Portugal probeert economische achterstand in te lopen Sleutelkinderen niet aan lot overgelaten roos? KUL TRAITAL SMARAGD „GROEIT" IN DE RETORT v Salasar laat starre ideeën varen VREEMDKAPITAAL IS NU TOEGESTAAN M Yraa naar energie BLEYS - LEIDEN Vele werkende vrouwen in W est-Duitsland MIJNSSEN CO. N.V. arsene lupin gentleman- inbreker DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 APRIL 1965 PROEF MET MUIZEN BEWIJST VERBAND ROKEN- LONGKANKER Overgelopen Brit in Russisch ziekenhuis SPAAK TREEDT IN HET HUWELIJK L'Oréal de Paris KONINKLIJK HAPJE Floep - daar wipt uw favoriete ontbijt uit de veilige dSBH-broodrooster 4& (Advertentie) (Van een medewerker) LISSABON Na de oorlog heeft het ene Westeuropese land na het andere zich ijverig geworpen in de expansiecompetitie. Steeds gaat de wedren voort en de deel nemers, gehard door jarenlange strijd, rennen steeds harder naar de „economische vooruitgang". ZJj zjjn verplicht om door te blijven sprinten. Op-de-plaats-rust kan alleen maar teruggang betekenen. Zij moeten vooruit, steeds vooruit naar grote expansie, naar een nooit te bereiken einddoel, dat zich steeds verder verplaatst, telkens als men het meent te hebben bereikt. Tot voor kort deed Portugal niet aan deze „expansie-race" mee. De gemiddelde levensstandaard is er dan ook nog steeds zeer laag. De gemiddelde, nationale bruto opbrengst wordt er gerekend op ongeveer 1330 gulden per inwoner en per jaar. De Toornaamstc oorzaak hiervan ligt in het feit, dat president Salazar niet of slechts zelden de hulp van vreemd kapitaal heeft willen inroepen voor de ontwikkeling van de nationale economie. Sinds kort heeft hij dit funeste idee echter laten varen. miljoen ton petroleum en 1-400.000 ton ijzererts, terwijl Mozambique, dank zij zijn rivier de Lompopo, over voorna me hydro-elektrische installaties be schikt. Onlangs werd in Mozambique de grootste pijpleiding van Zwart Afrika in gebruik genomen. De lage levensstandaard blijft voor Por tugal het zwartste punt. Jaarlijks verla ten daarom duizenden Portugesen het De eerste basis, waarop het land moet steunen om zijn achterstand in te halen, is de energie, zonder welke geen indus triële ontwikkeling of vooruitgang mo gelijk is. Wat de energie betreft, is Por tugal ziet zeer rijk bedeeld. In het land wordt maar weinig steenkool# gedolven en het heeft geen petroleumbronnen. Wel beschikt het over grote hydro-elek trische installaties, welke in 1963 4.002 miljoen kWh produceerden. Doch deze bestaan alleen in bergstreken. Momen teel is men bezig met de bouw van 26 stuwdammen. De Porugese bodem is arm aan ijzer erts, zodat het land niet over een grote ijzerindustrie beschikt. Het moet zijn ijzer uit het buitenland betrekken, het geen een zware last is voor de handels balans. Wel is zijn bodem tamelijk rijk aan koper, tin, wolfram en mangaan. Volgens experts verbergt de Porugese bodem ook een aanzienlijke hoeveelheid uranium, dat later een niet te versma den kerenergiebron zou kunnen zijn. Dank zij de hydro-elektrische centra les hebben zich verschillende nieuwe in dustrieën kunnen vestigen- De Kon. Gist en Spiritusfabrieken van Delft hebben een chemische industrie ontwikkeld, welke penicilline en kunstmest produ ceert. Wereldbekend zijn ook de Portu gese kurkindustrie en de conservenin- dustrie. Ingeblikte sardientjes vormen een belangrijk Portugees produkt. Van de visserij, welke elk jaar gemid deld 600.000 ton vis opbrengt, leven meer dan 50.000 Portugese gezinnen. Op het gebied van de visserij wordt alles in het werk gesteld om de produktie zo hoog mogelijk te houden. In deze sec tor bedient men zich dan ook van het modernste materiaal en van de modern ste techniek. Ook de landbouwsector is zeer vitaal. De Porugese wijnen hebben in de gehe le wereld een uitstekende naam. De Por towijn is wei de meest beroemde An dere belangrijke landbouwprodukten zijn