TOEKOMST BLIJFT VOL ZORGEN (Nfieuw „Markendaal" gaat 27 oktober open Cor Verdonschot opent een amateurkunstschooT Ir. H. J. M. van Miltenburg van Goes naar Boxtel Burgemeester vertrekt en gaat familiebezit beheren Perspectieven voor rode bessen en aardbeien IN PAND AAN HULSTER O VERDAMSTRAAT G.S. behandelen geschillen K.A.J. verwelkomt Afrika-werkers Groeiende belangstelling voor maatschappelijk werk miljoen gulden Exposities in ruime hal en trappenhuis Zeeland heeft representatief centrum nodig Itll -L W tïvï gebruik zijnde „Zonnehof" is het perso- Groei G.S.-besluiten Niet méér huurauto's voor Zaamslag Beeld Zorgen Bevelandse Vereniging Ziekenhuisverpleging verhoogt contributie Als directeur van r.-k. middelbare landbouwschool Aanbesteding nieuwe bruggen over kanaal Gent-Terneuzen Oecumenische groepen in Goes zoeken een ontmoetingscentrum Verslagenheid in Kloetinge Lagere tuinbouwschool reikt diploma's uit Nederlandse kleinjruitteelt Korte termijn Lange termijn Typisch ongeval op rijksweg bij Goes Prov. Zeeuwse V.V.V. vergadert te Renesse Gemeenten moeten huren kunnen egaliseren DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 APRIL 1965 C. Kammeraad over Schouwburg Middelburg MIDDELBURG Tijdens de in de schouwburg alhier gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland is voorzitter C. Kammeraad ingegaan op de beteke nis van de nieuwe schouwburg voor Zee land. „Wil de verdere ontwikkeling van Zeeland op gang kunnen komen", aldus de voorzitter, „dan zal men ook moeten kunnen beschikken over een representa tief centrum in de hoofdstad, waar aller lei bijeenkomsten kunnen worden ge houden. In een moderne, rustige en sfeervolle omgeving. Het was helaas allesbehalve rustig deze morgen. O.m. omdat nog een twee de vergadering in de schouwburg werd gehouden. Het lijkt werkelijk gewenst meerdere vergaderingen tegelijkertijd te vermijden in de overigens moderne en sfeervolle schouwburg. De voorzitter herdacht in zijn ope ningswoord jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Hij noemde hem een waarlijk pro minente Zeeuw. Er werden twee nieuwe leden geïnstalleerd, t.w. de heer J. Sie- reveld (Zevibel), die de heer J. Bal is opgevolgd, en de heer P. Grund (Chr. Nat. Vakverbond) die in de plaats van de heer Beenhakker is gekomen. De rekening van de Kamer over 1964 werd onveranderd vastgesteld. Ir. J. Berdenis van Berlekom hield aan het slot van de vergadering een inleiding over de geschiedenis en de betekenis van de Vitrite n.v. te Middelburg, van welk bedrijf hij directeur is. Na het diner werd een excursie door het bedrijf ge maakt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Voor het Katholiek Instituut voor Sociale Opleidingen Markendaal" te Breda wordt de 27e oktober een historische dag. Op die datum vindt nl. de plechtige opening plaats van het nieuwe schoolgebouw aan de Sibeliuslaan, een schepping van de Rotterdamse architect ir. Harry Nefkens. De ingebruikneming van het nieuwe „Markendaal" maakt een einde aan een voor het instituut heel moeilijke situatie, waarin men gedwon gen was op vijf verschillende plaatsen in Breda les te geven. In het nieuwe gebouw, waarvan de totale bouwkosten worden ge schat op twee miljoen gulden, zullen acht grote klaslokalen, vijf klei nere, een ruime bibliotheek, staflokalen, een aula, een handenarbeid- lokaal, kamers voor directie en administratie en een groot ovtrblijf- lokaal worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling dat het gebouw in juni zal worden opgeleverd. T y- rr-i I Op een stuk open terrein, achter het Iv An Ar* I oude „Markendaal" en het als pension in „Markendaal", een opleidingsi ^stituut, dat voortgekomen is uit een scala van ini tiatieven in de vooroorlogse jaren geno men door mgr. F. B. J. Frencken heeft vooral de laatste jaren een enorme groei doorgemaakt. Drs. P. C. M. Vennix, direc teur van „Markendaal" ziet in deze groei