af Haan ngen Collega's rechtvaardigen korpschef Goese politie „PERSOONLIJKE EER GEMANGELD OM KLEINGEESTIGE REL' Op zoek naar een nieuw type varken Prinses Beatrix aanwezi steenlegging „Zilveren f ITISGH Koopavond ONTDEK 2 ENIGSZINS GRIMMIGE AFSCHEIDSBIJEENKOMST Scholieren oost-Zeeuwsch- Vlaanderen Nieuwe gebouwen officieel in gebruik genomen Twee Osse industrieën stichten proefbedrijf CIRCUSHOND KWIJT Hengelwedstrijd te IJsendijke form TOP-FORM nmentaar en. EXAMENS ISSER K00LE OOGWATER Morgen PE -n Spannende finales in Terneuzen Raad Borssele wil kleuterschool FEEST BIJ ZUIVELFABRIEK WALCHEREN top meubelexpositie Algemeen belang Soekarno ontstaan deze mee te vle- met deze maatregel het vernieuwingen is bereikt, )ezien. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 APRIL 1965 ig Welvaartsbevordering int (WEB) heeft in het 1 van haar industrieel ont- [»lan voor West-Brabant dat de acht bruggen euwe Schelde-Rijnverbin- its een doorvaarthoogte neter zullen hebben. Dat at het kanaal niet bevaar- jn voor: arders boven 250 bruto- •ton met een vaste maat; gde drijvende bokken; pen, groter dan 1000 bru- iterton; pen in aanbouw of voor >P- rking. zo meent de WEB. n niet onbelangrijke waar- eriug van de nieuwe vaar- tl met het oog op de steeds e coastervaart. zijn ook vragen de Kamer en ex-minister en antwoordde daarop dat gbaar maken van de brug- >5 miljoen gulden meer zou i dat kustvaarders West- kunnen bereiken via het >or Zuid-Beveland, het Ha- of de Rotterdamse Water bedrag van 25 miljoen is ar een-tiende van de to rnde kosten. Pennywise, lisb? VBOUWVAKSCHOOL TE MIDDELBURG den Berge. Bruinisse; B. M- «endijke; M. A. G. Cerpentier. J. A. Janse, Middelburg; A. Grijpskerke; K. Koppejan, P. L. de Kunder, Ovezande; ;en jr.. St.-Laurens; P. J. Mar- inde; A. Melse, Serooskerke; Ovezande; A. J. M. Nobus, indee. Kamperland; J. J. Ste- nisse; L. L. M. de Theye, J. M. Verhulst, Biezelinge; C. >re. (Advertentie) zaterdag 24 april: Hansweert 24; Terneuzen: 8.26 en 20.56: 7.58 en 20.28; Wemeldinge: 1)3. jl'RC iir Wat een vtouw. 14 j. 9.30 uur Vernietingingscom- ikini. 14 j. en Gehoorzaal 20 uur Lezing ir De goden van de wraak. bouw 20 uur Verg. Alg. Agra- sdrijfsbond. PE rte Expositie werken van Jaap 'ol en Hans de Jong. SN uur Veel liefs uit Moskou, KOEWACHT >rp 19.30 uur Schieting. N uur De wraak van de Saraden, 20 uur Tom Jones, 18 j. JRG iur Wat een vrouw, 14 j. 9 en 21.15 uur Vernietiging5* 0 Bikini, 14 j. en 21 uur De godin van de j. >ouw Speld] esbeurs. erg. Zeeuwse schietbond. «schooi Postzegelbeurs. EN 1 19 en 21 uur Tom Jones, 18J- en 21 uur De wraak van de 14 j. sschool 14.30 uur Opening IOUW. te Expositie werken Jaap v ans de Jong. 'EN 0 uur Polenbloed. tE i 20 uur Wonderful life,"®-*- GENT 20 uur Atlas. s 11 uur Jaarverg. Prov. VVV. *E k 19.30 uur Jerry Lewis. 20 uur Brug over de Kwai. nan 15 uur Schieting. EN 0 uur Veel liefs uit Moskou, uur Dat ogenblik van liefde. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het afscheid van inspecteur S. E. Siebels, korpschef van de Goese gemeentepolitie, is van politiezijde een manifestatie geworden tegen „wat zijn bur gemeester in zijn nadeel te zeggen had". De bijeenkomst in de Korenbeurs te Goes werd een in geen enkel opzicht ingehouden reactie van officiële politiefunctiona rissen op de beschuldigingen, die enige tijd geleden tegen inspecteur Siebels zijn ingebracht, en op het onderzoek dat naar aanleiding daarvan op verzoek van bur gemeester mr. F Huber van Goes door de rijksrecherche is ingesteld. Zoals gemeld heeft dit onderzoek geen enkel strafbaar feit aan het licht gebracht. Niettemin heeft burgemeester Huber de heer Siebels per 1 mei a.s. ontslagen zonder daarbij de eer aan de heer Siebels te laten. .