Walcheren Zeeland in het boek Vit rite Middelburg alleen bang voor lampvoetloze lamp Z-Beve!and Zeeuwsch-Vlaanderen Tuinders moeten '64 liefst maar heel vlug vergeten MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Maison Yvonne AXEL HULST ff TERNEUZEN CHAUVINISME LATEN VAREN EN HANDEN INEEN SLAAN Opgepast voor verkiezingsbiljet Zeer geslaagde avond van de school-Mantz Speelweek voor jeugd Dagblad De Stem OpenIlichtbad rond 15 mei open Burgerlijke stand JAPONNEN Gerrit de Jonge en Zonen Zilveren medaille O.N. voor M. Romeyn Jaarvergadering Veiling Walcheren Af deling O. Z. - Vlaanderen Bejaarden gaan in Axel vergaderen Tijdens dorpsavond te K wadendamme Balans Instructiezwembad vai oude gymnastiekzaal? EXAMENS HOOGWATER Zeeuwse dambond veertig jaar Vandaag Morgen •••■ajiSteiSr'*" DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 APRIL 1965 MIDDELBURG De voordrachtsoe feningen van leerlingen van mejuffrouw S. H. Mantz mogen zich altijd in een grote belangstelling verheugen. De foyer van de concert- en gehoorzaal te Mid delburg was dan ook weer flink bezet met vele ouders, die naar hun kinderen kwamen luisteren. Naast de blokfluit- groepen kon men duo's, trio's en kwar tetspel beluisteren van soms heel jeug dige leerlingen, die een en ander zeer zeker met veel enthousiasme brachten. Na de pauze van het 46 nummers tel lende programma kwamen de solisten aan bod, die op de piano elk op eigen wijze hun voordrachtsstukjes ten beste gaven, waarbij de namen van Grieg, Chopin en Schubert niet ontbraken. We weten dat mejuffrouw Mantz m-st hart en ziel zich voor haar leerlingen inzet en de resultaten waren er dan ook naar, getuige de prestaties op deze avond. De avond werd geopend met het optre den van blokfluitgroepen, die ons ver gastten op enige volksliedjes en enkele Engelse volksdansen, terwijl deze groe pen besloten met .,De Uil" en „Mitte Confitte" van J. Arden. Van de kwar tetten is vermeldenswaard Maria Vroom 'sopraanblokfluit, mej. S. H. Mantz, alt fluit, Lida Roegholt, tenorfluit en Willy Fry, basfluit, die als een hechte een heid musiceerden, waarbij naast de rit miek ook de nuancering niet werd ver geten. Judith Smet en Frank Tichelman, fluit, en Inge Lichtendahl, cello, speel den met veel verve een .Menuet" van J. Fux; Giselle Bergman bewees haar muzikaliteit in twee vrolijke stukjes van H. Spittler. Annemarie de Beer en Maria Vroom jongleerden op de altblokfluit met een bewonderenswaardig gemak en Willy Fey sloot het programma voor de pau ze af met een goed gespeelde „Alle mande" van Joh. Seb. Bach, op klave cimbel uitgevoerd. Na de pauze waren de pianisten in de dop aan de beurt, waarbij het goe de spel van Joke de Wolff opviel, die een Vivace van Jurriaan Andrièssen speelde. Ook Coks Heystek bleek muzi kaal talent te bezitten in de Gavotte van Carse, die zij voordroeg. In de slotfase van deze avond speelde Inge Lichtendahl goed genuanceerd ,,From the Cliffs" van Carroll en be sloot Jan Fey deze avond met een menuet" van Schubert. Als dank voor haar* goede zorgen werden mej. Mantz onder applaus bloe men overhandigd. A. L. Eindles tuinbouwvakschool Op woensdag 2l april aanstaande vindt in restaurant „De Eendracht" de eindles met diploma-uitreiking plaats van de l\i inbouw vakschool voor Groenteteelt al hier. Meisje gewond Op het kruispunt Langevilleweg - Burgerweidestraat is een aanrijding gebeurd. De zestienjarige bromfietser J. L. G. alhier verleende op genoemd kruispunt geen voorrang aan een van rechts komende Volkswagen, bestuurd door J. L. eveneens uit deze stad. Een botsing was het gevolg, waar bij de duopassagiere, het achttienjarige zusje van de bromfietsberijder, N. L. G. aan haar benen werd gewond. Zij werd per auto naar het Gasthuis gebracht. De voertuigen liepen