Kamerpresidium voor huishoudelijke taken COMMISSIE WIL QUORUM Prof. De Pauw moet aktie tegen vernieuwing staken KIESPIJN? DIOLEN f 1.95 Te vroeg voor Europese Unie SOEKARNO. OVERSTAPJENAAR PEKING ml', M mi Twee jaar voor overvallers 567ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE ANDERHALF JAAR VOOR DIEFSTAL VAN MELKPOEDER VERLOF Prinses Irene in Cofradia Nazileider wil gouverneur van Virginia worden Zware straf voor mandie bejaarde schedel inslaat Op last kardinaal van Baltimore Strijdig met leer tweede concilie Wèg pijn WITTE KRUIS poeders kiest! MENING DORPELINGEN BUIGEN NIET De Gaulle tol Duitse leiders Mariniers houden oefening met „Royal Marines Programma van interacademiaal congres Tilburg Z.O.A.V.O. ZONDER FRANSE DEELNAME Inbraak in Haagse bakkerij levert dik f 70000 op fcote, man»611 Blokkade verzacht Turken Nicosia krijgen weer graan DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 APRIL 1965 T/M 27 APRIL 1965 iMHIiiili DEN HAAG (ANP) De '25-jarige chauffeur J. van L. uit Alphen aan de Rijn en de 33-jarige bankwerker G. M. L. uit Woerden zijn gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf elk. De 21-jarige chauffeur P. L. uit Alphen aan de Rijn kreeg 2 jaar en drie maanden gevange nisstraf. Gedrieën waTen ze verdacht van het plegen van een roofoverval op een expe diteur in Alphen aan de Rijn, wie ze f 972,- afhandig hadden gemaakt. Eerst hadden verdachten getracht een roofover val te plegen op het postkantoor van Alphen aan de Rijn. maar dat mislukte, doordat een ambtenaar alarm sloeg. Een eerste plan om de expediteur, bij wie de 21-jarige chauffeur in dienst was, te be roven, moest worden uitgesteld, maar een maand later, op 29 december van het vorige jaar, sloegen ze hun slag. De expediteur, die te voet op weg was van zijn kantoor naar huis, werd in een autobusje getrokken cn onder bedrei ging met een geweer moest hij zijn geld afgeven. Daarna werd hij op straat ge zet. Toen de drie mannen het busje, dat ze in Alphen aan de Rijn gehuurd had den, terugbrachten, werden ze meteen gearresteerd. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie tegen elk van de drie vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. ECHTE KORTING GRUYTER MET 10% ECHTE KORTING ECHTE KORTING i GRUYTER MERKARTIKELEN sen van bloemenliefhebbers, wissel of op onze girorekening gt 100 gladiolen in 5 kleuren. it. 200 stuks voor 3.75. Grati* mheuvel" IIILLEGOM (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Nu de commissie werkwijze niet is gekomen met voorstellen tot wijziging van het reglement van orde van de kamer, maar een geheel nieuw reglement op tafel heeft gelegd, (zie voor pagina), kan ook de taek van de kamervoorzitter aan een diepgaande beschouwing worden onderworpen. Daarbij is men tot de conclusie gekomen, dat het geheel van de huishoudelijke taken thans verdeeld over de voorzitter en een speciale commissie in handen moet komen van een kamerpresidium. Dat zal uit tenminste vfjf leden moeten bestaan, een uit elke grote fractie. De communisten willen echter het presidium tot tien leden uitbreiden, nl. één uit elke fractie. Daardoor zou b.v. ook de eenling in de kamer, de heer Jongcling van het GPV, in het presidium zitting krijgen. De kamer zelf zal dus moeten be slissen uit hoeveel leden het presidium zal gaan bestaan. Wanneer het presidium te beslissen krijgt over politieke zaken, kan de voor zitter andere kamerleden (fractievoorzitters b.v.) als adviserende leden uitnodigen. commissie zich niet kunnen uitspreken over de positie, die het parlement thans inneemt. Zover gingen haai bevoegdheden niet. Wel zegt de commissie, dat zij het gewenst acht, dat de Kamer zich hier over een mening vormt. Los van het de bat over de werkwijze verdient het