„Dat juist deze man het nu moet tref fen, dat hij na zoveel jaren trouwe dienst openbaar aan de kaak moest worden ge steld is voor ons, korpschefs van Zeeland en Noord-Brabant, een moeilijk te ver werken zaak geweest", aldus de heer H. L. Pijls, commisaris van politie te Breda, die sprak als voorzitter van het r.-k. hoger politiepersoneel ki Nederland en als voorzitter van de Zeeuwse en Bra_ bantse korpschefs. „Zijn persoonlijke eer is op onheuse wijze gemangeld en dat alles omwille van een kleingeestige rel, die een veeg teken is in een tijd waarin juist zo nadrukke lijk gestreefd wordt naar goede inter menselijke verhoudingen. Liever had ik met u voor een ambtenarengerecht ge staan om een detournement de pouvoir (misbruik van macht, Red.) te bewijzen, maar u bent genomen op het scherp van de snede van een wettelijk gerechtvaar digde burgemeester lij ke beslissing, waar tegen geen verweer mogelijk is. Dit was een kwalijke zaak. Als gezagsdragers zich zó tegen gezagsdragers gaan keren dan vrees ik voor het gezag zelve. Het is natuurlijk het goed recht van de plaat selijke autoriteit om een ambtenaar te oud of niet modern genoeg te vinden, maar dan zijn er tien andere middelen te bedenken, die beter, passender en men selijker zijn", zo meende de heer W. Dijs, landelijk voorzitter van de r.-k, bond van politie-ambtenaren „St.-Mi- chaël". De heer B. van de Werf, hoofdcommis, Inspecteur Siebels bekijkt de heinsaris van politie te Eindhoven, die de (Van onze correspondent) VLISSINGEN „Opsporing van circushond verzocht". Dit verzoek richtte de Belgische gendarmerie aan de Nederlandse rivierpolitie in Zeeland. Gisterochtend om half twaalf sprong namelijk op de Wester- schelde ter hoogte van boei 58 bij het Konijnenschor een circushond overboord van het Belgische zee vaartuig „Escoud". Het dier be hoorde tot de lading en is voor de eigenaar bijzonder waardevoL Er bestaat alle kans dat het beest naar de wal is gezwommen en nu er gens rondloopt. Wie dus een hond ziet die malle kunstjes doet. moet zich maar even in verbinding stellen met de poli tie. Dan komt alles op zijn pootjes terecht. toegekende zilveren St.-Michaël- plaquette IJZENDIJKE In IJzendyke wordt zondag 2 mei een internationale zeehen- gelwedstrijd gehouden. Deze wedstrijd die ieder jaar een enorme belangstelling trekt, wordt voor de 9e maal georganiseerd. En ook nu stromen de inschrijvingen weer vlot bin nen. Elke postbestelling verhoogt dit aan tal zodat nu reeds 300 deelnemers waar onder veel buitenlanders zijn ingeschre- Ook de prijzenlijst mag er zijn. Voor een totale waarde van f 3000.is er te verdienen door de winnaars van de wed strijd, die aan de Westerschelde-oevers wordt vervist, terwijl iedere deelnemer een fraaie herinneringstegel ontvangt. Ter bestrijding van de kosten wordt een groots opgezette loterij gehouden waarvan de hoofdprijzen draagbare ra dio's zijn. De inschrijving wordt gehouden in lo kaal „de Does", de weging na afloop in 't jeugdgebouw. Ter omlijsting van 't geheel zal er een vaandelconcert worden gehouden door een muziekgezelschap en de drumband van Jeugdbelang, terwijl ook de winkels de gehele dag geopend zijn en de jeugd in de danszalen terecht kan. loopbaan van de heer Siebels van het begin af aan heeft gevolgd, liet een brief voorlezen waarin hij tot uiting heeft gebracht dat „het niet van tact en goed bestuursbeleid getuigt om deze car. rière op deze manier af te breken". Het was z.i. niet moeilijk geweest „voor een happy-end te zorgen". De heer H. Wijgergangs* die de heer Siebels als voorzitter van de afdeling .Midden-Zeeland van St.