mi Voorjaar in Duitsland: jeugd loopt van huis HAV ABASIN DUIZENDEN DAKLOZEN IN AMERIKA Bijna drie miljoen uit toto voor sportbonden Nieuw tv.-blad KVP Akersloot bedreigt afgetreden voorzitter gratis huis-aan-huis wajang- KRITISCH BINNENHOF NOVITEIT Bank voor Zeeland is tevreden Bulgaarse export Koning Hassan van Marokko geeft amnestie MONSTER-MUUR SCHEIDT TWEE WERELDEN Ongepast DE MODE BLEYS - LEIDEN De is uw vertrouwen waard! N OtitiGS ROND iLÊl HET Ondergedoken HOUTWORM BESTRIJDING Weldra advies van SER over hogere kinderbijslag Jaarverslag 1964 MAN WURGDE VROUW VIJF JAAR IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATISCHE PIJNEN? Gemeente Bergen Geen bosgrond voor Duitsers Problemen Kritiek op Bus/and Mihajlov op vrije voeten Toch mogelijkheid van iets duurder paaseitjes .Horen en Zien kalmeert zonder slaap te verwekken .Zwijgen of de laan uit Ik neem Wajang omdat het tgrootste merk planten margarine is, die moet wel goed zijn! commentaar DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 ARKiL 1965 A 33 (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Op dinsdag 27 april, enkele minuten voor de nieuwe pre mier, mrJ. M. L. Th. Cals de rege ringsverklaring zal voorlezen, wordt het nieuwe lid van de Tweede Kamer, mr. V. G. M. Marijnen door mr. F. van Thiel beëdigd. Dat zal een historische gebeurtenis zijn. Het is nog nimmer voorgekomen, dat de afgetreden pre mier lid van de Kamer werd, vóór zijn opvolger zich aan het parlement had gepresenteerd. Hoewel hij zelf daarop geen invloed had kunnen uitoefenen, kan men dit gebeuren toch ook trek ken in de sfeer der noviteiten, die de formatie-Cals bijna vanaf de eerste dag van zijn (hernieuwd) openbaar optreden, heeft gekenmerkt. De be ëdiging van oud-premier Marijnen als lid van de volksvertegenwoordiging heeft zeer belangrijke andere tecten De verwijten, die met name de socia listen hem hebben gemaakt, toen hij als zwijgende premier, tveigerde deel te nemen aan het debat over de oor zaak van de crisis, kunnen moeilijk langer worden gehandhaafd. Men heeft toen immers gesuggereerd, dat deze houding van mr. Marijnen voort kwam uit een soort minachting van het parlement. Zijn bereidheid om nu van diezelfde volksvertegenwoordiging deel uit te maken, bewijst het tegen deel. Dat is een bijzonder gezond standpunt. Het bewijst echter nog meer. Men kan in deze dagen van de daken horen schreeuwen, dat de politiek een kei hard bedrijf is. Niemand zal dat ont kennen. Het is keihard voor zover, wanneer zaken van landsbelang het brengen van offers of het doen van concessies noodzakelijk maken, per soonlijke belangen vaak met groot ge mak (moeten) worden opgeofferd. Dat is hard voor de betrokken persoon. Het lijkt onredelijk van de partij, die de betrokkene altijd als geestverwant heeft gesteund. Men zegt: ze laten hem nu vallen als een baksteen. Dat is feitelijk niet juist. Formeel moet, bij de vorming van een nieuw kabi net, elke portefeuille te vergeven zijn. De vraag of men terug moet keren of niet, speelt uitsluitend in de persoon lijke sfeer. Zij is echter vaak van groot belang voor de politieke partijen, tvier geestverivanten kunnen bogen op een goed of best beleid. Dan immers zou den de kiezers niet kunnen begrijpen, waarom een minister, die het zo uit stekend heeft gedaan, niet op zijn post kan blijven. Met een premier ligt dat anders. Hij is mede de verpersoonlijking van de politieke kleur van zijn kabinet. Dat heeft mr. Marijnen begrepen. Hij heeft daaruit ook de enig juiste con sequentie getrokken, door zich thans