11 KOMEN TOCH Recorddrukte met Pasen ET Mammoetbedrijf in Maasvlakte KONINGIN BEEDIGT HEDEN TEAM-CALS „Stem uit de ruimte" geïnterpreteerd onjuist M Pool van 17 bedrijven Moulijj |n door beenbreuk uitgeschakeld BRABANT EN ZEELAND VOORBEREID Na zeven weken formeren I Als ik U was... Weer of geen weer ERTSOVERSLAG Snelheidsmeter rijkspolitie onbetrouwbaar Bluebells op Schiphol Paasei niet te duur met Pasen DOOR-,, TASS "-JENDE BERICHTGEVING Ook premier DAGBLAD VOOR ZEELAND w O E N S D A G 14 APRIL 1965 n verse vruchten AahTamara naar festival in Cannes Later enige regen Beddencentrale Spoedig benoeming politiechef Goes Formateur wil krachtig leiding geven tricot colbert 118. n-kant. C, D f 13.50 Nylon tule elastiek. f20.90. Model in de taille f 16.90. ;5e JAARGANo No. 24868 oor Qo&, Koningin en Vaderland 'itgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. >irecteur: Drs. W. A. J. M. Harkx. loofdredacteur L. Leijendekker. edactieraad J. M. A. C. v. Dongen, Z. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. j\es, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. M. /ercauteren, L. J. v. '1 Westende. Sureau Breda - Reigerstraat 16 •el. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Mul Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Aangrijk. Daarom ont- i elk seizoen weer nieuwe geten! Wala-foundations prachtig van materiaal. t ingenaaide Wala-etiket en foundations ken. „Ik ken Santer," hc. hij, „en ik heb al m'n inhee(t aangewend, maar helaas hij nog niet beloofd, i^„gde laten gaan" Santer vo t zich nu ook bij ons. nagedacht," zei hu, je Collins jullie vriend is. kunj vertrekken. Maar jullie i ren blijven hier." ROTTERDAM (ANP) Gisteravond is in Rotterdam bekend geworden, dat 17 Europese staalbedrijven, verenigd in de „Arbeitsgemeinschaft Grosspclleti- sieranlage", hebben besloten de moge lijkheden te onderzoeken om op een terrein van ongeveer 200 ha in Rotter dam-Europoort gezamenlijk een erts- overslagbedryf te gaan vestigen. Er is reeds opdracht gegeven tot het uit werken van de plannen. Volgens de voorlopige opzet zou het gemeenschappelijk project in de eind fase beschikken over een ertsoverslag- capaciteit van ongeveer 35 miljoen ton per jaar, een kolenoverslag-capaciteit van circa 10 miljoen ton per jaar en een produktiecapaciteit voor zg. „pel lets" van 25 miljoen ton per jaar. Voorts zal het bedrijf worden uitge rust met een cokesoven. Dit betekent dat het bedrijf dan in zijn soort het grootste ter wereld zal zijn. De kosten voor de eerste fase, die in 1968 klaar zou moeten zijn, belopen 250 miljoen mark. Met het cog op de ontwikkelingen in Japan en andere landen acht men het in Rotterdam van het grootste belang, dat de plannen op de kortst mogelijke termijn worden uitgevoerd. Naar verluidt zal de uitwerking er van ongeveer een jaar vergen. Het be sluit tot de bouw zou binnen een half jaar kunnen volgen. De uitvoering van het project zal ongeveer twee jaar in beslag nemen zodat de inbedrijfstelling op zijn vroegst midden 1968 zal kunnen plaatsvinden. De opzet en capaciteit van een der gelijk overslagbedrijf zou kunnen voor zien in de behoeften van een staalbe drijf met een capaciteit van 15.000.000 ton ruw staal op l.d.-basis, waarvoor 15.000.000 ton „pellets", 5.000.000 ton stukerts en 7,7 miljoen ton cokes nodig zouden zijn. Volgens het havenbedrijf van de ge meente Rotterdam zal een dergelijk staalbedrijf op de Maasvlakte gebouwd kunnen worden en over ongeveer vijf jaar gereed kunnen zijn. Dit staalbe drijf zou dan volgens de modernste technische methoden moeten worden opgezet, om daardoor het meest effi ciënte staalbedrijf van Europa te kun nen worden. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Coen Moulijn heeft zijn linker kuitbeen gebroken. Het troe telkind van Rotterdam kwam zondag in de wedstrijd Feijenoord - Telstar in bot sing met een speler van de Velser club. De masseur van Feijenoord, Gerard Meijer, en ook de clubarts, dokter v. d. Neste, dachten aanvankelijk dat de ster-linksbuiten slechts zijn enkel had verzwikt. Toch vond de Vlaamse club arts het beter het been aan een nader onderzoek te onderwerpen. Vooral na dat Coen maandag in het geheel niet meer in staat was te lopen. Dinsdag kwamen de behandelende artsen in het St.-Claraziekenhuis te Rotterdam-Zuid tot de ontdekking dat Feijenoords links buiten zijn been had gebroken. Coen ligt nu thuis voor het raam met zijn been in het gips en is voor de rest van het seizoen uitgeschakeld. UTRECHT (A.N.P.) De Utrechtse rechtbank is van oordeel dat onder be paalde omstandigheden belangrijke af wijkingen mogelijk zijn gebleken met de apparatuur, waarmee de rijkspolitie de snelheid in het verkeer meet. Een advocaat en een vertegenwoordi ger, die wegens overschrijding van de maximum-snelheidsbepalingen door de kantonrechter tot geringe geldboeten werden veroordeeld, profiteerden van deze zienswijze. Zij werden door de Utrechtse rechtbank vrijgesproken in deze principiële zaak. waarbij de be trouwbaarheid van de snelheidsmeter van de rijkspolitie in het geding was gebracht. De rechtbank bleek van oordeel dat niet onomstotelijk is komen vast staan dat de door de snelheidsmeter van de rijkspolitie gemeten snelheid van de beide overtreders inderdaad de Werkelijke snelheid was. De rechtbank refereerde ondei meer aan het door T.N.O. verrichte onderzoek, waaruit is gebleken dal onder bepaalde omstan digheden belangrijke afwijkingen mo gelijk zijn, onder meer als de spanning van de accu daalt. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I geldig tot van avond: Veel bewolking met later op de dag kans op regen. Krachtige naar het zuidwesten krimpende wind. Iets hogere temperaturen dan gis teren. Vandaag: zon onder 19.35 uur. Maan onder 5.45 uur. Morgen: zon op 5.44 uur. Maan op 19.04 uur. KITTIE COURBOIS als Tamara in hoofdrol DEN HAAG (A.N.P.) De korte speelfilm „Aah Tamara" van de jonge cineast Pim de la Parra (25) en producer Wim Verstappen (29), zal worden ingezonden voor de afdeling korte speelfilms van het internationale filmfestival, dat dit jaar van 12 tot en met 27 mei in Cannes wordt gehouden. Behalve „Aah Tamara" zal ook de speelfilm „Amsterdam" van Herman van der Horst worden ingezonden. Deze film doet evenwel buiten mededinging mee, omdat Herman van der Horst be noemd is tot lid van de jury voor korte films, die in Cannes worden vertoond. „Aah Tamara" werd in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gemaakt. Deze rolprent m zwart-wit en kleur heeft als onderwerp een meisje, dat toeristen op een rondvaartboot in Amsterdam voorlicht en nogal luchthartig met vreemdelingen omgaat. Cameraman van deze film was Gerard van den Berg. De hoofdrol Tamara, wordt gespeeld door Kittie Courbois. Medespelenden zijn o.a. Fons Rademakers en Joris Ivens, aan wie de film is opgedragen. Voorts figureert de Oscar, die Bert Haanstra met ..Glas" heeft gewonnen. (Van onze verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG/DEN HAAG Tienduizenden toeristen Duit sers, Belgen en Fransen vooral maken zich op om de paasdagen in Nederland door te brengen. Het weer zal hierbij nauwelijks een rol spelen. „Weer of geen weer, komen zullen zij", verwacht men in kringen van toeristenorganisaties. De V.V.V.'s in het westen van het land zijn volledig gemobiliseerd. „We staan schouder aan schouder om de toe- ristenstroom te kunnen opvangen", zei gisteren V.V.V.-directeur J. Strijkers. Ook de A.N.W.B. is paraat. De alarm centrale van de A.N.W.B. is gecoördi neerd met rijkspolitie en A.N.V.V. De Wegenwacht staat klaar voor de moei lijke taak welke deze „gele rijders" wacht. In Zeeland arriveerden al de eerste van de grote groep Duitsers, Belgen en Fransen, die tijdens de paasdagen de vakantieverblijven voor straks komen inspecteren. Van.de Fransen vooral verwacht men dat ze tot dinsdag zullen blijven. Naast deze buitenlandse invasie verwachten de Zeeuwen drommen landgenoten die de Grevelingendam wel eens willen zien en gebruiken. Een Zeeuwse A.N.W.B.