Haagse vrouw gooit f8000als vuilnis weg van een MORGEN n"olDEN fiction VoOT IC. ^liefhe^ers VoorJ®erro Erhard: succes gevraagd Katwijker over boord en vermist Nijverheidsonderwijs moet kosteloos zijn eZ°^f0T^ 6t'ofGoWen Uitleveringswet toepasselijk op alle misdrijven Oriëntatie-weekeind voor late roepingen Bulgarije ontkent poging tot staatsgreep Schatgravers zoeken naar miljoenen van Paul Kruger SCHILDEREN iWMET RIPOLIN ALLE TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT Voor Italiaans bewind Communist Longo wil volksfront met katholieken hebben ons Veie bl^^^iens relden*^ FWe( W**- yJaaO"1 gf Fitter'* een G°ld1 ,garet Mn- '°ok Bovend'en o0rtte«e^® 8 met ee(1 e'9Vet els Mond-op-mond Zeg het met bloemen Wetsontwerp in Kamer: DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 APRIL 1965 (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door een noodlot tige samenloop van omstandigheden heeft een 70-,jarige vrouw uit Den Haag drie tot vier weken geleden een geldkistje met een in de loop der jaren gespaard bedrag van f 8000,- aan de reiniging meegege ven. Het kistje zat in een oude doos met enkele oude kleren, maar de vrouw wist hiervan niet, aangezien haar 60-jarige man dit nooit had ver teld. Het zwaar getroffen bejaarde echtpaar is nu in één klap het ge hele kapitaal kwijt. In zijn woning heerste gisteren die pe ellende. „Het is afschuwelijk" zo snikte de vrouw, die door het ge beurde geheel overstuur is. Bij stuk jes en beetjes wordt duidelijk hoe alles zich heeft afgespeeld. De oude doos met de oude kleren stond al jarenlang in de woning. Om even- tueele inbrekers te misleiden had haar man het geldkistje in de doos ge stopt, omdat hij meende, dat ze daar nooit zouden zoeken. Hij had echter nooit aan zijn vrouw verteld waar het kistje was verborgen, hoewel de vrouw van het bestaan ervan wel op de hoogte was. Drie tot vier weken geleden kwam de doos plotseling te voorschijn en werd hij aar de reini gingsdienst meegegeven, omdat de ou de kleren, zoals een bontmantel, toch niet meer werden gedragen. Op eerste paasdag wilde het echt paar naar een verjaardag van een zuster gaan en haar man wilde uit het geldkistje wat geld nemen. Hij zag de doos nergens meer en vroeg zijn vrouw waar die gebleven was. „Die heb ik met de reinigingsdienst meegegeven" antwoordde zij tot ont zetting van haar echtgenoot. Onmid dellijk stelde men zich in verbin ding met de recherche van de Haag se politie, die weer contact zocht met de vuilafvoermaatschappij, die in Drente grote stortplaatsen heeft. Men kreeg te horen, dat men eerst moest weten wanneer het geldkistje was meegegeven, omdat men dan pas zou kunnen weten waar het vuil van die dag uit Den Haag was gestort. ,,Ik was zo overstuur en ik vond het zo vreselijk", zo vertelde me vrouw ons, „dat ik het me niet meer kon herinneren. Het echtpaar wacht te tot weer vuil werd opgehaald en gelukkig wist een van de vuilnisman nen zich van de doos nog iets te herinneren. Hij dacht, dat het onge veer drie tot vier weken geleden was. Het echtpaar was in de veronderstel ling. dat het reeds zes tot ac^t weken geleden was gebeurd. Gewapend met (eze gegevens kon men wel medede en, dat er 50 pet. kans bestaat, dat het kistje kan worden teruggevonden, omdat het op een sorteer-lopende band zal komen en dan nog niet is samengeperst. Jrl-et bedroefde echt paar zal hierop echter nog drie naanden moeten wachten, omdat eerst een rottingsproces van drie maanden zal moeten plaatsvinden, voordat het vuil zal worden gesor teerd. SOFIA, (Reuter) Het offi ciële Bulgaarse persbureau BTA heeft meegedeeld, dat een aantal personen is gearresteerd wegens wetsovertreding, Er was echter geen sprake geweest van een po ging tot een staatsgreep. „Er heerst rust in het land'', aldus BTA. De mededeling van het persbureau ls het eerste officiële commentaar op de wijdverbreide geruchten volgens welke kortgeleden in Bulgarije een poging tot een staatsgreep was ondernomen. Tot de gearresteerde personen behoren, aldus B.T.A., Tsolo Kroestev, een functio naris van het Bulgaarse ministerie van buitenlandse zaken, en generaal Tsvetko Anev, de garnizoenscommandant van So fia. Een derde functionaris, Ivan Todorov- Goroenja, hoofd van het centrale bureau voor de waterhuishouding, had zelfmoord