.11 Honderden doden in Amerika door zware wervelstorm Tailleur feest voor rheumabestrijding „Ik gaf mijn man geen Judaskus" Bliksem slaat gat in vliegtuigneus ont MIDDEN- WESTEN HEVIG GETEISTERD Duizenden gewonden Ik ben nog koning der Bulgaren Weer twaalf jaar geëist GIVE A MAN A LUCKY Tilburgse wolindustrie in het nauw MIL.JOENENSCHADE PAAR SECONDEN MAX: „IK WEET WAT HET IS" Ds. King is een onruststoker Zeevis dodend kcpersulfaat noordwaarts DAGBLAD VOOR ZEELAND Sectie wijst uit: Inademen roet oorzaak van dood student Echtpaar Halliday bestormd door Franse tieners GRADA M.VOOR BOSSCHE HOF De brief Jachtclrama Boxtel in mei voor rechter BEHOUDEN LANDING OP GEALARMEERD SCHIPHOL Wisselend bewolkt Penning van moppenkoning in aanmaak Bekende namen Ex-president Truman NEDERLANDSE DAMES GETUIGDEN TEGEN AUSCHWITZ-ARTS Zuidslavische stad zakt in grond weg 105e JAARGANG No. 24867 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. AA. Harkx. HoofdredacteurL. Leijeridekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: ma9 D I N S D A G 13 APRIl 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) TRECHT (ANP) Sectie op het __Jfelijk overschot van de tijdens een inwiidingsplechtigheid overleden stu dent jhr. D. L. L. Rutgers van Rozen burg heeft gisteren uitgewezen, dat de dood van het slachtoffer het gevolg is geweest van het inademen van roet. De Utrechtse officier van justitie heeft in tussen een gerechtelijk vooronderzoek gelast naar de toedracht van het onge val. Dit onderzoek zal zich met name uitstrekken tot de vraag of hier sprake is van dood door schuld. De rector van het Utrechts studen tencorps, de heer A. Voute, heeft naar aanleiding van het noodlottig ongeval meegedeeld, dat ^e bewuste vereniging, waarin de student op het punt stond opgenomen te worden, een geheel bui ten het corps optredend studentenge zeischap is. De leiding van het corps heeft geen enkele zeggenschap over dit gezelschap, waarvan 15 leden van het Utrechts studentencorps lid zijn. LOCONVILLE (RTR) Zanger Johnny Halliday is gisteren in het kleine stad huis van het Noordfranse dorpje Lo- conville in het huwelijk getreden met zangeres Sylvie Vartan. Toen het echtpaar het stadhuis verliet om zich voor de kerkelijke inzegening naar de plaatselijke kerk te begeven, verbraken duizenden tieners de afzet ting. De politie vocht tevergeefs om bruid en bruidegom te beschermen. Door een modderig veld vluchtten de sterren naar hun auto, waarmee zij naar de kerk zouden rijden. De plechtigheid op het stadhuis werd bij gewoond door dertig genodigden en een honderdtal journalisten en foto grafen. In het buitenhuis, dat de bruid vorig jaar voor haar ouders had ge kocht, werd na de huwelijksplechtig heid een receptie gegeven, waar ka viaar en champagne werden geser veerd. Halliday, die zijn dienstplicht in Duits land vervult, kreeg bijzonder verlof voor het huwelijk. Hij wilde niet zeg gen waarheen de huwelijksreis zal gaan. BREDA De Tilburgse wollenstof- fenindustrie verkeert in ernstige moei lykheden van structurele aard. Na onze uitvoerige publikaties van enige tijd geleden is nu in de kringen van de Kamer van Koophandel voor Tilburg e.o. de suggestie gedaan, rege ringsmaatregelen te vragen, die lucht in de benauwenis zouden kunnen ge ven. Onze correspondent bericht uitvoe rig over deze kwestie op pagina 11, (Van onze redactie buitenland) CHICAGO De gehele dag zjjn gis teren reddingsploegen in touw geweest om onder de puinhopen van de door wervelstormen getroffen Amerikaanse steden Iowa, Illinois, Wisconsin, India na, Michigan en Ohio te zoeken naar mogelijke overlevenden en stoffelijke overschotten. Het dodental steeg giste ren tot 236, het aantal gewonden loopt in de duizenden en het aantal vermis ten wordt op enkele honderden geschat. De meteoroligsche dienst noteerde in totaal 87 stormen. Het eerst werd de staat Ohio getrof fen, daarna raasde de wind over de andere staten. Alleen al in het plaatsje Elkhart in de staat Indiana wordt het