sse n Zeeuwse school voetbal houdt jeugd weer bezig Op de Lüneburger wint men aardolie Middelburgse h.b.s. viert honderdjarig bestaansfeest WARMBLOED PAARDEN IN ZUID-WEST-NEDERLAND Vier Bulgaarse generaals terechtgesteld Slecht weer temperde enthousiasme niet 30 lekker- gezond Gebied raakt ontvolkt Reünie van oud-leerlingen Derde slachtoffer Italiaanse schiet haar man neer Radioman redt vlieger uit zee DOKTOREN DAGEN COLLEGA Lrv l()(; WATER Vandaag Morgen KOB wacht onderzoek aj Voorlopig geen fusie bonden Brcda-Den Bosch Finale wordt in Vlissingen gespeeld Tiende Zuidvlaamse Cultuurdag le Breda Zws.-Vlaanderen ZÓ ZÓ ct ZOUTVOORRADEN RAKEN UITGEPUT, DOCH.| Delta-opdrach len voor kunstenaars Kampioen in het openen van oesters Landelijke EHBO- vergadering in Middelburg Korfbal Animo wint na spannend duel Westberlijns blad: Scliadevergoediiigseis anderhalf miljoen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 APRIL 1965 lerlanders, bij de spaarvormen en Zij weten, dat zij I kunnen voor alle lior de plaatselijke Iti de leefbaarheid vl fittl I voor de heer Saman, die al Is het kanaal woont, is de |rtocht" een aardig tijdver- scharrelt hij wat in zijn Iverzorgt hij de katten (zie 1/ijSt op het hok, een nieuw mor de zwervertjes. „Dat heb l akt. Het is het nachtverblijf ■ten. Dan zitten ze tenminste roog." I worden de dieren gastvrij In het boerderijtje. De katten Ige gezelschap voor de man- Ij aar december woonde hij liter in het huisje aan de ka pen het vrouwtje in een te- lopgenomen bleef hij alleen |kookt zijn eigen potje, wast Naast zijn stoel, die waar- lig ouder is dan de bezitter, brme stapel tijdschriften. Of |1 eens worden gelezen is Ze dienen hoofdzakelijk Rekking, want katten zijn iren, die geen verstand heb- perkleden. Daarom al die de grond. De katten hebben ,i deze baas en wat kan hun helen dat hij er een nogal Ibby op na houdt Inderdag 22 april: Hans- n 19.18 uur; Terneuzen: uur; "Vlissingen: 5.54 en Imeldinge: 7.37 en 20.00 uur» ll<^ uis 11 uur Ontvangst 100 I VAT 110-12 en 13-17 uur Tentoon- l»uw Oosterscheldebrug. Expositie Jaap van de Pol e Jong. Kermis. 120 uur Filmavond Goes® fnschap. ïing Melkinrichting ^al" .uis 14.30 uur Verg. Water schap Walcheren. Eebouw 19.80 uur Ledenver- fVP-afdeling. IA NI) - Tiert 19.30 uur Dorpsavona. Raadsvergadering. Expositie werken Jaap van fis de Jong. 19.30 uur Verg. Zeeuwl* 1-g. Zomeravondvoetbal. I uur Victoria en haar huzaar. (Advertentie) (Van onze verslaggeefster). BREDA. De Katholieke Onderwij zersbond in het bisdom Breda zal voor lopig nog geen onderzoek instellen naai de .mogelijkheid van een fusie tussen de Bossche en de Bredase bond. Door een fusie zou, aldus zegt de afdeling Bergen op Zoom in haar voorstel, een grote Bra bants-Zeeuwse bond ontstaan. Tijdens de algemene vergadering die de K.O.B. gistermorgen in Breda heeft gehouden is deze kwestie besproken. Besloten werd tenslotte om het resultaat af te wachten van het onderzoek, dat een landelijke commissie, ingesteld tijdens de laatste bondsvergadering te Amsterdam, instelt naar de gehele structuur van de K.O.B. Hierbij zal ook worden onderzocht of men ook in de katholieke onderwijskrin gen kan komen tot één grote landelijke bond. Hiervoor zou toestemming nodig zijn van de diocesane bonden. De voor zitter van de Bredase Bond, de heer P. J. de Vuyst, zag ook beslist veel meer fi nanciële mogelijkheden in 'n landelijke organisatie. Omdat 't voorstel van de fusie Bred a-Den Bosch het Amsterdamse voorstel zou doorkruisen,wei"d het terug genomen. Ook het voorstel van de afdeling Zun- dert om te onderzoeken of een vrijge stelde voorzitter kan worden benoemd, of indien dit niet mogelijk is, een gedeelte lijke vrijgestelde voorzitter, werd terug genomen. De realisering van dit voorstel zou te