lichte schade op. (Van onze correspondent) De Vlissingse Jeugdraad organiseert dit jaar weer een speelweek in de paas vakantie. Elke dag zijn er opnieuw leu ke activiteiten, waaraan iedereen kan meedoen. Aan elke wedstrijd zijn boven dien leuke prijzen verbonden. Het pro gramma vermeldt achtereenvolgens: Dinsdag 20 april: filmprogramma voor de jeugd van 6 - 9 jaar, in ,,het An ker" in de Bonedijkestraat, aanvang 2 uur. Vertoond worden 3 films eh wel „Het eendje en Robinson Crusoë", „Sol daat tegen wil en dank" en „Van de wal in de sloot". Verder is er voor de jeugd van 10 - 13 jaar een stadsspel om 2 uur op het schoolplein van de St. Jozefschool aan de Hyacinthenlaan. Woensdag 21 april: Strandolympiade voor de jeugd van 6-13 jaar, aanvang 2 uur, vanaf de uitgang van het bad strand. Donderdag 22 april: Straattekenwed strijd voor de kinderen van 6 13 jaar. Aanvang 2 uur op het schoolplein van de Prins Bernhardschool in de Bonedijke straat. Verder is er. 's middags om 5 uur een toneelvoorstelling in het Ge reformeerd Jeugdgebouw aan de Paul Kruger straat. Vrijdag 23 april: Levend ganzenbord spel voor de jeugd van 9-13 jaar. Aan vang 2 uur op het schoolplein van de Bonedijkeschool. 's Middags om 5 uur is er verder een po'ppenkastvoorstelling voor de jeugd van 6 13 jaar in het clubhuis „De Globe" op het Bellamy- park. Zaterdagmorgen 24 april: In heJ club- Dagblad <-ooi Zeeland K.ANTUHEN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14 l'elefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland Klokstraat 1. telefoon 9252 GOES huis van „Don Bosco" aan de Paling- straat geeft het Goese Jeugdcircus „Ho gerop" een voorstelling voor de jeugd van 9-13 jaar. Aanvang 10.30 uur. Bij regenweer zal voor de buitenpro gramma's op de verzamelplaats bekend gemaakt worden of het programma door gang zal vinden. Verder zal er donder dagavond 22 april voor jongelui van 14 jaar en ouder een grote teenagershow worden georganiseerd in het Schelde- kwartier. Voor- de jongelui van 16 jaar en ouder wordt op zaterdagmiddag 24 -pril een bromfietspuzzletocht gehouden. Oost- en West-Souburg BEKENDMAKING De Burgemeester van Oost- en West- Souburg maakt bekend dat er op vrij dag 16 april 1965 en op maandag 19 april d.a.v. geen huisvuil wordt opge haald 6411 B. en w. hebben de raad meegedeeld, dat het nieuwe openluchtzwembad om streeks 15 mei in gebruik zal kunnen worden genomen. Voor de „aankleding" van het bad is nog een krediet van 23.500 nodig. De raad is gevraagd dit bedrag ter beschikking te stellen. Geboren: Cornelis zv B, de Smit-Ta- zelaar; Ronny zv R. Dobbelaar-Neve; David zv M. Koster-Harinck; Maarten zv J. de Baan-Klos: Sandra dv Z. van Damme-van Hee; Wilhelmina dv P. v. Beugen-Leijs; Wilhelmina dv M. van der Beek-Markusse; Paulina dv M. Pie- per-Deij; Hubertina dv C. Berkelmans- Grim. Huwelijksaangiften: J. van den Berge, 25 j. en J. J. de Ronde, 24 j. Gehuwd: J. Baijens, 21 j. en H. E. Dekker, 19 j. Overleden: A. Visser," 74 j. ev J. Meu- lenberg; J. Vriends, 75 j., ev P. van Gils; M. Hoogerheide, 56 j, ev. J. Lob- bezoo; M. Bruschetto, 46 j. ongehuwd; M. Huijsens, 76 j., ongehuwd; H. de Visser, 58 j. ongehuwd. Auto in brand Woensdagavond om half acht raakte door nog onbekende oor zaak op de 's-Heer-Hendrikskinderendijk een personenauto in brand. De bestuur der C.V.