In Zeeland verdween der kruidenierswinkels hollenkamp 1990 CONCENTRATIE VERWEKT ONRUST Rrabant: 8minder Vijf jaar geëist tegen Hilversumse „kraker" „Zeeland in het boek" krijgt visueel karakter Nederlandse koeien op Indonesische weiden KUNSTENAARSECHTPAAR EXPOSEERT IN HULST 2 den opening H onze zaak ïale bridge- edstrijden ipillentoernooi EXAMENS BESTEDINGEN IOOGWATER Vandaag Morgen Waarom een saneringsfonds? Veel belangstelling bij begrafenis Corrie Hofman te Eindhoven RZVT Hulst tegen fusie met Camere J. Muste verliet Hulster politie Er dreigt gevaar bij Grote Kreek Axel Voedseluitdeler pater Jansen in land T^^ytrenco shirts A I Meike Sund en Mathijs Overmans ons Auto van twee stropers in beslag genomen België in maart grootste afnemer van oesters Inbraken o.a. in Tilburg Vijf man maakten hele land onveilig Paasnachttocht Goes-Kattendijk In Middelburgse vleeshal DAGBLAD DE STEM VAN DIASDAG 13 APRIL 1C65 in al porcelein luxe schenkartikelen en de Rosenthal Studio Linie zaak is dinsdag en idagavond ter bezichtiging esteld van 19 tot 21 uur. iERs\/0NKERS RIDDERSTRAAT 12 UZEN In Hotel „Les Pays- rerneuzen, werd de finale ge- n de open parenwedstryd die rganiseerd onder auspiciën van landse Bridgebond. Wedstryd- s de heer H. Voorhans (Luctor). ag luidde: 1 HH. Meulenberg (Luctor) 102 pnt; 2 HH. de Bert amme (Gent) 93 pnt; 3 HH. Pij- irgouwe (Luctor) 88 pnt; 4 HH. v. d. Hooft (Luctor) 87 pnt: Mevr. Risseuw (Oostburg) 85 I. Verstraeten v. Veen (Oost- pnt: 7 Hr. en Mevr. Kamminga 70 pnt; 8 DD. Verstraeten - Oostburg) 69 pnt. onze sportcorrespondent) RG Op Hemelvaartsdag. 2' e Souburg, onder auspiciën van afdeling Zeeland, door de ver- CS de organisatie worden ver- het Pupillentoernooi. wordt deelgenomen door elf- n de verenigingen Clinge, Hon- ÏVV '24, Koewacht. Axel AZW, ys. Terneuzen, Walcheren, Mid- RCS, VCK, Zeeland Sport, id. Noormannen. Veere, Vlissin- Hansweertse Boys. Kruiningen. *p. Wemeldinge, Yerseke en dijk. 5ESCHOOL TE TILBURG et kandidaatsexamen economi- enschappen slaagden de heren =rk uit Terneuzen en R. Ch. M rei uit Hulst. De Eenhoorn te Oostburg vond tsteding plaats van grondwerk ing van enkele weggedeelten, steding bestond uit drie bestek voor rekening van het water- t Vrije van Sluis met subsidie ultuurtechnische dienst worden d. Het eerste bestek omvatte van de Scherpe Heuvelseweg. .aurinaweg en Vlasweg, van de k en van de Angelinapolder. Huijsser uit Biervliet was met liervoor de laagste inschrijver. *de bestek omvatte gedeelten Catsweg, van de Nolletjesdijk, *agel Oost en van de Statendijk. 300 was voor dit onderdeel de n en De Vos uit Waterland- laagste inschrijver. Het laatste stond uit stukken van de Lange van de Boomkreegweg en Plattendijk. De heer F. Leen- Sluis schreef met f67.750 als SENPLAN WATERSCHAP VRIJE VAN SLUIS ;burg zijn de bestekken 2, 3 en eed van het wegenplan 1965 van ■schap Het Vrije van Sluis. De en laagste inschrijvers waren: Jansen-de Vos Waterlandkerkje )e Ruysscher, Biervliet 185.190; Toussaint, Cadzand 104.900, Jan* □s, Waterlandkerkje 98.300; be- ansen-de Vos, Waterlandkerkje jenhouts, Sluis 67.750. De 'n' ingehouden. woensdag 14 april: Hansweert r.25 uur; Terneuzen 1.20 en 13.53 iingen 0.53 en 13.20 uur; Wemel- I en 15.09 uur. (DAMME A cht 19.30 uur „Ons dorp 111 930 uur Bond overheidsp^s0 .1 19 uur Fed. Carrosseriebedrb Oranje 14.30 uur Eindles :school te Wilhelminadorp; neel: 100 jaar Goese lyceum ERKr itehuis 16.30 uur Raadsverga- TGEN j -.yyr* ■tehuis 18 uur Raadsvergaden houwburg 20 uur Nana NDIJKE itehuis 19 uur Raadsvergadering pera 19.30 uur Afscheid 0Pera (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/GOES/BREDA In 1963 zijn 563 kruidenierswinkels op geheven. Het vorig jaar is dat aantal gegroeid tot naar schatting duizend. Een verontrustend verschijnsel? „We leven nu eenmaal in een tijd van con centratie. De reducering van het aantal kruideniersbedrijven in Nederland is een sanering, die beslist ook voordelen heeft". Dit zegt de heer A. Kor- stanje, rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland te Goes. Anderen zoals de heer G. Laurijssen te Roosendaal, voorzitter van de r.