-Michael is op gevolgd, zei: „Het doet ons zeer veel leed dat u op deze wijze afscheid van ons moet nemen. We gaan heel veel aan u verliezen". En de heer Siebels zelf: „Ik had deze zelfde bijeenkomst liever ten stadhuize gezien. In kan, en dat spijt me nu nóg, met de burgemeester helaas niet over weg. En daarom heeft hij me dit aange daan". Zeeuwse bejaarden op beeldbuis (Van een onzer verslaggevers) GOES Ongeveer 350 bejaarden krijgen voortaan door bemoeiingen van de respectieve wijkgebouwen, bejaardensociëteiten, rusthuizen etc. bejaardengymnastiek. Van de zijde van de oudjes is er heel veel animo voor deze lichaamsoefeningen. Met hoeveel plezier en toewijding deze bijzondere lessen wel gevolgd worden is vanavond te zien op de televisie. In het kader van een So- cutera-uitzending maken ongeveer 25 Zeeuwse bejaarden gymnastische oefeningen, waarvoor de opnamen op 12 april werden gemaakt in hetwijk- gebouw van het Groene-Kruis te Kruiningen. De uitzending is te zien op het eerste net van 10.40—10.45 uur. VOORZITTER W. DIJS De heer Pijls toonde in zijn toespraak met name respect voor de houding van de heer Siebels tijdens en na de gehele affaire. „Zelfs toen men meende dat het mogelijk was hem de kroon van het hoofd te rukken heeft collega Siebels ge zwegen. En ook na zijn pensionering hoeft niemand bang te zijn dat collega Siebels ZIJN boekje eens zal open doen want alles wat maar riekt naar weer wraak is deze man vreemd". De heer Pijls schetste de bijzonder mooie carrière, .die de heer Siebels ge heel op eigen kracht heeft gemaakt'. Trouwens: ook de brief van de hoofd commissaris, van Eindhoven loog er niet om. Tijdens de oorlog toonde hij zich op een zeer mpeilijke post een „moedig, rus tig, bescheiden, vakbekwaam en volko men betrouwbaar man". Zijn vroegere hoofdcommissaris achtte hem zonder enig voorbehoud geschikt voor korpschef in Goes. De heer Van de Werf maakte voorts gewag van het im- proyisatietalent van de scheidende korps, chef hetgeen tot uiting is gekomen in een tijd dat er niet genoeg geld ter be schikking werd gesteld om de technische uitrusting van het Goese korps te mo derniseren. De hoofdcommissaris van Eindhoven noemde hem kortweg een man, die al- V, Vtr boven de middelmaat uitstak. De heer Siebels ontving uit handen van de heer Dijs de zilveren St. Mi- f p quette: niet alleen uit erkente lijkheid voor hetgeen de heer Siebels voor de-organisatie heeft gedaan, maar ook „om» onze schrik tot uiting te bren gen over hetgeen hier is kunnen ge beuren De korpschef uit Brabant en Zeeland boden het boek „De opgang en onder gang van het derde rijk" aan, „waarin u ziet", aldus de heer Pijls, „dat veel kwaad zichzelf straft". De bijeenkomst in de Korenbeurs werd o.a. bijgewoond door alle korps chefs uit Brabant en Zeeland, die niet door dringende zaken verhinderd wa ren. Ook de leden van het Goese poli tiekorps (de „zwarte schapen" uitge zonderd) woonden deze enigszins grim mige afscheidsbijeenkomst bij. Gisteravond waren de inwoners van Goes in de gelegenheid afscheid van inspecteur Siebels te nemen. Zij heb ben daarvan op ondubbelzinnige wijze gebruik gemaakt. Aan het ein van de receptie heeft de muziekvereniging Eu- phonia de scheidende inspecteur en zijn gezin nog een serenade gebracht. (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE. De raad van de ge meente Borssele heeft donderdagmiddag besloten stappen te ondernemen om de bouw van een nieuwe christelijke kleu terschool te realiseren. Verder machtig de de raad hef college van b. en w. inci denteel vergunningen te verstrekken om te dansen in het verenigingsgebouw. Dit voorstel werd met 4 tegen 2 