CSWV: geen ruimte voor extra loonuitkering Schouwburgbestuur ontslaat Wim Bary K.V.P. blijft Economische Zaken Spijkerplank-raadsel opgelost inder daad vol auto matisch ONDANKS GUNSTIGER Vliegramp op Jersey: 25 doden INDESIT wasauto maat INDESIT Zeeland in trek bij koninklijke familie OP EINDHOVENSE LEENDERHEIDE OP EIGEN VERZOEK: Burgemeester van Kortgene vrijgesproken Weer grote textielfusie in Tilburg VIER LEKEN GAAN KERK BOUWEN N DAGBLAD VOOR ZEELAND Valse declaraties Zachtere lucht op komst PRIORITEITEN COÖRDINATIE Koningin naar Ylissingen Sm I Gehaspel met staats secretariaten Kritiek Geen bouwpastoor 5 KG. inhoud 896>» 2e hemd k prijs 3n 't ecthwys 5e JAARGANG No. 24869 oor God, Koningin en Vaderland I litgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. iirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. loofdredacteur 1. Leijendekker. iedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. öureau Breda - Reigerstraat 16 tel. 2234) (5 lijnen). Postgiro 1114111 D ONDERDAG 15 APKIL 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenjJHulst^Steenst;^^^Bijbureaus^TERNEUZEN^Usbaanst^^ OOSTBURG, Nieuwstraat^41^^^^^^^^^^^^ (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Wim Bary heeft ont slag genomen als directeur van de Tilburgse Stadsschouwburg. Het stichtingsbestuur heeft dit ontslag woensdag officieel aanvaard. Dit be tekent dat de rol, die de heer Bary sinds 1960 in het Middenbrabantse leven heeft vervuld, is uitgespeeld. „Ik ben voornemens mij weer crea tief te begeven in de toneel- en televisiesector", zei hij gisteren. Het was in Tilburg geen geheim dat het tussen Wim Bary en het stichtings bestuur niet al te best meer boterde, W sinds de Eindhovense schouwburg- kwestie. Bary is ernstig gegadigde voor f het directeurschap .Eindhoven geweest. F Hij is tenslotte* in Tilburg gebleven. Nu hij daar binnenkort zal verdwijnen, valt t niet te ontkennen dat een actieve figuur voor het Brabantse culturqje leven ver vis loren gaat. Vermoedelijk zal Bary terugkeren naar het westen des lands. Of er op korte termijn mededelingen over zijnl nieuwe functie te verwachten zijn, kon' hij gisteren niet zeggen. Desgevraagd bleek Wim Bary op de hoogte van geruchten over financiële onregelmatigheden, daterend uit de tijd dat hij als mede-organisator was be- okken bij het „Franse seizoen" te Til- irg, in 1964. Mr. J. Louët Feisser, of ficier van justitie te Breda, bevestigde eren dat hij ambtshalve een onder- ek naar deze vermeende malversa ties heeft gelast en dat dit nog steeds aande is. De heer Bary, aldus formu- erde het de officier, zou bij deze aan- ilegenheid betrokken kunnen zijn, het geen niet impliceert dat hij in dit sta dium als verdachte te boek staat. De te onderzoeken malversaties hou den geen verband met de administratie van de Stadsschouwburg. Ze hebben louter betrekking op het „Franse sei zoen", dat een aparte boekhouding ken de, aldus de officier. Penningmeester drs. F. van Tulder, directeur van de Tilburgse Kredietbank, verklaarde gis teren met nadruk dat hij voor een ver antwoorde boekhouding in staat. In de voormiddag werd gisteren plot seling een persconferentie afgelast, die de heer Bary een dag eerder al had verzet. Hij bevestigde gistefen, dat deze afgelasting verband hield met zijn ont slagaanvrage. De man, die hem tussen tijds als directeur zal waarnemen, de tegenwoordige administrateur L. de Brabander, had eerder als reden voor het schrappen van de persconferentie opgegeven dat het culturele periodiekje „Theaterkompas" nog niet van de druk ker was gekomen. Later ontkende de heer De Brabander een relatie met de ontslagaanvrage niet. Stichtingsvoorzitter mr. J. F. M. Mol- kenboer bevestigde woensdagmiddag het goedgekeurde ontslag van Wim Bary. De reden wenste hij niet te ver melden. De heer Molkenboer toonde zich enigszins verrast over het justitiële aspect van deze zaak. Wim Bary zelf zei hierover: „Ik weet van niets: ik ben nu eenmaal geen boekhoudkundige". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De rechtbank te Middelburg heeft burgemeester A. A. S. van Kortgene gistermorgen vrijge sproken van oplichting en valsheid in geschrifte. Tegen hem was een maand gevangenisstraf geëist wegens het in dienen van vaise declaraties. De recht bank is van mening dat het bewijs voor deze beschuldiging niet geleverd is. Wel werd bewezen geacht dat de bur gemeester bij het stichten van een Bo- gaerswoning voor eigen gebruik de prijs- en bouwbepalingen heeft overtre den. Conform de eis veroordeelde de rechtbank hem hiervoor tot een boete van 1500,- subsidiair drie maanden. In verband met de laatste veroorde ling lijkt het toch onwaarschijnlijk dat de burgemeester zijn ambt zal kunnen blijven vervullen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veel bewolking met kans op regen of motregen. Later vanuit bet wes ten geleidelijk vveersverbetering Overwegend matige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Vandaag: zon onder 19.37 uur. Maan onder 6.00 uur. Morgen, zon op 5.42 uur. Maan op 20.21 uur. jPagbïaü SkSterol Het katholieke instituut voor so ciale opleidingen „Markendaal" te Breda werkte totdusverre ver spreid over vijf gebouwen in de Baroniestad. Dit jaar komt er een eind u.an die versnippering. Pa gina 3. Het Landbouwschap komt met een opmerkelijk initiatief: subsidie voor afzonderlijke landbouwbedrij ven. Pag. 15. De kapelaanskwestie in Aker sloot is nog steeds niet doodge bloed. Nu werd zelfs de (afgetre den) KV P-voorzitter in deze N oordhollandse gemeente be dreigd. Pag. 7. Duizenden Duitse kinderen doen in deze tijd overgangs- en eind examen. De paastijd wordt er spannend door. Pagina 7. SC Enschede en Enschedese Boys gaan fusioneren. De nieuwe combinatie komt uit onder de naam FC Twente. Pagina 9. Voorts in dit nummer: Premier Cals (oud-verkenner) van nabij; Nieuws voor de vrouw; Spanning in de thriller „Arsène Lupin". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel recente economische gegevens vooral voor wat betreft de betalingsba lans, produktie en produktivi- teit gunstiger uitvallen dan de voorspellingen waarop het Ioon- beleid voor dit jaar was bepaald, ziet het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond geen aanleiding de loonbeslissing te herzien. Dit blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag van het C.S.W.V. Voorzitter ir. J. Bosma onderstreepte deze me ning met een verwijt aan het adres van de werknemersorganisaties inzake „het voortdurend geroep van de vak centrales om een uitkering-ineens". Ir. Bosma voorspelde een verscherpte hou ding tussen werkgevers- en werkne mersorganisaties. In het jaarverslag zegt het C.S.W.V. dat men er bij de loonbeleidskeuze er van is uitgegaan, dat een volledig even wichtsherstel in 1965 niet haalbaar zou zijn. De nieuwe cijfers verkleinen wel de afstand tussen het bereikbare en be oogde, maar het evenwicht komt er niet uit. Daarom, aldus het C.S.W.V., dient de grote lijn van het uitgestippelde be leid te worden gehandhaafd: een voor zichtig en gematigd optreden met; be trekking tot de arbeidsvoorwaarden. Uit het jaarverslag blijkt dat het C.S.W.V. voorstander is van een nieuw loonsysteem, waarbij een duidelijker verband