P.T.T. maakt nieuws lezingen onmogelijk viert eerste Piraat is helemaal „in"; maar hoe lang nog? Geloof Verbondenheid Enthousiast Zuilen IC# A ill I gg Het station I .IM/IU I waar Feest Bij de foto's: ttAGBLAB BE STEM VAN ZATERDAG 17 APRIL 1965 f: muziek in zit Linksboven: Op de steiger van de Hilversumse jachthaven wuiven disc- jockey Joost de Draaier (Wim van Kooten) en disc-„amazone" Tinneke de Nooij het imposante zeilschip van directeur Dirk Verwey na. Symbo lisch voor de toekomst van Veronica? Rechtsboven: programmaleider W. van Kooten (Joost de Draaier) van Radio Veronica is, wat men in het Hilversumse radiojargon noemt, een rustige vent". Hij bekijkt de zaken niet optimistisch, zeker niet pessimis tisch. Wat hy denkt over de toekomst van Radio Veronica? ,,Het kan vrie zen, het kan dooien". Daaronder: vyf Veronica - disc jockey's en twee charmante doch ters van Dirk Verwey poseerden spe ciaal voor ons op het zeilschip van de heer Verwey in de Hilversumse jachthaven. V.l.n.r. Tineke de Nootf, Wim van Kooten. Ger Verwey, Kees van Zydtveld, Chiel Montagne, Har- men Siezen en Loekie Véffw]ey. All- maal in Veronica-tenue. Linksmidden: de heer Dirk Ver wey, die samen met zyn broers Jaap en „Bul" (Hendrik) de upper ten van „Universum" te Hilversum en van de commanditaire vennootschap Ra dio Veronica vormt. Foto daarnaast: Tineke de Nooij, tydens de opnamen voor een van haar programma's: „Chubby Chec ker niet, goed geraden, Lovely, lo vely". Foto onder: Radio Veronica be schikt over een bijzonder uitgebreid© discotheek, die op orde moet worden gehouden door enkele meisjes, di© bovendien een uitgebreid kaartsys teem moeten bijhouden. Op de „ach tergrond" platen, platen en nog eens platen, vóór de meisjes enkele van de vele kaartenbakken. HILVERSUM Radio Veronica lieeft momenteel geen nieuwe plan nen. Geen opzienbarende althans. Naar de mening van programmalei der Wim van Kooten biedt „het sta tion momenteel byna alles, wat het kan bieden": veel muziek, veel leuke programma's en voldoende - ge praat er tussen - door, opdat het niet illes muziek Is, wat je te horen krygt Bijna alles. Want bij Veronica koes- ert men nog een grote wens: men ou graag kleine nieuwsbulletins uit enden. Maar dat ral voorlopig on- nogelijk blijven. D© P.T.T. wil bij Radio Veronica tamelijk geen telex plaatsen. Bij de iratle van het staatsbedrijf heeft Ve- ohica wel telefoonaansluitingen ge kregen. „Dat kon men natuurlijk noeilijk weigeren", aldus Wim van vooten. Aan de nieuwslezingen zitten overi gens nog meer moeilijkheden. Er is geen directe verbinding tussen de studio's in Hilversum en het radio schip, dat ongeveer zej kilometer uit de kust bij Scheveningen ligt. De verbinding tussen de wal en het schip wordt ongeveer twee keer per week tot stand gebracht door een kotter, die op en neer vaart. Bij der gelijke gelegenheden wordt het schip voorzien van proviand, worden be manning en technici afgelost en wordt de voorraad bandopnamen uit gebreid. Wanneer het radioschip in moeilijkheden komt weet men daar bij Radio Veronica in Hilversum niets van. In uiterst© gevallen wordt hulp geboden via Radio Schevenin- gen. ,,Dat moet natuurlijk wel want men kan niet zomaar een schuit laten vergaan of de moeilijkheden, waarjij een vaartuig verkeert, over het hoofd zien. Maar een gewoon contact tus sen de studio's met de Veronica H via Radio Scheveningen is