Samenwerking in de wereld begon een eeuw terug ta WASCANA cMméuUee GING NIEUW, ALMDUDLER...HEERLIJK! onaal niveau VN. twintig jaar Lancering van raket mislukt Hulp Kleine dingen en raad Praktisch doel AANVALLERS VAN REEB BESCHULDIGD arsene lupin gentleman- inbreker Up-to-date vrijetijdskleding: filialen in Nederland de naam... Wascana de uitvinding... melange-dekblad de sensatie... de prijs Oostenrijkse Alpendrank nu ook in Nederland jersey colbert, iet of zonder revers v.a. 59.50 passende pantalon, slank model, met ceintuur v.a. 39.50 (Van een onzer medewerkers) Het jaar 1865 was niet zo slecht: het was vrede in Europa. Napoleon III en Bismarck ontmoeten elkaar in Biarritz en zijn nog geen vijan den. Pruisen en Oostenrijkers zijn nog niet ten strijde getrokken. In Amerika overwinnen de Noorde lijken in de burgeroorlog. Lincoln wordt vermoord, maar de slavernij van de negers eindigt definitief. De wereld stapt een nieuw tijdperk binnen, maar beseft het nog niet helemaal. Japan is op weg een grote mogendheid te worden. Cultureel bezien is 1865 bepaald een wonderland". Wilhelm Bosch schrijft zijn meesterwerk „Oorlog en vrede". Wag ners „Tristan en Isolde" wordt voor de eerste maal uitgevoerd. Lewis Carroll vruchtbaar jaar. Tolstoi schrijft zijn voltooit zijn wereldberoemde Alice in bekende verhaal over de twee deugnie ten „Max und Moritz". Er gebeurt nog meer in dat jaar 1865. William Booth, geschokt door de nood van de Engelse arbeidersklasse, richt het Leger des Heils op. In Parijs komen voor de eerste maal de nationale tele graafdiensten van een reeks landen bij een. Zij richten er de eerste internatio nale telegraafunie op. De bijeenkomst viel niet op tussen al het nieuws van 1865, maar zij was er niet minder belangrijk om. Voor de eerste maal dwong de ont wikkeling van-de moderne techniek en de moderne samenleving de mens tot het maken van deugdelijke internationale afspraken. Niet uit idealisme maar uit praktische noodzaak. De delegaties, die honderd jaar gele den te Parijs bijeenkwamen, zullen niet De Verenigde Naties vieren dit jaar hun twintigste verjaardag. In de afgelopen twee decennia is er ontzaglijk veel tot stand gekomen op het gebied van de internationale samenwerking. Toch was men al veel eerder tot de slotsom gekomen dat het drin gend nodig was dat de landen op velerlei terrein de handen ineen sloegen. Precies honderd jaar ge leden werd de eerste internationale organisatie opgericht. In bijgaand artikel wordt een beeld geschetst van wat sindsdien op het terrein van de wereldwijde samen werking is bereikt. (Advertentie) Voor Uw tanden: beseft hebben dat zij toen de eerste steen legden voor het indrukwekkende gebouw waarin nu allerlei vormen van internationale samenwerking zijn on dergebracht. Na de telegraafunie wer den vrij snel meer soortgelijke organi saties gesticht: de Wereldpostunie (1874) en de Internationale Meteorologische Or ganisatie (1878). Beide organisaties had den de duidelijke bedoeling om de com municatie tussen de naties te bevorde ren. Voor beter postverkeer was gelijk trekking van de tarieven noodzakelijk. Voor beter scheepvaartverkeer kon men niet zonder uitwisseling van weerkundi ge gegevens. Zelfs volgens de toenmalige maatsta ven werd de wereld snel kleiner. Samen werking tussen de landen kon niet uit blijven. Men moest een internationaal appa raat opbouwen dat gelijke tred hield met de ontwikkeling van de moderne communicatiemiddelen. Het pure natio nalisme vierde in het laatste kwart van de vorige eeuw hoogty, maar praktische mensen begrepen toen reeds dat men moest samenwerken over de grenzen heen om van de wereld geen chaos te maken. de tandpasta. die de tandarts voorschrijft B!end-a-med yoorkomt bloedend' tandvlees. En voor Uw kinderen: Blendi, de tandpasta, die zo lekker smaakt! f 0.70 geneest f 1.95' Voor Uw gezicht: CREME MOUSON met dieptewerking zorgt ervoor, dat Uw huid jong en fris blijft. f 1.95 Voor Uw lichaamshygiëne: JVIOUSON badzeep Heerlijk fris en intensief reinigend. f 1.65 Bloemenzeep v.a. f0. 