze rehabilitatie Automatisering Vrouwelijke vrouw Eigenschappen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 APRIL 1965 (Advertentie) |||in""IH||||| 1u^ - "IFOORAL in de Duitse Bonds- republiek, maar ook in ande re Westeuropese landen is sinds enige tijd de vraag actueel gewor den, of de wettelijke verjaring voor de oorlogsmisdrijven tegen de menselijkheid moet worden ge handhaafd, dan wel verlengd, dan wel geheel moet worden afge schaft. Verjaring betekent hier, dat na verloop van een bepaald aantal jaren sinds het begaan van een delict het Openbaar Ministerie niet meer het recht heeft de ver dachte voor dit delict te vervol gen, d.w.z. van de rechter te vor deren, dat deze hem een straf op legt. De termijn van verjaring is afhanke lijk van de zwaarte van het delict. Vol gens ons Wetboek van Strafrecht is deze termijn voor de lichtste delicten, de z.g. overtredingen, twee jaar. voor de zwaar ste misdrijven, d.i. die waarop de wet gever als maximum levenslange gevan genisstraf heeft gesteld, achttien jaar (art. 70). Voor de zwaarste politieke mis drijven, met de dood strafbaar gesteld bij een Besluit van de Londense Regering in 1943, is de termijn vierentwintig jaar, evenals voor de met deze straf bedreigde misdrijven van ons Wetboek van Militair Strafrecht (art. 55). De verjaringstermijn begint hier met de bevrijding, mei 1945, toen immers vervolging voor deze delic ten feitelijk eerst mogelijk werd. De mis drijven tegen het oorlogsrecht en tegen de menselijkheid werden als zodanig in ons land pas in 1947 strafbaar gesteld, zodat voor deze de verjaring in dit jaar begon. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Over het nieuwe reglement van orde, dat de Tweede Kamer binnenkort gaat vaststellen, wordt zonder twijfel nog veel ge schreven en gesproken. Dat is goed, want dat betekent, dat de belangstel ling voor het parlement toch groter is dan zij vaak lijkt, bijvoorbeeld uit opiniepeilingen. Voor wie gehoopt had, dat in dit reglement een volsla gen nieuwe visie op de volksverte genwoordiging zou blijken, moet het stuk een teleurstelling zijn. Terecht overigens, want de werkwijze van de kamer is een heel andere zaak dan de democratische inrichting, die wij Nederlanders langs wettelijke weg aan onze gemeenschap hebben gege venWanneer we in grote lijnen con stateren, dat het nieuwe reglement de kansen in zich bergt de belang stelling voor het parlementair ge beuren te doen groeien, dan betekent dat niet, dat wij geen kritiek op het werkstuk van de commissie zouden hebben. Kritiek niet op hetgeen in gereglementeerde vorm nu op tafel is gelegd, maar wel op hetgeen niet in dit reglement is omschreven. En waaraan dus kennelijk geen behoefte bestaat. Of: waarvan de meerderheid van de commissie vindt, dat er geen behoefte aan bestaat. Om het heel duidelijk te zeggen: wij betreuren het bijzonder sterk, dat aan de bijstand van de kamer als geheel en de Ka merleden individueel niets gebeurt. Geen woord over de instelling van een algemeen wetenschappelijk se cretariaat, dat het graaf- en spitwerk ten behoeve van de kamer zou kun nen verrichten. Geen woord ook over het scheppen van de mogelijkheden om de kamer als geheel beter in staat te stellen tegenspel te leveren tegen over de regering. Het nieuwe regle ment, zo is gezegd, is geboren uit de omstandigheid, dat de omvang en be tekenis van de staatstaak steeds ver der toeneemt. Daaraan moet de ka mer zich in haar werkwijze aanpas sen. Nu kan men nog van mening verschillen over de vraag of de stichting van een algemeen weten schappelijk secretariaat ten dienste van de kamer een zaak is, die in het reglement van orde moet worden vastgelegdmen had tenminste mo gen verwachten, dat de commissie over deze hoogst