Rien van Nunen is biij als een kind K RESIDENTIE-ORKEST TERUG UIT AMERIKA Baron Bluff op oorlogspad Kniertje op tweede net OPERA UIT VENETIë Verloofd paar poseert Het Concertgebouw-orkest Stiefbeen komt weer terug '65-'66 brengt Ketting en Van Delden Pijper was te moeilijk Parijs-Brussel op t.v. Vera Lynn komt naar Hilversum Reportage tafeltennis uit Joegoslalië Vele premieres seizoen Seizoen 1965-1966 Nieuwe gezichten bij de Haagse Comedie ORT UNSTNIEUWS Modern mysteriespel Dit is het einde naar festival Praag EXCELLENT l'ffi n <r>' :<ror lil J)enhnde,dab Kastorolie LtJPJlfH 's bestormen anaebngen het pat&is. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 APRIL 1965 Citroen occasions steeds voor radig. Citroëns D.S. I.D. 2 C.V. A. van Beek en Zn., Kade 5, Oudenbosch, tel. 01652- 2673-2511. Opel Rekord '61, Taunus 17M '63. Fiat 1100 D '63, 2 V.W.'s '60-'63, Opel Caravan '63, 2 Da- fodiles '63 '64, 4 Fiats 600D '60 '61 '62. Fiat 1500 *62. V.W. bestel '61. Opel Rekord '55, Mercedes diesel 19oD '59, mo tor Sparta, Express '56. Alles onder garantie. Betaling te re gelen. Garage Schijvenaars, Langeweg 810, Kruisland. Tel. 467. Van Rooy heeft te koop of te ruil: Fiat type 600 '62 f 2650,-. Opel Kapitan '60 f 3750, V.W. bus '62 i. pr. st. f 1875,-. V.W de Luxe 1960 i. pr. conditie If 2.850.-, V.W de Luxe '59 f 2.000,-, Ford Taunus, Sta tionwagen '60 100 stuat f 2 250,-, Opel Rekord '59 pas gekeurd f 2150.-, Renaultje 4 '62. Super combinatie f 2.750 D.K.W. '57 maar in st. v. nieuw met radio f 1750,-. Re naultje 4 '57 f 650.-, V.W. de Luxe '54 f 600,-. brommer Sparta f 65.- 3000 km gelopen a.n. f 550,-. En nog vele soor ten. Kuivenzand 37, Oud Gas tel, tel. 01652-3030. Lloyd 1958 i.z.g.s. te koop. Te bevr. Keldermanstr. 35, Hulst. Te koop: tour; en staan-cara- vans, 4- en 6-pers. Te bezich tigen: Dreef 64. Breda, (Pr- hagel. tel. 01600-38700. Ook <s zondags. N Fi- Jld. age 342 lef jks a- dae X '63, Ca- ?en, X baat ipp. de W. bus D. lar- weg X uik- lan- Bre 3346 60 uxe nior •rijs. spot 44-60 ford kw- aux- 1000 de- A Als estel dige ge- X Wij zeggen het en wij doen 'net! 10.000 km of drie maan den garantie, ook op het ar beidsloon. Vraag cliënten die reeds bij ons kochten. Keuze uit meer dan 100 stuks. Hier enkele van onze typen en mer ken: Mercedes 22o S twee st. 1962: Renault Dauphine'60 m. schuifdak; Renault 4 L 1964; Opel Kapitan 1961. type L. Opel Kapitan 1961. normaal type; Opel Rekord type 1700 1962;' Opel stationcar 1959: V. W. de Luxe 1956 1958, 1961, 1963; V.W. standaard 1956. 1958 1963; Chevrolet Super Sport 1964! 2-deurs hardtop met ra dio, mistlampen enzin staat van nieuw; Taunus stati oncar 1963; BMW Coupé 1961. type 700BMW type 600 1960. Opel Kapitan 1957, Taunus ty- De 12M. vier bak 1960; V.W. bestel, combi's en busjes in versch. bouwjaren en prij zen- Taunus Transit bestel FK 1250 1962; Taunus FK 1000, be stel 1959; Renault Estafette, be stel 1962. V.W. Pick-ups I960. 