- man sprak gisteren al van een „ontdek king van Zeeland, dank zij de Grevelin gendam". Knelpunten in het verkeersstelsel krijgen vanzelfsprekend de speciale aandacht van de politie. De politie zelf adviseert het filerijden zoveel mogelijk te vermijden en als het niet anders kan goed afstand te be waren „om kleerscheuren" te voor komen. Vooral als het mooi weer is zul len ook tal van Nederlanders zich op de wegen bevinden, waardoor de drukte wel eens beruchte records zou kunnen breken. In Breda zijn ook de eerste paastoe- risten al gearriveerd. Velen van hen gebruiken de stad als basis van waar uit ze de bollenvelden, de kust, de Efteling en Antwerpen kunnen bezoe ken. Dat is min of meer een traditio neel aspect van Breda's toeristische functie. De Bredase V.V.V. fungeert als „bed dencentrale" voor heel westelijk Noord Brabant. De beide kantoren op het Stationsplein en bij het motel aan de Rijsbergse rotonde zijn 's avonds tot tien uur geopend om toeristen die naar logiesruimte zoeken, bij te staan. Zo nodig sluiten de kantoren nog later. De Bredase en Westbrabantse V.V.V.- directeur G. Sliepen verwacht in zijn gebied een uitzonderlijke paasdrukte, mede als gevolg van het feit dat Pasen valt op een tijd dat de bollenvelden in bloei staan. Overigens waren gisteren al nage noeg alle Bredase hotelbedden gereser veerd en rond tachtig procent van het totale aantal bedden in heel West-Bra bant. De V.V.V. adviseert de hotelhouders dagelijks contact op te nemen met de Bredase V.V.V. om het aantal vrije bed den te melden. „In Midden-Brabant wordt een zeer grote drukte verwacht", aldus een woord voerder van de Streek-V.V.V. „Brabants Centrum" te Tilburg. „Wij leiden dat af uit een stroom van verzoeken om in formaties, die ons bureau heeft bereikt". „Als het weer goed is verwachten wij tijdens de paasdagen 10.000 tot 15.000 bezoekers", aldus de heer v. d. Meyden- berg van de Efteling. De kampeercen- tra en campings blijken ook vele ver zoeken om informaties te hebben ont vangen en zij verwachten gedurende de paasdagen aardig „vol" te zitten. Toen de Franse filmacteur Jean Marais dinsdagmiddag op Schiphol aankwam, stapte hij tot verbazing van de vele fotografen niet alleen uit, maar iverd hij vergezeld door een aantal blue- bellgirls. De laatsten waren ech ter op doorreis naar New York, terwijl Marais een première van een van zijn films in Den Haag en Utrecht zal bijwonen. (VERVOLG ZIE PAGINA 3) (Van een onzer verslaggevers) BREDA/ROERMOND Op de laatst gehouden veiling zyn de prijzen voor de eieren, die de laat ste weken in verband met Pasen waren gestegen, met acht cent per kilo tot twee gulden per kilo ge zakt. Er gaan gemiddeld zestien eieren in een kilo, zodat een „door snee-ei", en zgn. „tweetje", aan de veiling gekocht is voor 12,5 cent per stuk. Voor de Brabantse en Zeeuwse consument betekent dit dat liij voor 16 a 17 cent een ei van redelijke grootte in de winkel moet kunnen kopen. En dat met Pasen. De consument had beslist een hogere prys verwacht. Gisteren nog lagen In sommige winkels de eieren geprijsd voor 19 cent. Die prijs van 19 cent had, zo verzekeren insiders, al iets lager mogen zijn, nl. 17 cent. Kort voor Pasen zijn op de veiling de prij zen iets gedaald, maar of dit nog van invloed zal zijn op de prijzen voor de detailhandel, kon men ons niet met zekerheid zeggen. In het westen van het land ver wacht men kennelijk een enorme toeloop van toeristen met de paasdagen en daarom oefenden de ze centra een grote zuigkracht uit op de eiercentra in de provincie. (Van een onzer verslaggevers) GOES Binnenkort wordt de be noeming