aan beveling, dat de Kamer zelf een stand punt inneemt over het twee-Kamerstelsel, het huidige kiesstelsel, de samenstelling van de Kamers e.d. Een dergelijk debat zal echter goed moeten worden voorbe reid. Het thans aan de Kamer aangebo den nieuwe reglement zal in werking moeten treden op de derde dinsdag in september, dus bij de aanvang van het nieuwe parlementaire jaar. "(Advertentie) Prijzen van 10 zijn 50 zijn 100 zijn 200 zijn 400 zijn f 1000 zijn Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van Let wel: op 20 april 1965 gevallen op nummers eindigende op gevallen op nummers eindigende op gevallen op nummers eindigende op gevallen op nummers eindigende op gevallen op nummers eindigende op gevallen op nummers eindigende op f f f f f f 9 231 214* 040 798 6299* 2000 is gevallen op het nummer 005395 2000 is gevallen op het nummer068785 2000 is gevallen op het nummer: 018645 2000 is gevallen op het nummer079336 2000 is gevallen op het nummer: 013711 5000 is gevallen op het nummer000214" f 25000 is gevallen op het nummer098778 dit nummer zijn twee prijzen gevallen. ALKMAAR (A.N.P.) De rechtbank te Alkmaar heeft gisteren de 52-jarige bedrijfsleider J. J. K. uit Amersfoort, we gens verduistering van melkpoeder, ver oordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de sedert september 1964 doorgebrachte voorlopige hechtenis. De eis was een jaar en vier maanden met aftrek. K. heeft ten nadele van een verpak kingsbedrijf in Woudenberg over een pe riode van tien jaar 50.000 kg melkpoeder verduisterd ter waarde van ongeveer 100.000. De fouragehandelaar P. L. uit Span broek (46), aan wie hij 35.000 kg had verkocht, werd wegens schuldheling ver oordeeld tot vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 3000. De 37-jarige T. M. uit Hoogwoud, die 15.000 kg melkpoeder had gekocht, werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot een maand voorw. met een proeftijd van drie jaar, en een boete van 400. Het „seniorenconvent", dat wel eens op verzoek van de regering bijeen geroepen werd, o.a. in de kwestie-Irene, was niet en wordt ook nu niet in het reglement ge regeld. Doér de oprichting an een presi dium zal bovendien de behoefte aan bij eenkomsten van de vijf fractieleiders ge ringer worden. „Geen lid leest een rede voor, tenzij de voorzitter hem hiertoe verlof geeft", aldus luidt het nieuwe artikel 55. Hiermee wordt een poging gedaan aan de Kamer debatten meer kleur te geven. Letterlijk zegt de commissiemeerderheid over deze nieuwe bepaling: „Een debat verliest sterk aan waarde, wanneer tevoren opgeschre ven redevoeringen worden voorgelezen. De sprekers gaan dan doorgaans niet of nauwelijks op eikaars betogen in, doch praten langs elkaar heen of herhalen het geen hun voorgangers al gezegd hebben. De enige methode om de vergaderingen van de Kamer tot werkelijke gedachten- wisselingen te maken, bestaat naar de mening van de meerderheid hierin, dat de mogelijkheid om redevoeringen voor te lezen, drastisch wordt beperkt". ln de Spaanse stad Sevilla is prinses Irene toegetreden als „her- mano" (d.i. broeder) van de Cof radia", de broederschap „Satitisi- mo Cristo de la Vera Cruz". De foto toont haar en haar echtgenoot tijdens de plechtigheid. RICHMOND (UPI) De leider van de Amerikaanse nazipartij, George Lin coln Rockwell, heeft zich kandidaat ge steld voor het gouverneurschap van Vir ginia. Hij heeft de voor die kandidaat stelling benodigde 255 handtekeningen van kiezers in Virginia ingeleverd. Aan de pers heeft Rockwell verteld, dat hij niet als nazi gegadigde is, maar als een grondwettelijke, blanke, chris ten", die van plan is van de regering van Virginia „de meest honderd procent grondwettelijke, blanke, christen-regering te maken in de Verenigde Staten." Rockwell