Mr. Jo Cals tweede Roermondse regeringschef FABLO i Tyfus in woonwagenkamp k...' JE1T WEET JIJ NOU VAN ONDERWIJS AF m Vondsten uit Romeinse tijd nabij Sint - Michielsgestel Hond bijt baby dood ANNA PAULOWNA BLIJFT IN GEBREKE: w Als beesten Onderbroken >orfeerd. HUMOR HERVORMER Vier waterputten ontdekt RAPIER PERLAS trcffcliike-lich,e en seurige Se* altijd al de sigaar voor moderne mannen Opmerkelijke scherven 2© iep draait U de Inge- en U bent k/aar 's maken onder alle f. 53,- 55 (Van een onzer redacteuren) ROERMOND Wie hele stukken kan zingen en reciteren uit de „Schinderhannes" moet een geboren en getogen Roermondenaar zijn. De nieuwe minister-president, mr. J. Cals, is zo'n man, die ofschoon zelf éen zeer matig drinker kan zingen van „Zeet zo'n glaas beer, det löp zo zaach nao binne Het is een van de tophits uit het locale 19-eeuwse spektakel stuk, dat tegenwoordig zou worden aangeduid als „musical" en dat het door de jaren heen in het midden-Limburgse is blijven doen. Vroeger, toen Alfa-gymnasiast Jo Cals nog woonde in het grote, neo-gothische huis aan cje Pieter Cuypersstraat in Roermond, zong hij voor zijn zeven zusters soms hele aria's uit „Emile Seipgens' muzikale schepping". Het liefst voor zijn tweelingzuster Fiet, die thans als echtgenote van notaris Jochems in het midden-Limburgse tuindorp Heyt- huysen woont. •mm Cals' jeugd heeft zich gedeeltelijk vol trokken in de nadagen van de romantiek, gedeeltelijk ook in de bloeitijd van het „rijke roomse leven". Pa Cals was hoofd van het klein colle ge in de schaduw van de Munsterkerk, toen Joseph en Josephine op 18 juli 1914 als tweeling ter wereld kwamen. Onlangs toen de school 75 jaar bestond, heeft het huidige schoolhoofd, de heer Giebels, ge memoreerd, dat zijn voorganger er in vroeger jaren een verre van lucratieve functie vervulde. In 1928 werd vader Cals schoolopzie ner. Als de dag van gisteren herinneren we ons, hoe we netjes gekamd en met de armen stevig over elkaar, opgepoetst in de schoolbanken zaten als „meneer Cals" op bezoek kwam. Msjesmocassin, er,modieuze In de ogen der lagere school-leerlingen van toen was hij een even hoog geplaatst als streng man, maar leeftijdgenoten her inneren zich zijn gevoel voor humor, dich terlijke aanleg en voorliefde voor de Franse taal. Zijn enige zoon dankt aan hem dezelfde eigenschappen, alsmede zijn werklust, slagvaardigheid en recht lijnig denken. De jeugd van Jo Cals verliep zoals die van andere Roermondse jongeren in die tijd. Op koninginnedag mocht hij langer opblijven om met vader en moeder naar het Munsterplein te gaan, waar de ,keu- ninkleke'' onder Max Guillaume tussen guirlandes van papieren kaarsballonne tjes „de slag bij Waterloo" blies, met vuurwerk en kamerschoten. Als wij 's morgens vroeg met de hui-' dige rijksarchivaris te Maastricht, drs. M. Smeets, in het klooster van Sint-Salvator de mis dienden, moest mgr. dr. Van Gils zich wel eens waarschuwend omdraaien aan het altaar, als het gegiechel der bei de „kraolkes" de liturgische teksten overstemde. Na het klein college volgde het gym nasium van het bisschoppelijk college het degelijke onderwijscentrum, dat al 114 jaar lang voor velen een springplank is geweest naar grote carrières. Zodanig zelfs, dat de doorsnee-Roermondenaar het heel gewoon is gaan vinden, wanneer een van zijn stadgenoten het brengt tot een ministerspost. In de persoon van jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck bracht de stad al eens eer der een minister-president voort, die in de woelige tijd na de eerste wereldoorlog een revolutie onderdrukte, de kroon red de, de Belgische territoriale eisen af wees en weigerde om ex-keizer Wilhelm uit te leveren aan de geallieerden. Straatnamen in Roermond herinneren aan de ministers Strens en Bevers. De naam van minister ir. Bongaerts is on