1961; VW. dubbelcabine 1961; Hanomag Kurier 1964; Merce des type 337 1961-'62 in uit muntende staat; Opel Blitz m, lang chassis met huif; Hano mag, normaal type 1959; Hen schel met aanhangwagen; Ste- yer met driezijdige kipper; Mercedes type 312 met huif. Voor een goede gebruikte au to is en blijft A. v. d. List en Zonen. Breda en Teteringen Zaterdags en zondags geopend Oosterhoutseweg 137, (0169V- 369). x uto's ir.en aam. X Gloednieuwe brommer voor en achter telescoopvering met beenschermen. B. Ballotstraat 3, Kloetinge, tel. 01100-6617. Gun uw hond ook zijn vakan tie in hondenpension Hei Laagveld, Laagveldsestraat IA achter Com.kaz., R'daal. ;oop. ran- rao- Juxe aitan ieuw ty- type ben- Re- 1962; 1963, tel. X de Re- •mif- taat; hter- nwe en '54; on- yind- Deze ledi- J age- even, X Van relaties hebben wij nog enige rashonden af te geven voor een goed tehuis. Laag veldsestraat IA, achter Com. kaz., R'daal. Te koop zw.-witte en kL mlfl. delslag poedeltjes. KI. dw. te ckel tjes en kl. speelhondjes. L. v. Boxtel, Putseweg 13, Ossen- drecht, tel. 488. m. Bestel nu reeds voor direct of later uw draineerbuizen met of zonder kraag, zodat u ze op tijd heeft.Ook leveren wij plas tic draineerbuizen of glasvlies franco door geheel Nederland. J. G. Sneep Dzn, Kon. Wilhel- minalaan 2, Willemstad, telef. 01687—380. Vee-inscharing. Naast gust jong vee mogen dit jaar ook van enkele eigenaren samen drachtige en niet drachtige worden ingeschaard in apart gelegen weiden (prima gras en klaverweide). Zolang er nog plaats is (dus spoedige opgave gewenst) Mondelinge en schrif telijke inlicht, bij gebr. van 01. men, Chaamseweg 10, Baarle- Nassau. Grote schieting zond le paas dag, bij J. Nys, Hulst op 2 wip pen. Beg. 3 uur. Schieting op zon. 18 april bij F. Zaman, Heikant, beg. 3 uur Gezocht kamer zonder pension in Goes of omgeving. Br. on der nr. 13438. Net kosthuis gezocht in Goes of omg. Weekends afw. Br. o. nr. 13187 Bijk. Goes Gevraagd net kosthuis in Goes of omgeving. Br. onder no. 13486. Bijk. Goes. Schieting zat. 17 april bij C. de Kint, Kapellebrug. 300 £r. gra tis. Schieting zat. 17 april bij P- v- Dijk. Hengstdijk. Zoveel hanen als schutters. Beg. 3 uur. Schieting Paaszaterdag april bij G. Lijbaart, Hulst Vooruit 50,-. Gratis paaseieren. Inl. 3.10. Ter. 2.5o. Beg. 3 uur Het bestuur soc. „Graauwse Poort", Hulst. Grote schieting maand. 19 april bij J. v. Helsland, Hulst- Beg. 3 uur. Gratis paaseieren. Hellestraat. Jaarniarktschie- ting zon. 18 en. maand. april op de staande wip bij Janssens. Beg. 3 uur. Srhirtind 7e paasdag 1!> ?p bij Jo Vernimmen-Rapenbur» lAanv. 3 uur Het bestuur. ur te losten, elft. huisje an 19 sept. Top, teren. eitken stand voor aug. •nhem 1 mei 3480. HILVERSUM Van 't laatste deel van de zondag 25 april te verrijden wiel- klassieker B Parijs-Brussel verzorgt de Belgische televisie een rechtstreekse re portage, welke van 18 tot 18.20 uur ook op Nederland I te zien is. Het commen taar wordt dan verzorgd door Barend Barendse. De wedstrijd Parijs-Brussel, over een afstand van ongeveer 300 ki lometer behoort tot de acht grote in ternationale klassieke wegwedstrijden van het seizoen. Het vorig jaar zege vierde Vancooningsloo voor Rik van Looy. (Van onze radio- en tèvè-redacteur) HILVERSUM Het is alweer bijna drie maanden geleden dat de laatste aflevering van „Stiefbeen en Zoon" op het scherm kwam, nu komen zij terug, zoals wij gisteren