et eerst Premie in toekomst hoger Veldkamp: invaliden niet laten wachten MIDDEN IN -DE BENELUX Miljoen schade bij brand in Halsteren HOFNAR Acht Chelseavoetballers eruit ROVULCO hollenkamp Aanrander krijgt tien jaar V ermisten veilig in alpenhut Ontslag van Goese politiechef werd manifestatie ndiia; £yé H A mtelpalde u siert In Breda Kaartsysteem zakenlieden politiewapen tegen krakers (11) na Kind moordaanslag buiten gevaar Vooronderzoek tegen vroegere Hitier juristen FABRIEK STORT IN STAKING IN STRO-KARTON UITGEBREID ■DISCIPLINAIRE MAATREGEL VAN MANAGER AUTOBANDEN s A vol aroma. En nu ndere verpakking: Tde koffiebonen in jicht pak. Voor het aak die koffie - zó rst proeft U...echt eruiennen h N le gering W. Thomassen Maak Rotterdamse burgemeester ook Rijnmondvoorzitter Onbekend D' OVERHEMDEN 8.95 PULLOVERS 14.95 „GERALDG" Bewolking UITSLUITEND TABAK Saturday shirt 24.50 A V ZIE PAGINA 7 105* JAARGANG Ne. 24875 Voor God, Koningin en Vaderland OP IEDER PAK, VOOR KENLIJSTI) NK. 129.6K.262 Xi 7 v. I K j-X' li* sierstiksels en de lipjes oP reet op bij dit exclusieve !t fijne korreltje - grain de er wollen kamgaren heeft kt. Maten 38-46 119-- UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. BureauBreda - Reigersfraat 16 tel. 2234) (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 23 APRIL 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. i/olledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. mi.wmimcmi.rwxg.™...tin DAGBLAD VOOR x-liLAND Bureau voor de Zeeuwse^eHanden^GOES^OokstraaM^-^elefoon^252^j)ureaujfooi^^^ IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - GOES sat 10-12 HAARLEM (ANP) Voor po ging tot doodslag op een tien jarig Zandvoorts meisje heeft de rechtbank in Haarlem, overeen komstig de eis van de officier, de Utrechtse bedrijfsleider F. B. (44) veroordeeld tot een gevan- genistraf van tien jaar en ter be schikkingstelling van de rege ring. Aanvankelijk had het in de bedoe ling gelegen de zaak met gesloten deu ren te behandelen, maar na het gebeu ren in Eindhoven besloot de rechtbank de zitting in het openbaar te houden. De man had in juni van het vorig jaar in Zand voort twee meisjes van tien jaar in zijn auto gelokt. Na een korte rit vroeg hij een van de meisjes chocolade te kopen. Nadat er een was uitgestapt reed hij met het andere meis je weg. In een bosje in Lisse werd ge stopt. Daar randde de man het meisje aan en probeerde vervolgens het kind te wurgen. Het raakte bewusteloos. De man dacht dat het meisje dood was. Van het voorval werd niets gepubli ceerd en na ijverig speuren van de po litie hield zij de verdachte enkele we ken later in Utrecht aan. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De Bredase politie gaat een nieuw middel gebruiken in de strijd tegen nachtelijke in sluipers. Een preventieve maatre gel, waardoor het mogelijk wordt zonder belemmering een onder zoek in te stellen, zodra er na slui tingstijd in een zakenpand toeval lig onraad wordt geconstateerd. Op het ogenblik verliest de po litie veel tijd met het opzoeken en wekken van mensen die haar de sleutel moeten bezorgen. Patrouil lerende agenten kunnen zich op geen andere manier toegang tot het gebouw verschaffen, omdat een open deur, open raam of een bran dend licht in negen van de tien gevallen een gevolg is van nala tigheid van het personeel. Maar in het tiende geval kan er een in sluiper bezig zijn en dan moet men snel kunnen handelen. Daarom legt de politie thans een kaart systeem aan, waarin de woonadres sen vermeld worden van alle win keliers die niet bij hun zaak wo-. nen. Sluitingstijden en naam en adres van de persoon die de sleu tel van de zaak heeft, worden eveneens genoteerd. Constateert de surveillancedienst tijdens de avondlijke of nachtelijke rondgang iets dat niet in orde is, dan hoeft men slechts dit kaart systeem te raadplegen. Dit is voor al van belang voor de centrum winkeliers, want door de ontvol king van het Bredase centrum wo nen de meeste mensen niet meer in de nabijheid van hun winkelpand. Breda's