Walcheren Naaf Goed gepresenteerde expositie V Z.-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen FRIS SCHOOLCONCERT IN BIOSCOOPGEBOUW HULST 1 j jU 0 N Pony-concours op 13 juni Buurtschap „Graszode' bij Lewedorp staat stuk tuingrond af voor weg In blad weerspiegeld ZOMERSTOFFEN „Het Modehuis" Bosch-Optiek Kontakt lenzen MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Firma v. Dronkelaar en Buijze Dagblad De Stem TE GOES: le automatische autowasmachine van Zeeland W aterscliap-wegscliap Walcheren vergadert Verschil in opvattingen Douane slaat goede boterslag nabij Valkenswaard KOFFER SCHRIJF MACHINES Alleen muzikale puriteinen hebben bedenkingen Complexiteit In Etten EXAMENS Schouwen-Duiveland HOOGWATER Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 APRIL 1965 Mensnatuur. Vrijdag 23 april a.s. zal dr. M. Adriani van het Biologisch station „Weevers' Duin" te Oostvoorne een lezing houden in de Concert- en Gehoorzaal alhier over „Het conflict mens-natuur spitst zich toe". De lezing, welke wordt gegeven in het kader van de ZVU, zal met lichtbeelden worden geïllustreerd. Ensemble besluit toneelseizoen. Zo als bekend zal het Middelburgse toneel seizoen worden besloten met een voor stelling van de toneelgroep „Ensemble" met „De Meeuw" van Tsjechow. De definitieve datum van de voorstelling is thans vastgesteld op vrijdag 14 mei in de Schouwburg. Verkoop huizen Woensdagavond werden door notaris H. Beyer een aan tal woonhuizen openbaar verkocht in het Concertgebouw. Het dubbele woon huis aan de Nieuwstraat 43, alsmede het dubbele woonhuis aan de Nieuw straat 45, werden verkocht voor een to taalprijs van f 30.600,-. De flat le etagewoning aan de Paul Kruger- straat 268 bracht f 25.000,- op, Het dub bele woonhuis aan de Glacisstraat 166, werd gemijnd voor f 3.700,-, terwijl het dubbele woonhuis aan de Glacisstraat 8 wegging voor f 4.500,-. Het eengezins- woonhuis aan de Bouwen Ewoutstraat 5 had als hoogste inschrijving f 28.000,-. Vraagprijs f 40.000,-. Na afmijnen tot hoogste inschrijving werd het perceel echter niet gegund. Tenslotte bracht het ciubbele woonhuis aan de Badhuisstraat 37 f 35.000,- op. Er was van de zijde van het publiek grote belangstelling voor deze verkoop. Serieuze gegadigden waren er echter weinig. Heropening speeltuin. De speeltuin vereniging „De oude stad" zal op zater dag 17 april de vernieuwde speeltuin heropenen. Er zijn twee aanwinsten en wel een glijbaan van 6 bij 18 meter en een familieschommel van eigen ontwerp. De speeltuin zal worden versierd en de drumband van „Oranje Nassau" zal een muzikale rondgang door de stad houden. Bovendien is vanaf kwart voor drie op die dag de speeltuin gratis toegankelijk voor kinderen tot 14 jaar. Feestavond u.l.o. In het Concert gebouw hielden de leerlingen van de openbare u.l.o. hun jaarlijkse feestavond. De schoolband opende de avond. Hoofd schotel was de opvoering van de een akter „Epidemie". Alles was door de leerlingen zelf op verdienstelijke wijze verzorgd. Na de pauze werd de avond voortgezet met een bal met muziek, ver zorgd door Johnny Walkers Whiskey Six. Nieuw en St.-Joosland Het Groene Kruis. Tijdens de leden vergadering van „Het Groene Kruis" deelde de voorzitter, de heer C. P. Reijn- oudt mee, dat men in onderhandeling is getreden met de Middelburgse zuster vereniging om te gaan samenwerken in het kader van de wijkverpleging. Zr. Dieleman heeft ontslag aangevraagd in verband met haar benoeming tot wijk verpleegster te Sprang-Capelle (N.-B.). De penningmeester zal voortaan een jaarlijkse vergoeding vap f 125.