actuele zaak een duidelijke uitspraak zou hebben ge daan. Wat niet wegneemt, dat wij het vastleggen van een instituut voor wetenschappelijke steun aan de ka merleden in het reglement van orde als de gewoonste zaak van de wereld zouden hebben beschouwd. Wij kun nen daarom slechts hopen, dat in de ze ernstige omissie alsnog zal wor den voorzien, hetzij via een amende ment op het nieuwe reglement, het zij via de begroting voor de hoge col leges van staat, waarin aan de Twee de Kamer (of beter nog: aan beide kamers gemeenschappelijk) het op richten van een dergelijk weten schappelijk secretariaat financieel wordt mogelijk gemaakt. Met een zo sterk parlementair kabinet als het team-Cals en een oud-fractieleider als minister van Binnenlandse Zaken moet voor dit nijpende probleem met spoed een oplossing gevonden kun nen worden. Verjaring van delicten is niet vanzelf sprekend. In Engeland bestaat zij alleen voor uitdrukkelijk genoemde strafbare feiten. Van de vorige eeuw nog dateren strafvervolgingen voor moord tot 35 jaar na het begaan ervan, en zelfs een voor het stelen van een blad uit een parochie- register 60 jaar nadien. Ook in ons land waren er schrijvers, nog in deze eeuw die haar geheel verwierpen. Voor ons Wetboek is het aanvaarden der verjaring gemotiveerd met twee argumenten: le de verflauwing der herinnering aan het gebeurde, het allengs insluimeren van het publiek geweten dat eindelijk geen straf meer vordert, 2e. het allengs moei lijker ja onmogelijk worden van het be wijs (Smidt I, le druk, blz. 488). Dezf argumenten leiden niet tot de dwingende gevolgtrekking, dat de verjaring wette lijk, in bepaalde termijnen, moet worden vastgelegd. De waarde van het tweede argument zou van geval tot geval door het Openbaar Ministerie en uiteindelijk door de rechter kunnen worden beoor deeld. Blijkt aan het Openbaar Ministerie dat er geen kans meer is op voldoende bewijs, dan zal hij van vervolging afzien Zou hij toch vervolgen, dan zal de rech ter bij gebrek aan bewijs vrijspreken Ook de waarde van het eerste argu ment is van geval tot geval verschil lend. Uit de aard van de zaak werkt het tijdsverloop vlugger t.a.v. lichte delicten dan t.a.v. zware. Hiermee heeft de wetgever dan ook rekening ge houden. Maar er kunnen zich gevallen voordoen, waarbij de herinnering gedu rende een gehele generatie, en zelfs ge durende meer generaties, niet verloren gaat en het straf eisende publieke ge weten klaarwakker blijft. Zulk een ge val doet zich nu juist voor by de zwaar ste politieke delicten, met name by massamoord en deelneming daaraan, Naast de twee bij het ontwerp van ons Wetboek genoemde argumenten voor ver jaring zou men nog aan een derde argu ment kunnen denken, betrekking heb bend op de persoon van de verdachte. Heeft, zo zou men zich kunnen afvragen de verdachte er recht op, dat hij na ver loop van een bepaalde tijd met rust ge laten wordt? Onze wetgever houdt bij de regeling der verjaring voor jeudigen re kening met de persoon van de verdacb+e, immers t.a.v. iemand, die vóór het be gaan van het feit nog niet achttien jaar oud was, worden de wettelijke verja ringstermijnen tot een derde ingekort. De grondslag voor deze afzonderlijke rege ling, ingevoerd in 1905 bij de wetgeving op de misdadige jeugd, ligt wel in de deze wetgeving beheersende gedane der opvoeding. Lang nadat het feit is gepleegd zou de strafvervolging tegen deze in de jeugd gepleegde delicten geen nut hebben en vaak verkeerd werken, zo wordt deze bepaling toegelicht. Als de verdachte zich heeft gebeterd, zo gaat de toelichting voort, is er geen behoefte meer aan straf, maar als hij zich nj^t heeft gebeterd zal hi voor latere delicten toch wel in handen van de rechter val len (De Vries en van Tricht, bl. 