niet moge lijk gebleken", aldus Wim van Koo ten. Voor het overige kan men Veronica weinig of niets in de weg leggen. „Af en toe hoor je wel eens een kreet in het parlement of komt het verdrag van Straatsburg weer ter sprake. Maar w© zyn zo gauw niet bang"- Jtes 1 Coniferen komen in hei In vele soorten en vorr uitgebreide serie denn verzameling van Mat geeft enig idee hoe u bomensoort verspreid is 2 Een collectie „bijbelplai volledig zijn, wanneer Christusdoorn zou vooi weinig fantasie bij nod kunnen voorstellen we pijnen een krans liie mensenhoofd kan verooi 3 Ook de papaver, 'zoals zijn apostelen ze vaak zag bloeien, wanneer Heilige Land trokken, steeds als twintig eeuv Deze bloem, althans di komt in de collectie van Deze plant is een bro rode papaver, die in vaak een levendige kl akkers verleent. 4 De meeste mensen heb lotusbloem een romanti ling, die echter totaal wanneer men deze bloeir toestand ziet. 5 Distels en doornen. Op in de bijbel worden zij van de pronkstukken is vele andere planten er de verzameling bijbelfl vorm- en kleurenscliot schaduw stelt. Met grote toewijding e zorgde Mathicu Beerens flora. Heel voorzichtig fijne wortels over van totdat zij in de volle grol konden ontwikkelen. LUSTRUM HILVERSUM - Op 21 april a.s. Is „Radio Veronica" vijf jaar in de lucht. De commanditaire vennootschap zal het eerste lustrum niet onopgemerkt voorbij laten gaan, zoals men pleegt te zeggen. Op de jubileumdag zelf zul len speciale programma's worden uitgezonden, terwijl vele artiesten voor de Veronica-microfoon hun gelukwen sen zullen uitspreken. Het grote feest volgt op vrijdag 30 april. Dan zal 's avonds in de benedenzaal van Kras- napolsky in Amsterdam een Oranjebal worden gegeven, dat iedereen zal kunnen bezoeken, voor zover de beschik bare ruimte zulks toelaat. The Everly Brothers, Shirley, Milly Scott, de Mounties, the Motions en zes orkesten zul len het bal luister bijzetten. „Het wordt een daverend feest", voorspelt Wim van Koo ien (alias Joost de Draaier), programmaleider van Vero nica. „Dat moet het wel worden want het is helemaal niet zeker dat we het tweede lustrum halen. Alhoewel: vijf jaar geleden was er niemand aan te wijzen die erin geloofde dat wij het eerste lustrum zouden kunnen gaan vieren", voegt hij er aan toe. Wanneer Radio Veronica x>it het zwijgen zal worden opgelegd zal dat tegen de dn van vele tienduizenden luisteraars zijn. Want Radio Veronica is helemaal „in". Maar hoe lang nog? In de ge lederen van de piratenzender is men bepaald niet pessi mistisch gestemd. Een onzer verslaggevers is onlangs eens'een kijkje gaan nemen in de Veronicastudio's in Hilversum. Hierbij treft men het verhaal van zijn bevin dingen aan. toestellen ln Nederland en in een groot gedeelte van België bereiken. Alleen in de afgelegen, geacciden teerde gebieden is de ontvangst van Veronica niet zo erg goed. De installatie van de Veronica II heeft een miljoen gulden gevergd. Zo'n investering pleeg je niet wan neer je ervan overtuigd bent dat Ra dio Veronica binnenkort uit de ether zal verdwijnen. De drie gebroeders Verwey Dirk, Jaap en ,,Bul", die in werkelijkheid Hendrik dient te he ten de bazen van „Universum" in Hilversum en van Radio Veronica, geloven niet dat hun zender het hoofd snel zal moeten buigen. „Zelfs wan- Waarom zouden we. Een heerlijke club trouwens, wij-met-z'n-allen". „Even de studio's bekijken?" Wim van