Oostenrijk in contact met oost en west 't is weer tijd voor OOSTENRIJKS house of engiand Wordt minister. Het pensioen: 1 miljoen M M HERVATTING VAN HISTORISCHE ROL Herzlich willkommen in Österreich 3 Voordelige wet in W.-Duitsland de Graaf te Axel im REIZIGER Spel Alibi Gewonde na steekpartij in café Door rode hond-epidemie Straks duizenden gebrekkige baby's in Amerika? arsene lupin gentleman- inbreker HIJ aan de au*° met me E VERKOOP ■chterlij.k bevel des namiddags om 4.30 uur C. Smulder te Sas van Gent. chterlijk Bevel, verkopen: goederen, behorende tot de P. J. Obrie: INHUIS Gent, met schuren, hangar en end bouwland groot 1.84.76 ha, '5. WLAND ian de Verbindingsweg, groot ha voor f 50,per jaar ver- 1968 terwijl het resterende is iPPELS root 1.36 a. on verpacht, verplicht de inboedel en ver- >or f 100,over te nemen. i veiling van 1 tot 3 uur nam. nen 6 dagen na toewijzing en erlijk binnen 1 maand na toe- mtore van de notaris. BREIDE COLLECTIE MAAIMACHINES De cirkel-maaier met turbine systeem, maakt het maaien tot een sportief genoegen! Het afgesneden gras wordt direct afgevoerd in een zak. Capaciteit: tot 2000 m2 uur. INLICHTINGEN EN PROSPEKTI AAN GEBRS. DE JONGH Postbus 35 - Goes Tel. 01100—6340 :N- en ZETELFABRIEK der ekt: goed ingevoerd in meu- verkoop van haar produk- 5 HAVAS (onder ref. H. G. Gent (België). 2 Belcrum - garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's vamaf te koop. Min. Kanstraat 16-2$; Breda, tel. 01600-39870. Kindje blij zegt ta, ta, heeft een plasticbroekje SG-A- DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 APRIL 1965 (Advertentie) Mooi dorp omgeving Breda, dicht bij bossen, te bouwen degelijke woonhuizen, blokjes van twee met garage, 40.150 tot f 43.500, kosten inbegrepen. Inlichtingen: Makelaars v d. Berg en Co., van 1896. Nieuwe Ginnekenstraat 4, Breda. tel. 01600-24421 24333-X Nieuwbouw IJpelaar vanaf f 42500,- k.k. met garage f 45.500 k.k. Teteringen te bou wen 2 onder 1 kap met garage v.a. f 40.150,- von. excl. OB, Chaam 2 onder 1 kap zonder garage f 31.500,- von. Make laarskantoor Pluij ter, Wilhel- minastr. 20, Breda, tel. 01600- 41155 b.g.g. 36449. X Ee Etten in bungalowpark zeer mooie luxe bungalow met ga rage en olie c.v. f 185.000,-. In licht. bij Makelaars Van den Berg Co.. Nw. Ginnekenstr. 43, Breda. Tel. 01600-24421. Nieuwbouw, Ginneken, IJpe laar, mooi wonen. Vrije ves tiging f 42.000,- en hoger. Ma kelaars v.d. Berg, Nwe. Gin nekenstr. 43, Breda, tel. 01600 Kredieten tot f 4.000,— voor aankoop meubelen en woning textiel. Vraagt gratis folder. Discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083 Rotterdam. Bungaiowcaravan lengte 7,50 m geheel metaal met gasfor nuis. stookgel., waterpomp en zovoort. ook geschikt om In te wonen. Te bevragen Schors molenstraat 26, Breda. Tel. 42810. X „De Reu"-caravans zijn be roemd door hun sublieme weg- ligging, hun chique afwerking en hun interessante pr s. Be zoekt onze showroom. Belcrum garage. Min. Kanstraat 16-20, tel 01600-39900. Breda Alle da gen geopend 26335 X Caravans ah. Lag® Maggiore voor 17-7 en na 21-8 prosp. CTS, postbus 7, Heemstede. 02500-84550. X „De Iteu"-caravans zijn be roemd door hun sublieme weg- ligging, hun chique afwerking en hun interessante prijs. Be zoekt onze showroom,Belcrum- garage. Min. Kanstraat 16-20, tel. 01600-39900, Breda. Alle da gen geopend. X Steeds goede gebruikte auto's met volledige garantie. Inr.