Op IJpelaar voortaan ook externe leerlingen „KatspolderTerneuzen wordt bouwrijp gemaakt C.O.V. GOES BRENGT HAYDN's SCHÖPFUNG Walcheren Z.-Beveland KRITISCH koopavond Bosch-Optiek Brillen Klein-Seminarie breekt muren af I VLISSINGEN AXEL HULST SAS VAN GENT GOES Maison Yvonne Bruggen Op woensdag FILMS Zeeuwsch-Vlaanderen Firma v. Dronkelaar en Buifze Dit jaar geen motorcross Dagblad De Stem Ontstemming over salarissen van wethouders Burgerlijke stand Loos alarm RAAD VERGADERT DONDERDAG Weer vele grondwerken op handen JAPONNEN Verschil van mening commentaar EXAMENS Nieuwe verpleegster Zeeuws Groene Kruis \vjSSERK00LE HOOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 APRIL 1965 Visaanvoer In de week vanl2tot en met 17 april werden aan de vismijn de volgende hoeveelheden vis aange voerd: 2138 kg garnalen, 300 kg bot, 713 kg schar, 882 kg schol, 1145 kg kabel jauw, 1058 kg wijting, 16 kg tarbot, 64 kg griet en 12 kg rog. Toneelavonden Het „Vlissings Schouwtoneel" verzorgt 28 en 29 april a.s. toneelavonden in de schouwburgzaal van hotel „Britannia", aanvang 8 uur. Opgevoerd zal worden ,,Een moord - kans", een thriller in 3 bedrijven van Philip Mackie. Jaarvergadering Maandag 26 april a.s. om 20 uur houdt de Vereniging van Ambtenaren van de N.V. Kon. Mij ,,de Schelde" de algemene ledenvergadering in het Scheldekwartier. Naast de jaar stukken staat o.a. verkiezing bestuurs leden op de agenda. Periodiek aftredend zijn de heren C. Bennis, 2e voorzitter, F. Brandenburg secretaris, J. Henneman bestuurslid en mejuffrouw M. van Zweeden, bestuurslid. Alle aftredende bestuursleden zijn her kiesbaar. Verder zullen voorstellen wor den besproken voor een gewijzigde in deling van het seizoen, om te komen tot betere programma's, hetgeen zeer moei lijk is, gezien de grote kostenstijging. Openbare les Woensdag 28 aprila.s. wordt in het schoolgebouw van de Ge meentelijke Technische School aan de Zaaihoekweg een openbare les gehouden van 14 tot 16 en van 19 tot 21 uur. Filmavond Woensdagavond j.l. werd in het katholiek Militair Tehuis een film avond gehouden voor leden en belang stellenden van de K.S.V. „Walcheren". De verzorging was in handen van de Nederlandse Sportfederatie, er werden enige zeer goede sportfilms vertoond. Souburg Koninginnedag Door het voorlopig bestuur van de in oprichting zijnde ver eniging „Uit het Volk door het Volk" is een uitgebreid programma vastge steld voor Koninginnedag en bevrijdings dag in Oost en West Souburg. 30 april 9 uur aubade voor het ge meentehuis, massale zang van alle schoolkinderen met medewerking van het Soubürgs jeugdkorps. Vervolgens af mars en rondgang met de harmonie „Vlijt en Volharding", onder leiding van de heer J. Wallenburg. 4 mei 19.30 uur interkerkelijke dienst in de gereformeerde kerk aan de Ka naalstraat ter herdenking van de geval lenen voor de bevrijding. De dienst wordt verzorgd door ds. G. Brederveld, pastoor M. Opgenoordt en ds. R. H. Naher. Medewerking verlenen het herv. kerkkoor en het Souburgs man nenkoor onder leiding van de heer za. Goedegebare. 5 mei 9 uur sport en spel voor de schoolkinderen op de sportvelden, o.a. rolschaatsen op het plein voor de Pieter Louwerseschool, tekenen op het plein van de school met de bijbel, 's Middags ringrijden op de fiets met dame als duo passa'giere, daarna gekostumeerd voet bal, Dit programma wordt gehouden in de Stemerdinglaan. 