^ een landbouwer uit Wissenker- ke, die ae auto net 's middags had ge kocht, stopte omdat hij een brandlucht waarnam. Hij kwam echter al te laat, want even later vlogen de vlammen er uit. De direct gealarmeerde brandweer bluste het vuur. De auto werd echter ernstig beschadigd. Aanrijding Woensdagavond rond 8 uur vond op het kruispunt Ockenburg een aanrijding plaats. Het ongeluk ge beurde doordat de personenauto, bestuurd door H. D. T. rijdende over de spoorweg overgang, de uit de richting Middelburg komende motorrijder L. S. uit Kapelle niet zag aankomen. De motorrijder botste tegen de linkervoorzijde van de auto en kwam te vallen, waardoor hij lichte ver wondingen opliep. Beide voertuigen wer den licht beschadigd. Yerseke Riolering De werkzaamheden aan de nieuwe riolering zijn voorlopig stil gelegd. De aanbesteding van de volgen de fase kan pas plaats vinden nadat van G.S. de goedkeuring is verkregen voor het nieuwe bouwplan Marijkelaan waar metertijd de 40 ratiowoningen ko men te staan. De Marijkelaan en om liggende straten zullen tegelijkertijd van nieuwe riolering worden voorzien. Nieuwe haven Met het vertrek van de baggermolen „Waddenzee" is de nieu we haven op de vereiste diepte geko men. De uitvoerder is thans bezig de noordelijke havendam met zand op hoog te te brengen, waarna aan de verdere afwerking kan worden begonnen. Voor herstel van de Z.O. oude havendam wer den dezer dagen eerste bazaltblok- ken gelost. Concert De muziekvereniging „Mo zart" zal op 2e Paasdag een concert van gewijde muziek geven in de tent op de Paardenmarkt. Aanvang 11.15 uur. Geslaagd Op het gehouden schrif telijk examen Gemeente-administratie 1 slaagden de heren W. Bol, M. Riedijk en M. Marcusse, allen werkzaam op de gemeente-secretarie. (Advertentie) MODERN - GEVARIEERD - GROOTS - IS ONZE COLLECTIE IN DE NIEUWSTE UITVOERINGEN MILLE FLEURS ALLOVER KANT HEATING LOOK MOZART STYLE NATUURLIJK Bosstraat 32-34 Bergen op Zoom Vrouwengilde Het Katholieke Vrou wengilde hield een bijeenkomst. De avond werd geleid door pater v. d. Ac ker, die een klankbeeld met dia's hield over het dagelijkse lijden van de mens. De beelden, geprojecteerd tegen de achter grond van het dagelijks leven van lief en leed,, vormden een stemming beeld t.o.v. het leven van Christus. Dit onder werp, gekozen in de goede week. vorm de een goede voorbereiding op het paas feest!. GEMEENTE HULST Burgemeester en wethouders van Hulst maken bskend: 1. Deze week wordt in plaats van op vrijdagnamiddag huisvuil opgehaald op vi;ijdagvoormiddag; 2. vooropenstelling van het kantoor van de ambtenaar van de burgerlijke stand tijdens de Paasdagen wordt ver wezen naar de publikatie aan het stad huis; 3. vrijdag 30 april a.s. wordt geen huisvuil opgehaald; in plaats daarvan wordt in de betrokken strat&n het huis vuil opgehaald op donderdag 29 april a.s HULST, 15 april 1965, P. MOLTHOFF, burgemeester, J.F. v. DENDEREN, secretaris. 3241 Auto de modder in Een door H. N. alhier bestuurde personenauto met aan hang wagentje is in de modderige uitloper van de Buitenvest langs de weg van Hulst naar Clinge geredien. De auto, die uit de richting Hulst kwam, was aan het slippen geraakt. N. kwam met de schrik vrij, evenals zijn zoontje, dat bij hem in de wagen zat. De auto, die door een takelwagen uit de enkele meters be neden 't wegoppervlak' gelegen modder moest worden getrokken, werd slechts licht beschadigd. Clinge De speeltuin Evenals de voorgaan de jaren zal ook dit jaar de Clingse speeltuin op de 2e paasdag voor de kin deren opengesteld worden. Gedurende de paasvakantie zal de sP&eltuin iedere mid dag geopend zijn. En verder iedere za terdag en zondagmiddag. Op het ogenblik wordt er hard gewerkt aan het nazien en verven van de diverse toestellen. Binnenkort komen er nog nieu we schommels en een looprad bij. De nieuwe stoelen en de zonneparaplu's zijn reeds gearriveerd, zodat de ouderen van af het terras op een rustige wijze de kinderen kunnen gadeslaan. Kloosterzande Brommer ontvreemd Op het ter rein van het Kroondomein achter de N.H. kerk, trof de heer Van G. een bromfiets onbeheerd* aan. Hij waar schuwde de rijkspolitie te Kloosterzan de, die de brommer in bewaring nam en' een onderzoek instelde. Intussen