afscheidelijk verbonden aan de Zuider zeewerken en het Julianakanaal. Na de tweede wereldoorlog waren het prof. dr. L. Beel, minister Cals, vice-ad- miraal Moorman en minister R. Höppener Deze foto was bevestigd aan het menu ter gelegenheid van de brui- loft van mr. Jo Cals met mr. Truus van der Heijden op 7 mei 1941 te Nijmegen. pelijk college viel hij nauwelijks op. Hij voetbalde op de speelplaats, droeg direct na de match weer de voorgeschreven lan ge kousen of de pofbroek, kreeg als lid van de ene coalitie ook diens klappen en deelde als lid van een andere combinatie ook klappen uit. Gevaarlijker voor zijn tegenstanders dan dit soort klappen waren de rapier stoten, die hij al op de middelbare school uitdeelde in het debat. Tijdens de grote vakantie hield de jong studentenclub haar bijeenkomsten in de bovenzaal van „De Prins'' aan de Markt. Zolang Rein Pijls voorzitter was, werd er alleen maar gekaart, stiekem gerookt en een fietstocht gemaakt. Toen Jo Cals hem opvolgde werd de club een echte studentenorganisatie. Rein Pijls is thans carnavalsvorst van „d'n Uul", Jo Cals minister-president. Door het leven van mr. Cals lopen ver schillende rode draden. Zijn rechtlijnig heid en onverzettelijkheid als hij weet dat hij voor een goede zaak vecht, moes ten hem wel in conflict brengen met de Duitse bezetter. Hij stond in zijn Nij meegse tijd jarenlang boven aan de lijst van gijzelaars. Onder hopman René Höppener trok hij in 1933 naar de jamboree in Göddölö bij Boedapest. Zijn patrouille veroverde de totem en was de beste groep van het Ne derlandse contingent. Oude krantenfoto's laten zien hoe de groep bij zijn terugkeer in Roermond even enthousiast van het station werd gehaald als Swifts handbal- sters onlangs na de Europacupzege in Neurenberg. Swift staat overigens onder voorzitterschap van mr. Cals' klasgenoot Gerard van Appeven. Andere klasgeno ten: Frans Cluitmans en Wim Brinkman, thans professor aan de medische faculteit te Nijmegen. Een dikke, rode draad verbindt mr. Cals aan het onderwijs. Zoon van een on- derwijs-inspecteur zijnde, heeft hij twee De familie Cals, door de hof- fotograafC. G. Weers te Roer mond gefotografeerd op 10 oktober 1924. De heer en mevrouw Cals- Smeets, ouders van de minister president, vierden toen hun zilve ren bruiloft, in tegenwoordigheid van oma., Jo Cals was toen tien Jaar. zusters, die lerares zijn en een zuster, die inspectrice is. Hij kreeg les van de latere directeur van het r.-k. bureau voor onderwijs en opvoeding, mr. Op de Coul, toen deze nog leraar was aan het college en gaf in zijn onderduiktijd zelf les aan het college. Zijn vader vond overigens, dat hij hier voor niet geschikt was. Toen mr. Cals in 1950 staatssecretaris van O. K. en W. werd, merkte pa Cals op: „Wat weet jij nou van onderwijs af". Maar de man, die er „niets" van wist, werd de grote hervormer van het onderwijs, sleepte een verloren geachte als de mammoetwet door het parlementaire vuur en geldt thans als een der bekwaamste politici van ons land. De trouw van de verkenner uit zich ook op andere manieren. Zijn naaste familie leden worden bij speciale gelegenheden verrast door zijn persoonlijke attenties. Zijn vroegere hopman en latere staats secretaris mr. Höppener fungeerde als peetoom van de jongste Cals, Mar ja. Mej dr. Marga Klompé was peettante. Hij vertoeft graag in het mooie huis van zijn drie zusters aan een bocht van de Roer, waar zijn moeder enkele maan den geleden op 90-jarige leeftijd overleed Zijn caravan staat nu en dan bij Meddens in Nunhem, het geliefde oord van zijn jeugd. Zij, die hem van vroeger en van de laatste tijd kennen, zijn het over een ding eens: mr. Cals is een man, van wie heel veel kan worden verwacht. Hij bezit de kwaliteiten om, als eens zijn carrière wordt afgesloten, niet licht in de verge