-k. Kruideniersbond kring West-Brabant noemen de situatie dat veel winkeliersbedrijven met de stille trom verdwijnen, zonder meer „verontrustend". Hoe wordt over deze sanering, waaromtrent de Nederlandse Katho lieke Middenslandsbond, de Christe lijke Middenstandsbond en het Ne derlands Verbond van Middenstands verenigingen een rapport hebben la ten zien, nu speciaal in Brabantse en Zeeuwse kringen gedacht? Het midden- en kleinbedrijf, zo con stateren onze woordvoerders samen met de hierboven genoemde bonden, blijft achter bij de algemene economische groei. De bonden nu achten de instelling van een Ontwikkelings- en Sanerings fonds een nuttig en verantwoord middel om de economische groei in het midden- en kleinbedrijf te stimuleren. De werk zaamheden van dit fonds moeten aller eerst gericht zijn op ontwikkeling van die ondernemingen, die door plaatselijke en/of branche-omstandigheden relatief achterblijven of zelfs absoluut achteruit gaan. Daarnaast is er ook aanleiding, zo stellen de bonden, maatregelen te tref fen, die de vrijwillige bedrijfsbeëindiging vergemakkelijken. De technische en eco nomische ontwikkeling heeft geleid tot „schaalvergroting". Waarom ten achter Voor het achterblijven van zoveel be drijven in het midden- en kleinbedrijf zijn tal ,van oorzaken aan te voeren, De voornaamste, verdeeld in drie hoofd categorieën, zijn: I. Ontwikkelingen binnen het bedrijfs leven zelf, zoals: een overbezetting in bepaalde bran ches, ten gevolge van de grote toe loop in de dertiger jaren; de veranderde verhoudingen in de concurrentie; de moderne verkooptechnieken in de handel en de ontwikkeling van de techniek in het ambacht II. Min of meer autonoom verlopen ont wikkelingen, die van buitenaf haar invloed op het bedrijfsleven uitoefe nen. Hiervan kunnen o.a. worden ge noemd: verandering van koopgewoonten en wensen van de consumenten; verandering van het karakter en waarde van de vestigingsplaats ten gevolge van de ontvolking van het platteland (trek naar de steden) of, in de steden, trek van het oude stadscentrum naar de nieuwe wijken (hiermede ook samenhangend de verandering van de samenstelling van het koperspubliek: de jonge ge zinnen trekken weg, de oudere blij ven). III. Het beleid van de rijksoverheid en lagere overheidsorganen, waardoor de noodzakelijke aanpassing aan de onder I en II genoemde ontwikke ling werd bemoeilijkt. O.a. door: de monetaire en kredietpolitiek; het bouwbeleid en de gedetailleerde planning van stadsuitbreiding en -sanering; de loon- en prijspolitiek. Klappen in Zeeland „Zeeland heeft in de periode 1958 1962 al de grote klap gehad", zo consta teert de heer Korstanje. Hij haalt ter zake enkele cijfers aan van het aantal kruideniersbedrijven: in 1950 1152, in 1954 1081, in 1958 1033, in 1960 1013; in 1962 958. in 1963 959 (stij ging van 1!), in 1964 908. Een terug gang derhalve van 22 procent. Er waren in de levensmiddelen sector en zijn er nog winkels die niet mee kunnen met de mogelijk heden van de nieu we systemen, als g zelfbediening. Bo- f vendien zijn er in f Zeeland, aldus de heer Korstanje, veel winkels die enkel in het leven worden gehouden st.eDne marf'he^ft Korstanje: Sa. een baan, terwijl nering ging m Zee. dg vrouw de win- land met rasse kei bedient. Deze schreden' bedrijven verdwij nen ook hier gelijk elders ge leidelijk aan in verband met opvolgings moeilijkheden. Er zijn in de periode 1950—1964 ook winkels geweest in Zeeland die er een filiaal bij hebben gekregen. Deze stij ging mag over deze grote periode eigen lijk geen naam hebben: in 1950 waren er 54 winkels met een filiaal en in 1964 87. In andere sectoren Overigens komt de levensmiddelen sector er in Zeeland nog redelijk goed af. De zuivelhandel telde in dit gewest in 1950 800 winkels, in 1960 448 en in 1964 nog slechts 374! Een teruggang van 53 pet.! Voor de sector aardappelen, groente en fruit is de achteruitgang eveneens op merkelijk. De cijfers voor 1950, '60 en '64 bedragen hier resp. 416. 