- ontvan gen. Over 1964 had de afdeling een na delig saldo van f 101,56. Tot slot vertoonde zr. v. d. Ende nog een voorlichtingsfilm en een tweetal ont spanningsfilmpjes. Voorzitter Reijnoudt bracht dank aan zr. Dieleman, die vier jaren verbonden was aan het Groene Kruis alhier. Oost- en West-Souburg Benoemingen Met ingang van 1 mei 1965 is benoemd tot adjunct-commies in vaste dienst ten kantore vam de gemeente ontvanger, de heer J. A. Janse uit Ame muiden. Per 25 maart 1965 is benoemd tot tim merman in vaste dienst bij de gemeente, de heer J. van Belzen. Judo en jioe-jitsoe Op de judo en jioe- jitsoe-examens van de judoschool „Kiai" slaagden de volgende personen: Junioren: Gele band: A. Kuzee. R. Nibbelink E. v Loon, H, v. d. Hulst, C. Bödicker, A. v. d. (Advertentie) Weele, S. de Graauw, H. de Graauw, R. Lous en J. Blommaert; senioren, gele band: M. C. Harinck; T. Schakelaar, M. Westplat en J. Cijsouw; oranje band: mej. A. Beckers, mej. J. Louwerse, A. Smith en W. E. Hüber; groene band: mej. A. de Jong; blauwe band: W. Kosten. Jioe-jit soe: 6e graad: mej. A. de Witte, P. Ba zuin; 5e graad W. Kosten. Westkapelle Viswedstrijd De hengelsportvereni ging Westkapelle, hield een wedstrijd op de zee, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. De prijsuitreiking vond plaats in „Kasteel van Batavia", door de voor zitter der vereniging de heer W. Water man, die bijzonder tevreden was over de geslaagde wedstrijd. De prijzen werden gewonnen door: 1 p. Lievense 1216 pun ten. 2 H. Heyt 827 punten. 3 I. v.d. Sande 561 punten. 4 A. Cijvat 448 punten. 5 L. Jansen 354 punten. 6 J. Hengst 328 pun ten. 7 J. v. Vaardigem 263 punten. 8 E. C. Minnaarts 242 punten. 9 P. Brasser 238 punten. 10 H. Boone 221 punten. Verzorgingstehuis. Het aijgemeen verzorgingstehuis van het Burgerlijk Armbestuur-Weeshuis nam in 1964 in totaal 41 personen op ter vorzorging. Het personeel bestond naast de direc trice uit tien mensen. Hiet aantal ver- pleegdagen bedroeg in totaal 11.248. De dag-verpleegkosten beliepen 12,45. Per 31 december had het Burgerlijk- Armbestuur-Weeshuis aan 'bezittingen 1.995.780,26. Spoorwegovergang. Gisteren is de verbrede spoorwegovergang aan de Poelweg voor het verkeer opengesteld De extra belasting van de overgang bij Ockenburg, die werkelijk hinderlijke vormen begon aan te nemen, behoort daardoor gelukkig weer tot het verleden. Concerten en rondwandelingen. Na overleg met de besturen van de vereni ging „Het Muziekgezelschap Hosanna", de koninklijk erkende harmonie „Eupho- nia" en het tamboer- en pijperkorps Excelsior, zijn dé volgende datums vastge. steld voor het geven van concerten en voor het houden van muzikale rondwan delingen door genoemde korpsen. Zaterdag 8 mei concert door Euphonla vrijdag 14 mei mars door Excelsior; zaterdag 22 mei concert door Hosanna: woensdag 9 juni concert door Hosanna; vrijdag 11 juni mars door Excelsior; zaterdag 12 juni mars door Hosanna; zaterdag 19 juni concert door Euphonia; woensdag 23 juni concert door Hosanna; dinsdag 29 juni concert door Hosanna; vrijdag 9 juli mars door Excelsior; zaterdag 10 juli concert door Euphonia; zaterdag 14 augustus mars door Hosanna; vrijdag 27 augustus mars door Excelsior; zaterdag 4 sept. concert door Hosanna; zaterdag 11 sept. mars door Hosanna. In tegenstelling tot vorige jaren zullen de concerten in 1965 niet worden gegeven voor het stadhuis op de Grote Markt en evenmin in de tuin van het Schutters hof, doch op diverse plaatsen in de ge meente. De verplaatsbare muziekkiosk zal daarbij niet of slechts in een enkel geval worden gebruikt. (Advertentie) Biezelinge Paaszangdienst Zaterdagavond om 8 uur zal in de hervormde kerk een paas zangdienst worden gehouden. Hierin tre den op de christelijke gemengde zangver eniging van Biezelinge en eenzelfde ver eniging uit Lewedorp. Biervliet Beroepen De predikant van de Ne derlands hervormde gemeente ds. W.S. Evenhuis, is beroepen te Amsterdam (Sloten). Hij heeft deze beroeping aan genomen en zal in september Biervliet verlaten. Sreskens Vismijn In de week van 5 tot 11 april 1965 werd de volgende hoeveelheid vis aangevoerd aan de vismijn: 253 kg bot, 416 kg schar, 2415 kg schol, 1256 kg tong, 168 kg griet, 68 kg tarbot, 55772 kg kabel jauw, 3 kg zalm, 25 kg wulken, 1021 kg wijting, 5 kg paling, 6402 kg export gar nalen, 1558 kg haring, 2075 kg onverkochte bot. Ontspanningsavond Dinsdag 27 april zal voor de bejaarden en dames WH in „De Uitkomst" een ontspanningsavond worden gehouden. Deze avond wordt ver zorgd door de accordeonclub „De Fla mingo's". Feestprogramma Door de Oranjever eniging „Prinses