een brok typisch Westbrabantse emanci patie. Een emancipatie, die in West-Brabant misschien wat later is gekomen dan el ders in het land, maar diu ook nauw ver band houdt met de snelle ontwikkeling van het middelbaar onderwijs in West- Brabant. Een andere oorzaak voor de toe nemende belangstelling voor een functie in het maatschappelijke werk, is onge twijfeld de betere salariëring in deze sector. Een aankomend maatschappelijk werkster (werker) verdient momenteel een jaarsalaris van ongeveer f 7000, ter wijl een volwaardige kracht een jaarwed de van f 12.000,— geniet. De groei van .Markendaal", dat leer lingen aantrekt uit West-Brabant en Zee land, maar waar ook cursisten uit andere delen van ons land staan ingeschreven, komt misschien het opvallendst tot uiting in de toename van het aantal cursisten in de laatste zes jaar. De dagschool had in 1958 59 cursisten, in 1964 waren dat er 86; de urgentie-opleiding (volwaardige opleiding tot maatschappelijk werkster (werker) voor diegenen die niet in de gelegenheid zijn een dagopleiding te vol gen) groeide van 1958 van 51 cursisten naar 130 in 1965. Ook de opleiding Kin derbescherming maakt een enorme groei door. Stonden in 1963 65 cursisten inge schreven, vorig jaar bedroeg dit aantal al 117. Die groei blijft zich voortzetten, zo meent drs. Vénnix, die aan het be gin van het volgend kalenderjaar zeker 400 cursisten voor „Marken daal" verwacht, met een uitzicht op een groei voor de komende vijf jaar tot 500 a 600 cursisten. De vraag in hoeverre deze toename in het nieuwe „Markendaal" kan worden op gevangen, kan niet zonder zorgen worden beantwoord, want uit alles blijkt, dat het instituut bij de ingebruikneming in sep tember eigenlijk al volledig bezet van start gaat. MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het beroep van de heren Ph. A. Knijff en C. Klaassen, bei den te Zaamslag, tegen een besluit van Burgemeester en wethouders van die ge- J A h Vaon 6 au8ustus 1964, waarbij aan futter te Zaamslag een vergun- r>Pr?rm<f2 v®rleend voor het vervoer van klaarn mS h.uurau*o, gegrond ver dun vernietiging van het bestre- houders Va° burgemeester en wet- de^emeentTdaardii overwogen, dat in mers vermf.. 8 aan drie onderne- vervoer van^SI 'S verleend voor het voor in tntfai ?en met 6611 huurauto Ts EeSeken HMJf-hU!iraut0's- en dat niet tellenrie deze 3122 inwoners het aartta? v? i aan uitbreiding van dernemlrl ^Ura"to's CCL huurauto-on dernemers behoefte bestaat. neel van het aannemingsbedrijf W. Win ters uit Breda momenteel druk bezig met de afwerking van het nieuwe pand. Er is heel wat verbeeldingskracht voor nodig om zich te realiseren, dat op dit rommeli ge bouwterrein binnen zo korte tijd een fraai geheel kan worden verkregen. Het vijf verdiepingen hoge .flatgebouw' vormt het meest in het oog springende gedeelte van het nieuwe „Markendaal". Tegen dit flatgebouw is een carré-vormig gebouw geplaatst, dat een ruime binnen hof omsloten houdt. In de hoogbouw zijn de staflokalen van de docenten, acht gro te en vijf kleine leslokalen, een biblio theek die de allure krijgt van een lees zaal, een handenarbeidlokaal en een cen trale docentenkamer ondergebracht. In het carré-gebouw is een fraaie aula met toneel gebouwd. Voorts komen er de ka mers voor de directeur, de adjunct-direc teur, een overblijflokaal, douchecellen en ruimten voor de administratie. Wie de hal van het gebouw betreedt wordt onmiddellijk getroffen door de sfeer van openheid en soberheid, die in deze schepping van ir. Nefkens is gereali seerd. De hal is klein, maar door het aan- Het ontwerp voor het nieuwe instituut voor sociale opleidingen MarkendaalOp deze tekening is links de hoofdingang 'zichtbaar. Het carré-vormige gebouw omsluit een soort patio, waar o m. een bronzen beeld zal worden opge steld. brengen van een galerij wordt toch een gevoel van grotere ruimte gesuggereerd. Het bestuur van „Markendaal' reeds