niet als premier beschikbaar te stel len voor een andere politieke com- I binatie. Het is buiten twijfel, dat men I van de zijde van de KVP-fractie aan I mr. Marijnen zijn erkentelijkheid en I waardering voor diens houding heeft betuigd. Vit het feit, dat de heer Ma- F rijnen nu lid van de Tweede Kamer is geworden kan daarom naast alle andere overwegingen, ook worden af geleid, dat de heer Marijnen de ban den met de katholieke politiek bijzon der nauw heeft willen handhaven Dat getuigt niet alleen van eerbied voor de persoonlijke verantwoorde lijkheid, die met name KVP-fractie leider Schmelzer te dragen heeft ge had, het is bovendien een bewijs, dat de zaak die gediend moet worden, prevaleert boven mogelijke eigen am. bities. Dat mr. Marijnen straks voor zitter van de Rijnmondraad gaat worden (indien het nieuwe kabinet dat zou willen bevorderen) verandert hieraan niets. (Van onze correspondent in Bonn) AKEN Pasen is in West-Duitsland de overgangen op de scholen in negen nog de tijd van de eindrapporten en de overgangen op de scholen in negen van de tien Westduitse deelstaten (eni ge uitzondering: Beieren, waar net als in Nederland de scholen in september beginnen. Pasen is ook de tijd, waarin voor de politie in de aan het buiten land grenzende deelstaten - Baden-Wurt- Noordrijnland-Westfalen, die resp. aan Frankrijk, Luxemburg, België en Neder land grenzen - de hoogconjunctuur der jacht op minderjarigen begint. Uit angst voor een slecht rapport, uit vrees voor de ontvangst thuis omdat ze niet zijn overgegaan of uit pure avonurenlustt proberen vele scholieren het land te verlaten. Deze jeugdige reislust heeft, in het al gemeen gesproken, niets te maken met het stijgen van de temperatuur dat de komst van het voorjaar aankondigt. En dit jaar rekenen politie en grenswach ters met een aanzienlijke stijging van het aantal vluchtelingen". Aan de gi-enspost Aken heeft men na melijk in de eerste drie maanden van dit jaar al een stijging van het aantal weglopers en -loopsters met 50 procent i /Tin lrnmon» Het buitenland trekt de vluchtelingen bijzonder. In Aken werden het vorige jaar 333 weglopers en»- loopsters opge vangen, die of wel op weg waren naar Antwerpen om op een schip aan te mon steren, of naar Parijs om er van „het" leven te genieten, of naar Gretna Green om daar te trouwen. Een ding verge ten de vluchtelingen: de grenswachters hebben er een blik voor, wanneer er iets niet klopt. Ze halen er de weglopers zo uit. Bij nader onderzoek blijkt dan meestal wel, dat er iets niet klopt. Minderjarigen, die over de grens wil len, staan a priori in de verdenking de benenwagen te willen nemen. Tele fonisch wordt, zo nodig, informatie inge wonnen bij ouders, desnoods via de plaat selijke politie. In de meeste gevallen hadden de ouders er nog geen flauw idee van, dat hun kinderen op de loop waren, moeten constateren, die voor d'e komen de weken het ergste doet vermoeden Men is dus extra op zijn hoede. Het is nog niet zo lang geleden, dat de mees te vluchtelingen" probeerden met een fiets over de landsgrens te komen. Toen kwam de tijd van do lifters. Fietsers zoawel als lifters waren betrekkelijk m kelijk als weglopers te herkennen. Te genwoordig wordt eereste klas TEE-trein gereisd. Met tickets naar Parijs of Am sterdam. En het is n°ê maar enkele dagen geleden, dat men op het vliegveld Wahn-Keulen en Bonn, twee jeugdige personen kon aanhouden, die op het punt stonden de toestellen naar Berlijn e Loden te bestijgen. Veranders Is ook de proportie tussen mannelijke, en vrouwelijke