stem men aangenomen. Het zal dus niet regel matig dansen zijn in het verenigingsge bouw. Voor tractatie van de schoolkinderen op 5 mei bij de herdenking van de be vrijding werd 350 gulden gevoteerd. In eerste instantie had het gemeente bestuur van Borssele bezwaar tegen ver groting van de nertsenfarm van de heer G. de Man. Dit zou in strijd zijn met de algemene politieverordening. Daarom diende de heer De Man een bezwaar schrift in bij de raad. Alsnog zal ge tracht worden aan de bezwaren van de heer De Man tegemoet te komen. Voor beplanting van de groenstrook langs de Zuidsingel, bedoeld als afschei ding tussen de oude kom en het uit breidingsplan, gaf de raad 5000 gulden. Te zijner tijd zal de rijbaanbreedte van de Zuidsingel vergroot worden. De woningwetwoningen Zuidsingel 20. 22, 24, 32 en Noordsingel 21 werden aan hun bewoners verkocht. Na de officiële opening maakte burgemeester Drijber met de ande re genodigden een rondgang door de nieuwe melkfabriek. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Burgemeester mr. J. Drijber heeft donderdagmorgen de oficiële opening verricht van het nieuwe gebouwencomplex van de Coöperatieve Melkinrichting en Zuivelfabriek Walche ren aan de Poelendaelesingel. Hij zette daartoe een transport in beweging, dat symbolisch de distributie van het eind- produkt weergaf. De nieuwbouw die een bedrag vergde van ongeveer vier miljoen gulden is sinds geruime tijd in gebruik. Na een bezichtiging kwam het gezelschap bijeen in de schouwburg. De melkinrich ting Walcheren is in 1916 begonnen in een kleine boterfabriek en werd in 1925 in een nieuw gebouw gehuisvest. Van deze fabriek wordt nog geen gebruik gemaakt. Uitgewerkte plannen wachten echter op goedkeuring om deze gebouwen te vervangen door Nieuwbouw. De melk inrichting ontstond in de 'tijd dat men nog niet veel vertroüwen had in het coöperatieve bestel. De groeiende saam horigheid onder de Walcherse veehou ders maakte in dë loop der jaren de verdere ontwikkeling mogelijk. De heer Poppe bracht daarvoor nog eens dank (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op enkele terreinen van het Zuidersportpark zijn gisteren de finales van het schoolvoetbaltoernooi in Oost-Zeeuwsch-VIaanderen afgewerkt. In alle drie afleveringen werd felle maar sportieve en attractieve strijd geleverd De spanning bleef er veelal tot het laatst in. Dat blijkt wel uit het feit dat in twee (Advertentie) op onze permanente de nieuwe mogelijkheden voor gezellig en stijlvol wonen. U bent van harte welkom bij N.V. Jan Hendrikx BOSSTRAAT 1 BREDA TEL. 01600-30635 officieel erkend TOP-FORM adviseur afdelingen de voornaamste titelpreten- denten met hetzelfde aantal punten op de eerste plaats (en) eindigden. Het doel-l gemiddelde was bepalend bij het opma ken van de ranglijsten. Dat had geen ernstige gevolgen voot de elftallen, die als tweede uit de bus kwamen; de twee eerst geplaatste elftal len van elke afdeling mogen de kleuren van hun respectievelijke scholen gaan verdedigen tijdens de Zeeuwse finales, die in de pinkstervakantie in Vlissingen zullen worden afgewerkt. In de afdeling A won de St. Willibrordusschool uit Hulst, in de afdeling B. het tweede elf tal van het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen. Het elftal van de Hulster Cle- mens-ulo eigende zich de titel toe in de C.