W interse paasdagen stellen stoet toeristen teleur r-> .-I Drie fabrieken in Dongen afgebrand MEISJE DOOR HOOFD GESCHOTEN Barhouder lost fataal schot Vier doden nabij Groningen PAR TKULIEPEN LENIGEN LOGIESNOOD 1 SP0RTFEITEN Moslims* VROUW (91) BIJ BRAND OMGEKOMEN West-Brabant verwerkte recorddrukte later drukker Duizend bedden Bredanaar in Maas verdronken zich nog niet verloven TWEE MILJOEN SCHADE Anton Geesink bedankt voor judo-team Koud Prins Bernhard: Beatrix gaat Auto tegen boom tpHnSwill 105e JAARGANG No. 24872 Voor Ood, Koningin en Vaderland r RDAM «ISCHOT (N.-Br.) 130 het vertrouwde adres I m. I-65 1 M. ■net 11-64 lon- 1.963 ■net li-64 |Ca- 11961 i-64 12 11964 luxe ll964 Il964 met (1964 12 Fiat's 600, 600, 750, 1100 enGiardinière 1961-64 Fiat 1100 D, met schuif- dak 1963-64 Hillman Imperial 1964 V.W Variant 1964 3 V.W.' 1500 S 1964 2 V.W.'s 1500 m, schuif- dak en radio 1962-63 V.W. 1200 1965 3 V.W.'s met roldak 1963-64 2 Simca's 1300, 1500 1963-64 2 Simca's 1000 1963-64 Citroen AMI 1963 2 Renault's R 8 1963-64 2 Renault's R 4, met rol dak 1962-63 2 Daffodill's 1963 2 Renault's Cordini 1963 ■RUILEN ■straat 12, bij Haarlemmer- Ion 020—720840. Irecht-De Bilt. Tel. 030—60409. peg Breda-Gilzerijen. Telefoon (straat 12. Tel. °20--720340. lndestraat 25. Tel. 03024138. tolstraat 11. Tel. 01601—438. Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur Ors. W. A. J. AA. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactieraad J. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ■WINS D A /O 24 APftH W», Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie, /olledige tarieven erj Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden, GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor lloen, Santer weer ontkomen I /as. Een ogenblik vreesde ik» I at er van zijn hele baard Iver zou blijven, zo rukte en Irok hij eraan, „Winnetou heet fcelijk!" riep hij uit. „Ik be To grootste stomkop, die er op vee benen rondloopt!" „Maar loe kwam je ertoe, Collins vrj L laten?" Eigenlijk legen de ver wachting in, kwam NAC op de laatste plaats van de ranglijst der eredivisie. Het verloor van ADO, de concurrentie boekte winst. De uitzichten op behoud zijn er dus niet beter op geworden, maar toch mo gen de fans niet wanho pen. De strijd is immers nog niet helemaal gestre den. Willem II is serieus aan een come-bach. bezig. Alle tekenen wezen er al op dat het Tilburgse elftal ernstig van plan was weer ere-diuisiéclub te morclen, en. nti zijn de papieren door een zege voor Volendam weer gestegen. Kampioenen in het amateur voetbal. Feest bij de Kaatsheuvel, se fans want DESK haalde het. Vreugde ook voor alle RWB-aan- hangers omdat deze club kam pioen in de derde klas c werd. Vierde klassev Haarsteeg trok eveneens de bekende vlag in top. Minder prettig verging het MOC, vorig jaar uit de eerste klas gede gradeerd en nu ook voor de tweede te licht bevonden!! (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/BREDA Volgens een schatting van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zijn dit jaar tijdens het kille, hier en daar zelfs ijzige paasweekeinde 600.000 buiten landse toeristen ons land over de weg binnengekomen. Daarvan kwamen er 75.000 over de Belgische grens. Bij het totaal moeten nog enkele tienduizenden gevoegd worden, die per trein, boot of vliegtuig Nederland binnenkwamen. Het record van 750.000 binnenkomende toeristen via de weg, dat in 1062 werd gevestigd kon, ook al was het dit jaar