deserteurs. Vroeger waren de jongens in de meer- mannelijke- en vrouwelijke deserteurs. Vroeger waren de jongens in de meer derheid. Tegenwoordig gaan net zoveel meisjes als jongens op avontuur. En hoe ouder ze zijn des te verder van huis lopen zij weg. Achtenzeventig pro cent der weglopers is beneden de 21 jaar. Een groot deel .komt nooit meer te rug. Zoals de 19-jarige knappe Rita Ni- cklausch uit Gelsenkirchen-Erie, die be gin augustus van het vorig jaar haar ouderlijke woning verliet. Er zijn aanwij zingen dat zij in Keulen is ondergedo ken en men behoeft zich dan niet lang' meer af te vragen, in welk milieu zij is terecht gekomen. Dat is namelijk het milieu waarin van huis weggelopen meis jes die niet meteen weer worden gegre pen en ,aar haar ouders gestuurd, meestal terecht komen. Keulen heeft op dit gebied een breed arbeidsterrein te bieden... maar als ze in Keulen is on dergedoken: men heeft haar nog niet gevonden. Dezer dagen publiceerde de Keulse recherche Rita's foto in de kran ten. De affaire-Rita is maar één van de vele gevallen, waarmede „Kriminalober- meister" Gustav Schwen (53) zich moet bezighouden, Hij kent de voorjaarsdrang die over vele jeugdige personen pleegt te komen en is weer op alles voorbe- te komen en is weer op alles voorbe reid. ,,Ook meer volwassenen komen tegenwoordig op de gedachte onder te duiken en alles in de steek te laten", zegt Schwen, „om ergens anders op nieuw te beginnen, of om er een einde aan te maken". Zijn bureau werkt aan 30 actuele gevallen en heeft 11 onopge helderde. ST.-PAUL (UPI) Het tot record hoogte gestegen water van de Mississippi heeft grote delen van de Amerikaanse staat Minnesota onder water gezet. In de hoofdstad St.-Paul is het waterpeil reeds 3.9 meter boven het normale peil geste gen. De overstromingen, die ook gedeelten van de staten Iowa, Wisconsin, Illinois, North Dakota en Montana hebben ge troffen, hebben in Minnesota reeds 10 mensenlevens geëist. Volgens schattingen van het Rode Kruis zijn meer dan 31.000 mensen door het water van hun huizen verdreven en is reeds voor miljoenen schade aangericht. Men verwacht, dat het peil van de Mississippi, vooral door toedoen van de sterk gezwollen zijrivier de Minnesota, tot 7,5 meter zal stijgen en morgen een hoogte van 8,1 meter zal bereiken. In St.-Paul zijn het lokale vliegveld en het station overstroomd. In de stad zijn 5600 personen van hun woonplaatsen verdreven. In Delano moesten 300 mensen vluch ten nadat een dam van de rivier de Crow het had begeven. In North Dakota zijn ongeveer 250 personen door het wassende water ver dreven. In Iowa zijn volgens het Rode Kruis 6.700 mensen voor het water gevlucht. In Wisconsin hebben naar schatting 3.200 mensen hun huizen verlaten, terwijl in Illinois meer dan 2.000 evaués bijn. 20 jaar garantie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad zal waarschijnlijk volgende maand advies uitbrengen aan de mi nister van Sociale Zaken betreffende een eventuele verhoging van de kin derbijslag voor de grotere gezinnen ter compensatie van het geringere effect van de komende belastingverlaging per 1 juli aanstaande. Een speciale S.E.R.