Marijke" is een voorlo pig programma opgesteld vor de bevrij- dingsherdenking op 5 mei. Dit program ma ziet er als volgt uit: om 8 uur passende muziek vanaf de torenkrans, om 9.30 uur voor alle gezindten een kerkdienst in de Ned. Herv. kerk waaraan meewerken de muziekvereniging „Uit het volk - Voor het volk" en de zangvereniging „God is mijn lied". Om 14.00 uur optocht met mu ziek door de gemeente met de schoolkin deren die gekostumeerd zullen zijn en ver sierde fietsen en gekostumeerde groepen en deelname der sportverenigingen. Om 19.30 uur muzikale rondgang door de mu ziekvereniging „Uit het volk - Voor het volk". Tot slot groot openluchtbal. Cadzand V.V.V. Op een vergadering van de WV werd met een batig saldo van f 431,48 de rekening over 1964 afgesloten. Van het boekje „Tips voor de vakantie in Cadzand" is inmiddels de proefdruk ontvangen. Men hoopt in mei met de uit gave te beginnen. Evenals vorig jaar zal ook dit jaar weer getracht worden enkele evenementen te organiseren tijdens het seizoen. Zo wordt o.a. gedacht aan de Schorrenbloemrit en enkele muziekcon- certen. Door de administrateur werd een over zicht gegeven van de bezetting zoals die er- nu uitziet. Hierbij valt te constateren, dat er dit jaar beduidend meer aanvra gen zijn dan voorgaande jaren. Graauw Schieting Bij de heer V. de Calu- we werd een schieting gehouden op de liggende wip. De uitslag was als volgt: Hoge vogel: A. Roels; eerste zijvo gel: A. de Blieck, Hulst; 2e zij vogel: P. Boënn. Voetbalmatch Zaterdag zal er een internationale voetbalmatch gespeeld worden op het gemeentelijk sportter rein. De Engelse club 'Leather-Bottle uit Belvedere zal spelen tegen Graauw I. Kapelle Begroetingsavond In het CJV-ge- bouw hield de jongek er.kgr oep een be groetingsavond voor de nieuwe lidmaten. Voorzitter ds. E. P. J. Jebbink hield eerst een inleiding over het doel van dit werk, waarna er in discussie-groepen over gesproken werd. Vervolgens was er een gezellig ontspanningsprogramma en de avond werd besloten met een geza menlijke maaltijd. Kruiningen 'n Droom wordt werkelijkheid voor U Bij aankoop van f 500, reiskosten voor 2 personen vergoed ZUIDZANDE - Tel. 01170—2161 TERNEUZEN - ZUIDLANDSTR. TEL. 01150-3529. Judo Op 22 r.pril zal in „Ons Dorps-huis" een judo-demonstratie ge> houden worden door de sportschool W. Geelhoet uit Halsteren. Deze school is vorig jaar begonnen met lessen in Krabbendijke en Bath. Nagegaan zal worden of er te Kruiningen eveneens belangstelling hiervoor bestaat. Op 29 april zal in ,,Ons Dorpshuis" een proef les gehouden worden, waaraan eenieder kan deelnemen. Harmonie De harmonie E.M.M. heeft in „De Korenbeurs" haar jaar vergadering gehouden. De contributie werd van f 1,25 of f 1,50 per maand gebracht. Tot penningmeester werd ge kozen B. Dek, i.p.v. de aftredende se cretaris J. Geluk werd gekozen J. Kake beeke. Het bestuurslid J. v. Waarden en commissaris C. A. Boneschanscher werden herkozen. Ter stimulering van het jeugdwerk werd een commissie ge formeerd, waarin zitting hebben: C. Goedegebuure, G. A. Boneschanscher, A. Sinke, M. v. d. Klooster en J Ka kebeeke. Dagblad -ooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1, telefoon 6252 GOES Explollatte- tnspectle Zeeland L. K M DE JONC3 tel. 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland F. DE LKJT tel. 6252 (Joes privé 7300 (Joes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanüeren J. PETTl v Ostadestraat 41. Oostburg teL 01170-2901 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. HEKKEKS, tel. 6252, Goes. Rayonbeheerder voor Zuld-Beveland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties Oestema voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen 81'» mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie. .Kleintjes": 3 regels of minder f 1.- elke regel neer f 0,25. Als êêD regel gelden 23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplagt resp. 1.60 en f 0,30. Bij 8 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. leggen. Deze negen leerlingen ontvin- vingen van het gemeentebestuur een boekenbon. Alle deelnemers aan het exa men behaalden het diploma. 