aanzienlijk drukker dan een jaar geleden, niet worden ge ëvenaard. Traditiegetrouw waren ook deze paasdagen de Duitsers verreweg in de meerderheid. Veel groter dan anders was het aantal bussen en personenauto's uit Berlijn. Opvallend was ook het record aantal Fransen. Ze kwamen op eerste paasdag nog steeds ons land binnen. JO DE ROO wraak en cadeau De Ronde van Vlaanderen was voor Jo de Roo. Een on verwacht en klinkend succes van de Zeeuwse coureur die wraak nam. Jan Hugens fietste zich eveneens in de bloemen en ook Pietje Deenen deed van zich spreken. De Nederlandse jeugd in het UEFA-toernooi bereikte de kwart finales en komt dus uitstekend voor de dag. •Voor de voorronden van het we reldkampioenschap voetbal wer den drie wedstrijden gespeeld. Al les bij elkaar vielen er slechts twee goals (Advertentie) om wel te rustenl_ AMSTERDAM (A.N.P.) De 91-ja rige mevrouw J. Buthver uit Amster dam is zondagnacht om het leven ge Komen bij een brand in haar woning aan de Zieseniskade. Oorzaak van de brand is vermoedelijk het omstoten van een petroleumkachel. De bejaarde vrouw sliep in zittende houding op een slaapbank met een pe troleumkachel aan haar voeten. Ver moedelijk heeft zij de kachel omgesto schopt. De brand veroorzaakte een enorme rookontwikkeling, die het twee agenten onmogelijk maakte de woonkamer bin nen te dringen. Aan een der agenten moest ter plaat se zuurstof worden toegediend. De brandweer was het vuur met een ne velspuit spoedig meester. De vrouw werd naar het Wilhelminagasthuis ge bracht, waar zij bleek te zijn over leden. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Nu en dan opklaringen, afgewis seld met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich ting. Aanhoudend koud. Vandaag: zon onder 19.46 uur. Maan onder 7.50 uur. Morgen: zon op 5.31 uur. Maan op 1.08 uur. Ver boven de totalen van hoogtijda gen in vorige jaren lag ook het aan tal Britse bezoekers. Vanaf verschillen de vliegvelden in Engeland bestond een complete toeristische luchtbrug naar het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam, waar de chartervliegtuigen met Britse dagjesmensen en meerdaagse reizigers met bestemming de bollenvelden en Keukenhof met grote frequentie land den. Tot het eind van de bollentijd duurt die luchtbrug. In die tijd worden enige tienduizenden Engelse bloemenvrienden per vliegtuig in ons land verwacht. Op de vierde plaats kwamen de Scan- dinaviërs, onder wie dit jaar veel De nen. De vijfde plaats wordt gedeeld door de geallieerde militaire verlofgangers en' de Belgen. Voor het eerst kon deze paasdagen ook gesproken worden van een aantal Zwit serse bezoekers. Op paaszaterdag maakte het slechte weer, dat de stroom buitenlanders aan vankelijk vrij bescheiden was. Later nam hij toch nog vrij sterk toe. Zoals te verwachten was ontstond 's avonds een noodsituatie op logiesgebied. In de randstad Holland maar ook o.a. in Bre da waren alle bedden, ook die bij de particuliere kamerverhuurders, paasei- vol. In Amsterdam vond de V.V.V. in samenwerking met de gemeente, de Be scherming Bevolking, de Koninklijke Marine en de politie een oplossing door het oude R.A.I.-gebouw met behulp van veldbedden geschikt te maken voor lo gies. Hiervan maakten ongeveer 150 toe risten dankbaar gebruik. In Den Haag, Delft, Utrecht en Breda ontstond spon taan een nieuwe voorraad logiesgele- genheden bij particulieren, nadat de A.N.V.V. via de televisie en de radio een beroep op de burgerij had gedaan om niet gebruikte logeerkamers be schikbaar te stellen. Hartverwarmend was de reactie van het publiek. Onmid dellijk na de oproep stonden de speci aal voor dit doel gereserveerde telefoon lijnen rood-gloeiend. Tevens vulden de V.V. V.