alles n kan met cetatan5 velpon Ondergang „Mauritssingel nog altijd raadselachtig MET PASEN BLOEIT DE JONGE LIEFDE WAAR WERD OPRECHTER TROUW Twee roofmoordenaars Kansas terechtgesteld Kort of lang - wit of gekleurd GEEN STUURMAN AAN BOORD? Graanlading BENEVELDE KRAKERS SPOORLOOS Voorjaarshoed Liefde kent geen grens Drie ei is een PAASEI Kenners Kopen Kodak Film Zo hoort het bij een verloving Al kan het anders Verlovingsring aan de vinger Aan welke hand? Luitenant-generaal Wolff nam bevel luchtmacht over Maximum Moppe... DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 APRIL 1965 Het kan de jongelui meestal niet zo veel schelen of het wel allemaal gaat-zoals het hoort. Ze houden van elkaar en de rest is bijzaak. De we derzijdse ouders maken er zich meer zorgen over en in gezinnen waar de verloving wordt gevierd is het handboek over etiquette opeens ge vraagde lectuur. Wie het precies wil doen, kan zich hieraan houden: Naaste familie en vrienden wor den het eerst op de hoogte gesteld, persoonlijk of per brief; overige kennissen en relaties krijgen kaart- jes. Dit zijn twee visitekaartjes van hetzelfde 'formaat en dezelfde druk in één enveloppe. Op de kaartjes staan respectievelijk de voorletters en de naam van de jongeman bene vens zijn adres, de voornaam voluit en de achternaam benevens het adres van het meisje. Er hoort niet bij te staan: VERLOOFD, de twee kaartjes spreken voor zichzelf. Wordt er een officiële receptie ge geven dan staat op het kaartje van het meisje (met kleine letters ter hoogte van het adres)Receptie ge volgd door datum en uur. Voor een eenvoudige ontvangst vervangt men het woord, receptie door „Thuis" met datum en uur. De adressen be horen met de hand geschreven te worden. Volgens traditionele regels bltjjt het jonge paar de eerstvolgende 3 zondagen na het rondsturen van de kaartjes, thuis ten huize van het meisje om eventuele bezoekers te ontvangen, óók al wordt dit niet vermeld op de kaartjes. Maar het is een gewoonte die slijt. Meestal wordt de verlovingsdag besloten met een feestmaal dat de ouders van het meisje geven voor de we derzijdse allernaaste familie. Alle gevers van bloemen of ver lovingscadeautjes die men niet per soonlijk kan bedanken, behoren zo gauw mogelijk een briefje te ont vangen; dit is meestal de taak van het meisje ook al schrijft zij dan soms aan nog onbekende vrienden van haar verloofde. Op de eerste zondagmiddagen na de weken waarin men thuis bleef om te ontvangen, worden verlo- vingsbezoeken afgelegd, voorname lijk bij degenen die cadeaus of bloe men gaven. Deze bezoeken behoe ven niet te worden aangevraagd. Wanneer de familie niet thuis is laat men twee kaartjes achter met een omgevouwen hoekje. Het visi tes maken raakt meer en meer uit de tijd. „Zet eens 'n stoelzitting op het hoofd!", moeten de Parijse hoeden- ontwerpers gedacht hebben. Het aller nieuwste Franse materiaal voor luchti ge hoedjes is het naturel gaatjesrotan, dat wij van oude (en antieke) stoelen zo goed kennen. De Amsterdamse ont werpster Ann Vredevoogd maakte de ze bekoorlijke canotier van dit ge vlochten rotan in combinatie met zwart parabuntal. Als de zon door de rand speelt, geven de bewegende scha duwplekjes een boeiend effect op het gezicht. WENEN (UPI) Een 25-jarige Iraan- se student, Hossein Latsif, is het ge lukt zijn 22-jarige Oostberlijnse gelief de, Ellen Apel naar Oostenrijk te smok kelen. Het meisje had zich schuilgehouden in een speciaal voor dat doel gemaakt compartiment achter de achterbank van de auto van Latsif. Het paar kwam te Klein Haugsdorf over