telheid te geraken. W A T~ E E N| FAÖ/.0 5MIRTT VOOR. E;E:N OOET $M(RJ5 i M vendelde: Z.ECF<5TS2.IJ ken DE PO PL.I M - K/CTOEN wrr, E:M MOD) EU2E <=,1 REP.EKI De tweeling Joseph en Josephi ne Cals kort na .hun geboorte op 18 juli 1914. Links dui huidige minis ter-president. Jo Cals in verkennerskostuum met tweelingius „Fiet" (Josef en Josefine) in de tuin van het ouder lijk huis aan de Pieter Cuypers straat in Roermond (1930). die op een gegeven ogenblik tegelijkertijd de Roermondse traditie voortzetten. Minister Bogaers studeerde in Roer mond en minister Luns heeft er zijn zoon op het internaat. Toen Jo Cals er tijdens zijn gymnasium jaren op uittrok met de verkennersgroep Sint-Franciscus of als hij in de zomer maanden met zijn klasgenoten naar de. Servaesbron in Nunhem wandelde en er de hoge sprong van de Litsberg waagde, zal hij zich er niet van bewust zijn ge weest, dat deze jaren beslissend waren voor zijn latere carrière. Toch heeft hij speciaal in de verkennerij contacten ge legd en relaties verworven, die tot op de huidige dag behouden zijn gebleven. Tussen de leerlingen van het bisschop- COLERNE (UPI) In het Engelse Colerne heeft een herdershond die ,,te nerveus" was om door de Royal Air Force afgericht te worden, een baby van achttien maanden doodgebeten. De hond. die ook niet doo;- de politie had kunnen worden afgericht, was mee naar huis genomen door korporaal David Hill van de Raf die woont in personeelsgezinsflat op 't Raf-terrcin in Colerne. De hond viel de baby, Karen, aan, toen ze met haar moeder in de keuken van de woning was. Hills vrouw slaagde er na veel moeite in de hond van het kind weg te trekken, maar haar pogingen om de levensgeesten van de baby weer op te wekken, mislukten. De herdershond, die Karen Hill bij de strot had gegrepen, is door Raf-po- litie. afgemaakt.. SINT-MICHIELSGESTEL iNaar de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort bericht, zijn al in 1962 I in de buurtschap Halder, vlak ten zuiden van de weg van Vught naar Sint-Michielsgestel, tal van vond sten gedaan, die uit de Romeinse tijd dateren. In de jaren 1963-1964 hebben voornamelijk de broeders |Celestinus en Arno van het Insti- ituut voor Doven op hetzelfde ter rein oudheidkundige waarnemin gen verricht. Mede op grond van de resultaten hiervan moet het wel zeer betreurd I worden, dat het 'Romeinse loopniveau Steek op! Geniet van een voor- BIJNA 150 JAAR FABRIKANTEN VAN LICHTE, GEURIGE EN FIJNE SIGAREN! (Van een onzer verslaggevers) ANNA PAULOWNA „Het is schan dalig. Zelfs beesten laat je zo niet leven." Het zyn de meningen van twee vrouwelyke bewoners van het woon wagenkamp aan de Kneeskade te Anna Paulowna. Dezer dagen heeft zich hier een geval Van paratyfus voorgedaan en als vermoedelijke oorzaak kan worden aangewezen de abominabel slechte toe stand van een toilet. Er is nauwelyks sprake van een toilet. Het is een be tonnen hok met een richel door mannen, vrouwen en kinderen te gebruiken. Het is niet helemaal open en bloot' zitten, maar het scheelt niet veel. Toen duidelijk werd, dat zich een geval van paratyfus heeft voorgedaan, het betrof hier de heer G. Swertz, land arbeider, die al ruim een jaar in het kamp verblijft heeft de gemeente Anna Paulowna snel maatregelen ge nomen. Maar de snelheid waarmee deze maatregelen zijn getroffen, heeft geen gelijke tred gehouden met de deugde lijkheid ervan. Er is nu een toilet gebouw geplaatst voor vier personen. Het is een houten hok met twee kijk gaten op verschillende hoogten. Het interieur bestaat uit een plank met vier gaten waaronder vier mooie nieuwe gegalvaniseerde vuilnisemmers zijn ge plaatst. Het ergerlijke is dat de vier gaten niet door schotten van elkaar zijn gescheiden. Men moét nu broeder lijk of zusterlijk naast iemand zitten. Hei is niet zo, dat het geval van para