®11 financiering. Garage v. Kaain B. op Zoom, tel. 01640-4775 X Lage aardgastarieven lopen parallel met het verbruik. Goedkoop stoken is ook goed koop koken enz. Centrale ver warming op gas is qua aan leg plm. f 1200,- voordeliger dan olie. Ombouw van olie-KO- len op gas is pas interessant wanneer het gas er is. Instai" latlebedrijf De Weerd N.v.» Markt 33. Etten, afd. C.V. geeft u op aanvraag vrijblij vend de gewenste inlichtingen. Tel, 01608-2310 (na 18.00 uur 01608-3047). (door dr. K. J. Hahn) WENEN Dit jaar viert Oostenryk een dubbel jubileum: twintig jaar gele den werd het land van het nazisme be vrijd en tien jaar geleden werd het on afhankelijk (en daarmee van zijn Rus sische bevrijders bevrijd)Tegelijkertijd vieren de politieke partijen, zoals de Osterreichische Volkspartei dit reeds op 8 april j.l. deed, hun twintigjarig be staan of herdenken hun wederoprichting zoals de Socialistische Partij. In mei zullen de officiële herdenkingen plaats hebben en men verwacht hij deze gele genheid te Wenen een groot aantal voor aanstaande staatslieden voor een onpoli tiek, doch daarom niet minder belang- rjjk^bezoek aan de Donau-stad. Intussen zal het misschien velen in West-Europa zijn ontgaan hoe zeer Oos tenrijk in de laatste jaren en maanden zijn traditionele positie als ontmoetings- en verbindingscentrum tussen Oost en West, en een beetje tussen Noord en Zuid heeft kunnen uitbouwen. In februa ri j.l. heeft bondskanselier dr Josef Klaus op uitnodiging van de Raad van Europa in Straatsburg een grote rede voor dit belangrijke Europese forum gehouden. Een maand later begonnen te Brussel de onderhandelingen tussen Oostenrijk en de E.E.G. een feit waar voor Oostenrijk zich reeds jarenlang heeft ingespannen. Cultureel en econo misch wil Oostenrijk, deze kleine erf genaam van een grote monarchie, zijn banden met het vrije en christelijke Europa verstevigen. Met een opvallende voorzichtigheid en consequentie heeft Oostenrijk echter ook zijn verbindingen met Oost-Europa weer op- en uitgebouwd, hierin echter in de laatste tijd sterk aangespoord door de Oosteuropese landen zelf die in toe nemende mate belangstelling tonen voor contacten met deze kleine neutrale westelijke staat. Dit past geheel in de algemene tendens die in de satellietlan- den valt op te merken. Naast Frankrijk heeft daarom wel Oostenrijk in het afgelopen jaar en de eerste maanden van 1965 van alle West- europese landen de meeste bezoeken uit Oost-Europa ontvangen en bezoeken aan Oost-Europa gebracht officiële bezoe ken wel te verstaan, om van de toene mende toeristenstroom naar Tsjecho- Slowakije, Hongarije en Roemenië, van de bezoeken van journalisten, politici en bisschoppen over en weer maar niet te spreken. Zo brachten leden van de Oostenrijkse regering, in het bijzonder de minister van Buitenlandse Zaken Kreisky, zijn staatssecretaris dr. Bobleter en de vice- premier Pittermann bezoeken aan Po len, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. Dezer dagen ontving Wenen het bezoek van de Hongaarse minister van Bui tenlandse zaken Janos Pater in Wenen in antwoord op een bezoek, dat minister Kreisky en staatssecretaris Bobleter in november aan Boedapest hadden ge bracht. (Advertentie) De Hongaarse minister hield in We nen een redie, waarin hij voor de door Rapacki voorgestelde Europese veilig heidsconferentie pleitte en bovendien verklaarde, dat het Duitse vraagstuk al leen in het kader van een algemene Europese ontspanning, dat wil zeggen onder deelneming en erkenning van Oost-Duitsland, kan opgelost worden. Tegelijk werden tussen Hongarije en Oostenrijk vijf akkoorden getekend waarin grensproblemen etc. geregeld werden. Dit was het eerste bezoek van een Hongaarse minister aan Wenen na de Hongaarse opstand die tot een sterke spanning tussen de beide landen had gevoerd. Vlak voor het bezoek van Yanos Pa ter aan Wenen had de bondskanselier van Oostenrijk, dr. Josef Klaus, een Architect of niet: wïndow-checks Na Prince de Galles, na Glenchecks, brengen wij nu een ruit met het archïtectonisch-strakke ritme van een modern flatgebouw. Grote recht hoeken die als subtiele kleurkaders tegen de stof afsteken. Zowel in kostuums