Industrieel* Contact, de verschillende middenstandsbonden en de raad voor het grootbedrijf hebben zich enthousiast getoond. De meeste aangeschreven bedrij ven hebben al medewerking ver leend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister dr. G. M. J. Veldkamp beschouwt de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering als het belangrijkste wets voorstel, dat hij bij 't parlement heeft ingediend. Deze wet zal de vjjf sociale verzekeringswetten, te weten de invaliditeitswet, de mijn werkersinvaliditeitswet, de ongevallenwet, de land- en tuinbouw- ongevallenwet en de zeeongevallenwet, gaan vervangen. Ze zal een verhoging van de premie met 1,6 procent veroorzaken, niet meteen bij de inwerkingtreding van de nieuwe wet maar wel na een aantal jaren. Veldkamp: niet wachten In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp schrijft de mi nister onder meer, begrip te hebben voor de wens van de kamer om ook de ziektewet in de nieuwe wet onder te brengen. Maar er zijn ook nog wel an dere wetten of onderdelen daarvan, die ermee gekoppeld kunnen worden. Dit is een erg omvangrijk werk en de minis ter acht een vertraging niet verant woord met het oog op de sociale positie van de invaliden. De minister wil, zoals hij eerder aankondigde, de sociale wet ten integreren in een „sociaal wetboek' De pleidooien om de ziektewet en w.a.o. samen te voegen zijn vooral ge baseerd op wensen met betrekking tot de materiële inhoud en omtrent de or ganisatorische opzet van de uitvoering van de wetten. Daarom schrijft de mi nister dat in voorkomende gevallen de meest wenselijke oplossingen zullen worden getroffen, onafhankelijk van de omstandigheid of de beide wetten in twee afzonderlijke wetten dan wel in één wet regeling zullen vinden. Vertra ging in de totstandkoming van de nieu we wet doet invaliden langer vallen on der de interimregeling voor invalidi- teitsrentetrekkers. Dit betekent dat zij in vele gevallen terugvallen op een te laag inkomensniveau. Vanuit de kamer is er voorts voor gepleit de ziekengelduitkering te beper ken tot drie maanden en daarna de ar beidsongeschiktheidsverzekering te la ten beginnen. De minister wijst er ech ter op dat men na drie maanden nog geen invalditeitsschatting kan maken. Overigens acht de minister het ook van uit sociaal oogpunt niet gewenst te vroegtijdig de band met het eigen werk als basis voor de uitkering door te snijden, welke band bij de ziekengeld- verzekering blijft bestaan. De minister heeft er begrip voor dat de wens mede is ingegeven met het oog op een zo goed mogelijke revalidatie. Hij meent evenwel dat de mogelijkheden tot re validatie in voldoende mate aanwezig zijn in de aanhangige wetsontwerpen. FRANKFORT (D.P.A.) Na een ja renlang onderzoek is het Frankfortse openbaar ministerie overgegaan tot het instellen van een gerechtelijk vooronder zoek tegen zestien juristen, die een voor aanstaande positie bekleedden in het Duitsland onder Hitier. De betrokkenen worden beschuldigd van medeplichtigheid aan massamoor den, die binnen het bestek van de zoge naamde euthanasie-actie bedreven wer den. Tot de zestien juristen behoort de voormalige staatssecretaris van justitie dr. Franz Schlegelberger uit Flensburg, die nu 89 jaar is. Verder zijn er onder vijf voormalige procureurs-generaal als mede zeven voormalige presidenten van gerechtshoven. SEDRUN (UPI) Een red dingsploeg die zich met dynamiet een weg heeft gebaand door de sneeuw, heeft vandaag de zes Zürichse jongens en twee meisjes die al zes dagen wer den vermist gezond en wel in een berghut gevonden. De jongelui werden om kwart voor één donderdagmiddag in de Etzlihut in het Bristengebergte aangetroffen door zes leden van de Zwitserse alpinisten club en een hond, die per helikopter naar een plaats dicht bij de hut waren gebracht. De redders meldden per radio dat alle acht „gezond en wel" waren. De zes padvinders en twee akela's, in leeftijd variërend van 15 tot 20 jaar, waren, zoals gemeld, zaterdagmiddag uit het dorp Bristen