'Jzendijke Paaseierenwedstryd De VW IJzen- dijke organiseert in samenwerking met' de winkeliersvereniging „Ons Belang" een paaseierenwedstrijd op paaszaterdag 17 april. Deze wedstrijd, waaraan alle leerlingen van kleuter- en lagere scholen van Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen mee doen, wordt op het Marktplein gehouden om 10 uur .'s morgens. (Advertentie) VOOR DE ALLERNIEUWSTE VINDT U EEN GROTE SORTERING in BIERKAAISTRAAT 18 - HULST (Van een onzer verslaggevers) GOES Gistermorgen heeft loco-bur gemeester J. Visscher van Goes de eer ste volautomatische auto-bo-rstelwasma chine in Zeeland door een druk op de knop in werking gesteld. En daarmee werd zijn eigen auto in enkele minuten tyd grondig schoongemaakt. Deze installatie is het eigendom van het garagebedrijf C. van Strien en Zn. aan de Wilhelminastraat te Goes. Elders in Nederland kent men deze autowasma chine reeds. De auto wordt in een tijds bestek van drie minuten tweemaal door drie borstels „bewerkt". Dit gaat auto matisch. De machine stelt zich zelf in op de grootte van de wagen. Door op een knop te drukken kan men het apparaat laten stoppen om hardnekkige vuile plek ken op de auto een extra beurt te geven. Gedurende drie minuten wordt zo'n twee honderd liter water over de auto gespo ten, dat bestaat uit een mengsel van shampoo en glansstof. De auto wordt dan tevens voorzien van een waterafsto tende laag. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Donderdag 22 april komt het college van beheer van het waterschap wegschap Walcheren in ver gadering bijeen ten gemeentehuize al hier. De nieuw inkome j.de leden ir. J. Berdenis van Berlekom en D. Kasse Dzn. zullen worden beëdigd. Verder vermeldt de agenda: aankoop- van gronden voor de verbetering van de Duinweg te Oost-Kapelle, overdracht van een weggedeelte onder Gapinge, veran dering van jaarweddes voorzitter en le den vanhet dagelijks bestuur, en wijzi ging verdeelsleutel ter bepaling van het omslagpercentage. EINDHOVEN (ANP) Zowel woens dag als donderdagnacht hebben ambte naren van de centrale douanepost Val kenswaard successen behaald in de strijd tegen de botersmokkel. In de nacht van dinsdag op woensdag maakten zij een partij van 2600 kilogram boter buit. De vrachtauto, waarop de bo ter werd vervoerd, was door middel van pantserplaten en terreinbanden voor de smokkel ingericht. Om achtervolgende douaneambtenaren uit te schakelen, be schikte men over rookbommen en kraaie- poten. In de nacht van woensdag op don derdag werd een partij van 4500 kilo gram boter in beslag genomen. Ook de vrachtauto, waarop die partij was gela den, was gepantserd en had rookbommen en talrijke kraaiepoten aan boord. In beide gevallen wisten de inzittenden van de vrachtauto's in de duisternis te ont komen. (Advertentie) Alle merken Kantoormachinehandel J. A. BIESBROECK Gentsestraat 21a23 - Hulst Tel. 2080 DE DRIE Europese gemeenschappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.). zullen dit jaar met elkaar 8628 man personeel in dienst hebben tegen 8353 in 1964. HULST Het schoolkoor van het Hul ster Janseniuslyceum en het dito-orkest van het Terneuzense Petm§ Hondïusly- ceum hebben in het bioscoopgebouw te Hulst een concert verzorgd voor een ver heugend groot auditorium. Het grootste gedeelte van de aanwezigen is tevreden naar huis gegaan; men werd gecon fronteerd met spontaan en fris musice rende jongens en meisjes. Een heel kleine minderheid zal haar bedenkingen tegen het concert hebben gehad. Immers, het concert slaagde niet in alle opzichten. Maar men kan moeilijk van scholaire ensemhles verwachten, dat zij hun toe hoorders een optimaal muziekgenot bie den. Die minderheid zal zich er bijvoor beeld aan hebben gestoord, dat het Ter neuzense orkest de Symphonie no. 3 in D: gr. van Schubert heeft durven uit te voeren onder de overigens alleszins be kwame leiding van Jan Wisse. Wij niet. Men moet het met de heer Wisse eens zijn. dat de jeugd enthousiaster musiceert naarmate men haar interessanter en moeilijker werk laat uitvoeren. ,,Met