's Avonds om 8 uur gemeenschappelijke zang op het Oran jeplein met begeleiding van het muziek korps. Daarna afmars met lampions naar het vreugdevuur in plan Nagelen burg. Aanrijding. Donderdagmiddag reden de bromfietsers H. H. en A. van H. uit Axel over het rijwielpad langs de rijks weg Sluiskil-Axel in de richting Axel. Op onverklaarbare wijze kwamen zij met elkaar in aanraking waardoor zij vielen. Beide bestuurders werden licht gewond, de bromfietsen licht beschadigd. Programma bevrijdingsdag Het Orati- jecomité heeft een aantrekkelijk program ma samengesteld voor de viering van be vrijdingsdag op 5 mei. De Hulstenaren zullen om half acht worden gewekt door kanonschoten. Voor de langslapers worden een kwartier later de klokken geluid. Om (Advertentie) (Advertentie) steeds voor de aantrekkelijkste prijzen Bij aankoop van f 500. reiskosten voor 2 personen vergoed ZUIDZANDE Tel. 01170—2161 TERNEUZEN Zuidlandstr. 14 Tel. 01150—3529 half tien zullen de schoolkinderen een au bade brengen en reidansen uitvoeren op de Markt. Burgemeester P. J. G. Molthoff zal daarna een toespraak houden. Om tien uur zullen de schoolkinderen worden ge- tracteerd. Om elf uur kan de jeugd deel nemen aan een kinderoptocht. Om half twee volgt een „gezelligheidsrit" voor au tomobilisten en bromfietsers, om twee uur een balonwedstrijd, van twee tot vijf uur worden volksspelen gehouden op de Markt Voor bromfietsers is er nog een behendigheidsrit. Om acht uur concerteert de Koninklijke Stedelijke Harmonie in sa menwerking met de Kieldrechtse harmo nie. Een lampionoptocht om negen uur en een vuurwerk om half tien completeren het programma. Raadsvergadering. Dinsdag zal de gemeenteraad om half acht bijeenkomen. Aan de orde komen een voorstel tot aan koop van een perceel grond gelegen in de grote St.-Albertpolder te Sas van Gent, en tot votering van de daarvoor benodigde koopsom en pachtvergoeding, een voorstel tot aanvaarding van het aanbod van A. Fermont te Sas van Gent tot betaling van het verschuldigde erf pacht, enz. met kwijtschelding van het dan nog resterende gedeelte. Ook is er nog een verzoekschrift van de sport- en ontspanningsvereniging „Corn. Boys" tot het intrekken in de huurovereenkomst en in de regeling tot subsidiëring van sportverenigingen, be nevens tot het verkrijgen van een sub sidie groot f 1000,—. Voorstel tot vast stelling van de verkoopprijs van gronden in de gemeente, uitgezonderd die gele gen in het plan Noord-West. Gewond. Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur deed er zich een ernstig ver keersongeluk voor, doordat de twaalfja rige S. E. plotseling de Westkade per fiets overstak, werd gegrepen door een auto bestuurd door C. B. S. E. werd gewond naar. het St.-Elisa- beth-ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Biervliet Het bestuur van de plaatselijke mo- tor-cross-varenigmg heeft zich ernstig en langdurig beraden over het al of niet houden van een wedstrijd dit jaar. Kon vorig jaar nog teruggezien worden op 3 succesrijke organisaties van mo torcrosswedstrijden en was het bestuur, gesterkt door de goede belangstelling, ze ker voornemens aan de nog korte lijst een 4e evenement toe te voegen, dit jaar zal Biervliet geen motorcrosswed strijden hebben. Het feit doet zich voor, dat nog slechts èèn datum in de internationale motor crosskalender beschikbaar was, t.w. 18 juli. Het in het vorig jaar gebruikte ter rein zal dan niet meer bereden kunnen worden, omdat de nieuwe weg Biervliet- Nieuwlandschemolen het terrein zal doorkruisen. Het spijt het bestuur zeer, dat in het nog jonge leven van de vereniging zich reeds zoveel moeilijkheden hebben voor gedaan, waardoor niet aan de gestelde verwachtingen kan worden voldaan. In 1965 dus niets, in 1966 wederom. Reeds is de zekerheid verkregen, dat volgend jaar de in 1962 begonnen activiteiten zal kunnen worden voortgezet. Naast de te leurstelling dus ook hoop, die zeker wer