- commissie verzamelt op het ogenblik cijfermateriaal om de consequenties van een verhoging te kunnen vaststel len. Van werkgeverszijde is men op het ogenblik nog niet erg gelukkig met de ontwikkeling. In het protocol van het loonakkoord van eind 1964 heeft de regering toegezegd dat zij een aanvullende voorziening in de sfeer van de kinderbijslag zou tref fen, omdat de grote gezinnen op 1 juli minder van de belastingverlaging zul len profiteren dan anderen. De minister van Sociale Zaken dacht in dit ver band aan een verhoging van de bij slag met 15 cent per dag voor het vier de en vijfde kind en met 25 cent per dag voor het zesde en de volgende kin deren. De Tweede Kamer vond toen dat men teneinde een vloeiende lijn in de bijslagen te houden dan voor het derde kina de bijslag met 10 cent zou moeten verhogen. Minister Veldkamp vroeg op 23 februari over deze materie advies aan de So ciaal-Economische Raad, er daarbij op wijzende dat een verhoging ingaande 1 juii pas verderop in het jaar effect zou sorteren in verband met het feit dat de kinderbijslag per kwartaal wordt uitbetaald. Daarom vroeg hij ook te overwegen of de verhoging niet op 1 april zou moeten ingaan, opdat be taling van de verhoging reeds om streeks 1 juli zou kunnen geschieden. GOES Uit het jaarverslag over het vijfenveertigste boekjaar van de Bank voor Zeeland n.v. te Goes blijkt dat 1964 bevredigend genoemd mag worden. De balans gaf per 1 januari 1965 een totaal telling van f 7.791.551,— aan, terwijl de Verlies- en winstrekening sluit over 1964 met een saldo-winst f 121.203,94. Een en ander zal tijdens de gewone algemene vergadering van aandeelhouders op 29 april a.s. bekendgemaakt worden. Dit jaar is de beurt van aftreden als commis saris aan de heer L. Thole, voorzitter, die zich herkiesbaar stelt. (Advertentie) LEEUWARDEN (ANP) Conform de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank te Leeuwarden de 26-jarige chauffeur J. C. uit de Friese hoofdstad veroordeeld tot vyf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdachte bracht in de nacht van 26 op 27 september te Leeuwarden een 43-jarige publieke vrouw door wurging in haar woning om het leven. De recht bank heeft de ten laste gelegde dood slag bewezen verklaard. Ja, Togal. En niet tegen reumatische pijnen alleen. Ook griep en spit en zenuw pijnen verdwijnen snel en afdoend. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. In Keulen werden in 1954 rond 450 mensen als vermist opgegeven. In 1964 was dit aantal tot rond 1500 gestegen. Oorzaken: avonturenlust, ruzie thuis, hu welijksmoeilijkheden of liefde. Ook Schwen heeft dezelfde ervaring: 80 pro cent der weglopers zijn minderjarige mensen. Het merendeel der weglopers komt al na een dag berouwvol naar huis terug. Bij de vluchtelingen van 14 tot 17 jaar duurt het meestal een dag of drie. Bij de 18- tot 20-jarigen langer. Elke vier de wegloper verdient" zijn of haar le vensonderhoud met diefstal. Een ander deel bedelt wat bij elkaar. Slechts een gering percentage probeert het met wer ken. En vele weglopers hebben hun spaarduitjes meegenomen en kunnen het enige tijd „uitzingen". VENLO (A.N.P.) De gemeenteraad van Bergen (L.) heeft besloten geen bos grond uit gemeentelijk bezit te verkopen aan de Deutsche Bauernsiedlung te Düs- seldorf. Op 4 maart 1960 was al tot ver koop besloten op aandrang van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Bepaald werd toen onder andere, dat de gemeente de grond zou overdragen aan door de Siedlung aan te wijzen per sonen tegen een koopsom van 333.746,-, te betalen, binnen een half jaar nadat het Nederlands-Duitse grensverdrag werking zou zijn getreden. Op 1 augustus 1963 is dit verdrag van kracht geworden, maar de Bauernsied lung heeft terzake geen nadere uitvoe ring aan de overeenkomst gegeven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft onlangs het gemeentebestuur bericht dat het zich als ontheven kan beschouwen van de verplichtingen aan de