verliet tijdens de tweede we reldoorlog de universiteit om zich bij de marine te melden. Hij bracht het daar tot de rang van commander. Bijna twintig jaar was hij jagerpiloot en hij heeft het bevel gevoerd over marine squadrons in de tweede wereldoorlog en later in Korea. Tijdens zijn militaire carrière ontving hij negen militaire on derscheidingen. He't zal dus wel kunnen bij zeer tech nische onderwerpen. Dan zal de voorzitter echter niet aan een lid, maar aan alle leden verlof geven een uitgeschreven rede voor te dragen. Het verbod zal niet gel den voor de ministers. Overigens is het de bedoeling van de meerderheid om deze be paling soepel toe te passen. Hoe groot de meerderheid, die achter het voorleesver- bod staat is, is niet bekend. Zij is echter niet beperkt tot een enkeling. De derde grote verniewing is de mogelijkheid, die de kamercommissies zullen krijgen, om een openbare „hearings" te houden. De kamercommissies krijgen de uitdrukke lijke bevoegdheid om personen in het openbaar te horen. Wanneer het gaat om ambtenaren, dan zullen die hiervoor de toestemming van hun minister moeten hebben. Er bestaat hiervoor uiteraard geen verschijningsplicht, zoals bij het grond wettelijk vastgelegde recht van enquête, dat de beide Kamers hebben. Van principiële betekenis is de nieuwe bepaling over de aanwezigheid van het quorum, dus de helft plus één van het aantal van de 150 Kamerleden. Thans gaat iedereen naar huis, wanneer blijkt, dat onvoldoende leden de presentielijst hebben getekend. De Kamervoórzitter houdt dan een strafappèl en de vergade ring wordt gesloten. Met zo'n incident gaat een hele vergadering verloren. Men stelt nu voor, de namen van alle aanwe zige leden te laten voorlezen. Daarna schorst de voorzitter de vergadering. Dan kunnen telefonisch leden worden opge roepen, waarna de vergadering, zij het met een verlies van b.v. twee uur, wordt voortgezet. Behalve deze „hoofdlijnen van vernieuwing" zijn talrijke andere bepalin gen aan de hedendaagse omstandigheden aangepast. De algemene begrotingscommissie zal gaan bestaan uit de vooTzitters van de fracties en de financiële specialisten. Zij zullen, wanneer de begrotingen van de verschillende departementen door de Ka mer zijn behandeld, in openbare commis sievergadering, alle wensen van de Ka mer, neergelegd in moties en/of amen dementen moeten plaatsen tegen de ach tergrond van het gehele financiële be leid. De A.B.C. maakt dan een overzicht van de algemene financiële situatie en geeft haar oordeel over de wensen van de Kamer. De commissie kan daartoe overleg plegen met de minister van Financiën. Na dat het verslag van de A.B.C. zal zijn verschenen, worden de algemene finan ciële beschouwingen gehouden. De begro tingsbehandeling wordt afgesloten met de debatten over de verschillende hoofdstuk ken in de plenaire vergadering. Daarbij wordt gestemd over de moties en amende menten. Zouden deze pas dan (en niet in de openbare commissievergadering) op tafel worden gelegd, dan zal de A.B.C. alsnog e enadvies moeten uitbrengen. Ui teraard zijn dergelijke voorstellen vrijwel bij voorbaat kansloos. De commissie werk wijze meent dan ook dat het voor de A.B.C. van beslissende betekenis is, dat de fractieleiders in deze commissie zit ting nemen. BALTIMORE (KNP) Kardi naal Shehan van Baltimore heeft prof. dr. G. A. de Pauw, leider van de „Catholic Traditionalist Movement", die zich tegen ver nieuwingen binnen de katholieke kerk richt, opgedragen zich van deze beweging los te maken. Prof. de Pauw heeft hieraan gevolg ge geven. Hij beperkt zich voortaan tot zijn verplichtingen als profes sor in het kerkelijk recht aan het seminarie van Emmitsburg. De in België geboren priester, die de laatste weken een golf van publiciteit in pers