kelijkheid zal worden indien van alle zij den op dezelfde medewerking als in voor gaande jaren mag worden gerekend. Westdorpe Heitje-karweitje Ook dit jaar zul len de plaatselijke verkenners, welpen en gidsen en kabouters meedoen met deze jaarlijkse terugkerende actie, waar bij de jongens en meisjes zich aanbieden om door het verricnten van kleine werk jes en boodschappen geld te verdienen voor hun vereniging. Door het tegenover stellen van een prestatie wil de beweging nadrukkelijk stellen, dat het niet zonder meer de bedoeling is om geld in te za melen. Het „heitje" of kwartje moet wel degelijk worden gezien als een be loning voor een verrichte kleine dienst. In onze gemeente zal deze actie worden gehouden op zaterdagmorgen 24 april a.s. van 9 tot 12 uur. E.H.B.O. Maandag 26 april houdt de plaatselijke E.H.B.O,-vereniging haar jaarvergadering in het verenigingsge bouw. Op de agenda wordt onder meer vermeld het instellen van een werkgroep voor een te houden duivenvlucht t.b.v. de E.H..BO. en het vormen van een commissie ter voorbereiding van de vie> ring van het 15-jarig bestaan. De be stuursleden L. van Himschoot, J.F. de Kort en A. van Geetsum treden perio diek af. Zowel mej. van Himschoot als de heer J. F. de Kort stellen zich niet herkiesbaar. Dagblad voir Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscn-Vlaanderen; Steenstraat 14, Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel. 2377 Hulst Tjoor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch-V laanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41, Oostburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 2"'i mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1, elke regel meer 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 0,60. B.j 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Tydens de gisteravond gehouden raads vergadering heeft de raad als zijn me ning uitgesproken dat de bezoldiging van de wethouders in geen verhouding staat tot het werk dat aan deze functie vast zit. Dit betekent dat het niot lonend is alleen het ambt van wethouder uit te oefenen. Het gevolg daarvan is dat het wethouderschap vaak als een bijbaantje wordt beschouwd. De raad meende dat deze situatie niet langer zo kan blijven bestaan. Dit gevoelen van de raad zal ter kennis van G.S. worden gebracht. De raad heeft op voorstel van b. en w. afwijzend beschikt op het verzoek van de afdeling Goes van de Katholieke Na tionale Bond voor EHBO een extra sub sidie van vijftig gulden toe te kennen. De heer Roose (KVP) wees erop dat de extra kosten gemaakt moeten worden in verband met delnam van de Goese af deling aan het landelijk kampioenschap. Zijn pleidooi voor het extra subsidie vond bij de andere fracties geen weerklank. De supermarkteigenaars in Goes heb ben aan b. en w. ht verzoek gericht om zelf in onderling overleg de vakan tieregeling te mogen vaststellen. B. en w. zullen hierover een pre-advis uit brengen. Al erder heeft de raad geweigerd een bouwvergunning te verstrekkn voor d realisering van en afdichting tussen de achtergevel van de woning Nassaulaan 22 en het daarachter gelegen schuurtje. De heer Andringa (KVP) pleitte voor een soepele bhandling van de zaak. Mr. Koopmans (KVP) zag een mogelijk heid in een herziening van de bouwvoor schriften. De voorzitter meende, dat men bij tegemoetkoming ook in tokomstige gevallen weieens het slachtoffer van zijn eigen soepelheid kan worden. Tto gmachtigde van de raad als ver tegenwoordiger in de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Zegam werd aangewezen de her Havrhoek (PvdA). Na herstemming werd de heer Maljaars (SGP) met tien stemmen bnoemd tot