vertrokken om bij de Etzlihut op de hellingen van de 3076 meter hoge Bristen hun kamp op te slaan. Toen zij maandagavond nog niet waren teruggekeerd werd de luchtred- óingswacht van de alpinistenclub ge alarmeerd. Er werden verscheidene pogingen on dernomen de hut te bereiken, maar sneeuwstormen en het acute gevaar van lawines maakten het onmogelijk. De redders meldden dat er 'een dikke mist rondom de hut hing en dat zij bij de acht jongelui zouden blijven tot het weer beter zou worden. De jongelui hadden een transistorradio bij zich, waardoor ze een radio-oproep om in de hut te blijven hadden ontvangen. ROTTERDAM (A.N.P.) Rotter dams nieuwe burgemeester, de heer W. Thomassen, is evenals zijn voorganger, mr. G. E. van Walsum, van oordeel dat de Rijnmond de beste kansen zou heb ben indien de burgemeester van de Maasstad ambtshalve voorzitter van dit bovengemeentelijk lichaam is. De heer Thomassen zei dit donderdagmiddag in zijn installatierede, die hij in de raad zaal van het Rotterdamse stadhuis hield. De heer Thomassen zei er zich van bewust te zijn dat een dergelijke koppe ling van functies de taak van de bur gemeester van Rotterdam zou verzwa ren en bovendien verstrekkende gevol gen voor het dagelijks bestuur van de Maasstad zou hebben. (Advertenties) Over de maximale hoogte van de uit kering (en van het maximum waar over premie moet worden betaald) in gevolge de w.a.o., onder welke wet alle loontrekkenden, ongeacht de hoogte van het loon, zullen vallen, kan de minister nog geen uitspraak doen omdat hij alle adviezen nog niet heeft ontvangen. Wel meent bij dat de maxima moeten wor den gekoppeld aan de ontwikkeling van het indexcijfer der lonen. Dit zou trou wens ook het geval moeten zijn met de ziektewet, de werkloosheidswet en wat de premieheffing betreft het zie- kenfondsbesluit. (Van een onzer redacteuren) JgREDA Vandaag, de dag waarop het Schelde-Rijn- verdrag tussen Nederland en België van kracht wordt, be gint DAGBLAD DE STEM met een nieuwe rubriek. On der het hoofd „Midden in de Benelux" zal uw krant van nu af aan regelmatig de aandacht vestigen op gebeurtenissen en situaties die de Benelux be treffen. Waarom? Het gaat met de Bene lux niet zoals men zou willen. De grens, en vooral de grens tussen Nederland en België, is nog altijd een realiteit: een scheidslijn die wel eens vergeleken is met de Berlijnse muur. Zo erg is het ove rigens ook weer niet. De douane overeenkomst, die België Nederland en Luxemburg op 5 september 1944 te Londen gesloten hebben, en de daar opvolgende economische unie, heb ben in de afgelopen twintig jaar ge leid tot een toeneming van het on derlinge handelsverkeer en tot een groeiende economische eenwording. Maar de klacht is dat de Benelux te veel een papieren aangelegenheid gebleven is. Zij lééft niet. Nederlan ders en Belgen bekijken elkaar nog altijd met vooroordelen. Van een eerlijke en openhartige gedachtenuit- wisseling is nog nauwelijks sprake. Als de Benelux een zaak was van ons allen, zouden we dan niet al lang een Benelux-voetbalelftal ge had hebben, een Benelux-festival, een Benelux-toneel? Nergens treedt de dwaasheid van de staatsgrens duidelijker aan het licht dan in het zogenaamde Benelux-middengebied. Dit wordt ge vormd door de Nederlandse provin cies Limburg, Noord-Brabant en Zee land enerzijds en anderzijds de Bel gische provincies West- en Oost- Vlaanderen, Antwerpen, Limburg en het aiTondissement Leuven van de provincie Brabant. De economische eenwording is hier ver voortgeschreden. Dat blijkt uit het feit dat dagelijks duizenden Bel gen de grens overschrijden om hier te komen werken. Omgekeerd ziet men hetzelfde. De arbeidsmarkten worden een. De snelle industrialisa tie, die zich aan weerszijden van de grens voltrekt, stelt dit gebied voor dezelfde opgaven, dezelfde proble men, dezelfde belangen. Er is nooit gezegd dat het midden gebied de drempel van de Benelux is. Als de Benelux-gedachte ooit een levende werkelijkheid zal worden in Nederland en België, dan zal zij over deze drempel