en t.v. verwekte tegen de vernieu wingen, heeft in een verklaring meege deeld, dat hij „de vlag van het katholieke traditionalisme zou proberen over te dra gen aan eenieder, die daartoe bereid is". In een latere verklaring deelde hij mee, dat hij de leiding van de beweging had overgedragen aan een priester, die hij echter weigerde met name te noemen. In deze tweede verklaring zegt hij ver der, dat hij niet bij paus Paulus in beroep zal gaan tegen de beslissing van kardi naal Shehan, maar dat het feit, dat hem nu het zwijgen opgelegd is, aan de tot dusver nog kleine beweging van traditio nalisten de stoot heeft gegeven voor de uitgroei tot een krachtige organisatie, die de meerderheid van de Amerikaanse priesters en leken vertegenwoordigt. Tot dusver had de beweging 50.000 adhesie betuigingen van de ongeveer 40 miljoen Amerikaanse katholieken. De beslissing van prof. De Pauw om zich los te maken van de beweging werd aan gekondigd door hemzelf en in een aparte verklaring van mgr. Austin Murphy, hulp bisschop van Baltimore. Mgr. Murphy leg de zijn mededeling af na een onderhoud met prof. De Pauw. Hij zei, dat kardinaal Shehan prof. De Pauw had opgedragen zich van de beweging los te maken, om dat deze beweging naar het oordeel van de kardinaal strijdt met de leer van het tweede Vatikaanse concilie. ROTTERDAM De rechtbank in Rot terdam heeft de 31-jarige chauffeur C. M.T. uit Zoetermeer wegens poging tot zware mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden met aftrek van het voorarrest. T. had in de avond van de 5e januari zijn 70-jarige plaatsgenoot J. Brussee met een hamer de schedel ingeslagen. Dat gebeurde op een stille landweg on der Bleiswijk in de auto van T. Hij had het slachtoffer in Rotterdam ont moet en hem aangeboden mee terug te rijden naar Zoetermeer. Volgens de ver klaring van de chauffeur, veertien dagen geleden ter zitting, was hij tot zijn daad gekomen, omdat zijn bejaarde passagier plotseling agressief begon te worden. Om zich te verdedigen had hij toen de hamer gebruikt. De heer Brussee liep een zware schcdelbasisfractuur op. De officier van justitie had tegen T. wegens poging tot doodslag twee jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. (Advertentie) TÏT 7 MJÖ U - Prof. De Pauw had volgens dit com muniqué de beslissing van zijn kardinaal aartsbisschop in de geest van loyale ge hoorzaamheid aanvaard. Mgr. Murphy wijst er veder nog op, dat het in de geest van het concilie is, wanneer katholieken hun meningen resp. bezwaren tegen ver nieuwingen ter kennis van de bisschoppen brengen, maar dat de kardinaal er toch wel op vertrouwt, dat dit gebeurt op de juiste manier. Tegelijk met mgr. Murphy legde ook prof. De Pauw een verklaring af. Daarin zegt hij, dat hfj als spreekbuis van dui zenden, indien geen miljoenen goede ka tholieken de belangen an de kerk liad gediend, maar dat hij als priester niet anders kon dan gehoorzamen. Hij publiceerde tegelijkertijd de brief, die hij van de kardinaal had ontvangen. Hieruit blijkt, dat de kardinaal hem reeds drie maanden geleden had gewaarschuwd. De kardinaal schreef onder meer dat hij prof. De Pauws activiteiten in de „Catho lic Traditionalist Movement" onverenig baar achtte met diens positie aan het se minarie van Emmitsburg. Kardinaal She han merkte bovendien in deze brief op, dat prof. De Pauw beslist geen moeite zou hébben eventueel een ander bisdom te vinden, omdat deze naar zijn zeg gen de steun had van minstens 30 bis schoppen. In deze brief stelde de kardi naal prof. De Pauw voor het alternatief of de beweging los te laten óf uit te zien naar een ander bisdom. REGGIO (U.P.I.) De inwo ners van het Italiaanse dorpje Ce- redolo de' Coppi, zijn naar Canossa gegaan maar hebben zich niet overgegeven. De