85 (ook in geschenkverpakking) En tegen vlekken: de beproefde vlekkenpasta en - spray. Vanaf f0.95 11 de glans! ing: DUEL, vloerreinigingS" dijk! In één vlotte handeling het niet, beter kan het niet! loderne, vlotte DUEL-beurt zende vloeren. met oon >be- op- loer a sunlight^arantih u.i als dit produkt niet ten volle aan 1 uw verwachtingen voldoet. betaalt sunlight u uw geld terug cape KENNEDY (Reuter) De lan cering van een raket vanaf de basis Cape Kennedy met een nieuw geleide-systeem luk? ruimtevoertuigen is woensdag mis- Naar de Amerikaanse luchtmacht mee deelde, moest de raket 73 seconder na de lancering wegens een defect in de twee rn p vorcïen vernietigd. Het was de eerste n vier lanceringen die di jaar voor de beproeving van het systeem zullen worden gehouden Ah de verdere proeven slagen zal men in staat zijn een projectie] naar het doel te ma noeuvreren, waarbij onderschepping kan morden voorkomen. Het jaar 1919 bracht de volgende steen in het gebouw van de internationale sa menwerking. Te Genève werd de Inter nationale Arbeidsorganisatie opgericht. De nationale arbeidsbewegingen dwon gen de verschillende staten tot verbete ring van de materiële positie van de werknemers. Het behoorde tot de taak van de IAO enerzijds deze ontwikkeling te bevorderen, anderzijds te zorgen dat deze zich in de verschillende staten in gelijk tempo voltrok, om te voorkomen dat een land dat zou achterblijven in een gunstiger concurrentiepositie zou komen te verkeren. De afloop van de tweede wereldoor log en de oprichting van de VerenigSe Naties hebben een geweldige stimulans gegeven voor de uitbouw van de inter nationale samenwerking. Op het gebied van de internationale communicatie kwam de laatste nog ontbrekende orga nisatie tot stand: de scheepvaartorgani satie IMCO (in 1948) nadat in 1944 de luchtvaartorganisatie (ICAO) was opge richt. Maar ook ging men een geheel nieuw terrein betreden: dat van de internatio nale culturele samenwerking en de uit wisseling van wetenschappelijke gege vens. De Unesco, de wetenschappelijke en opvoedkundige organisatie van de Verenigde Naties, werd in 1945 opge richt. De Internationale Atoom Organi- sa (IAEA) werd in 1956 opgericht. De gezondheid van de mens werd een on- deiwerp voor internationale samenwer king: in 1946 werd de Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO) opgericht. Maar wie kan er gezond zijn als hij niet genoeg te eten heeft? Het antwoord op deze vraag heeft tientallen politici, economen, technici en andere specialis ten gebracht tot de oprichting van die grote raeks van internationale organi saties die nu zeer sterk het uiterlijk en de inrichting van het gebouw der inter nationale samenwerking bepalen In 1945 werd de FAO opgericht,, de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties. De oprichters van de FAO hielden zeer duidelijk voor ogen dat verhoging van de levensstandaard in de wereld slechts bereikt kan worden door verbetering van de landbouwmetho den en verbetering van de voedselge woonten. Juist op deze twee doeleinden richt de FAO zich dan ook. ren. Arme landen moeten soms geld le nen voor projecten die zich zelf niet direct betalen maar pas na