kwam vast te staan, dat ten nadele van de heer Wijnacker, hoofd der school te Pauluspolder, te Boschka pelle, een bromfiets was ontvreemd en dat deze daarvan aangifte had gedaan bij de rijkspolitie te Stoppeldijk. De gevonden brommer bleek inder daad die van de heer Wijnacker te zijn, zodat deze zijn eigendom weer in ont vangst kon nemen. Van de dader is nog geen spoor ontdekt. Schoondijke Festiviteiten op 5 mei De Oran jevereniging te Schoondijke heeft haar programma voor 5 mei bekend ge maakt, Om 9 uur houdt burgemeester Hoftijzer een toespraak vanaf hetbor des van het gemeentehuis. Hierna zal de vlag worden gehesen. De schoolkin deren van de lagere scholen zullen daar na onder leiding van de heer A. J. de Klerck, hoofd van de openbare lagere school, het Wilhelmus zingen. Dan ver trekken de kinderen naar het sportter rein, waar een ballonnenwedstrijd wordt gehouden. Om 10 uur is er een gezamen lijke kerkdienst voor alle gezindten, wel ke door de twee plaatselijke predikan ten en de pastoor wordt geleid. Om 2 uur wordt er een optocht gehouden, 's Avonds wordt in de loods van de landJbouwpraiktijkschool het toneelspel „Toen de storm begon" opgevoerd Na afloop hiervan staat nog een lampibnop- tocht op het programma. Sluis Vogelpiek De damesvogelpiekclub •heeft haar eerste winterseizoen beëin digd met een massakamp tegen de he ren. die speciaal voor deze laatste avond waren uitgenodigd. Ondanks de opgedane ervaringen in het vogelpreken slaagen die dames er niet in om van de henen te winnen. De heren waren echter royaal, want ze verdochten de gewonnen room taart op zijn Amerikaans en stortten het geld in die kas van de dameseluib die haar activiteiten tot oktoiber staakt. Grenadiers De grenadiers komen weer een bezoek aan Sluis brengen. Half mei komt een gedeelte van het elf de infanteriebataljon. Het programma moet, in nader overleg met diverse in stanties, nog vastgesteld worden. (Advertentie) 50 JAAR maakt Frigidaire reeds koelkasten een produkt van General Motors DE BESTE! Alleenverkoop Oranjestraat 2 - Zeestraat - Axel Tel. 01155—565. Exptottctie- inspectie Zeeland L K M DE JONU tel. 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeiand F. DE UU'I tel. 6252 Goes privé 7300 Ciues Redacteur voor Oost-Zeeuwsch Vlaanderen en Kanaalzone W WOL IERS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen J PETTI v Ostadestraat 41. Oustburg teL 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren H. REKKERS, tel. 6252, Goes. Rayunbeheerder voor Zuid Bevelana en Walcheren K. MENU tel «252 Goes V-rijs voot losse advertenties Gestemd voor de editie Zeeland I U.lf oei 'Tltri 1 mm ingezonden mededelingen 2' mm gewone advertenties Bij contract aanzienlnke reductie .Kleintjes": 3 regels of mindei t 1.- elke regel neet I 0.25 Al» één regel gelden 23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook m de Brabantse oplag, resp. f 1,60 en t 0,30. Bil 8 achtereenvolgende ongewijzigd, plaatsingen de ferde plaatsing teger hall geld. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de kantine van de n.v. De Hoop vanwe ge het 40-jarig dienstjubileum van de expediteur bij het bedrijf, de heer M. Romeyn, heeft burgemeester mr. H. Rijp- stva de jubilaris de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau opgespeld. De burgemeester felici teerde hem tevens namens het gemeen tebestuur. Hij noemde het opvallend dat bij de n.v. De Hoop reeds zoveel konink lijke onderscheidingen werden uitgereikt hetgeen wijst op de trouw van de werk nemers bij deze onderneming. De directeur, J. G. v.d. Peyl sprak de jubilaris en zijn 'familie hartelijk toe. Hij liet zijn loopbaan de revue passeren waar bij hij de nadruk legde op de ijver en de nauwgezetheid van de heer Romeyn. Na mens de