de Tsjechisch- Oostenrijkse grens en vroeg onmiddel lijk om politiek asiel. „Ik be« geen ogenblik bang geweest," vertelde net meisje, nadat zij onder de ogen van de Oostenrijkse douane uit haar schuilplaats was gekropen. „Ik wist dat ze me niet zouden vinden." Latsif was student aan de technische hogeschool in West-Berlijn toen hij met Ellen, die verpleegster in Oost-Berlijn was, kennis maakte. De liefde kwam in het spel en er werd besloten dat Ellen naar het Wes ten zou vluchten. Ellen en Latsif ont, moetten elkaar volgens afspraak in pVaaS en in de auto van Latsif gingen Z1J naar de Oostenrijkse grens. Vorig jaar is een soortgelijke vlucht- uit-liefde mislukt. Een Oostenrijkse journaliste Andrea Walder, probeerde toen haar Hongaarse verloofde, Tibor Kalmar, over de Oostenrijks-Tsjechische grens te smokkelen. De Tsjechische po litie verijdelde dat. (Advertentie) De eieren zijn tegenwoordig ge merkt van 0 tot 6; de laatste die de klemt jes zijn, worden heel wat snel ler gekookt dan een groot. Om een nul die 70 gram weegt mooi hard te koken is, met koud water opgezet, elf minuten nodig; een zesje dat maar 40 tot 45 gram weegt, is in 8 minu ten hard. Harde eieren bij de hoofd maaltijd zijn het lekkerst als het wit hard is maar het geel nog vloeibaar. De eieren moeten dan warm gegeten worden. Koude harde eieren (dus ook de gekleurde paaseieren) mogen voor de zekerheid een minuutje langer ko ken. ^5 buiten de traditie, buiten de verplichtingen aan staat en stana en burgerlijke standHet werd een trou werij in het wit, met alles erbij wat er maar bij kan. „Ik ben toch zó blij dat ik in het wit ben", zei ze nog tegen de fotograaf, „voor de gelukkigste dag van je leven is het toch het éni ge. De taak van de bruide gom in de bruidsdagen is „rots in de branding te zijn", een zwarte onbe weeglijke rots. Eerst op de woelige dagen tevoren, dan op de trouwdag zelf, haar dag, waarbij hij hóórt vooral als de onmisbare achtergrond zwart-grijs- zwart-centimetertje wit, waartegen de kanten prin ses, de satijnen fee, de sneeuwwitje engel, 't pas- telkleurige elfje, uitkomt als een plaatje. Na gecapituleerd te heb ben voor de overmacht van twee moeders en vele tan tes, heeft het meisje van het loket alle winkels met bruidstoiletten afgelopen om zich een beeld te vor men: lang of kort, wit of pastelkleurig. Tussen lang en kort bleek ook nog van voren kort en van achte- „Alleen de edelsteen is goed genoeg voor liefdessymbool" heet het in het Engels, „alleen die flonkering is magisch en evenaardt het vuur van het hart. Kijk eens diep in die zeldzame flitsende schoonheid en zie waarom alleen de edelsteen goed genoeg is. Zucht naar buitensporigheid maakt van de verlovingsring ook wel eens een spektakelstuk. rechterhand huwelijk. In België blijft de ring aan de ringvinger van de rechterhand, het meisje voegt er op haar trouwdag een trouwring aan toe. In ons land is de situatie zeer ge- complieceerd. Protestanten en katho- ken handelen op tegengestelde wijze zodat voor de buitenstaander een ring aan de linkerhand zowel huwelijk als verloving kan betekenen, terwijl van de ring aan de rechterhand het zelfde kan worden gezegd. Zwitserland spant de kroon in het opgeven van raadsels: daar varieert het gebruik volgens de kantons en daarvan be staan er 22! Qp de grote feestdagen Pasen, Pinksteren en Kerstmis is er een hausse in verlovingen, niet alleen in ons land, maar in alle christelijke landen van de we reld. Pasen wint het, hoe kan het anders. Misschien is met Kerstmis, bjj kaarslicht en den- negeur, de trouwbelofte