RES" >RES" 1965 Griekenland, niet alleen maar antieken Als Odysseus Wegwijs in Griekenland 1IKAAN PUISTJES PUKKELTJES HUIDUITSLAG DDD recept 141 TEN P AASSHOW minderen direct komen niet terug -wèg met die straf DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 APRIL 1963 11 reuk van HOOFT „Polaroid" Smits van Dongen aan een der vol- 30,— 97,50 94,50 132,50 239,50 315,— net eigen touring- ndplaats georgani- eissom. id tot boeking op plm. 100 mogelijk- "1965 EDA - TEL. 32450 rdes (vertrek 11, 18 juli, lUg.) js •landenreis z - Moezel warzwald il !l lennburg Bl f 190,- f 109,- f 145,- f 146,- f 165,- f 178,- f 137,50 f 110,- f 91,- f 52,- mderdag, zaterdag en 1 KEUKENHOF naar ANTWERPEN prijs. GIDS BU: Relik Van Hooft, A/illemstraat 13, r, Terheijden. BREDA - beide paasdagen FRANK CARAVANBEDRIJF De Lint 5 Olsterwtjk Telefoon 04250-20641 (Nene Valley) DART onafhankelijke vering", tentratl, 2 grote tafels, toiletruimte, slaapplaat sen voor 6 personen S 4.895.- Dagelijks ook zaterdag en zondag 26 uur. Helder vloeibaar, heerlijk zuiverend DDD Recept doodt de bacteriën en maakt uw huid weer glad en gaaf* van binnenuit» door-en-door gezond. Vanaf f 1,30 per flacon. NIEMAND RAADT UW LEEFTIJD als u alle rimpels, lijnen en kraaiepootjes verdrijft met onze Marhcal Rim pelcorrector. Werking: onmiddellijk. Duur: 8 uur Prijs f 8.75 (voldoende voor maanden!) Gratis folder bij: DROG. HET GOUDEN KRUIS Tolbrugstraat 1, Breda tel. 31958 11 Alle verzekeringen deskundige adviezen Nw Glnnekenstraat 1J5 Breda - Telefoon 372to In Breda nieuwste modellen Eindstraat 13 - Bred* (Van een onzer correspondenten) De natuur gedoogt, dat g(J haar bespiedt, niet dat g(j haar ontraadselt. (Pythagoras, 6e eeuw vóór Uhr.) Griekenland wordt niet meer alleen bezocht door hen die bijna bezeten «Un van de antieken. Vooral de laatste ja ren is Griekenland een van de voornaam ste Europese toeristenlanden geworden. Dat heeft gelük alles zün mee en tegen. Maar bij alle moderne com fort heett Griekenland iets behouden dat elders verdwijnt. Voor de echte .pel grim naat Griekenland'» is het heerlijk- eenvoudige, ongecompliceerde reizen nog volop mogelijk. Men vindt er op heel veel plaatsen nog ,,de oude herberg" waar gastvriendschap op de allereerste plaats ge> ierd wordt, waar de mens nog het centrale punt is, waar het ge luk van de mens wordt bewonderd en Parthenon in Athene begrepen. voor de echte pelgrim De grote sensatie van uw verblijf in Athene zal waarschijnlijk zijn uw zicht op de Akropolis, hoog tegen de blauwe hemel. U kent de Akropolis van duizen den afbeeldingen. En toch. een confron tatie heeft de intensiteit van een duize lende emotie. De Akropolis gaat u in letterlijke zin beroeren. Wanneer u een of ander terrasje hebt gevonden, zult u daar gaarne uren willen vertoeven... met een uitzicht op de Akropolis. U kunt er Turkse koffie drinken: drie kleine slokjes boven een bodem van drab, of de Ouso aanlengen met water tot een melkwit Pernodachtig drankje. Zie de Grieken zitten eindelijk uitge praat, en nu met hun kopiboloi, de los jes geregen kralensnoer, in de hand. Wij verliezen het Parthenon nooit uit 't oog, tot de ondergaande zon het wit van de zuilen en timpaan met een gouden glans bedekt. U leunt door Argolis rijden en staan op de plek waar Heinrich Schlieman „Agamemnon in het gelaat heeft ge zien". Zijn opzienbarende opgravingen hebben een nieuw hoofdstuk gevoegd aan de oudste geschiedenis van Grie kenland... en dus aan de geschiedenis van onze cultuurbeschaving. Eenzaam en ruig is het landschap als u Mykene nadert. U" zult door gangen lopen en tussen Gelopische muren en oude borstweringen sluipen. De be faamde Leeuwenpoort is tamelijk nauw en u zult wellicht vlakbij de Geraldi- sche leeuwen willen zitten, om u te la ten vereeuwigen. U zult de blootgeleg de funderingen