vereniging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland te Amster dam, overhandigde de directeur hem de zilveren gedenkpenning met de daarbij behorende oorkonde en een herinnerings geschenk. Ook mevr. Romeyn ontving een verrassing. Voor al deze bewijzen van belangstelling dankte de jubilaris zeer hartelijk. Aanryding Toen de heer P. W. de B. uit Axel met zijn personenauto over de nieuwe kade in de richting Axelse- brug reed, moest hij op het kruispunt met de Stationsstraat plotseling afrem men om voorrang te verlenen aan een personenauto, die werd bestuurd door de heer L. A. S. uit Terneuzen. Doordat eerstgenoemde auto doorschoof, kwam hij met de andere in botsing, waardoor aan beide auto's aanzienlijke schade ont stond. DOORMANGROEP De 13e St. Joriswandeltocht wordt dit jaar te Terneuzen gehouden op zater dag 24 april a.s. Zoals elk* jaar wordt deze tocht georganiseerd door de Door- mangroep van de Nederlandse Padvin ders. Padvindsters, padvinders, gidsen, pioniers, verkenners en voortrekkers in groepsverband moeten een afstand van 20 km afleggen. Kabouters en welpen lopen 10 km. Het parcours ligt dit jaar ten westen van het kanaal Terneuzen - Gent. De prijzen worden 's avonds uit gereikt door dominee L. S. Blom, ere- districtscommissaris voor Zeeuwsch- Vlaanderen van de Nederlandse Padvin-; ders Vereniging. Wesfdorpe Mooi succes De collecte, die door het comité „Jubileum Zusters Sluis kil" in onze parochie werd gehouden, heeft f 1450,- opgebracht. Dit bedrag wordit besteed aan een geschenk, dat aan d-e Zuster van het Heilig Hart wordt aangeboden, omdat de congregatie vijftig jaar in Sluiskil is. Handboogscliieting Westdorpe. Ter gelegenheid van koninginnedag, 30 april, wordit in „Het oudt Raedhuys" een schieting georganiseerd op de liggende wip. Aanrijding Op de Graaf Jandijk kwam de bromfietser F. B. in botsing met een geparkeerde personenwagen. De wagen werd daarbij licht beschadigd, ook de bromfiets lipe enige schade op. De bestuurder van de bromfiets kwam met de schrik vrij. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Tweemaal 'n opening, beide op dezelfde plaats en dezelfde tijd. Wanneer burgemeester mr. J. Drijber vanavond de tentoonstelling over Zeeuw se boeken en schrijvers „In blad weer- siegeld" zal openen, betekent dat tege lijk de ingebruikname van een nieuwe expositieruimte: de oude vleeshal in het stadhuis alhjer. De tentoonstelling wordt, zoals be kend, gehouden in verband met de 150e verjaardag van de Vereniging ter Be vordering van de Belangen des Boek handels. Op de expositie kaal men zien hoe, vanaf de zestiende eeuw, het boek zijn rol in Zeeland speelt. Tot 24 april kan men in de vleeshal terecht. Dan worden de boekenkramen in Terneuzen opgeslagen, waar de tentoonstelling tot 3 mei is te bezichtigen. MIDDELBURG Ir. J. Berdenis van Berlekom, directeur van de enige lamp- voetenfabriek in ons land, is niet bang voor de toekomst „tenzy men de lamp voetloze lamp uitvindt". En daaraan wordt hard gewerkt. De directeur van het Middelburgse bedrijf heeft dit gezegd tijdens een le zing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zee land, waarvan hij zelf lid is. Ir. Berdenis van Berlekom verwachtte niet veel praktisch resultaat van de onderzoekin gen naar de lampvoetloze gloeilamp. E)e fabriek, De Vitrite N.V., is volgens ir. Berdenis van Berlekom verreweg de grootste in Europa. De produktie aan lampvoeten ligt ver boven het miljard per jaar. Iets minder dan de helft hier van gaat naar Philips-Eindhoven ten behoeve van de fabricage van gloeilamp pen. De rest wordt geëxporteerd. Naast elkaar gelegd komt deze jaarproduktie neer op een afstand van 25.000 kilometer oftewel de omtrek van de aarde op de breedtegraad ter hoogte van ons land. „We komen wel op de evenaar terecht", aldus