een hele of halve generatie. Wie een fabriek bouwt, kan zijn leningen aflossen met de winst op zijn produktie. Maar hoe moet men de schulden voor de aanleg van een weg, een kanaal, een school afbetalen? Dat kan pas gebeuren als de economie zich zo ver heeft ontwikkeld dat de over heidskas door belastingheffing de schuld kan aflossen. En in arme landen vergt dat tientallen jaren. In de rijke landen vergeet men wel eens dat de opbouw van de moderne economie anderhalve eeuw heeft geduurd. De arme landen hebben niet zo veel tijd. Hun bevolkingen groeien snel, nu de meeste dodelijke ziekten zijn bedwongen. Voor deze groeiende bevol king is werk nodig, huisvesting, onder wijs. Het is een vicieuze cirkel die alleen met de steun van de bevoorrechte naties kan worden doorbroken. Laten wij daar bij niet vergeten met hoeveel ellende de opbouw van ons produktieapparaat ge paard is gegaan. En dat gebeurde in een tijd waarin de rijke landen heel wat winsten haalden uit de koloniën, de ont wikkelingslanden van nu. Als wij willen voorkomen dat dezelfde ellende, dezelfde verpaupering die wij uit de geschiedenisboekjes over de rige eeuw kennen, zich op veel groter schaal en dus in veel ernstiger vorm herhaalt, dan moeten wij de jonge lan den de helpende hand bieden. Voor al deze na de tweede wereldoor log noodzakelijk geworden vormen van hulpverlening is een aantal internatio nale organisaties opgezet. De ene voor ziet in het verschaffen van kredieten op makkelijke voorwaarden, de andere houdt zich bezig met het overdragen van kennis, theologische en praktische. Weer een andere houdt zich bezig met de ontwikkeling van de handelsrelaties zodat door afschaffing van handelsbe perkingen de arme landen hun produk tie kunnen exporteren naar de rijke landen. Het Speciale Fondsvan de Verenigde Naties, de Internationale Ont wikkelingsassociatie, de Internationale Financieringscorporatie, de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Han del en de eind 1964 opgerichte Raad voor Handel en Ontwikkeling houden zich alle in een of andere vrm met dit soort van hulpverlening bezig. Ër wordt vaak geschimpt op deze cim van internationale samenwerking. In het rijke deel van de wereld ziet men de noodzaak niet direct in. Men haalt uit de kranten de ai gumenten om er te gen te zijn: corruptie, revoluties, dicta tuur. Er blijft te veel aan de strijkstok han gen, het geld verdwijnt in een bodem loze put. Het is een trieste waarheid dat vooral het slechte nieuws dg voor pagina's van de kranten bereikt. Het goede wordt veelal verzwegen. Daarom leest men te weinig over de ziekten die In 1944 werden het Internationale Mo netaire Fonds en de Wereldbank opge richt. Wie een achterlijke economie wil verbeteren, heeft geld nodig. Maar be halve geld ook goede raad. De Wereld bank verschaft beide. Het Internationale Monetaire Fonds verschaft korte kre dieten bij acute moeilijkheden in de be talingsbalans van een land. Daarbij doen zich een aantal proble men voor die tot nu toe onbekend wa ren. Arme landen, de ontwikkelingslanden, kunnen geen geld lenen als zij het niet terug kunnen betalen. Arme landen heb ben niets aan produktieverhoging als zij hun meer-produktie niet kunnen uitvoe- (Advertentie) wel bedwongen zijn, de hongersnoden die wel overwonnen zijn, de hnizen die wel zijn gebouwd en de kinderen die wel naar school gaan. Het werk van de internationale hulp verlening is niet spectaculair. Het gaat om kleine dingen: een pad door het oerwoud, de aanleg van een waterleiding in een Aziatische miljoenenstad, verbe tering van de eetgewoonten, de ontwik keling van een abc