Kooten gaat voor naar studio één. Daarin zit Tineke de Nooij in eendrachtige samenwer king met „technicus Jos" haar pro gramma „Kookpunt" op te nemen. Tineke is enthousiast. Erg goedlachs, spraakzaam, gui tig en 'n uitstekende moeder: de op namen worden even onderbroken en Tineke verdwijnt naar een andere ruimte, waarin dochter Marjolein van alle mogelijke rust geniet. Het bevalt Tineke uitstekend bij schreven, waar ik precies woonde. Ik kon het de volgende dag al mer ken. Als ik 's avonds thuis zat was het telkens: hé, Tineke. Ik hou meer van rust", aldus het relaas van Ti neke. Chiel Montagne en Harmen Siezen rommelen in de discotheek, die per week met tenminste een paar hon derd platen wordt uitgebreid. Kees van Zijdtveld is in studio drie boven „aan het opnemen", terwijl uit studio vier immense Spaanse klanken weer klinken en de „olé's" niet van de lucht zijn. Kees van Zijdtveld maakt later een amateur-disc-jockey Ra dio Veronica pleegt er elk© week één te laten opdraven deelgenoot in de elementaire geheimen van het vak. De „amateur", een sproeterige jongen slooft zich enorm uit: „Zal ik dat gillertje nemen? Dat reclame spotje moet er-dan aan voorafgaan. Doen jullie een aankondigingetje van mijn programma?" Kees belooft het aankondigingetje te zullen doen. Daar leveren als wij. Radio Veronica wil zich ook helemaal niet vergelijken met de zuilen. We zijn iets heel an ders. Schmelzer zei laatst eens in de Tweede Kamer, nog voor hij infor mateur werd nadat het kabinet-Ma- rijnen struikelde over de radio- en t.v.-kwestie: in Nederland bestaat een zeker© behoefte aan stations, die achtergrondmuziek produceren. Dat doen wij. We zorgen de hele dag voor prettige muziek en we zullen wat dat betreft nooit veranderen. Alleen: ik zou wel eens graag nieuwslezingen m de programma's willen invoeren. Maar dat is voorlopig onmogelijk". Radio Veronica heeft alleszins re denen om tevreden te zijn. Toen men vijf jaar geleden, iets langer nog, de oude brik van een Veronica een lichtschip en daar een zendinstal- latie op aanbracht, geloofden velen niet in het succes van Radio Vero nica. Wim van Kooten: „We begon nen maar heel klein. Een stuk of drie disc-jockey's en een beetje ander per soneel. De zendtijd was nog maar be perkt. We konden lang de hel© dag niet vullen. De zaak ging echter steeds heter lopen". Radio Veronica gelooft in de eigen zaak. Men werkt nu met een staf van acht disc-jockey's: Wim van Kooten, Jan van Veen, Kees van Zijdtveld, Harmen Siezen, Gerard de Vries (oftewel: Cowboy Gerard), Chiel Montagne, Tineke de Nooij en Anoushka, die in werkelijkheid me vrouw Judith Dirksen-De Leeuw heet en die op het ogenblik uit de roulatie is omdat ze een baby verwacht. „Na verloop van tijd komt ze te rug," verzekert Wim van Kooten. Het kind vormt geen bezwaar. Tineke de Nooij bijvoorbeeld is de moeder van een wel geschapen dochter van zes maanden ongeveer. Marjoleintje gaat elke .dag mee naar de studio en slaapt daar als een roos in een ledi- kantje, dat ,ome Bul' (Verwey, een der directeuren) er neerzette. Mar joleintje komt echt niets te kort. Daar zorgt het gezamenlijke, ver troetelende korps disc-jockey's „omroepers", zeggen z© bij Veronica voor. Het aantal opname technici is uit gebreid tot zeven. Op zee zitten er ook nog een aantal, die elkaar in ploegen afWisselen. Er zijn perso neelsleden die de uitgebreide admini stratie