305). Het tijdsverloop speelt in het hele recht een belangrijke rol. De tijden ver anderen en wij met hen. Een recht voor de delinquent om na de thans nog niet afgelopen wettelijke termijn verder met rust gelaten te worden zou ik aan deze algemene gedachte niet willen ontlenen, nu de wetgever zich op dit recht niet heeft gebaseerd. Voor volwassenen heeft de wetgever niet om overwegingen, aan het belang der verdachten ontleend, ter eerbiediging van hun rechtspositie, maar alleen om praktische redenen van doel matige rechtspleging de verjaring aan vaard. Zouden deze praktische redenen in bepaalde gevallen, zoals bij oorlogsmis drijven tegen de menselijkheid, vervallen, dan is het redelijk ook de verjaring te laten vervallen. Ingeval de herinnering Prof. mr. Willem Petrus Jozef Pompe werd. 10 moert 1893 in Utrecht geboren. Hij studeerde rechten aan de Utrechtse univer siteit. In 1921 promoveerde hij. Na advocaat te zijn geweest in Amsterdam en Deventer werd hij in 1923 buitengewoon en daarna gewoon hoogleraar in het strafrecht aan de Nijmeegse uni versiteit. In 1928 ging hij als zo danig naar Utrecht. Hij was op richter en leider van het Crimi nologisch Instituut in Utrecht. Op wetenschappelijke congres sen en in tal van commissies in binnen- en buitenland is hij een geziene figuur. In 1963 trad hij wegens het bereiken van de ze ventigjarige leeftijd af als hoog leraar in het strafrecht en de cri minologie in Utrecht. 11111 in 1111 mm. vieux ik n ip s e l- in Nice is een proces begonnen tegen mevr. Catherine Akbi, bijge naamd „de Calabrische tijgerin", die wordt beschuldigd van een po- gin tot moord op haar echtgenoot. Catherine schoot haar man neer. Deze moeder van zeven kinderen heeft in haar leven al twee man nen om het leven gebracht, maar beide keren werd zij vrijgesproken. De foto toont haar onder bewaking in het gerechtsgebouw. (Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten MOSKOU (U.P.I.) De Verenigde Staten hebben gisteren aan de Russische regering een diplomatieke nota over handigd waarin wordt ontkend dat op Westduits grondgebied langs de grens met Oost-Duitsland een strook met llnd- mijnen met atoomlading zal worden ge legd. In de nota werd de Russische bewe ring van die strekking „volslagen on juist' en „ongegrond" genoemd. De Verenigde Staten deden in de nota verder een beroep op de Sovjet-Unie om de „werkelijke mijnenvelden" aan de oos telijke zijde van de grens tussen Oost- en West-Duitsland te verwijderen. De Amerikaanse regering zei in de nota verder dat in Europa atoomladingen zijn opgeslagen „voor de bescherming van dit gebied", doch dat deze uitslui- tend onder Amerikaans beheer blijven. aan een misdrijf niet verflauwt en de strafbehoefte bij het volk, of bij een be langrijk deel van het volk, blijft leven, is het niet alleen gewenst ter wille van de goede gemeenschap om de mogelijk heid van strafvervolging open te houden, maar is dit ook aan te bevelen ter voor koming van private wraakoefening waar-« voor het gevaar niet denkbeeldig blijkt. Op grond van de huidige wetgeving is dit open houden alleen mogelijk indien het Openbaar Ministerie tegen een verdachte een daad van vervolging verricht, d.w.z. zich tegen deze verdachte richt met een verzoek aan de rechter om in zijn zaak een beslissing te nemen, b.v. tot het in stellen van een gerechtelijk vooronder zoek. Door zulk een daad van het O.M. wordt de verjaring gestuit, hetgeen be tekent dat de verjaringstermijn opnieuw aanvangt (art. 72 Wetboek van Straf recht) Dit middel tot vertraging der ver jaring kan echter slechts helpen als de verdachte reeds bekend is aan het O.M., hetgeen lang niet bij alle oorlogsmisdrij ven en misdrijven tegen de menselijk heid het geval is. De opheffing