-afdehng. Broeder Leontius uit Hulst reikte de - fel begeerde - prijzen uit, ove rigens niet nadat, hij scheidsrechters en leiders had gedankt voor de verleende medewerking. De uitslagen waren: afdeling A.: Her-' vormde school Terneuzen-Zuidlandschool Terneuzen 0-1; Koewacht-St. Willibror dusschool Hulst 0-4, Zuidlandschool-Koe- wacht 3-0, Hervormde school-St. Willi brordusschool 1-2 Zuidlandschool-St Wil librordusschool 0-0 en Hervormde school- Koewacht 0-2, Stand: 1 St. Willibrordus school, 2 Zuidlandschool, 3 Koewacht 4 Hervormde School. Afdeling B.: L.T.S. 2 Hulst-L.T.S. 3 Hulst 2-0, P Hondiuslyceum 2 Terneuzen- openbare U.L.O 2 Terneuzen 5-0, open bare U.L.O. 2-L.T.S, 2 0-0, P. Hondius 2- L.T,S, 3 3-0, P. Hondius 2-L.T.S. 2 4-1 openbare U.L.O, 2-L,T,S, 3 0-1 Stand: 1 Petrus Hondiuslyceum 2, 2 L.T.S. 2 3 L.T.S. 3, 4 openbare U.L.O. 2 Afdeling C.: Clemens-U.L.O. Hulst- L.T.S. 1 Hulst 2-0, L.T.S. 1 Terneuzen- openbare U.L.O, 1 Terneuzen 1-3, open bare UL.O.-Clemens-U.L.O. 0-2, LTS 1 Terneuzen-LTS 1 Hulst 1-0, Clemens- U.L.O.-L,T.S. Terneuzen 1-2, openbare U.L.O,-L.T.S. 1 Hulst 4-1. Standr I Cle- mens-ULO, 2 openbare ULO, 3 LTS Ter- neuzen, 4 LTS Hulst Prinses Beatrix, geflankeerd door twee Amemuidense boerin nen, poseerde samen met de ar chitect, de aannemers en de bou wersvan „Het Zilveren Schor" voor onze fotograaf. aan ere-voorzitter S. Semonse. Waarde ring toonde hij ook voor het werk van directeur L. Lampert die sinds zijn be noeming in 1960 plannen uitwerkte, waar van de laatste uitbreiding een onder deel vormt. De coöperatieve melkinrichting Wal cheren telt 850 leden en verwerkt per jaar ongeveer 24 miljoen kg melk. Bur gemeester Drijber, die door de fabriek een geschenk werd aangeboden, gewaag de van een grote durf van de Walcherse veehouders en toonde bewondering voor de opzet van de nieuwe fabriek. Hiij wees op de snelle ontwikkeling in de landbouw en veeteelt en zei dat Middelburg altijd graag het landbouwcentrum van Walche ren wilde blijven. Het openingsprogram ma bestond verder uit een koffietafel, een receptie en tot slot een diner. (Advertentie) ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT In de onderlinge verstandhouding tui sen de werknemers- en werkgevers^ organisaties is de laatste tijd een aan- zienlijke verkoeling ontstaan. Over en weer worden stekelige opmerkingen gemaakt en waar men vroeger geneigd zou zijn geweest geschilpunten aan een tafel met elkaar uit te praten worden nu meteen de jasjes uitgetrokken en de mouwen opgestroopt. De oorzaak van de geprikkelde stem ming in het georganiseerde bedrijfslef ven ligt in de steeds maar voortduren de krapte aan arbeidskrachten. Daar om komen de spelregels van het loon- en prijsbeleid onder zware druk te staan en wordt het de voormannen van de vakbeweging en de werkgevers erg moeilijk gemaakt hun resp. achterban in het gelid te houden. Straks zal er onderhandeld moeten worden over de uitkering ineens, die de vakcentrales vragen op grond van het feit, dat de economische ontwikke ling dit jaar gunstiger is dan aanvan kelijk was aangenomen. Wil er een re sultaat uit de bus komen, waarmee ook de economische ontwikkeling in Ne derland op langere termijn is gediend dan zal er voordien toch wel iets moe ten veranderen in het onderhanden lingsklimaat. Anders worden er brok- ken gemaakt. Men komt er niet als men de eigen moeilijkheden blijft afreageren op de ander. Het voornaamste is dat de in nerlijke eenheid zowel aan de kant van de werkgevers als aan de zijde van de vakbeweging wordt hersteld. Men moet over de frustraties van vandaag heen kunnen kijken naar de ontwikkeling op langere termijn. En dan moet men tot de conclusie ko men, dat in een land als Nederland alle partijen gediend zijn met een goed overleg tussen werkgevers en werkne mers. goekarno is nog eens uit zijn slof ge schoten met vuurwerk tegen Neder land en gestook tegen een volksstem ming op West-Irian, het vroegere Ned, Nieuw-Guinea. Velen in Nederland worden nog al tijd door