Veertig mille prijs voor Kamerzetel Driekwart miljoen „zoek" in Boxtels jongens-internaat ZO MOET WURGER ER UITZIEN Raketbasis Hanoi tHoogeHuys Als ik U was BEIDERS ENEN? Toeristen- stroom zwol aan beton Middelburger in opspraak Buitenlandse pers jaagt op nieuwe verloving Vervolging fraude hangt nog: Amerika moet consulaat op Tahiti sluiten DAGBLAD VOOR ZEELAND Moord Corrie Hofman ein De Krochten d 32 00) 30819 o KOEL WEER MET PASEN GERUCHTEN ROND PRINSES BEATRIX bouw op CONCORDIA 0pb0uwp0lis LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Overal Ds. Yan Dalen werd katholiek Pi n matrassen ZIE PAGINA \NDAAG IN Tsjoe En-Lai in Djakarta Binnenkort al Grieks-Turks Cyprusgesprek 14 105e JAARGANG No. 24871 Voor Ooi, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 'j Westende. Bureau t Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Z A T E R D A G 17 APRIL 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. >/ol ledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSIBUkG, i (45 uur) elijks terecht ir tot 5.00 uur F tt-* W. VAN DEK SlbfiN Politietekenaar Jan van Hest te kende dit portret van de moorde naar van Corrie Hofman, aan de hand van getuigenverklaringen. Voor signalement zie pagina 7. (Van onze verslaggever) DEN HAAG-BREDA. - Rond de Tweede - Kamerfractie der WD dreigt een politiek schan daal te ontstaan. Eén van de WASHINGTON (U.P.I.) Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag bevestigd dat „dicht bij Hanoi een lanceerbasis voor lucht- afweerraketten schijnt te worden inge richt". Volgens zegslieden zijn er reeds der gelijke raketten uit Rusland in Noord- Vietnam of op weg daarheen. De basis zou voorzien zijn van zes lanceerders voor raketten, die tot grote hoogten reiken. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Pasen is dit jaar aan de late kant, bijna drie weken la ter dan verleden jaar, toen het feest eind maart viel met winterse temperaturen en plaatselijk zelfs natte sneeuw. Dit keer blijft Pa sen ook iets aan de koele kant. Een actieve depressie bereikt van middag het noorden van de Noord zee en stuurt snel een regenfront naar ons land. Daarin komt een krachtige zuidwestenwind voor. Zondag komen we weer in wat drogere lucht met zonnige perio den. Wellicht treedt maandag een verdere weersverbetering in. De lucht blijft ons echter met weste lijke winden via de Noordzee be reiken, zodat de middagtempera- turen in de buurt van 11 tot 13 graden blijven, hetgeen in Brabant voor half april iets aan de lage kant is. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Kennelijk in verband met het feit dat zowel in de binnen- als buitenlandse pers stelselmatig berich ten opduiken over de verloving van prinses Beatrix met een Oostenrijkse prins, zijn aan de vooravond van Pa sen buitenlandse reporters, fotografen en filmers naar Nederland gekomen. In het rustieke dorpje de Lage Vuur- sche, gelegen tussen Utrecht en Hilver sum, hebben zij hun tenten opgeslagen. Nauwlettend houden zij de toegangen tot kasteel Drakesteijn in het oog. Een van de Duitse reporters vertelde ons dat zijn collega's bij paleis Het Loo in Apeldoorn en het landgoed van prinses Armgard, de moeder van prins Bern- hard, te Warmelo, tot middelpunt van hun belangstelling hadden gekozen. Het is namelijk opgevallen dat op Het Loo de bewaking is uitgebreid. Een Brits journalist verklaarde de stellige indruk te hebben dat de aan kondiging van de koninklijke verloving nog maar een kwestie van enkele da gen is. De rijksvoorlichtingsdienst heeft ons desgevraagd met de grootste nadruk verzekerd „dat er geen sprake is van een verloving van prinses Beatrix met Pasen of daarna", zittende liberale Kamerleden, de heer C. A. Kammeraad (63) uit Middelburg weigert name lijk zijn zetel af te staan aan oud-minister Toxopeus - deze fractieleider moeten wor den - tenzij hem uit de partijkas der V.V.D. als inkomstender ving een bedrag van rond 40.000 gulden wordt uitge keerd. In