wordt gelegd tussen lonen en prijzen. Veel kritiek heeft het werkgevers verbond op de sociale verzekeringen, die volgens het verbond de grenzen van het gewenste wel hebben bereikt en hier en daar zelfs overschreden. Tussen het vrije besteedbare inkomen en de verplichte afdracht ingevolge de sociale wetten dreigt, aldus het C.S.W.V een wanverhouding te ontstaan ten kos te van het vrije inkomen. Reacties op de lastenverzwaringen wijzen er vol gens het verbond op dat verzwaring van de sociale lasten niet meer alge meen wordt gewenst. Het is heel gemakkelijk, aldus het verslag, om weer nieuwe terreinen te vinden die via nieuwe verzekeringen bestreken kunnen worden, maar het is de vraag of Nederland met zijn sociale verzekeringen nog steeds op weg is het algemeen welzijn te bevorderen. De sociale zekerheid is maar één as pect van het menselijk welzijn, aldus het verbond, en het wordt tijd dat vraagstukken als de leefbaarheid van ons land, de infrastructuur, de woning nood, het verkeersprobleem en de vraagstukken van lucht- en waterver ontreiniging een hogere prioriteit krij gen dan-verdere uitbreiding van de so ciale verzekering. De heer Bosma reageerde gisteren, toen hij de verscherpte verhouding tus sen werkgevers en werknemer voor spelde, op uitlatingen van N.K.V.-voor zitter Mertens, die gesproken had van een schijnsamenwerking, omdat de werkgeverscentrales het vormen van fondsen, waaruit vakbondsleden contri butie zou kunnen worden gerestitueerd, hebben afgewezen. „Dit is ongenuan ceerde opwinding", zei ir. Bosma, want de heer Mertens vermeldt niet wat wij wel aanvaardbaar achten. De heer Bosma vond het duidelijk dat de werkgevers moeten gaan leren „nee" te zeggen. Dat zijn we een beetje verleerd, voegde hij er aan toe. Daarom wil hij in zijn verbond een sterkere coördinatie tot stand brengen, opdat de leden eensluidende standpun ten gaan innemen. Hij zou het betreu ren als met name ook bij de fondsvor ming enkele werkgeversgroepen een gezamenlijk standpunt zouden openbre ken. In dit verband merkte hij op dat er bij de A.K.U. thans wel een fonds van een kwart miljoen gulden is afge dwongen, maar dat dit fonds bepaald niet zal dienen om contributie te resti tueren aan vakbondsleden: de A.K.U. - directie zou volledig achter het stand punt van het verbond staan. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het staat vrywel vast dat koningin Juliana op 21 mei a.s. de officiële opening van het nieuwe stadhuis in Vlissingen zal verrichten. Vier dagen later, op 25 mei, zal prins Bernhard de Dow-fabrieken Terneuzen openen. PrinseS Beatrix zal donderdag a.s. in Arnemuiden aanwezig zijn by de eerstesteenlegging van het koninklijk ontmoetingscentrum voor de jeugd: het Zilveren Schor aan het Veerse Meer. Nog heel vers in het geheugen ligt het bezoek van prinses Mar griet aan de schouwburg in Mid delburg op 5 april jl. Dat zijn vier koninklijke bezoe ken aan Zeeland in een tijdsbe stek van zeven weken. De konink lijke familie raakt kind aan huis in Zeeland. En Zeeland raakt verwend Experts bekijken de schade die de „Ganymedes" (5700 ton) van de K.N.S.M. heeft opgelopen tijdens de aanvaring met het Braziliaanse mo torschip „Nicaragua" op het Noord- zeekanaal. De boeg en de verschan sing van het Nederlandse schip zyn over een groot oppervlak ontzet. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De K.V.P. krijgt geen staatssecretaris op Economische Zaken. Dat hebben de ministers, dinsdag bijeen in constituerende vergadering, geza menlijk besloten, in afwijking van het- geen de drie fractieleiders met forma teur Cals waren overeengekomen. De C.H.