der verjaring zie ik niet als onrecht tegen de betrokken delin quenten. Zoals ik al opmerkte is de ver jaring niet bedoeld als bescherming van de belangen van delinquenten, maar ter wille van een doelmatige strafrechtple ging. Indien redenen voor deze doelma tigheid vervallen, zoals bij de hier be doelde delicten, is er geen reden de strafvervolging toch te verhinderen. De daaruit voortvloeiende straffeloosheid zou dan een premie, een soort beloning, zijn voor het zich zolang verborgen hou den van de schuldige. Door hem te ver volgen en te straffen na de thans nog geldende wettelijke verjaringstermijn, in geval dit door afschaffing van deze ter mijn wettelijk mogelijk wordt geeft men hem hetgeen hem toekomt. De grenzen der menselijkheid worden dan niet over schreden, hetgeen wel het geval zou zijn als men hem een onmenselijke, de per soon desintegrerende, ontredderen de, straf zou opleggen, zoalc een levenslange gevangenisstraf zonder principieel uit zicht op invrijheidstelling. Om bovengenoemde redenen lykt het my gerechtvaardigd zo niet geboden dat de verjaring voor de genoemde mis dryven vervalt. Men zou ook kunnen overwegen de wettelijke verjaringster mijn voor deze misdrijven by de wet te verlengen. Voor de Duitse Bondsre publiek is dit onlangs geschied met 4 jaren dus tot in 1969. By ons zou het recht tot vervolging dezer misdrijven verjaren in 1971. Maar is er enige re delijke verwachting dat in zes jaren de herinnering aan deze afschuwelijke misdrijven en daarmee de behoefte aan bestraffing voldoende zal zijn ver flauwd? Als deze verwachting voor het Duitse volk in vier jaren wel zou op gaan zou dit niet voor de huidige Duit sers pleiten. Wijzer dan een verlenging tot een tijd stip dat nooit met zekerheid is te bepa len is dan ook een wettelijke bepaling waarbij de verjaring voor deze misdrij ven wordt afgeschaft, ook al is zulk een wettelijke regeling voor ons land nog niet dringend. Met deze afschaffing zou den wij handelen overeenkomstig de aan beveling van de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa. Het gaat hier niet louter om een Nederlandse zaak, maar om een algemeen menselijke, in het bijzonder een Europese. Daarom zijn wij ooi betrokken bij de houding en de maatregelen der Duitse Bondsrepubliek. ATHENE (Reuter/A.F.P.) De pri maat van de Grieks-orthodexe kerk, aartsbisschop Chrysostomos, heeft vrij dag felle kritiek geoefend op de „hei denen en ketters die de oorlog voeren tegen onze orthodoxe kerk". Volgens waarnemers doelde de primaat op de oecumenische patriarch Athenagoras van Constantinopel, toen hij sprak over „de handige - samenzweerders tegen de orthodoxe leer, die streven naar univer saliteit op kerkelijk gebied". Patriarch Athenagoras wordt be schouwd als een groot voorstander van het gesprek tussen de oostelijke ortho doxe kerken, het Vaticaan en andere christelijke kerken, ter verwezenlijking van de eenheid der christenen. Primaat Chrysostomos deed zijn aan xal in een speciale boodschap ter gele genheid van de orthodoxe goede vrij dag. Intussen heeft de Grieks-orthodxe pa triarch van Antiochië en het gehele oosten, Theodosius de Zesde, „de ge hele christenheid en de beschaafde we reld in het algemeen" opgeroepen de eerbied voor en de onschendbaarheid van het oecumenisch patriarchaat van Constantinopel te verzekeren. Pa triarch Theodosius protesteert tegen de bedreiging van Turkse zijde, dat het patriarchaat van Athenagoras, te za- men met alle Griekse inwoners van Turkije, het land moeten verlaten, als represaille voor de behandeling van de Turks-Cyprioten op Cyprus. TWEE TREINEN zijn vrijdag bij Tu nis met elkaar in botsing gekomen, waarbij minstens 7 reizigers zijn om gekomen. De treinen botsten tegen elk aar onder de