tyfus is opgetreden bij een bewoner die van elders kwam, zoals eerder werd gesuggereerd. De heer Swertz werkt al een jaar of vijf in het seizoën in Anna Paulowna en was al tien maanden in het kamp. Zelf zegt hij: „Ik kan bij alle boeren terecht, ik ben niet erg lastig, toch worden wij hier behandeld of we min der zijn dan beesten." De hygiënische toestand tart dan ook elke beschrijving. Rondom het kamp en in het kamp zijn grote afvalstapels ont staan. Men zou kunnen aanvoeren dat de kampbewoners hun vuil dan maar elders zouden kunnen storten, maar waar zou dat elders moeten zijn? De gemeente heeft in het afgelopen jaar geen vuil opgehaald, waarom niet? Per soneel van gemeentewerken komt hoog uit twee keer per jaar het toilet leeg zuigen, maar dit is na een week al zo goed als niet te gebruiken. Burgemeester M. Th. Mijnlieff staat bekend om zijn grote zorg voor een fraaie en toonbare polder. Hij slaagt er in de Anna Paulownapolder te pre senteren als een bloeiend en welvarend geheel Maar een "woonwagenkamp aan de rand van het bij watersporters zeer in trek gekomen .oude veer' is de rotte plek in de fraaie, met groen gestof feerde polder. In een vergadering van de gemeenteraad van enkele jaren ge leden heeft burgemeester Mijnlieff zich eens laten ontvallen dat hij zijn hond ook niet kon leren naar het toilet te gaan. Hiermee maakte de eerste bur ger van de polder een weinig vleiende vergelijking tussen zijn hond en de woonwagenbewoners. De indruk die wij gisteren kregen van enkele dei- woonwagenbewoners is, dat men hier van goede wil is om te trachten het kamp er ordelijk te laten uitzien. Men is zelfs bereid om staangeld te betalen, indien het kamp regelmatig door de gemeente wordt onderhouden. Als voorbeeld werd ons genoemd het woon wagenkamp in Heiloo nabij Alkmaar. Daar is het prima, het kan er niet beter, werd ons meegedeeld. Hier wordt regel matig controle uitgeoefend, dat hét kamp schoon en onderhouden is. "Wie rommel maakt of vuil zo maar neer gooit, ontvangt een waarschuwing en krijgt een dag de gelegenheid om schoon schip te mak(?n, als een dag later blijkt dat de waarschuwing niet heeft gehol pen volgt een boete. In het kamp aan de Kneeskade voelen ze wel voor deze maatregel, maar dan moet het kamp toch tenminste aan de minimumeisen van bewoonbaarheid voldoen. Verleden jaar stelde de gemeenteraad van Anna Paulowna een flink krediet beschikbaar voor het treffen van voor zieningen aan het kamp. Aan de werk zaamheden was een begin gemaakt, maar tot grote teleurstelling van de kampbewoners werd het werk ineens neergelegd. Er zou onder meer een washok komen en een aantal water closets, terwijl ook het terrein zou wor den geasfalteerd. Even onverwacht als ze kwamen, gingen de werklieden weer. Burgemeester Mijnlieff deelde ons mee, dat enkele woonwagenbewoners wei gerden het terrein te verlaten. .En onder wagens kun je niet werken, eerst moet het terrein ruim zijn, dan pas kan er wat worden gedaan'. De heer Mijnlieff deelde ons nog mee, dat men momenteel niemand kan dwingen weg te gaan, maar een wet die regelend moet optreden is door de regering voorgelegd aan de Tweede Kamer. Als deze wordt aangenomen, heeft het gemeentebestuur het recht het terrein te ontruimen. Als wij de woonwagens nu van het terrein zouden zenden, zou den ze langs de wegen van de polder kunnen gaan staan. ,Dat zou me al te gortig worden,' aldus de heer Mijn lieff. Hij stelde verder nog, dat de woonwagens af en toe het kamp dienen te verlaten, maar dat vele kampbewo ners er een permanent verblijf van maken. De gemeente Anna Paulowna is in de laatste jaren zeer tekort geschoten in het onderhoud van het woonwagen kamp. Het is een bestaand kamp dat onderhoud verdient. Het merendeel van de woonwagenbewoners zijn ge- waardeerde arbeidskrachten in de land bouw. Ze