-kantoren zich in recordtempo met gastvrije Nederlanders, die waren geko men om direct in hun auto, per taxi, of zoals in Breda zelfs op de fiets, een paar nat geregende buitenlanders mee naar huis te nemen. Pasen 1965 is volgens de V.V.V. de drukste Pasen die het Vleemdelingen- verkeer in west-Brabant ooit te verwer ken heeft gekregen. De V.V.V. Breda, die als beddencentrale fungeerde voor west-Brabant, stond op Paaszaterdag en Paasdag voor de taak om enkele duizen den mensen aan onderdak te helpen. Nadat alle Brabantse hotels en pen sions volledig waren benut stonden de buitenlanders zaterdagavond in Breda nog tot op het trottoir. Toen werd een beroep gedaan op de N.T.S. en de radio. Er volgde een oproep, die duizend bed den opleverde. Een aantal mensen bood de bedden gratis aan. De V.V.V. is hierop niet in gegaan en heeft een vaste prijs voor de ze bedden vastgesteld. Er zijn mensen geweest die geen te lefoon hadden en zich bij het verkeers bureau door weer en wind kwamen mel den. Wachtende mensen met kinderen werden het eerst geholpen, hoewel het niet tot de uitzonderingen behoorde, dat gezinnen met zes kleine kinderen zich eerst bij de V.V.V. vervoegden tegen elf uur 's avonds. In west-Brabantse ge zinnen was men bereid om op de kin derkamers een plaatsje op te schuiven. In Terheijden werd in een bedrijf het toneel ingericht als slaapkamer. Voor verwarming werd gezorgd en het was zo knus, dat de bezoekers de volgende avond zijn teruggekomen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op eerste paasdag is J. R. van Vliet (22), wonende aan het Vin gerhoed 39 te Breda, in de Maas bij Ammerzoden met zijn kano omgeslagen en verdronken. De rijkspolitie heeft beide paasdagen tevergeefs naar het slachtoffer gezocht. De jongeman, die het paasweekeinde op het kampeerterrein „Het Veerhuis" doorbracht, stapte omstreeks kwart voor vier in zijn kano. Door een sterke onderstroom nabij de aanlegsteiger sloeg de kano om. Van Vliet viel over boord en heeft nog getracht zijn kano weer recht te krijgen. Bij die pogingen is hij waarschijnlijk door de kou be vangen. Enkele vrienden die hem niet meer boven zagen komen, doken on middellijk in het ijskoude water, maar slaagden er niet in hem te vinden. De heer Van Vliet was bij Dagblad De Stem werkzaam als teletypist. AMSTERDAM (ANP) - Prins Bernhard heeft tijdens een pers conferentie ontkend, dat er sprake is van een spoedige ver loving van prinses Beatrix. Prins Bernhard, teruggekeerd uit de Verenigde Staten, antwoordde op een vraag of de geruchten in buiten landse kranten over een aanstaande verloving juist waren: „Het is de eer ste keer dat ik van deze geruchten hoor. Voor mij is het volkomen nieuw". La chend voegde de prins daaraan toe: „Ik hoor dergelijke dingen altijd het eerst van de pers. Vorig jaar gingen er ge ruchten over een verloving van prinses Beatrix met de Duitse prins Von Hes sen. Mijn gezin en ik hebben ons daar erg over geamuseerd". Dit echtpaar zat op eerste paas dag welgemoed toilet te maken in de auto. Het was daarheen „ge vlucht" voor een dreigende over stroming op een kampeerterrein. Dit tweetal behoorde tot de hon derden, die geimproviseerd de nacht moesten doorkomen. (Van een onzer verslaggevers) DONGEN De brandweer