gefluis terd, met Pasen moet het geluk worden uitgebazuind; tegen een decor van jong groen, bloesems en bloemen speelt jonge liefde zich volmaakt af. /erlovrn betekent: een huwelijks- v belofte aflegger., en sedert men senheugenis is dit een der belangrijk ste feiten uit 't leven, een gebeurtenis die op markante wijze bezegeld dient te worden. Wij hebben daarvoor de ring, het symbool dat tot ons is ge komen uit de grijze oudheid, want Abraham schonk al een verlovings ring van gevlochten riet aan Rebecca, de verloofde vrouw van zijn zoon. De ring van zulk een simpel materiaal wilde niets anders zijn dan een ken teken. De Romeinen gebruikten er leer voor, zei lieten in Europa de tra ditie na van een om de vinger ge knoopt leren koordje waarmee de vrouw zich „gebonden" achtte. Ket tingen en boeien spreken even duide lijke taal; in Arabische landen ont vangt de vrouw van haar toekomstige man zware ringen die als boeien om de polsen worden gedragen, een ge bruik dat met de Moren naar Span je is gekomen waar bet verloofde meisje vaak een armband ten ge schenke krijgt. Bij al deze gebruiken wordt de hand beschouwt als een PARS PRO TOTO, een deel voor het geheel. De man vraagt ,,de hand" en het meisje schenkt „haar hand" en zij bezege len deze belofte met een band die aan de hand wordt gedragen. Cindg het metaal voor de verlo vingsring is gaan overheersen, kreeg de ring een veel ruimere bete kenis. Onvergankelijk metaal voor on vergankelijke liefde. Onverbrekelijk metaal voor onverbrekelijke band. Er bestaat een droef oud Duits liedje een meisje dat bij de watermolen woonde en verdwenen is: zij had trouw beloofd en daarbij een ring ge geven, maar nu sprong het ringetje in tweeën.... Het edel en kostbaar metaal dient bovendien als bewijs van offer vaardigheid van de man, ook als hul de aan de schoonheid van zijn uit verkorene en het is een tegemoet koming aan haar ijdelheid. Toch blijft de ring die geschonken wordt ter ge legenheid van de verloving, vrij sober en nog altijd meer symbool dan ju weel. Het is een geschenk voor elke dag, elk uur van het verdere leven, voor de hand die rust, maar die ook zorgt en werkt. Het geschenk hoort nu bij de jonge vrouw, maar zal la ter als zij oud wordt nog steeds bij haar horen; deze ring blijft de vrouw na aan het hart liggen tot het eind van haar dagen. LJier in Nederland is de verlovings ring meestal meteen de trouw ring; een juwelen verlovingsring zo als in andere landen gebruikelijk is (vooral in Engeland Amerika en Zwe den) wordt hier niet zo vaak ge kocht. Wel is de bewerkte ring mo de geworden, maar het lijkt alsof de gewone gladde ring dat terrein weer terug wil winnen. De gladde ring moet vandaag 14 karaats zijn en niet meer zo smalletjes als die van vader en moeder, maar breder (zoals de groot ouders droegen, maar daar hebben de jongverloofden nauwelijks weet van). Deze brede trouwring zal nog een heel poosje in de mode blijven, want de geschiedenis wijst uit dat er om de vijfentwintig jaar een zeke re verandering van smaak in trouw ringen komt. Tn het algemeen wordt de verlo vingsring aan de vierde vinger van de linkerhand gedragen, maar de uitzonderingen op de regel zijn legio, 's Lands wijs, 's lands eer: in Duits land en Denemarken betekent de ring aan de linkerhand verloving, aan de Nu beleven we de dagen waarop de ene verloving na de andere bekend wordt maar straks, als het mei is, dan wordt er het drukst getrouwd. Er is nog nooit een bruidje geweest dat niet droomde van een stra- ende meidag om in het huwelijk te treden ook al trouwde ze in