Bauern siedlung. De bosgrond blijft nu eigendom van de gemeente Bergen. BELGRADO (UPI) Prof. Mihajlo Mihajlov die verleden maand is gearres teerd, omdat hij in een Zuidslavisch tijdschrift kritische artikelen over het leven in de Sovjetrussische maatschap pij heeft geschreven, is op vrije voeten gesteld in afwachting van zijn berech ting. Waarnemers concluderen hieruit, dat de autoriteiten zijn overtreding niet al te ernstig achten. Mihajlov had in zijn artikelen Josef Stalin beschuldigd van genocide, de Russische maatschappij bekritiseerd en ontevredenheid onder de studenten in Moskou gesignaleerd. BREDA Van de zijde der eierhan- delaren vestigt men er de aandacht op, dat weliswaar de gegevens met betrek king tot ons artikel in onze editie van gisteren over de paaseieren juist zijn, maar dat vele handelaren gedwongen zijn eieren van bijv. de veiling in Bar- neveld te betrekken. Door de grotere consumptie van eieren rond Pasen kun nen de regionale veilingen niet geheel aan de vraag voldoen. Sommige han delaren moeten daarom eieren van el ders betrekken, zoals van de veiling te Barneveld. Daar is de kiloprijs niet twee gulden, maar varieert tussen f 2,40 en f 2,55. Met alle consequenties van dien voor de consument. DEN HAAG (A.N.P.) De verdelings commissie van de Nederlandse Sport Fe deratie heeft besloten aan de aangeslo ten organisaties uit de toto-opbrengst voor het jaar 1965 een bedrag van 2.576.400,- toe te kennen. In het bedrag van ruim twee en een half miljoen gulden is het door het Ne- derlandsch Olympisch Comité ün de N.S.F. geadviseerde bedrag voor topsport van de olympische bonden, groot 434.500,-, begrepen. Tevens zijn er door de Nederlandse Sport Federatie aan enkele organisaties incidentele bedragen voor 1965 uit de op brengst van de toto toegewezen. Deze in cidentele uitkeringen, voor een totaal bedrag van 334.645,-, hebben o.a. be trekking op de volgende activiteiten: Als reservering voor uitzending van sportlieden naar de olympische win ter- en zomerspelen 1968 in Grenoble en Mexico City, een bedrag voor het N.O.C. van 150.000,-. (Advertentie) VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 13A MILJARD GULDEN! .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010)269304 HAV LEVENSVERZEKERINGEN NEGEN DODEN vielen gisteren in een oerwoud in India, waar een transport vliegtuig van de Indiase luchtmacht neerstortte. o Vooral in de omgeving van het Bulgaarse Plovdiv heeft men zich toegelegd op het kweken van bloembollen voor export. In de „Bulgarzvet"-kassen is het al vol op lente. RABAT, MAROKKO (UPI) Koning Hassan de Tweede van Marokko heeft in een korte radiorede meegedeeld, dat hij een generaal pardon afkondigt voor Marokkanen die gevangenisstraffen uit zitten wegens vergrijpen tegen de staats veiligheid. Onder de profiteurs zullen de ongeveer veertig personen zijn die werden veroordeeld, in de verraadpro- cessen die eind maart 1964 in Rabat gehouden werden. Onder de 67 beklaagden die toen ver oordeeld werden, kregen 3 de doodstraf, die in augustus vorig jaar in levens lange gevangenisstraf werd veranderd. Onder deze drie was Mohammed Basri, een gewezen Marokkaanse verzetslei der. Koning H ,n deelde mee, dat van de amnestie niet zouden profiteren per sonen die bij verstek schilldig bevonden werden aan vergrijpen tegen de staat Hij deed op veroordeelde Marokkanen die eigener beweging in ballingschap gegaan waren een beroep terug te keren zonder angst voor vergeldingsmaatre gelen. Ze moesten dat wel gauw doen, zei hij, „omdat aan alle geduld «en einde