veel moeilijkheden met zich mee brengen voor de bond. De kleinste afdelingen van de bond (minder dan honderd leden) krijgen een extra subsidie uit de bondskas van 100 gld.. mits deze afdelingen voldoende acti viteit hebben ontplooid. Het komende jaar zal nagegaan worden of een soepe ler regeling voor de financieel moeilijk zittende kleinere afdelingen mogelijk is. In zijn openingstoespraak had de voor zitter een korte samenvatting gegeven van alle activiteiten in het afgelopen jaar. Hij betreurde het dat door het aftreden van het kabinet Marijnen de onderhan delingen over de B. O.-salarissen weer opgeschort zijn, terwijl er in Den Haag al acht jaar over gedacht is. De voorzitter sprak de hoop, uit, dat de nieuwe ziekte kostenregeling R.A. en de nieuwe pen sioenwet op 1 januari 1966 in werking zullen treden. Met genoegen constateerde hij ook, dat in verschillende afdelingen "cursussen worden georganiseerd waardoor leer krachten op de hoogte kunnen blijven van vernieuwingen in het onderwijs. Hij wees hierbij op de geslaagde poging in west-Zeeuwsch-Vlaanderen om in samen spraak met vertegenwoordigers van an dere takken van onderwijs te komen tot een gezamenlijk leerplan voor de lagere scholen. GOES De schoolvoetbalwed- strijden, georganiseerd door de KNVB afdeling Zeeland, zijn weer volop aan de gang. Gisteren wer den de eerste wedstrijden gespeeld in vier categorieën: A, de lagere scholen; B, 12-14 jaar; C, 15-16 jaar en D, 17-23 jaar. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. André Demedts zal tijdens de tiende Zuid-Vlaamse Cultuurdag. die zondag 25 april in de Bredase stads schouwburg gehouden zal worden, spre ken over het Nederlands toneel in Frank rijk. De dag wordt om 11.30 uur geopend door dr. P. C. Paardekoper. De priester leraar C. Moeyaart uit Izegem spreekt over bezoeken aan Zuid-Vlaanderen. De pianist Wim Franssen en de violist Len van den Ende zullen de bijeenkomst om lijsten met muziek. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen werden alle wedstrijden gespeeld. Vandaag zullen in de andere gewesten en rayons de finalisten in de diverse categorieën bekend worden, waarna ko mende vrijdag gevoetbald gaat worden te Vlissingen om het Zeeuwse kampioen schap. Enige wedstrijden zullen pas in mei en juni a.s. warden gespeeld. De gisteren gespeelde gewestelijke voorronden werden begunstigd met een lekker zonnetje en dat ene wolkje, dat af en toe voor spelbrekertje speelde, kon de vreugde en het enthousiasme zowel van deelnemer als toeschouwer niet tem peren. Hieronder volgen enige uitslagen: Afdeling Zuid- en Noord-Beveland: Afd. A Poule-winnaars: J. Ligthartschool Goes Pr. Margrietschool I Goes, O.L.S. Rilland Bath, H, v. d. Veenschool Goes, Leon. Mariusschool I Goes Afd. B. Poule-winnaars: Chr. ULO III Goes, Goese Lyceum IV Goes, Openbare ULO IV Goes, Chr. ULO IV Goes, Am bachtsschool VII, Goes. Aid. C. Poule-winnaars: Ambachtsschool III Goes, Chr. ULO I Goes, Goese Ly ceum II Goes. Rayon Vlissingen (afd. Walcheren): Kampioen afd. D.: H.T.S. Poulewin'naars afd. C.: KMS IV, LTS III. RHBS I Pou lewinnaars afd. B.: RHBS II, LTS VII Chr. ULO II en III. De afdeling A. wordt in mei 's avonds verspeeld. Alle scholen komen uit Vlissingen. Rayon Middelburg (afd. Walcheren): Kampioen afd. A.: Stromenwijk I, Mid delburg. Op het terrein van het gemeentesport- park en de katholieke HBS werd te Oostburg een verwoede strijd geleverd. In de jongste afdeling gaven de ploegen van de katholieke lagere scholen uit Hoofdplaat en Eede de toon aan. Mon steruitslagen als 8-0 waren hier geen uit zondering. De Hoofdplaters wonnen de finale van de jongens uit Eede, derde werd openbare lagere school Aarden- burg en vierde openbare lagere school Oostburg. In groep B. voor jongens van 12 tot en met 14 jaar trok het derde team van de Oostburgse Technische school aan het langste eind: r.