gewetenswroeging gepijnigd, wanneer de volksstemming op het eiland in het geding komt. Prompt is dat ook nu weer het geval. Maar Soe karno heeft het dan ook een beetje bont gemaakt. Volgens de eerste pers berichten zou hij gezegd hebben, dat er geen noodzaak meer is de beloofde volksstemming in 1969 te houden, om dat Indonesië geen lid van de Verenig de Naties meer is. Maar prompt kwam de officiële lezing: Soekarno had al leen maar gezegd: „Waarom zouden wij een volksstemming moeten houden? In de eerste plaats is West-Irian door de hele wereld erkend als grondgebied van Indonesië, in de tweede plaats zijn wij geen lid meer van de Verenigde Naties". Zelfs diplomatieke fijnproe vers zullen het moeilijk vinden het verschil op te merken. Daarom gaf de Indonesische ambassade in Den Haag er maar meteen de zeer verrassen de oplossing bij: „Het gaat hier over een probleem, dat te zijner tijd door Nederland en Indonesië samen moet worden opgelost". Het verwondert ons niet dat de heer Luns nu maar op het allerhoogste niveau opheldering heeft gevraagd. Er moet dus nog een sisser komen tot besluit van dit stukje vuur werk. In de gloed ervan hebben we overigens weer duidelijk de uitslag van de volksstemming van 1969 gezien. De Papoea's zullen blijven wat zü al drie eeuwen zijn geweest: verwaarloosd volkje uit het achterhuis van Indo nesië. (Van een onzer verslaggevers) OSS. Twee vleesverwerkende in dustrieën Hartog en Zwanenberg te Oss gaan op een terrein van 40 ha in de gemeente Venray het grootste onder zoekingscentrum voor varkens inrichten dat Nederland kent. De houw ervan zal ongeveer Z mil joen gulden kosten. Er zal een aparte n.v. opgericht worden waarin beide be drijven elk voor de helft deelnemen. Het plan van de twee ondernemingen is opnieuw een teken dat er in de Ne- (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN Heel Arnemuiden stond gisteren op zijn kop. Van alle huizen wapperde fier de vaderland se driekleur. Dit omdat de eerste steen gelegd werd voor het jongerenontmoe tingscentrum „Het Zilveren Schor" aan het „Veerse Meer". By dit feestelijk gebeuren was ook prinses Beatrix, lid van de raad van advies van de stichting „Zilveren Jeugdcentra", aanwezig. De Stichting „Zilveren Jeugdcentra" bouwt twee ontmoetingscentra met het kapitaal, dat koningin Juliana en prins Bernhard bij hun zilveren huwelijks feest in 1963 ter beschikking stelden, waarbij nog werd gevoegd het nationale geschenk. Alvorens echter de eerste steenlegging werd verricht was er om elf uur een ontvangst in het verenigingsgebouw te Arnemuiden. Naast prinses Beatrix, die gekleed was in een donkerblauw met een fijn licht streepje doorweven man telkostuum, waaronder zij een licht truitje droeg en verder nog een hoedje van gebroken wit, was ook de waarne mend commissaris der koningin in Zee land, de heer M. J. van Poelje, aanwe zig. De voorzitter van het bestuur der Stichting, pater W. A. M. Alting vorn Geusau ofm, Alverna (Gld.) verwel komde de aanwezigen. Hij noemde „Het Zilveren Schor" een troetelkind. Bij het zoeken naar een bouwkundige gestalte is er vanuit gegaan, zo zei hij, dat er diverse activiteiten in moeten plaats vinden zoals bezinning, sport, spel, ont spanning, discussie, etc. „De sfeer moet er gezellig zijn, maar tegelijk reëel". Architect Onno Greiner lichtte aan de hand van een maquette de inrichting van het gebouw toe. „Het gebouw moet een middel zijn om dit doel te berei ken", aldus spreker. Vervolgens vertrok men naar het aan het „Veerse Meer" gelegen bouwter rein. In een opgestelde muziekkiosk speelde daar de 60-man tellende PTT- harmonie uit Breda enige vrolijke no ten. Heel Arnemuiden