de hand Jonge generatie zaagt aan de tak waarop Franco zit IE ZEGGEN DAT Oost-Duits land heeft tekort aan kerken DAT IS WAAR SIMEON VAN BULGARIJE KEERPUNT IN SPAANSE HISTORIE? Mislukte aanslag op sjah Chefarine ,4 ZT EEN KONINGSKROON OP AFBETALING Si j „Nog steeds 11 ben ik de koning Staatshoofd uitgeblust KODiJKO 13 11 Crisis Levensavond Open brief Meer dan twintig doden bij treinbotsing Ulbricht houdt restauratie en bouw tegen 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! Acht doden na transfusie met verkeerd bloéd LINGERIE DUSTERS NACHTHEMDEN PYAMA'S n iben. tot onderhouds- de gelegenheid ïn aantrekkelijke n goed loon. nderlinge samen- AAM nog andere worden de ge en een bedrijfs- ;eft genoten en u iak een afspraak. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 APRIL 1965 tm rrnnaV» i nd nn c- trnn ofnntebnnf/ÏAv* /Jio (Van onze correspondente) MADRID. De maand maart, zal in de Spaanse geschiedenis geboekt worden als de periode waarin de geschiedenis van het Franco-regime een wending nam. Na de befaamde stakingen der Asturiaanse mijnwerkers, die elk voorjaar opnieuw uitbreken, hebben ditmaal de studenten der Madrileense universiteit hun stem doen horen, bijgestaan door studiegenoten van alle andere Spaanse universiteiten, alsmede verscheidene vooraanstaande hoogleraren. In tegenstelling tot de voorlichting van de door de censuur gecontroleerde Spaanse persbureaus „dat er absoluut niets aan de hand was, en dat buitenlandse perscorrespondenten valse voorlichting gaven", moest de Madrileense universiteit her haalde malen haar deuren op nieuw sluiten. Toen de kranten schreven, dat de stu denten uit Bilbao cn Pamplona geen deel namen aan de oproerige bewering, pro testeerden de volgende dag juist de stu denten in die steden, waarbij zij dag bladen verbrandden ten teken dat zij het niet eens waren met de nationale informatie. Als reactie publiceren de laatste dagen de Spaanse kranten hele bladzijden vol propaganda over universitaire onder werpen: over studiebeurzen, interne structuurwijzigingen, verhoging van stu dietoelagen en verbetering van studen tenhuisvesting, over de verbreiding van de volkscultuur cn strenger toezicht op het onderwijs, enzovoort. Over de sta kingsbeweging zelf wc^rdt af en toe een heel kort berichtje opgenomen, waar door de Spanjaarden geen juist denk beeld krijgen van de betekenis hiervan. Om de aandacht der lezers af te leiden, vult men verder pagina's met reportages over voetbal en stierenvechters. Het on derwerp Gibraltar vormt eveneens een welkome afleiding. Over de oorzaken van de ontevredenheid onder de studen ten wordt met geen woord gerept. Wel kunnen wij verklaringen lezen in „pre-fabricated" artikelen van diverse L hoogwaardigheidsbekleders, waarin zij t erkennen „dat er geen democratische vertegenwoordiging bestaat, dat inder daad de studiebeurzen te schaars ver- strekt worden en dat 90 procent der stu denten uit welgestelde gezinnen komt". De overgrote massa van het Spaanse volk, dat met grote moeite zijn dagelijks brood verdient, heeft al dertig jaar lang weinig politieke rechten. De pauselijke encyclieken, de richtlijnen van de „ag- giornamiento" van Katholieke Kerk, de westelijke versie van vrijheid en sociale justitie, dit alles wordt door generaal Franco niet verstaan. Ongetwijfeld heeft Franco veel voor zijn land gedaan: het bouwen van 200.000 woningen per jaar, het opdrijven van de toeristische „boom" over alle kusten van het schiereiland, het recente industriële ontwikkelings plan dat buitenlands kapitaal aantrekt, de enorme bevloeiingswerken, en het bewerkstelligen van een kwart eeuw vrede. Franco heeft echter zijn volk geen democratie verschaft, noch de censuur opgeheven, noch het analfabetisme uit geroeid (12 pet.), noch de emigratie van 3,5 miljoen arbeiders kunnen voorko men. Men bedenke dat bijna de helft van zijn staatsbudget opgeslokt werd door het politie-apparaat en de