komt." (Advertentie) 14011 Voor het K.N.G.V. aankoop gymnas- tiekmateriaal 30.000,-. Voor de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond ter deelneming aan de Europese kampioenschappen in Ma drid 22.000,-. De K.N.Z.B. voor het organiseren van de Europese kampioenschappen voor katholieken 5145,-. Uitzending studentenploeg naar Uni- versiade 3000,-. De Nederlandse Wandelsportbond 2500,-. Handboogschutters voor deelneming aan wereldkampioenschappen 1500,-. Het K.N.G.V., de N.K.G.B., K.N.C.V. en Nederlandse Culturele Sportbond voor een propaganda-actie gymnastiek voor iedereen 5000,-. Van de verschillende sportbonden die uitkeringen ontvangen, noemen wij: Nederlandse Katholieke Sportbond 200.000,-; Nederlandse Culturele Sport bond 47.000,-; Nederlandsch Olympisch Comité 93.500,-: Kon. Verb. Ned Wa tersport Verenigingen 97.950,-; Kon Ned. Ver. voor Luchtvaart 35.000,-; Ne derlandse Hippische Sportbond 70.000,-; Kon. Nederlandse Automobiel Club 27.000,-; Fed. van bureaus voor medi sche sportkeuring 65.000,-; Kon. Neder landse Zwembond 230.000,-; Nederlands Handbal Verbond 125.000,-: Federatie Ya?, if„ed' Jiu-jitsu en Judobonden 115.000,-; Kon. Ned. Bond voor Licha melijke Opvoeding 17.000.-; Kon. Ned. Athletiek Unie 126.150,-; Kon. Ned. Biljart Bond 31.500,-; Ned. Wandelsport Bond 20.000,-; Kon. Ned. Schaatsen rijders Bond 109.750,-; Ned. Bond van Handboogschutterijen 5200,-; Kon Ned Wielren Unie 81.500,-; Nederlandse Boksbond 26.800,-. De aan de sportorganisaties toegewe zen bydragen en de voor 1965 verstrekte incidentele uitkeringen aan een aantal bonden inclusief het N.S.F.-aandeel in de actie „Gymnastiek voor iedereen", belo pen een totaalbedrag van 2.911.045,-. Ulbrichts monster- muur is weer open. Tienduizenden W.- berlijners schuifelen deze dagen door i4e enge doorgangen naar de Sovjet-zone om hun familie te bezoeken. Wellicht maakt dit blijde weerzien iets goed van de er gernis, die zij dagen achtereen heb ben moeten doorstaan: de levensge vaarlijke „manoeuvres" van Russi sche Migs, rakelings boven hun hoof- Ulbrichts muur, maar de gehate ste nen kolos staat er nog steeds. De Sovjets negeren de westelijke nota's, die met de regelmaat van een klok op de communistische bureaus neer- dwarrelen, volkomen. Vermoedelijk komt in West-Berlijn binnenkort ook de Bondsraad bijeen. De Russische manoeuvres zullen ze ker hervat worden, het Westen zal weer protesteren, het resultaat zal weer nihil zijn Zo hebben de Russen er weer een nieuw intimidatiespelletje bij, waar- handelsverkeer met Oost-Duitsland blokkeren?" Wellicht is een economische boycot inderdaad nog het enige middel om Ulbricht tot andere gedachten te bren gen. Dat handelsverkeer is niet on aanzienlijk en een blokkade daarvan zou betekenen, dat het dan hulpbe- hoevender geworden Oost-Duitsland om compensatiehulp moet aanklop pen op de Kremlin-poort. Brezjnev en Kosygin zullen hier weinig voor voelen. Ze hebben wel meer aan hun hoofd dan de zo gehoorzame Ulbricht Bondsrepubliek zelf en leidt alleen maar tot continuering van de wrede en onnatuurlijke scheiding der beide Duitslanden. Overigens zijn wij nog steeds in afwachting van De Gaulle's „royaal" aangekondigde steun aan de Duitse hereniging, waarmee bondskanselier Erhard na zijn laatste bezoek aan Parijs zo zielsgelukkig in Bonn te- i ugkeerde. Erhard heeft daarvoor een belangrijke concessie moeten doen aan De Gaulle's Europa-plannen. De beloning voor deze kniebuiging heeft den, als protest tegen de Bondsdag zitting in West-Berlijn. Tweemaal hebben Amerika, Frank