rijst, maïs, rogge, aardappelen, olijven en nog een paar andere soorten fruit. Wat de kurkeik betreft, bezet Portugal de eerste wereldplaats. Portugal staat ook vooraan op de lijst van landen, die pijruboomprodukten fabriceren en erpor- teren. De laatste vier jaren produceer de Portugal gemiddeld 50.000 ton hars. De overzeese gebieden zijn voor Por tugal een rijke inkomstenbron. Zij bren. gen het land niet alleen veel op in na- tura, zij zorgen ook voor zeer welkome deviezen. De overzeese gebieden worden door Portugal beschouwd als delen van het moederland. Tot voor kort was er geen sprake van racisme. De verschil lende volkselementen leefden er in goe de verstandhouding samen..." Verleden jaar produceerde Angola 1 land. Volgens de officiële cijfers waren het er 45.700 in 1963. Daarvan emigreer den er, steeds volgens de officële cijfers, 8.400 naar de overzeese gebieden en 37.300 naar andere Europese landen. Van deze 37.300 trokken er 24.800 naar Frank rijk. Dat zijn althans de officiële cijfers. De werkelijke cijfers liggen veel hoger. Heel veel Portugezen begeven zich clan destien naar den vreemde. Frankrijk weet daarover mee te praten en voor al de mensen uit de Pyreneeën, die langs de hele Frans-Spaanse grens elke dag geconfronteerd worden met clandes tiene Portugese emigranten. Ze laten zich zelfs niet door de dikste bergsneeuw af schrikken. Nemen we een willekeurige datum, b.v. de 3e maart 1965. Die dag vroor het bijzonder hard in de bergèn en de sneeuw la<* er zeer dik- Op die dag werden in de Pyreneeën, op Frans j grondgebied, 210 clandestiene Portuge zen door de gendarmen aangehouden. Deze mensen betalen soms hun laatste geldstuk aan de, aan iedereen en aan niemand bekende „passeurs", voor wie deze mensensmokkel rijke winst bete kent. Frankrpk schijnt voor de Portu gezen 't la d van belofte te zijn, 't land van melk en honing. De mannen zen den elke maand behoorlijk geld aan hun in Portugal achtergebleven familieleden, hetgeen de levensstandaard van dz mensen aanmerkelijk verhoogt. Als Portugal zilh weet aan te passen (Advertentie) it tegen kou en tocht betaalt zichzelf LONDEN (UPI) Een muis die ertoe gebracht werd sigarettenrook te inhale ren, heeft longkanker gekregen, aldus twee Britse geleerden. Dr. R. J. C. Harris en dr. G. Negroni van het Imperial Cancer Research Fund menen, dat hun experiment een vitale schakel heeft toegevoegd aan de keten van bewijzen, dat er verband bestaat tussen het roken van sigaretten en long kanker. Zij hadden proeven genomen met 200 muizen die zij dezelfde hoeveelheid rook lieten inademen als gevonden zou wor den in de long van een rokende mens die diep inhaleert. In een van de muizen ontwikkelde zich longkanker nadat het proefdier 56 maal was blootgesteld aan de rook van 12 si garetten. Het experiment werd uitgevoerd dooi de muizen met hun neus in de opening van een buis te plaatsen, waardoor si garettenrook werd geblazen door middel van een rokende machine. (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN Met die ..miljoenen sleu telkinderen" in West-Duitsland loopt het nogal los. „Sleutelkinderen" worden zo ge noemd, omdat zjj de huissleutel aan een koord om hun hals hebben hangen, zo dat ze na schooltyd hun huis binnen kunnen. Er is niemand thuis: zowel hun vader als moeder werken. Sleutelkinde ren noemt men ook wel de „weeskin deren van de welstand", omdat pa en ma voor de grotere a-uto, voor de afwas machine, de aflossing van de hypotheek, de vakantiereis naar Amerika werken. De statistiek heeft een onderzoek in gesteld naar het aantal sleutelkinderen, in verband met een enquete naar de werkende vrouw in West-Duitsland. Resultaat: er zijn in de bondsrepubliek ongeveer 200.000 sleutelkinderen, die de hele of halve dag zonder toezicht zijn en voor zichzelf moeten zorgen. Het aantal werkende vrouwen in West-Duitsland is overigens het hoogste in alle Westeuropese