gepleegd, zo meldde het persbureau. „Er is in Bulgarije hoegenaamd geen poging gedaan tot een staatsgreep, nie mand is gedood of naar het buitenland ge vlucht. De regering geniet de steun van het volk. De Bulgaarse grenzen zijn niet gesloten en niemand is van plan ze te sluiten", aldus B.T.A. JOHANNESBURG (UPI) Het ge rucht over een verborgen schat alleen al is voldoende om vele avonturiers in be weging te brengen en zich met de spade en een kaart in de hand op weg te be geven naar afgelegen en vaak gevaar lijke plaatsen waar de schat alleen maar hoeft te worden opgegraven. Op het ogenblik maakt een groep West- duitsers zich «klaar om de legendarische „Kruger-miljoenen", die ergens in Zuid- Afrika verborgen liggen te zoeken. De leider van deze expositie is Win- fried Krieg. Zijn metgezellen zijn Michel Rhenish, Volker Tiedt en Werner Bul ling. Zij hebben een kaart bij zich, waar op de plaats staat aangegeven, waar zes tien kisten vol goud en diamanten moe ten zijn verborgen. Volgens de geluk zoekers, allen tv-joumalisten van beroep is de Kruger-schat 60 miljoen dollar waard. De kaart is getekend doe. een 82-jarige Duitser, Theodore Wild, die als 18-jarige jongen gevachten heeft aan de zijde dei- boeren in de tweede boerenoorlog. Wild zwoer een eed. dat hij aanwezig was toen de schat in 1902 werd begraven en dat de door hem getekende kaart authentiek en juist is. De Kruger-miljoenen hebben reeds vele gelukzoekers getrokken, maar nog nie mand heeft de schat kunnen vinden. De vier Westduitsers trachten nu een geigerteller te krijgen, waarmee zij de bergplaats van de schat willen vaststel len. Intussen treft een Zuidafrikaan voor bereidingen om een Duitse schat te gaan zoeken. Het is de 24-jarige monteur D. Kuhn, die in de Ballotsbaai wil duiken naar goud en juwelen, die een Duitse graat in 1879 bij een schipbreuk heeft verloren. Deze schat, ter waarde van 100.000 tot 200.000 rand, behoorde aan graaf Von Molendorff, die tijdens een storm bij de Ballotsbaai schipbreuk leed. Hij had zijn kostbaarheden in een ijzeren kist aan een bootje vastgebonden. Maar het bootje kapseisde en zonk nog voor de graaf de kust had bereikt. Hij heeft er nog lang naar gezocht, doch vergeefs. Kuhn, die een ervaren duiker is, hoopt meer geluk te hebben dan twee vorige expedities, die in 1923 en 1953 ook ver geefs hebben gezocht. (Advertentie) KATWIJK (A.N.P.) Naar gisteren bekend werd is zondag een opvarende van het Katwükse vissersvaartuig KW 15 „Hammond", overboord geraakt tij dens het vissen onder de Lofoten. Het slachtoffer is de 17-jarige Gerard van der Plas, zoon van de schipper. Het ongeluk gebeurde bij kalm weer, maar men is er toch niet in geslaagd de dren keling te vinden. De KW 15 is inmiddels de haven van Allesund binnengelopen, van waaruit schipper Van der Plas per vliegtuig naar Katwijk is gereisd. De KW 15, eigendom van de rederij Rijnstroom, wordt van- avond in IJmuiden verwacht. (Advertentie) BEEKBERGEN (ANP) Op de alge mene vergadering van de groep nijver heidsonderwijs in de Nederlandse Onder wijzers Vereniging, die gisteren in Beek bergen werd gehouden, heeft voorz. W van der Gevel gepleit voor geheel kos teloos onderwijs gedurende de leerplich tige leeftijd. „Het onderwijs behoort kos teloos te zijn in die zin, dat niet alleen de ouders geen schoolgeld behoeven te betalen, maar dat ook de leermiddelen gratis ter beschikking van de leerlingen worden gesteld", aldus de heer Van der gevel. Hij wees er op, dat geen school voor voortgezet onderwijs een zo'n groot beroep doet op de beurs der ouders als cif. sector voor nijverheidsonderwijs. „Naast de kosten voor diverse boeken, moeten zij ook voor kleding, gereedschap en materialen vaak niet onbelangrijke bedragen neertellen. In het bijzonder voor die leerlingen, die hun leerplicht nog vervullen, is dit een onbevredigende zaak aldus de heer Van der Gevel. De heer Van der Gevel noemde het een bijzonder betreurenswaardig feit, dat geen deel van de Ma moet wet zo weinig is uitgewerkt als het gedeelte over de le- rarenopleiding. Het op 27 april 1964 bereikte salaris akkoord voor het lager onderwijs noem de de heer Van der Gevel „een zonder ling compromis". ROME (U.P.I.) De leider van de Italiaanse communistische partij, Luigi Longo. heeft in een rede tot de