Toeristenstroom uit zuiden groeit PAASINVASIE IS BEGONNEN B8BM Amsterdam al vol Hoofdlegerpredikant legt functie neer Tweetal ontduikt accijnzen voor halve ton KLEUREN VERNIEUWEN Aardgaswarmte in helft der woningen Stiefbeen en Zoon terug op televisie Huisvrouw maakte mas Britten KERNWAPEN-VRAAGSTUK Problemen spitsen zich toe SIGARETTEN EN STERKE DRANK Takelwagens dag en nacht beschikbaar VERNIEUW MET KUUR TEGEN 1975 Vietcong-agent terechtgesteld Beter weer Nieuwe Sovjet ambassadeur in Peking Dr. J. Tans nieuwe voorzitter P. v. d. A. SYNODE 105a JAARGANG No. 24870 i'oor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L. Leijendekker. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. V R IJ D A G 16 APRIL »»65 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bij „De Schelde" in Vlissingen is het 14.800 ton metende vrachtschip „Guangming" (Zonneschijn) gebouwd voor rekening van de China National Machinery Import-export Corpora tion. Het schip, waarschijnlijk het eer ste dat door communistisch China in West-Europa werd besteld, zal 22 en 23 april a.s. proefvaten. DEN HAAG (A.N.P.) Rond 1975 zal in ongeveer de helft der woningen aardgas voor ruimteverwarming wor den gebruikt. Deze verwachting van de subcommissie coördinatie aardgas/ande re energiedragers, is neergelegd in een rapport dat de gas-adviescommissie aan de minister van Economische Zaken heeft doen toekomen. In het rapport wordt de verwachting uitgesproken dat ook na 1975 nog een belangrijke markt voor kolen en olie (40 pet.) in de woningsector zal over blijven. DA NANG (Reuter) In Da Nang is gisteren de Vietcong-agent Le Daoe terechtgesteld. Hij werd onlangs aan gehouden toen hij in een draagbaar ra diotoestel explosieven vervoerde. Hij bekende lid van de communistische Vietcong te zijn en opdracht te hebben gekregen een door Amerikanen be woond hotel in Da Nang op te blazen. De executie werd door een vuurpelo ton Zuidvietnamese militairen uitge voerd in het stadion van Da Nang, dat op dat moment voor publiek was geslo ten. De Vietcong-agent werd voorts schul dig bevonden aan het plaatsen van een bom in een marinevaartuig, aan het hij sen van een Vietcong-vlag op een plein in Da Nang, aan het ophitsen van de bevolking tegen de regering en aan het leveren van munitie aan terroristen, OVEREENSTEMMING is bereikt over een verbetering van de landbouw-c.a.o. Dit houdt in: verlaging van de arbeids tijd en een verhoging van de lonen van globaal 5 procent. IN RUSSISCH Georgia, de rijkste mijn- bouwstaat van de Sovjet-Unie, zijn uit zonderlijk rijke voorraden mangaan aangetroffen, zo heeft het persbureau Tass meegedeeld. TEGEN 13 MANNEN, die ervan wor den beschuldigd betrokken te zijn bij de aanslag op premier Hassan Ali Mansoer van Perzië, zal de doodstraf worden geëist. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Mogelijk plaatselijk regen, maar over het algemeen opklaringen. Matige tot vry krachtige noord westelijke wir.d. Dezelfde tempe raturen als gisteren. Vandaag: zon onder 19.39 uur. Maan onder 6.16 uur. Morgen: zon op 5.39 uur. Maan op 21.38 uur. (Van onze redactie buitenland) SOFIA Zonder wapengeweld, zon der troepenverplaatsingen en zonder machtsvertoon hebben aan Moskou ge trouwe elementen in Bulgarije een staatsgreep verijdeld, die vorige week al heeft plaatsgevonden, maar waarover de Bulgaarse regering als het graf ge zwegen heeft, tot het nieuws gisteren bij toeval uitlekte. Bij het komplot was een klein aantal hooggeplaatste militaire en burgerlijke autoriteiten betrokken, die als pro-Chi nees bekend stonden. Een van hen, de 48-jarige Todorov-Goroenia, lid van het centrale comité van de Bulgaarse com munistische partij, pleegde zelfmoord toen de coup als mislukt beschouwd