Bal Alleoua-brug. PARIJS (U.P.I.) Een Caravelle van de Air France is door de bliksem ge troffen. De piloot zag zich gedwongen op Bretigny, een klein vliegveld ten zuiden van Orly, te landen. Er waren 90 passagiers aan boord, die enkele minuten voor de aankomst op Orly hun veiligheidsgordels hadden vastgemaakt toen de bliksem in de cockpit sloeg. Een vrouwelijke passa gier gilde het uit. maar de meesten hadden niet dadelijk door dat er wat aan de hand was. In de cockpit hing een wolk rook. De bliksem stelde de radio buiten wer king. De gezagvoerder besloot daarop in Bretigny te landen. Via de luid spreker deelde hij de passagiers zijn besluit „wegens een ongeluk dat niet ernstig is", mede. Hij wist de machine veilig aan de grond te zetten. Onder de passagiers, onder wie barones Elie de Rothschild, was geen paniek uitgebroken. ZUTPHEN (A.N.P.) Voor het dode lijk verwonden van zijn schoonvader, is gisteren voor de rechtbank te Zutphen tegen de kernmaker G. v. d. V. (20) een gevangenisstraf van acht jaar met af trek geëist. Het gedwong enhuwelijk van verdachte met de dochter van D. was spaak gelo pen. Het meisje was naar haar ouders teruggegaan. Telkens deed Van de V. pogingen om haar te spreken te krij gen, maar hij ging daarbij zo agressief te werk, dat zijn schoonouders het meis je buiten zijn bereik hielden. Op 29 september van het vorige jaar ontmoette Van de V. echter het meisje. Van de V. sleurde haar van de fiets. Een vriendin waarschuwde daarop D. Toen deze was gearriveerd ontstond er een schermutseling, waarbij Van de V. zijn schoonvader enkele malen met een mes stak. De schoonvader dreigde met een gummistok. Na twee fatale steken (in het hart en in de leversl^gader) maakte Van de V. zich uit de voeten. SCHIPHOL (ANP) Als alles volgens de plannen verloopt zal maandag ochtend om 8 uur een groot filmspektakel pal voor de aankomsthal van Schiphol op het platform beginnen. De Amerikaanse filmster Richard Burton, de spion, die geen spion is, in de filmversie van de roman „The spy who came in from the cold" zal er uit een KLM-Lockheed Electra moeten stappen en in de aankomsthal de marechaussee-balie moeten passeren. Zijn papieren zullen worden gecontroleerd door de Nederlandse acteur Henk Molenberg in de rol van marechaussee. En op Schiphol blijft de open vraag: zal dit alles onder de even belangstellende als mooie ogen geschieden van Elisabeth Taylor, Richards beroemde echtgenote? Het fameuze füm-echtpaar wordt vanmorgen (zaterdag) per auto in hotel Huis ter Duin te Noordwijk verwacht. Ze steken de Noordzee over per dagboot van de Mij.Zeeland die om 18.30 uur in Hoek van Holland afmeert. Of Liz Taylor de opnamen op Schiphol zelf zal willen bijwonen staat nog niet vast. Het wordt een Paramount-film, geleid door de Amerikaanse filmregisseur Martin Ritt. Het is een oost-west-detective, die zich voornamelijk afspeelt bij de Berlijnse muur en in Londen, waarbij Schiphol en Noordwijk tussenschakels vor men. Burton in de hoofdrol is een ex-secret service agent. Zijn voornaamste mede spelers zijn Claire Bloom en de Duitse acteur OScar Werner. Wat het publiek tenslotte in de film zelf van Schiphol zal zien zal niet lan ger duren dan 1 minuut. Veel meer echter wordt er gefilmd in en om Noordwijk, want dat wordt naar schatting wel een stuk film van een kwartier. Deze opnamen zullen de gehele volgende week in beslag nemen. Vermoedelijk zal alles maandag 3 mei afgelopen zijn. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN Op 27 april zal het laatste stuk van 28 km der „Holland-Linie" tus sen Emmerik en Hamminkeln door de minister van verkeer en waterstaat ir. Hans Christoph Sechohm en de premier van Noordrijnland Westfalen, dr. Franz Meyers voor het verkeer worden openge steld. Dit stuk is dan al niet helemaal nieuw meer: op de 2e paasdag werd het van twee uur 's middags af opengesteld voor het naar Nederland en West-Duitsland strorriende paasvérkeer. Lang gewacht heeft Nederland op deze verbinding wel. De bouw van deze „Hol land-Linie" werd opgenomen in het „Ge neral Bereinigungsvertrag" tussen Den Haag en Bonn, dat beloofde de autobahn voor 1 juli 1965 klaar te zullei maken. Die belofte heeft Bonn gehouden. Een tweede „poort naar het westen" gaat op 27 april a.s. open. De eerste was de autobahnverbinding van Keulen naar Aken, waar via Vaals en Maastricht aan sluiting bestaat met het Nederlandse we gennet en via de „Boudewijnweg" ook naar de westkust van België. In West- Duitsland staat de ingebruikneming van de „Holland-Linie" in de nogal indruk wekkende geschiedenis van de na-oorlog- se wegen- en Autobahnbouw te boek als een hoogst belangrijke gebeurtenis, die dienovereenkomstig feestelijk zal worden gevierd. Het lijdt dan ook inderdaad geen twijfel, dat de voltooiing van de „Hol land-Linie" in de volksmond nu al „Holland-bahn genoemd een enorme verbetering zal brengen in het grensover schrijdende verkeer. Er zal na lange ja ren een einde komen aan de misère van het berijden der B-8-straatweg, die daar door zal worden ontlast van het bijzon der intensieve goederenverkeer. Het Roergebied, een „stad" met rond negen miljoen inwoners, zal in hoogstens drie kwartier Nederland kunnen berei ken. Daardoor zal het toeristenverkeer uit het Roergebied naar Nederland dat voor de Roerbewoners toch al geldt als het natuurlijk",,Ausfluggebiet" nog meer toenemen. Maar ook het handels verkeer tussen de Nederlandse havens en het Roergebied zal zoveel vlotter gaan verlopen, dat men hier kan spreken van een Europese verkeersader. Het feit trou wens, dat de havens Rotterdam en Am sterdam door de „Holland-Linie" nog sneller met het Roergebied zouden wor den verbonden, <s een van de redenen ge weest, waarom de Westduitsers met de aanleg van deze autobahn zo lang moge lijk hebben getreuzeld: zij zou n.l. de concurrentie-positie van de Westduitse Noordzeehavens nog ongunstiger maken. Zo werd er gewacht, tot ook de z.g. „Hansa-Linie", de autobahnverbinding Hamburg - Bremen - Osnabrück - Mün- ster - Roergebied een goed stuk was ge vorderd. De bouw van de „Holland-Li nie" heelt steeds gestaan onder het slech te gesternte van de concurrentie tussen de Nederlandse en Westduitse havens. De oorspronkelijke bedoeling was, dat de „Hansa-Linie" en de „Holland-Linie" te gelijkertijd gereed zouden komen. Het aandringen van Nederland op een ver snelling van de aanleg der „Holland-Li nie" heeft er tenslotte toe geleid, dat deze ban werd gebroken. De „Hansa-Li nie" komt pas volgend jaar gereed. krant „Ik ben maar een gewone Roomse jongen", zei de man en dat was hem aan te zien. Te horen trouwens ook, want hy leverde het commentaar dat vandaag de dag overal te horen is waar maar Roomsen samen zijn. Hy was niet tegen vernieuwing, o nee, hij was altyd by de tijd geweest, dat kon ik gaan navragen. Maar wat men nu allemaal deed, dat ging toch alle perken te buiten. „Neem nou de liturgie, mijnheerik ben toevallig lid van een zangkooren toen luisterde ik al niet meer! Want zo gaat het altyd: er moet natuurlijk een hoop veranderd en vernieuwd worden, natuurlijk, mits men maar niet aan dat ene plekje komt, waaraan ik nou toevallig gehecht ben. Er zullen best vele oprecht-verontruste lieden zijn, maar de meesten zijn gewoon kleine mensjes met kleine gehechtheidjes: Men doet tegenwoordig maar in de verkering („ik ben toevallig al ze ventig jaar") er'zal weer een sterker gezag moeten komen („ik ben toevallig jonkheer zus-en-zo") zoals de priesters er tegenwoordig bijlopen(„ik