dodencijfer op 75 geschat. Twintig stof felijke overschotten zijn daar reeds ge borgen. Op het vliegveld van Wauke- gan werden vliegtuigloodsen door de wind opgetild en op gereedstaande vliegtuigen gesmakt. De schade moet hier alleen al minstens anderhalf mil joen dollar bedragen. Indiana werd het zwaarst geteisterd, met minstens 122 doden. Het is de grootste ramp in de geschiedenis van deze staat. Ohio telde gisteravond min stens 61 doden, Michigan 42, Illinois 8 en Wisconsin 3. In alle getroffen gebieden stortten huizen in, werden telegraafpalen uit de grond gerukt en vlogen talloze auto's door de lucht. Tijdens een dienst werd ook een kerk getroffen. Een tot dusver re onbekend aantal personen zit nog opgesloten in wat er van het gebouw overbleef. In Marion werd een heel winkelcentrum met de grond gelijk ge maakt. Ten nooordwesten van Detroit werden een motel en een restaurant totaal verwoest. In Kokomo zijn onge veer honderd huizen beschadigd, even als in Monroe in de staat Wisconsin. In de steden vluchtten de mensen van de straat bij de nadering van de op zwarte monsters lijkende wervel storm entegen de snel verduisterende hemel. „Plotseling zocht iedereen dek king en toen werd het dak eenvoudig opgelicht", zo vertelde in Toledo iemand die zijn toevlucht had gezocht in het gebouw van een kegelclub. „Al les speelde zich in enkele seconden af", zo zei hij. Eveneens in Toledo kwamen vijf mensen om toen de autobus, waarin zaten, van de weg werd geblaven. Een groot aantal van de overige zeventig passagiers werd gewond. President Johnson heeft het zuidoos telijke deel van Minnesota tot rampge bied verklaard. Het Rode Kruis heeft in Mason City, Iowa, een hulppost in gericht om de slachtoffers in de staten Minnesota en Iowa te helpen. Begon nen is mét inenten van personen tegen tyfus. Het hoofd van de afdeling burgerbe scherming in Grand Rapids in het zui den van Michigan verklaarde gister avond de omvang van de schade" nog niet te kunnen overzien. „Ik ben bang dat, als het dag wordt, wij ongeloof lijke dingen zullen zien", zo zei hij. In 1925 werden de Verenigde Staten zwaarst rï°or wervelstormen geteis- ter ^?en verloren 689 mensen het le ven. Tweeduizend personen raakten toen gewond, terwijl voor ruim 16 mil joen dollar schade werd aangericht. Volgens een statistiek van de afge- jPj11 4# jaar worden jaarlijks gemid deld 197 personen in Amerika door wervelstormen gedood. Op de foto, gemaakt in Con way, heeft alleen een kinder fietsje het geweld overleefdEen auto op de achtergrond is als een veertje opgenomen. De huizen zijn bijna geheel verdwenen Het is al weer vele tientallen jaren geleden dat menige Euro pese troon omver viel door het geweld van een revolutie. In Bul garije, ttoemenië, Joegoslavië, Al banië, Italië, Duitsland, Portugal, Spanje. Evenzovele vorsten moesten de wijk nemen naar veiliger oorden en wachten daar nu, ontdaan van alle pracht en praal en vaak le vend in behoeftige omstandighe den, op hun terugkeer. IJdele hoop? Een van onze redacteuren belicht in een serie artikelen de kans op herstel van deze monar chieën, de pogingen, hiertoe van de ontheemde ex-vorsten en het drama van hun val. Elders in dit blad onze eerste aflevering: Si meon van Bulgarije: „Ik ben nog steeds koning". MALTA zal op 29 april het achttiende lid van de Raad van Europa worden. In de assemblée zal het staatje door drie parlementariërs vertegenwoordigd zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „De Bredase recht bank heeft zich, te goeder trouw overi gens, om de tuin laten leiden en heeft een menselijke fout gemaakt afgaande op het intrekken v.an haar bekentenis. Deze fout zal uw hof moeten corrige ren", aldus de procureur-generaal jhr mr. N. Witsen Elias bij het Bossche ge rechtshof gistermiddag na een traag en moeizaam verhoor van een zestal ge tuigen en Grada M. uit Goirle, ervan verdacht dat zy op 15 oktober 1963 haar 68-jarige man W. van Nuenen met parathion om het leven heeft gebracht. De