-k. HBS Oostburg 3 werd tweede, Lyceum Oostburg 3 werd derde en r.-k. ULO Oostburg 3 vierde. Het team van de HBS zorgde in drie wedstrijden voor een doelgemiddelde van 18 tegen 1. De 15- en 16-jarigen speelden in de C.- Een beeld van de strijd te Oost burg. Hier een aanval van de r.-k. ULO op het doel van de lagere landbouwschool Schoondijke. afdeling een frisse partij voetbal. Het eerste van de r.-k. ULO en het tweede team van de r.-k. HBS streden hier om de hoogste eer. jVIet 3-1 moesten de HBS 'ers het onderspit delven. Nummer drie werd Lyceum 2 en vier technische school 1. In groep B kwamen de grote mannen aan het werk. Met een regelmatig ver loop van 1-0, 1-0 en 2-1 zegevierde de ploeg van de middelbare landbouwschool uit Schoondijke. Lyceum werd tweede en de rij werd gesloten door de lagei*e landbouwschool uit Schoondijke en door de r.-k. HBS. In Hulst en Terneuzen werden gisteren kwalificatieronden gespeeld. Van beide plaatsen kwamen de nummers een en twee uit de afdelingen A, B en C donder dag te Terneuzen in het veld om uit te maken wie naar de provinciale kampioen schappen te Vlissingen mag. In Hulst se lecteerden zich in afdeling A r.-k. lagere school Koewacht en St. Willibrordus la gere school Hulsi;1 afdeling B: LTS 2 en LTS 3 uit Hulst; afdeling C: Clemens ULO Hulst en LTS 1 uit Hulst De strijd in de afdeling D. werd direct afgewerkt Het elftal van de UTS uit Terneuzen zegevierde over het Jansenius Lyceum uit Hulst en komt dus uit op de Zeeuwse kampioenschappen. DEN HAAG. (ANP) De demissio naire staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft aan de schilders J. Diederen en C. Westerik en aan de grafici B. Ibelaar, R. Otte en A. de Vries opdracht verleend tot het uitbeelden van. een of meer aspecten van de Delta werken. PREMIER PAPANDREOU van Grie kenland heeft zijn reis naar Moskou voor onbepaalde tijd uitgesteld. Hij verklaarde: „Mijn bezoek aan Moskou zal slechts' plaatsvinden nadat de reis diplomatiek zorgvuldig is voorbereid, zodat er garanties zijn dat het bezoek beide landen nuttig is". (Bijzondere correspondentie) LüNEBURG. Koning Salomo neigt enigszins voorover en kijkt vol spanning naar de wapenknecht die gereed staat oni te slaan. Het licht weerkaatst in zijn gewaad en dat van de moeders, die op het beroemde oordeel wachten waar door aan de ware moeder het om streden kind wordt toegewezen. De voorkant van het gestoelte in de beroemde raadzaal van het raadhuis van Lüneburg waarin Albert van Soest bijna vier eeu wen geleden deze bijbelse voor stelling heeft gesneden, is nog ge heel intact. Het is één van de vele kostbaarheden die het raadhuis van Liineburg bezit. Dit oudste, grootste en mooiste bouwwerk dat in Duitsland de storm der tijden wist te doorstaan ontstond in de tijd van Hen drik de Leeuw. Binnen deze muren is de beroemde rechtszaal, de door 364 kaarsen te verlichten en te verwarmen vorsten- zaal, de „korenkamer" en de raadskamer met de versiering waaraan Albert van Soest achttien volle jaren heeft gewerkt. Hier slaat het hart van het historische Lüneburg. Naast het wereldberoemde raadszilver ligt hier het origineel van de „Saksenspiegel" van Eycke von Repkow, die eeuwenlang de grondslag vormde van, het recht in geheel Midden-Duitsland en dustriebedruven aangesloten. On de klei- waarvan de invloed zich tot in Silezië ne steden op de Lunehurger heide zijn deed gevoelen. 