ben toevallig leve rancier van priesterkleding") al dat gepraat over geboortebeperking(„ik heb toevallig zelf tien kinderen") waar al die leken tegenwoordig over menen te moeten praten(„ik ben toevallig hoogleraar in de theologie"); alsof al die gestudeerde theologen het maar weten(.,ik kon toevallig zelf niet zo goed meekomen") nou hebben ze ook nog bezwaren tegen de Stille Omgang(ik heb toe vallig een broodjes winkel in Amsterdam") dat oecumenisch gedoe hangt me langzamerhand de keel uit(„ik ben toevallig bekeerling") ik zie niet in waarom er nou alles veranderd moet worden(„ik ben toevallig lui"), neen, dat hoor je veel minder! En zo trekt de mopperende karavaan verder en ieder struikje langs de weg is geschikt om je er met hart en ziel aan te hechten. Het zal wel een illusie zyn, maar ik hoop nog altijd iemand te ontmoeten, die gewoon verder durft te gaan en die uit de grond van zijn hart kan zeggen: „De Heer zal bij ons blijven en de rest kan me niet zo veel schelen(„ik ben toevallig christen") (Missie '65) Over de paasviering van duizenden voetbalfans valt de schaduw van zorg, spanning en zenuwen. De belangrijke wedstrijden, die het programma van de KNVB vermeldt, drukken niet alleen een last op de spelers, maar ook (misschien zelfs vooral) op de hartstochtelijk meelevende supporters. En: „In de onderste regionen van de ere-divisie zijn DOS, NAC, Go Ahead en Sittardia in een hevige slag-om-het-behoud gewikkeld. Ze leven van daag en morgen geconcentreerd naar*hun wedstrijden .toe". Aldus op paas zaterdag een katholiek ochtendblad. Er is niets mee miszegd. Het zal wel waar zijn. Toch moest men hier eens één moment bij stilstaan. Om nog eens te constateren, dat voor velen de paasviering volkomen is losgegroeid van het eigenlijke feest zelf, en van zijn betekenis. Pasen is, „dank" zij ook de vrije Goede Vrijdag vaak eenvoudig een bruikbaar motief geworden voor vier dagen vroege va kantie en voor niets méér. Velen zullen de afgelopen dagen dan ook ver loren achten in regen en wind, hagel en sneeuw. Want zij zijn er aan gewend geraakt, naar Pasen vooral uit te zien als naar topdagen van het toerisme. Neen, het record is niet gebroken. Wel laken we het nog altijd in de communisten, dat zij de zondag tot een gewone dag (hebben) willen ont luisteren. Maar gebeurt in het christelijk geheten Westen van binnenuit eigenlijk niet steeds meer hetzelfde, naarmate het vrij-van-werken het be langrijkste kenmerk van zon- en feestdagen is geworden? (Noordhollands Dagblad) Er zijn duizenden jonge mensen, die een hoog loon verdienen, doch geen „vrije" tijd hebben: zij studeren, zij bouwen aan hun toekomstig geluk. Dat anderen dat niét doen, is allereerst, de schuld van de ouders. Het nozemprobleem is allereerst een gezinsprobleem. De ontkerstende mens vervalt tot nieuw kwaad. Welvaart is, zoals alle andere kostbare zaken, voor de een een stap ten hemel en voor de ander een stap naar de hel. Altijd weer moeten vraagstukken van sociale aard religieus bezien worden. Er is echter méér. Hoezeer men ervan overtuigd mag zijn, dat de misdadiger moet worden opgevoed, hij moet óók worden gestraft en de samenleving moet tegen hem beschermd worden. Politie en justitie zijn er tot handhaving van de gerechtigheid en ter bescherming van de bevolking. Terreur kan niet getolereerd worden. Een samenleving die in arren moede terreur toelaat of die niet meer beteugelen kan, is ernstig verziekt. (Trouw) Tegelyk met het bericht, dat dr. A. Terruwe door het Heilig Officie in ere is hersteld, werd door het KNP meegedeeld dat de emeritus-hoog leraar prof. mr. W. J. A. J. Duynstee C.ss.R. naar Nijmegen zou verhuizen. Voor insiders was het duidelijk dat hier geen sprake kon zijn van een toevallige