berichtten. Twee sei zoenen lang hadden de kijkers aan de negentien afleveringen groot plezier be leefd. De twee „vieze mannetjes", die altijd maar bonje maakten, behoorden toen tot de meest gevierde televisie sterren van het Nederlandse scherm. Honderden brieven kwamen bij de -N. C.R.V. binnen, waarin de kijkers pro testeerden tegen de onverbiddelijke be slissing, om de populaire handelaars in lompen en metalen van de beeldbuis te verbannen. Wat buitenstaanders niet wisten was dat de Britse auteurs geen plezier meer hadden in bet schrijven van nieuwe verwikkelingen. De hoofd' rolspeler in ..Steptoe and Son", de Brit se acteur Wilfred Bramball. had Enge land verlaten om op Broadway, naar hij- hoopte, triomfen te beleven in een nieuwe Amerikaanse musical. Een goe de vervanger voor de Britse Steptoe was niet voorhanden en daarom stopte het schrijversduo Ray Galton en Alan Simp son met hun werk. Wat niemand verwachtte, gebeurde. De musical in Amerika kreeg vanaf de. eerste dag slechte kritieken en de op voeringen werden alras gestaakt. De Britse acteur Bramball keerde ontmoe digd naar Londen terug en wacht thans op een come-back als Stiefbeen sr. voor de Engelse televisie. Galton en Simpson zijn reeds we ken bezig met het schrijven van nieu we teksten. Bovendien hebben zij uit Amerika een fabuleus honorarium van één miljoen gulden aangeboden gekregen als ze de rechten voor tv.-vertoning naar de V.S. willen verkopen. Van Nunen, wiens Stiefbeencostuum van ellende aan elkaar hing, is als een kind zo blij, dat hij straks in deze creatie kan terugkeren. Het is weer feest in zijn Hillegomse woning. Hij was als de oude Toon Stiefbeen gewoon gemeengoed van het publiek geworden. Samen met André Carrell, Daan Hooykaas en Ma rion Wardenaar maakte hij de laatste maanden een zogenaamde Stiefbeen- show, waarmee ze de provincie afreis den. Als hij soms met ksr e.n paard in een plaats verscheen, had hij politiebe scherming nodig, want de jeugd rukte hem haast de kleren van het lijf. Piet Roemer (Dirk Stiefbeen) was des tijds verheugd dat die Stiefbeen-affaire er voor hem opzat. De fabelachtig t.v.- roem liet hem eerlijk gezegd koud, want hij voelde zich op de eerste plaats toneelspeler. Goed, hij vond het leuk dat de mensen zo'n plezier om die t.v.- serie hadden gehad, maar voor zichzelf was het einde van die t.v.-groep het beste. Bij de toneelgroep ,,Het Centrum" speelde hij vorig jaar in ,.De eerbie dige lichtekooi" en nu maakt hij weer furore in ,.De polyester polka"' van Di- mitri Frenkel Frank. Maar vaak als hij voor het voetlicht verscheen, hoorde hij in de zaal fluisteren: ,.Kijk daar heb je Stiefbeen." Het verschil tussen toneel en t.v. ziet hij zo'n beetje als het onder scheid tussen brood- en banketbakkers. Toneelspelen vindt hij heerlijk. «Alles is er veel groter dan bij de televisie, waar je niet alleen je stem maar ook je gebaren moet intonmen. Ook Piet Roe mer wil desnoods nog wel eens terug komen als Stiefbeen jr., maar het gaat bij hem niet zo van harte als bij Rien van Nunen, die deze come-back met bei de handen aangrijpt. Op 4 mei zullen Vera Lynn en de diri gent Malcolm Lockyer een bezoek bren gen aan Hilversum om