heeft tot gisteren volop werk ge had met de nablussing van de grootste brand die Dongen de laatste jaren geteisterd heeft. In de Paasnacht werden drie schoen fabrieken en een veestal in de as gelegd. Ongeveer zestig werkne mers kunnen vandaag niet aan de slag. De schade wordt geraamd op een paar miljoen gulden. De oorzaak is nog onbekend. De kerkgangers, die de paasnacht- wake hadden bijgewoond, lagen juist in hun bedden toen de 17-jarige Willem Vulto de brandweer alarmeerde. Het was toen tien voor half twee. Om twee uur was in Breda te zien hoe de vuur zee, die door een felle westelijke wind werd aangewakkerd, de nachtelijke he mel rood kleurde. De vlammen schoten meters hoog op. Vanaf het viaduct over het Wilhelminakanaal in rijksweg 27 bij Oosterhout leek de brand op een reusachtig kampvuur Aan blussen viel niet te denken. De commandant van de plaatselijke vrij willige brandweer, J. W. Beijersber- gen. had maar één zorg: het vuur in sluiten. Daarin is men geslaagd. Een gelukkige omstandighed was de gun stige windrichting; bij oostelijke wind zou het vuur hebben kunnen overslaan naar de nabijgelegen meubelfabriek A. C. Ballemans N.V. De brand is met 13 stralen bestreden. De Dongense brandweer zette twee eenheden in, die in totaal voor 9 stralen zorgden (3 hogedruk en 6 lagedruk) Zij kreeg assistentie van de Tilburgse brandweer, die eveneens twee eenheden in de strijd wierp. Tengevolge van een lekkage was de waterleiding in de Gashuisstraat afge sloten, zodat water betrokken moest worden uit een brandkraan in de Hoge Ham, vele honderden meters van de brand verwijderd. De brandkranen in de straat waar de brand woedde de Kardinaal van Rossumstraat konden niet voldoende water leveren voor zo veel stralen. De drie getroffen bedrijven waren gevestigd in éné gebouw, de vroegere Holland-Amerikaschoenfabriek, destijds een van de grootste van Dongen. Daarin zaten nu; de schoen- en lederwarenfa- briek Embrechts en v. d. Geyn N.V., de damesschoenfabriek Gebrs. C. en W. Jacobs en de (houten) gezondheidssan - dalenfabriek, een nevenbedrijf van de chemische industrie Cellin N.V. (Rik De grootste fabrieksbrand, die Dongen ooit getroffen heeft, legl twee bedrijven tijdelijk stil. In di schoenfabriek zal ongeveer twe weken niet worden gewerkt en d tassenfabriek ligt minstens eei maand stil. De grootste strop voo. de schoenfabriek is dat de hel( zomervoorraad verloren is gegaan Die vertegenwoordigde een waardl van ongeveer driehonderdduizeni gulden. Doordat de wind gunsti{ was, zijn twee aangrenzende be drijven voor de vuurzee gespaan gebleven. sen), die deze ruimte huurde van de Aero Schoenfabrieken N.V. De gebroeders Jacobs waren bezig hun bedrijf geheel over te brengen naar de Lage Ham, waar zij ook een fabriek hebben. Enkele machines wa ren reeds overgebracht. Het nu afge brande bedrijf wilden zij geheel be stemmen voor opslag en. ruimte. Zij zagen in de paasnacht 16.000 paar san- dalettes, die gereed stonden voor ver zending, in vlammen opgaan. Volgens een van de directeuren kunnen de 25 werknemers over twee weken in de Lage Ham aan de slag. Veehandelaar Arn. van Loon, ach ter wiens stallen de totaal verwoeste fabrieken gelegen zijn, moest in aller ijl het vee uit zijn stallen in veiligheid brengen. Met veewagens werden in het holst van de nacht 38 stuks vee, waar onder 20 stierep, naar elders overge bracht. Daarna werd een van zijn stal len een prooi der vlammen. Dongens burgemeester mr. A. W. Kooijman, die ter plaatse