uitvoeringen van stukjes, speciaal ge schreven voor schoolorkest, zoals er duizenden zijn, hou je de jongelieden niet in je orkest". Tot zover de heer Wis se. die eraan toevoegde dat, wanneer de zaken een beetje meelopen, zo'n school orkest nog met een heel aardige uitvoe ring voor de dag kan komen. Helemaal meegelopen is het helaas niet. Het orkest hieeft zich in de afgelo pen maanden een belangrijke aderlating moeten getroosten. De leerlingen van de examenklassen van het lyceum haakten af. Vlekkeloos klonk de uitvoering van Schuberts werk ook daardoor zeker niet. Maar men kon er, in aanmerking geno men, dat de executanten scholieren wa ren, vrede mee hebben. Het concert voor hobo, fagot en strijkorkest van Vivaldi kwam zowaar' heel aardig uit de verf, vooral dank zij de goede prestatie van Tonny van de Vrede (hobo) en Arie Faas (fagot). Helaas was het orkest daar, waar het Hulster schoolkoor moest begeleiden, minder op dreef. Men musiceerde nogal vlak en te weinig genuanceerd, om de prestaties van het koor dat optrad on der leiding van Jo Ivens goed te kun nen onderscheiden. Het koor zong hijzon der zuiver en geconcentreerd, enkele misstapjes van individuele koorleden daargelaten. Anderzijds geldt misschien het bezwaar, dat het koor een te grote complexiteit vormde (120 sopranen, al ten en baritons) om het helemaal in de hand te hebben. Maar een schoolkoor is een echt schódlkóor óf niet Jo Ivens is overigens een heel andere opvatting dan Jan Wisse toegedaan. Hij wil te allen tijde voorkomen, dat men van hihet koor kan zeggen, dat het te hoog gegrepen heeft, en beperkt zich daarom tot de goede werkjes, geschreven voor schoolkoor". Muzikaal verantwoord zijn is Ivens' be. langrijkste doelstelling. De uitvoering van enkele volksliederen in bewerkingen van Jo Ivens mocht beslist gehoord wor. den. Het best was het koor op dreef met het lichtvoetige ,,Piu non si trovano" van Mozart. Vooral de baritons, hoewel klein in getal, deden zich zeer verdienstelijli gelden. De cantate „Heer Schimmelpen. ninck" voor schoolkoor en orkest vat Jan van Dijk was ook heb aanhoren waard. Zo oordeelden ook twee vertegen woordigers van K.R.O.-radïo, die in de nabije toekomst opnamen van deze uil voering en van enkele volksliedjes zal maken. Al met al een hartveroverend concert, waartegen alleen muzikale puriteinen hun bedenkingen zouden kunnen hebben. Dat hier twee lycea samen muzikaal ope reerden maakte de zaak er des te inte ressanter op. W. W. (Van onze correspondent) ETTEN Op 13 juni wordt onder auspiciën van de pony-vereniging te Et ten voor het district West- en Midden- Brabant een groot concours hippique ge houden. Aan het concours zal voorna melijk worden deelgenomen door ver enigingen uit het district Brabant. Ook voor verenigingen buiten het be treffende district, die officieel aan één wedstrijd .buiten hun eigen gebied mu- gen deelnemen is de deelname openge steld. Het concours zal onder andete bestaan uit de onderdelen acht en vier tallen, een parade en patrouille sprin gen. In tegenstelling tot het gebruike lijk met drie ruiters patrouille springe:, zal op dit concours voor de eerste maai met drie ruiters en een commandant gesprongen worden. Waar het concours wordt gehouden en of er misschien een grote parade door de gemtente aan is verbonden wordt nog besproken op de eerst volgende vergadering. Wel staat al vast, dat het concours om de twee jaar mag worden gehouden in deze vorm uniek is voor het district. De winnaars die uit het concours te voorschijn zul len komen, worden afgevaardigd naar het bondsconcours, dat op 12 september wordt gehouden. Philippine Uitreiking diploma's. Woensdag j.l werd door waarnemend burgemeester A. P. van Ooteghem aan 14 leerlingen van de zesde klas der St.-AIoysiusschool het diploma veilig verkeer uitgereikt. Negen leerlingen slaagden er in om zowel het schriftelijk als het praktische gedeelte van het examen foutloos af te Zierikzee Ouderavond. Het was een goede ge dachte van het bestuur van de ouder vereniging van de r.