6611 suiker-, een kaas- en een biscuitfa- Eugene Agresti heeft voor de derde maal, in zijn professionele carrière als opener van oesters en schaaldieren, in Marseille het na tionaal kampioenschap van Frank rijk veroverd. Vorig jaar opende hij 100 oesters in 5 minuten en 28 seconden. Ditmaal deed hij het nog 31,3 seconden vlugger. Het zout, dat eertijds Lüneburg rijk en bekend heeft gemaakt, is vandaag ech ter het zorgenkind van deze stad dis zo mooi is als een prentenboek. De huizen die boven de zoutgroeve staan, storten in een. De spits van de toren van de Johan- neskerk wijkt al vijf meter af van het fundament. In de hoge, rijk-versierde trapgevels ontstaan scheuren zo breed als een hand. De zoutgroeve is niet meer rendabel. Er werken nog maar 40 man die het eens wereldvermaarde fijne zout uit Lüneburg winnen. De commerciële toekomst van de „heid- jer", zo worden de bewoners uit dit hei degebied genoemd, ligt echter op andere gebieden. Deze keer gaat het om aardolie. Ruim een kwart van de Duitse aardolie- produktie komt uit het gebied van Lüne burg. Volgens deskundigen is de onder grondse voorraad nog lang niet uitgeput. Al honderd jaar geleden werd voor de poorten van Lüneburg olie gevonden. En tot ongeveer een jaar geleden werd in Vietze bij Lüneburg aardolie zelfs in mijnbouw gewonnen. Tot de andere bo demschatten behoren kali, turf en uniek in Europa kiezelgoer een krijt- of kleiachtige massa die hoofdzake lijk de kiezelhoudende pantsers van dia- tomeeën bevat. Toch zijn bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken waarvan het werkterrein van Hamburg tot Hannover en in ooste lijke richting tot aan de grens met de Sovjet-Unie reikt, betrekkelijk weinig in- BREDA De warmbloedhengstensta- pel van de „Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland" (V.L.N.) is na de voorjaars keuringen en de plaats gehad hebbende mutaties voor dit dekseizoen 1965 wel zo ongeveer definitief ingedeeld. En dan blijkt dat een groot aantal V.L.N.- hengsten in Noordbrabant thuis hoort, nl. 30 van de 100. Van deze 30 staan er 16 in West-Noordbrabant en twee staan in Zeeland ter dekking, nl. de Groningse Karim, v Kroonprins, van F. C. Ver- durmen te Hulst, plus nog één (zie ver der). Met het oog op de modernisering van de warmbloedpaardenstapel is door de fokleiding bepaald, dat alle hengsten van het Gelders type merries van het Gro nings type mogen dekken. Men wil nl. de hele fokrichting iets meer ombuigen naar het type zadelpaard (meer adel, meer schoft en schouder, gespierde ach terhand en hard beervwerk) echter met behoud van voldoende maat en gewicht. Als de fokker meent ook vooral op de haarkleur te moeten letten dan is dat zijn zaak. Van de 100 hengsten zijn de meesten uit de leegftijdsklassen van 3, 4. 5 en 6 jaar (aanvangende met de letters d, c, b en a). nl. resp 17. 15. 13 en 14 stuks. De oudsten drie stuks, zijn 16 jaar oud (letter N.). Van de 17 Westbrabantse hengsten zijn 10 van het Gelders type en 7 van het Gronings type. Hiervan zijn vijfjari gen (B). vijf vierjarigen (C), drie zes jarigen (A), één is zeven jaar oud (Z.), één negen (V),, één elf (T) en één be hoort tot de 16-jarigen Deze laatste is de preferente Olden- burger Nolhert, bruine van Adr. Jespers t.e Oosteind. (Gron. type) Deze Jespers heeft verder twee van het Gelders type, nl. Adjudant (Tamboer) en Zwier (v. Olaf v. Wittenstein). briek gevestigd. De sparren en berken van het heidegebied leveren de grond stof voor een triplexfabriek en dan is er nog een confectiefabriek. Een klein fili aal van de Volkswagenfabrieken levert eveneens wat bedrijfsbelasting op aan de stad. Toch kan dit grote gebied met zijn vele natuurschoon van het vreemdelingenver keer alleen niet leven. Wanneer de heide in bloei staat, dan zijn de dorpen en we gen bezaaid met toeristen, waarvan er velen uit Hamburg komen. Desondanks raakt deze streek in de nabijheid van de zonegrens steeds meer ontvolkt. Vorig jaar verlieten drieduizend mensen het ge bied van Dannenburg en Lüchow. Thans wordt hier een filiaalbedrijf gevestigd van de Zweedse Kab elf abrieken. Men