in een land waar men nooit heeft gelezen, het schrijven van leerboekjes. Het ontwerpen van een goede en goedkope pomp kan soms voor duizenden mensen belangrijker zijn dan de aanleg van een stuwdam of een vliegveld. Wij zijn gewend geraakt aan Delta- dammen en maanraketten. Maar voor de arme boer in India, de huisvrouw in donker Afrika, de Indianen - kinderen hoog in de Andes kan een fiets, een stel pannen of een potlood belangrijker zijn. Al te vaak denken wij dat met een gulle gave het probleem is opgelost. Maar wie geld bijeenbrengt voor de aankoop van landbouwtrekkers, waardoor de landbouw in een ontwikkelingsland ver beterd kan worden, vergeet dat de trek ker over een weg naar de plaats van be stemming vervoerd moet worden, dat de gebruiker de bediening en het onderhoud moet leren, dat olie en benzine, banden en onderdelen ter plaatse aanwezig moe ten zijn, dat een goede monteur onmis- naar is. Wie eeuwenlang met een houten ploeg heeft gewerkt, is blij met een stalen. Maar hij moet <Je ploeg leren slijpen en hij heeft een slijpsteen nodig. En door dit alles heen speelt de moei lijkheid waarover iedere daad van tech nische bijstand struikelt: de taboes, de adat, de eeuwenoude zeden, hinderpalen die wij altijd op onze weg vinden en die alleen met de grootst mogelijke voor zichtigheid verzet kunnen worden. Te vaak denken wij dat de hulpverle ning aan de ontwikkelingslanden een soort liefdadigheid is. Maar met één stel kleren, één paar schoenen, één stuk zeep helpt men niemand. Men moet de basis leggen voor regelmatige produktie van deze goederen in het land zelf en niet als een rijke oom na aflevering van de goede gaven weer opstappen. De heren met de geklede jassen die zich in het zwierige Parijs van 1865 om de conferentietafel zetten, dachten niet aan liefdadigheid. Zij streefden naar een concreet en praktisch doel. Hun naza ten die zich een eeuw later om de con ferentietafel scharen, streven naar een even concreet en praktisch doel. Toen, in 1865, wilde men het verkeer tussen de gevestigde naties beter rege len. Het was een kleine bydrage tot de verbetering van de wereld. Nu wil men de wereld bewoonbaar maken niet voor een paar mensen, en voor een paar gevestigde naties, maar voor alle mensen en alle volken. Het is een groot se bijdrage. SELMA (UPI) De grote jury van Dallas County heeft drie van de vier mannen, die worden beschuldigd van de moord op dominee James Reeb, de ij ver aar voor rassengelijkheid uit Boston, in staat van beschuldiging gesteld. De drie zijn de 31-jarige O'Neal Namon („Duck") Hoggle, zijn 38-jarige broer William, en de 41-jarige Elmer Cook. En kele uren na de beslissing van de jury werden zij door de politie gearresteerd. Na betaling van borgtocht van 10.000 dollar elk werden ze weer vrijgelaten. Ze hadden elk al 12.000 dollar borgtocht be taald aan de gemeente. De vierde verdachte, de 30-jarige R. B. Kelley, is niet in staat van beschuldiging gesteld. Neem 's werelds fijnste tabaksoorten. Haal alle harde stelen en nerven eruit. Selecteer op smaak en geur. Maak een melange. Het resultaat? Het mooie, egale melange-dekblad. De prijs? Ongelooflijk laag dank zij de volledige machinale vervaardiging. Wasq^ia sanoritas 10 ct Wascana cigarillos 61/2 ct met melange-dekblad extra licht, extra geurig sigarenfabriek WASCANA kampen tel. 05292-2941 Op bloeiende bergweiden, langs steile Alpenhellingen worden ze gepluktde bijzondere kruiden, waarmee deze aparte drank, Almdudler, wordt bereid Van daar die verkwikkende frisheid. Alcohol vrij. Maar ook heerlijk om te mixen voor long-drinks. PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 