procureur-generaal requireerde te gen de 61-jarige vrouw, die ook nu weer alle schuld aan de dood van haar man ontkende, opnieuw twaalf jaar ge vangenisstraf. Dezelfde straf had de Bredase officier van justitie, mr. K. Thijssen, op 15 juni van het vorig jaar geëist. De rechtbank had Grada vrij gesproken, waarop de officier van jus titie te Breda onmiddellijk hoger be roep in deze moordzaak had aangete kend. Zoals destijds de behandeling van de Goirlese moordzaak voor de Bredase rechtbank vol raadselen was, zo was het ook maandag voor het Bossche hof. Het keiharde bewijs was nl. nergens en alleen de agglomeratie van leugens, waarin Grada tijdens de verhoren en ook tijdens de zitting van gisteren ver strikt raakte, hebben in feite tegen haar getuigd. Op de groene tafel lag weer het aluminium drinkkruikje. Gra da vroeg nu niet, zoals in Breda, het te verwijderen. Ze keek er nu niet naar. Gekleed in een blauwe mantel, het pa relgrijze haar op het achterhoofd bij eengestoken met een paar kammen, stond Grada gisteren klein maar ver beten vechtend voor haar onschuld voor het hekje. Wat waren de feiten ook weer? Grada had, zoals ze al 21 jaar lang had gedaan, op de avoncj van de veertiende oktober het brood en het drinkkruikje van haar man Willem klaar gemaakt, want Willem trok altijd 's morgens al voor dag en dauw de deur uit naar zijn werk op een druk kerij in Tilburg. Zij had het kruikji met koffie gevuld en het met het brood in een tas klaar gezet in de kamer. Maar dit verhaal, dat zij gisteren ook weer vertelde voor het hof, strookte helemaal niet met de bekentenis die zij vroeger heeft afgelegd. Volgens de bekentenis die zij op 18 november af legde, zou hij 's morgens in alle vroeg te wat koffie uit het kruikje hebben gegoten en de inhoud hebben aange vuld met parathion. De getuigen lie ten over die bekentenis geen twijfel bestaan. Zij was door Grada in volle rust afgelegd en op een volkomen on verwacht moment, nadat ze urenlang was verhoord en steeds was blijven ontkennen. Feit was echter wel dat Willem om negen uur uit het kruikje had gedron ken op de drukkerij en een uur later dood in het ziekenhuis lag. Vergiftigd door parathion, dat in het kruikje ook was teruggevonden. (VERVOLG OP PAGINA 7) (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Begin mei zal voor de arrondissementsrechtbank te 's-Her- togenbosch de zaak van het fatale schot te Boxtel dienen. Dan zal volgens me dedelingen van de officier van justitie, mr. H. J. Bruigom, worden uitgemaakt of en in hoeverre de hoofdagent, uit wiens revolver de dodelijke kogel af komstig was, strafbaar schuld heeft aan de dood van de landbouwer Oliesla gers uit Boxtel. Naar de officier van justitie maandag meedeelde zijn vrij wel geen nieuwe feiten aan het licht' getreden aan de hand van het zo juist afgesloten vooronderzoek. De hoofd agent was in de veronderstelling dat de later doodgeschoten landbouwer, die met verlichte tractor op zijn eigen land op wild jaagde, daarvoor geen toestem ming had en als stroper moest worden beschouwd. De hoofdagent heeft er kend dat het dodelijke schot uit zijn wapen kwam, maar dat hij niet opzette lijk op de landbouwer, die vlakbij zijn huis stierf, heeft gericht. PRINS BERNHARD zal dinsdag 4 mei in Rotterdam het centraal Rotterdams verzetsmonument onthullen. DE RUSSISCHE ambassadeur in Pe king, Tsjervonenko, zal worden over geplaatst naar Tsjecho-Slowakije. Hij is lid van het centrale comité van de Russische communistische partij. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Kans op opklaringen, maar plaat selijk enkele buien. Matige weste lijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 19.33 uur. Maan onder 5.27 uur. Morgen: zon op 5.46 uur. Maan op 17.45 uur. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Zevenenvijftig passa giers van de Engelse luchtvaartmaat schappij BEA hebben gisteren de schrik van hun leven gehad. Bleek van angst, maar gelukkig ongedeerd, kwa men zy op Schiphol aan. Het groot alarm, dat was geslagen, bleek overbo dig en de brandweerwagens en ambu lances konden onverrichterzake terug keren. Bij inspectie bleek de blik sem de hele plastic neuskegel van he toestel afgeslagen te hebben. Deson danks was het toestel tot op het laatste moment bestuurbaar gebleven. De man, die ondanks alles rustig bleef, was Georges Smith, de gezag voerder van de getroffen Vanguard „Ik was niet erg geschrokken", ver klaarde hij, toen hij veilige voet op vaste bodem had gezet. Uiterst behoedzaam zette de Britse piloot zijn machine allereerst op de wielen van het hoofdlandingsgestel op de baan, waarna hij met de neus nog enigszins opwaarts 100 tot 150 meter over de baan voortreed, vooraleer ten slotte langzaam ook de neus naar be neden zakte en hij het neuswiel zo voorzichtig mogelijk met de landings baan in aanraking liet komen. Het bleek nog voor zijn taak berekend te zijn. Enkele minuten later arriveerde het toestel op eigen kracht op het plat form en stapten de passagiers uit. De 37-jarige boekhouder van de Haagse Post, T. H. J. van Maarle, en Hievr. V. J. Valstar uit Naarden, die met haar echtgenoot, de directeur van een technisch handelsbureau, gedrieën uit Londen naar Schiphol terugkeerden, vertelden bij hun aankomst dat de pas sagiers weliswaar allen kort na het vertrek van Londen Airport door de felle klap waren opgeschrikt, doch dat de bemanning, waaronder een glim lachende stewardess, ijzig rustig bleef, en dat de machine ogenschijnlijk ge heel intact de reis normaal voortzette. Vanuit de cabine kon niemand de neus van het toestel met het daarin geslagen gat zien. „We hadden de riemen al los mogen maken", zo vertelde de heer Van Maar le, „toen nog boven Engeland plotseling die vlam buiten de raampjes oplichtte, gepaard gaande met een soort explo sie". „De machine maakte een enorme duik", vulde de heer Valstar aan, „als of we in een gapende luchtzak terecht waren gekomen". „Iedereen schrok wel hoor", zei mevr. Valstar, „maar niemand zei feitelijk iets. Er kwam helemaal geen paniek. Ik zag het cabinepersoneel meteen naar de cockpit rennen, maar de stewardess kwam lachend terug en dat stelde me gerust. Toch waren we in ons hart al lemaal zo bang, dat niemand er over durfde te praten". Het toestel, dat met een vertraging van een half uur arriveerde, was 20 minuten te laat vertrokken. De 47-jarige Brits-laconieke gezag voerder van het toestel, George Smith uit Londen, verklaarde na de landing niet erg geschrokken te zijn van de bliksem, die vlak voor zijn neus in die van het vliegtuig was geslagen. Het was de tweede maal dat hij zoiets meemaakte. „Bovendien heb ik als luchtmacht-piloot in de oorlog wel voor hetere vuren gestaan", aldus de gezag voerder. „Het enige waar ik over in zat was de losgeraakte neusdop, die de radarinstallatie beschermt. Deze had bij het neerkomen van het neuswiel op de landingsbaan eraf kunnen vallen en zou dan voor de wielen terecht zijn gekomen. Dit zou natuurlijk ernstige gevolgen kunnen hebben gehad". Naar de gezagvoerder als slot-detail vertelde was deze avontuurlijk tocht juist de laatste voor een der beide ste wardessen op het toestel, die zich nl. in de toekomst aan een huiselijker taak hoopt te gaan wijden, daar ze een baby verwacht AMSTERDAM. Max Tailleur, de kampioen-moppentapper van Amsterdam gaat op 7 mei het feit herdenken dat hy 12 1/2 jaar ge leden begon met zijn beroemde „doofpot". Het wordt een groots feest, „maar", zei Max gistermid dag, „myn vreugde wil ik slechts benutten voor de verlichting van het leed van anderen. Alle op brengsten van de jubileumviering namelijk zullen ten bate komen van het Max Tailleur Rheuma- fonds dat de laatste jaren reeds enkele tonnen voor rheumaleiders beschikbaar heeft gesteld. Max zelf: „Ik ben zelf rheuma- leider. Ik sta soms huilend achter de bühne. Op het moment probeer ik een nieuw Amerikaans genees middel, dat my is verstrekt door een professor uit Oregon (Ameri ka). Ik ben zogezegd een proef konijn. Mijn artsen zijn even te vreden als ikzelf. Ik hoop dat straks veel andere patiënten er van zullen kunnen profiteren. Maar de rheumabestryding vraagt geld, veel geld". Achter deze actie heeft zich een comité geplaatst, waarin men alle bekende namen uit de Nederland se artiestenwereld aantreft. Het werd gistermiddag in Amsterdam gepresenteerd door de heer R. Vo gels, onderdirecteur van de K.L.M. Wij gaan onder meer, aldus de heer Vogels, een penning van Max uitbrengen, die minimaal 12.50 zal kosten, maar waarvoor men natuurlijk ook maximaal 1250.