-k. scholen alhier, de heer C. v. d. Haagen, hoofdinspecteur van politie te Schiedam, een causerie te laten houden over de voorlichting aan kinderen i.v.m. het gevaar, dat zij lopen te worden betrokken in zedenmisdrijven door volwassenen. Op duidelijke wijze behandelde de spreker, die een praktijk van 15 jaren bij de politie heeft, zijn onderwerp. Hij gaf drie manieren aan, waarop met enig succes de ouders er tegen kunnen waken, dat hun kinderen niet het slachtoffer worden van de mis dadige praktijken van volwassenen: 1) de kinderen voorlichten, zodat zij wei geren zich met volwassenen af te zon deren; 2) regelmatige controle op het doen en laten van de kinderen en 3) het opbouwen van een sterke band binnen het gezin, zodat de kinderen, vooral in de puberteit, geen behoefte hebben zich buiten het gezin te begeven. Aan het slot van de bijeenkomst hield pastoor Van Deursen een vurig pleidooi voor het bewaren van de eenheid onder de r.-k. gemeenschap. LAGERE LAND- EN TUINBOUW SCHOOL GOES Voor het diploma landbouw slaagden: A. Bierens, Schore. A. Boogaart, Hoede- keniskerke. J. Boonman, 's-Gravenpolder. A. Dek, Kruiningen. A. Kloosterman, Biezelinge. A. Lepoeter, Kapelle. H. van Stee, Borssele. J. Tramper, 's-Gravenpol der. H. Verdonk, Yerseke. K. Verlare, Ril- land-Bath. S. de Vos, Wemeldin-ge. De lessen tuinbouw worden nog voort gezet. De examens hiervoor zullen in juli worden gehouden. KRAAMVERZORGSTERS Voor het diploma kraamverzorgster zijn geslaagd de dames; J. J. Geschiere J te Lewedorp, P. A. van Poortvliet te Oud-Vossemeer, M. A. Sinke te Rilland- Bath, W. M. den Toonder te Kloetinp en J. Rouw te Kapelle, allen werkzaal bij het Centrum voor Kraamzorg vat. het Groene Kruis voor Zuid- en Noord- Beveland en Tholen te Goes. Kan net niet MIDDELBURG De expositie met de weinig gelukkige en weinig aantrek kelijke hoofdartikel In blad weerspie geld", ingericht ter herdenking van het 150-jarig bestaan van de vereniging ter bevordering van de belangen des boek handels en haar afdeling in Zeeland, in de vleeshal van het stadhuis, is, als wy het wel hebben de eerste in haar soort in dit gewest. Wanneer men in aanmerking neemt, dat het uiterst moeilijk is de tentoon stelling van boeken, manuscripten en schrijversportretten zo in -te richten, dat zij voor de bezoeker ook visueel boeiend is, is het verheugend al da delijk bij de entree te kunnen vaststel len, dat dit eerste experiment op Zeeuw se bodem, althans in dit opzicht, volle dig is geslaagd. Dat is wel vooral te danken aan de ontwerper van het geheel, de Heer J. Kuiper uit Den Haag, die bij verschil lende andere gelegenheden in den lande al de nodige ervaring heeft opgedaan. Uit het materiaal, dat ter beschikking werd gesteld door de provinciale bibli otheek in de eerste plaats en verder door het letterkundig museum te Den Haag en het Zeeuws museum te Mid delburg, maakte hij een voortreffelijke keuze uit wat voor vergrote fotokopie in aanmerking kwam. Daarbij steeds in het oog houdend de belangrijkheid van het onderhavige werk in het geheel, en de decoratieve werking ervan in het bijzonder. Zo was het een uitstekende vondst de losse wand, die de vleeshal onmerkbaar in twee ruimten verdeeld, te behangen met zwart-wit vergrotingen van vignetten en uitgeversmerken. Het zelfde geldt voor de toepassing van de vergrote reproduktie van de titelplaat van het werk. „Toortse der zeevaart" van Dierick Ruyters (1623) en de zeer effectvolle illustraties uit het astrola bium van de Middelburgse geleerde Ph. Landsbergen (1635). Zij werken onmid dellijk suggestief en sfeerbepalend. Wat het aanwezige materiaal zelf be treft hebben de inrichters ruimschoots gebruik gemaakt van de opzettelijk vaag gehouden titel, die hun de' nodige vrij heid verleende chauvinistische en uiter aard onhoudbare standpunten te ver mijden, want met uitsluitend Zeeuwse schrijvers over Zeeland in de loop der eeuwen komt men niet heel ver. zijde, en wel, hoe kan het anders, met P. C. Boutens. Niet alleen het tiposcript, maar ook de fraaie druk van een door hem vervaardigd openluchtspel over de overgave van Middelburg zijn aanwe zig. Een fotokopie toont ons