aanwezig was, heeft nog een ogenblik in dubio ge staan: moest hij last geven het huis van J. van Boxel-Dierick open te bre ken of niet? De bewoners waren afwe zig. Hij hoefde geen beslissing te ne men, want de Dongense brandweer kreeg het vuur in zoverre onder con trole dat het huis geen gevaar meer liep. Bovendien kwam het echtpaar, door bekenden gealarmeerd, kort daar op thuis. Hoe snel het vuur om zich heen greep, blijkt uit het feit dat de heren Van Roermund en Boon, die hun auto's achter het afgebrande fabrieksgebouw plachten te stallen, nog maar net de kans zagen hun wagens in veiligheid te brengen. Toen zij wegreden brak de hel los (Van onze sportredactie) BREDA Anton Geesink zal niet deelnemen aan de Europese judo-kam pioenschappen die vrijdag en zaterdag in Madrid worden gehouden. Hij heeft het bestuur van de Nederlandse Judo- Bond medegedeeld dat hij om persoon lijke redenen, welke verband houden met kwesties in de judo-bond, niet voor Nederland wil uitkomen. Geesink heeft de coach van de bond, de heer Felix Janssens uit Bergen op Zoom, van dit besluit op de hoogte gebracht. Op tweede paasdag nam het verkeer 's middags toe, doordat het weer wat opklaarde en vele buitenlanders weer in de richting van de grens trokken. De toeristische trekpleisters hadden 's mid dags een üinke drukte te verwerken, maar geen overstelpende. Het hele paasweekeinde is, doordat de meeste Nederlanders ais gevolg van het slechte weer veelal binnenshuis ble ven, betrekkelijk rustig geweest. De logiesinformatiedienst heeft in to taal 27.000 personen onder dak kunnen brengen, voornamelijk buiten de be- roepshorecabedrij ven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 27-jarige bar juffrouw H. M. J. Leurs van het Huygenspark te Den Haag is op paasmorgen ont tien over drie door een kogel in het hoofd ge troffen en een half uur na het dodelijke schot overleden. Een 39-jarige barhouder die in etablis sement aan de Korte Houtstraat een long-rifle (kaliber 22) op het meisje afvuurde, is op be schuldiging van doodslag door de Haagse politie aangehouden. Een gesprek over jagen en schieten In het algemeen is het slachtoffer noodlottig geworden. De bar was ai ge sloten en slechts enkele gasten van de BREDA (A.N.P.) Vier persone, hebben in het paasweekeinde de dooi gevonden door een verkeersongeluk bi Gorredijk (Groningen), waar een per sonenauto tegen een boom is gereden De auto, bestuurd door H. T. Vonk (21), raakte in een flauwe bocht, waarschijn lijk als gevolg van te hoge snelheid, de boom frontaal. Twee inzittenden, A. Kramer (17) en S. van der Spoel (18) uit Heerenveen, werden op slag gedood De twee anderen werden zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Heeren veen gebracht, waar zij later overle den. In de gemeente Kerkwerve (Schou- wen-Duiveland> is motorrijder De Jon ge (23) uit Sirjansland om het leven gekomen toen hij op een auto vloog, die geen voorrang verleende. Zijn ver loofde brak een been en liep inwendige kwetsuren op. Franciscus Faut (21) uit Maastrichi is in een flauwe bocht in Berg en Ter blijt tegen een boom gereden. Hij were uit de auto geslingerd, werd zwaar ge wond en overleed in een ziekenhuis in Maastricht. In Tange-Alteveer is Jan van dei- Sluis (4) voor zijn huis aangereden en aan zijn verwondingen bezweken. In Ruurlo is G. ten Dam met zijn bromfiets tegen een stoeprand gereden en met zijn hoofd tegen een lantaarn paal geslagen. Hij werd zwaar gewond en overleed korte tijd later