ver wacht dat dit bedrijf dat 800 werknemers nodig heeft, nieuwe impulsen zal geven. Van overheidswege zal men aan dit ge bied alsook in de streek ten noorden en ten zuiden van Lüneburg gelegen een soort „ontwikkelingshulp" gaan verstrek ken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 28 en 29 mei a.s. organiseert de afdeling Middelburg de nationale jaarvergadering van de ko ninklijke Nederlandse EHBO. De agenda voor die dagen ziet er als volgt uit: vrij dag. 28 mei 's morgens in City een be stuurlijke vergadering. Daarna is er ten gemeentehuize een ontvangst door b. en w. om elf uur, terwijl daarna de aanwe zigen door de provinciale overheid in de statenzaal zullen worden begroet, waarna de jaarvergadering een aanvang neemt. Eventueel zullen dan de jubilarissen ge huldigd worden, In de avonduren is er in City een feestavond. Zaterdags wordt er eerst met de bus een drie-eilandemitocht gemaakt. Om 2 uur starten de nationale wedstrijden in de Middelburgse sporthal. Het slot te Lüneburg. W. M. v. d. Brand te Haarsteeg heeft ook één van het Gronings type, nl. Va- rus (Mikado) en twee van het Gelders type, nl. Bizet, v, Oregon (het tuig- paard) en Aston (Tristan), Van P. C. M. Akkermans te Roosen daal is er één van het Gronings type: Benjamin, v. Pasquino en één van het Gelders type: Bastiaan. v. Victor. Eenzelfde beeld geeft stal E. A. v. Lier te Oud-Gastel: van het Gronings type is hier Brutus (Cambinus) en van het Gelders type Tako, v. Olaf van Wit tenstein, Jac. Wilborts te Rijen heeft ook vaii ieder type een exemplaar: Carlos, v. Vorst, van het Gronings type en Ceha- die, v. Wachtmeester (die als vader naam maakt) van het Gelders type. Dan is er nog een vierde stal met één van ieder type: J. v. d. Ven te Sleeuwijk en J. C. v. d. Beek te Gende- ren; hier staat van' het Gronings type Abadan, v. Peijpn en van het Gelders type Centurio, v, 1'Invasion. L. A. Snoek te Almkerk heeft twee hengsten van het Gelders type: Caruso, v. Odin van Wittenstein pref. en de Holsteinse Cavalerist. En tenslotte is er nog één station met één hengst van het Gronings type: A. J. v. d. Graaf te Nieuwerkerk (Z.) heeft ter dekking Billiton, zoon van de preferente Gelderse Odin van Witten stein. Naast de honderd V.L.N.-hengsten is door de V.L.N. ook een zeventiental sportregister- en N.D.R. (draf- en rij ver.)-hengsten toegelaten tot dekken van V.L.N.-fmerries, waarvan vier uit het oosten der provincie Noordbrabant, geen uit het westen. Ook van het viertal Arabische heng sten waarvan de veulens in het sport register geregistreerd kunnen worden telt geen uit West-Brabant. Van de genoemde V.L.N.-hengsten heeft geen definitief het certificaat landbouwrijpaard. Voorlopig hebben dit certificaat de hengsten Adjudant van Adr. Jespers te Oosteind en Billiton van schouwburg alle reünisten met echtge- A. J. v. d. Graaf te Nieuwerkerk. noten zich op voor het vormen van een In een wedstrijd, die alles vroeg van spelers en supporters, is het Souburg- se Animo 1 er tweede paasdag in ge slaagd om het beslissende duel in klas se 3A van de landelijke korfbalcompe titie, district Zuid-West, tegen K.N.S. uit Leiden met 5-4 te winnen. De sou burgers hebben nu een prachtige kans op de titel gekregen. De Zeeuwse ploeg leidt thans met 25 uit 14, gevolgd door K.N.S. met 20 uit 12. Er resten de zebra's nu nog twee wedstrijden, beide uit en resp. tegen Ahoy (Rotterdam) en Kwiek (Den Haag). Worden beide wedstrijden gewon nen, dan komt het kampioenschap in 3A bij de Souburgers terecht. Wederom werden de competities van de Zeeuwse Kofbalbond gestagneerd door regenbuien. Slechts de pupillen-achttal len van Elto (Kapelle) en Luctor (Ter neuzen) gingen voor deze regenval niet uit de weg. De uitslag van deze wed strijd in afd. D was 1-1. Gezien de