als pittige sportjasjes een bestseller bij eigentijdse man nen-van a totz-van architect totzeilinstructeur. van 219.50 - 329.50 sportjasjes v.a. 129.50 officieel bezoek aan Tito gebracht. Dit bezoek sluit de actie tot de hervatting van de oude banden met de landen van Oost en*Zuid oost-Europa als het ware af. Daar waar vroeger de Oostenrijks - Hongaar se monarchie aanwezig of invloedrijk was, wordt het machteloze en pretentie loze Oostenrijk heden, gerespecteerd als een waardevolle buurman die juist door zijn neutraliteit, dat wil zeggen door zijn volkomen ongevaarlijke status, een aanzienlijke politieke functie in de groei ende wederzijdse contacten tussen Oost en West-Europa kan spelen. Het is allesbehalve een gemakkelijke taak. De Russen zien met lede ogen Oostenrijk deelnemen aan de economi sche integratie van Europa diie Moskou tot nu toe beschouwt als een militair kapitalistisch instrument van de Ame rikaanse imperialisten, een monopool- kapitalistische pistool op de borst van het ..socialisme". Aan de andere kant verklaarde bondskanselier Klaus in Bel grado. waar hij een knappe rede uit sprak voor het Instituut voor Politiek, dat het communisme als politiek stelsel en de westelijke democratie niet te verenigen zijn en dat Oostenrijk in zijn wereldbeschouwing tot het westen, tot het christelijke avondland behoort. Met moed en voorzichtigheid spreekt zich Oostenrijk, dat volgens het Zwitser se voorbeeld, voor een algehele militai re neutraliteit uit, acht zich echter vrij en soeverein wat de keuze van zijn we reldbeschouwelijke, culturele en geeste lijke oriëntering betreft. In dit opzicht kiest het bewust en open voor het vrije Europa En zegt dit ook in. Belgrado. Het behoeft geen verdere toelichting dat deze positie die Oostenrijk inneemt tussen Oost en West gemakkelijk kan voortbouwen op de eeuwenoude banden die eens de Oosteuropese landen miet de staat, met de cultuur, de wetenschap en de economie van de oude Donau-monar- chie hebben verbonden. Vele van de Oosteuropese en Zuid oosteuropese intel lectuelen die de Oostenrijkers bij hun eerste ontmoetingen in de landen tegen komen hebben in Wenen gestudeerd of zoals Tito in het oude k.u.k. leger gediend. Aan de andere kant vormt Oostenrijk voor de centrifugale* tendenzen van de satellietlanden een prachtig alibi: het is een klein land. een neutraal land, dus een ongevaarlijk land. Moskou kan dus moeilijkbezwaar maken, als de satelliet-landen zich in toenemende mate voor Wenen gaan interesseren. En het blijft toch een westelijk land. Misschien is Oostenrijk op een stille en onopvallende wijze reeds met een politiek bezig, die De Gaulle in zijn toe spraak van 4 februari j.l. heeft bepleit, namelijk de Oosteuropese landen voor het gemeenschappelijk Europa winnen. Oude traditionele banden niet alleen met Oostenrijk, maar met geheel Europa zuR?n op deze wijze weer levendig wor den, de gemeenschappelijke fundamenten van het Europa, waarop deze landen zijn ontstaan en hun nationaal bestaan hebben opgebouwd in het verleden, zul len hun onvergankelijke waarde her krijgen. Het is een vreedzaam proces, een belangrijke groei, waarvan men de politieke en historische waarde zeker niet zal kunnen onderschatten. Oostenryk blykt deze zeer merkwaar dige situatie volkomen te begrijpen en het schijnt zijn oude Europese rol in een geheel gewijzigde constellatie te wil len en te kunnen vervullen. Luister naar „*t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.I.v. Peter Schifpereort vla Radio Veronica «za. 11.15 en 18.45 u.zo. 10.30 en 18.45 u. ROTTERDAM (ANP) Een ruzie in een. café in Rotterdam heeft geleid tot een steekpartij tussen twee cafébe zoekers, waarbij een van henn, de 27- jarige sjouwer P. K. Uit de Maasstad ernstige verwondingen opliep. De sjou wer werd