politieke kringen is men zeer be nieuwd naar de afloop van deze zetel- handel. Men ziet niet goed hoe mr. Toxopeus een „gekochte" kamerzetel zou kunnen aannemen. Ieder nieuw ka merlid moet namelijk de zgn. zuive ringseed afleggen. Daarin zweert hij dat hij direct noch indirect geld of goederen aangeboden c.q. beloften heeft gedaan om een kamerzetel te krijgen. Ook al zou mr. Toxopeus niets afweten van de voorgestelde transactie men kan zich niet voorstellen dat dit wel het geval zou zijn dan nog druist deze affaire naar algemeen gevoelen in tegen de parlementaire gedragsregels. Vooralsnog ziet het er naar uit dat mr. Toxopeus door deze affaire buiten de Tweede Kqpier zal blijven, tenzij een van de andere liberale kamerleden zijn (of haar) zetel aan hem zou af staan. De onverkwikkelijke liberale zetel affaire heeft tot achtergrond de vrees van de V.V.D., dat minister-president Cals, populair gezegd de kachel zal aanmaken met de liberale oppositie, als mr. Geertsema V.V.D.-fractieleider blijft. Men wil daarom de fractie aan gevuld zien door mr. Toxopeus. Het liberale „Algemeen Handelsblad' schreef onlangs, dat diens terugkeer naar de fractie een „conditio sine qua non" is om de V.V.D. in staat te stel len haar taak als oppositiepartij goed te vervullen. De moeilijkheid is echter dat er op het ogenblik gèpn vacature is in de liberale fractie. Om mr. Toxo peus aan een zetel te helpen zou één van de zittende liberale kamerleden moeten opstappen. Daartoe is echter tot op dit moment niemand bereid. (VERVOLG ZIE PAGINA 7) Jong zakenman, 30 jaar oud, groeiend bedrijf. Wenst op de eerste plaats de gezinsverzorging zo goed mogelijk veilig te stellen en tevens een begin te maken met de oudedagsverzorging. Sluit Opbouwverzekering. Bijvoorbeeld: 12.000,- op 65-jarige leeftijd 60.000,- b(j eerder overlijden 120.000,- bij eerder overlijden door ongeval. De verzekerde bedragen worden jaarlijks verhoogd met een winst aandeel. De premie 68,65 per maand of 777,19 per jaar. Alle inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers of bij: CONCORDIA LEVENSVERZEKERING Hoofdkantoor: Ouder TTt"> frlrfnnn 050.1 65 91 (Van onze verslaggevers) BREDA/OLDENZAAL/AMSTER DAM Nog steeds was het gis teravond niet duidelijk of de paas- drukte van dit jaar die van 1962 een waar record zal evena ren of overtreffen. In sommige ge len van het land, zoals in Amster dam, de kuststrook tussen Sche- veningen en Zandvoort, de Baro nie van Breda, leek het erop maar in Limburg en aan de Noord hollandse kust sprak men gisteren nog lang niet van recorddrukte. Opnieuw blijkt het Duitse con tingent in het toeristenlegioen verreweg het grootst. Vrijwel alle Duitse grensposten hebben gisteren van de vroege ochtend tot de late avond op volle toeren gedraaid. Bij Wernhout en andere belang rijke doorlaatposten aan de Belgi sche grens ging het over het alge meen rustig de hele dag. Pas te gen de avond begonnen er zich files te vormen. Alle binnenko mers kregen een pamflet waarop het verzoek zich eerst bij de V.V.V. in Breda te melden, alvorens ver der te trekken naar de randstad. Dit in verband met de snel slin kende beddencapaciteit daar. Utrecht was gisteravond al door alle particuliere adressen heen. Amsterdam moest de gasten don derdagavond al naar Den Helder verwijzen. Den Haag is nagenoeg vol. Rotterdam ook. Op de campings is het over het algemeen niet zo geweldig druk. Overal hebben zich kampeerders gemeld, maar van records is in de verste verte nog geen sprake. De indruk bestaat dat de kampeerders minstens tot vandaag beter weer afwachten. Zoals men elders op deze pagina kan zien, blijft het weer in elk geval koel. Druk is het overigens niet alleen in Nederland. In Engeland zijn de wegen sinds gisteren overvol. Extratreinen brengen de Londe- naars naar buiten. Ook Parijs stroomt leeg. Met vliegtuigen, bus sen, treinen, personenauto's en zelfs met rivierschepen ontvluch ten de Parijzenaars na de lange