plaatsvervangend gemachtigde. Er wer den zestien stemmen uitgebracht. Geboren: Jacob zv J. J. Franke-Ko- nings; Jeanette dv A. Bruel-Stroo; Pie ter zv J. J. Meeuwse-Remijnse; Helena dv C. Westdorp-Verbeen; Anna dv P. M. de Dreu-Scharpentier; Catharina dv P. M. Traas-Grim; Adriaan zv C. A. Serier- Strij-d; Maatje dv J. de Nooijer-Clement; Maria dv C. M. Geij-Peeters. Ondertrouwd: M. A. Geense 21 j. en V. F. de Leeuwe 1.7 j. Getrouwd: J. Braam 23 j. en M. M. de Pan 23 j.J. N. Meulbroek 23 j. en A. E. Verburg 21 j. Overleden A. Rijnbout 83 j. wv N. P. Suurvelt; P. Pieper 15 uur; L. van der Vliet 52 j. ev J. M. Duinkerke; J. Heu- sevelt 81 j. wv L. J. de Jonge; J. Lous 84 j. wv M. Janse; E. C. Geluk 76 j. ev J. Voois; J. Lokerse 83 j. wv M. J. op 't Hof; A. de Schipper 67 j. ev H. van de Velde; J. van de Linde 70 j. ev J. Rit meester H. P. van de Sluis 75 j. ev G. Bolman; A. van der Plasse 69 j. ev J. T. Snoodijk; C. M. de Looff 66 j. ev W. Serier; M. M. Polderman 63 j. ev R. M. v.d. Jagt; M. van Gesel 83 j. wv C. Ver zeeuw. School in plan Zuid De raad ging woensdagavond akkoord met een voor stel van b. en w. tot verwezenlijking van een zevenklassige lagere school voor algemeen gebruik in bouwplan Zuid. In het voltooide plan Zuid zullen 780 leer plichtige kinderen komen. De school zal gebouwd worden in het kader van het z.g. pronto-systeem. De gemeente Goes doet dit in samenwerking met de ge meenten Middelburg, Vlissingen, Temeu- zen, Zierikzee en Axel. In ieder van deze gemeenten komt een zevenklassige g.l.o.- school. Totaal bedraagt de bouwtijd ruim twee jaar. Hoedekenskerke Tot grote schrik van de omwonenden trad in het holst van de nacht de alarm- schel van de coop, boerenleenbank in werking. De kassier die naast het bankgebouw woont spoedde zich met zijn vrouw naar de bank om de even tuele overvallers te beletten hun slag te slaan. Ook de plaatselijke politie was zeer spoedig op de vermeende plaats des ohheils. Al spoedig bleek echter, dat er van inbrekers geen sprake was. We gens een technische storing in de alarm installatie trad deze in werking. Met de wetenschap, dat hun bezittingen veilig bewaard bleven, konden allen weer rus tig gaan slapen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Met ingang van het nieuwe schooljaar zal het klein seminarie IJpelaar ook openstaan voor externe leerlingen. Dit be sluit van de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, is genomen nadat e enstudiecommissie hem terzake had geadviseerd. De commissie, welke uit twaalf leden bestond, onder wie vier priesters, had tot opdracht zich een idee te vormen omtrent de juiste vormgeving van het klein-seminarie in deze tijd. Voorzitter van het college was de heer H. Broeders uit Breda, be stuurslid van de diocesane N.K V. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De raad van deze ge meente zal 'tijdens de op donderdagavond 29 april a.s. te houden openbare verga dering moeten beslissen over een voor stel van b. en w. de uitvoering van rio- lerings-, bestratings- en bijkomende wer ken in het exploitatieplan KaTspolder on derhands aan te besteden aan het aan nemersbedrijf W. J. de Bruijn te Ter- neuzen voor 1.485.000,-. Het betreft het eerste gedeelte van de Katspolder, dat bouwrijp gemaakt zal moeten worden. Overigens zijn in Terneuzen weer vele grondwerken op handen. Er zijn ook voorstellen tot de onderhandse aanbe steding van de aanleg van het achter- terrein bij het bijna voltooide winkel centrum te Sluiskil voor 35.800,- aan de fa. Ruijsscher en Zn. te Biervliet; van het bouwrijp maken van een volgend ge deelte van het exploitatieplan Sluiskil aan hetzelfde bedrijf 