73 CT 14) VT1A EEN UUR zo bezig te zijn geweest, scheen hij op van ver moeidheid. Toen hij een bank in het 1 oog kreeg, ging hij inderdaad zitten. De plek die niet ver van Auteuil lag, aan de rand van een klein meertje dat verscholen lag tussen de bomen, lag helemaal verlaten. Er ging een half uur voorbij. Ganimard, ongedul dig geworden, besloot om een praat je aan te knopen. Hij liep er dus naar toe en ging i naast Baudru zitten. Hij stak een si garet aan, trok met de punt van zijn stok rondjes in het zand en zei: „Het is niet warm." Stilte. En plotseling weerklonk er in die stilte een schaterlach, een vrolij ke en gelukkige lach, het lachen van een kind dat er niet mee op kan hou den en wel moet lachen. Ganimard voelde de haren van zijn hoofd te berge rijzen. Die lach, die duivelse lach die hij zo goed kendo Met een. plotselinge beweging greep hij de man bij de revers van zijn jasje en bekeek hem grondig en hardhandig, nog beter dan bij hem tijdens de zitting had bekeken en in werkelijkheid zag hij de man niet meer. Het was de man maar het was tegelijkertijd de andere, de echte. Met heel veel moeite vond hij het vuur van zijn ogen terug, vulde hij het vermagerde masker aan, zag hij het echte vlees onder de gehavende huid en de ware mond door de grijns die hem vervormde. Het waren de ogen van de ander, de mond van de ander en het was bovenal zijn scher pe, levendige, spottende en geestige uitdrukking, zo open en zo jong. „Arsène Lupin, Arsène Lupin", sta melde hij. En plotseling in een hevige woede probeerde hij, hem bij de keel pak kend, hem omver te gooien. Ondanks zijn vijftig jaar was hij nog bijzon der krachtig, terwijl zijn tegenstander in een vrij slechte conditie leek te zijn. Wat zou het een meesterstuk zijn als hij erin slaagde om hem te rug te brengen! een ander sprak. Toe nou, kon ik nu toelaten dat Baudru, Désiré ver oordeeld werd?" „Dan", mompelde Ganimard, „was jij het die vent daargins. En jij bent het hier." „Ik, steeds ik. alleen maar ik." „Hoe is het mogelijk?" „O, daar hoef je geen tovenaar voor te zijn. Het is, zoals die flinke pre sident het gezegd heeft, voldoende om je gedurende tien jaar voor te berei den om in alle omstandigheden klaar te zijn." „Maar je gezicht? Je ogen?. „Je begrijpt toch wel dat het niet uit liefde voor het vak is dat ik acht tien maanden in Saint-Louis met dok ter Altier gewerkt heb. Ik heb be dacht, dat diegene die op zekere dag de eer zou hebben om zich Arsène Lupin te noemen, zich moet onttrek ken aan de gewone wetten van voor komen en identiteit. Het voorkomen? Maar dat kun je wijzigen zoveel je maar wilt. Een bepaalde onderhuidse inspuiting met paraffine blaast de huid op, precies op de gewenste plaats. Galzuur verandert je in een Mohikaan. Het merg van een stinken de gouwe versiert je prachtig met huiduitslag en gezwellen. Het ene chemische middel werkt op de groei van je baard en je haren en een ander op de hoogte van je stem. Daar moet je nog bij doen twee maan den dieet in cel 24, oefeningen die ik duizendmaal herhaald heb om mijn mond met deze grijns te openen, om mijn hoofd op die manier te buigen en.mijn rug zo te buigen. Tenslotte vijf druppels atropine in je ogen om ze verwilderd en schuw te maken en hét spel is gewonnen". „Ik begrijp niet dat de bewakers „De metamorfose is geleidelijk ge gaan. De dagelijkse ontwikkeling heb ben zij niet kunnen opmerken." iü LIET WAS EEN korte strijd. Arsè- ne Lupin verdedigde zich nauwe lijks en even sniel als hij had aan gevallen, liet Ganimard zijn prooi weer los. Zijn rechterarm hing be wegingloos en stijf naar