van burchtpaleizen en prachtige koepelgraven zien. Wat ge vonden werd, moet u gaan zien in de museumzalen van Athene. ruïne-veld De oeroude plaat, Olympia zien moet een van uw vurigste wensen zijn. De Altis het heilige tempelgebied ligt in de hoek, die door beide rivie ren, de Alpheios en de Kladeos, wordt gevormd. Stelt u zich van die riviertjes niet te veel voor. Klauter liever de 125 meter hoge Kronosheuvel op en u hebt een prachtig gezicht op heel de omge- ving. De natuur is hier niet zo groots als bijvoorbeeld in Delphi maar zeer liefelijk. Om u heen overal kleine valleien dennen en eiken die tegen de heuvels hangen. Beneden is 't stroombed van de Kladeos. Zak dan af naar het rulnenveld en be zoek de Heratempel. De merkwaardige onregelmatigheden, zoals het verschil ln kapitelen, cannelures en de dikte der zuilen, wijzen op de opeenvolgende res tauraties en bouwperioden die, aanvan kelijk ten dele in hout, werden gevolgd door steen en marmer. En dan de Zeustempel. In de oostge vel stond in marmer uitgebeeld de ge schiedenis van Pelops in Oinomaos en in de westgevel de strijd der Lapithen en Centauren. Indrukwekkend deze groot se werken in het Zungrosmuseum in Olympia te bewonderen. De prachtige schikking van de drie figuren op het reliëf waarop Atlas aan Herakles de Wanneer u dus naar Griekenland gaat maakt u wellicht 'n boottocht langs de onvolprezen eilanden. Daartegen moet de mooiste bergtocht het afleggen. Ver langt u naar de volmaakte idylle, dan moet u langs en naar de Griekse eilan den gaan, zwalken als Odysseus. Op de eilanden zijn nog velc godsdienstige gebruiken gehandhaafd, die in rechte lijn een voortzetting zijn van oude cul- tusvormen. U kunt cr dansen zien die een betrouwbaar beeld geven van de antieke dansen, zoals zij afgebeeld staan op antieke vazen en reliëfs. De bevol king is veelal nog niet, aangetast door het toerisme. Abrupt duiken de eilanden plotseling op, in een overdadig zonlicht. Zij dragen witte stadjes, witte huisjes en kerkjes. Het onvergetelijkst blijven de avonden, bloedrode vlekken, strepen groen, blauw, rose en violette, paars en wijnkleurig. Hoe ver liggen, gelukkig, de eilanden nog weg van de moderne luidruchtig heid. Kennismaken met Griekenland of de kennismaking hernieuwen en verfris sen is voor moderne, westerse men sen een bonte, avontuurlijke tocht in een ver maar grijpbaar verleden en in een uitermate boeiend heden. Juist in de zomer. Want wie houdt er niet van warm te? Die is niet afmattend, ze drukt u niet neer, ze maakt u niet down, mits u voor afwisseling zorgt en ook voor rust. Afwisseling? U kunt voorlopig keus doen uit de volgende plaatsen, Athene, Daphni, Oud-Carinthië, Mykene, Epidau- ros, Mauplion, Tripolis, Olympia. Patras, Aegion, Itea, Delphi, Amfissa, Lamia, Karditsa, Trikkala, Kalamaka, Meteora, Kaap Sounion. Maar als u het goed wilt doen, komt u daar niet eens aan toe. appels reikt is een wonder gelijk.^ Daar ziet de toerist ook ,,to ethnikon hèmoon keimelion, to athanaton austourgèma tès Helleniks technes". „Ons nationale kleinood, het onsterfelijke kunstwerk van de Griekse kunst." zoals het staat in de museumgids. Er wordt mee bedoeld het wereldberoemde Hermesbeeld. Maak vooral ook een wandeling van een goed uur door het ruinenveld langs de Alpheios. Daar vlamt het late zon licht over de groene heuvels. Ergens ver in zee valt de zon en gedurende eni ge minuten staan bomen en struiken in gloed. De nachtuil krast de nacht tege moet. Een vogel fladdert tussen de zui len van de Heratempel. Hier jaagde Artemis in de bossen en wouden. Aga ven en cypressen staan star in het duis ter De olijfbomen staan er zwaar en roerloos. Terug in het dorp neuriet een groepje mensen een melancholisch bed. In een deuropening staan een paar zwij gende vrouwen. U beseft dat u toeft op een van de