bevolking verzet zich name lijk tegen de overplaatsing van zijn geliefde pastoor, don Bremo Zec- chetti, die van zijn bisschop een andere parochie heeft gekregen. Voor straf verbood de kerkelijke overheid toen alle religieuze dien sten, wat erop neerkwam dat de paasmis niet in het dorpje gehou den kon worden. Dus ging de bevolking naar het dichtstbijzijnde dorpje om daar de mis bij te wonen. En dit was toe vallig Canossa, in de geschiedenis bekend als het dorpje waar de Duitse keizer Hendrik IV in 1077 vergiffenis kwam vragen aan paus Gregorius VII en uit de kerkelijke ban bevrijd werd. Maar in tegenstelling tot de kei zer boog de bevolking niet voor de kerkelijke overheid. Zij ging even vastbesloten terug als zij gekomen was om don Bremo bij haar te houden. ?5 Een luchtopname van het stad je La Crosse in de Amerikaanse staat Wisconsin, waar het water peil bijna 5 meter hoger is dan normaal. Men verwacht, dat de watermassa nog bijna een halve meter hoger zal komen te staan. DEN HAAG (A.N.P). Een compagnie van het Korps Mariniers zal in mei naar Groot-Brittannië gaan om te za- men met de Engelse mariniers te oefe nen. Het Nederlandse Korps Mariniers heeft 3 zgn. Q.P.O. compagnieën 2 in Ne derland en 1 in West-Indië. Eén van deze onderdelen is altijd gereed om binnen 24 uur te worden uitgezonden teneinde Nederlandse onderdanen en belangen te beschermen. Het onderdeel, dat naar Groot-Brittannië gaat is Q.P.O. compagnie no. 1. Die letters zijn afge leid van de korpsspreuk „Qua Patet Or- bis", dat betekent „Zo wijd de Wereld strekt". De eenheid is samengesteld uit 12 officie ren en 286 manschappen, staat onder bevel van majoor der mariniers A. C. Laurens. Het onderdeel zal op 3 mei te Plymouth aankomen met Hr. Ms. tan- ker-voorraadschip „Poolster". Na debar- katie zal de compagnie in bivak gaan en gedurende 10 dagen intensief oefe nen met de 43ste commando afdeling van de Royal Mariners, die gestationeerd is te Plymouth. ADENAUER ongerust BONN (U.P.I.) President Charles de Gaulle van Frankrijk vindt het nog te vroeg voor een formele politieke unie van de zes landen van de gemeenschap pelijke markt. De Gaulle heeft dit standpunt uiteen gezet in brieven die zijn gezonden aan de Westduitse bondskanselier Ludwig Er- hard en oud-kanselier Konrad Adenauer, die nog steeds voorzitter is van de C.D.U. De Gaulle zond de brief in antwoord op boodschappen van de twee Duitse leiders. In deze boodschappen werd „bezorgd heid" uitgesproken over de weigering van Parijs deel te nemen aan een confe rentie van ministers van buitenlandse za ken op 10 mei in Venetië, ter bespreking van nieuwe stappen tot een politieke eenwording. De Gaulle zou aan Erhard en Adenauer gezegd hebben politieke samenwerking binnen de gemeenschap te verwelkomen, doch van mening te zijn dat een aantal politieke, landbouw- en defensieproble men moeten worden opgelost, alvorens een politieke unie op welke manier dan ook tot stand kan worden gebracht. President De Gaulle heeft voorts ver klaard dat hij zijn plannen om op betere voet te komen met de Sovjet-Unie en de andeer landen van het Oosteuropese blok wenst voort te zetten, ondanks de be zorgdheid van de regering in Bonn. De Gaulle zou Adenauer hebben ge. schreven dat hel in het belang van Frankrijk is de politiek van verbeteren de betrekkingen met de Sovjet-Unie en haar satellieten voort te zetten. Volgens de Franse president staat deze politiek buiten de politieke ideologieën. BREDA Het congres „Crisis in 4c universiteit'' dat de Sociologische Inter academiale op 23. 