leden van het centraal comité van de party, gepleit voor vorming van een volksfront van com munisten. socialisten en katholieken. Hij eiste opnieuw het aftreden van pre mier Aido Moro's centro-sinistra kabinet van socialisten en (katholieke! christen democraten. „Ons staat voor de geest", zei Longo „een samengaan, dat een doeltreffende dialoog kan zijn met de katholieke en sociaaldemocratische bewegingen. Een verstandhouding tussen communisten, so cialisten en katholieken aan de hand van een programma voor de hervorming van de samenleving". Longo's pleidooi is in de eerste plaats gericht tot de leden van vice-premier Pietro Nenni's al verdeelde socialisten en ningen van het Vatikaan om voorzichtig tot die katholieken die, ondanks janma te zijn, voor een „open gesprek" met de communisten zijn. Qevraa9^' Zoals wij gisteren meldden heeft de 16-jarige zoon van een renpaardenfokker in de Sloot gaardpolder bij Waarland, door mond-op-mond beademing het le ven gered van een pas geboren veulen. De foto toond in het mid den de jongeman met de dravers merrie en het veulen. Rechts zijn vader en links zijn 11-jarige broer, die tegelijkertijd kunstmatige ademhalingsbeweging toepaste. (Advertentie) en... bestel tijdigi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een by de Tweede Ka mer ingediend wetsontwerp brengt een aantal grondige wijzigingen in de nog van 1876 daterende regeling voor de uitleve- de uitlevering van vreemdelingen. Uit de voorgestelde voorwaarden blijkt o.m., dat de beperkte opsomming van mis drijven, waarvoor uitlevering wordt toe gestaan, zal gaan verdwijnen. Uitlevering zal in beginsel worden toegestaan voor alle feiten waarop een vrijheidsstraf staat. Voorts is nog bepaald, dat de uitleve ring niet plaatsvindt wanneer dit zou be tekenen, dat iemand voor de tweede maal voor hetzelfde feit berecht zou worden. De uitlevering mag ook niet in strijd zijn met de Nederlandse strafrechtelijke be palingen voor verjaring. De vraag of de opgeëiste persoon schul dig is aan het feit waarvoor uitlevering is verzocht behoort volgens het wetsvoor stel in beginsel buiten discussie te blij ven. Wel is in het wets.voorstel voorzien in een summier rechterlijk onderzoek voor gevallen waarin de opgeëiste per soon beweert onmiddellijk zijn onschuld te kunnen aantonen. In gevallen waarin de rechter de uitlevering ontoelaasbaar verklaart kan aan de opgeëiste persoon een geldelijke tegemoetkoming worden verleend wegens ten gevolge van vrij heidsbeneming geleden schade. De eerste voorwaarde luidt: Nederlan ders worden niet uitgeleverd. Uitlevering van niet-Nederlanders kan alleen geschie den wanneer er tussen Nederland en de staat waaraan iemand wordt uitgeleverd een verdrag is gesloten. In het kader van de wereld-roepingen - dag organiseert het Antonianum, na over leg met alle andere huizen voor latere roepingen, een weekend voor jonge men sen (17-30), die er over denken priester te worden en graag iets meer zouden we ten over het vraagstuk van de roeping en de opleidingsmogelijkheden. Het weekend begint zaterdagmiddag 1 mei des avonds 6 uur en duurt tot zon dagmiddag 2 mei 2 uur. Op dit weekend is iedere jongeman welkom, die denkt in de richting van priester-werkstudent en die nog aanvul lend gymnasiaal onderwijs nodig heeft dus: jongemensen die: L.T.S., U.T.S., H.T.S., Kweekschool, HBS, etc. genoten hebben. Naast de conferenties over „Roeping" en „Studie-Mogelijkheden", is er ruim schoots gelegenheid om met de studenten en de sfeer van het huis kennis te maken. En dat is misschien het belangrijkste. Voor deelname kan men zich opgeven aan: Antonianum, Pr. Hendrikkade 144, Amsterdam, tel. 020-222582. ELIZABETH instrument Het zit bondskanselier Erhard niet mee. Hij wil zo graag schitteren de „wapenfeiten" vermelden in het CDU-vaandel, waarmee hij in het na jaar de Duitse kiezers moet zien te imponeren, maar het is nog blanco. Zoals de situatie zich nu laat aan zien zal hij zijn verkiezingscampagne zelfs met omfloerst vaandel moeten leiden. Zijn onhandig gemanoeuvreer in de Egyptisch - Israëlische kwestie heeft hem veel prestige gekost, de weg naar een Europese politieke unie is doodgelopen, doordat De Gaulle aan het begin het bordje „Eigen weg" heeft geplaatst en het Frans - Duitse vriendschapsverdrag is