de directeur. Hij gaf met deze beeldspraak te kennen dat de produktie nog heel wat hoger kan worden opge voerd. De toename van het lichtgebruik en de reeds bereikte standarisatie in de kwaliteit van het produkt staan daar volgens ir. Berdenis van Berlekom borg voor. De concurrentiepositie van het be drijf op de wereldmarkt is goed. Ge streefd wordt naar een geperfectioneer- der produkt dan dat in Amerika. Zo zijn de lampvoeten in Europa in messing, in Amerika in aluminium uitgevoerd. Ir. Berdenis van Berlekom vertelde nog een grappige bijzonderheid. De zwarte isolatiestof, die onder aan elke lampvoet te zien is, is van glas. De grondstof hiervoor wordt gevormd door gebroken bier-, melk- en andere soorten flessen. Dit glas wordt bewerkt in het dertig meter hoge torengebouw dat de Vitrite N.V. nog niet zo lang geleden aan zijn bedrijf in Middelburg heeft toege voegd. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op woensdagmiddag 21 april zal de afdeling Oost-Z.-Vlaanderen van de Algemene Nederlandse Bond van Ge pensioneerden een algemene vergadering houden in Het Centrum alhier. Het hoofd bestuurslid Van de Welle zal bij die ge legenheid een inleiding houden over de nieuwe pensioenwet. De agenda omvat voorts uitsluitend huishoudelijke punten Er zal moeten worden voorzien in een vacature in het bestuur, die is ontstaan door het overlijden van de heer De Rid der. (Van onze correspondent) MIDDELBURG „Al met al is 1964 voor de tuinbouw een jaar ge weest dat we het liefst maar zo gauw mogelijk vergeten. We mer ken maar steeds dat de onkosten stijgen, terwijl de inkomens van de telers eerder achteruit dan voor uit gaan. Wé kunnen rustig stellen dat de tuinbouw beslist niet mee profiteert van de welvaartsstaat waarin wij thans verkeren". Tot deze conclusie kwam de heer R. W. Jans, directeur van de Coöp. veiling „Walcheren" te Middelburg in zijn jaarverslag dat werd uitge< bracht tijdens de in de afmijnzaal van de veiling gehouden jaarver gadering. Tevoren had veilingvoorzitter A. de Jager uit Nieuwland gezegd, dat de om zet in 1964 2,7 miljoen gulden bedoeg, wat f 220.000,- meer was dan het jaar daarvoor. Toch heeft ook volgens hem de stijging van de omzet geen gelijke tred gehouden met de stijging van de kosten. Er kwam in 1964 aan het fruit op Walcheren veel schade door hagel, waardoor het gemiddeld minstens 10 cent per kg in prijs degradeerde. De winter bloemkoolteelt mislukte in 1964 en de tomatenprijzen waren zeer matig. Ten aanzien van de tuinbouw op Wal cheren zei de heer De Jager, dat na de verheugende uitbreidingen in voor gaande jaren er in 1964 sprake was van een consolidatie met matige uitbouw. De kassenbouw is afgezwakt. Sedert deze winter is er tussen de vei lingen op de Zeeuwse lijn een gesprek gaande om te komen tot betere samen werking. Het bestuur van de Walcherse veiling doet wat mogelijk is om voor haar le den zo gunstig mogelijke prijzen voor de produkten te verkrijgen. Secretaris J. de Visser zei in zijn jaarverslag, dat de vereniging 386 le den heeft. Aan 28 personen werd ont heffing uit het lidmaatschap verleend en 11 personen traden toe als lid. Ten behoeve van de veilingaccommo datie werden verschillende investeringen verricht. Zo werd o.m. een nieuwe pe- rensorteermachine aangeschaft. Voor de aanvoer van de produkten werd een nieuwe regeling ingevoerd. Het koelhuis was in 1964 geheel be zet en de exploitatie ervan leverde een positief resultaat op, zo bleek uit het directeursverslag. De directeur maakte ook melding van een maandelijkse be spreking tussen de directeuren van de drie Zuidbevelandse veilingen en de vei ling Walcheren, welke zeer nuttig zijn. (Van onze correspondent) KWADENDAMME. Deze week vond de tweede dorpsavond plaats in „De Burcht'' te Kwaden damme