zijn krach tige, heldere handschrift in enkele ge dichten, en een foto, waarschijnlijk ge nomen op het moment dat hij tijdens een diner een van zijn met geestige bon mots doorspekte tafelredes hield, con fronteert ons met zijn scherpe, indruk wekkende, maar verbeten kop. Onder de levende auteurs van Zeeuw se bodem en van de oudere generatie neemt J C. van Schagen met recht een ruime plaats op de tentoonstelling in. M3en heeft gelukkig de gelegenheid niet Natuurlijk ontbreekt dat wat strikt van eigen bodem is niet, noch in het verleden, noch in het heden. Zo ziet men een exemplaar van de eerste druk van de Kroniek van Zeeland van Ja cob Eindius (1634) liggen. Men betuurt de frontispiceplaat van het typisch Zeeuwse en te weinig bekende dicht werk Strande van Philibert van Bors sele (inkijken en bladeren verboden) en kijkt met een warm gevoel naar en kele groot gereproduceerde bladen uit Valerius Gedenckclanck. Vanzelfsprekend igaat de aandacht echter vooral uit naar het meer nabije verleden en het heden. Wat de eerst ge noemde tjjd betreft daarmee begint de tentoonstelling zelf, althans ter linker verzuimd op een paneel enkele speci mina van de monotypekunst te laten zien, waarin dichter als beeldend kun stenaar uitmunt. Behalve met een en kele publikatie is hij ook in effigie aanwezig. Tot vijfmaal toe ziet men zijn gezicht van gemoedelijk Vlaams dorpspastoor op verschillende wijze, maar altijd, innemend glimlachend. Na tuurlijk ontbreken ook Ritter, Jan Cam- pert en Viruly als geboortige Zeeuwen, wier werk ook inderdaad, althans ge deeltelijk, Zeeland tot voedingsbodem en inspiratiebron had, niet op het appèl. De jonge generatie wordt in boek en foto vertegenwoordigd door Hamelink, Verhagen, Brakman er Warren, waar bij het van de laatste sympathiek op valt, dat hij blijkbaar alleen zijn werk en zijn handschrift en geen portret van hem zelf wil laten spreken. De in gra fologie geïnteresseerde bezoeker zal het betreuren, dat juist bij de jongeren meestal het handschrift, vergeleken bij de presentatie der ouderen, vrij schaars aanwezig is. Hun handschrift spreekt meestal veel wezenlijker zaken -uit dan een foto, en waar beide als vergelijkingsmateriaal aanwezig zijn, zoals bij Viruly eir Cam- pert, is de toestand natuurlijk helemaal ideaal. Bij de jonge generatie in het alge meen teveel foto's en dan meestal nog foto's, die de beschouwer ten gevolge van de goed verzorgde publicity dei- afgebeelden meestal uit kranten en tijd schriften al lang kent, bij de oudere ge neratie te weinig fotomateriaal. Dat geldt inzonderheid voor de afdeling van auteurs met kinderboeken. Iedereen kent nu langzamerhand wel het gezicht van Annie Schmidt, maar hoe interessant was het geweest vooral voor de bezoekers, die nog jeugdherin neringen aan hun werk hebben, eens de beeltenis te zien van mannen als P. Louwerse en Stamperius. Wie zou er de geschilderde beeltenis van ene P. de la Rue (1695 - 1770) „schrijver en gelet terde" hier wel aanwezig, niet onmid dellijk voor willen ruilen? Maar welke kritiek men ook nog zou kunnen leveren, in elk geval is deze expositie qua presentatie en materiaal keuze in het algemeen goede propagan da voor schrijvers en boeken van en over het eigen gewest, en daarom gaat het hier vooral. WILLEM ENZINCK (Van onze correspondent) LEWEDORP. De enige straat, die de buurtschap „Graszode" tussen 's Heer Arendskerke en Lewedorp kent, is een ware doorn in het oog voor de bewoners. Deze doodlopende weg, die uitmondt op de Oude Zandweg naar Heinkenszand, is maar 2.75 meter breed. Aan weerskanten wordt deze toch al te smalle straat prak tisch direct begrensd door de afgepaalde tuintjes van de buurtbewoners, zodat er dikwijls weinig op geen ruimte tot pas seren overblijft. Dat is nog niet alles. Het wegdek ver keert, vooral bij regenachtig weer, in een wantoestand. Reeds eerder heeft het voormalige polderbestuur een teerlaagje op het onverharde wegdek laten aan brengen, maar dit is inmiddels stukge reden. Omdat De Brede Watering van Zuid-Beveland blijkbaar geen aandacht meer heeft voor het slechte wegdek van