werkelijkheid op de donkeste decern berdag! Ook in mei kunnen de dagen donker zijn. ren lang te bestaan; ook een lange japon met een kortere mantel. Je kunt 'n crème, een blauwe, een ro ze en een lila bruid zijn. Maar witte kant over ge kleurde satijn is ook een mogelijkheid. De sluier kan 20 cm lang zijn tot 2 meter en wit of gekleurd in de tint van de japon, of gekleurd zoals het satijn onder de witte kant. Het (onverstandige) meis je hield haar baan tot het bittere einde en had dus geen tijd om zelf een bruidsjapon te maken. Zij wilde er geen huren maar hoorde dat je een gekochte japon later voor een aar dig prijsje aan een ver- huurinrichting kunt ver kopen. Het meisje dat eerst beslist niet in het wit wilde trouwen, huiverde van afgrijzen bij zulk een profaan voorstel! Zij was nu in het stadium van „de droom die maar éénmaal een subliem doel zou die nen". Met moeite besloot ze een japon te kopen die niet bijzonder aan mode onderhevig was en nog heel goed tot cocktail kon worden omgetoverd. Of zij in haar getrouwde staat veel cocktails zou bijwo nen, heeft ze zich maar niet afgevraagd. Het is dus geworden 'n korte witte japon met half lange sluier die het gezicht vrijliet. Anders had zij voor het altaar de sluier naar achter moeten leggen waarbij du bruidsmeisjes van 4 en 5 jaar geen hand je konden helpen. Twee rode rozen waren op haar sluier gestoken en rode ro- De zenuwachtigheid die alle betrokkenen bij een huwelijk zo hevig beroert als de trouwdag nadert, kan vergeleken worden met die voor een theater première. Het ernstige streven om de dag tot een eclatant succes te maken, voert naar een toestand waarin de wanhoop zich herhaaldelijk meester maakt van bruid en fami lie: het wordt een fiasco! De familie van de brui degom heeft het gemakke lijk, maar de jongeman zelf maakt ook een heel zware tijd door. Niet door zorgen over zijn pak of over het boeket, maar door een onbekende kant van het karakter van zijn meis je. Hij had tot voor kort een gezellig hups ding aan zijn arm, maar waar is zij gebleven?? De liefde van de bruidegom wordt zwaar op de proe gesteld; geluk kig is de liefde blind, an ders had de verloofde van het meisje aan het loket niet zo standvastig kunnen blijven. Een vreselijke tweestrijd had zij doorgemaakt. ,Geen bruiloft!' riep ze een half jaar tevoren, „géén trou werij in het wit. Ik trouw en ik heb het voor het zeg gen. We trouwen in een romantisch kerkje ergens ver weg, met niemand er bij, nou ja, met de vaders en moeders, maar anders niemand". Maar zij had buiten de familie gerekend (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is op dit mo ment geen enkele oorzaak aan te geven voor het verdwenen van het kustvaartuig Mauritssingel' op het traject, waarop het zich op 28 januari nog bevond. Alle naspo ringen naar schip en bemanning zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Er waren 9 voor het overgrote deel ervaren beman ningsleden aan boord. Dit deelt de vroegere bewinds man Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Peschar (PvdA). De minister verklaart voorts, dat er naar alle waarschijnlijkheid op de laat ste reis van het schip geen stuurman aan boord is geweest. De aangemonster de stuurman is in de avond van 26 januari op medische gronden achterge bleven, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de kapiteit alsnog een vervanger heeft gevonden, die hij als zgn. opstapper in de volgende haven zou hebben kunnen aanmonsteren. Bij de monstering van de bemanningen van alle kustvaartuigen wordt er vol gens Van Aartsen voor gewaakt, dat