moest worden. Het aantreffen van zijn stoffelijk overschot leidde tot ontdek king van de staatsgreep. Een geestver want van hem, de commandant van het militaire district Sofia, Tswentko Anev. verdween dezelfde dag van zijn hoofd kwartier. Hij werd later in een schuil plaats gevonden, waar hij werd gegre pen en opgesloten. (Van onze verslaggevers en correspondenten) BREDA/SLUIS/AMSTERDAM. De grote paasinvasie is gisteren flink op gang gekomen. Mede door het sombere weer richtte de spits van de toeristenmassa's zich naar de randstad. Amsterdam telde gisteravond al ruim honderddui zend „inwoners" extra. De Belgen zijn nog niet en masse gekomen. Zij wachten kennelijk op beter weer. Daarbij komt dat de zuidelijke bezoekers meestal pas op Goede Vrijdag beginnen te arriveren. Alleen de badplaats Cadzand meldde gisteren minder bezoek dan op de Witte Donderdag van ver leden jaar. Cadzand is geliefd bij de Belgen en dus kan men aannemen dat het slechte weer van gisteren de oorzaak is van een te leeg Cad zand. Voor het eerst, zo verwacht men bij Wernhout, Putte en Nispen, zullen ook grote aantallen Duitsers via de zuide lijke grens het land binnenkomen. Dit als gevolg van de ideale verbinding Aken-Antwerpen sinds de Boudewyn- autoweg gereed is. Bij de meeste grensposten nam het verkeer gisteren tegen de avond duide lijk toe, maar de douaneposten konden het allemaal nog best verwerken. Op de meeste posten beschouwde men de toe ristenstroompjes van gisteren als de voorboden van het „grote geweld dat vandaag en morgen zal losbarsten". De Duitsers trokken gisteravond rond ze ven uur de oostelijke grenzen over. De meesten reden meteen door naar het westen van het land, waar echter tevo ren al vrijwel alle bedden zijn bespro- Al lang was bekend dat de Bulgaarse communistische partij verdeeld was in een pro-Russische, een pro-Chinese en pro-Titogroep. Vooral deze laatste moet een machtige positie innemen in het Bulgaarse staatsbestel. De splitsing is ontstaan op het moment dat het ideo logische conflict met Peking duidelijk aan het licht trad. De Bulgaarse rege ring heeft zich steeds ondubbelzinnig achter Kroestjevs politiek van „vreed zame coëxistentie" geschaard. Ook Kroest je vs plan tot het beleggen van een bijeenkomst van 26 communis tische partijen ter bespreking van het conflict met rood-China vond direct de instemming van de Bulgaarse regering. Sofia gonst intussen van de geruch ten, mede doordat het Bulgaarse be wind geen woord loslaat over het ge beurde. Ook over het aantal arrestan ten wordt druk gespeculeerd. Hierover zijn echter evenmin mededelingen ver strekt. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Van goed geïnfor meerde zijde vernemen wy dat de ac teurs Rien van Nunen en Piet Römer binnen afzienbare tijd hun oude Stief- beenplunje weer uit de garderobekast kunnen halen. Binnenskamers is bekend geworden dat het fameuze Britse schrijversduo Ray Galton en Allan Simpson momen teel bezig is een nieuwe reeks afleve ringen te maken voor de ook in Enge land bij de kijkers zo populaire tele visieserie „Steptoe and Son". De NCRV- televisie zou Jaap van der Merwe weer bereid hebben gevonden om een Ne derlandse bewerking van de Engelse scripts te maken. In het najaar start vermoedelijk de nieuwe serie. MOSKOU (U.P.I.) De Russische regering heeft Sergei Lapin, plaatsver vangend minister van buitenlandse za ken, tot ambassadeur in rood-China be noemd. Lapin is de opvolger van Stepan Tsje- vonenko, die is benoemd tot ambassa deur in Tsjecho-Slowakije. In tegen stelling tot zijn voorganger is Lapin geen lid van het centrale comité van de Russische communistische partij en zal hij met de Chinezen geen partijbetrek kingen op hoog niveau kunnen onder