364 en 282. Hier gaat het aantal bedrijven dus met 32 procent achteruit. Ook heel wat slagers winkels zijn verdwenen. In de sector ees ,en vleeswaren waren de cijfers ?Qnr-j?o dri«e hierboven genoemde jaren •sau, 316 en 284, een achteruitgang van 27 procent. totaalcijfers in de sector van de ioSa" S £enot*niddelen voor de ja ren 1950, 60 en '64: 3510, 2761 en 2332. lilfe* ZU" dr/e bedrijven Zeeland D pr?cent teruggelopen! Voor Noord-Brabant bedraagt dat totale per hieronder nog nader wordt uitgewerkt, negen procent. Een opmerkelyk verschil derhalve! Aparte cijfers over Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn niet bekend. Er zijn weinig spe cifieke kruidenierswinkels te vinden, de H. WoutersBrabant en de lande lijke cijfers samenstelling van de artikelen die de winkels verkopen, is zeer gemengd. Van de 5000 ondernemingen die Zeeuwsch- Vlaanderen in totaal kent, zijn er 200 geliquideerd, waaronder dus ook kruide' nierszaken. Als voornaamste oorzaken voor Zeeuwsch-Vlaanderen van het te ruglopen van het aantal kleine midden- standsbedrijven kan worden genoemd het feit dat ondernemers, die 65 jaar worden, hun winkel sluiten en hem niet meer kunnen verkopen en het feit, dat veel kleine ondernemers geen personeel meer kunnen krijgen en dan zelf, noodgedwon gen, ook maar in loondienst gaan wer ken. De percentagers in achteruitgang zijn voor Zeeland zeer groot, ook lan delijk gezien. Dat Zeeland ook Bra bant verre overtreft in deze neer gaande lijn, komt omdat de vestigin gen sterk teruglopen daar waar werkgelegenheid achterwege blijft. Er is, zo concludeert de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf in Den Haag. waarvan wij bij informatie dit gedocu menteerde cijfermateriaal hebben gekre gen, een bijzondere samenhang tussen de bevolkingsontwikkeling plus ontwikke ling van de werkgelegenheid en de ves tiging van ambacht en detailhandel. Van daar, zo constateert men, dat Zeeland zo enorm teruggelopen is. In Brabant Nu allereerst enkele cijfers voor Bra bant. In 1950 kende dit gewest 3063 krui denierszaken, in 1960 2898 en in 1964 2829, een achteruitgang van acht procent. Melk en zuivel gaf voor de jaren '50, '60 en '64 resp. de volgende cijfers te zien: 752, 696 en 646, een daling van 14 procent. Voor aardappelen, groente en fruit waren de cijfers over de drie genoemde jaren: 1794, 1692 en 1486: achteruit 17 procent. Ook heel wat slagersbedrijven verdwenen, getuige de volgende cijfers over de genoemde jaren: 1369, 1210 en 1143; 17 procent gedaald. Landelijke cijfers De heer H. Wouters, voorzitter van de Diocesane Middenstandsbond te Bre da, haalt enkele percentages aan uit het rapport, dat de drie middenstandsbonden terzake de sanering hebben gepubliceerd Daaruit blijkt dat van 1950 tot 1964 15,6 procent van de branches in kruideniers waren, 17,0 procent in melk- en zuivel producten, 26,5 procent in aardappelen, groente en fruit, 19,2 procent in vlees en vleeswaren en 35 procent in vis gedoemd was te verdwijnen. Omzet moet stijgen Des poedels kern: de minimale omzet om te blijven draaien enkele jaren ge leden nog 100 000 is thans gestegen tot 150.000. In 1964 zetten de Neder landse kruideniers (inclusief de groot winkelbedrijven) voor een bedrag van 3,3 miljard om tegen 3,- miljard in het voorafgaande jaar. Daarvan betaalden zy 78 procent aan de grossiers, zodat een brutowinst van 22 procent overbleef. Het bedrijfsresultaat na aftrek van de loonkosten (12,5 procent) en overige kosten (8,2 procent) bedroeg over het afgelopen jaar 45 miljoen gulden of 1,3 procent van de omzet. In 1963 bedroeg het resultaat 61 miljoen gulden of ruim 2 procent van de omzet De omzet moet dus aanmerkelijk meer stijgen om tot eenzelfde bedrijfsresultaat voor de de taillist te leiden. In het algemeen laat het inkomen van de detaillist die vaak een werkweek van 50 tot 60 uur kent sterk te wen sen over. Veertig procent van deze mid denstanders kent een inkomen beneden de 6000,-, 70 procent een inkomen be neden de 20.000,-. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat een groot aantal van de oudere ondernemers in de lagere in komensklassen vallen. Taak voor wijk-winkel Noemt de heer Laurijssen, voorzit ter van de r.-k. Kruideniersbond te Roosendaal hierboven reeds geci teerd de situatie inderdaad ver ontrustend, een geheel andere me ning is de heer A. Smet, voorzitter van de afdeling St.-Olof (midden standsorganisatie) te Bergen op Zoom toegedaan. Hij ziet „geen en kele reden tot verontrusting" en ver klaart dit als volgt: „Wij zitten hier nog in de provincie en dat bete kent dat de kleinere (wijk-)winkels hun taak voorlopig nog blijven be houden. Bovendi moet men niet vergeten dat juist in deze kleine winkels de vrouw de zaak drijft, terwijl de man elders, waar dan ook, werkt. Er zijn dus dub bele verdiensten, waardoor men het hoofd boven water kan houden. Natuur- lijkt blijft er de normale „afval" be staan, maar die geeft geen enkele reden tot verontrusting. De heer W. Rikken, voorzitter van de Bergen op Zoomse Winkeliersvereniging wijst op het feit, dat in de Bergse bin nenstad de laatste maanden verschillen de kleinere kruidenierszaken zijn opge heven. „Het is begrijpelijk dat dit ge beurt", aldus zijn mening. Er hij voegt (Van onze correspondente) EINDHOVEN Vele honderden men sen hebben alhier tijdens de uitvaart en de begrafenis van de zesjarige Corrie Hofman hun belangstelling en medele ven betoond met de zwaar getroffen fa milie. Het stoffelijk overschot van het slachtoffertje was om negen uur van het hoofdbureau van politie per auto naar de ouderlijke woning in de Tweede Kruisemuntstraat overgebracht, waarna rector Neijens in de Tivolikerk de enge- lenmis heeft opgedragen. De plechtige misgezangen werden uitgevoerd door een dameskoor o.l.v. pater Smulders. De begrafenisstoet werd voorafgegaan door klas- en schoolgenootjes van de kleine Corrie. Behalve familieleden lie pen ook buurtbewoners achter de lijk wagen. De kist werd de kerk ingedra gen door acht misdienaars. De kerk was geheel gevuld met belangstellenden. On der hen bevond zich de commandant van de legerplaats Oirschot en soldaat Van der Wiel, die woensdag het lijkje heeft gevonden. „Laat de donkere nacht, de angst van de ouders, de onzekerheid van een gezin en de spanning van een hele stadswijk ons een lering zijn", aldus staat op het herinneringsplaatje te lezen. Na de mis had. de begrafenis plaats op het Tivolikerkhof, onder de gemeente Gel drop. Tijdens de begrafenis hebben talrijke politieagenten en rechercheurs alle aan wezigen nauwkeurig gecontroleerd en gefilmd, omdat de kans bestond dat de moordenaar in de omgeving zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) HULST Tijdens een vergadering in zaal De Bruijn aan de Stations weg hebben de leden van het Reizend Zeeuws Volkstoneel zich tegen een fusie met de Camere van retorica „De Transfiguratie" verklaard. De vergadering was belegd naar aan leiding van een brief van de hoofd man, de heer Ch. Heirman, van de Transfiguratie, waarin deze de wens van de laatste vereniging tot het samengaan met het R.Z.V.T. ken baar maakte. Door dit besluit van de R.Z.V.T.- leden is de bemiddelingspoging door oud-burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst, die is voorgesteld door de Transfiguratie, niet meer nodig. De heer A. L. S. Lockefeer is prince- souverain van de „camere" en ere voorzitter van het R.Z.V.T, De leden van het R.Z.V.T. oor deelden. dat het klimaat voor een fusie tussen beide verenigingen niet erg gunstig is. Bovendien merkte men de voorwaarde van De Transfigura tie, dat de eventuele „nieuwe" ver eniging onder de vlag van de camere in zee zou gaan, als volsterkt on. aanvaardbaar aan. Ook vroeger werd reeds verschil lende keren gepoogd een samengaan tussen beide gezelschappen te be werkstelligen. Geen enkele Hulster „toneelvriend", hoe optimistisch