in onderhandeling met een Bredase kunstenaar voor het vervaardigen van een bronzen beeld, dat een plaats zal krijgen op de binnenhof. De omringende tuinen zullen worden aangelegd onder leiding van de tuinarchitecte mevrouw W. Ruys. De naakte bouwkosten van het nieuwe pand worden geschat op f 1.300.000,maar met de de kosten van inventaris en installatie mee, zullen de totale bouwkosten zeker f 2 miljoen bedragen. Het ligt in de bedoeling de staatssecre taris voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen te vragen het gebouw op 27 oktober te willen openen, terwijl de bis schop van Breda, mgr. G. H. de Vet zal worden gevraagd het nieuwe „Marken daal" in te zegenen. Mgr. De Vet draagt het instituut een zeer warm hart toe. Hij is zelf een tijd lang part-time docent ge weest op „Markendaal". Met hoeveel vreugde en verwachting drs. Vennix deze historische dag ook tegemoet ziet, de zor gen voor de toekomstige ontwikkeling van „Markendaal" zijn daarmee zeker niet van de baan. Het aantal staf- en part-time-docenten (thans 49 in totaal) zal in de komende jaren zeker aan uitbreiding toe zijn. Hetzelfde kan worden gezegd van de administratieve staf en de huis houdelijke dienst. De vraag of het nieuwe „Markendaal" mogelijk reeds over twee jaar te klein zal zijn om deze groei naar behoren op te vangen hljjft een van de zorgen, waarmee de directie van het instituut in de nabije toekomst ongetwijfeld zal worden ge confronteerd. (Van een onzer verslaggevers! GOES Tijdens de algemene ver gadering van de Vereniging voor Zie kenhuisverpleging in Zuid- en Noord- Beveland op zaterdag 8 mei a.s. in ,,Het Schuttershof" te Goes zal voorge steld worden de contributiegelden te verhogen. Het betreft hier een verhoging van de kostprijsverzekering 3e en 2e klas per 1 januari 1965 resp. van f 63,- tot f 72,- en van f 108,- tot f 117,-per jaar. Hiervoor werd reeds machtiging verleend. De contributies der overige verzekeringen blijven ongewijzigd. De vereniging heeft over 1964 een exploita tieverlies van een kleine f 29.000,-. Dit bedrag wil men ten laste van de reser ve brengen. De opbrengst van de beleg ging, ruim f 26.000,wordt weer toege voegd aan de reserve. Het ledental nam toe in 1964 van 27.467 naar 28.295. Verder zal voorgesteld worden enige wijzigingen aan te brengen in de uitke ringen per 1 juli 1965 en tot wijziging van het huishoudelijk reglement. Van de bestuursleden zullen voortaan tenminste 2 leden in elk der districten Goes, NoordrBeveland, west-Zuid-Beveland, oost-Zuid-Beveland, Tholen en St.-Phi- lipsland woonachtig moeten zijn. Verder vermeldt de agenda naast de gebruike lijke punten een bestuursverkiezing en verkiezing controle-commissie. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Ir. H. J. M. van Miltenburg, sedert vier jaar verbonden aan de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst te Goes, is met ingang van 1 juli benoemd tot di recteur van de r.k. middelbare land bouwschool te Boxtel. Ir. Van Miltenburg is geboren in Vleu ten bij Utrecht in 1929. Zijn middelbare schoolopleiding voltooide hij aan het Canisiuscollege te Nijmegen. Vervolgens doorliep hij de landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij in 1959 afstudeer de. Sedertdien heeft hij gewerkt bij de landbouwvoorlichtingsdienst; eerst an derhalf jaar in Tilburg, daarna enkele maanden in Dordrecht en tenslotte in Goes. In Tilburg en Goes heeft hij wat les sen gegeven aan de middelbare land bouwscholen in respectievelijk Breda en Goes. In Breda doceerde hij weideboirw, in Goes bodemkunde, grondbewerking en bedrijfsorganisatie. Ir. Van Miltenburg heeft enkele stu dies op zijn naam staan.. Hij won een door gedeputeerde staten van Friesland uitgeschreven wedstrijd met een studie over de problemen rond de vijfdaagse werkweek op melkveehouderijbedrijven in Friesland. Kort geleden verscheen van zijn hand een de aandacht trekkende