een radioprogram ma op te nemen in de BBC-serie „We meet again". Aan dit programma van precies een uur werkt o.a. ook de zanger Went Stenhaus mee. De Nederlandse Radio Unie stelt voor deze opname het Metropole-orkest ter beschikking. De BBC zal dit Hilver- sumse programma uitzenden op zondag 16 mei in het light program. Het ligt in de bedoeling dat het concert op een na der te bepalen datum ook via de Neder landse radio te beluisteren zal zijn. HILVERSUM Van 15 tot en met 25 april worden in het Joegoslavische Ljubljana de wereldkampioenschappen tafeltennis gehouden. Op de laatste dag van het toernooi, zondag 25 april, wordt van 15.30 tot 17 uur op Nederland I een rechtstreekse t.v.-reportage overge nomen van enkele finales in de indivi duele wedstrijden. Co Hoogendoorn geeft het commentaar. Aan het toernooi nemen in totaal vijf tig landen deel. Voor ons land komen uit de dames Ursula Stulemeyer-Arntz, Aukje Wynia en Ria Bogmans, zomede de heren Frans Schoofs, Bert v. d. Helm, Wim Schonemeyer, Carel Deken en Cor du Buy. (Advertentie) AMSTERDAM Het Concertgebouw orkest zal in het seizoen 1965-1966 meer dan 100 cencerten uitvoeren en wel in ons land: 80 in Amsterdam, 12 in Sche- veningen, 2 in Arnhem, 2 in Nijme gen, 3 in Rotterdam, één in Den Boscb, Eindhoven, Tilburg en Zutphen. In het buitenland treedt het orkest op in Mon- treux (op 10, 11 en 12 september), in Mannheim (16), Frankfort (17), Hoechst (18 september), Basel (26), Zürich (27), Bern (28) en Genève <28 oktober). De concerten in 't buitenland worden op 1 na alle geleid door Bernard Haitink. Het ROTTERDAM OP Z'N BEST SPIDO - HAVENRONDVAARTEN - DELTATOCHTEN BLIJDORP - EUROPA'S MODERNSTE DIERGAARDE EUROMAST-N UNIEK UITZICHT OP 110 M. HOOGTE Op het tweede net brengt de NTS op de eerste paasdag (9.30 uur) het spel van Herman Heijer- mans, „Op hoop van zegen". De foto toont een scène hieruit ge maakt tijdens de t.v.-opname van het spel met Johan te Slaa als re der Bos, Ineke Swaneveld als Cle mentine, in het midden Dick Swid- de als Kaps. Mimi Boesnach speelt Kniertje. concert van 11 sept, in Montreux zal Eu gen Jpchum dirigeren. Het seizoen wordt besloten met het concert, waar mee het wereld muziek festival in Kerk- rade wordt geopend. Als gastdirigenten zijn geëngageerd: Eugen Jochum (voor 18), Roberto Ben- zi (voor 7), Willem van Otterloo (voor 6), Ernest Bour (voor 10) en Colin Da- vis (voor 5 concerten). De werken, die voor de allereerste maal worden uitgevoerd zijn „Collage" nr. 9 van Otto Ketting en fluitconcert van Lex van Dolden. Composities, die het Concertgebouworkest voor het eerst ten gehore brengt zijn: Rita van Ton de Leeuw, Canticum sacrum, Agon, Mis en concert voor strijkorkest van Stra- winsky, 1'Ascension van Olivier Messi- aen, Symfonie je disttrato van Haydn, Concert voor orkest van Michael Tip- pett, Our hunting fathers van Benjamin Britten, Ariosi van Hans Werner Hen- ze, Les quatres éléments van Martin, de tweede symfonie van Gounod, de tweede symfonie van Rudolf Escher, Li- taniae van Mozart, Canzone van Arne Nordheim, Vioolconcert van Hans Kox, Cantate van Handel en Allenbergleider van Alban Berg. Van de op 7 maart overleden Anton