meest betekenisvolle plaat sen van de oude wereld. druiven Op de zuidelijkste punt van Attika staat de Poseidon tempel van Kaap Sou nion. Inktblauw omspoelt de zee zijn voetstuk en het blauwe rotsmassief. Twaalf zuilen uit de hoogbloei der klas sieke bouw- en beeldhouwkunst onder Peuches staan te blinken in het zon licht. In een glas Peloponesische wijn vangt u het profiel van de geschonden en toch zo wondermooie tempel. als adelaarsnesten In het hart van Tessalië, dicht bij de stad Kalambaka, steken de veelal steil neervallende grauwe rotsen der Meteora als reusachtige steenbonken omhoog naar- de hemel. De majesteite lijkheid van deze fantastische schep ping der natuur, eeuwen geleden ont staan, werd door mensenhanden nog vergroot: kloosters staan als adelaars nesten hoog op de toppen en heten Me teora, dat betekent in de lucht zwe vend tussen hemel en aarde. In de woelige veertiende eeuw, vol krijgsrumoer en oorlogsgeweld tussen de Servische keizer en die van Byzan tium, liet Nilos, abt van het aan de voet der rotsen gelegen Doupiani- klooster, hoog in de toppen in rots grotten vier kapellen bouwen (1358 1368). In die tijd hebben de monniken Athanasios „de Meteoriet" en Grigorios zich gevestigd op de rots die nu naar de H. Geest is genoemd. Later steeg Athanasios nog hoger naar Platus Li- thos waar hij de kleine kloosters van de Gedaanteverandering en van de Al lerheiligste Moeder Gods stichtte. Hij veranderde de naam Platus Lithog in Meteora: een verzamelnaam die ook voor de andere rotsen diende. Geleide lijk aan werden ook op andere rotspla teaus kloosters gebouwd en zo ontston den in de zestiende eeuw de grote kloos ters Varlaam en Roussani. De aanvan kelijk primitieve en uiterst sobere be- huizingen der eremieten werden in dë 16e eeuw - de tijd van de grootste bloei tot grote gebouwencomplexen op wel 23 rotsbuitenstonden toen rijke kloosters waar bekende frescoschilders gewerkt hebben. Bedenkt men dat er zelfs geen voetpaden waren maar dat mensen en materiaal in korven en man den omhoog moesten, worden getakeld, dan staat men vol verbazing" over ».die vludht naar omhoog" getuigend van in tense geloofskracht. Intussen zijn he laas de meeste kloosters verdwenen of staan zij leeg. Griekse krentenktveker Akrapolis van dichtbij gezien De toerist, die Griekenland als vakan- tiedoel kiest, dient van het volgende op de hoogte te zijn. Geldig paspoort of geldige toeristen- kaart of niet langer dan vijf jaar ver lopen paspoort vereist. Geldig paspoort wordt aanbevolen. Voor een verblijf van langer dan een maand is een verblijfs vergunning nodig (aanvragen bij vreem delingendienst ter plaatse). Geldige groene kaart vereist. Geldige Nederlandse motorrytuigpapicren, rij en kentekenbewijs en motorrijtuigbelasting- kaart) plus internationaal rijbewijs ver eist. Voor een bromfiets is een H.H-ken- tekenbewijs vereist. N.L.-plaat voor motorrijtuigen vereist. Carnat of triptiek niet nodig. Aan de grens wordt door de douane een tijdelijk toegangsbewijs voor motorrijtuig of bromfiets verstrekt. meenemen 200 sigaretten of 50 sigaren of 200 gram tabak. Proviand tot maximum 10 kg., echter niet meer dan 2 kg van een artikel. Twee flessen sterke drank. Voor dure artikelen in een caravan (radio, ijskast en dergelijkei wordt een inventarislijst in duplo aanbevolen. munteenheid De drachme, verdeeld in 100 lepta is het wettig betaalmiddel. Wisselkoers ongeveer 100 drachmen is 12,25 gulden. Vrije in- en uitvoer van maximaal 2000 drachmen. Vrije invoer buitenlandse be taalmiddelen tot maximaal 500 dollar. benzine Tankinhoud mag vrij worden ingevoerd Prijs: gewone benzine drachme 20 per gallon (4,5 liter), super drachme 23. het verkeer Grote wegen zijn asfaltwegen kleine re bestaan uit gewalste steenslag. Op passen voor gaten in het wegdek, ook op asfaltwegen. Voor