de bemanning het vereiste aantal officie ren omvat. Er bestaan geen redenen om aan te nemen dat kapiteins zich aan hun voorgeschreven verplichtingen (schepenwet en schepenbesluit) op dit punt trachten te onttrekken. Er kan niet met zekerheid worden beweerd dat dit laatste bij de „Mauritssingel" wel het geval zou zijn geweest. De vroegere bewindsman verklaart voorts desgevraagd, dat de Maurits singel met. deugdelijke graanschotten was uitgerust. De havenmeester van de Franse havenplaats Bayonne heeft het m.s. „Mauritssingel" nog op 25 januari j.l. vóór de belading bezocht en vast gesteld dat in het ruim een graanschot was geplaatst. Dit schot was opgebouwd uit houten delen die in goede toestand verkeerden en van de voorgeschreven afmetingen waren. De havenmeester heeft op 26 januari na de belading bo vendien nog geconstateerd, dat het ruim geheel gevuld was met losgestort graan. De „Mauritssingel" was naar Van Aartsen meedeelt, uitgerust met een red dingboot aan elke zijde. Elke boot gaf plaats aan alle opvarenden en was voor zien van een automatisch opblaasbaar reddingvlot, dat eveneens plaats bood aan alle opvarenden, overeenkomstig de voorschriften. SOESTERBERG (ANP) Voor het front van de troep heeft gistermiddag luitenant-generaal H. P. Zielstra op de vliegbasis Soesterberg zfjn functie van bevelhebber der luchtstrijdkrachten, te vens chef van de luchtmachtstaf, over gedragen aan luitenant-generaal A. B. Wolff. Luitenant-generaal Zielstra is be noemd tot voorzitter van het comité verenigde chefs van staven, als opvol ger van generaal G. J. Le Fèvre de Montigny. Luitenant-generaal Wolff was directeur van het directoraat materieel luchtmacht; in deze functie wordt hij opgevolgd door luitenant-generaal A.L. Cox. Luitenant-generaal Zielstra merkte op dat hij voor de overdracht had aangege ven, dat alle korpsen van de Koninklijke Luchtmacht zouden zijn vertegenwoor digd. „Immers de luchtmacht, met haar 25.000 personeelsleden, is te beschouwen als één groot korps. Luitenant-generaal Zielstra herinnerde aan de belangrijkste gebeurtenissen ge durende de periode, dat hij bevelheb ber is geweest: o.m. het in dienst ne- mes van de „Starfighter", de uitbrei ding van de met „Nike"-raketten uit geruste geleide wapens, het invoeren van de „Hawk"-raketten en het aanpas sen van depots en werkplaatsen aan het nieuwe type vliegtuig en aan de typen geleide wapens. Luitenant-generaal Wolff nam na de ze rede het bevel op zich. Gistermorgen is ^or het eerst op de basissen en gebouwen van de Koninklijke Luchtmacht de nieuwe luchtmachtvlag gehesen. Deze vlag was nodig omdat op de tot dusverre in gebruik zijnde de Militaire Willemsorde symbolisch was aangebracht, die voortaan op het vaan del zal worden getoond. H.M. de Ko ningin zal, zoals is gemeld, op 18 mei op Soesterberg dit vaandel uitreiken aan de nieuwe bevelhebber der lucht strijdkrachten. (Advertentie) VOOR BRILJANTE KLEURENFOTO'S LANSING (UPI) Richard Eugene Hickock en Perry Edward Smith z\jn woensdag na v\jf jaar vergeefse beroepen, terechtgesteld. De gang van de dodencellen in de staatsgevangenis van Kansas naar de galg betekende het einde van een geschiedenis, die op 15 november 1959 begon met de moord op Herb Clutter, landbouw kundig adviseur van Eisenhower, en zyn gezin. De laatste hoop op respijt vervloog in Washington toen rechter Bryon R. White van het opperste gerechtshof wei gerde uitstel van executie te verlenen. Eerder op de dag had gouverneur Wil liam H. Avery geweigerd gratie te ver lenen aan de veroordeelde moordenaars en ook rechter