v.d. Horst wordt Réflexions sonores in het komend seizoen uitgevoerd. (Van deze componist brengt het Concertge bouworkest tijdens het Holland Festi val 1965 „Salutations joyeuses" ten ge hore. Tot de solisten die het volgend sei zoen met het Concertgebouworkest op eden behoren: Hans Richter-Haaser Moura Lympano, Clifford Curzon, In- grid Haebler (piano); Yi Kwei Sze, Pe- A.er Pears, Irmgard Seefried, Maureen Forrester, Maria Stad er en Halina Lu- komska (zang); Isaac Stern, Wolfgang Schneiderhahn, Henryk Szeryng, Ida Haendel, Yehudi Menuhin viool)Tibor de Machulo en Jean Decroos (violon cel) Hubert Bahrwahser (fluit) en Brian Pollard (fagot). DEN HAAG De Haagse Comedie heeft het tableau de la troupe voor het seizoen 1965-'66 vastgesteld. Nieuw zijn de acteur Ko van Dijk, de acteur en re gisseur Max Croiset en de actrice Ma rijke Merckens, die thans'bij Wim Son- neveld werkt. Hun entree bij de Haagse Comedie maken ook Mary Dée, Louis Borel, Sacco van der Made en Jacco van Renesse. Voorts wordt het tableau gevormd dooi de actrices Anna-Wil Blankers, Ingeborg Elzevier, Georgette Hagedoorn, Anne- Marie Heyligers, Nelleke Knegtmans, Anny de Lange, Annie Leenders, Anne Oostveen, Paula Petri, Trins Snijders. Do van Stek, Nanni Vermeer, Myra Ward en Ida Wasserman, en door de acteurs Wiebe Brandsma, Kees Coolen, Hep van Delft, Joris Diels, Gaston van Erven, Manfred de Graaf, Jan Grefe, Gerard de Groot, Reinier Heidemann. Jack Horn, Eric van Ingen, Jan der Linden Frans van der Lingen, Guido de Moor, Eduard Palmers, Carl van der Plas, Wim van Rooij, Jules Royaards, Paul Steenbergen. Gijsbert Tersteeg, Jan Veelo en Dolf de Vries. Het komende seizoen zullen niet meer bij de Haagse Comedie spelen: de dames Sonja Brill en Camille de Vries, en de heren Bas ten Batenburg, Jules Croiset. Albert van Dalsum, Pim Dikkers, Jan van Ees en Bob de Lange. Van Dalsum, De Lange en Dikkers, die ook regisseurs waren, worden opgevolgd door Joris Diels en de nieuwe man Max Croiset. Paul Steenbergen en Frans van der Lingen blijven regisseur. Directeur van de Haagse Comedie blijft Paul Steenbergen, die met Joris Diels en de dramaturg Helen Simonis de artis tieke leiding heeft. Renault kampeerbus, met te als nieuw, ook rullen Q caravan voor achter af tin. Breco, B. Ballotstr. 3, 100 ge, tel. 01100-6617. Gem. zomerhuisjes te hu"' jjjj gel. onder vrije hossen ra zee, nog vrij vór 03 juli ^0. 21 augustus, J. ZuHïïeHardei" lenweg 32, Hierden h« "aro wijk tel. 03413-204. Caravans a. h. Lago voor 17-7 en na 21-^P££. CTS, postbus *iee X 0250O-8455O. Op de tweede paasdag brengt de VARA op Nederland 2 om 8.50 uur „Voorstelling". Ditmaal kozen de samenstellers van het program ma Venetië als uitgangspunt. Ter inleiding opent de presentatrice Annet Nieuwenhuyzen met een ge dicht van Cocteau. Later speelt zij met John Lanting een fragment uit „Leugenaar". Richard Flink speelt in Leugenaarde rol van Panta- lone. Vervolgens worden twee jeugdige opera-zangeressen voorgesteld, n.l. Cristine Cünnedramatische so praan en Henriëtte Klautz (in gon del) mezzo-sopraan in de beroemde Barcarolleuit de 2e acte van Hof f mans Vertellingen (foto). De vier fragmenten uit de