door zijn tegenstander enke le malen in de borst en in de zij gesto ken. Onmiddellijke overbrenging naai* een ziekenhuis bleek noodzakelijk. De politie heeft de dader nog niet kunnen grijpen. (Advertentie) WASHINGTON (UPI) Dr. Richard Masland, directeur van het nationaal in stituut van neurologische ziekten en blindheid te Washington, verwacht, feat er duizenden gebrekkige baby's geboren zullen worden als gevolg van een epide mie van rode hond, die zich dit jaar in de VS heeft voorgedaan. .Wij weten dat tussen een half en een procent van alle baby's, wier moeders ge durende de epidemie zwanger waren, ge brekkig zal zijn," zei hij, erop wijzend, dat uit de statistieken is gebleken, dat in genoemde periode ongeveer twee miljoen vrouwen gevaar hebben gelopen. „Indien deze cijfers juist zijn zullen er als gevolg van deze epidemie duizen den gebrekkige baby's in de Verenigde Staten worden geboren", zo zei dr Mas land. Men vreest dat de epidemie deze zo mer de westkust en Afrika zal treffen. De grens...en omhoog gaat de slag boom voor een onvergetelijke vakantie. In rijk Oostenrijk! Of U nu natuurliefheb ber bent,of kuituurminnaar,vertierzoeker of rustgenieter,Oostenrijk is het vakan tieoord naar Uw hart. En naar Uw porte monnee, want Uw gulden is er nog steeds heel wat waard! Kom ook naar Oostenrijk! maar win eerst alle inlichtingen In bij Uw reisbureau of bij het TOERISTENVERKEERSBUREAU Attentie: het nieuwe adres is Herengracht 437, Amsterdam. Telefoon: 62188. Alléén het allernieuwste, alléén hetallerbeste! DüSSELDORF Er is in Noord- rynland-Westfalen nu een manier om zonder al te veel moeite miljonair te worden. Men moet daarvoor in de poli tiek gaan en zeer yverig zyn voor de party, die een goede kans maakt de deelstaat te regeren. Wanneer men als loon voor het ijve rige werken met 30 jaren minister kan worden (wat tegenwoordig lang geen zeldzaamheid meer is. niu er .twens" in de Bondsdag in Bonn zit ten...) en acht jaren in functie kan blij ven (wat ook niet tot de uitzonderingen SS?®? }e word®n gerekend) en dan zo ♦fin men 78 ^aar w°rdt (een leef- 22LÜ? *V0,Or velen inderdaad is weg gelegd) trekt men tussen zijn ontslag als ,en.. zyn overlijden Uit de kas van Noordnjnland-Westfalen 1,3 miljoen mark aan pensioen. De oud-minister kan er daarnaast bij „snabbelen" zoveel hij wil: -geen zijner neveninkomsten kan van zijn minister pensioen worden afgetrokken Zo kan het in Noordrijnland'-Westfalen gaan, nadat de Landtag de wet heeft aangenomen op de rechten van de le den der landsregering. De aanneming geschiedde in tweede lezing zonder de bat. Ook de socialisten, die thans nog in de oppositie zijn, maar die voor zich zelf een redelijke kans uitrekenen aan het einde van dit jaar dr. Franz Mey ers C.D.U.-regering te kunnen verslaan, hebben geen stem tegen deze „verzor- gingswet" verheven. De enige, die te gen de wet opponerde, was d.e bond van belastingbetalers, die zo vaak de vinger legt op wonde plekken in het financiële beleid van bondsregering, landsregerin gen en gemeenten, aangezien het pen sioen stijgt met het aantal ministeriële dienstjaren zal het vam nu af aan hele maal moeilijk worden om een minister «?n.z^Jn.s,toe'1 te verdrijven. Dit is in West-Duitsland toch al bijzonder moei lijk. Het zou best kunnen gebeuren, dat een minister waarmede men al lang niet meier tevreden is, gwoon aanblijft om zyn maximum-pensioen „bij elkaar te zitten Een lid der landsregering zal volgens de nieuwe wet van zijn 55e levensjaar aan 43 procent van zijn laatste salaris krijgen, wanneer hij vier jaren in func tie is geweest. Na een zesjarige ambtsperiode krijgt hij 47 procent van zijn laatste salaris van zijn 50e levensjaar af. Voor ministers met diensttijden van acht Jaren en meer zijn alle grenzen weggevallen Het is derhalve