85.543,-) en van de aanleg van een nieuwe vuilnisstort plaats in de Kleine Huissenspolder on der Zaamslag aan het aannemersbedrijf M. P. Hol N.V. te Hulst 24.150,-). De raad wordt voorts gevraagd de der de partiële herziening „Zuid" van het uitbreidingsplan in hoofdzaak vast te stellen. Tegen deze herziening zijn 24 be zwaarschriften ingebracht; b. en w. stel len voor die ter zijde te leggen, omdat ze „ongegrond" zijn. Andere voorstellen gelden de ver koop van percelen grond in het ex ploitatieplan Sluiskil aan Nationaal Grondbezit N.V. te Den Haag, dat er 24 woningen op wil bouwen; van een stukje grond in hetzelfde plan ten behoeve van de bouw van een winkel-woonhuis; de verkoop van een stukje grond aan de Vincent van Goghstraat aan de gereformeerde gemeente Terneuzen; het onttrekken van het Donkerstraatje in de Zuid polder aan het openbaar verkeer; de onderhandse aanbesteding van de bouw van een opvangkleuterschool in het uitbreidingsplan „Zuidwest" en het verlenen van de gevraagde me dewerking aan de Jozefkleuterschool en de christelijke"' lagere school. Wethouder M. de Vos wordt voorge dragen voor de functie van vertegen woordiger in de vérgadering van aan deelhouders van de N.V. Zeeuwse Gas maatschappij; de raad zal moeten voor zien door het overlijden van de heer J. C. Blijenberg in de commissies voor openbare werken en voor de bouw van het stadhuis ontstane vacatures. B. en w. vragen de raad wijzigingen van de gemeentebegroting en de begroting 1965 van het grondbedrijf vast te stellen en een raadsbesluit, waarin b. en W. worden gemachtigd aan- en verkópen tot een be drag van 5000,- zelf af te handelen, te wijzigen. Indien de raad zijn fiat aan het voorstel geeft zal het college nu tot 10.000,- kunnen gaan. Het overleden raadslid, de heer Bleijenberg, heeft en kele maanden geleden een suggestie in die richting gedaan. MODERN - GEVARIEERD - GROOTS - IS ONZE COLLECTIE IN DE NIEUWSTE UITVOERINGEN MILLE FLEURS ik ALLOVER KANT HEATING LOOK MOZART STYLE NATUURLIJK Bosstraat 32-34 'Bergen op Zoom TERNEUZEN De raad van Ter neuzen zal tijdens de donderdag te houden vergadering worden gecon fronteerd met 24 bezwaarschriften te gen de derde partiële herziening „Zuid" van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. De herziening heeft be trekking op de gronden tussen de Ou- delandseweg en de Hogendijk vanaf de huidige bebouwing van Terneu zen tot Driewegen. De meeste betrok ken grondeigenaren maken bezwaren omdat agrarische gronden aan hun be stemming zullen worden onttrokken, terwijl er nog voldoende bouwgrond voor de gemeente Terneuzen zou zijn. Anderen spreken de vrees uit dat hun bedrijven niet lang meer zullen kun nen bestaan. Dat zijn ook de bezwa ren van het Terneuzense raadslid, de heer J. A. de Feijter. Het gemeente bestuur verschilt van mening met de grondeigenaren. Het is van mening dat er nog steeds een groot gebrek aan bouwgronden is. Het college van b. en w. wijst er de raad op dat de be trokkenen een flinke schadevergoe ding zullen ontvangen. Het college adviseert de raad de bezwaren „onge grond" te verklaren. In haar eindrapport stelt deze com missie o.m., dat vrij veel jongens, die aan het einde van de lagere school te kennen geven priester te willen worden, niet naar het seminarie gaan om te studeren, omdat de ouders bezwaar heb ben tegen een internaatsopleiding. Hier van uitgaande kwam men gaandeweg tot de conclusie, dat het gymnasium van het klein-seminarie ook aan deze jon gens een geschikte begeleiding naar het priesterschap zou moeten kunnen bie den. Mochten tijdens de studie de toe komstplannen worden gewijzigd (hetzij dat de jongeman zijn plannen