een loze frase gebleken. Dezer dagen nog heeft de oude Adenauer voor de tweede maai zijn prestige en zijn invloed bij De Gaulle in de strijd moeten werpen om zowel van de vriendschap als van de integratieplannen nog te redden dat er te redden valt. Tot overmaat van ramp moet de zwaarlijvige bonds kanselier straks nog optornen tegen l de krachtige oppositiepartij van Willy Brandt, die als het Berlünse „vrij heidsbeeld" tot veler verbeelding spreekt. Erhard heeft nu, om de volksgunst alsnog te veroveren, zijn laatste troef op tafel gelegd. Berlijn, wetend, dat elke poging tot verlichting van deze kwelling de onverdeelde steun en sympathie heeft van iedereen: West duitser of niet. Niets laat hij na om het Russische onrecht midden in de wereldbelangstelling te plaatsen. Hij wil de publieke opinie nog meer mo biliseren en de onhoudbare toestand in Berlijn nog scherper stellen. MEER kan Erhard niet doen! De Gaulles „royaal" aangekondigde steun aan de Duitse hereniging blijkt infmers een loze belofte te zijn en van andere zijden wacht de bonds kanselier voorlopig ook geen daad werkelijke steun. Eerst liet hij de Duitse bondsdag ver gaderen in West-Berlijn. Het effect is bekend: de levensgevaarlijke Rus sische luchtacrobatiek verwekte over al een golf van verontwaardiging. Daarna kondigde hij aan, dat ook de bondsraad weldra in de voormalige rijkshoofdstad bijeen zal komen met alle te vernachten Oostduitse tegen maatregelen van dien. Nu ligt in Bonn een plan op tafel om de bondskanse lier een tweede ambtszetel te geven en wel in West-Berlijn. Al deze maat regelen hebben één doel: de wereld •duidelijk demonstreren, dat West- Berlijn wel degelijk een stukje bonds republiek en geen vergeten gebied is. Binnenkort laat Erhard de telelenzen en filmcamera's weer richten op Ber lijn als het Britse koningspaar een staatsiebezoek aan West-Duitsland zal brengen en daarbij ook de westelijke zone van de verscheurde stad en Ulbrichts monster-muur zal aandoen. Officieel wordt de vorstelijke visite aan Berlijn gemotiveerd als een in spectietocht van de daar gelegerde troepen, maar het is duidelijk, dat deze motivering slechts een camou flage is van de werkelijke bedoeling: morele en psychologische steun ver lenen aan de Westberlijners. Zo krijgt het Britse staatsiebezoek een diepe politieke betekenis, een uniek ver schijnsel bij dergelijke officiële visi tes. De Duitsers zien de reis van Eli zabeth en Philip naar West-Berlijn dan dan ook als een handige diploma tieke overwinning voor de regering- Erhard, die deze pluim best gebruiken kan. Belangrijker is nog, dat met de Britse vorsten ook premier Wil son en minister van buitenland se zaken Stewart naar Berlijn zullen komen. De Duitse hereniging lijkt dan ook een onvermijdelijk agendapunt voor de besprekingen tussen de Britse en Duitse leiders. Voor Wilson ligt hier een belangrijke taak als bemid delaar tussen Parijs en Bonn te wach ten. Deze rol zou hem goed liggen. Hij blijkt het namelijk best te kunnen vinden met de Franse president. Of Wilson- deze rol ook inderdaad zal willen spelen valt sterk te betwijfe len. Een eventueel succes daarvan betekent een verzoening tussen Parijs en Bonn óf een hervatting van het Europa-gesprek. Wilson werpt daar mee Erhard diens vurig begeerde ERHARD blanco vaandel succes in de schoot en verkleint daarmee de kans op een verkiezings zege voor zijn geestverwanten, de Duitse socialisten. Van Wilson moet eerder verwacht worden, dat hij zal meehelpen Willy Brandt de bonds- kanselarij binnen te dragen dan Er- hards positie te verstevigen. Alles wijst erop. dat hij hierbij de zegen van de Franse president heeft, die doet alsof het hem niets kan schelen of Erhard nu al dan niet aanblijft Hij doet althans geen enkele moeite Erhard op de been te houden tot grote ongerustheid van Adenauer, die dit De Gaulle zeker in zijn recent» geheime brief onder de neus gewre ven zal hebben. Zo loopt Erhards laatste troef ook weinig kans met diplomatiek succes bekroond te worden. De Duitse kan selier staat alleen op het Europese politieke veld, terwijl De Gaulle en Wilson ruggespraak houden en Frank rijk en Rusland een openlijke vrijage zijn aangegaan. Erhards vaandel ia nog steeds blanco en de verlri.ezin.gen komen in zicht

de Stem | 1965 | | pagina 15