winterperiode de muffe stad om een frisse neus te halen op het platteland. Ook Rome „liep leeg". Hoewel het weer er bepaald niet gunstig was verlieten naar schatting 700.000 Romeinen de Eeuwige Stad. De vrijgekomen plaatsen werden ingenomen door ongeveer 30.000 vreemdelingen. Ruim 500.000 Milanezen gingen er ook voor een paar dagen vandoor. Men ziet: ook daar gaat het in het groot. Op de foto: Drukte aan de grens (Van onze correspondent) BRUGGE De heer Hugo van Dalen, emeritus-predikant van de N. H. kerk in Oostburg (Zeeuwsch-Vlaanderen) op Witte Donderdag formeel toegetreden tot de r.-k. Kerk. Uit handen van de hulp bisschop van Brugge, mgr. De Keyser, ontving htf de eerste H. Communie onder twee gedaanten. De vroegere predikant studeerde theo. logie te Montpellier, later aan de V.U. te Amsterdam en werd gereformeerd predi_ kant te Paterswolde. Na zijn overgang naar de N. H. kerk, vertrok hij naar het zendingsveld (Suriname). Na zijn terug keer bezocht hij o.a. op uitnodiging van de orthodoxe patriarch van Moskou, de Russische hoofdstad. De heer Van Dalen is herhaaldelijk verdacht vam communis, tische sympathieën, hetgeen naar hij zegt te wijten was aan het feit dat kort na de tweede wereldoorlog een reis naar Mos kou hoezeer ook uit kerkelijke, etni sche en menselijke belangstelling onder nomen voldoende was om iemand als communist te doodverven. Onomstreden was en is de oecumenische gezindheid van de vroegere predikant. om wel te rusten PRIESTER WORDEN tussen 16 en 30 jaar; groepsgewijs of persoonlijk onder wijs. Inlichtingen strekt door en brochure worden ver- Instituut voor late Duiven (G.) roepingen Tel. 08367-212. (Van een onzer verslaggevers) 's-HERTOGENBOSCH Ge ruisloos en zonder haar vroegere beleggers ook maar enigermate te duperen, heeft de Brabantse stichting Huize de la Salie afge rekend met een omvangrijke ad ministratief tekort. Het Boxtelse internaat voor zwak begaafde jon gens heeft zich thans hersteld van een depressie, die tijdelijk rem mend heeft gewerkt op de ont wikkeling van het onderwijs en de verbetering van de accommo datie. De „erfenis" van de vroege re directeur M. houdt de justitie in Den Bosch echter nog altijd be zig. Ze schat, dat de manipulaties van de inmiddels overleden M. een half tot driekwart miljoen gulden huiten dc administratieve verantwoording hebben gehou den. Aanvankelijk verkeerde de justitie in de veronderstelling dat het om meer dan een miljoen gulden zou gaan. Maar een tijdrovend onderzoek maakte het mogelijk het administratieve tekort met enkele tonnen te verminderen. Of het nog mankerende bedrag inderdaad is verduisterd, valt nog niet met zekerheid te zeggen. De Bossche justitie drukt zich voorzichtig uit: het is niet meer te re construeren. Of er een strafvervolging zal worden ingesteld is een vraag, waar> op de justitie nog geen definitief ant woord gegeven heeft. Wanneer het tot een strafzaak komt, zal het daarbij ze ker niet om' meer dan vijftigduizend gulden gaan. Er is thans één verdachte, een voormalig bestuurslid van de stich- PARIJS (A.F.P./Reuter) De Fran se regering heeft de V.S. verzocht het onlangs heropende Amerikaanse consu laat in Papeete, de hoofdplaats van Ta hiti, te sluiten. Papeete is het bestuurs- en verbin dingscentrum voor de Franse oefen basis voor kernwapens in de op 1600 km afstand gelegen Toeamotoe-archipel. ting, die met de vroegere directeur M. onder één hoedje zou hebben gespeeld. PaflblaH Pc j Deze iii feite al oude zaak, kwam aan het licht, toen de Bossche justitie uit Amsterdam gerechtelijke stukken kreeg toegezonden, die belas tend waren voor M. en zijn handlanger. Ze waren afkomstig van een proces, waarin een accountant veroordeeld werd die ook met Brabantse verenigin gen en stichtingen bemoeienis had. Uit die documentatie bleek, dat het mis was in het Boxtelse internaat, waar direc teur M. niettemin bekend stond als een voortvarend en vasthoudend man, die hard werkte voor de