- mag betalen. Uiteindelijk komt de gehele opbrengst aan het mooie doel ten goede. Max heeft het echt niet meer nodig. Het geld kan gestort worden op postgiro 8000 Amrobank Amsterdam. Ook gaat vandaag een circulaire uit naar honderden vooraanstaande Neder landers, waaronder het voltallige nieuwe kabinet, door middel waar van Max aandacht en steun vraagt voor zijn initiatief. MAX TAILLEUR zelf ook rheumaleider al zie je hem dat bijna nooit aan. SCHIPHOL (ANP) Mevrouw Ce line van der Hoek-de Vries (45) en Roosje Corper-Blik (38), die naar Frankfort waren vertrokken om in het Auschwitzproces getuigenis af te leg gen tegen de gearresteerde kamparts dr. Lucas, zyn gisteravond op Schiphol teruggekeerd. Beide Amsterdamse dames hebben tijdens de afgelopen oorlog als meisjes gevangen gezeten in het Duitse concen tratiekamp Auschwitz. In deze periode hebben zij dr. Lucas gekend, die als kamparts de mensen selecteerde voor de gaskamer. „Een voor een moesten de gevangenen ongekleed voor de dok ter verschijnen en als men nog gezond was en geen tekenen van een besmet telijke ziekte vertoonde ontkwam men de dood in de gaskamer", vertelde me vrouw Corper tijdens een persconfe rentie op de luchthaven. „Wij wisten heel goed wat het betekende wanneer dr. Lucas kwam selecteren en de zwak ken onder ons bij elkaar zette. In de barak, waarin ik verbleef, zijn van de driehonderd gevangenen minstens hon derd weggevoerd. Ondanks het feit, dat ik niet zo goed kon zien en een bril droeg ben ik de dans ontsprongen". Tijdens de zitting legde mevrouw Corper een verklaring af, dat zij dr. Lucas in Auschwitz had meegemaakt en vertelde ze de rechtbank hoe hij er uitzag, voordat zij met hem werd ge confronteerd. Ondanks het feit, dat zij de dokter sinds 21 jaar niet meer ge- ziei. heeft, klopte de beschrijving pre cies. lw rfjw Van der Hoek heeft hem uit een rij mensen moeten aanwij zen. Haar keuze was juist. NEW YORK (AFP) Oud-president Truman van de V.S. meent dat domi nee Martin Luther Ring, de leider der negerbeweging in de V.S. tegen ras senscheiding, een „onruststoker" is. De Ku Klux Klan vindt hij een organisatie die nergens v-zd voor is en door de wetgever uitgeroeid dient te worden. Tot slot heeft de oud-president gezegd, dat hij tijdens zijn verblijf in het Witte Huis meer voor de negers heeft ge daan dan welke andere president der V.S. ook. BELGRADO (UPD De 2.420 in woners van de Zuidslavische stad La- bin zullen moeten evacueren, omdat de stad in de grond dreigt weg te zakken doordat mijngangen ver onder de stad zijn ingestort. Men heeft pogingen ge daan de schachten op te vullen met ste nen en zand, maar is daar niet in ge slaagd. In totaal 614 huizen staan thans op punt van instorten. 'Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het rijksinstituut voor visserij-onderzoek heeft het ministerie van Landbouw en Visserij meegedeeld dat de geconcentreerde gifstroom ko persulfaat nabij Bakkum is waargeno men. De stroom beweegt zich lang zaam naar het noorden en kan deze week de Waddenzee bereiken, tenzij het Marsdiep de concentratie een an dere richting uitstuurt. De bewegingen van het kopersulfaat dat dagelijks meer slachtoffers onder de zeevis maakt, worden' nauwkeurig gevolgd door het rijksinstituut voor visserij-onderzoek te- IJmuiden en het instituut voor onderzoek van de zee te Den Helder. (Advertenties) vakkundig verzorgd v.a. f. 10.- 1 HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1