verwacht van de nieuwe korps chef van de gemeentepolitie te Goes. Zeer hoog genoteerd staan de papieren van de heer L. G. Visser, inspecteur van politie te Wassenaar. De heer Vis ser is 31 jaar. De functie van inspecteur te Goes komt vacant per 1 mei a-s. Dit is de Russische geleerde die beiveert signalen van een andere beschaving uit de ruimte te hebben ontvangen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De formatie-Cals is geslaagd. De formateur heeft, na een constituerende vergadering, die over twee dagen verdeeld bijna vijftien uur heeft geduurd, dinsdagmiddag aan koningin Juliana medegedeeld zijn opdracht te aanvaarden. De beëdiging van de nieuwe ministers vindt hedenmorgen om half elf op paleis Soestdijk plaats. Vanmiddag zullen de demissionaire ministers hun portefeuilles aan hun opvolgers overdragen. Donderdag zal de nieuwe ministerraad voor het eerst in vergadering bijeenkomen. Volgende week begint het team-Cals aan de opstelling van de regeringsverklaring, die waar' schijnlijk dinsdag over een week in de Tweede Kamer zal worden uit' gesproken. kabinet van mening is, dat de premier krachtige leiding aan het kabinetsbe raad moet geven. Ten aanzien van de staatssecretarissen deelde mr. Cals mede, dat hij het van groot belang acht dat deze politiek ver antwoordelijke functionarissen snel worden benoemd. Over hen wordt ern stig gesproken in het kabinetsberaad van donderdag. Met hun benoeming moet niet te lang worden gewacht. De nieuwe premier verwacht niet dat hy een gemakkelijke taak zal hebben in dit „kabinet van zware jongens", zo als het team-Cals reeds is getypeerd. Heel veel moeilykheden wachten ons nog, zei hy. Dat hij nu toch premier is geworden, verklaarde mr. Cals met de mededeling; „U kunt het geloven of niet, maar ik 'kon er niet meer onder uit. Ik heb gelukkig twee vice-premiers (de heren Vondeling en Biesheuvel), die mij kunnen assisteren, ook in het representatieve werk. Ik heb wel ge merkt dat een maand formeren uitput tender is dan premier zijn". (Advertenties) Vice-premier Vondeling zei hierover gisteren voor de VARA-t.v.: „Er zal in Nederland op wezenlijke punten een ander beleid worden gevoerd. Het re geringsbeleid wordt omgebogen. Wacht maar op de regeringsverklaring. Dan zult u zien dat ik niet teruggekomen ben op hetgeen ik als oppositieleider heb gepropageerd". Het nieuwe kabinet telt veertien mi nisters, één meer dan het afgetreden kabinet-Marijnen. Er is een nieuw de partement gesticht, dat de naam heeft gekregen „Departement voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk". Noch over het aantal, noch over de per sonen der aan te trekken staatssecreta rissen heeft formateur Cals mededelin gen kunnen en willen doen. Vandaag verschijnt het koninklijk besluit, waar in aan het team-Mar ij nen, voor zover het niet terugkeert, ontslag wordt ver leend. Vandaag zal mr. Marijnen zijn benoeming tot kamerlid aanvaarden. Het is niet bekend of ook de staatsse cretarissen, ongeacht de vraag of zij wel of niet terugkeren, hun ontslagaanvra ge zullen zien ingewilligd. De formateur, vanaf vandaag minis ter-president mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gisteren na zijn bezoek aan de koningin persoonlijk een korte uiteen zetting gegeven over de ontwikkelin gen van de laatste dagen. Vele beslis singen, die de ministers reeds thans hebben genomen, blijven nog in het duister. De nieuwe premier heeft nl. geweigerd in te gaan op zeer belang rijke zaken en de positie van de pre mier zelf, voorzover dat bijvoorbeeld betrekking heeft op het buitenlands be leid. Ofschoon bekend is dat mr. Cals uitgesproken denkbeelden koestert over de werkwijze van het parlement, zal de visie van het nieuwe kabinet pas in de regeringsverklaring worden ge openbaard. Met al deze zaken moet dus zeker nog veertien dagen worden ge wacht. Mr. Cals verklaarde wel dat