deze kleine buurtgemeenschap, hebben de bewoners zelf de hand aan de ploeg geslagen en een stoot iri de goede rich ting gegeven. Op initiatief van de heer Traas, één de bewoners van de „Gras zode" is men overeengekomen een stuk je van de tuingronden af te staan voor de verbreding van de weg. Maar dan moet ook het waterschap over de brug komen en het wegdek opnieuw verhar den. De gezamenlijke bewoners hebben daartoe een verzoekschrift bij het Wa terschap ingediend. Het bestuur van de Brede Watering heeft daarop geantwoord dat de zaak in handen is gegeven aan een onderzoekcommissie. De bewoners van de „.Graszode" wach ten nu maar weer af. Morgen, zaterdag 17 april; Hansweert 3.53 en 16.15 uur; Terneuzen 3.15 en 15.37 uur; Vlissingen 2.43 en 15.04 uur; We meldinge 4.45 en 17.11 uur. VLISSINGEN Jeugdherberg De Scheldestroom 18 uur Aanvang paascursus volksdansen Luxor 20 uur Vliegende duivels, 14 Alhambra 20 uur In opdracht van de OOM, 14 j. WESTDORPE Troutzaerte Expositie Jaap van de Pol j en keramiek van Hans de Jong GOES Grand 20 uur De man van Rio, 14 j. MIDDELBURG City 20 uur Wie past er op de winkel, alle leeft. Electro 19.30 uur Het recht van de re volver, 14 j. COLIJNSPLAAT Dorpshuis 10-12 en 13-17 uur Tentoon stelling Bouw Oosterscheldelbrug ANTWERPEN KVO 17.30 uur Parsifal AXEL Het Centrum 20 uur Het loon van de angst, 14 j. HULST Batavieren 15 uur Schieting Bioscoopgebouw 20 uur De tijger van Malakka, 18 j. KAPELLEBRUG C. de Kind Schieting HENGSTDIJK P. v. Dijk 15 uur Schieting IJZENDIJKE Marktplein 1' uur Paaseierenwedstnj» voor de jeugd Hofzlcht 20 uur De val van Rome, 1' J- VLISSINGEN N.V. Kon. Mij. De Schelde 11.30 uur Tewaterlating „Van Dijck" Luxor 19 en 21 uur Vliegende dun*™ 14 iaar Alhambra 19 en 21 uur In opdracM de OOM, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 urn- Drie dolle tantes, a.l- TERNEUZEN Luxor 20 uur Dat ogenblik van Uet0 1 18 jaar SAS VAN GENT Olympia 20 uur Een verrukkelijk® idiote, 14 j. WESTDOKPE p Troutzaerte Expositie Jaap van de r en keramiek van Hans de Jong MIDDELBURG „an Electro 19 en 21.15 uur Het recht van de revolver, 14 j. GOES Grand 19 en 21 uur De man van 14 jaar COLIJNSPLAAT Dorpshuis 10-12 en 13-17 uur Tentoon stelling Bouw Oosterscheldebrug ANTWERPEN KVO 20 uur De Wildstroper (Van onze parlement ail DEN HAAG - Voor uit Het kabinet-Marijml in de „zware-jongens" premier Cals zijn heeft gistermiddag h afscheid geslagen, lende departementen voor de vertrekkende druk handen schudde Mr. V. G. M. M/ ...lid KVP-frae Op het ministerie varl Zaken op Plein 1813 boel taris-generaal, jhr. mr. 1 tot Pannerden, aan mr. aanwezigheid van premil mens de ambtenaren vam tement een fraaie ets vl eeuwse meester aan. Zoals bekend neemt nl binnenkort plaats in de 1 de K.V.P.-fractie der Tm mer. Voorlopig zijn er vl rijnen vooral huisvestinl aan de orde. Nadat zijiB mers binnenkort het Cl hebben verlaten kan ml niet onmiddellijk weer zl woning in Den Haagl Eerst moeten zijn (9 huurders elders een ondel ben gevonden en moet al ning een en ander wordem MEVR. SCHOUW docente klassieke Mevrouw dra. Schouwe™ son, die het ministerie schappelijk Werk verlaag een bord van Deiftsbiauv® een identiek exemplaar J beeltenis op het minister® plaats zal krijgen. Mevr<% wenaar-Franssen zal vm weer klassieke letteren M ren. .Zij blijft daarnaast lijk in de V.V.D. een actie® len. Haar huis in Bilthcj minister Schouwenaar-Frsa tijdens haar ministerschap! Er zijn voor haar dus get tingsproblemen. Mr. SCHOLTl ...vakantie houv Op het ministerie van J het .Plein ontving mr. Scl dens een informele afschi komst een boekwerk over jj Scholten heeft nog geen dte- lijnde toekomstplannen, bel dat hij eerst een poosje vaj| gaan houden. PROF. ANDRIES ...nog geen plan De scheldende minister mische Zaken, prof. dr. heeft ztfn afscheid nog Weliswaar drukte hy gistet ministerie aï verschillend maar volgende week woeni hem nog een officieel ai een recéptie in kasteel C naar, die hem door zyn na: werkers op het ministe aangeboden. Zyn toekomst Andriessen nog niet duid ogen.f 1

de Stem | 1965 | | pagina 2