beide landen moeten binnenschrijden. \AGBLAD DE STEM, verschij nend in dit Benelux-middenge bied, wil een stoot in de goede richting geven. Uw krant wil dit nog nadrukkelijker doen dan in het ver leden. Vandaar onze rubriek „Mid den in de Benelux". DAGBLAD DE STEM is de eerste krant in het Bene- luxgebied die zijn lezers op deze wijze gaat confronteren met feiten, meningen en commentaren over een zaak die voor ons aller toekomst in het nieuwe Europa van werkelijk be lang is. De eerste aflevering van deze ru briek wijden wij aan het Schelde- Rijnverdrag. Zie pagina 13. (Van onze verslaggevers) HALSTEREN Machteloos zijn de brandweerkorpsen van Halsteren en Bergen op Zoom, directeur J. Freijters en vele hon derden belangstellenden er don derdagmiddag getuige van ge weest, hoe in ongelooflijk korte tijd een groot deel van 't fabrieks complex van de Zuid-Nederl. Metaalwarenfarbiek N.V. Plame- tha te Halsteren door een ontem bare brand ineenstorte. GRONINGEN (A.N.P.) De wilde staking in de strokartonindustrie in Gro ningen heeft zich uitgebreid. Donderdag voegde zich bij de stakers het personeel van de zevende fabriek in Oude-Pekela en van een fabriek in Winschoten, die ongeveer 300 man in dienst heeft. Pogingen, die vakbondsbestuurders gisteren in Oude-Pekela en Winschoten hebben aangewend om de stakers te be wegen het werk te hervatten, bleven zonder resultaat. In Appingedam ver schenen ongeveer 40 man op het werk, maar dit aantal was te gering om de produktie van de fabriek te hervatten. COMMISSARIS H. PIJLS moeilyk te verwerken zaak (Van een onzer verslaggevers) GOES „Als gezagdragers zich a tegen gezagdragers gaan keren, dan vrees ik voor het gezag zelve". Deze woorden bezigde commissaris II. L. PÜls van de Bredase gemeentepolitie, sprekend als voorzitter van het r.-k. hoger politiepersoneel en voorzitter van de Zeeuwse en Brabantse korpschefs, tijdens de afscheidsbijeenkomst van de korpschef van de Goese gemeentepoli tie, inspecteur S. E. Siebels, donderdag' gehouden. Inspecteur Siebels is ontslagen nadat de rijksrecherche op verzoek van de Goese burgemeester, mr. F. Huber, een onderzoek had ingesteld naar beschul digingen die tegen de heer Siebels wa ren ingebracht. Het onderzoek leNerde geen enkel .strafbaar feit op. Niettemin moest de heer Siebels verdwijnen. Tal van hoge politiefunctionarisssen hebben van de afscheidsbijeenkomst een manifestatie van aanhankelijkheid ge maakt en van protest tegen de gang van zaken in deze affaire. Een in de verfspuiterij door nog on bekende oorzaak begonnen brand richt te een verschrikkelijke ravage aan. On der het puin en verwrongen stalen bin ten lagen de geblakerde kostbare ma chines. De gehele fabricage-afdeling werd tot de grond toe verwoest. Niet be vestigde schattingen over de schade va riëren tussen de een en anderhalf mil joen gulden. Ze wordt door verzekering gedekt. De brand werd enige minuten voor half zes ontdekt. Een tiental personeels leden dat nog in de fabriek was het bedrijf sluit om kwart over vijf zag op de spuitafdeling de vlammen uit slaan. Onmiddellijk werd afdelingschef C. Mulders gewaarschuwd. Toen hij arri veerde was de afdeling al in een vuur zee herschapen. De personeelsleden wa ren juist weggevlucht; voor exploderen de vaten „thinner'', een zeer explosieve verdunningsvloeistof, toen de gemastiek te, door houten balken gesteunde dak koepels instortten. Onmiddellijk daarna viel de 150 meter lange muur met don derend geraas ineen. Enige minüten na half zes was de Halsterse brandweer aanwezig. Het vuur had toen al zo snel om zich heen gegrepen, dat de blussers machteloos stonden. Assistentie van de Bergen op Zoomse brandweer moest -worden ingeroepen. Met twee hogedruk- en twee lagedrukstralen en een nevel spuit werd het vuur hestreden. Een op het dak gestuurde brandweerman moest ijlings terugvluchten. Achter zijn rug stortte het merendeel van het dak in. Voornaamste taak van de brandweren o.l.v. van de commandanten Huuskes en Viervijzer was uitbreiding van het vuur te