het (Van onze redactie Buitenland) MOSKOU/JODRELL BANK/ GREEN BANK Tweehonderd jour nalisten stonden gisteren aangetreden in de ontvangstzaal van het Sternberg- astronomisch instituut te Moskou, om bevestiging tc krijgen van een eerder door „Tass" gelanceerd nieuwsbericht. Volgens dit bericht zouden de sovjet geleerden al sinds een jaar radiosigna len uit de ruimte hebben opgevangen, die wezen op het bestaan van „intelli genties" huiten onze aarde. De Russi sche regeringsnieuwsdienst sprak van de ontdekking van een „superbescha ving", ergens in het Melkwegstelsel, waarvan ook ons zonnestelsel deel uit maakt. De berichten van „Tass" waren ge baseerd op mededelingen van een me dewerker van het Russische Sternberg instituut. dr. Nikolaj Kardasjef. Deze rustige, bescheiden, wetenschapsman is hevig geschrokken van de publiciteit over zijn ontdekking. Gisteren zei hij: ..Het bestaan van een super-beschaving buiten onze aarde is nog steeds onzeker" En zijn directeur, prof. Sjklofsky, voeg de eraan toe: „Bewijzen hebben wij nog niet, maar de wetenschap is thans in een positie om met de bestudering van dit probleem te beginnen. Wellicht zul len astronomen over de gehele wereld moeten samenwerken om te ontdekken of de radiosignalen, die beslist ergens uit het Melkwegstelsel komen, door menselijke wezens worden uitgezonden. Er zijn twee signaalbronnen, die resp. CTA 102 en CTA 21 zijn genoemd. De Amerikaanse sterrenwacht op de Mount Palomar heeft de signalen al in 1959 op gevangen, maar de Amerikanen hebben toen de stralingsbronnen aangèduid als „zeer zwakke sterren". De signalen Waarover het gaat, hebben een regel matig patroon. Om de honderd dagen precies herhalen zij zich in gelijksoor tige series en bereiken aan het eind van elke serie een soort climax. Als het radioboodschappen van onbekende pla neten in het duizenden zonnestelsels tellende gebied van de Melkweg zijn, dan weet men uiteraard niet wat deze boodschappen kunnen betekenen. De officiële wetenschap blijft nog by- zonder voorzichtig met conclusies. Waarnemers waren van mening, dat de journalisten zich wat al te gretig op het relaas van dr. Kardasjef heb ben gestort. Dit heeft grote opwinding veroorzaakt, waaraan ook sommige as tronomen niet konden ontkomen. „Niets is onmogelijk", zeggen de des kundigen, van wie er velen al lange tijd, op grond van wiskundige en filo sofische beschouwingen, van oordeel zijn, dat het ontbreken van alle leven buiten de aarde, veel onaannemelijker is, dan het op royale schaal aanwezig zijn van leven in zonnestelsels, die vele lichtjaren van ons verwijderd zijn. Als het leven éénmaal (op aarde) kan op treden, dan moet het dat onder gelijke condities, miljoenvoudig kunnen doen. (Vervolg op pag. 7) Staatsrechtelijk gezien vond mi*. Cals het nuttig en gewenst dat de forma teur ook premier wordt, omdat hij al leen dan in staat is zijn formatie tegen over het parlement te verantwoorden. Bovendien, een formateur is niet alleen sterk verweven met het program, maar ook met de personen die in een kabi net zitting nemen. „Ik heb veel pogin gen gedaan om een ander te vinden, maar dat is mij niet gelukt. Als u mij niet gelooft kunt u het aan de fractie leiders vragen", aldus mr. Cals. (VERVOLG OP PAGINA 7) l I i r Dit is nu het jasje dat u dag en nacht zou willen dragen omdat 't zo lekker zit Originele import. Zeer gedistingeerd met een sportieve inslag. In vier moderne tinten. /~- S L AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM ging ik vandaag - in ieder geval zo gauw mogelijk - naar C A Breda. U weet niet watU zietU moet een andere deur binnen en dan komt U in een nieuw gebouw, naast 't oude. Een totaal nieuw huis, groter dan 't oude, prachtig ingericht en met grandioze kollekties. Als ik U was ging ik gauw naar C A Breda om gezellig te winkelen en extra voordelig te slagen.

de Stem | 1965 | | pagina 1