strijd krachten. FRANCO oud en moe der dan 1.161 intellectuelen. Het zijn hoogleraren, schrijvers, geestelijken, kunstenaars en waarin zij het volgende vroegen: vrijheid van pers; vrijheid van vereniging en bevrijding der poli tieke gevangenen. Fraga zond dit schrijven terug, omdat het niet zou stroken met de geest van het petitie-recht. Merkwaardig is het antwoord van minister Fraga op een vraag van het Deense dagblad „Ekstra- bladet" van Kopenhagen, waarin hij zegt, dat er in Spanje veel meer vrij heid heerst dan in menig ander Euro pees land, en dat er in Spanje een op positie heerst, die door Franco getole reerd wordt. Toen het vorig jaar een honderdtal intellectuelen een brief schreef aan minister Fraga om navraag te doen naar de krasse maatregelen je gens de stakende mijnwerkers, moest de eerste endertekenaar, José Bergamin, een katholiek auteur, naar Zuid-Ame- rika vluchten. Drfe jaar geleden zonden 300 Baski- sche en Navarrese geestelijken een brief aan de bisschoppen, aan de nuntius in Madrid en aan de paus. Zij stelden hier in de totale afwezigheid van de burger lijke rechten tegenover de Franco-poli tiek aan de ka-U alsmede de andere willekeurigheden van het politieke be wind. Ofschoon al deze brieven geen uit werking op de regering hadden, hebben zij toch iets losgelaten en is er toch (Advertentie) hier en daar onder het Spaanse volk nieuwe hoop ontstaan op meer vrijheid en democratie. Naast deze vertogén spelen zich in stijgende mate betekenisvolle feiten af: in het hoofdkwartier der politie te Mieres (Asturië) hebben duizend mijn werkers het gebouw overvallen, waar in 1963 en 1964 hun stakende kamera den mishandeld werden. In dezelfde stad werd het gebouw der vakbonden door een honderdtal vrouwen be stormd. Beide incidenten zijn door de Spaanse pers gemeld, met als enig commentaar „dat er geen gearresteer den of gewonden waren". Het inspi reerde het katholieke weekblad „Ec clesia" tot een hoofdartikel, waarin opgemerkt werd, „dat de orde hand haven nodig is, maar dat dit alleen niet voldoende is". Al deze voorvallen, protesten en brie ven, die in elke andere democratische natie niet zo sensationeel zouden wer ken, waren tot nu toe in het land van Franco onvoorstelbaar. Ofschoon de jon ge' generatie in Spanje volkomen a-poli tiek is opgevoed, en geen idealen in po litici's koestert, lijkt toch in dit land het moment aangebroken, waarop jonge be kwame personen, die niet de burger oorlog hebben meegemaakt, het recht tot het geven van leiding gaan opeisen. Maar generaal Franco, volkomen uitge put door zijn harde werken, ziet niet in, dat de druk door de jonge generatie uit geoefend, steeds sterker wordt' Hoewel het nog maar kort geleden is, dat Franco een journalist van Associated Press liet getuigen, dat hij urenlang tot zijn middel in ijskoud water staand kon vissen, of dagenlang kon jagen op groot wild, is zijn lichamelijke uitputting toch zó zichtbaar geworden, dat het Spaanse volk begint te speculeren op zijn spoe dig aftreden. Degenen, die het staats hoofd persoonlijk ontmoet hebben, ver tellen van zijn zwakke stem, zijn uit gebluste blik, zijn gebrek aan fysieke energie. Vaak moet hij ondersteund wor den tijdens langdurige recepties of de talrijke audiënties. Generalissimo Franco is een voorbeeld in de geschiedenis van staatshoofden, die niet het juiste moment wisten te kiezen zich „in volle glorie terug te trekken, opdat zijn volk hem eeuwig dankbaar zou blijven voor zijn positieve arbeid. Hij is echter overtuigd van zijn eigen krachten. Stieff zijn vader niet op 98- jarige leeftijd, en zijn grootvader met 102 jaren? Welnu dan, Franco is met zijn 72 jaren nog een jonge man! In zijn nieuwjaarsrede zc< hij: „Ik zal blijven tot mijn dood toe, om voor jullie de vrede, de orde en de rechtvaardigheid te hand haven". Tenzij zijn goede gesternte hem op een gegeven ogenblik in de steek laat, en hij de oppositie niet meer in