leek uitgelopen. Prinses Beatrix arriveerde ook hier weer met de auto. Op de plaats waar later in de ont- vanghal van het centrum de open haard komt, werd door vier kinderen een muurtje gemetseld. Eerst hanteer den met vaardige hand twee meisjes van de lagere school te Arnemuiden, Leuntje Schroevers en Janna Schets, de troffel. Daarna kwamen twee jongens van Zeehospitum „Zonneveld", Wim Segeler uit Vlissingen en Dirk Albregt- se uit Breskens, aan bod. Prinses Bea trix keek goedkeurend toe. Burgemeester A. Hack van Arnemui den vond, dat de jonge bouwvakkers zich uitstekend van hun taak kweten. Araemuidens eerste burger sprak van een goede gedachte de jeugd in te scha kelen bij deze eerste steenlegging. Hij achtte het gebied rond het Veerse Meer bij uitstek geschikt voor recreatie en hoopte, dat de gemeente Arnemuiden van overheidswege alle steun zal krij gen bij realisering van meerdere recre atie-objecten in het kader van het Veer se Meer. De directeur van de Stichting, de heer H. d'Olivat, sloot de samen komst. Na de plechtigheid onderhield prinses Beatrix zich nog ruim een half uur in een der directieketen op het schor, met de medewerkers aan het project. Zij toonde daarbij veel belangstelling. Hierna ging zij weer terug naar het Verenigingsgebouw in Arnemuiden voor een ontvangst door het gemeentebe stuur. Prinses Beatrix liet zich temid den van enige vrouwen in Zeeuwse klederdracht gestoken fotograferen. Na enige tijd vertrok prinses Beatrix naar Utrecht. derlandse varkenshouderij iets gaande is. Zoals bekend heeft de vleesconserven- mdustrie Homburg een eigen mesterij opgezet en de Bossche mengvoederfa briek Koudijs een fokbedrijf. De land bouw organisaties, die in deze mammoet- bedrijven een bedreiging van de zelf standige boer zien, hebben er zich fel tegen gekant. Hartog en Zwanenberg menen dat zij de kritiek van de boeren in elk geval niet verdienen. Directeur J. Louwes van Hartog en zijn collega H. S. de Jong van Zwanenberg verklaarden gisteren dat de varkenshouderij naar hun mening een zaak is van een onafhankelijke, gezonde en bekwame boerenstand. Eigen fok- en mestbedrijven zijn voor hun industrieën niet mteressant, zeiden zij, omdat ze te duur zouden zijn. Zij willen op hun onderzoekingscen trum slechts een type varken tot stand brengen dat voor de beide vleesverwer kende bedrijven beter geschikt is dan het blik Se varken van het ogen- Onderzoek heeft uitgewezen dat het mogelijk is door vergaande selectie en andere wetenschappelijke methodes een type varkens te creëren, dat beter be antwoordt aan de technische eisen die de vleesverwerking stelt. Dat kan uiet ge beuren op de bestaande selectiebedrii- ven. Niet alleen „vleestechnologische" over wegingen hebben geleid tot het besluit om een eigen onderzoekingscentrum te beginnen, maar ook economische. De Nederlandse vleesverwerkende industrie staat voor een zware opgave. De export naar de traditionele afzetmarkten in de Verenigde Staten en Brittannië wordt moeilijker. Men zal meer en meer aan gewezen zijn op de EEG-landen. Daarin beschikt Nederland momenteel over een goed varken, een doelmatige varkens houderij en een efficiënt handels- en ver werkingsapparaat - aldus Hartog en Zwanenberg. Die voorsprong kunnen we echter gemakkelijk verliezen. Er zijn genoeg kapers op de kust. Zwanenberg en Hartog zeggen over in formaties te beschikken dat bepaalde groeperingen in het graanoverschotge- bied Frankrijk (b.v. de Amerik. meng voederproducent Ralston-Purina) zich willen gaan toeleggen op het fokken vermeerderen en mesten van varkens op grote schaal. Ook in Duitsland zouden dergelijke plannen bestaan.

de Stem | 1965 | | pagina 3