rijk en Engeland een dringende waar schuwing laten horen. Zonder resul taat: de „manoeuvres" gingen onver minderd voort. Dit was te verwach ten. Legio immers is het aantal pro testen van westelijke zijde tegen tegenover het Westen geen afdoende tegenzet weet te plaatsen. Er zijn maar een paar betekenisvolle woor den gevallen tijdens het weinig be duidende en nogal saaie bondsdagde bat van vorige week. Maar die paar zijn dan ook verstandig. „Wordt het geen tijd", zo vroeg een van de af gevaardigden namelijk „dat we ons op de been houden: de kwestie Viet nam, die steeds ernstiger vormen gaat aannemen, en de onlangs weer verhevigde vete met Peking. Belemmering van het handelsver keer met Oost-Duitsland is ook van het grootste belang voor Bonn. Im mers, iedere hulp aan Ulbricht be tekent een wapen, gericht tegen de de bondskanselier echter nog niet ontvangen. De Franse president kan nu zijn „gulle" gebaar inhoud geven. Ook in eigen belang en in dat van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag, dat danig is verwaterd en tot dus verre alleen maar een papieren for mulering is gebleken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door de Haagse uitge verij Nederland Printing n.v. wordt van af eind april een nieuw radio- en t.v.- blad uitgegeven, dat in een oplage van een miljoen gratis huis-aan-huis zal wor den verspreid in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. Het blad krijgt de naam „Horen en Zien", en zal behalve pro gramma's ook artikelen bevatten over persoonlijkheden en gebeurtenissen in de wereld van radio en televisie, alsmede reportages over meer algemene onder werpen. Het blad wordt geheel gefinancierd uit advertentie-opbrengsten. Het eerste nummer van „Horen en Zien" krijgt een omvang van 48 pagina's. Het blad wordt in vier kleuren gedrukt. Als hoofdredac teur fungeert de heer Rudolf Vermeij, die al langer is verbonden aan de redac tionele staf van deze uitgeverij. De Hilversumse radio- en t.v.-gidsen, een van de bestaansmiddelen van de om roepen, zullen uiteraard mede door de verschijning van „Horen en Zien" wor den beconcurreerd. Een woordvoerder uit de omroepwereld verwacht dat de fe- deratie van omroepverenigingen direct na verschijning van het nieuwe gratis verspreide weekblad een kort geding te gen de uitgever zal aanspannen. Sinds jaren wordt door de omroepen gezamenlijk een juridische strijd gevoerd tegen Televizier op grond van publika- tie van programmagegevens, waarop de omroepen het auteursrecht bezitten. Men verwacht dat de Hoge Raad binnen af zienbare tijd uitspraak in deze zal doen. Overigens verwacht men in Hilversum dat Televizier, tot nu toe het duurste radio- en t.v.-blad met de meeste lezers in de Randstad Holland, door de ver schijning van „Horen en Zien" in de drie grote steden van het westen, het zwaarst zal worden gedupeerd. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) AKERSLOOT De lieer J. J. Meijne die onlangs als voorzitter van de KVP Akersloot zijn functie beschikbaar heeft gesteld, omdat hij zich niet kon vereni gen met de houding van de KVP-wethou- ders inzake de overplaatsing van kape laan De Boer, lieeft een verklaring afge legd over de zwijgplicht die hem door het bestuur van de KVP, afdeling Aker sloot is opgelegd. Tydens een vergadering werd hem meegedeeld dat, indien hij het zwygen verbrak, moeilijkheden zouden ontstaan in zijn werkkring als onder wijzer aan de katholieke lagere school in Akersloot. „Ze hebben mij met mijn betrekking gedreigd," zo verduidelijkte hij. De heer Meyne is geboren