ook. die nu nog een stuiver voor een fusie tussen de twee verenigingen geeft. (Van e enonzer verslaggevers) HULST De groep Hulst van de rykspolitie heeft gistermorgen In het groepsbureau afscheid genomen van de wachtmeester J. J. Muste, die met in gang van 21 april dienst za] gaan doen in Zierikzee. De heer Muste is geduren de ongeveer 22 jaar by de rykspolitie in Hulst werkzaam geweest. Gedurende die tijd verwierf hij zich de nodige populariteit en sympathie Het is daarom niet verwonderlijk dat het een afscheid met een weemoedig tintje is geworden. De waal-nemend groepscommandant opperwachtmeester A. Wegewijs uit St. Jansteen betoogde dat de groep de heer Muste niet graag ziet vertrekken. De heer Wegewijs zei dat de heer Muste de hem toevertrouwde taken altijd uitste kend heeft vervuld: de laatste was een uitnemend „assistent" van de meester- wapenmaker, hield het kaartsysteem zeer nauwkeurig bij en betrachtte een nimmer aflatendie zorg voor het motor park van de groep. De heer Wegewijs bood namens de groep een presentje aan. Wethouder P. J. Brand zei dat de heer Muste veel heeft bijgedragen tot het wel zijn van de gemeenschap. Dat de heer Muste zo lang in Hulst heeft gewerkt zag hij als een bewijs dat de laatste het „in ons mooie stadje" uitstekend* heeft kunnen vinden. De heer Brand wenste de heer Muste een prettige werk kring toe in Zierikzee, „dat nog veel mooier is dan Hulst". Hij bood namens het gemeentebestuureen kist sigaren L. de Bruyn„Ver schijnsel van de tijd". eraan toe; „Het boksen tegen het groot winkelbedrijf, dat met zegeltjes moddert, is voor de kleine zaken niet vol te hou den". Stem van „een kleine" Wij zochten een kleine winkelier in een willekeurige stadswijk in Bergen op Zoom op. Hij wilde wel zijn mening zeg gen, maar zag zijn naam liever niet ge noemd. Hij had het volgende te vertel len: „Onze zaak loopt goed. Wij hebben inderdaad een functie in de wijk. Natuur lijk ondervinden we de invlooed van het grootwinkelbedrijf, waar velen „de grote boodschappen" voor een hele week tege lijk halen. Maar er blijven dan nog elke dag zoveel dingen over die men nog even moet hebben, dat wij daar voldoende verdienste aan hebben. Ik ben, naar deze omstandigheden gemeten, tevre den. Ik zie daarom niet in waarom ons door middel van een saneringsfonds voor de middenstand opheffing van onze zaak moet worden aange smeerd". „De bruto-winst van de winkelier is te laag", constateert de Roosendaalse heer Laurijssen. „En de regering verleent helaas geen toestemming die winst wat op te trekken. Dit speelt vooral in een manszaken en zgn. wijkwinkels. Ver scheidene van deze soort kruideniers ko men aan een loon, dat dat van een on geschoolde arbeider niet ver overtreft. Verdwijnt een kruidenierswinkel, dan komt er niets voor in de plaats, omdat niemand nog een kruidenierswinkel wil kopen". Kleintjes ten onder De heer J. van Bekhoven, voorzitter van de Oosterhoutse middenstanders, kon als eerste reactie diverse kleine winke liertjes opnoemen die de afgelopen week verdwenen zijn of in de komende we ken gaan verdwijnen. Volgens hem zal deze situatie zich in de komende jaren voortzetten en gaan de meeste, zo niet alle „kleintjes" ten onder. Niet opkomst en uitbreiding van de grootwinkelbedrij ven ziet de heer Van Bekhoven als de voornaamste reden. Volgens hem is meer het gebrek aan kapitaal de oorzaak van het verdwijnen van steeds meer kleine zaken. Men kan niet overgaan tot het uitbreiden van het assortiment, moderni seren is moeilijk, de service ontbreekt, allemaal omdat het kapitaal om te in vesteren ontbreekt, aldus deze zegsman. Ook de heer L. de Bruijn, voorzitter van de middenstandsvereniging in de ge meente met het overdekte winkelcen trum Etten. gelooft dat de kleine zaakjes gedoemd zijn op den duur te verdwijnen. Voor Etten ziet hij zeker niet het nieuwe winkelcentrum als oorzaak. Het is ge woon een verschijnsel van deze dynami sche tijd, constateert hij. Dat tijdsverschynsel zal zich verder doorzetten, tot