bedwang kan houden. En daar begint het toch werkelijk een beetje op te lijken. (Advertentie) Ook op TWEEDE PAASDAG VAN 11 TOT 17 UUR' Het boeiende van dit empire buffet is de harmonie van rust en rijkdom. Voornaam uitnodigendstrak en toch spontaan door het luchtige mahonie bloem-décor. Een klassiek kunststuk dat steeds ophieuw gelukkig maakt. bent u van harte welkom in onze compleet ingerichte model woning Biesdonkweg 53 - Bouwplan Hoge Vugt 2, en op de sfeerrijke expositie van stijlvolle meubelen in onze zaak. stijl I en I standing VAN COOTHPLEIN 12 - TEL. 01600-39400 PANORAMA NOOIT IETS SCHRIJFT OVER DE TELEVISIE. WAARÓM ZOU PANORAMA? HET IS GEEN PROGRAMMABLAD. U KUNT TOCH NIET TEGELIJK NAAR DETELEVISIE KIJKEN EN PANORAMA LEZEN? Door toeval ontsnapte de sjah aan een moordaanslag. TEHERAN (AFP) De schietpartij, die zich in het paleis van de Sjah in Te heran heeft voorgedaan, blijkt een mis lukte aanslag op het leven van de sjah te zijn geweest. Hij heeft zijn leven te dan ken aan de omstandigheid dat hij de auto, waarmee hij naar zijn bureau in het paleis was gereden, aan de andere zijde had verlaten dan hij gewoon was te doen. Hierdoor moest de dader om de auto heen lopen, waardoor hij enkele secon den verloor. Bij de ingang van het paleis kwam de dader, een jonge schildwacht, tegenover twee andere schildwachten te staan, op wie hij begon te schieten. Zelf werd hij echter neergeschoten voor hij het bureau van de sjah had kunnen bereiken. Dit was de tweede aanslag waaraan de sjah sinds zijn troonbestijging in sep tember 1941 is ontsnapt. Enkele maanden geleden werd premier Hassen Alimansoer het slachtoffer van een aanslag. Deze overleed aan zijn ver wondingen. De „liberale" minister vant Voorlich ting, senor Fraga, heeft een open brief ontvangen, ondertekend door niet min- NASSAULAAN 51 - HAARLEM RIO DE JANEIRO (AFP) Op het station van Mage in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro zijn bij een botsing tus sen twee treinen meer dan twintig men sen om het leven gekomen. Zeventig per sonen werden gewond. Pogingen om de overige slachtoffers te bevrijden zijn nog steeds gaande. (Van onze correspondent in Bonn) BONN Er heerst volgens inlich tingen waarover men in kerkelijke krin gen in de Bondsrepubliek beschikt in Oost-Duitsland nog steeds een groot te kort aan kerken. De schade, die gedu rende de oorlog is toegebracht, is nog lang niet hersteld. Nieuwbouw van ker ken heeft in de communistische boeren- en arbeidersstaat van Walter Ulbricht uiteraard geen bijzondere prioriteit. (Advertentie) Vier middelen In één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. BEROEMDE MIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN' Ongeveer 1.000 kerken, die gedurende de tweede wereldoorlog zwaar werden beschadigd, zijn aan het verval prijsgege ven. Er wordt van de zijde der commu nistische autoriteiten niets ondernomen om ze te restaureren, Het was in het eindstadium van de tweede wereldoorlog het Rode Leger, dat over de tegenwoordige oostzone van Duitsland rolde. Het heeft voor kerken bijzonder weinig respect getoond. Gedurende de oorlog werden in het gebied van het huidige Oost-Duitsland 2.098 godshuizen zwaar beschadigd. Daar onder bevonden zich de kathedralen in Maagdenburg, Zwickaü, Halberstadt en Stendal. De interesse der communistische auto riteiten voor herbouw en restauratie van kerken heeft steeds te wensen overgela ten. Talrijke kerken in Oost-Duitsland hebben ook een volkomen andere be stemming gekregen. In de laatste tijd is daarin een wijziging ten gunste gekomen. Vele historische kerkgebouwen zijn als „nationaal cultureel erfgoed'' herbouwd. In totaal waren het er ongeveer 1.800. Maar dan zijn er nog altijd een duizend tal godshuizen over die als ruïnes in het Oostduitse landschap staan en langzaam verder vervallen. Daartoe behoren de St.- Marienkirche in Frankfurt-aan-de-Oder, de laat-gothische St.