Het zijn de kleine vossen die wijngaarden verderven KAAS OM KAAS blijf jong, blijf fit fiets! De kabouter in de stoof SUCROSA Fien en haar schaapje Dromen Rijmpje Reintje de Vos album sigaren Aspirin helpt elke dag overal ter wereld mensen vlug en feilloos van hun pijn af. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. Gelddorst kan mateloos zijn Berleburg verwachtte met Pasen verloving Beatrix-prins Richard SUCROSA Lady Churchill wil flatje Manoeuvres van Russen slechts begin 14 11 DE FRANSE RECHTER KLAAGT: Ambonnezen herdenken proclamatie republiek der Zuid-Molukken ]ongens steken slapende man in brand Als vergaderingen in W-Berlijn voortgaan Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Kosygin belooft Russen betere levensstandaard DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 APRIL 1965 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS De werkelijkheid is altijd nog erger dan wat in boe ken beschreven wordt. Een man van dertig jaar, Michel Gautier, rydt op 18 augustus 1963 met zijn vader en moeder op de autosnel weg, maakt een verkeersfout en komt tegen een boom terecht. Va der en zoon behoorlijk gewond, de moeder op slag dood. De vader doet zijn zoon een proces aan en eist 10.000 frank schadevergoeding voor het verlies van zijn vrouw, met wie hij, naar hij beweerde, gelukkig getrouwd was (wat bij onderzoek in het geheel niet het geval bleek te zijn). Bovendien eiste hij 14.000 frank schadevergoe ding voor herstel van zijn gezond heid. De rechtbank in Chartres stond over zoveel inhaligheid van de vader verbaasd alsof de jongen nog niet genoeg geleden heeft door het verlies van zijn moeder. De rechter van Chartres overwoog dat alles. Hij veroordeelde de zoon tot een boete van zestig frank wegens het be gaan van een verkeersovertreding en tot 500 frank schadevergoeding, te betalen aan zijn vader. Het geld had de vader zo te pakken, dat hij bij een rechtbank in Parijs in hoger beroep ging. Daar waren de rechters vor hem al even onverbidde lijk. Het bleef bij 500 frank. Wat heeft deze vader in zijn lichaam: een hart of een steen? Men zou zeggen het laatste Een mens blijft nergens meer, als de geldduivel hem te pakken krijgt. Bij Pau aan de voet van de Pyreneëen, ligt het dorpje Camou-Chihigue, waar een paar verspreide boeren wonen. De grond is er arm en levert weinig op als de kinderen twaalf jaar worden, moeten zij het huis uit en de stad in om daar de eigen kost te verdienen. Op die manier wordt The- rese dienstbode bij een notaris in de stad. Daar wordt de zoon van een rijke spek slager op haar verliefd. Gevolgen blijven niet uit. maar het huwelijk zal alle plooi en rechtstrijken. Therese koopt haar uit zet en al haar vaatwerk, dat zij voorlo pig opbergt in de kasten van haar aan staande schoonmoeder. De verloving is al gevierd. Datum van trouwen wordt vastgesteld. Uitgekeken wordt naar een woning. Burgemeester en pastoor worden gewaarschuwd. Kort voor het huwelijk komen de twee families bij elkaar om de laatste regelin gen te treffen. „Jullie hebben het toch maar gemakkelijk," zegt de rijke spek slagersvrouw. „Van ons komen de centen. Maar wat brengen jullie in?„ „Wat zou den we moeten inbrengen," zegt de arme boer. „Verkoop je twee koeien, dan is al thans wat." Waarop de boer in snikken uitbarst, want die twee beesten, zijn hele hebben en houden, zijn onmisbaar voor zijn klein bedrijfje. Zich verhuren als knecht kan hij niet meer. Daar is hij te oud voor. „Goed," zegt de spekslagers vrouw, die geld zat heeft: „geen geld, geen Zwitsers en dan gaat het hele hu welijk niet door. Therese bergt haar bruidsjapon in de kast en wil haar vaat werk terug, maar dat krijgt ze alleen te gen inlevering van haar trouwring. De notaris kan 'n dienstbode in verwachting niet hebben en hij zet Therese op straat. Het kleine drama eindigt voor de recht bank van Pau, waar de slagersjongen wegens breuk van trouwbelofte veroor deeld