in de serie, welke de streekcomniissie West Zuid- Beveland belegt, om te praten over de functies van de respectieve dorpen in zijn gebied. Ook tijdens deze gespreksavond bleek duidelijk, dat het voor de toekomst nood zakelijk is nog intensiever in gemeente lijk verband samen te werken. „Kan Kwadendamme zich handhaven?" zo vroeg de voorzitter van het plaatselijke forum, burgemeester D. Lodder van Driewegen en Ellewoutsdijk zich af. Het forum meende van wel, maar dan moet men gezamenlijk als streek naar buiten treden. „Ons dorp houdt niet meer op bij de grenzen van de gemeente, maar we moeten denken in intergemeentelijk-, streekverband," aldus burgemeester Lodder. Hij dacht daarbij aan samen werking op het terrein van de recreatie, de samenvoeging van verenigingen en organisaties en ook het ontsluiten van een haven in een der dorpen aan de Westerschelde. De mogelijkheden tot ex ploiteren van een haven zijn wat miniem geworden, nu van rijkswege is beslist, dat deze plaatsen niet in aanmerking komen voor de functie van kernge meente. Tevens kwam op deze interessante ge' spreksavond de vraag naar voren, of West Zujd-Beveland, gezien de aanwij zing van Goes als industriekern, niet kan fungeren als woonkern. De conclusie was, alle chauvinisme te laten varen en dit gezamenlijk naar vo ren te 'brengen en voortdurend hierop te blijven hameren. De balans en exploitatierekening werd door de directeur toegelicht. Er was een nadelig saldo over 1964 van f 12.171,54 wat volgens een geldende overeenkomst zal worden gedragen door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en de Coop. Centrale Raiffeisehbank. De le den krijgen de 1 pet. die zij betaalden voor het garantiefonds, terugbetaald. Bij de bestuursverkiezingen werden herkozen de heren J. de Visser, Seroos- kerke en A. Don, Oostkapelle. Töt le den van de Raad van Toezicht werden herkozen de heren A. Joziasse, Oostka pelle en A. de Pagter, Ritthem. Het entreegeld voor 1965 werd vast gesteld op f 5,-; de contributie op f 10, per lid. Veilingprovisie: gewone veiling 6 pet., koelhuisprodukten 6 pet., admi nistratief geveilde produkten 4 pet. al les exclusief heffingen en 1 pet. garan tiefonds. Voor niet-leden liggen de per centages 4 pet. hoger. Voor contract- teeltprodukten zal 5 pet. betaald moe ten worden. De huur van emballage werd onveranderd vastgesteld op: klei ne pootbak 4 cent; groentekist 4 cent en fruitkist 7 cent per week. Aan het eind .van de vergadering sprak de Zeeuwse rijkstuinbouwconsu- lent ir. L. Vellekoop de aanwezigen toe en vroeg o.m. dringende aandacht voor de nieuwe cursus van de groenteteelt- vakschool. Ook deelde hij mede, dat voor de streekverbetering Walcheren de heer Ssndee te Kamperland is aange steld als assistent voor de voorlichting aan tuinders. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De com missaris van politie te Bergen op Zoom vestigt er de aandacht op dat momenteel gebruik wordt ge maakt van een vals betalingsmid del, dat veel overeenkomst ver toont met een bankbiljet van dui zend Belgische frank. Het valse biljet bestaat uit twee op elkaar gedrukte verkiezingsbiljetten uit België. Op het bewuste vlugschrift staat o.m. vermeldt: „Nationale ramp van België", terwijl op het echte bankbiljet staat: „Nationale bank van België". Een benzine pomphouder in Bergen op Zoom is reeds van het gebruik van dit valse biljet de dupe geworden. De laatste hand wordt gelegd aan het inrichten van de tentoon stelling Ook Kruiningen speelt met de gedach te om in het oude gymnastieklokaal een instructiezwembad te bouwen naar het voorbeeld van Oost- en West-Souburg. Of het inderdaad zal gebeuren hangt af van verschillende factoren. Dit liet-bur gemeester A. Schipper in de raadsverga dering even duidelijk pitkomen: Hij