voorkomen. Dat lukte met inzet van alle krachten. Een vat met 10.000 liter verdunner ontplofte niet, het magazijn bleef behouden. SPECIALE AANBIEDING „Bel-O-fast" Zuiver wollen heren alle modekleuren :v Ginnekenstraat 48 BREDA JEMENITISCHE TROEPEN hebben meegedeeld bewijzen te hebben dat de Egyptische troepen, die in Jemen aan de zijde van de republikeinen vechten, gebruik maken van gifgas. OVER HILVERSUM II wordt dinsdag middag om één uur een reportage uit gezonden van 'de bijeenkomst van de Tweede Kamer, waarin minister-presi dent mr. J. Cals de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet zal uitspreken. AMSTERDAM (A.N.P.) Louise van Urk (11), die door vier pistoolschoten van haar vader binnen enkele secon den ouderloos en zelf ernstig gewond werd. is praktisch buiten levensgevaar. Haar toestand is redelijk. Gebleken is dat de kogel in haar linkerschouder is binnengedrongen en er bij het maag kuiltje (juist onder het borstbeen) ir uitgevlogen. Volgens de politie is daar bij waarschijnlijk een long doorboord. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond*. Aanvankelijk veel bewolking met tijdelijk enige regen. Later opkla ringen. Overwegend noordelijke wind en iets lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 19.50 uur. Maan onder 10.16 uur. Morgen: zon op 5.25 uur. Maan op 3.21 uur. LONDEN (ANP) Het Lon- dense Chelsea, dat nog steeds een kansje op de Engelse voetbaltitel heeft, zal in zijn laatste twee ont moetingen met een verzwak! team moeten uitkomen. Tommj Docherty, de manager van de Londenaren, heeft donderdag na melijk disciplinaire maatregelen genomen tegen acht van zijn spe lers. Zeven ervan spelen regelmatig in het hoogste team. De spelers zijn uit het trainingskamp bij Blackpool terugge stuurd naar Londen. Docherty heeft hen al te verstaan gegeven, dat zij deze com petitie niet meer voor Chelsea zullen uit komen. Mogelijk maken ze ook de tri; van Chelsea naar Australië en naar he Europese continent niet mee na afloo can het seizoen. Tot de acht spelers behoren twee En gelse internationals, één speler die ir liet Schotse a-team is uitgekomen, drit spelers die deel hebben uitgemaakt van Engeland onder 23 jaar en één van het Schotse jeugdteam. Terry Venables, aan voerder van Chelsea die o.m. met de Engelse ploeg op 9 december jl. in Am sterdam tegen Nederland speelde, be hoort tot de acht die naar Londen wei den teruggestuurd. De namen van dt overigen zijn: Marvin Hinton, Eddy Mc- Creadie, John Hollins, Bert Murrai George Graham, Barry Bridges en re serve-speler Joe Fascione. Bridges wen leze week gekozen in de selectiegroe) lie een toer zal maken naar Zuid-Slavi: Nest-Duitsland en Zweden. Hollins e Murray behoren tot de groep spelers on Ier 23 jaar die een trip door Europa za naken. Chelsea staat, met nog twee wedstrij den te spelen, in de rangschikking van de eerste divisie twee punten achter op Leeds United dat thans de leiding heeft Chelsea komt zaterdag tegen Burnley uit en maandag tegen Blackpool. Tony Kay, de half^peler van Everton die ook uitkwam voor het Engelse na- ionale elftal en David Layne, de mid- lenvoor van Sheffield Wednesday zijn •oor het leven geschorst door de Britse /oetbalbond. Beide spelers werden onlangs voor uin aandeel in de geruchtmakende om- •oopaffaire veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf. De Britse voetbal bond nam nog geen maatregelen tegen Peter Swan, de international van Shef field Wednesday, die door de rechter eveneens tot vier maanden werd veroor deeld. Swan had gevraagd om uitstel van behandeling om zijn zaak voor te bereiden. ons serviceprogramma: uitlijnen - balanceren - repareren montage - loopvlakvernieuWing EINDHOVEN Heezerweg 42 Tel. 16155 BREDA Koele Mei 6 Tel. 41550-37085 MATRASSEN mooier enbeter I selectiekleding Zo helemaal Brits dat we de originele naam maar aanhouden. Pull-polo, lange mouw. ideale Acrylan, in 5 stoere kleuren. De maker is Sabre, de prijs V ,.A AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1965 | | pagina 1