wordt tot 5.000 frank schadever goeding en 100 frank per maand voor on. derhoud van het kind. Hij heeft zelfs nog de moed in hoger beroep te gaan, maar het blijft de 5.000 frank en de 100 frank per maand.... Met Piere Plantey weten de rechters van Melum geen raad. Ts hij gek of een doortrapte simulant? Eigenlijk zijn al zijn wandaden verjaard, want die zijn be gaan in 1945. Toch ook weer niet ver jaard, want sedert 1945 heeft Pierre 19 jaar en 27 dagen in voorarrest gezeten. In een gekkenhuis wel te verstaan. Zijn inbraken zijn niet te tellen. Bij de laatste schoot hij een agent dood. ,,Hou je gek", zeiden zijn celgenoten en dat deed Pierre in 1945. Toen hij in dat jaar voor de bali kwam, maakte hij een rare buiging en riep tegen de voorzitter met luider stem: Saluut, mijnheer de Fon- tainebleau". De president zou dat van geen sterve ling hebben getolereerd, maar ja, van (Advertenties) Corona 20ct-Bolknak25-30 een gek kan men alles verwachten. Pier re speelde zijn rol zo voortreffelijk, dat hij niet naar de valbijl, maar naar oen gekkenhuis ging, waar de rechters hem echter geenszins uit het oog verloren. Re gelmatig kreeg Pierre van een psychiater bezoek en die achtte dezer dagen Pierre normaal genoeg om voor de balie te ko men. Pierre kwam dus weer, zij het kortston dig, in de normale maatschappij terug en hoorde de griffier vertellen over een inbraak hier een inbraak daar. Hij be greep er niet veel van. „Ik neem alles voor mijn rekening," zei hij. President: „U moet dat niet zeggen om de justitie een plezier te doen. Voor ons gaat het er om: heeft u het gedaan of niet? Pierre: „Ik ben schuldig, ik heb gesto len, maar ik weet niet meer waar en hoeveel". Pierre staat te trillen op zijn benen. „Ja, het is waar, ik heb twee agenten doodgeschoten". President: „Neen, het was er maar een Pierre: Des te beter. Als u het zegt zal het wei waar zijn. Jammer dat ik die agent heb doodgeschoten. Misschien was hij wel mijn beste vriend geworden". President- „Ik sta verbaasd over al uw verhalen. Volgens deskundigen bestaat het niet, dat u zo lang kunt liegen. Speelt u komedie? Bent u een simulant? Bent u geestesziek? Pierre: „Ik ben zoals ik ben' De rechtbank weet met Pierre geen raad. De deskundigen, hoogleraren van naam, weten het evenmin en zeggen, dat de president zelf maar de strafmaat moet vaststellen. Pierre zit nu weer in zijn vertrouwde gekkenhuis en wacht af met prachtige sigarenbandjes! ROZEN - PADDESTOELEN TULPEN - ZEILJACHTEN (Van onze correspondent in Bonn) BERLEBURG (Noordrijnland-Westfa- len) Het is voor de 7000 Berleburgers een teleurstelling geweest, dat het paas feest bij gelegenheid waarvan in Duitsland bij traditie verlovingen wor den gevierd is voorbijgegaan zonder dat de ook in dit stadje verwachte ver bintenis tussen kroonprinses Beatrix en de 30-jarige erfprins Richard von Sayn- Wittgenstein-Berleburg werd bekend ge maakt. Iedereen in het prinselijk slot met zijn 150 kamers zwijgt. De telefoon wordt door de rentmeester beantwoord, die ver telt, dat de erfprins op reis is. Door de verlovings-geruchten is het stadje, dat een Kneipp-bad en een win tersport-oord is, enigszins in het middel punt der belangstelling geraakt. Het lr.atst stond het daarin in 1806 toen Na poleon van het land Wittgestein zou heb ben gezegd: „Ik weet er weliswaar nietf van af, maar ik doe het cadeau aan de hertog van Hessen". Daarmede hield Wittgenstein op een zelfstandig staatje te zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op zaterdag 24 april a.s. wordt door de in ons land woonachtige Ambonezen op massale wijfce het feit herdacht, dat 15 jaar geleden de repu bliek der Zuid-Molukken werd geprocla meerd als antwoord op het streven naar een eenheidsstaat van president Soekar- no van Indonesië. Op die dag zullen dui zenden Zuidmolukkers uit alle delen van Nederland naar Den Haag komen om deze voor hen historische dag te herden ken en te vieren. Op