bijhouden, enkele meisjes voor de veel omvattende discotheek (25.000 singles, 2500 l.p.'s, 500 „klas sieke gevallen" en ongeveer 3400 „country and westerns") en voor de afdeling, waarin de reclamespots zijn opgeborgen. Dan nog een stelle tje manusjes-van-alles, waarvan oom Piet, die twee keer per dag de grote hoeveelheden post sorteert, een van de belangrijkste is. Radio Veronica heeft in het geheel 50 personeelsleden „Niet weinig", zegt Wim van Kooten. Veronica heeft de beschikking over uitstekende apperatuur. In de vier studio's in het voormalige catechi satie. en kostershuis is alles piekfijn in orde. Op zee nu ook. De „Veroni ca" die schuit was naar het oor deel van de gebroeders Verwey hele maal uitgeleefd is enige tijd gele den naar de sloper gegaan. Het geval bracht nog 40.000,- aan schroot op. Daarvoor in de plaats kwam er een nieuwere gecharterde brik, waarop zenders zijn geïnstalleerd, die heel wat meer in hun mars heb ben dan die van de oude Veronica. Die zenden kunnen bijna alle radio- neer Nederland het verdrag van Straatsburg ondertekent en men mag aannemen dat dit ooit eens gebeurt, zal de overheid met een echt water dicht geconstrueerde wet moeten komen. En dergelijke wetten laten veelal lang op zich' wachten", is hun standpunt. Mocht de wet er toch komen, (en dat zal wel gebeuren) dan zullen vele Nederlanders, niet in het minst in het zuiden van het land, daar veel spijt van hebben. „Onderzoekingen hebben onomstotelijk uitgewezen dat de zender een zeer grote luisterdicht heid heeft. Dat is trouwens aan alles te merken. Het aantal „adverteer ders" wordt steeds groter en de re clames worden gestadig uitgebreid. Dan hebben we het grote voordeel, een grote verbondenheid tussen Ra dio Veronica en de luisteraars te kun nen bewerkstelligen. We hebben veel programma's, die eigenlijk door de luisteraars zelf worden samengesteld Zo in de trant van: U vraagt en wij draaien. Hopen aanvragen komen er elke dag binnen. Qns ongeluk is trou wens weer dat het aantal aanvra gen zo groot is dat we die nooit alle maal kunnen afwerken. Dan heeft Radio Veronica ruim 200.000 officieu ze leden. Eigenlijk zijn het sympathi santen van de Stichting Vrienden van Veronica, die allemaal een gulden betalen en erg worden vergulddoor de toezending van de luisterviskaart en het Veronicaspeldje, dat momen teel een heel goede marktwaarde schijnt te hebben. De stichting diri geert alle gelden naar charitatieve instellingen. Eh Radio Veronica is de goeie peer." Wim van Kooten, lurkt aan zijl PÜP- Wat ik ga doen als Veronica aan de dijk wordt gezet? „Nog hele maal niets van te zeggen. Ik zal me wel redden. Zit ln de redactie van een muziekmaandblad. Jazeker, Teenbeat. En ik ben een reclamema ker. Die kunnen ze overal gebruiken. En de andere jongens vinden hun weg ook wel, .We denken trouwens nooit aan die eventuele toekomst. De studio's van Radio Veronica zijn gehuisvest in een vrij onaan zienlijk pand aan de smalle Zeedijk in Hilversum. Men loopt er bijzonder gemakkelijk voorbij, ook al omdat nergens op het ge bouw enige reclame is aange bracht. Er zijn echter genoeg wel willende voorbijgangers die je „Radio Veronica" willen wijzen. Terwijl je je nog verbaast over het feit dat de piratenzender zo klein is gehuisvest word je geconfron teerd met een doodgewone huis- Veronica: „Het is machtig werk. Niet gemakkelijk. Dat moet je echt niet