achterstand, die thans in de afwerking van de regionale compe tities is ontstaan moet het uitgesloten worden geacht, dat deze geheel kunnen gorden uitgespeeld. Het door Tjoba uit 's-Heer Hendriks kinderen ingediende protest na afloop van de competitiewedstrijd, gespeeld op 20 maart j.l., tegen Ready Den Haag, is door de protest- en strafcommissie van het district Zuid-West van de Kon. Nederl. Korfbalbond toegewezen. De uitslag van deze wedstrijd, gespeeld in klasse 2B. is nu gewijzigd van 3-2 in 3-3. De Zeeuwse ploeg kreeg er hier door één punt bij waardoor de derde plaats in de éindrangschikking verzekerd is. BERLIJN (U.P.I.) Vier Bulgaarse generaals zouden zijn terechtgesteld we gens hun deelneming aan een pro-Chi nese staatsgreep, die vorige week in Burgarije zou zijn mislukt. Dit meldde het Westberlijnse blad „Der Abend" dinsdag. Het blad noemt tevens de na men van het geëxecuteerde viertal: ge neraal Aneff, garnizoenscommandant van Sofia, generaal Transky, opperbe velhebber van de Bulgaarse lucht macht en de generaals Dikoff en Wotsa-r roff Verschillende officieren die aan het komplot hebben deelgenomen, zouden naar Roemenië of Zuid-Slavië zijn ge vlucht. Naast Toderoff Gerunja, lid van het centrale comité van de partij, die zelfmoord zou hebben gepleegd, zou eveneens een Bulgaarse staatssecretaris onder mysterieuze omstandigheden zijn gestorven. Het Berlijnse blad voegt aan zijn ar tikel toe dat sommigen menen dat het geen pro-Chinese maar een pro-Zuid- slavische greep naar de macht zou zijn geweest. MIDDELBURG De viering van het honderdjarig bestaan van de Middelburg- Rijkshogereburgerschool is gisteren begonnen met een tweedaags bezoek van ouclleraren en -leerlingen. De reü nisten werden in de schouwburg-foyer ontvangen door het provinciaal bestuur en in de middag was er een herdenkings bijeenkomst. 's Avonds volgden twee evenementen een opvoering van de show Pikwadraat", gebracht door leerlingen en oudleerlingen van de R.H.B.S. in de Schouwburg en een concert door het Middelburgs Barok-ensemble ol.v. Henk Mennes. Naast het bezoek van de oudleerlin gen is er natuurlijk ook aan de huidige R.H.B.S.-ers gedacht. Zij komen na de ze „tweedaagse" nog ruimschoots aan hun trekken o.a. met het zien van de bovengenoemde show, een cabaretmid dag o.l.v. Jaap van der Merwe en een fiets- en bromfietsrally. Het sluitstuk wordt een interscholaire sportdag, waar middelbare scholen uit geheel Zeeland aan mee zullen doen. Om half twaalf stelden voor de grote stoet en met muziek van de Boe- in de concert- en gehoorzaal te Middel- renkapel voorop, ging het wandelend naar de Statenzaal op de Groenmarkt. Om kwart over twaalf had ieder een staanplaats gevonden in de Statenzaal, die op zoveel bezoekers niet berekend was. Als waarnemend commissaris van de koningin in de provincie Zeeland sprak de heer M. J. Van Poelje. In 1864. aldus de heer Van Poelje gaf Thorbecke goedkeuring aan de plannen van deze school. Wij waren hier Goes een neuslengte voor. ondanks het feit dat de Goese H.B.S. haar honderdja rige bestaan iets eerder gevierd heeft. ,,U komt thans in Zeeland, waarvan de sporen van de oorlog praktisch zijn uit gewist. Een aantal mensen buiten onze provincie spreekt zijn afkeuring uit over de onrust, die hier ook in Zeeland door de toenemende drukte heerst. Ik kan dit wel billijken maar niet geheel delen. Niet alles kan blijven zoals het was, dat is nu eenmaal onmogelijk." De voorzitter van het organiserende comité, de heer J. A. Tavenier, zei ver heugd te zijn dat het provinciaal be stuur de reünisten had willen ontvangen. In en om de Abdij heeft zich in de loop der jaren zoveel afgespeeld, dat onze herinnering levendig houdt. De heer Ta venier sprak van hbt eten van de be kende Zeeuwse bolussen en de lessen die