sommige wegen moet tol worden betaald: Katerini—La- rissa, Athene—Korinthe, Athene—Lamia In de bebouwde kom heeft alle ver keer van rechts voorrang. Verkeersplei nen zijn voorrangswegen. Klimmend ver keer heeft vooorrang op dalend De maximumsnelheid binnen de bebouwde kom is 50 km per uur (bromfiets 40) daarbuiten geen beperking. Alle gepar keerde motorrijtuigen moeten 's nachts verlicht zijn. hotels De hotels van de Griekse Nationale Toeristen Organisatie zijn uitstekend. Zij zijn te herkennen aan het woord Xenia In de kleinere plaatsen en dorpen kan men bij particulieren, daartoe geselec teerd door de Toeristen Organisatie, goe de kamers huren voor ongeveer 20 drachmen, exclusief maaltijden. Gemid delde prijzen van hotels: luxe vanaf 250 drachmen, eerste klas van 185-205 drachmen, middenklasse 145-170 drach men, eenvoudig 95-115 drachmen. Alles exclusief service en taxe. Meestal wordt de prijs verhoogd met 5 procent ver- blijfstaxe en met een bedrag indien de kamer voorzien is van air-conditioning. In het hoogseizoen moet men in de gro te steden reserveren. kamperen Vrij kamperen is bijna overal toege staan. Kampeer liefst in de buurt van huizen. Het aantal kampeerterreinen is gering. De kampeerterreinen zijn zeer modern ingericht en kosten 40 drachmen per persoon per nacht. 10 drachmen voor tent of caravan. Met internationaal kampeercarnet reductie. Voorts kan men overnachten in kloosters, zeker in die op de eilanden. Maaltijden kan men er meestal niet gebruiken. De kloosters op de berg Athos staan alleen open voor mannen en dan nog voor beperkte tijd. fooien Bedieningsgeld meestal in de rekening opgenomen. Men verwacht wel een klei ne overtip voor extra dienst In open bare gelegenheden is het gebruikelijk een overtip tot ten hoogste tien procent te geven (voor eafé's, nachtclubs en der- gelijke). Indien de ober met een assis tent werkt, verwacht deze een paar drachmen. p.t.t. Brieven tot 20 gram 4 dr., brief, en beschreven prentbriefkaarten 2,5 dr., vijf woorden 1,5 dr. strand Griekenland heeft 15000 km strand. 300 zonnige dagen per jaar en men kan er tien maanden van het jaar zwem men in water van een aangename tempe ratuur. Onderwatervissen ij zeer goed mogelijk want de zee is helder tot op vijfentwintig meter. Tot die diepte kan men ook foto's maken zonder kunstlicht te gebruiken. Men mag het gehele jaar vissen. per vliegtuig, trein, auto Griekenland is te'bereiken per vliegtuig in zeven en een half uur (Athene). De trein doet er drieënvijftig uur over en men moet er rekening meekonden, dat in het hoogseizoen vele Grieken naar hun vaderland reizen. Zij sjouwen hun hele hebben en houden mee, nestelen zich in de coupé, koken hun potje en vergeten niet hun nationale liederen te zingen. Er is een doorgaande trein van Hoek van Holland naar Athene maar men kan ook de verbinding kiezen met overstappen in Keulen Autobezitters kunnen gebruik maken van de autoslaaptrein van Hoek van Holland tot Villach. De afstand van midden-Nederland tot Athene bedraagt 2973 km, tot Thessaloniki 2469 km. Wie me de boot van Brindisi oversteekt naar Igoumenitsa spaart het rijden van een 350 km. vijf-jaren-plan succesvol Het vijfjarenplan van de Griekse rege- nng dat tot doel had het toerisme te bevorderen, is voorbij. In 1959 werd er mee begonnen. Het succes is groot ge weest. Griekenland, dat vóór het plan een oord was voor de enkeling, ont breekt thaiis in niet één reisprogram ma. Het is de toerist ook voor dit land gemakkelijk gemaakt het te bereiken- De K.L.M. zowel als de Olympic Air ways vliegen op Athene, dat elke dag te bereiken is. Het aantal Nederlanders, dat Griekenland als vakantieland kiest, is in die vijf jaar ongeveer vertienvou digd. Boulevard de rimpératrlce 62, Brussel Nationaal Grieks Verkeersbureau voor de Benelux.

de Stem | 1965 | | pagina 23