in het zie kenhuis te Lichtenvoorde. Gistermiddag is op een onbewaakte overweg te Boxtel een personenauto in botsing gekomen met de Rivièra- expres. De bestuurder van de auto, de 28-jarige W. M. van Duinhoven, were hierbij gedood. De trein had een uur vertraging. In Drachten is gistermiddag de drie jaar oude Jan v. d. Laan uit Assen op slag gedood toen hij door een passeren de vrachtauto geraakt werd en tegen het wegdek gesmakt. Maandagmiddag is het 4-jarige meis je A. G. Pepping in Heer Hugowaard bij het oversteken aangereden door een personenauto. Het meisje werd met een schedelbasisfractuur naar een zieken huis te Alkmaar vervoerd, waar het enige uren later aan de gevolgen over leed. (Advertentie) eigenaar waren bij het tragische voor val aanwezig Verder waren er een portier, een barkeeper en de 23-jarige echtgenote van de ingesloten eigenaar. Toen die gasten op het onderwerp jagen en schieten kwamen, ging de bareigenaar naar de aangrenzende woonruimte en keerde terug met een cilinderrevolver en de semi-automa- tische long-rifle (vuurbuks). De man had beide wapens sinds ongeveer an derhalf jaar clandestien voorhanden, indertijd gekocht van een onbekende. De revolver werd ontladen en de pa troonhouder werd uit de buks gehaald. Toen de wapens de ronde deden onder de bewonderende blikken van de gas ten waren ze dus ongevaarlijk. De bar juffrouw keek van de een afstand bij de bar toe. Dat de buks niet geladen was, blijkt uit het feit dat een van de mannen hem in handen heeft gehad, daarbij de grendel naar achteren trok en afdrukte zonder dat er iets gebeur de. Hij legde het wapen op een juke box. De verdachte moet daarna de houder weer geplaatst hebben en, mogelijk ge dachteloos al spelenderwijs ook de grendel naar achteren hebben gehaald. (Door deze handeling komt er een ko gel in de .kamer" en is het wapen vurensgereed)Staande bij het poker tafeltje waaraan de gasten zaten, schuin achter zijn echtgenote, richtte hij op een gegeven moment op de bar juffrouw. Er knalde een schot in de kleine ruimte. Het getroffen meisje viel van de barkruk. Eerst werd door de overige aanwezigen nog aan een grap gedacht waarin de barjuffrouw meespeelde. Er ontstond echter paniek toen het meisje bewegingloos bleef liggen en er bloed begon te stromen uit een wond in haar voorhoofd. De gealarmeerde politie, evenals de geneeskundige dienst, vanuit de bar gebeld, vond in het keukentje de bar eigenaar die volkomen overstuur was. Een half uur later overleed het slacht offer in de Ursulakliniek te Wassenaar Uit de verhoren is gebleken dat dé verdachte wist hoe het wapen werkte. Hij had er al tientallen malen mee ge schoten. Zelf zegt hij dat het een on geluk geweest is. „Ik moet de trek ker hebben overgehaald", was zijn ant woord op vragen van rechercheurs. Het is niet gebleken dat de man wist dat hij dit deed. Er is geen reden om aan te nemen dat er iets geweest zou zijn tussen verdachte en de gedode vrouw. Er was dus ook geen aanwijsbare aanlei ding om haar iets aan te doen. De echtgenote van de bareigenaar zegt zelf dat haar huwelijk goed was en dat er geen dingen zijn voorgevallen, die een dergelijke handeling zouden kunnen verklaren. De houding was de normale van werkgever-ondergeschikte Ook alcoholmsbruk schijnt geen rol te heb ben gespeeld omdat volgens de getui gen verdachte weinig had gedronken BINNENVERING het beste bed ooit gemaakt! SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B.

de Stem | 1965 | | pagina 1