zondag 25 april zul len in alle Zuidmolukse woonoorden en woonwijken herdenkingsdiensten in de kerken worden gehouden. (Advertentie) IS FANTASTISCH Sucrosa - de in Amerika ont dekte zoetstof-bevatgéén sac charine en heeft zo'n zuiver© smaak, dat U suiker vergeet. InpTaats van suiker. Goedgekeurd door de N.V.S. zonder saccharine, voor de slanke lijni LONDEN (UPI) De woning van wijlen sir Winston Churchill in Hyde Park Gate wordt verkocht. Lady Chur chill vind het huis te groot en kijkt uit naar een flat. Sir Winston kocht het huis, waarin hij in het begin van het jaar overleed, in 1945. Het heeft negen slaapkamers en drie ontvangkamers. SYDNEY (UPI) Vijf jongens van 12 tot 16 jaar zijn gisteren voorgeleid we gens moord op de 55-jarige William Hen ry Hill op Goede Vrijdag. Hill sliep in een nachthuisje bij een bushalte toen de jongens hem zachtjes naderden, zijn kleren met spiritus over goten, hem in brand staken en hard weg liepen. In verband met de leeftijd van de de linquenten zijn hun namen niet vrijgege ven. Twee jongens van 12 en 14 jaar wer den vrijgelaten op een borgtocht van respectievelijk 200 en 400 Australische ponden. Het hoof weigerde echter de andere drie vrij te laten. 55 55 (Van onze correspondent in Bonn) BERLIJN Als West-Duitsland de bondsdagzittingen in Berlijn voortzet of vergaderingen van de bondsraad of het Westduitse kabinet in de vroegere Duitse rijkshoofdstad belegt, zullen de Oost- duitse communisten het niet meer laten bij een blokkade van de wegen naar en van Berlijn. Met toestemming van de Sovjets zal dan ook een permanent tran- sit-visum voor de reis door de D.D.R. naar West-Berlijn worden ingevoerd (en niet meer worden opgeheven). Schriftelijke protesten zullen boven dien worden ingediend tegen de periodie ke verblijven van bondspresident dr. Heinrich Luebke in zijn Berlijnse resi dentie, tegen vergaderingen van bonds- commissies en tegen de bijeenroeping van de „Rundesversammlung" (dubbel par lement), die om de vijf jaar een presi dent moet kiezen (voor het eerst weer ii 1969). Bovendien zullen de Oostduitsers, wan. neier na Pinksteren onderhandelingen worden aangeknoopt over een nieuwe be zoekregeling voor Westberlijners aan fa milieleden in Oost-Berlijn, van de West duitsers eisen, dat zij voor eeuwig af stand doen van parlementszittingen in Berlijn. (Advertentie) Da's hele andere kaas Da's een sneetje MOSKOU (RTR) De Russische eer- ste-minister Kosygin heeft beloofd, dat, in het vijfjarenplan voor de janen 1966 tot en met 1970 zal worden gestreefd naar een snellere verbetering van de levens standaard van het Russische volk, naar hogere lonen en grotere uitvoer van consumptiegoederen. Hij drong er op aan de politiek van Oud-premier Kroestjev - het gedurende vijf jaar bevriezen van de salarissen ten gunste van de sociale voorzieningen en vermindering van de produktie van per sonenauto's los te laten. Zonder de afgezette premier bij de naam te noemen maakte Kosygin Kroest- jevs afkeer van autobezit voor de gewone man belachelijk. „Iedereen moest van de de bus gebruik maken. Zelfs fabrieks directeuren mochten soms geen gebruik van een personenauto maken. Zij leenden vrachtauto's voor het maken van een zakenreis", aldus de Russische leider, die voorts aandrong op versnelling van het woningbouwprogram. Volgens hem moet er een eind komen aan het wonen in ge meenschappelijke flats met gemeenschap pelijke keukens. Het is weer lente het is weer tijd om over zo'n r fijne zo'n veilige nieuwe fiets te denken. - (Advertentie) Het is fijn weer te leven zonder pijn t Hoofdpijn Verkouden Kiespijn Neem snel Aspirin. /""ÊTN DAAR STAAT Daar knapt u van op ASPIRIN (BAYE Rj BAYER ACHTER 20°/o voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. Xlks, Mm, Ja, wat zou Fien Jansen nou hebben. Een hondje. Nee hoor. Dan een poesje of een vogel. Mis hoor. Jullie weten het lekker niet. Het is en schaapje. Een mooi wit schaapje. Met en