denken. Er zijn er, die dat doen. Laatst hadden we enkele nieu we omroepers nodig. Een adverten tie en binnen de kortste keren had den we 560 sollicitanten. Daaruit kun je afleiden dat Radio Veronica echt midden in de belangstelling staat. De eerste selectie leverde 90 kandi daten op. Jongens en meisjes van zeer verschillend pluimage. Het was een heel gezoek voor we twee goede omroeprs .gevonden hadden. Een van die twee was Gerard de Vries. Hij is een bijzonder goede aanwinst ge bleken". De omroepers en omroepsters van Radio Veronica hebben niet veel fans ,,De meeste jongelui kennen ons he lemaal niet. Gelukkig maar, want al dat geblèr. Een krant had eens ge- is echter geen tijd voor. Dirk Verwey is de studio's komen binnenstormen. De nieuwe Veronicatruien zijn klaar. Allemaal een passen. En dan naar de Hilversums© jachthaven. We gaan namelijk op de zeilschuit van de heer Verwey, exclusieve plaatjes ma ken. De pret in de haven duurt niet lang. Het gezelschap verhuist weer naar de studio's. Anders komt er achterstand in het werk. „We maken op het ogenblik 18 uur per dag. Meer dan alle zuilen bij elkaar. Het laat zich verstaan dat er dan heel wat opgenomen moet worden", verklaart Wim van Kooten. En passant voegt hij er aan toe dat de verstand houding met de collega's van de zui len uitstekend is. Op 't persoonlijke vlak dan. Want: „voor de rest heb ben we er niets me© te maken". Radio Veronica zal na de stellige mening van Wim van Kooten nooit een „zuil" worden. „Er zijn mogelijk heden genoeg om 10.000 betalende le den bij elkaar te trommelen. Dan krijgen we een heel klein beetje le gale zendtijd, ingevolge het plan- Cals. Daar hebben we echter niets aan. We willen niet in het zuilenstel sel worden ondergebracht". (Van een onzer verslaggevers) voordeur met een bel. Wanneer je daarop gedrukt hebt heb je nog even tijd om rond te kijken. Het oog vait dan snel op een in de muur ingemetselde natuursteen, waarop staat te lezen dat een pre dikant van een inmiddels opgehe ven gereformeerde gemeente in het jaar Zoveel de eerste steen voor de bouw van de studio van Radio Veronica heeft gelegd. Tijd om je daarover te verbazen is er niet want |e wordt binnengela ten en naar de kamer van de pro grammaleider gebracht. „Blijft u hier maar even zitten. De heer Van Kooten (dat is dan programmalei der Wim van Kooten, die in het radioleven doorgaat onder de naam van Joost de Draaier) is even in bespreking". Wim van Kooten laat niet lang op zich wachten. „Hoe is het? Goed waarschijnlijk? Het loopt de laatste tijd storm. Allemaal persmensen, be doel ik. Wat vind je van de studio's? Klein hè. Zegt iedereen. Maar we zitten echt ruim genoeg. Behoefte aan uitbreiding is er beslist niet. Wij behelpen ons wol- We doen maar doodgewoon. En het gaat goed. Waar maken we ons dus druk om". Hij steekt een pijp op en paft grote rook wolken over een tafeltje, waarop al lerlei tijdschriften zijn neergelegd. Allemaal de programma's van Radio Veronica. „Ja, we hebben feest over een paar dagen. Eigenlijk gek hè, dat we het al vijf jaar hebben uitgehouden. Niet dat dat zo'n moeilijk karwei was, maar in weerwil van alle oppositie tegen piratenzenders. We zijn er, ge loof ik. helemaal „in". Waarom? On ze programma's blijken goed aan te slaan. Helemaal met zo verwonder lijk als je weet dat de zuilen lang niet dat quantum muziek kunnen

de Stem | 1965 | | pagina 6