in de pauze nog geleerd moesten worden. i In He middaguren kwam men bijeen burg. waar verscheidene sprekers het woord voerden. Voor de eigenlijke aan vang herdacht de heer Tavenier de kort geleden overleden jhr. mr. A. F. C. de Cascmbroot en de heer Piet Blaauw. Namens het ministerie van onderwijs en wetenschappen sprak de heer J. A. A. Verlinden, die een terugblik bracht op de R.H.B.S. in de beginperiode van zijn be staan. Hij bracht in herinnering, dat, in een periode, dat er ook meisjes tot de Goese H.B.S. zouden worden toegelaten, er ernstige woorden gesproken werden onder het motto „Weert, weert meisjes: het is de ondergang van de H.B.S." Dat dit niet zo'n vaart heeft gelopen is in de loop der tijden wel bewezen. Mr. A. J., van der Weel, die als oud leerling sprak, haalde in geestige be woordingen oude schoolherinneringen en gezegden op. Mevrouw Veldman betrad onverwachts hc.t podium en overhandigde de directeur van de school, de heer Kuy- per een soort vaantje ter vervanging van het oude vaandel, dat in de oorlog ver brand is. De heer A. Drost, voorzitter van de bestuursyereniging van de R.H.B.S. deed zijn tfespraak vergezeld gaan van een moderne dia-projector. Tot slot sprak de heer L. de Bree, namens de leraren van de R.H.B.S. uit Vlissingen Hij bood een oude tekening van de provincie Zeeland aan. NICE (A.F.P.) Cathérine Campini <41) heeft een ruzie met haar man in Nice beslecht door hem eerst met een deegroller op het hoofd te slaan en vervolgens, in het bijzon van haar zeven kinderen, drie revolverschoten op hem te lossen. De vrouw meldde zich bij de politie en het slachtoffer werd in zeer kritieke toestand in een ziekenhuis opgenomen Deze echtgenoot was overigens niet het eerste slachtoffer van deze, uit Ca labria afkofristige, Italiaanse. Voor de eerste maal doodde zij een man, toen zij nog maar elf jaar was, en enkele jaren later doodde zij in Nancy haar eerste echtgenoot. In beide gevallen werd zij vrijgesproken. LONDEN (U.P.I.) Een Amerikaan se straaljagerpiloot, die dinsdag wegens motorstoring boven de Noordzee zijn toestel per valscherm moest verlaten, heeft zijn leven waarschijnlijk te dan ken aan het ingrijpen van Pete Brady, disc-jockey van de Engelse piratenzen der „Radio London". De 23-jarige Brady sprong zonder zich te bedenken onmiddellijk te water toen eerste luitenant John C. Winn in zijn reddingsvest ronddobberde. Winn, die op een routinevlucht boven de Noordzee was en in Laon, Frankrijk, was opge stegen, heeft nog getracht op het radio schip terecht te komen, dat ongeveer 15 km uit de kust bij Harwich ligt Een ander lid van de bemanning heeft Brady moeten helpen de bijna van kou verstijfde vlieger binnen boord te ha len. BRUSSEL (A.N.P.) De nationale artsenfederatie van België heeft dins dag de onlangs gestichte nieuwe organi satie van geneesheren voor de rechter gedaagd en een schadevergoeding ge- eist van anderhalf miljoen gulden. De federatie beschuldigt de nieuwe organisatie ervan „door een grove ma noeuvre" de indruk te willen vestigen dat de bestaande vereniging is opgehe ven. De nieuwe organisatie, waarvan de stichtingssakte op 8 april in het Belgi sche staatsblad werd gepubliceerd, is opgericht door leden van het bestuur van de bestaande federatie, die het niet eens waren met het beleid. De geschillen betreffen nog steeds de uitvoering van de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet in België. Na de art senstaking van vorig jaar werd na langdurige en moeizame onderhande lingen een akkoord bereikt tussen de regering en de federatie. Onder de art sen zelf zijn echter niet alle moeilijk heden uit de weg geruimd, hetgeen heeft geleid tot een scheuring in het bestuur. Het is nog niet bekend wanneer de rechter uitspraak zal doen.

de Stem | 1965 | | pagina 3