nota over de vorming van de toekomstige agrarische ondernemer. Vorige week hebben wij een artikel aan deze nota gewijd. De nota geeft een duidelijk bewijs van (Van een onzer verslaggevers) TËRNEUZEN/DEN HAAG In het gebouw van Rijkswaterstaat aan de Lan ge Lombardstraat 40 te Den Haag zal op 1 juni a.s. voor rekening van de hooid- ingeniekir-directeur van rijkswaterstaat de aanleg van de onderbouw van twee nieuwe draaibruggen over het kanaal van Gent naar Terneuzen worden aanbe steed. In het bestek is ook de bouw van de onder- en bovenbouw van de zijspan- ten van de twee bruggen ondergebracht. De nieuwe bruggen worden gebouwd bij Sas van Gent en enkele kilometers ten noorden van Sluiskil in de gemeente Tfcrneuzen. De bruggen krijgen een breedte van respectievelijk 21 en 24 me ter Zij krijgen een doorvaarthoogte van 7 meter en een -breedte van 60 meter. (Van een onzer verslaggevers) GOES De oecumenische groepen al hier zoeken al sedert ruim een jaar naar een soort ontmoetingscentrum, waar men als groep zijn activiteiten kan ontplooien. Tot dusver zijn alle pogingen gestrand. Thans heeft zich uit de diverse groepen een comité gevormd, dat voorbereiden de werkzaamheden gaat verrichten. De belangstelling voor de oecumeni sche groepen is zo groot geworden, dat deze maand voor de eerste maal een contactorgaan is verschenen onder de naam O.O.K. (Oecumenische Ontmoeting en Contact). Daarin staat o.a. de geschie denis vermeld. De oecumenische groepen dateren ei genlijk reeds vanaf 30 september 1963, toen 28 jongeren uit Goes en Kloetinge het oecumenisch jongerencongres in Utrecht bijwoonden. Op 8 maart 1964 werd de eerste gespreksgroep gefor meerd, terwijl op 8 mei van hef vorig jaar de Hulpdienst van start ging. Tallo ze activiteiten ontplooit men, zoals Al komende paasnachtoptocht. zijn grote belangstelling voor de vor ming van de jonge boeren. Hij is van mening dat de komende tien. twintig jaar nog een enorm arbeidsterrein braak ligt wat betreft de bij- en nascholing van jonge boeren, die de middelbare land bouwschool hebben doorlopen. Zodra hij geheel in zijn nieuwe functie zal zijn ingewerkt hij verwacht hiervoor ze ker twee tot drie jaar nodig te hebben zal hij mogelijk gestalte kunnen ge ven aan de ideeën die hij over de vor ming van de toekomstige boer-onderne- mer heeft. Hij ziet de mogelijkheden hiertoe alleen in nauwe samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende organisaties op landbouwgebied. Ir. Van Miltenburg acht het van groot belang, dat de landbouwwinterschool in Boxtel zo snel mogelijk zal worden om gezet in een driejarige dagschool waar door een aanzienlijke verbreding zal kunnen ontstaan van de opleiding van jonge boeren in de leeftijd van 16 tot 19 jaar. de (Van een onzer verslaggevers) KLOETINGE Er heerst min of meer een gedrukte stemming in Kloetinge. Tijdens een onlangs ge houden spoedeisende raadsverga dering deelde burgemeester mr. H. N. baron Schimmelpenninck-van der Oye mede, dat hij zijn burge meestersambt gaat neerleggen. Ba ron Schimmelpenninck-van der Oye gaat zijn enige weken geleden overleden zuster, jonkvrouwe- ba ronesse L. E. Schimmelpenninck- van der Oye, opvolgen als voor zitter van het bestuur van de Stich- (Van een onzer verslaggevers) HULST De Hulster kunst& naar Cor Verdonschot zal binnen kort een amateurkunstschool ope nen in het pand Overdamstraat 1 te Hulst, dat hij onlangs met zijn vrouw heeft betrokken. Het is mo gelijk, dat zijn school te zijner tijd zal worden ondergebracht in een eventuele vestiging te Hulst van de school voor academische kunst beoefening te Middelburg. De heer Verdonschot heeft in zijn huis vol doende ruimte beschikbaar om les te geven aan enkele tientallen leer lingen. Door de opening van zijn „school" hoopt de heer Verdonschot de amateuris tische kunstbeoefening in deze contreien te stimuleren. „Er zijn voldoende men sen, die teken-, schilder- of