in Aker sloot. Het college van Akersloot acht het on juist wanneer van priesterlijke zijde in het openbaar misnoegen of ernstige kri tiek wordt geuit of uitgelokt omtrent be sluiten en beslissingen die nauw verband houden met openbare lichamen in den lande. Dit stond in de verklaring die bur gemeester J. H. M. de Sonnaville namens het college van b. en w. tijdens de open bare raadsvergadering aflegde over het rumoer in Akersloot om de overplaatsing van de kapelaan naar Hilversum. De kapelaan had in het door hem gere digeerde weekblad „Op de hoek" kritiek geuit op het gemeentelijk subsidiebeleid aan verenigingen. De burgemeester gaf toe, dat hij samen met de wethouders J. H. Swart en J. M. Zoon en het KVP- raadslid A. J. W. Krom begin januari naar de bisschop van Haarlem was ge weest, waarbij bepaalde edities van „Op de hoek" werden overlegd. De pastoor van de St.-Jacobus Majorparochie en het kerkbestuur waren tevoren van dit be zoek op de hoogte gesteld. Burgemeester De Sonnaville zei verder geen mededelin gen omtrent dit bezoek aan Haarlem te kunnen doen. aangezien de bisschop daar op nimmer heeft gereageerd. Het past MEVR. G. CORNELISSE INGENHOUSZHOF18 AMSTERDAM PLANTEN MARGARINE ONGEZOUTEN - PUUR PLANTAARDIG UCHT VERTEERBAAR - DUS GEZOND daarom ook thans niet, waar het hier gaat om een overplaatsing van een pries ter, een recapitulatie te verstrekken van hetgeen zij met mgr. dr. J. van Dode- waard hebben besproken en aan hem hebben voorgelegd, zo voegde hij er aan toe. Alleen het KVP-raadslid N. J. van Duin nam geen genoegen met deze ver klaring. Hij verweet het college, dat het onvoorzichtig en ondoordacht te werk was gegaan. De KVP'er stelde voor, dat de raad een esluit zou nemen waarin het beleid in deze kwestie werd afge keurd. Bovendien wilde hij garanties voor de toekomst. De burgemeester hield zich aan de verklaring en kon geen ga ranties geven. Daarmee kwam een einde aan die raadsvergadering die grote pu blieke belangstelling trok. xb== De „verklaring", die namens b. en w. van Akersloot gisteren is afgelegd ter motivering van de bemoeizucht van dit college met zaken waar het behoort af te blyven, is volstrekt onbevredi gend. zy komt er op neer dat wie het waagt met dit college van mening te verschillen, daarvan in het openhaar niet zal mogen doen blijken. Het lykt er sterk op dat hier is gepoogd de vrij heid van meningsuiting te knevelen. Dit achten wij in strijd met de rechten van de mens en zelfs met onze grond wet. Het is niet alleen verbijsterend dat zo'n verklaring anno 1965 wordt gege ven, het is even ongelooflijk dat de ge meenteraad hiertegen niet met een mo tie van afkeuring ten scherpste stel ling heeft genomen. En als klap op de vuurpijl moeten we dan vernemen, dat al evenzeer zou zyn gepoogd de voor zitter van de plaatselijke K.V.P.-afde- ling een „zwijgplicht" op te leggen, zulks onder bedreiging in zyn brood winning bij het onderwijs. Dit alles loopt zozeer de spuigaten uit, dat wij het ter wille van de zuiverheid van onze democratische zeden en van de rechten en vrijheden van de mens, van het allergrootste belang zouden achten indien terzake een grondig onderzoek wordt ingesteld, zowel door het provin ciaal bestuur, dat met het toezicht op de gemeentebesturen is belast, als door de hogere K.V.P.-instanties, die dit soort „afwijkingen" niet in de partij mogen dulden. Wij achten rust en vrede in een dorpsgemeenschap een groot goed. Dat mag echter nimmer worden betaald met een prijs die vooralsnog sterk naar onrecht riekt.

de Stem | 1965 | | pagina 19