-Marienkirche in Prenzlau, de St.-Nicolaikirche in Gartz, St.-Pauli in Brandenburg de garnizoens kerk in Potsdam en de Frauenkirche in Dresden. In de steden Eisenhüttenstadt en Nü- stadt-Hoyerswerda mochten tot dusverre geen kerken worden gebouwd. Hetzelfde geldt voor de uit de grond gestampte sa tellietsteden Halle-West, Jena-Oost, Saalfeld-Oost, Schwedt-Heinersdorf. Men heeft bij de bouw daarvan in het geheel geen plannen gemaakt voor kerkenbouw. Alleen in het nieuwe stadsdeel van Wis- mar, dat Vor-Wendorf heet, mocht de pro testantse kerk een „gemeinde-zentrum' bouwen. Dit is weliswaar geen kerk, maar in ieder géval een oord waar de protestanten bijeen kunnen komen en waar ook mag worden gepreekt. De Georgenkirche in Halle is nu zover, vervallen, dat het gevaarlijk is er binnen te gaan. Ook vele andere kerken in Oost- Duitsland, die weliswaar nog worden ge bruikt behoeven dringend restauratie o.a. de historische Schloszkirche in de Lu- therstad Wittenberg, die tussen 1490 en 1499 werd gebouwd. BAHIA (AFP) In Bahia Blanca (Argentinië zijn acht mensen overleden na bloedtransfusie gekregen te hebben. Het bloed dat gegeven werd, bevatte on deugdelijk natriumcitraat. Na onderzoek bleek dat in dit natriumcitraat calcium- oxalaat zat. Deze stof kan niet in bloed worden opgelost en dus de dood veroor zaken. De directeur van het betrokken ziekenhuis zei op een persconferentie, dat het natriumcitraat uit Engeland kwam en dat menuit niets had kunnen opmaken dat het gevaarlijk was. De po litie heeft de zaak in handen. (Advertentie) PAASBOEKET UIT 4 LANDEN! Frankrijk, Duitsland, Zwit-^ seriand en Nederland wed ijveren om Uw gunst. Ko- dijko brengt voor Pasen zeer exquise lingerie uit 4 landen. Met het oog op Pasen een advies: wacht U niet tot 't laatste ogenblik. Bovendien bij elke aankoop onze altijd geldige 5 °/o KASSA SPAARB0NS nu 112 jaar in 't weefgetouw EINDSTRAAT 20 TEL. 36177 (Van een onzer redacteuren) JUNI 1955 In de luin van ee villa in één van Madrids rustigste wijken vindt een zielige plechtig Heid plaats. Op het gazon staat eer stoel en daarvoor een bleke, acht tienjarige jongeman: prins Simeon van Bulgarije. De stoel stelt een troon voor, de grasmat een tapijt, de blauwe hemel een baldakijn en de jongeman staat op het punt uit geroepen te worden tot „tsaar aller Bulgaren". Aan een boom is het por tret van zijn vader, koning Boris gespijkerd. Een handjevol getrou- wen en enkele opgetrommelde fa milieleden completeren het decor. Een Grieks-orthodox geestelijke leidl de ceremonie. Simeon steekt wijs- en middelvinger van zijn rechterhand omhoog en zweert trouw aan de Bulgaarse grondwet, „die nog steeds geldt als de uitdrukking van de on geschokte wil van het Bulgaarse volk am de rechten, die het als heilig erkent, te handhaven". „Ik ben nog altijd belast me» de taak, die mij door de Voorzienig heid is opgelegd", zo besluit Simeon zijn „troonrede". De enkele aanwezigen zingen zwak jes het Bulgaarse volkslied en daar mee is de plechtigheid ten einde. Vele duizenden kilometers verder, in het hart van de Balkan, ligt zijn land, vrijwel geheel ingelijfd door de Rus sen en voor hem verboden terrein. Het is een van Ruslands gewilligste satel lieten en de kans op een volksopstand zoals m 1956 in Hongarije is dan ook mimem. „Toch hoop.ik Bulgarije eens terug te zien zegt Simeon, „desnoods niet als koning De grondwet uit mijn vaders tijd is nooit ingetrokken. Daar hebben de communisten kennelijk nog geen tijd voor gehad. Ik beschouw mijzelf nog steeds als wettig koning en ik behartig nog iedere dag mijn staatszaken". Die „staatszaken" houden in, dat Si meons huis fungeert als opvangcentrum voor uitgeweken Bulgaren. Zijn huis- deur staat open voor iedereen. De meeste bezoekers zijn boeren, ge vlucht voor het communistische sy steem van collectivisme van de land bouw, gevlucht voor de honger en ar moede, die dit stelsel hen opleverde. Zo dierbaar was hen de