boetseerta- lenten, om maar wat te noemen, hebben, maar die niet voldoende kunnen ontwik kelen". Voorts hoopt hij onderwijzers en on derwijzeressen te kunnen opleiden voor de akte l.o. tekenen. De school, waar voor de heer Verdonschot nog geen be naming heeft kunnen vinden „een te ken- of schilderschool wordt het niet, evenmin een academie, want dat is na tuurlijk een te groot woord" zal ook VERDONSCHOT nieuwe mogelijkheden kunnen fungeren als een overstapje voor leerlingen, die de middelbare school heb ben verlaten en de kunstacademie willen bezoeken. Naar de mening van de heer Verdonschot heeft de ervaring uitgewe- zen dat de overgang van middelbare school naar kunstacademie voor de mees te jongelieden te groot, „tenzij je te doen hebt met iemand, die met enorme artis tieke talenten is begiftigd". - 'De, eventuele leerlingen zullen worden ingedeeld in groepen. Bij de vorming van de groepen zullen de leeftijden van de aspirant-leerlingen en de vorm van kunstuiting, welke zij beoefenen of zou den willen beoefenen, een zeer belang rijke rol spelen. Het is de bedoeling dat elke leerling drie aaneensluitende uren per week les zal krijgen. De leerlingen z"i noofdzakelijk worden gerecruteerd uit het oostelijk deel van Oost-Zeeuwsch- yiaanderen In dit deel van onze con treien bestaat grote behoefte aan een dergelijke vorm van kunstonderwijs El ders m Zeeuwsch-Vlaanderen is men al rbvndieg1v .partlculiere instellingen rijk, die ik niet graag m de wielen zou wiUen rijden", aldus de heer Verdon schot De lessen zullen 's avonds en op de zaterdagmiddagen worden gegeven. Het pand aan de Overdamstraat biedt nog meer mogelijkheden voor de heer Verdonschot. Hij is van plan de zeer rui me hal en het trappenhuis als expositie ruimte in te richten. Hij zal voorlopig alleen en wellicht permanent eigen werken tentoonstellen. KAPELLE Maandag 3 mei a.s. zal de diploma-uitreiking plaatsvinden ai de geslaagden van de lagere tuinbou school Ir. A.W. van de Plasschesch te Kapelle in restaurant ,,De Caisso te Kapelle. De diploma-uitreiking z geschieden door ir. M.A. Geuze. Voou. zullen de leerlingen een optreden ver zorgen. ting „Duivenvoorde" te Voorscho ten. Deze stichting beheert in feite het bezit van de familie Sehimmelpenninck- Van der Oye, een uit die 13e eeuw da terend kasteel aan de Leidsestraat te Voorschoen. Dit kasteel telt drie velu- gels, waarvan één is ingericht als woon ruimte, terwijl de overige vleugels fun geren als museumruimte. De overleden baronesse was de laatste ambachts- vrouwe van Voorschoten. Howel Kloe- tinges burgemeester formeel niet ver plicht is het voorzitterschap van de stichting te aanvaarden, voelt hij zich moreel verplicht zijn burgemeesters ambt neer te leggen en naar Voorscho ten te verhuizen. Wanneer dit precies zal zijn is nog niet definitief bekend. Waarschijnlijk per 1 augustus of anders 1 september a.s. Bij het kasteel, dat tijdens de oorlog deels werd beschadigd en mede door Monumentenzorg werd gerestaureerd, behoort een landgoed van circa 270 ha. De benoeming kwam voor de eerste burger van Kloetinge, evenals voor de gemeentenaren, wel erg onverwacht. Onlangs nog werd het zilveren ambts jubileum van baron Schimmelpen ninck-van der Oye gevierd als burge meester van Kloetinge. Toen was hem nog niets bekend. Kloetinge ziet hem niet graag ver trekken, maar dit is wederzijds. Baron Schimmelpenninck-van der Oye voelt zich eigenlijk verknocht geraakt aan Kloetinge en dat is ook wel gebleken tijdens de bijzondere raadsvergadering ter gelegenheid van zijn zilveren ambts jubileum. MIDDELBURG Op maandag 14 juni 1965 zullen in het gebouw van de pro vinciale griffie in openbare zittingen door Gedeputeerde Staten de volgende admi nistratieve geschillen worden behandeld: 14.30 uur het beroep van de heer H. Courtin te Heinkenszand tegen het be sluit van b. en w. van die gemeente (10 december 1964) tot toekenning van een tegemoetkoming in de vervoerskosten van zijn dochter naar de r.