opera „La Gioconda" van Amilcare Ponchielli vormen een scenische première voor Nederland. De aria „Ciele e Mar" van Enze uit de tweede acte wordt vertolkt door de operazan ger Ettore Babini. (Van onze correspondent) SCHIPHOL De 102 musici van het Residentie-orkest zijn gisteren in alle vroegte op Schiphol teruggekeerd van hun zesweekse toernee door de Verenig de Staten. „Onze vreemdste ervaring is ffeweest," zei dirigent Willem van Ot terloo, „dat het publiek nooit wist, wan neer de derde symfonie van Pijper uit was. We hadden wel steeds een paar van onze mensen in de zaal, die op het juiste moment begonnen te klappen, waarna de Amerikanen meestal aarze lend volgden, maar ik heb verschillen de keren meegemaakt, dat ik het podium al lang af was zonder dat iemand ge reageerd had. Ikzelf vind het wel mooi dat het stuk zo abrupt eindigt, maar de Amerikanen hadden er kennelijk moeite mee." Een andere vreemde ervaring is de invloed van de klimaatswisseling ge weest, waarvan volgens Van Otterloo alle Europese orkesten in Amerika last hebben. De grote droogte en de warmte in de hotels deed sifaren verslappen, bassen barsten en halzen van de violen vliegen. Gelukkig konden de noodzake lijke reparaties nog steeds bijtijds wor den uitgevoerd. Het orkest is op zijn toernee dwars door Amerika getrokken. In totaal wer den 31 concerten gegeven, in grote steden zoals Los Angeles, Washington, New- York en Boston en Montreal. maar ook in kleine plaatsen. Van Oterloo zei getroffen te zijn door de liefde voor klassieke muziek in Amerika, vooral bij DEN HAAG De toneelgroep Arena schrijft een prijsvraag uit voor een toneelstuk voor de jeugd van 6 tot 12 jaar en/of 12 tot 16 jaar met als eerste prijs f 2000. Stukken voor de groep 6 tot 12 jaar dienen een speeltijd te hebben van ca. één uur en vijftien minuten, voor groep 12 tot 16 ca. één uur en vijfen veertig minuten. De voorkeur gaat uit naar ensemble stukken met een niet te groot aantal rollen. Inzendingen moeten geschieden vóór 1 november 1965, aan het kantoor van de toneelgroep Arena in Den Haag. AMSTERDAM De directie van het Concertgebouworkest heeft Edo de Waart per 1 september 1966 benoemd tot assistent der dirigenten als opvol ger van Peter Erös aan wie per 1 maart 1965 op diens verzoek eervol ontslag werd verleend. de universiteitsjeugd. Wel was de reis vermoeiend geweest; ,,Op een gegeven moment moesten we op negen achter eenvolgende avonden spelen in steden die duizenden kilometers van elkaar liggen en in die serie vielen bovendien de uiterst belangrijke concerten in New York en Washington. We waren bek-af." Volgens hem waren de kritieken van dien aard geweest, dat de Amerikaanse managers, die de reis hadden georgani seerd, het orkest 20 snel mogelijk te rug wilden halen. Reacties De New-Yorkse muziekcritici hebben echter met uitzondering van de New York Times niet erg warm kunnen lopen voor het optreden van het Haagse Resi dentieorkest. Vooral Alan Rich van de New York Herald Tribune is zeer kritisch in zijn oordeel en noemt het concert „niet een van de gelukkigste in het ka der van het Carnegie-festival voor be- zoekende orkesten". Harold C. Sehonberg in de New York