kon op een vraag van de heer J. Griep mee delen, dat het gemeentebestuur inder daad met een uitgewerkt plan voor de inbouw van een instructiebad in het ou de gymnastieklokaal was benaderd. De exploitatie ervan zou neerkomen op een bedrag van circa f 8000,- per jaar. Naast de inbouw zou het vroegere gymnastiek lokaal nog de nodige voorzieningen moe ten krijgen als kleedcabines, een nieuwe vloer, verwarming en ontluchting. Maar het knelpunt bij de realisering van hef bad is de rijksvergoeding voor het ge bruik. Wordt die gelijk aan de vergoe ding zoals de gemeente thans ontvangt voor het gymnastieklokaal dan za\ er een goede mogelijkheid zijn. Maar om een dergelijke vergoeding te bereiken moet het instructiezwemmen aan alle voorwaarden van lessen e.d. in het roos ter van de scholen worden opgenomen. En of dat zal lukken? Kruiningen is er nog niet zo zeker van. RIJKS MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE GOES Voor het eindexamen slaagden de vol- gende leerlingen: L. J. Boonman, 's-Heer. Arendskerke; J. M. Christiaanse, Zierik. zee; A. C. van Dalen, Tholen; J. van Damme, Ouwerkerk; M. J. Dees, 's-Gra- venpolder; J. S. de Feiter, Renesse; J. A. Gaanderse,. Nieuwerkerk; A. C. Geluk, St.-Maartensdijk; J. K. Goemans, Zonne. maire; E. Hage, Scherpenisse; G. lil Hammink, Goes; L. N. Hanse, Goes; 51 A. Hanse, Brouwershaven; J. M. Harinci 's-Iieer Abtskerke; M. P. op 't Hof, Heer Arendskerke; M. Klaassen, Kaïts;" J. Lems, Colijnsplaat; W. M. Nijsse, Elk, woutsdijk; P. W. van Overbeeke, Kapel- Ie; P. Poley, Kruiningen; H. de Re'gi Borssele; J. Remijn, Nieuwdorp; P. C Remijnse, Wissekerke; M. W. Schipper. Baarland; P. van Schouwen, Oude Toflgc (Z.-H); C. L. Steendijk, Nieuwerkerk; P. K. M. Stouten. Stavenisse; D. Vermaas St.-Maartensdijk; J. B. P. v. d. Waart Sirjansland; L. J. Wabeke, Wemeldinge; J. Walhout, Borssele; P. J. van 't West- einde, Borssele; C. J. van Westen, Zierik- zee; P. Wiskerke, Wilhelminadorp. Twee leerlingen werden afgewezen. MUZIEKEX AMEN S Geslaagd aan de Terneuzense Muziek school: Fluit (le graad) G. Boland te Terneuzen en G. de Vos te Zaamslag. Fluit (2e graad) R. de Pooter te Zaam slag. Hoorn (le graad) F. van Os te Terneuzen. Trompet (le graad) H. Va lerius te Terneuzen. Klarinet (2e graad) Cl. v.d. Bulck te Terneuzen. Morgen, vrijdag 16 april; Hansweer 3.17 en 15.41 uur; Terneuzen 2.41 en 15-01 uur; Vlissingen 2.10 en 14.31 uur; Wemel dinge 4.06 en 16.33 uur. (Van een onzer verslaggevers) GRIJFSKERKE De Provinciale Zeeuwse Dambond bestaat dit jaar 40 jaar. En dit jubileum wil men niet onop gemerkt voorby laten gaan. Het ligt in de bedoeling een organisatiecomité sa men te stellen dat uit het spaarfonds ter financiering der festiviteiten een krediet van 500 ter beschikking zal krijgen. Tijdens de algemene jaarvergadering van de bond op zaterdag 8 mei#aanstaan- de in De Eendracht te Middelburg zullen hiertoe voorstellen worden gelanceerd. Verder vermeldt de agenda naast de ge bruikelijke punten en jaarverslagen de verkiezing van de financiële commissie, prijsuitreiking van de persoonlijke Zeeuwse kampioenschappen, een perio- Idiefke bestuursverkiezing en de benoe ming van afgevaardigden naar de jaar vergadering van de K.N.D.B. GOES Opril 19.30 uur Verg. CKK Prins- van Oranje 20 uur Voorlichting vakopleiding baggerbedrijf MIDDELBURG Suisse 19.30 uur Ledenverg.filateü^' ver. Delta Vleeshal gemeentehuis 20 uur bruikneming expositieruimte WESTDORPE Troutzaerte Expositie Jaap van de r° en keramiek van Hans de Jong ANTWERPEN KVO 20 uur Madama Butterfly VLISSINGEN Jeugdherberg De Scheldestroom 16 uui Aanvang paascursus volksdansen WESTDORPE Pol Troutzaerte Expositie Jaap van de r en keramiek van Hans de Jong ANTWERPEN KVO 17.30 uur Parsifal

de Stem | 1965 | | pagina 2