houden. Het terugroepen van Zimyanin naar Moskou wordt opgevat als een maatre gel ter versterking van het ministerie van buitenlandse zaken na het vertrek van Valerian Zorin wegens zijn benoe ming als ambassadeur in Frankrijk. (Van onze correspondent) DEN HAAG De onverenig baarheid van chemische stoffen kan in het gewone dagelijkse leven tot hoogst onaangename en zelfs levensgevaarlijke situaties leiden. Zo maakte, geheel per ongeluk, een huisvrouw enige tijd geleden gifgas. Dit had plaats toen na het ontsmetten van een toilet met bleekwater, de vrouw een van de bekende, dikwijls sterk zuur rea gerende reinigingsmiddelen toe voegde, zonder dat het bleekwater eerst was doorgespoeld. Het gevolg was een sterke chloorontwikkeling, waardoor zelfs een van de huigenoten van de vrouw wegens een aandoening van de longen door dit gifgas in een ziekenhuis moest worden opgeno men. Dit staat te lezen in het jaar verslag van de Haagse keurings dienst van waren. De dienst merkt voorts op dat geneesmiddelen in sporadische ge vallen op ongewenste wijze met bestanddelen uit de voeding kun nen reageren. Als voorbeeld noemt de dienst de ernstige complicaties die zich hebben voorgedaan bij het gebruik van kaas, terwyl te vens een behandeling met tran quilizers plaatshad. AMSTERDAM (A.N.P.) Het be stuur van de Partij van de Arbeid heeft gisteren besloten ter voorziening in de vacature die is ontstaan nu de partij voorzitter, de heer J. G. Suurhoff, als minister is toegetreden tot het nieuwe kabinet, als kandidaat voor het voor zitterschap voor te dragen dr. J. G. H Tans. De heer Tans is nu eerste vice- voorzitter van de partij. ken. Er is, verspreid over tal van V.V.V.-contactadressen, nog wel enige plaats, maar vermoedelijk lang niet ge noeg om alles op te vangen. Is Breda al jaren gewend aan grote aantallen Franse toeristen, in de Keu kenhof viel hun aantal, in verhouding met dat der Duitsers, gisteren al op. Ook veel Britten zijn gisteren, meren deels via Hoek van Holland, Schiphol en Zestienhoven, ons land binnengeko men. Het Britse aandeel in onze paas- toerisme-omzet groeit jaarlijks. Tientallen toerbussen snorden gister avond al over de oost-westwegen, tus sen al het andere verkeer uit Duitsland. Stagnaties deden zich echter nergens voor. Deskundigen verwachten zoals ook wij al hebben gemeld dat dit jaar alle paasrecords zullen worden gebro ken, tenminste als het weer goed is, want het grootste deel van de toeris ten, die op beide paasdagen de wegen berijden, zijn Duitse, Belgische en... Nederlandse dagjesmensen. Als het er zondag en maandag al leen maar om te doen is om de bol lenvelden en de Keukenhof te zien, kunnen we de Brabanders en de Zeeuwen alleen maar adviseren daar een week mee te wachten. De bollenvelden bloeien dan wel en op de wegen zal het rustiger zyn. Bij mooi weer zal het wegennet in het westen mogelijk verstopt raken. De politie-instantie, de A.N.W.B. en de We genwacht hebben alle denkbare voor zorgsmaatregelen genomen. Hen rest slechts» de hoop dat de weggebruiker welke taal hij ook spreekt mee zal werken door beleefd en als het nodig is geduldig mee te draaien in de gigan tische verkeerscarrousel. De N.C.R.V.-televisie besteedde gisteren het grootste deel van haar avondprogramma aan het verkeer en wat eraan vastzit. Men zag geen facet over het hoofd, behalve het belangrijkste; dat de wegen speciaal in Brabant op topdagen niet meer berekend zijn op het massavervoer. Jammer voor de overigens zo ver dienstelijke documentaire. Het Amsterdamse nachtleven draaide vannacht op volle toeren. Alle toeris ten, die op zon en vroeg opstaan had den gerekend, maar Nederland aantrof fen gehuld in een druilerige motregen, raakten wat het weer betreft hun op timistische kijk op de gouden morgen stond kwijt en doken met overgave in de pret van Amsterdam-bij-avond. Hoe in de hoofdstad de zaken er voor staan wordt geïllustreerd door het feit dat de V.V.V.