Times is echter zeer enthousiast over het optreden. Het blad eindigt zijn kritiek met te zeggen: „Nederland kan zeer te vreden zijn met het Residentie-orkest een waardevolle partner van het grote Am sterdamse Concertgebouworkest." „Dirigent Van Otterloo heeft niet slechts een buitengewoon belangwekkend programma, maar ook een absoluut eerste klas orkest." Dit schrijft de Washington Suhday Star naar aanleiding van een concert dat het Residentie-orkest in Washington heeft gegeven. Het nieuwe kabinet zal waar schijnlijk niet excellent zijn. Er wordt beweerd dat in de krinf) der nieuwe ministers is afgesproken dat men de aanspreektitel „Uwe excel lentie" zal afschaffen. Als het door gaat, zullen we voortaan tegen pre mier Cals, tegen Luns en alle ande re gewoon „meneer" mogen zeggen. Dat zal in het begin wel even wat onwennig zijn, niet omdat er twijfel over zou bestaan of ministers me neren zijn, maar omdat de ronken de aanspreektitels er bij ons zo ste vig ingeheid zitten, dat we enige schroom zullen moeten overwinnen alvorens we lieden die het land be sturen gewoon maar meneer zullen durven noemen. Als wasecht conservatief leg ik mij daar node bij neer. Met het af schaffen van de excellentie ver dwijnt er weer een stukje waarlijk Nederland. Als het zo doorgaat wordt de pagina met titulatuur in mijn agenda volstrekt overbodig en een Nederlandse zakagenda zonder titulatuuris geen wérkelijke zak agenda, zegt u nou zelf. Waarom, zo vraag ik mij af; wil len de ministers niet meer excel lent genoemd worden? Menen zij dat een minister in deze tijd niet waarlijk excellent, niet uitgespro ken uitstekend meer is? Het woord klinkt te buitenlands, hebben zij wellicht gedacht. Welnu, laten we de titel dan vernederlandsen: laten we voortaan zeggen „Uwe uitste kendheid". Afschaffen is de gemakkelijkste oplossing, daar moesten we niet aan beginnen. Wé moeten het ambt van minister niet ontluisteren door hem, net als de eerste de beste vreemde die aan onze deur belt, meneerte noemen. Er is immers helemaal geen ple zier aan om iemand die van zijn hoge voetstuk is afgedaald om zich als een gewone meneer tussen de miljoenen andere gewone meneren te mengen, in de krant op de hak te nemen. Het afgeven op ministers in Kamer, in de krantenen voor de te levisie, is pas aardig als die minis ter zó hoog boven ons verheven is, als hij zó excellent is, dat kritiek iets van heiligschennis krijgt. Er is geen aardigheid aan om een gelijke door het slijk te sleuren. Neen, de ministers moeten excel lent blijven, tot aan de dag van hun aftreden. Dan mogen ze weer me neer worden. Maar zo lang ze hun departement beredderen moeten ze de hoog verheven lieden blijven die we in krantekoppen en in politieke gesprekken gemeenzaam bij de ach ternaam kunnen noemen, juist om dat het innerlijk zo'n voldoening geeft iemand die je met de hoed in de hand beleefd met Uwe excel lentie" aanspreekt, thuis gewoon Cals te noemen. PRAET-MAECKER ~^^Si33Z 2,3,4,5,6,7,8, HILVERSUM Voor de kijkers, die op Goede Vrijdag in de gelegenheid wa ren om op Nederland II de tv-opvoering te zien van de eenakter „Dit is het einde" zal het geen verwondering wek ken, dat deze uitstekende