komen elk jaar terug als het seizoen aanbreekt. In deze tijd van hygiëne mag een dergelijke minder waardige toestand niet geprolongeerd blijven en het is hoog tijd dat het mes ter hand wordt genomen om deze zwarte plek helemaal uit te snijden. ter plaatse rigoureus vernietigd is in 1962, toen het oppervlak van het betref fende perceel in verband met ruilver kavelingswerkzaamheden aanmerkelijk is verlaagd. Dit heeït tot gevolg gehad dat cultuursporen uit de Romeinse tijd daar nog enkel op vrij grote diepte in situ kunnen worden aangetroffen. Op ca. 4 meter onder het niveau van die bovenvermelde wegzijn in 1963 en 1964 vier waterputten gevon den, die alle op een lijn bleken te zijn gelegen. Het betreft een ronde en drie vierkante putten, alle ver vaardigd van eikehout. Twee van de vierkante putten hebben een dubbele wand. Tussen twee wanden van een van deze putten is rijshout aan getroffen. De ronde put is gemaakt van twee halve uitgeholde boomstammen. De constructie van de putten met een dubbele wand is wel bijzonder ingenieus. Een van deze lataste putten en de ronde put zijn niet hulp van de heren M. van Griensven en M. van Oorschot uit Sint Michielsgestel en D. Steures uit 's-Hertogenbosch geheel uitgegraven, waarna de onderdelen ter conservering vervoerd zijn naar de werkplaats van het Oudheidkundig Museum te Middel- buurt, Schokland. Interessant is verder de ontdekking van een met paaltjes omgeven, recht hoekige kuil, die met klei gevuld is. Deze heeft wellicht dienst gedaan als vergaarbak voor het slibben van klei voor een pottenbakker. Het jongste dateerbare materiaal uit de vulling van de ronde put stamt uit de tijd omstreeks 125 na Chr. Hiertoe behoren terra sigillata-scherven van kommen Dragendorff 37 uit La Madelei ne en Lezoux en een 2de-eeuwse as, ver moedelijk uit de tijd van Traianus-Ha- drianus. Uit de „insteek" van een der vier-' kante putten met dubbele wand en uit de ruimte tussen de twee wanden van deze put zijn aardewerkscherven afkom stig die dateren uit de tweede helft van de eerste eeuw na Chr. Tot de vulling van de eigenlijke put behoren o.a me taalslakken. In de tweede vierkante put met dub bele v/and zijn eveneens aardewerk- scherven uit de tweede helft van de eerste eeuw gevonden. Verder o.a. hou ten pennen en een houten spinsteentje. De binnenwand tran deze put is volgens een mededeling van broeder Celestinus In tegenstelling tot de buitenwand niet vervaardigd van eikehout, maar van een soort grenen. In de insteek van de put zijn alleen metaalslakken aangetrof fen. Uit de derde vierkante put (met enkele wand) is, behalve enige metaalslakken, 9tukjes basaltlava en enkele niet dateer bare Romeinse scherven, een fragment van een Romeinse tegel afkomstig, dat voorzien is van een uniek stempel in re liëf: een rechthoek waarbinnen een x is geplaatst, die door een verticale streep in tweeën is verdeeld. Tot de opmerkelijkste vondsten behoren tal van dikke, ruwwandige scherven van potten met een kartel rand, die gekneed zijn uit met stro verschraalde klei. Deze scherven zijn aan dè buitenzijde grijs en op de breuk roodachtig. 'Het oppervlak is gesinterd, sorns verglaasd. Derge lijke stukken zijn ook aan het licht gekomen te Elewijt. te Ritthiem (te zamen met romeinse scherven tij dens de bodemkartering van Wal cheren) en te Schiedam. Tenslotte moet nog melding gemaakt worden van een fragment van een platte romeinse dakpan met een stepel (in holle letters) (q)va Een dergelijk stem pel is tot nu toe wat Nederland betreft, alleen bekend uit Maasbracht. Romeins baksteenmateriaal met deze Romeinse dakpan met een stempel (in België in het zuidien van de provincie Duik. n.l. te- Clavier (Vervoz) en War- zee. Alle vondsten worden bewaard in het Instituut voor Doven in Sint Michiels gestel.

de Stem | 1965 | | pagina 15