klein zwart staartje. Ze had het nog maar een dagje. Het schaapje drinkt uit een papfles. Ja, het kan nog niet alleen drinken. Het krijgt vijf keer op een dag drinken. Een keer voordat Fien naar school gaat en dan als ze uit school komt, na het eten en als ze 's middags uit school komt voor het eten en na het eten, en voordat ze naar bed gaat. Maar nu moet het schaapje ook een naam hebben. Fien zit te denken. Opeens weet ze wat. Het moet Wolletje Wit heten. En ze gaat ook wandelen met Wolletje. Iedereen kent haai-. En iedereen vindt het schaapje lief. En ze leefden nog lang en gelukkig Fien Jansen en Wolletje Wit. J Marina Hemelaer, 8l/!-jaar Stationsweg 22 Hulst Tom Stobbelaer, 8 jaar, Couwerve- straat 45, Goes. Onder zijn tekening stond het volgende versje: O die Tom, die is toch Niet oliekoekedom. Want hy kan tekenen en rekenen. Dit schrift hij in De Stem En dat is echt van hem. Dromen is fijn, al zijn zij maar klein Ik droom van de straat, en dan sla ik de maat Ik droom van een bos, met dik groen mos. Ik droom van een slang, die is verschrikkelijk lang. Ik droom van een reus, met een lange neus. Ik droom van een fee, die neemt mij mee Maar toen toentoen kwam er een olifant met een lange snuit en die blies pardoes mijn dromen uit!!! Lieske Kars, 10 jaar, Breda Dicht bij het kabouterbos stond een klein huisje. Daar woonde een oude man die altijd last had van koude voeten. Daarom gebruikte hij een ouderwetse stoof, dat is een houten voetenbankje waarin een bakje staat met kooltjes vuur. De warmte van het vuur komt door de gaatjes in het hout naar boven. Als de oude man zijn voeten op de stoof zette, werden ze heerlijk warm. Bij de kabouters in het bos was ook een oude kabouter, die het altijd koud had. Toen hij ontdekte hoe heerlijk warm het was in de stoof van de man, verliet hij zijn volkje en ging wonen in de stoof. Hij bracht alleen nog maar nu en dan bij de andere kabouters een be zoek. Als de oude man zijn voeten warmde, vertelde de kabouter heel zachtjes de prachtigste verhalen. Maar de oude man dacht dat hij die verhalen eigenlijk zelf verzon. Op een dag kwamen de kinderen van de oude man en zeiden: „Vader, je wordt te oud om nog langer alleen te blijven. Voortaan moet je maar bij ons inwonen. Zij namen de vader mee en zijn meubeltjes bleven in het huisje achter. Ook de stoof, want in het huis van de kinderen was centrale verwar ming en dan heb je nooit meer koude voeten. Een poosje later kwam een vracht auto by het kleine huisje aan. Alle meubeltjes van de oude man werden opgeladen en naar een verkooplokaal gebracht. Ook de stoof ging mee. juist op het ogenblik dat de kabouter in diepe slaap lag. In het vei kooplokaal werd de kabou.» ter wakker. Hebt u geen hobbelpaard voor mijn kleine jongen?" hoorde hij een moeder vragen. „Nee mevrouw", antwoordde een mannestem". wij hebben-geen hobbel paard, die zijn niet meer in de mode. Maar kijk u eens rond of u niet iets an ders vindt." De moeder wilde zeker niet niet le ge handen naar huis gaan, want ze kocht de stoof. „Kijk eens," riep ze toen ze thuis kwam „dit is een echt antieke stoof. Er staat nog wel een jaartal in, hij is twee honderd jaar oud. We zullen hem als sieraad in de kamer zetten. En het hob belpaard koop ik wel in een speelgoed winkel." De kabouter voelde zich ongerust over de grote veranderingen die er plaatsvonden. Hij begreep dat hij in de stad was terecht gekomen, een flink eind van het kabouterbos. Maar hij be sloot eerst maar een poosje in dit huis te blijven totdat hij een middel zou vin_ den naar het bos terug te kunnen ke ren. De kleine jongen die zo graag een hobbelpaard had, vond de stoof ook een leuk speelgoed. Hij gebruikte hem als garage voor zijn autootjes, of stal voor zijn houten beestjes. Hij ging op de stoof staan om eraf te springen. En hij ging erop zitten om naar de verhaaltjes van zijn moeder te luisteren. Dit handje is een Dit handje is twee Daar