opgeeft of in een orde wil treden), dan kan de studie op IJpelaar worden voltooid. Aansluitend op deze beslissing is te vens een regeling getroffen, waardoor de interne leerlingen tijdens het weekeinde regelmatig naar huis kunnen. Hier wordt tegemoetgekomen aan een wens, die algemeen leefde bij de ouders. Dit is gebleken uit een enquête onder de ouders der leerlingen. Uit deze enquête bleek tevens, dat een zeer groot percen tage van de ouders de voorkeur gaf aan een internaatsopleiding. Ondanks de uitslag van deze enquête op dit punt, heeft de bisschop van Breda toch besloten, het seminarie voor exter ne leerlingen open te stellen. Aan de opleiding, aldus de regent, mgr. dr. J. L. M. de Lepper, zal dit niets verande ren. Deze blijft op dezelfde leest ge schoeid en in feite is de „openbreking" van IJpelaar de logische doortrekking van een lijn, die men in de loop der jaren op het klein-seminarie is gaan volgen, waardoor de opleiding zich gaandeweg aan nieuwe eisen aanpaste. De beslis sing is ingegeven door de gedachte, dat juist de opleiding tot het priesterschap midden in de tijd moet staan. Die tijd is open en dus was het voor de hand lig gend tenslotte ook de veilige ommuring van het klein-semrinarie neer te halen. Of met dit besluit het aantal priester roepingen gehaat zal zijn, moet worden afgewacht. De praktijk van jaren heeft wel uitgewezen, dat van de vele jonge lui, die in de wereld gymnasium vol gen en menén roeping tot het priester schap te hebben, praktisch niemand het zover brengt. Dit is overigens niet de enige reden, waarom men het stuur op IJpelaar zo drastisch heeft omgegooid: de wind, die in enkele jaren zoveel vroeger herme tisch gesloten vensters in de kerk heeft opengestoten, heeft thans ook duidelijk zichtbaar voor de buitenwereld het se minarie bereikt. Want intern was deze opleiding al geheel aangepast aan de nieuwe tijdgeest, zodat aan het leven op dit uitstekend geoutilleerde gymnasium niet veel veranderd zal behoeven te wor den. Uiteraard zullen er aanpassingen nood zakelijk zijn, maar dan zeker niet op es sentiële punten. Wel zal zeer zorgvuldig moeten worden toegezien, dat ook de externen volledig in de sfeer blijven, die nu eenmaal noodzakelijk is bij een pries teropleiding. Het maken van huiswerk op school, de gezamehlijke middagmaaltijd en de godsdienstoefeningen zullen daar toe o.m. de waarborgen vormen. De eucharistieviering bijvoorbeeld vindt reeds geruime tijd in de avonduren plaats, zodat er voor de externen geen moeilijkheden ontstaan deze mee tg vie ren. In hoeverre met deze maatregel het einde van de vernieuwingen is bereikt, staat nog te bezien. De Stichting Welvaartsbevordering West-Brabant (WEB) heeft in het tweede deel van haar industrieel ont wikkelingsplan voor West-Brabant opgemerkt, dat de acht bruggen over de nieuwe Schelde-Rynverbin- ding slechts een doorvaarthoogte van 9,19 meter zullen hebben. Dat betekent dat het kanaal niet bevaar baar zal zijn voor: 1. Kustvaarders boven 250 bruto- registerton met een vaste maat; 2. opgetuigde drijvende bokken; 3. zeeschepen, groter dan 1000 bru- to-registerton; 4. zeeschepen in aanbouw of voor de sloop. Deze beperking, zo meent de WEB, betekent 'n niet onbelangrijke waar devermindering yan de nieuwe vaar weg, vooral met het oog op de steeds toenemende coastervaart. Daarover z\jn ook vragen gesteld in de Kamer en ex-minister Van Aartsen antwoordde daarop dat het beweegbaar maken van de brug gen circa 25 miljoen gulden meer zou vergen, en dat kustvaarders West- Brabant kunnen bereiken via het Kanaal door Zuid-Beveland, het Ha ringvliet of de Rotterdamse Water weg. Een bedrag van 25 miljoen