samenloop. Toen dr. Terruwe zich fel tegen het Heilig Officie ver weerde, had prof. Duynstee er al enige jaren Romeinse ballingschap op zitten. In 1957 een jaar na zijn afscheid als hoogleraar ging prof. Duynstee naar Rome. Pas in de zomer van 1960 werd hem toegestaan enige weken in Nederland te verblijven. Tegen Kerstmis 1960 werd zyn terugkeer defi nitief, hoewel hij als domicilie niet Nijmegen maar Amsterdam kreeg toegewezen. Dr. C. W. van Boekei vatte in zijn proefschrift „Katharsis" geheten, (Utrecht 1957) de kern van het conflict zo samen: „Wat Aristoteles gedaan heeft tegenover de al te haastige conclusies en aanvallen van Plato op het gevoelsleven, heeft Duynstee gedaan tegenover de haastige conclusies van moralisten die geschrokken waren van de diepte-psycliologie." Zolang prof. Duynstee nog in Amsterdam verbleef hing er de schaduw van een kerkelijke maatregel. Nu is die laatste smet uitgewist. Geruisloos. Prof. Duynstee houdt niet van conflicten; nog minder van applaus. Hy is eeii wijs man, waar tallozen in de Nederlandse kerkprovincie met grote dankbaarheid van kunnen getuigen. Wij sluiten ons gaarne aan by allen, die hun vreugde hebben uitgesproken over de openlyke rehabilitatie van dr. Terruwe door het Heilig Officie. Het eerherstel van prof. Duynstee is geruislozer geschied. Men moet er even verheugd over zijn. (De Nieuwe Linie) Voor een bepaalde groep personen zal ei- bij automatisering onvoldoende werk overblijven, nl. voor de ongeschoolden en zwak-begaafden, niet ge schikt voor verdere opleiding. Dit proces kan worden vertraagd 'door ver kor ting van de werktijd, in de USA is in sommige beroepen de werk tijd al teruggebiacht van 31 tot 25 uur per week en er wordt rekening gehouden met een vermindering tot 20 uur per week. Daarentegen wordt er een steeds groter beroep gedaan op hooggeschoold personeel, dat, gezien de natuurlijke begaafdheid van een populatie, altijd in minder dan de gewenste mate beschikbaar zal zijn. Voor deze groe pen is er dus geen sprake van werkloosheid en ook zal hun werktijd steeds langer zijn dan van de eerstgenoemde groepen. Een conjunctuurstijging in de USA heeft onmiddellijk een verhoogde viaag naar geschoold personeel tot gevolg en terwijl de waarde en omvang van de produktie stijgen, blijft 5 a 6 pet. van de bevolking, behorende tot de minder begaafden en ongeschoolden, permanent zonder werk. Er ontstaat dus de tot dusver nog niet gekende situatie van lang en hard werkende hoofdarbeiders en licht en kort werkende handarbeiders Voor deze laatsten zal een passende vrijetijdsbesteding moeten worden Er bestaat nog steeds een sterke waardering van de man voor de nvrouwelyke vrouw'; hoe vrouwelijker het meisje, hoe mannelijker de man zich voelt. Meisjes, die zich toeleggen op deze vrouwelijkheid die met behulp van kleding, make-up en gedrag een zorgvuldig uitgekiend vrouwtje bouwen, zijn voor mannen aantrekkelijk. Het werkende of studerende meisje, met veel liefde voor een vak, mist veelal de tijd en de belangstelling voor dit op zichzelf boeiende spel, en mist daar- a oor ook. vaak de aandacht van de andere sekse, en de liefde. En zelfs al presenteert ze een goede vrouwelijke show, dan heeft haar vak zelden of nooit in die presentatie een plaats. Grote aandacht voor een vak is eerder een belemmering dan een pluspunt in de ver houding met de man. In het vreemd dat veel meisjes alleen al door de normaal vrou welijke wens om aantrekkelijken populair te Zijn worden afgeschrikt <an mannelijkeberoepen, en liever inhaken bij de rij giechelende riendinnen met de tijdelijke vrouwelijke beroepen? Vrouwelijke eigenschappen rijn eigenschappen waarvan mannen denk.n dat vrouwen ze hebben. en (Alg. Handelsblad)

de Stem | 1965 | | pagina 19