-k. school voor u.l.o. te Goes; 14.45 uur het beroep van de Kerkeraad der Hervormde gemeente te 's-Heer Hen drikskinderen als schoolbestuur van de Hervormde school voor g.l.o., tegen het besluit van de raad der gemeente 's-Heer Arendskerke (23 november 1964), waar bij de beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van een vloeistof- duplicator werd geweigerd; 15.00 uur het beroep van het r.-k. schoolbestuur voor v.g.l.o. te Goes tegen de besluiten van de raad der gemeente Goes (19 februari 1964 en 15 april 1964) tot vaststelling van de vergoedingen voorschotten over 1963 en 1964, als be doeld in artikel 101 bis der Lager Onder wijswet 1920, voor de r.-k. Mariusschool voor v.g.l.o. aldaar. (Van onze correspondent) KAPELLE In het jongste nummer van de mededelingen aan de leden van de veiling Kapelle-Biezelinge en omge ving" te Kapelle wordt een uitvoerig overzicht gegeven van de perspectieven op korte en lange termijn voor de Ne derlandse kleinfruitteelt. Dit overzicht is van de heer L. Gijsberts, markton derzoeker van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Deze zou op de oorspronkelijk op 23 april te houden kleinfruitdag in Kapelle over dit onder werp gesproken hebben en nu deze klein- fruitdag- niet dooj* kan gaan, leek het de veilingdirectie goed de inleiding van de heer Gijsberts toch ter kennis van de leden te brengen. Gezegd wordt, dat voor de prijsvor ming van kleinfruit op korte termijn geldt dat bij zwarte en rode bessen weer spoedig een prijsherstel is te ver wachten en dat de afzetmoeilijkheden bij deze produkten binnen een a twee jaar verdwenen zullen zijn. Bij rode bes sen kan dat in 1965 al het geval zijn. Bij frambozen valt in de komende ja ren een toenemende prijsdruk te ver wachten, niet zozeer door teeltuitbreiding in Nederland dan wel door flinke teelt uitbreiding in concurrerende landen. Bij kruisbessen wordt voor de eerste paar jaar een aanhoudende prijsdruk ver wacht, tenzij het Nederlandse areaal nog verder wordt ingekrompen. Dit geldt vooral voor kruis- het Nederlandse areaal nog verder wordt ingekrompen. Dit geldt vooral voor kruis bessen voor verwerking. Bij aardbeien ziet de marktsituatie er voor de komen de paap jaren gunstig uit, mede door het feit, dat in West-Europa de teelt niet toeneemt. Op lange termijn wordt de bedrijfs economische kracht van enkele klein- fruitsoorten steeds zwakker. Alleen rode bessen en in mindere mate aardbeien kunnen zich vrij aardig aan de ongun stige ontwikkeling (door steeds stijgende lonen) ontworstelen. Veel aandacht dient besteed te worden aan de produktiever hoging. De afzetmogelijkheden op lange termijn zijn voor aardbeien en rode bes sen beslist gunstig; voor frambozen en zwarte bessen vrij redelijk en voor kruis bessen heel matig. De Nederlandse klein fruitteelt dient in de toekomst, mede gezien de bedrijfseconomische zwakte van zwarte bessen, frambozen en kruis bessen, meer dan tot dusverre aardbei en en rode bessen als hoofdprodukten te ontwikkelen. Met een eventuele uitbreiding van de teelt van Nederlandse frambozen, rkuisbessen en zwarte bessen dient voor de toekomst op lange termijn de uiterste voorzichtigheid betracht te worden, aldus deze deskundige. Zelfs kan ten aanzien van zwarte bessen gesteld worden dat indien de oogst van dit produkt niet op redelij ke korte termijn te mechaniseren valt, de teelt hiervan beter uit Ne derland kan verdwijnen. De conclusie van de onderzoekingen van de heer Gijsberts is dat de klein fruitteelt niet de sterkste sector is van de Nederlandse tuinbouw en dat vooral op lange termijn gezien, er zelfs enkele zeer zwakke punten onder zijn. De sterkste punten zijn in de eerste plaats de voorziening van de verse binnen landse markt en een gedeelte van de omringende buitenlandse markt. In de tweede plaats de voorziening van de Ne