-staatssecretaris van Defensie, de heer Haex, keert niet terug in het team van minister De Jong. De liberale staatssecretaris op Defensie, de heer W. den Toom, wordt.nu evenmin regerings commissaris voor de luchtmacht. Dat betekent dat er op Defensie plaats is voor twee nieuwe staatssecretarissen. Van K.V.P.-zijde heeft men ook drs. L. van de Laar, tot voor kort staatssecre taris op O. K. en W., moeten laten val len, omdat mr. M. Vrolijk zelf de cul- VIJF LEDEN van een UNESCO-groep, die in Indonesië films maakt, zijn in Djakarta gearresteerd. Ze hadden zon der toestemming te vragen opnamen gemaakt op oostelijk Nieuw-Guinea. HONDERDEN toeristen, die in Rome de paasplechtigheden wilden bijwonen, zijn gedupeerd door een 24-uursstaking bij de Italiaanse spoorwegen. Op som mige plaatsen zorgen militairen vogr het vervoer. LONDEN (A.F.P./Reuter) Bij een ongeluk met een Dakota van de „Bri tish United Airways" op het Britse Kanaaleiland Jersey zijn gisteravond op een na alle inzittenden 22 passa giers en een bemanning van vier leden om het leven gekomen. Een stewar dess overleefde de ramp. Zij werd ern stig gewond naar een ziekenhuis over gebracht. Het toestel, dat uit Parijs kwam stortte kort voor de landing op het eiland neer, nadat het enige bomen op anderhalve kilometer van de rolbaan had geraakt. Boven het eiland hing een dicht mist De Dakota kwam terecht in een wei land. Jersey is het grootste van de Brit se eilanden, die voor de westkust van Normandië liggen. turele zaken gaat behartigen. Op dit departement zal nu een staatssecretaris voor Maatschappelijk Werk moeten worden aangetrokken, die waarschijn lijk door de K.V.P. zal worden geleverd. In katholieke kringen was men ont stemd over het feit, dat de ministers zich niet hebben gehouden aan de af spraken, die de fractieleiders over de staatssecretarissen hadden gemaakt. De leiding van de K.V.P. heeft aan die te- teleurstelling al officieel uiting gege ven. Deze ontwikkeling is bovendien zo vervelend, omdat zij zich voordeed in aanwezigheid van drie van de vier be trokkenen, nl. de formateur mr. Cals en de (oud-)fractieleiders dr. Vondeling en Smallenbroek. K.V.P.-fractieleider Schmelzer is niet in het nieuwe kabinet opgenomen. De teleurstelling in K.V.P. - kring heeft vooral betrekking op het feit dat drs. J. A. Bakker, staatssecre taris voor Economische Zaken blijft. Hij gaat dus niet naar Binnenlandse Za ken, zoals was overeengekomen. Dan zou het staatssecretariaat voor de mid denstand beschikbaar zijn gekomen voor het katholieke kamerlid mr. R. Nelissen. In Den Haag verwachtte men van daag dat drs. Schmelzer bij de debatten over de regeringsverklaring, die op 27, 28 en 29 april worden gèhouden, kri tiek zal leveren op de beslissingen, die thans zijn genomen. Het is formeel juist dat de ministers zelf hun staats secretarissen aantrekken, maar men moet rekening houden met de grote lij nen die tijdens een formatie zijn ge trokken- Minister Veldkamp heeft bij dit ge vecht in de constituerende vergadering zijde gesponnen: zijn beide staatssecre tarissen, dr. Bartels en dr. De Meijer, kunnen blijven. Op Buitenlandse Za ken handhaaft minjster Luns zijn eer ste vleugeladjudant voor Europese za ken, mr. L. de Block. De A.R. behoudt de heren Van Es (marine). Grosheide (onderwijs) en Bakker (Economische Zaken) als onderministers in het nieu we kabinet. De P.v.d.A. heeft nog geen personen ter benoeming voorgedragen. (Van onze correspondent) TILBURG De wollenstoffenfabriek n.v. Thomas de Beer, Pessers van Zuy- len n.v. wollen deken- en wollenstof fenfabriek en W. Brands en zonen