goede zaak. Na van de feiten te hebben kennis- (VERVOLG OP PAGINA 7) DJAKARTA (A.N.P./A.F.P.) Pre mier Tsjoe En-Lai van communistisch China is gisteren in Djakarta aangeko men. Hij leidde een omvangrijke delega tie, waarvan minister van buitenlandse zaken Tsjen Ji deel uitmaakte. Het be zoek staat in verband met de viering van het feit dat tien jaar geleden de eer ste Afrikaans-Aziatische conferentie ii Bandoeng werd gehouden. President Soekarno en vele andere hoge autoriteiten waren op het vliegveld aanwezig om de Chinese gasten te be groeten. In een korte toespraak hekelde Tsjoe En-Lai het imperialisme, „dat zijn nederlaag niet wilde erkennen en 'ver- twijfeldé pogingen doet het verloren ter rein terug te winnen". Tijdens het verblijf in de Indonesische hoofdstad zal de Chinese premier de hulp vart zijn land aan Indonesië bespreken. Van bevoegde zijde ontkende men de juistheid van berichten dat beide landen een geheim militair verdrag zullen slui ten. ANKARA/NICOSIA (D.P.A./Rtr.) Welingelichte diplomatieke kringen Ankara melden dat de Turkse en de Griekse ministers van buitenlandse zaken binnenkort in Londen besprekingen zul len beginnen over het vinden van een oplossing voor het Cyprische vraagsstuk. (Advertenties) Pasen is nog vroeg genoeg om aan vakantie te denken. Maar we nemen u in onze wekelijkse reispagina toch vast mee naar een ideaal toeristenoord: Grie kenland. Pag. 11. Een Limburgse tuinman houdt er een unieke liefhebberij op na: hij kweekt planten die in de Bijbel genoemd worden. U kunt erover lezen en naar kijken op pag. 13. Een meisje ging paarden trai nen. Dit voor een vrouw onge wone beroep bevalt haar best, zoals u kunt lezen op pag. 17. Wij mogen dan trots zijn op onze democratie, en de Britten mogen er fier op gaan dat zij de uitvinders ervan zijn, de IJslanders houden vol dat hun democratie al duizend jaar oud is. Zij hebben er goede gronden voor. Pag. 18. De priester-schilder Egbert Dek kers ontwikkelde een nieuw pro cédé voor het gieten van beton- reliëfs. Een gesprek hierover, maar ook een schets van de schilder in zyn omgeving, op pag. 25. Brabantse K.V.P.-kamerleden na men een uniek initiatief: ze geven op scholen „les in politiek". Geen saaie boel, de jeugd vindt het heel interessant. Pag. 14. De „piraat" Veronica zendt al vijf jaar. Zal het drijvende radio station ook zijn tweede lustrum beleven? Een indruk van het werk der Veronicanen op pa gina 6. En verder uiteraard de gebruike lijke melange van informatie, be schouwingen, meningen en „diver tissement". Vandaag hebben we. voor jong en oud, puzzelstof genoeg. Er is een spannende „elektronische puz zel" voor jongens van 12 tot 16 jaar (ook „open" voor meisjes in die leeftijd, als ze een technische knobbel mochten hebben), waar mee fantastische prijzen te winnen zijn: zes elektronische constructie dozen, waarmee je van alles kunt maken Zie pag. 15. En natuurlijk ontbreekt ook de Paaspuzzel niet. Zie pag. 14. DE GOUDEN erepenning van de ge meente Eindhoven is gisteren uitge reikt aan ir. F. J. Philips ter gelegen heid van zijn zestigste verjaardag. MINSTENS twaalf pelgrims zijn in de rivier de Krisjna in Zuid-India verdron ken toen acht boten omsloegen. Dertig passagiers konden veilig de kant berei ken. BIJNA 100.000 Westberlijners zijn giste ren door „de muur" geschuifeld om verwanten in de oostzone op te zoeken. ging ik vandaag - in ieder geval zo gauw mogelijk - naar C A Breda. U >veet niet wat U ziet U moet een andere deur binnen en dan komt U in een nieuw gebouw, naast 't oude. Een totaal nieuw huis, groter dan 't oude, prachtig ingericht en met grandioze kollekties. Als ik U was ging ik gauw naar C A Breda om gezellig te winkelen en extra voordelig te slagen. Speciaal voor u zijn wij 2e Paasdaq geopend yan 2 tot 6 uur. U bent harte welkom, ook voor een oriëntatie bezoek! Woninginrichting Heyman Grote Markt 50 Catharinastraat 4 Breda Telefoon 0 1600 34700

de Stem | 1965 | | pagina 1