-functionarissen de toe risten gisteravond al moesten verwijzen naar bedden die inDen Helder staan. En dan te bedenken dat er nog maar een goede 100.000 van de ver wachte 170.000 Mokumgangers waren aangekomen. Toen een toerist aan het V.V.V.-loket boos opmerkte dat hij Den Helder wel wat ver vond, merkte de employé droog op dat er waarschijnlijk in Londen ook nog wel plaats zou zijn ...maar'ze hebben mij allen verlaten.. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gedesillusioneerd door de tegenstrijdige opvattingen bin nen het centraal interkerkelijk overleg- militair over de geestelijke verzorging in de krijgsmacht, heeft hoofdlegerpre dikant ds. B. A. Bos gisteren als zoda nig ontslag genomen. Hij heeft minister De J.ong van Defensie meegedeeld dat hij zijn functie ter beschikking stelt, omdat hij de verantwoordelijkheid niet langer kan dragen van de ontwikkeling, die de protestants-christelijke verzor ging voor de landmacht ingeslagen is. Met het ontslag van hoofdlegerpredi kant B. A. Bos, die reeds jaren deze functie vervult, zijn de moeilijkheden rond het instituut van de geestelijke verzorging voor protestantse militairen nog lang niet uit de wereld. Het con flict over het al of niet verbieden van kernwapens en de daarop aansluitende houding, die de legerpredikanten hier bij volgens vele dominees en legerpredi kanten moeten aannemen, blijft voort duren. Het is anderhalf jaar geleden ont staan, toen de generale synode van de hervormde kerk kwam met een rapport, (Van een nnzer vprslniepcroirovcl (Van een onzer verslaggevers) DENEKAMP De douane van de grenspost Rammelbeek is, naar pas gis teren bleek, dinsdag op het spoor ge komen van een geraffineerde vorm van accijnsontduiking, waarmee vermoede lijk een bedrag van 50.000 gulden ge moeid Is. De douaniers controleerden een vrachtwagen, waarin, volgens de papieren, 1.010.000 Amerikaanse-sigaret, ten en 50 flessen whisky, jenever en andere alcoholhoudende dranken opge_ slagen moesten liggen. Ze vonden cch- tei* slechts enkele zakken zand. Chauffeur Van D. was verbijsterd. Hij had helemaal niet gerekend op deze controle, die doorgaans voor vrachtver voer niet plaatsvindt. Zijn papieren wa ren in orde, zijn „lading" had het juiste gewicht en de zegels waren ongeschon. den. Hij zit nu in een cel in Almelo te mijmeren over het noodlot, dat nu juist hem moest treffen. Vele uren voordien had Van. D. in een douane-entrepot in Rotterdam, in opdracht van zijn firma, shipshandler E. R. Acosta, de sigaretten en dranken ingeladen. Deze waren volgens de pa- pieren bestemd voor export naar de vrijhaven Bremen en waren dus van belastingen gevrijwaard. De wagen werd verzegeld, de documenten in orde bevonden en het transport kon begin nen. Argwanende Rotterdamse douaniers waarschuwden echter hun collega's van de grenspost Rammelbeek, waar de niets vermoedende Van D. tot stoppen ge sommeerd werd. Argeloos overhandigde de chauffeur zijn documenten aan de beambten, die het kennelijk toch niet voldoende vonden, dat de zegels onge schonden waren. Tot grote ontsteltenis van Van D. openden zij de wagen en ontdekten ze, dat de hele lading ver dwenen was en in plaats daarvan enke le zakken zand van het op de formulie ren aangegeven gewicht ingeladen wa ren. Waar de sigaretten en de flessen drank gebleven zijn is vooralsnog een raadsel. Zeer waarschijnlijk zijn ze al in Nederland verkocht, met welke trans actie enorme winsten te maken zijn, als men weet, dat de belastingdruk onge veer 70 procent bedraagt. De politie vermoedt, dat Van