is echter maar een-tiende van de to tale geraamde kosten. Pennywlse, pound-foolish? (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van de Provin ciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" heeft met ingang van 1 juli tot verpleegster in algemene dienst benoemd zuster A. Renkema uit Hilversum. Zij was tot 1964 wijkverpleegster te Nieuwlande (D.r.) en volgt thans de kur- sus op het Seminarie voor Praktische Gezondheidszorg te Utrecht. Nadat zij nog enkele maanden in di verse provincies stage heeft gelopen, hoopt zij haar werk bij het Zeeuwse Groene Kruis te beginnen. GOES Op woensdag 28 april a.s. zal in de Grote Kerk te Goes één van de meest geliefde werken van Joseph Haydn, n.l. het oratorium „Die Schöp- fung" ten gehore worden gebracht. Dit lyrisch - romantsiche werk heeft reeds vanaf de eerste uitvoering in 1798 het publiek bijzonder aangesproken. Het scheppingsverhaal wordt in dit o- ratorium beurtelings verteld door de drie BIOSCOOP IJZENDIJKE, Hofzicht SAS VAN GENT, Olympia AXEL, Het Centrum HULST, Bioscoopgebouw TERNEUZEN, Luxor OOSTBURG, Ledel VLISSINGEN, Aihambra VLISSINGEN, Luxor MIDDELBURG, Electro MIDDELBURG, City 4. TITEL Wonderful Life Atlas Brug over de Kwai Anna Veel liefs uit Moskou Dat ogenblik van liefde Tom Jones De wraak van de Saraceen Vernietigingscommando Bikini Wat een vrouw INHOUD Boottocht van Cliff Richard en zijn clan. die eindigt op de Canarische eilanden. Gespierde held Atlas bevrijdt Grieks ge bied van de tyrannie van Praximedes. Belevenissen van Britse krijgsgevangenen in Malakka, die werken aan een spoor brug. Episode uit het leven van een verpleeg ster, die vroeger nachtclubdanseres was. James Bond-verliaal, waarin de meester- speurder een geheim Russisch wapen naar het westen moet smokkelen. Jongeman in New York vindt aan de zijde van een lief meisje de kracht gees telijk boven zijn armoedig bestaan uit te groeien. Gemoderniseerde versie van schelmver- haal uit voorbije tijden. Avonturenverhaal, dat zich beweegt rond kapitein Diego, een vechtjas uit vroeger eeuwen. Japanners brengen Amerikaanse onder zeeër tot zinken, waarin documenten zit ten, die gered dienen te worden. Een mooi Italiaans meisje blijkt een dievegge te zijn. Dankzij een oppassende chauffeur komt ze op het goede pad. WAARDERING Vrolijk niemendalletje, dat vlot in elkaar is gezet en dat gunstig afsteekt bij zijn soortgenoten. Weinig indrukwekkende Amerikaanse imitatie vair Italiaanse spektakelfilm. Sterke rol van Alec Guinnes in aantrek kelijk verfilmde oorlogsgeschiedenis. De aandacht waard. Naar de melo-dramatiek neigende pro- duktie van Alberto Lattuada, waarin Sil- vano Mangano goed acteerwerk laat zien. Pittig opgezet en vaardig in beeld ge bracht misdaadverhaal. Sean Connery zorgt voor prima Bond-vertolking. Rake milieu-schildering en goed getrof fen psychologische typeringen van leven en mensen in de wereldstad. Kleurenfilm met veel vaart, waarin het talent van regisseur Tony Richardson duidelijk naar voren komt Oninteressante film, van een soort, waar van er al teveel zijn. Komt iets uit boven het gebruikelijke genre zonder op speciale kwaliteiten aan spraak te kunnen maken. Charmante komedie, waarin vondsten zijn verwerkt. originele TUINBOUWVAKSCHOOL TE MIDDELBURG J. A. van den Berge, Bruinisse; B. M. Blok, Krabbendijke; M. A. G. Cerpentier, Koewacht; J. A. Janse. Middelburg; A. P. Jasperse, Grijpskerke; K. Koppejan, Zoutelande; P. L. de Kunder, Ovezande; W. Marinissen jr., St.