alle miniatuur-kruidenier tjes, waaronder allereerst diegenen die dit beroep uitoefenen als nevenbron van inkomsten, zullen zyn verdwenen. De wijkwinkels echter zullen het, mits goed opgezet en georganiseerd bij de inkoop combinaties, naar zyn mening „best rooien Drs. Smits, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waal wijk constateert, dat „inderdaad bij een aantal kruideniers de wens naar inkrim ping leeft". Hij meent dat in de komen de jaren deze wens, wel zal worden ge- effectueerd. Sprekende cijfers Dat dat overigens niet ieders wens is zal uit het vorenstaande wel duidelijk zijn Maar de sanering die zich thans voltrekt, kan met worden tegengehou den. Dit blijkt overduidelijk uit de cij fers die dit verhaal illustreren. Duizend kruideniersbedrijven verdwe nen in eén jaar. Vrijwel geluidloos. Ook deze tijd stelt dus duidelijk zijn eigen eisen. Waarmee er o tempora o mores (oh tijden, oh zeden) in feite niets nieuws onder de zon is. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Van de zijde van het ge meentebestuur wordt erop gewezen, dat het gebied nabij de Grote Kreek, dat opgespoten wordt met baggerspecie, af komstig van de verbreding van het ka naal van Gent naar Terneuzen, momen teel als gevaarlijk gebied moet worden aangemerkt. De modderige massa in de grote kommen blyff geruime tyd onbe trouwbaar, ook wanneer de baggerspe cie al enigszins is ingedroogd. Daarom wordt iedereen aangeraden van de kommen weg te blijven. De ou ders dienen de kinderen op het daar aan wezige gevaar te wijzen en hun spruiten te verbieden, het terrein te betreden. Men bedenke dat 'n eventuele hulpver lening uiterst moeilijk zal zijn en niet zonder gevaar voor de redders ver leend zal kunnen worden. Zoals wellicht bekend wordt het gebied nabij de Grote Kreek en Drie Schouwen opgespoten met ongeveer 5.000.000 meter3 zand. Het Aan nemingsbedrijf Jac. G. van Oord N.V. te Utrecht, dat de kanaalverbreding tus sen de Belgische grens en Sluiskil uit voert, is er enkele maanden geleden mee begonnen. Op het opgespoten gebied zullen te zijner tijd nieuwe woonwijken verrijzen. DJAKARTA (ANP) Vijfhonderd Nederlandse melkkoeien, die een geza menlijke waarde van anderhalf mil- gulden vertegenwoordigen, zijn in blakende gezondheid in Indonesië aan gekomen. Volgens een bekendmaking van het Indonesische ministerie van voorlich ting in Djakarta is dit het grootste contingent melkvee, dat Nederland na de tweede wereldoorlog heeft uitge voerd. Voor ruim honderd stuks melk vee staan grazige weiden in Oost-Java te wachten. De bestemming van de overige 400 koeien is nog niet bekend gemaakt SELECTIEKUDING Zeer modieus. Zeer gewild (ook al om het minimale onderhoud). Zeer chic. In klassiek wit en getem- perd blauw. v AMSTERDAM BREDA v EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM TILBURG (KNP) Pater P. Jansen s.c.j., missionaris uit Yangambi, maar se dert eind vorig jaar verzamelaar in het groot van voedsel voor Kongolese vluch telingen, is uit Stanleystad in Nederland aangekomen voor vakantie. Hij behoort tot de groep van priesters van het H. Hart, van wie er sedert vo rig jaar november 9 vermist zijn en die waarschijnlijk het slachtoffer geworden zijn van de rebellen. Pater Jansen keerde vorig jaar niet met de andere geredden naar Nederland terug, maar bleef met de 71-jarige pa ter Rijkers in Stanleystad. Pater Jansen organiseerde een hulpdienst voor de uit deling van levensmiddelen. Geholpen door hulpploegen van het Rode Kruis van Stanleystad deelde hij elke dag rijst mais, bonen en melk uit voor 1000 per sonen. Het voedsel is afkomstig van de Amerikaanse caritas-oii'ganisaties. Pater Rijkers, de rechterhand van mgr. Fataki van Stanleystad, komt waarschijnlijk 20 april naar ons land voor vakantie. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN. De rykspolitie heeft processen-verbaal wegens overtre ding van de jachtwet en de vuurwapen- wet opgemaakt tegen de gebroeders L. en W. van K. uit Sint-Jansteen. De twee hadden zich schuldig gemaakt aan stroperij in de Hedwigpolder nabij Nieuw-Namen. Het busje, waarin zij zich verplaatsten en dat eigendom was van L. van K„ werd in beslag genomen, evenals een karabijn, die men in de auto aantrof. De twee gebroeders zijn betrokken bij het leggen van de aardgasbuizen in de polder. Toen zij zich 's morgens naar hun werk begaven schoten zij twee stuks klein wild. De buit werd langs de weg „in de bosjes" verstopt, maar werd ont dekt door een jachtopziener van de grondeigenaar, de Belg K. Hij waar schuwde de rijkspolitie. Men hield zich schuil op enige afstand van het gescho ten wild. De gebroeders Van K. werden aangehouden nadat zij 's avonds, onder de belangstellende blikken van een rijkspolitieman en de jachtopziener, hiin buit hadden opgehaald. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. In totaal 788.722 stuks oesters werden in de maand maart van dit jaar verhandeld. In het oog springt vooral de export naar België (bijna 575.000) en ook West-Duitsland (ruim 114.000). Nederland 39.085 stuks; België 574.750 stuks; West-Duitsland 114.025 stuks; En geland 22.100 stuks: Zwitserland 22.100 stuks; Frankrijk 5450 stuks; Luxemburg 1500 stuks; Denemarken 600 stuks; an dere landen 9152 stuks. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA „Ik heb met verbazing ge constateerd, dat iemand die voorlopig in vrijheid is gesteld de kans krijgt 27 in braken te gaan plegen zonder dat iemand dat in de gaten heeft", zei raadsman mr. Molkenboer jr. uit Tilburg in de Bredase rechtszaal in zijn pleidooi voor de 24- jarige W. v. d. B„ afkomstig uit Hilver sum, maar meestal vertoevend in de Am sterdamse onderwereld. De officier van justitie, mr. G. Tem mink, had van die verbazing geen blijk gegeven. Die wilde, dat de jongeman in september vrijgelaten na bijna drie jaar „opgeknapt" te hebben voor dief stallen en inbraken maar weer eens voor vijf jaar uit de maatschappij zou worden verwijderd om diezelfde maat schappij daardoor te beschermen tegen de praktijken van v. d. B. en zijn vier aanhangers. Het vijftal had in december vorig jaar het hele land onveilig gemaakt. Ten laste waren nu gelegd een paar inbraken in Tilburg, iai de nacht van 12 en 15 decem ber. Die eerste keer hadden ze een on gewenst bezoek gebracht aan een kweke rij, buit 450 gulden; de tweede keer braken ze tweemaal in, bij de firma W. aan de Hilvarenbeekseweg en bij een lederwiarenfabriek aan de Lovenseka- naaldijk. Sieraden, gouden munten en geld ongeveer 300 gulden behoorden tot de buit. Bij de firma W. hadden ze zelfs kans gezien de brandkast open te breken. Dank zij oplettendheid van sur veillerende politiemannen kwam in Til burg een eind aan de nachtelijke stroop, tochten. Van de B. stond met zijn 27 diefstallen ver aan de kop. A. R. uit Hillegom volg de hem met tien: De eis was drie jaar met aftrek. In volgorde van eisen volgde dan H. B. uit Amsterdam met acht dief stallen: Eis twee jaar en zes maanden, en G. W. uit Amsterdam en A. v. d. E uit Rotterdam met ieder vier diefstaileri en een eis van anderhalf jaar met aftrek Van de „wapenfeiten" in den lande vermeldde de officier nog een grote kraak in Geldermalsen, buit vijfduizend gulden, en een inbraak in Almelo Uit spraken over veertien dagen. G°^s- Voor de tweede maal zal dit jaar de zogenaamde Paasnachttocht wor- den georganiseerd. Vorig jaar wandelden zon 25 mensen naar Kattendijke Het thema van de tocht is ditmaal „Paas feest in wereld en kerk". Na aankomst om acht uur m het C.J.V.