denkbaar, dat een politicus -met 30 jaren minister wordt en daarna op 38-jarige leeftijd een pensioen van meer dan 33.000 mark per jaar gaat genieten. Een minister, die met 45 jaar zijn ambt overneemt en zes jaren in functie blijft, zal ongeveer een miljoen mark aan pensioen kunnen trekken. Om tien uur vijftig, dat wil zeggen, over tweeëntwintig minuten, zal hij de trein nemen van het noorderstation van Rouen naar Amiens." „Gelooft i u dat en hoe weet u dat?" „O, dat is erg eenvoudig. Arsène Lupin heeft in de coupé mijn spoorboekje geraad pleegd. Om welke reden? Bestond er niet ver van de plaats waar hij ver dween, een andere lijn, een station op die lijn en een trein die bij dat station stopte? Ik op mijn beurt heb net het spoorboekje bekeken. En nu ben ik op de hoogte." „Werkelijk, monsieur", zei de commissaris, „maar dat is prachtig bedacht, wat een ken nis van zaken." Meegesleept door mijn overtuiging, had ik een fout begaan door zoveel handigheid aan de dag te leggen. Hij keek me verwonderd aan en ik meende te merken dat hij iets begon te vermoeden. O, maar even, want de foto's die van alle kanten door het parket gestuurd wa ren waren te onvolledig en stelden een Arsène Lupin voor die te veel verschilde van die welke hij voor zich had, zodat hij mij onmogelijk kon herkennen. Maar toch was hij in de war en vaag ongerust. Het was een ogenblik stil. Iets verdachts en on zekers deed ons zwijgen. Zouden de kansen zich tegen mij gaan keren? Ik beheerste me en begon te lachen. „Lieve hemel, niets zet een mens zo aan het denken als het verlies van een portefeuille en het verlan gen om die terug te vinden. Het lijkt me dat we, als u zo vriendelijk zou willen zijn om me twee van uw a- genten te geven, misschien." ,,In hemelsnaam doe het mijnheer de com missaris", riep madame Renaud uit, „luister naar monsieur Berlat." De tussenkomst van mijn goede vriendin werd beslissend. De naam Berlat werd uitgesproken door haar, de vrouw van een invloedrijk iemand, werd werke lijk de mijne en gaf me een iden titeit waaraan niet te twijfelen viel. De commissaris stond op: „Geloof me, monsieur Berlat, ik zou heel erg blij zijn u te zien slagen. De arres tatie van Arsène Lupin is voor mij even belangrijk als voor u." en me dan zelf meeser maken van de papieren die hij mij had afgenomen. Tot elke prijs moest ik zien te ver hinderen dat mijn twee helpers hun neus in die documenten staken en nog meer dat ze in hun bezit kwamen. Ik wilde van hun diensten gebruik ma ken maar handelen zonder hen en dat was niet eenvoudig. YY/E kwamen in Darnétal aan toen w de trein er drie minuten voorbij was. Het was weliswaar een troost om te vernemen dat iemand in een grijze getailleerde overjas met een zwart fluwelen kraag in een tweede klas coupé was ingestapt, voorzien vah een plaatsbewijs voor Amiens. De aanvang van mijn politie loopbaan was dan toch veelbelovend. Delivet zei tegen me: „De expres-trein stopt niet meer tot in Montérolier-Buchy, over negentien minuten. Als wij er niet eerder zijn dan Arsène Lupin, kan hij doorgaan naar Amiens of hij kan overstappen naar Cléres en naar Dieppe of Parijs gaan." „Montérolier, hoe ver is dat nog?" „Drieëntwintig kilometer." „Drieëntwintig kilometer in negentien minuten., we zijn er eerder dan hij." Wat een adembenemende tocht. Nooit beantwoordde mijn trouwe Moreau- Lepton met meer vuur en regelmaat aan mijn ongeduld. Het leek wel of ik hem direct mijn wil oplegde zonder tussenkomst van knop of hendel, hij deelde mijn verlangens. Hij keurde mijn koppigheid goed. Hij begreep mijn wraaklust ten opzichte van die boef van een Arsène Lupin. De schurk de bedrieger! zou ik het van hem winnen? Zou hij het nog een keer op nemen tegen de overheid, die overheid waarvan ik de belichaming was? „Naar rechts," schreeuwde