derlandse en Duitse industrie met goede kwaliteit grondstof voor blik en diep- GOES. Gisteravond deed zich op de rijksweg nabij de splitsing naar Noord- Beveland een typisch ongeval voor. Ach ter uit de auto van de heer B. uit Noord-Beveland schoot met een gewel dige explosie een enorme steekvlam. De benzine in de tank vatte onmiddellijk vlam en kon door de inzittenden niet worden geblust. Een boer uit de om geving, die het zag gebeuren, heeft on middellijk de brandweer en de politie gebeld. De brandweer was spoedig aan- Hr. H. N. baron Schimmelpenninck-1™!,d<; het„dewekcl«ksc van rtpr Dvp oefenavond was. De inzittenden van de van aer uye auto kwamen met de schrik vrij, maar de materiële schade was groot moreel verplicht vries. Ondanks grote wisselvalligheid is de Nederlandse kleinfruitteelt geen hope loze zaak, zo wordt besloten maar wel zal men er van uit moeten gaan dat een sterke expansie van deze teelt op lange termijn moeilijk te verwezen lijken is. De veiling directie van de Veiling in Kapelle-Biezelinge voegt daar aan toe een oproep aan de leden om hun gewassen zo goed mogelijk te ver zorgen. ten einde straks een zo goed mogelijke kwaliteit te kunnen aanbie den. (Van een onzer verslaggevers) 'S-HEERENHOEK De gezamenlijke K.A.J, en V.K.A.J. district „VHssingen" gaan Will Vermey en zijn twee vrienden, die na 27 maanden arbeid in Haute Volta in Afrika op 30 maart j.L in Nederland arriveerden, een feestelijk welkom toe roepen. Dat gaat gebeuren op 25 april a.s. in de Jeugdhoeve te 's-Heerenihoek. Cis ca Dirks vertrok op 8 februari j.l. met een team van zes personen naar Brazilië. Zij zal er drie jaar belangeloos op kosten van de acties van de K.A.J. en V.K.A.J. hulp brengen aan gezinnen en aan de vorming van een coöperatieve ge meenschap. (Van een bnzer verslaggevers) RENESSE De eerstvolgende alge mene vergadering van de Provinciale Zeeuwse V.V.V., zal gehouden worden op 24 april a.s. in het Dorpshuis te Renesse. Daar zal de V.V.V. „Renesse" de aanwezigen een kopje koffie aanbie den. Na de vergadering zal het gemeen tebestuur van Westerschouwen een of ficiële ontvangst geven in het Dorps huis, waarna een gezamenlijke koffie tafel in ,,Het Wapen van Renesse." In de middaguren vindt er nog een excur sie per bus plaats over Schouwen-Dui- veland. De agenda van de algemene verga dering vermeldt naast de gebruikelijke punten een bestuursverkiezing, benoe ming kascontrole-commissie, vaststel ling van de plaats van de volgende jaarvergadering en bespreking van het jaarverslag 1964. P.v.d.A.-lid Bommer: (Van onze parlementaire redactie) HILVERSUM De gemeentebesturen moeten in de huurmogelijkheden volgens het socialistische Tweede-Kamerlid J. Bommer de bevoegdheid krijgen de hu ren te kunnen egaliseren. Algemene huur- rondes acht hij onjuist. Wel zijn er maat regelen nodig ter corrigering van de hu ren. „Er zijn thans huizen, die in de toe komst lang niet de huren opbrengen, die zij thans wel doen. Daarnaast bestaan er in Nederland veel woningen, die te wei nig huur opbrengen in vergelijking tot het geboden woongenot. Te lage huren moeten daarom opgetrokken worden. De meeropbrengst daarvan zou in een huur- egalisatiefonds ondergebracht kunnen worden, waardoor subsidiëring mogelijk is van de woningen met te hoge huren". Sprekende op de voorjaarsvergadering in Hilversum van directeuren van huis vestingsbureaus, verklaarde de heer Bom mer zich opnieuw tegenstander van de nieuwe huurronde voor bestaande wonin gen. Volgens zijn berekeningen is slechts 20 procent van hen, die woningen met lagere huur bewonen, gevoelig voor de doorstroming naar wat duurdere huizen Een huurverhoging van hun huizen prik kelt hen misschien naar een duurdere woning uit te zien, maar de algemene huurronde drukt ook op de 80 procent andere Nederlanders. Op deze manier wordt volgens de heer Bommer de door stroming zelfs belemmerd.

de Stem | 1965 | | pagina 3