George Templar in To- peka ontzegde hen uitstel van executie. Hickock, blond met kort geschoren haar en thans 34 jaar, en Smith, met zwa re baard en slaperige blauwe ogen, ondanks zijn 36 jaar al grijzend aan de slapen, hebben vijf jaar in „Death Row" (rij van dodencellen) doorgebracht. In deze zelfde gevangenis vertelde Floyd Wells het verhaal van een ver borgen fortuin en een safe met meer dan 10.000 dollar erin. De brandkast stond in de modelboerderij van Clutter in Holcomb dichtbij Garden City in het verre westen van Kansas, aldus Wells die als boerenknecht daar had gewerkt. Hickock en Smith, die in de gevange nis zaten voor het verzilveren van valse checks en gewapende roof, zwoeren dat zij na hun ontslag uit de gevangenis het geld van Clutter zouden stelen. Op de avond van 14 november 1959 slopen zij het huis van de Clutters binnen om hun gruwelijke plannen van marteling roof en moord ten uitvoer te brengen Hickock had tegen Wells gezegd dat hij „geen enkele getuige" zou achterla ten. Er was geen geld. De meervoudi ge roofmoord bracht hen 80 dollar, een transistor radio en een verrekijker op. Clutter (48), zijn vrouw Bonnie (45), hun zoon Kenyon (14) en dochter Nancy (15), werdne vastgebonden, gekneveld en met een jachtgeweer door het hoofd geschoten. Clutters keel was doorgesne den. De gruwelijke misdaad wekte de verontwaardiging van de inwoners van Kansas. Clutter was een vooraanstaan de lekenpredikant van de methodisten. De daders werden op 28 december in Las Vegas gearresteerd. Hickock en Smith bekenden. (Advertentie) STOURPORT (UPI) De politie van Stourport in Engeland is op zoek naar brandkastkrakers, die van twee gedurfde inbraken slechts een kater overgehouden hebben. De vier mannen, die ervaring in het vak moeten hebben, deden een in braak in een fabriek, waar ze snij branders en een bestelauto wegnamen. Ze forceerden een tweede fabriek en verlieten die met een brandkast waarin 200 pond sterling zat, en met drie flessen alcohol. De politie vond de andere morgen op een afgelegen landweg: snijbran ders die niet gebruikt waren, een bestelauto waaraan niets mankeerde, een brandkast die niet geforceerd was en 200 pond sterling bevatte, en drie flessen met een whiskey-, brandy- en gin-etiket er op die... leeg waren. Ter gelegenheid van het 12,5- jarig bestaan van de „Doofpot" zal men binnenkort een door de me- dailleur Kutterink ontworpen pen ning kunnen kopen voor minimaal f 12.50. De opbrengst van deze, door Koninklijke Begeer geslagen penning, komt geheel ten goede aan het „Max Tailler-Reuma- fonds''. „Hoofd"-motief van de penning is het gelauwerde hoofd van de moppentapper Max Tail leur, dat van een passend rand schrift is voorzien. Aan het loket van de bur gerlijke stand stond een meisje. Zij had de armen voor het luikje gelegd en liet haar hoofd met kleur loos piekhaar erop rusten. Met holle ogen uit een bleek gezicht keek ze naar de moederlijke ambtenares Een voor een schopte ze haar schoenen uit en bleef zo hangende staan praten als een klein ongelukkig kind aan moeders schoot. „Ik kan niet meer", zei ze met een dunne schelle stem, „ik ben op van de zenuwen. Nog 2,5 week, dan is het over. Ik moet me nou aangeven, ik be doel ik moet aantekenen. Ik wou dat het voorbij was". Drie weken later stond de kleurenfoto in de etalage van de fotograaf; een bloeiende bruid met roze wangen (rouge), rode lipjes (stift), gouden krul len (spoeling en perma nent) kittige voetjes (sa tijn) en een allerliefste lach. Die lach was puur na tuur want ze was gelukkig.

de Stem | 1965 | | pagina 11