-Laurens; P. J. Mar tens. Ovezande; A. Melse, Serooskerke; A. Moison, Ovezande; A. J. M. Nobus. Eede; A. Sandee, Kamperland; J. J. Ste- ketee, Bruinisse; L. L. M. de There, Koewacht; J. M. Verhulst, Biezelinge; C. Wisse, Schore. (Advertentie) 4»t9uW tcp'n: Morgen, zaterdag 24 april: Hansweerf 8.56 en 21.24; Terneuzen: 8.26 en 20.56; Vlissingen: 7.58 en 20.28; Wemeldinge: 9.23 en 21.53. engelen Gabriel, Uriel en Raphaël. Wat op de zes scheppingsdagen tot stand kwam wordt soms vluchtig aangeduid maar ook wel uitvoerig geschilderd. Het einde van elke dag wordt afgesloten door een hemels koor. Het slot van het twee de deel van dit oratorium beschrijft de kroon op de schepping.: Het ont staan van het eerste mensenpaar. Het derde deel schildert het leven en ge luk van Adam en Eva in het paradijs. De christelijke Oratoriumvereniging „Willem 't Hooft" heeft, onder lei ding van haar dirigent Adriaan Kouse maker, de uitvoering van „Die Schöp- fung' met zorg voorbereid. Voor de solo partijen, die in dit oratorium zo belang rijk zijn, heeft men zich verzekerd van de medewerking van zangers van naam, die reeds eerder in Goes optraden. De sopraan Nelly Groenevelt, die hier twee jaar geleden excelleerde in Bach's solocantate Jauchzet Gott in allen Lan der" zingt nu de partij van Gabriël en Eva. De Belgische tenor Chris van Woer- kom en de bas Max van Egmond, zin gen de andere solopartijen. Met hun ver tolkingen in de Johannes Passion maak ten zij vorig jaar in Goes diepe indruk. Het zal het publiek zeker genoegen doen hen opnieuw te kunnen beluisteren. Een romantisch werk als „Die Schöp- fung" vraagt en sterk bezet orkest. De ze orkestbegeleiding zal verzorgd worden door het West Nederlands Symphonie- orkest. Verheugend is, dat de traditie van de oratoriumvereniging om de generale re petitie gedeeltelijk als jeugdconcert te geven ook dit jaar wordt voortgezet. Voor dit jeugdconcert op dinsdagmid dag a.s. bestaat een goede belangstel ling. De leden van de Christelijke Ora torium Vereniging zullen het podium dit jaar zelf opbouwen. Vroeger werd dit werk geheel door de gemeente uitge- voord. Dit koste de C.O.V. f 850,-. Dat was méér dan het gemeenlijk subsidie (f 800,-) dat de vereniging jaarlijks voor de uitvoering geeft. Verschillende leden hebben een halve dag vrij genomen om aan de ophouw van het podium te kun nen meewerken. Maandagochtend om vier uur gaat men reeds aan de slag. MIDDELBURC City 20 uur Wat een vrouw, 14 j. Electro 19.30 uur Vernietingingscom- mando Bikini, 14 j. Concert- en Gehoorzaal 20 uur Lezing zvu. GOES Grand 20 uur De goden van de wraak. 14 j. De Landbouw 20 uur Verg. Alg. Agra rische Bedrijfsbond. WESTDORPE Troutzaerte Expositie werken van Jaap van de Pol en Hans de Jong. TERNEUZEN Luxor 20 uur Veel liefs uit Moskou, 14 j. STEKENE-KOEWACHT R. Clapdorp 19.30 uur Schieting. VLISSINGEN Luxor 20 uur De wraak van de Saraden, 14 j. Aihambra 20 uur Tom Jones, 18 j. MIDDELBURG City 20 uur Wat een vrouw, 14 j. Electro 19 en 21.15 uur Vernietigings commando Bikini, 14 j. GOES Grand 19 en 21 uur De godin van de wraak, 14 j. De Landbouw Speldjesbeurs. 14 uur Verg. Zeeuwse schietbond. Ambachtsschool Postzegelbeurs. VLISSINGEN Aihambra 19 en 21 uur Tom Jones, 181- Luxor 19 en 21 uur De wraak van de Saraceen, 14 j. St.-Petrusschool 14.30 urn- Openinf schoolgebouw. WESTDORPE Troutzaerte Expositie werken Ja>P v Pol en Hans de Jong. ANTWERPEN K.V.O. 20 uur Polenbloed. IJZENDIJKE Hofzicht 20 uur Wonderful life, »-L SAS VAN GENT Olympia 20 uur Atlas. RENESSE Dorpshuis 11 uur Jaarverg. Prov Zeeuwse WV. DE KLINGE Van Djjck 19.30 uur Jerry Lewis. AXEL Centrum 20 uur Brug over de Kwal, 14 j. E. Tieleman 15 uur Schieting. TERNEUZEN Luxor 20 uur Veel liefs uit Moskou. 14 j. OOSTBURG Ledel 20 uur Dat ogenblik van liefde. 18 j.

de Stem | 1965 | | pagina 2