29 en 30 april in Til burg en Oisterwijk belegt, heeft de vol gende programma-punten: op de eerste dag zal prof. dr. R. A. de Moor de openingsrede uitspreken, die getiteld is „Functie van de universiteit". Daarna volgt er een ontvangst op het stadhuis door het gemeentebestuur van Tilburg. In het congresoord „De Rosep" te Ois terwijk volgen later op de dag een groeps discussie en een plenaire discussie. Don derdag 29 april voorziet het program ma in enkele excursies t.w. naar de scheepswerven van Verolme, Philips t.e Eindhoven, gemeente Eindhoven en T.H. gemeente Den Boch en de Heinekenfa- brieken en naar Van Doorne's automo bielfabrieken te Eindhoven, 's Avonds verzorgt drs. C. E. Vervoort een inlei ding: „De student —bedreiging van de universiteit". De avond wordt beslo ten met een optreden van de toneel groep ..Saga" Vrijdag 30 april bekijkt prof. dr. R. H. Wijngaarden ..De relatie docent - student m.b.t. studie en stu dieprogramma". 's Middags spreekt prof. dr. K. Posthumus over ..Studieduur en numeriek rendement", terwijl er later op de middag een forumdiscussie plaats vindt onder leiding van drs M. J. Raaij- makers. Na een diner volgt dan het slot feest. (Advertentie) Het uitgangspunt van de commissie, die onder voorzitterschap var Kamerpresi dent mr. 1J. F. M. van Thiel stond, is geweest dat de taak van het parlement zowel mede-wetgevend als controlerend, enorm is toegenomen. De oude werkwijze was niet in staat deze uitbreiding van ta- ,ken zodanig op te vangen, dat het parle mentaire werk nog voldoende interesse bij de kiezer kon trekken. Uiteraard heeft de PARIJS (A.F.P.) De Franse rege ring zal niet deelnemen aan dc bijeen komsten van de Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie. Zij wil daarmee duide lijk maken dat zij zich niet achter de be sluiten stelt, die eventueel zullen worden genomen, aldus het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Op de conferentie van vorig jaar in Manilla bleken reeds fundamentele ver schillen tussen Frankrijk en dc overige ZOAVO-landen te bestaan. Ge/.cgd werd dat Frankrijk blijft hopen op een vreedzame oplossing van het In- dochinese vraagstuk in zijn geheel, op basis van de Geneefse akkoorden van 1954. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis President Soekarno, vo rig jaar nog bnTlcnd. lat „alle Amerikanen •■aar de hel konden lo- •en", hee'ft zijn zin. ohnson heeft duidelijk iaten doorschemeren I alle hulp aan Indonesië te willen stoppen, zelfs die op beperkte schaal. Hij geeft daarmee gehoor aan dringende ver- oeken van vele congresleden, die •nrig jaar al waarschuwden, dat alle Amerikaanse betogingen in Djakarta, het in brand steken van de Ameri kaanse ambassade daar, de behan deling van de in Indonesië verblij vende Amerikanen en Soekarno's halstarrige houding inzake de kwes tie Maleisië, heeft Johnson zijn han den van Soekarno afgetrokken. Deze stopzetting zal Amerika's schatkist zeker ten goede komen. Alleen al door het staken van het technische hulpprogramma aan Indonesië wordt dit jaar zo'n slordige 8 miljoen dollar kruitvat, dat Zuidoost-Azië heet nu te liggen? Peking zal door dit alles wel de lachende derde zijn. Indo- nesies verdere. inlijving binnen de Rood-Chinese invloedssfeer lijkt nu duidelijk en onontkoombaar Daar voor zal trouwens de Partai Kom- mums Indonesia, die nu al ruim drie miljoen leden telt. wel zorgen. Tsjoe en Mao kunnen de brallende en de „Amerikaanse imperialisten" ver- foeiende Soekarno best gebruiken in hun vinnige strijd mSt Moskou om actie tot „verplettering" van Maleisië zal hij zeker de morele steun krijgen van Peking. Hierdoor gesterkt zal zijn hetze tegen Maleisië feller wor den en de afleiding van de econo mische crisis in zijn land misleidender. Materieel zal Soekarno met zijn „overstapje" naar Peking minder zijde spinnen. Tsjoe moet al met aardig wat economische en technische hulp over de brug komen wil hij die van Amerika compenseren. En zo economisch sterk