vrijheid, dat ze er alles voor achterlieten. Geld en werk Ze verwachten van Simeon geld en werk Ze krijgen beide. Het geld put hij uit een fonds, dat hij uit eigen mid delen oprichtte om zijn landgenoten in den vreemde weer in het zadel te hel pen. Het werk zoekt hij in andere lan den. Daardoor wonen zijn aanhangers verspreidI en reist hij landen en conti- nenten af om zijn kudde bijeen te hou- den. .9n ,2Ün Madrileense villa ontvangt hij echter ook intellectuelen, door wie hij zich op de hoogte laat brengen van ae jongste ontwikkelingen in zijn land Deze handdruk werd koning Bo ris noodlottig. Zij bezegelde de Duits-Bulgaarse samenwerking in de tweede we reldoorlog. Veelvuldig onderwerp van gesprek: de kansen op en middelen tot terugkeer naar Bulgarije. Ook staat hij voortdu rend in contact met getrouwen in zijn land al was het alleen maar om de her innering aan hem levendig te houden Want dit is Simeons grootste probleem Zestien jaar ballingschap wissen im mers heel wat herinneringen uit. Daar om ook verschijnt hij bij officiële plech tigheden zo graag in vol ornaat. Daarom ook is Simeon bij ieder vorstenhuwelijk van de partij. De wereld en vooral Bul garije, moeten weten, dat hij er nog steeds is en wacht op een taak, die hij vermoedelijk nooit meer te vervullen zal krijgen. Mysterieuze dood Bitter als gal was daarom de erva ring, dat zijn huwelijk met de knappe Spaanse Margarita Gomez Acebo y Ce- juela, dat op 14 januari 1962 in het Zwitserse Montreux op koninklijke wij- ze vertrokken moest worden, slechts werd bijgewoond door enkele lotgeno ten zoals Faroek van Egypte, en een aantal ontheemde Bulgaren, die, ge huld in nationale klederdracht, hun ke len schor schreeuwden, het 'volkslied aanhieven en bruid en bruidegom op de schouders door Montreux droegen. Het voorspel tot het drama-Simeon begon al toen hij amper zes was. Zijn vader, koning Boris, verklaarde in 1943 Amerika en Engeland de oorlog. Zijn trouw aan Hitier kwam hem evenwel duur te staan. Kort na een bezoek aan de Führer werd hij ziek en stierf. Vergiftigd? De Bulgaren' -eloven het stellig. Niets was voor Hitier immers een gemakkelijker prooi dan een jon getje van zes op de Bulgaarse troon! Duitsland ontkende het gerucht. „Ver moord door de Britten", liet het nazi regime bekend maken. „Doodgeschoten door een Bulgaarse generaal", zeiden de Amerikanen. „Gesneuveld tijdens 'n beleg rond zijn paleis", meenden de Zweden, „embolie", beweerde een Duits historicus. Het mysterie zal vermoedelijk nooit opgehelderd worden. Feit was, dat Si meon koning werd, zijn oom Cyril re gent en dat beiden een speelbal werden voor Hitler, die zich zelfs uitriep tot voogd over de jonge Simeon. Toen werd p#* c WÊ het koningin-moeder Johanna toch te heet onder de voeten. Ze vluchtte met haar hele gezin naar Turkije en Hitier kreeg in Bulgarije vrij spel. De terugkeer naar Sofia, na de oor log, werd een treurige gebeurtenis. De communisten hadden zich stevig in het zadel genesteld en een „volksstemming" had uitgewezen, dat „een overweldigen de meerderheid Bulgaren" de monar chie beu was. In welke mate bewees het afschuwelijke bloedbad, dat de communisten aanrichtten. Ruim hon derd maal moest een executiepeloton zijn werk doen. Tegen een muur ston den allen, die met de monarchie iets te maken hadden gehad: premiers, minis ters, parlementsleden, adviseurs en per soneel van de hofhouding. Alleen Simeon en moeder Johanna werden gespaard. Ze moesten zo snel mogelijk het land uit en vluchtten, be roofd van geld en bezittingen, naar Egypte. Hun verblijf in Faroeks land duurde echter maar kort. Een verijdeld complot van Bulgaarse communisten om Simeon te vermoorden deed hem en zijn moeder uitwijken naar Spanje waar Franco hen gastvrij onthaalde. Geldzorgen heeft Simeon nu niet meer. Dank zij zijn huwelijk en een flinke erfenis zit hij er warmpjes bij. Bulgarije Z°rS teruSkeer naar

de Stem | 1965 | | pagina 7