D. in Bremen een handlanger heeft zitten, die bij de firma Acosta in Rotterdam si garetten en drank bestelt, die dan prompt door Van D. vervoerd worden. Omdat de doorgang bij de grenspost Rammelbeek vrijwel zonder controle van de lading verzekerd is kon Van D zonder veel risico's te lopen zijn lading zonder het zegel te verbreken in Neder land achterlaten. De firma Acosta behoeft bij deze frau dezaak helemaal niet betrokken te zijn. De mogelijkheid is namelijk groot, dat Van D. zijn firma normaal de bij deze accijnsvrije partijen behorende facturen betaalde, waarmee voor Acosta de zaak uiteraard afgedaan is. Ook is het zeer goed mogelijk dat de firma 'n aanzien lijke financiële strop door deze affaire gaat lijden. Want hoewel in eerste in stantie de belasting niet behoeft te wor den betaald, dient de fa. wel voor 'n borgstelling zorg te dragen. Deze vervalt wanneer men van douanezijde niets on reglementairs aan de transactie heeft kunnen ontdekken. De in verzekerde be waring gestelde chauffeur is reeds 7 jaar bij de firma Acosta in dienst, in welke tijd zich nimmer moeilijkheden hebben voorgedaan. Dit wil echter niet zeggen, dat het de eerste maal is, dat Van D. zijn zaken op een dergelijke wijze afdoet. Zelfs vermoedt men van douanezijde, dat deze „loze" en toch zeer winstgevende transporten reeds meerdere malen hebben plaatsgevonden Of van een en ander nog iets te achter halen valt, is gezien het door de ver warrende verklaringen van Van D nog weinig vorderende recherche-onderzoek niets te zeggen. waarin nadrukkelijk een verbod van het gebruik van kernwapens bepleit werd, met alle consequenties van dien voor protestantse militairen en hun geestelijke verzorgers. Nadien verklaar den vele legerpredikanten het niet met deze zienswijze eens te zijn, o.m. ook de gereformeerde hoofdlegerpredikant en zijn collega's van marine en lucht macht. Het hoofd opleiding legerpredi kanten, de hervormde ds. H. J. Die- kerhof, stelde zich volledig achter het rapport, wat hem in conflict bracht met ds. Bos. Ds. Diekerhof werd uit zijn functie ontheven, maar bleef legerpre- dikant en kon aldus blijven pleiten, ook binnen de krijgsmacht, voor een verbod van kernwapens. Het later wat genuanceerder ant woord op het eerste rapport, eveneens van de generale synode van de her vormde kerk, had geen invloed op de tegenstellingen. Ook niet het rapport, dat drie zogenaamde wijze mannen op stelden voor het centraal interkerkelijk overleg-militair. Dit rapport veroordeel de de houding van de hoofdlegerpredi kant, maar ook ds. Diekerhof kreeg hierin kritiek te verduren. Hij zou vol gens deze wijze mannen als hoofd van de opleiding legerpredikanten moeten verdwijnen. Hiertegen verzetten zich opnieuw vele hervormden. Ds. Bos had intussen nog meer ver wijdering veroorzaakt toen hij in een brief aan zijn predikanten liet weten dat humanistische verzorgers in de krijgsmacht niet op eenzelfde niveau gesteld kunnen worden met legerpredi kanten en aalmoezeniers. Minister De Jong desavoureerde de hoofdlegerpre dikant daarna zelfs door in een officieel antwoord aan de Tweede Kamer te stel len, dat ds. Bos met deze brief te ver gegaan was. DEN HAAG (A.N.P.) Met ingang van morgen 16 april zullen 137 Bovag takel- en bergingsbedrijven in geheel Nederland 24 uur per etmaal paraat zijn. Met 45 bedrijven is de Bovag nog in onderhandeling over deelnam'e aan deze dienst. Met name bestrijkt deze takeldienst de routes Elten - Den Haag- Rotterdam, Wuestwezel - Rotterdam - Amsterdam, Glanerbrug - Deventer - Amsterdam, Den Bosch - Utrecht en Utrecht - Amsterdam. Zowel de ANWB- wegenwacht als de rijkspolitie zijn door de Bovag hiervan op de hoogte gesteld. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 1