beneden. ,,Als ze jullie jiu-jitsu leerden op de Quai des Orfèvres", verklaarde Lu- pin. „dan zou je weten dat deze kneep udi-shi-ghi heet in het Japans." En hij voegde er koelbloedig aan toe: „Nog een seconde en ik zou je arm gebroken hebben en dan zou je niet meer gehad hebben dan je verdient. Hoe is het mogelijk dat jij, die ik hoogacht en aan wie ik spontaan mijn incognito bekend maak, mis bruik maakt van mijn vertrouwen. Dat is slecht.Maar wat bezielt je?" Ganimard zweeg. Deze ontsnapping waar hij zich voor verantwoordelijk achtte had hij niet door zijn sen- sationele verklaring de justitie op een dwaalspoor gebracht? - deze ontsnap ping scheen hem de schande van zijn loopbaan toe. Er rolde een traan in de richting van zün grijze snor. „Mijn hemel, Ganimard. trek je het niet zo aan: als hij niet gesproken had, zou ik wel gezorgd hebben dat „IX/IAAR Baudru, Désire?" 1 „Baudru bestaat. Dat is een ar me onschuldige kerel die ik vorig jaar ontmoet heb en die echt wel een beetje op me lijkt. Uit voorzorg voor een altijd mogelijke arrestatie heb ik hem in veiligheid gebracht en ik heb me er toen meteen op toe gelegd om de punten waarin wij van elkaar verschillen, te ontdekken om die bij mij zoveel mogelijk te ver zachten. Mijn vrienden hebben ge zorgd dat hij een nacht op het Dé pot doorbracht zodat hij er ongeveer op hetzelfde ogenblik ais ik uitkwam en'zodat het samenvallen gemakkelijk viel te constateren. Want begrijp me goed, ze moesten de sporen van zijn verblijf kunnen terugvinden, anders zou de justitie zich afgevraagd heb ben wie ik was. Terwijl het, door ze die brave Baudru aan te bieden, on vermijdelijk was dat ze op hem af zouden springen en dat zii ondanks de onoverkomelijke moeilijkheden van een gedaanteverwisseling, toch liever aan een gedaanteverwisseling zouden geloven dan hun eigen onwetendheid toegeven." „Ja, ja, inderdaad", mpmpelde Ga nimard. „En dan", riep Arsène Lupin uit, had ik een geweldige troef in han den, een spel dat van het begin af aan door mij in elkaar gezet was: mijn ontsnapping die iedereen ver wachtte. En dit is de grote fout die jullie begaan hebben, jij en de ande ren, in dat boeiende spel dat de jus titie en ik begonnen waren en waar van de inzet mijn vrijheid was: jul lie hebben nogmaals verondersteld dat ik uit bluf handelde en dat ik me als een melkmuil het hoofd op hol had laten brengen. Ik, Arsène Lupin, zeker zo'n slappelingl En net zo min als in de affaire Cahorn heb ben jullie bij jezelf gezegd: als Ar- sene Lupin van de daken schreeuwt dat hij zal ontsnappen, dan is er een reden waarom hij het moet schreeu wen. Maar, verdorie, begrijp dan toch dat men om mij te laten ont snappen zonder te ontsnappen, van tevoren aan die ontsnapping moest geloven, dat het onomstotelijk moest zijn, een absolute overtuiging, een waarheid zo schitterend als de zon. En zo was het door mijn wil. Ar sène Lupin zou zijn proces niet bij wonen. En toen jij bent opgestaan om te zeggen: „Deze man is Arsène Lupin niet", toen zou het natuurlijk bovennatuurlijk geweest zijn als niet iedereen meteen geloofde dat ik Ar sène Lupin niet was. Als een enkel iemand twijfelde, als iemand ook maar gezegd zou hebben: „en als het Arsène Lupin nu eens wel was?" in diezelfde minuut zou ik verloren geweest zijn. Het was voldoende ge- weest om zich naar me toe te bui- gen. niet met het idee dat ik Arsène Lupin niet was, zoals jij dat gedaan hebt, jij en de anderen, maar met 1 het idee dat ik Arsène Lupin zou kun- 1 nen zijn en dat men mij ondanks 1 al mijn voorzorgsmaatregelen zou her- kennen. Maar ik was niet bang,. Lo- gisch en