doen wij alles mee Vijf vingers hier, vijf vingers daar Dat zijn tien vingers bij elkaar. Nu ben ik nog klein Maar word ik eens groot Dan zal ik met mijn handje bloot Voor vader lief En voor moeder teer zijn. Ronny van Hooije, 7 jaar Tragel 15, Koewacht Op een mooie dag zat Reintje te den ken. Toen opeens had hij het. Hij zou Piet de ooievaar eens beetnemen. Hij nodigde Piet uit. Toen Piet 's avonds aan kwam vlie gen vroeg hij: „Wat moet ik doen?" „Lust je soep?" „Ja die lust is wel". T^e begonnen. Maar toen hij merkte dat hij beetgenomen werd vloog hij weg. Toen de ooievaar weg was, at Reintje zijn bord ook leeè- Toen ging hij weer denken. Tien minuten later vloog er een raaf voorbij. Reintje zat nog te denken. Maar toen hij de raaf zag ging hij naar buiten. Want de raaf had een kaas. Reintje zei: „Dag raaf". Toen zei hij: „Wat ben jij mooi met je zwart pak. En kun je zingen?" Maar de raaf zweeg. Toen zei Reintje weer: „Ik heb gehoord dat jij zo mooi kunt zingen". Toen begon de raaf met zijn gekras. Maar toen viel de kaas. En Reintje at hem op. Hans van Leeuwe, 9 jaar Wilhelminalaan 5, Ettcn Lonieke Casteleyn, Lange Vorst- straat 26, Goes, tekende Fred en Wilma Flints tone. Paultje Koopman, 6 jaar. Leeuwenhof 29, Breda. Het was een onrustige tijd voor de kabouter. Want als het jongetje met zijn autootjes aankwam om ze in de stoof te zetten, dan moest de kabouter maken dat hij weg kwam. Kabouters laten zich nooit aan de mensen zien Dan verstopte hij zich in een holletje naast de haard. Maar als het jongetje op de stoof ging zitten, dan. bleef de kabouter erin. Soms had de moeder geen tijd voor verhaaltjes. „Dan verzin ik er zelf een", zei het jongetje. Maai de kabouter in de stoof, fluisterde dan met zachte stem een prachtig sprookje en het jongetje dacht dat het zomaar in zijn eigen hoofd was opgekomen Intussen verlangde de kabouter ei-a naai- zijn volkje. „Hoe kom ik ooit weer in het kabouterbos". dacht hij Maar op een goede dag had hij ge- rit en -wij met de auto de stad uitrijden en in het bos gaan picknicken zei de vader. Moeder deed brood en koffie en limonade in een tas /.IJ nam een boek mee voor zichzelf c»en bal voor haar jongen en tijdschrift ten voor vader. En de kleine jongen mtnZ"" MS. v°,ok auto°Wes meene men. „Natuurlijk zei moeder, „als je ze maar weer mee terug brengt „Ik neem ook mijn garage mee" dacht het jongetje en hij zette de sloof ach- tei in de auto. De kabouter was juist Lu",, 'J1 /1.epS si/ap: Hii had niet gehoord dat de familie een tochtje ging maken. Toen.de auto bij het bos aankwam stepte iedereen uit. Vader nam de tes niet proviand, moeder droeg de boe- 11? e? S ?al- het jongetje had in elke hand twee autootjes. „Mag ik mijn garage?" vroeg hij „Je garage?" „Ja de stoof, die heb ik achterin gezet." zei do kleine jon gen, „want ik wil zo graag met een garage spelen." Vader en moeder lach ten. „Ik zou hem laten staan. In het bos kun je een garage maken van tak ken, en van dennenappels. Of van een holletje En ze liepen met zijn drieën het bos in. Toen werd de kabouter wakker. Hmmm, hij snoof boslucht op. „Droom ik?" vroeg hij zichzelf af. Hij stak zijn hoofd buiten de stoof, maar hij wist niet waar hij was. Voorzichtig stapte hij over de drempel van de stoof en klom op de autobamk. Warem pel hij was vlak bij een bos En nog wel- bij zijn eigen kabouterbos. De kabouter sprong uit de auto en zo hard als zijn benen hem konden dragen, holde hij naar zijn volkje. Alle kabouters waren blij hem terug ft? te zien en met verbazing hoorden zii w! aYpnturen hij had beleefd. Sedertdien liep de oude kabouter nooit meer weg uit het. kabouterbos. Maar daar had hij ook geen reden meer voor. Want kabouter kleermaker maakte voor hem een dik gevoerd wollen pakje en kabouter Timbierman maakte een mooi klein stoofje, waarin elke dag een klein kooltje vuur werd kon tebben hij het nooit meer koud An Mac Gillavry

de Stem | 1965 | | pagina 7