-gebouw te Goes, begint een wandeltocht door de Poel naar 's-Heer-Hendrikskinderen, waarna een litiirgische dienst in de kerk aldaar. Vervolgens is er een paasvuur "iJ de kerk, waarna het weer naar Goes gaat. Moderator van de tocht is pater C. van Wunnik scj. HULST Tot 20 april exposeert by boekhandel Van Geyt „In den sconen Boek" te Hulst het kunstenaarsecht paar Meike Sund en Mathijs Overmans uit Woudrichem, het kleine stille plaatsje aan de grote stroom. Zy ont vluchtten de grote stad en dat is wel in overeenstemming met de geest van hun werk. Overmans heeft zich in en kele landschappen, zoals bijv. „Groene Schuur" duidelijk geïnspireerd op het polderland in avondsfeer, dat dan een luguber aanzien krijgt. Overmans lijkt sterk onder de invloed te staan van de Franse schilder Mar cel Gromaire, hij deelt diens voorliefde voor sterk aangezette contouren en silhouetten in zijn landschappen. Maar ook in een architectonisch gebouwd stilleven als „Melkflessen" is de geest van Gromaire en misschien ook een vleugje Oharley Toorop aanwezig. Overigens blijkt uit laatstgenoemd werk het duidelijkst wat Overmans voorlopig wil. Het getuigt ook van een zuiverder kleurgevoel dan zijn andere werkstukken in olieverf. Zijn kleuren bestaan overwegend uit (helaas te on genuanceerde) zwarten en blauwen, die soms weliswaar een vreemde, drei gende droomstemming weten op te roepen, maar voor slechts een kort ogenblik, zij frapperen meer voor een moment dan dat zij blijvend fascine ren. De artistieke gestalte van Overmans treedt het duidelijkst naar voren in zijn tekeningen in Siberisch krijt ver mengd met O.I. inkt. Deze bevestigen ten volle de reeds door de schilderijen gemaakte indruk dat Overmans geen klorist, maareen graficus is, die in het simpele zwart-wit voortreffelijke resultaten weet te bereiiken, welke stuk voor stuk overtuigen. Het betreft hier landschappen uit Frankrijk en Neder land, ,,Pris sur le vif". Overmans is een talent in volle groei, waarvan ook op het gebied van de schilderkunst nog merkwaardige dingen te verwach ten zijn, wanneer hij zijn bewust be perkt gehouden kleurengamma zal we ten uit te diepen. Gevoelsverfijning en lyrische bevlogenheid zijn voldoende aanwezig, het wachten is op de verfij ning van zijn schilderkunstige midde len en vervolmaking van zijn techniek. Meike Sunds schilderijen, merendeels van klein formaat, ademen een fijne naive poezie, die soms minder geloof waardig wordt, wanneer met name in enkele schilderijtjes met katten de in vloed van de grote naief le douanier Rousseau al te evident wordt Zijn geest is overigens ook in menig 'ander doekje van Meike Sund aanwezig. Haar eigen naieve stijl manifesteert zich het zuiverst in enkele portretten, waarin zij Piero della Francesca als het ware op haar manier vertaalt en in de beide kostelijke doekjes Spanje en vooral Man in Pereboom. Alleen al om deze stukken en om de tekeningen van haar man mag men deze expositie niet verzuimen! WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Komende donder dagavond, 15 april, wordt zoals wij al hebben gemeld de Vleeshal van het Stadhuis ingebruikgenomen als exposi tieruimte. Tevens zal dan bij die gelegen heid de tentoonstelling „Zeeland in het boek" plaatsvinden, die wordt gehouden in het kader van het 150-jarige bestaan van de Vereeniging ter Bevordering van de belangen des Boekhandels. Naast een uit te geven Gedenkboek, zet de jubile rende vereniging in diverse plaatsen in Nederland Den Haag, Groningen, Am_ hem, Breda, Laren en Leiden een ten toonstelling op touw. De expositie in de Vleeshal sluit hierbij aan, waarbij Zee land centraal staat. Aangetoond wordt speciaal hoe deze provincie gefungeerd heeft als inspiratie voor schrijvers en hoe dit zijn weerspiegeling heeft gevonden in het boek. Het gaat echter niet alleen om de schrijvers op deze Zeeuwse expositie. Het boek speelt er een zelfstandig rol. Globaal zijn de volgende rubrieken te onderscheiden: Zeeland en de Letterkun de, Boeken over Zeeland. Zeeuwse druk kers en uitgevers en kinderboeken. Jan Kuiper uit Den Haag ontwierp de tentoonstelling. Verder is medewerking verleend door de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, het Letterkundig Museum, het Zeeuws Museum en de schilder-dich ter J. C. van Schagem. Getracht wordt aan de expositie een uitgesproken visueel karakter te geven april is de tentoonstelling m de Middelburgse Vleeshal te bezichti gen en van 27 april tot 3 mei in Terneu-

de Stem | 1965 | | pagina 3