psychologisch kon niemand op dat idee komen.' Plotseling greep hij de hand van Ganimard. „Vooruit Ganimard, geef 1 maar toe dat je acht dagen na 1 ons onderhoud in de gevangenis van 1 de Santé mij om vier uur bij je i verwachtte, zoals ik je gevraagd ha i „En je gevangeniswagen?", zei Gani- i mard, die vermeed om te antwoor- den. „Niets dan bluf." Mijn vrienden die die oude wagen die niet meer gebruikt werd, hebben opgelapt, en in de plaats van de andere gezet j hebben, hebben een gokje willen wa gen. Maar ik wist dat het onuitvoer baar zou zijn zonder een samenloop van buitengewone omstandigheden. Maar ik heb het alleen nuttig ge vonden om die ontsnappingspoging uit te voeren en daaraan de grootst mo- gelijke publiciteit te geven. Een eer ste ontsnapping stoutmoedig uitge- werkt, gaf aan de tweede de waarde 1 om bij voorbaat al geslaagd te zijn. „Zodat de sigaar.." „Door mij was uitgehold, evenals het mes". ,,En de brieven?" „Door mij geschreven." „En de geheimzinnige briefschrijfster Zij en ik zijn één. Ik kan naar wil lekeur ieder handschrift hebben." ganimard dacht een ogenblik na en wierp toen tegen: „Hoe kan 1 het dan dat ze bij de antropo- metrische dienst toen ze de kaart van Baudru namen, niet gemerkt hebben dat die overeen kwam met 1 die van Arsène Lupin?,, „De kaart van Arsène Lupin bestaat niet". „Toe nou". „Of in ieder geval is die vals. Dat is een vraagstuk dat ik zwaar bestudeerd heb. Het systeem Bertil- lon houdt allereerst het signalement van het gezicht in en je ziet dat dat niet onfeilbaar is en dan het signalement uitgedrukt in maten, maat van het hoofd, van de vingers van de oren enzovoort. Daar is niets aan te doen." En verder?" „Verder is het een kwestie van halen en be- talen. Al vóór mijn terugkeer uit i Amerika nam een van de ambtenaren van de dienst een zeker bedrag aan om een valse maat te schrijven bij het begin van de meting. Dat is vol doende om heel het systeem in de war te laten lopen en om een kaart in een totaal ander vak te recht te laten komen dan waar ze in terecht moest komen. De kaart van Baudru zou dus niet samenvallen met de kaart van Arsène Lupin." Weer was het even stil en toen vroeg Ganimard: £Tn wat ga je nu doen?" „Nu, riep Lupin uit, ga ik uitrusten een overdadig dieet volgen en langzamerhand mezelf worden Het is heel aardig om Baudru of een ander te zijn, om als een hemd je persoon te verwisselen, en je gezicht, je stem, je blik en je handschrift te kiezen. Maar het gebeurt wel eens dat je i jezelf er niet meer uithaalt en dat is erg droevig. Op dijt moment voel ik wat de map die zijn schaduw verloren heeft, moest voelen Ik ga mezelf terugzoeken en terugvinden. Hij liep op en neer. De duisternis begon het daglicht wat te verdringen. Hij stond stil voor Ganimard. ,,Ik ge- loof dat we elkaar niets meer te zeg gen hebben?" „Zeker wel", antwoord de de inspecteur, „ik zou willen we ten of je van plan bent om de waar heid aangaande je ontsnapping te ont hullen.. De fout die ik gemaakt heb „O, niemand zal ooit weten dat het 1 Arsène Lupin geweest is, die is vrij gelaten. Ik heb er te veel belang bij om me in de meest geheimzinni ge schaduwen te hullen dan dat ik deze ontsnapping niet zijn bijna won derlijk karakter zou laten behouden. Dus je hoeft mets te vrezen mijn beste vriend en tot ziens. Ik dinee- vana vond in de stad en heb nog maar net tijd om me te verkleden". „Ik dacht bestaan" c?3"" rus^ verlangde". „Helaas oestaan er mondaine verplichtingen je niet kunt onttrekken Morgen begint de rust." „En waar ga je dan dineren?" „Op de Engel se ambassade." ^ngei-

de Stem | 1965 | | pagina 7