KRO-produktie door de NTS is uitgekozen voor het tv- festival in Praag. Dank zij de uitstekende en vaak ori ginele regie van Luc van Gent en het prachtige spel van Leo de Hartogh, Sara Heyblom, Caro v. Eyk, Jan Gorissen en Johan Remmelts, kreeg dit curieuze tv- spel een allure, welke dit moderne mys teriespel verre verhief boven de eigen tijdse spelen, welke men over het al- "gemeen te zien krijgt. Naar verluidt zal in de categorie „amu sement" ook het AVRO-programma „Hoofdstuk III" worden uitgezonden. Zo als bekend weigerde de AVRO-tv onlangs deze produktie buiten mededinging naar het festival te Montreux te zenden, om dat in plaats daarvan door de NTS-werk- groep Jos v. d. Valks speelse filmimpres sies over de luchtmachtkapel werd uit verkoren. Bovendien zullen naar de Tsjechische hoofdstad buiten mededinging worden* in gezonden „Sonates van Handel en De Fesh" een solistenprogramma met F. v. Brueggen, blokfluit en Gustav Leonhardt, klavecimbel. Ook dit is een KRO-pro duktie. Verder is de keus gevallen op het NCRV-spel „Brief in schemer" van Herman Heijermans, met Han Bentz v. d. Berg en Ank v. d. Moer in de hoofd rollen en onder regie van Gerard Rekers, Voor het festival in Berlijn maakt de enige maanden door Jan van Hillo ver vaardigde documentaire ,,De oogst van het verleden", een goede kans. Deze NTS-produktie zal tijdens een gala-avond van.de Kon. Ned* Ver. van Luchtvaart op 23 april in hotel Seinpost te Scheve- ningen worden vertoond en op de bevrij dingsdag ook op het beeldscherm ver schijnen. Sta niet zo te lummelen terwijl ik me aan het kleden ben. Ga de auto wassen büvoorbeeld. Horizontaal: 1. Klaproos. 2. voer tuig, voorzetsel. 3. voegwoord, huid, muzieknoot. 4. verdikt gekookt sap. I 5. stekelvarken, meisjesnaam. 6. ge wapende macht 7. boom, grappen- maker, onmeetbaar getal. 8. voch- tig, vluchtige stof. 9. denken. Verticaal: 1. bep. balspel beoefe- nen. 2. keukengerei, levensvocht. 8. i slee. ingewand van een haring, voor- zetsel. 4. verdragen. 5. hoge stand, zich voortbewegen. 6. inwendig or- gaan. 7. en volgende, Europeaan, pers. vnw. 8. wiel, keukengerei. T ambtenaar belast met het opmaken van akten. stJinou 6 uad 'PBJ 8 d3 *J0T 'A3 l T3A3( '9 -uee§ 'jape g -uapA 'f -3; 'ja -g das 'ued z "uaiagax 'I :'Ua\ i •uazuiad '6 sa§ 'iau 8 -id uau *sa 'i uaSaj •9 'BJ3A 'P§3 -g "I3{3§ -f 'op 'T3A 'U3 'g UBA 'jast z -iaABdad 'x :-joh :3inssoido Een portret van H.K.H. Prinses Mar griet en haar verloofde, de heer Pieter van Vollenhoven, getekend door Ben Schreuder student van Famous Artists Schools vormt de inzet van een geld inzamelingsactie, georganiseerd door de Nationale federatieve raad van het Voor malig Verzet Nederland. Do opbrengst zal worden gebruikt om de rijpere jeugd de onschatbare waar den van de geestelijke vrijheid bewust te doen beleven en haar te leren dat gene te verdedigen wat bedreigd wordt door de totalitaire systemen. De reproduktie waarvan hierbij een deel gereproduceerd is, kan besteld wor den via postbus 2222 in Amsterdam en kost 2,50. Hierboven een deel van de tekening, die 38.5 x 45.5 cm groot is. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis

de Stem | 1965 | | pagina 5