Delivet.. naap links... Rechtdoor..." We vlogen over de weg. De mijlpalen zagen eruit als angstige beestjes die flauw vielen als we eraan kwamen. En plotseling bij de kromming van een weg, een dwarreling van rook: de Noord-expres. Een kilometer lang was het een ge vecht van zij aan zij, een oneerlijke strijd waarvan de afloop al zeker was. Bij aankomst lagen we twintig leng ten voor. Het was dic'ht kreupelhout bedoeld voor de jacht en doorweven niet smal- le paadjes waar het alleen mogelijk was om gebogen te lopen als onder een tunnel van groen. Een ervan kwam uit op een open plek waar het natte gras nog sporen toon de van voetstappen. Ik volgde deze en ik droeg er zorg voor om door het kreupelhout te sluipen. Ik kwam uit aan de voet.van een kleine berg waarop een gepleisterd gebouwtje stond half in elkaar gezakt, „Daar moet hij zitten", dacht ik. „De uitkijkpost is goed gekozen." TK KLOM tot dicht bij het gebouw- Xtje. Een licht geluid bevestigde de mijn aanwezigheid en inderdaad zag ik hem door een opening en hij stond met zijn rug naar me toe. Met twee sprongen zat ik boven op n Hij probeerde de revolver die hij in zijn hand had, te richten. Ik 1 mee. Twee van zijn agenten die hij aan me voorstelde als Hono- ré Massol en Gaston Delivet, i stapten in. Ik ging achter het stuur zitten. Mijn monteur draaide aan de i sanzetslinger.Een paar seconden later lieten wij het station achter ons. Ik was gered. O, ik geef toe dat ik niet zonder een zeker trots gevoel over de bou levards reed die de.oude Normandi- sche stad omgeven, in de machtige snelheid van mijn vijfendertig PK- Moreau-Lepton. De motor bromde ge lijkmatig. Rechts en links vlogen de 1 bomen achter ons. En nu, vrij en 1 buiten gevaar, hoefde ik nog slechts i mijn persoonlijke zaakjes te regelen met behulp van twee brave verte genwoordigers van het openbaar ge- zag. Arsène Lupin ging op zoek naar Arsene- Lupin. Gaston Delivet en Honoré Massol. bescheiden steunpilaren van de socia- le orde, wat is uw hulp me dier baar. Wat zou ik zonder u hebben 1 moeten beginnen? Hoeveel maal zou ik zonder u, op kruispunten de ver keerde weg zijn ingeslagen! Zonder u zou Arsène Lupin zich vergissen i en de ander zou ontsnappen. Maar alles was nog niet voorbij. Verre van dat. Ik moest allereerst het individu te pakken zien te krijgen TN DRIE seconden waren we op het perron voor de tweede klas. De portieren gingen open. Een paal mensen stapten uit. Mijn dief niet. We doorzochten de coupés. Geen Ar sène Lupin. „Sapristi", riep ik uit, „hij zal mij herkend hebben in de auto toen we naast elkaar reden en hij zal eruit ge sprongen zijn." De chef van de trein bevestigde deze veronderstelling. Hij had een man van de dijk af zien hollen op tweehon derd meter van het station. „Kijk daarginds diegene die daar de overweg oversteekt." Ik stormde er op af gevolgd door mijn twee hel pers of liever door een van hen want de andere, Massol, bleek een bui tengewone hardloper te zijn die zo wel taai als snel was. In een paar ogenblikken was de af stand die hem van de vluchteling scheidde, beduidend kleiner gewor den. De man bemerkte het, sprong over een heg en smeerde hem naar een heuvel waar hij op klom. We za gen hem nog verder: hij ging een klein bos in. Toen wij bij het bos kwamen, wachtte Masol ons op. Hij vond dat het geen nut had om zich nog verder te wagen uit angst ons te verliezen. „Ik feliciteer u, beste vriend," zei ik, „na een dergelijke renpartij moet onze man wel buiten adem zijn. We hebben hem in onze macht." Ik bekeek de omgeving, over de mo gelijkheden nadenkend om de voort vluchtige alleen te arresteren, om hem eigenhandig datgene afhandig te maken dat de justitie pas na veel on aangename onderzoekingen zou heb ben toegestaan. Toen ging ik naar mijn makkers te rug. „Kom op, het