n.v., hebben woensdag jl. in overleg met hun aandeelhouders besloten tot een alge hele fusie. Dit is door de directies van de bedrijven in een communiqué mee gedeeld. Deze fusie kan worden gezien als een volgende fase in het saneringsproces dat zich momenteel in de Tilburgse textiel industrie afspeelt. In de afgelopen we ken zijn de wollenstoffenfabriek W. Schoenmakers en zonen in de Goirke- straat en de wollenstoffenfabriek F. R. Mutsaerts aan de Spoorlaan, vrijwillig geliquideerd, waarmee het ontslag van 275 personeelsleden was gemoeid. Na de staking van de produktie van Schoen makers, hebben Thomas de Beer en W. Brands de lopende orders en collecties van dit bedrijf overgenomen, terwijl Schoenmakers als verkoopkantoor zou gaan fungeren. De grootscheepse fusie, waarmee on geveer 450 werknemers zijn gemoeid, is de vierde in de afgelopen jaren. (Advertenties) UTRECHT (K.N.P.) Bij gebrek aan een bouwpastoor hebben vier leken in Enschede van kardinaal Alfrink op dracht gekregen een kerk te gaan bou wen. Deze zal komen te staan in een nieuwe wijk, welke op het ogenblik ge bouwd wordt. (Van onze correspondente) EINDHOVEN Het raadsel rond de drie metalen spijkerplankjes, die de Eindhovense politie, zoals wij gisteren meldden, heeft gevonden nabij de plaats waar het jongetje Corrie Hofman on langs is vermoord, is opgehelderd. Gis terochtend meldde zich een 50-jarige Eindhovenaar, die beweerde de plank jes gemaakt en op de Leenderhei neer gelegd te hebben om een einde te ma ken aan de praktyken van een exhibi tionist, die hy daar meermalen gesig naleerd had. De Eindhovenaar vertelde met een verrekijker vaak de gedragingen van de exhibitionist gevolgd tc hebben. Deze reed steeds met een fiets naar dezelfde plaats en om de man een poets te bak ken had de Eindhovenaar de spijker plankjes onder het mulle zand verscho len. Hij kon geen signalement geven van de vreemdeling. Dat diens praktijken zich afspeelden vlakbij de plaats waar de moord op Corrie Hofman gepleegd werd moet als een toevalligheid wor den gezien. De plankjes waren daar drie dagen voor de moord plaatsvond neergelegd. Het is dus alleszins moge lijk, dat de wurger over de plankjes is gefietst en een lekke band heeft opge lopen. Een vliegtuig van de rijkspolitie heeft intussen gisteren met een vliegtuig de Leenderhei verkend. Om ongeveer kwart voor drie werden vanuit het toe stel twee mannen gesignaleerd bij de vindplaats van het lijkje van het slacht offertje. Toen het vliegtuig daalde en boven de hoofden van de beide mannen bleef circelen stoven dezen weg, ieder in een andere richting. Via radiocontact werd ogenblikkelijk de politie gewaarschuwd, die met groot alarm uitrukte. De twee mannen, een 20-jarige en een 30-jarige. beiden uit Eindhoven, werden gegrepen en naar het politiebureau overgebracht. Tijdens het verhoor bleek, dat zij op strooptocht waren om, naar zij zeiden, eenden, die in een nabij gelegen venne tje zaten te broeden, te vangen. Na het verhoor werden beide mannen weer vrijgelaten. Vandaag zal begonnen wor den met het buurtonderzoek, waarbij 25 politie agenten ieder huis in de om geving van het vogelpark Animali in formaties zullen trachten te krijgen, die eventueel betrekking zouden kunnen hebben op de nog steeds spoorloze moordenaar van Corrie Hofman. Bel-o-fast in wit, beige, bleu. Of tricot-nylon in wit. Ie hemd 11.90 2e hemd 5.95 2 hemden 17:85 I 1 Y ■w* V AMSTERDAM BREDA EJNDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM ^j5Slar3?nt>©m°Hon9aarse annex Gerechten zigeuner- schnitzel rijst djuvec Veemarktstraat r breda Tel. 39072

de Stem | 1965 | | pagina 1