staat zijn heilstaat vmerikaanse hulp verdween in een oodemloze put. Johnson legde die waarschuwingen naast zich neer, probeerde nog te redden wat te red den viel en stuurde zelfs Ellsworth Bunker naar Djakarta om de snfel naar het communistische kamp af glijdende Soekarno nog voor hel Westen te redden. De' besprekingen zijn echter een totale mislukking geworden: Soekarno's keus is onher roepelijk en Johnsons geduld niet onuitputtelijk. Geërgerd door de voortdurend anti- uitgespaard. Om dan maar te zwijgen van de economische hulp, die John son jaarlijks nog ettelijke miljoenen meer kost en de talloze leningen, waarvan de Amerikanen weinig vol doening ondervonden hebben en die nimmer terugbetaald werden. Ook het Amerikaanse vredeskorps zal zijn activiteiten, die kostbaar en veelvuldig waren, staken, waardoor Soekarno's scheiding van het Westen, mede door zijn terugtrekking uit vrij wel alle VN-organisaties, definitief is. Hoe komen de kaarten in het de Zuidaziatische kluif Materieel zullen ze er'niet zo veel mee opschieten, maar moreel des te meer. Bunker, teleurgesteld terug in Washington, heeft hierop al gezin speeld toen hem gevraagd werd of hij velband zag tussen Soekarno en b.v. de Noordvietnamese leiders De Amerikaan antwoordde, dat er geen tekenen waren, die duidden" op een rechtstreeks heimelijk verband" Soekarno krijgt nu ook wel enkele gunstige kaarten toegespeeld. In zijn hulp niet. Toch heeft Soekarno die dringend nodig. Een massa ontwik kelingsprojecten ligt nu al braak we gens gebrek aan geld en technici. Rusland vist bij dit alles aardig achter het net. Vooral Soekarno's te verwachten steun aan Pekings Viet- nam-politiek zal Brezjnev en Kosygin zwaar op de maag blijven liggen. Zullen ze wellicht weer, net als om Noord-Vietnam, op Pekings duiven gaan schieten en nu in Soekarno's gevlei proberen te komen? (Van onze correspondent) DEN HAAG Een bedrag Tan 50.000 tot 80.000 gulden is gestolen uit twee brandkasten in het hoofdkwartier van de bakkerij Lensvelt Nicola aan de Eland straat in Den Haag. Er werd ook nog een derde brandkast opengebroken, maar deze was leeg. De inbrekers zijn de fabriek binnengekomer via de regenpijp, het dak en een boven licht. Ongetwii'-M zeer tot hun genoege zagen zij een met zuurstof en gasa paraten staan apparaten werden na boven gebrac p de eerste etage stoi den in een kaï wee brandkasten in er andere kamer eén. De sloten van d brandkast werden uitgebrand. Het bedrii ia verzekerd. J T«nii TOOT haUz"3'* iicbt zijn. N:et eye^air.N'.o- j NieteenbeeU een j nèt 9°e Tr,r hebben Maar da?lVn00kdfttan??te bljTv)indan waar> Pro- f*'lM j beef NICOSIA (U.P.I.) De Grirks-Cypri sche regering heeft dinsdag toestemming verleend levensmiddelen, waaronder tar- weleverantles, aan de Turks-Cyprische wjjk van Nicosia normaal te hervatten. Donderdag had de regering besloten alle graanievrranties aan de Turkse bevolking van de hoofdstad te staken. De maatregel betekent een aanmerke lijke verzachting van de blokkade, die de Grieks-Cyprioten hadden ingesteld na dat donderdag in de strook niemands land tussen de Griekse en Turkse wijk van Nicosia een schietpartij had plaats gevonden. Het door Turken bewoonde stadsdeel werd toen hermetisch afgeslo ten. De blokkade zou niet geleid hebben tot een voedseltekort in de Turkse wijk. Aangenomen wordt dat de Grieks-Cy- ioten de blokkade pas zullen opheffen -mneer het Turkse bevolkingsdeel ak- ord gaat met inspectie van hun win- is aan de „groenstrook" tussen beide rom'vH» w* »?tad i001" troeP«n van de lenigde Naties. De Grieks-Cyprioten weren dat de winkels als mitrailleur- ,ten worden gebruikt. De groenstrook wordt bewaakt door Deense V.N.-militairen, die gebruik ma- J ken van een pantserwagen.

de Stem | 1965 | | pagina 15