is gemakkelijk. Jij, Massol, moet links op de uitkijk gaan staan. Jij, Delivet, rechts. Van daar uit moeten jullie de hele strook achter het bosje in de gaten houden en hij kan er alleen maar zonder door jullie gezien te worden, langs deze holle weg uitkomen en daar ga ik staan. Als hij er niet uitkomt, dan ga ik erin en dan drijf ik hem noodzakelijker wijs naar de een of naar de ander. Jullie hoeven dus maar te wachten. O, dat vergat ik nog: in geval van onraad een schot." Massol en Delivet gingen ied^- hun kant op. Zodra zij verdwenen waren, ging ik het bos in met de grootste voorzichtigheid om niet gezien en niet gehoord te worden. gaf hem de tijd niet en sleurde hem zo op de grond dat zijn twee armen gekronkeld onder hem lagen en dat ik met mijn knie zijn borst op de grond drukte. „Luister mannetje", zei ik hem in zijn oor, „ik ben Arsène Lupin. Je geeft me onmiddellijk en netjes mijn porte feuille terug en de tas van de da medan zal ik je uit de klauwen van de politie houden en i.k geef je een plaatsje onder mijn vrienden. Maar één woord: ja of nee?" „Ja", mompelde hij. „Des te beter. Je zaakje zat vanmor gen aardig in elkaar. We zullen het samen wel vinden." Ik stond op. Hij graaide in zijn zak en haalde er een breed mes uit waar mee hij me te lijf wilde ga'an. „Stommeling", riep ik. Met één hand had ik de aanval afge weerd. Met de andere gaf ik hem een hevige klap op zijn halsslagader. Voor dood viel hij neer In mijn portefeuille vond ik mijn pa pieren en mijn bankbiljetten terug. Uit nieuwgierig'heid nam ik de zijne. Op een enveloppe die aan hem was geadresseerd, las ik zijn naam: Pierre Onfrey. Ik rilde. Pierre Onfrey, de moorde naar van de Rue Lafontaine in Au- teuil! Pierre Onfrey die madame Del- bois en haar twee dochters vermoord had. Ik boog me over hem heen. Ja, het was dat gezicht dat in de coupé bij mij de herinnering aan al eerder geziene trekken had wakker geschud. Maar de tijd ging voorbij. Ik stopte twee biljetten van honderd franc in een enveloppe en een visitekaartje met de volgendie woorden: Van Arsène Lwpin voor zijn goede collega's Honoré Massol en Gaston Delovet, als bewijs van dankbaar heid. Ik legde het duidelijk zichtbaar neer in het midden van het vertrek. Er naast, de tas van madame Renaud. Zou ik hem niet terug kunnen geven aan die goede vriendin die mij gered had? Ik biecht toch op dat ik er alles wat van enig belang was uithaalde en ik liet er alleen een kam van schildpad 1 en een lege portemonnee in zitten. Verduiveld, zaken zijn zaken. En dan, f haar man had een zo weinig eervol i baantje.. Nu bleef de man nog over. Hij begon i te bewegen. Wat moest ik doen? Ik i had het recht niet om hem te redden i noch om hem te veroordelen. Ik nam zijn wapens af en schoot een keer met de revolver in de lucht f ,.De anderen komen zo", dacht' ik, 4 „hij moet er zich maar uitredden. De 4 dingen zullen aflopen zoals ze in zijn 4 lot beschreven staan." a En ik maakte me rennend uit de J voeten over de holle weg. TWINTIG minuten later kwam ik via een dwarsweg die ik tijdens mijn achtervolging had opgemerkt, bij mijn auto. Om vier uur telegrafeerde ik naar mijn vrienden in Rouen dat 'n onvoor ziene gebeurtenis me noodzaakte om mijn bezoek uit te stellen. Onder ons gezegd vrees ik ten zeerste dat ik ge noodzaakt zal zijn om dat bezoek ein deloos uit te stellen, gezien alles wat ze nu moeten weten. Wat een wrede desillusie voor hen. Om zes uur kwam ik terug in Parijs via 1'Isle-Adam, Enghien en de Porte Bineau. Uit de avondbladen vernam ik dat men er eindelijk in was geslaagd om Pierre Onfrey in te rekenen. De volgende morgen zie vooral de voordelen van een verstandige recla me "iet over het hoofd publiceer de de Echo de France het volgende sensationele krantebericht:

de Stem | 1965 | | pagina 5