landen. Het is zelfs hoger dan in de Verenigde Staten. Voor een deel is dit toe te schrijven aan die omstandigheid, dat er in West-Diuitsland nu eenmaal een groot aantal alleen staande vrouwen is, tengevolge van de oorlog. De oorlogsweduwen-ondersteu ning die zij krijgen is bij de sterk ge stegen kosten van het levensonderhoud in vele gevallen niet meer voldoende: zij moeten gaan werken om er wat bij te verdienen. Andere vrouwen hebben aan het weduwenpensioen genoeg, maar wil len zich enige luxe kunnen permitteren. Weer anderen willen niet thuis blijven zitten en zoeken een betaalde bezigheid, ook al om met andere mensen wel licht zelfs een toekomstige echtgenoot in contact te komen. En dan is er de grote categorie van gehuwde vrouwen, die blijven werken omdat de man niet genoeg verdient, omdat men zich luxe goederen wil aanschaffen of omdat er nog geen kinderen zijn en het echtpaar de oogst wil binnenhalen zolang de zon nog schijnt. In West-Duitsland vormen de vrou wen niet minder dan eenderde deel van de werknemers: van de meer dan 24 miljoen vrouwen boven de 13 jaren wer ken er 9.5 miljoen, dat is rond 40 procent. De werkende vrouwen in de bondsre publiek hebben te zamen meer dan 2 miljoen kinderen, die als gevolg van moeders afwezigheid de gehele dag of n deel daarvan aan hun lot zouden zijn overgelaten, indien men de verhalen zou moeten geloven, die daarover jarenlang de ronde hebben gedaan. Bij de enquete is evenwel aan het licht gekomen, dat 91 procent der kinderen de gehele dag van moeders afwezigheid onder ander toezicht gesteld, 9 procent tenminste een deel van de dag en maar een half pro cent de gehele dag alleen moet blijven. Slechts 8.000 kinderen hadden niemand die voor hen zorgt. De kinderen beneden de 6 jaren stonden voor 99 procent on der toezicht en die tot 14 jaren waren een deel van de dag op school. Uit dit onderzoek blijkt wel, dat het probleem der sleutelkinderen niet zo ernstig is als het vaak is voorgesteld. SALAZAR mee in de race naar economische expansie aan de eisen van het moderne toerisme, als het zijn hotelwezen en zijn prijzen in de lijn houdt van dit toerisme, waaraan ken 2 miljoen vakantiegangers 'naar Por tugal, tegen sledhts 500.000 in 1959. Een nu lopend twee-jarenplan (1965-'67) steeds meer „gewone" mensen deelne men, kan dit een voorname inkomsten bron worden voor het land. In 1964 trok- betreft vooral het toerisme, de zwaare industrie en een paar veredelingsindus trieën in het moederland, terwijl het in de overzeese gebieden vooral gericht is op de visserij, de landbouw, de energie, het onderwijs en de hygiëne. Voor de expansie van Portugal is het een geluk dat president Slazar eindelijk de indus triëlen toestemming heeft gegeven om op grotre schaal een beroep te doen op het buitenlandse kapitaal. Het twee jarenplan voorziet een investering van 14.4 miljard escudos: tweederde hiervan wordt geïnvesteerd in Portugal zelf en eenderde in de overzeese provincies. Een groot gedeelte van dit privé-kapitaal de Amerikaanse compagnie ..Socony" een petroleumraffinaderij in Portugal, terwijl de Zweedse autofabriek Volvo er een bedrijf oprichtte- MOSKOU <UPI) Donald MacLean, de Britse diplomaat, die in 1951 naar Rusland uitweek, is in een ziekenhuis te Moskou opgenomen. Volgens Russische vrienden van Mac Lean is de toestand van de ex-diplomaat ernstig, maar zij deelden niet mee wat de aard van zijn ziekte was. MacLean heeft zich de laatste jaren van zijn verblijf in Rusland in goede conditie weten te houden. Ook zou hij niet meer zo zwaar drinken als hij tijdens zijn laatste tijd in dienst van het Britse ministerie van buitenlandse zaken deed. MacLean leeft in Moskou onder de naam Mlark Frazer en is werkzaam ge weest als redacteur. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. (Advertentie) NICE (UPI) De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spank, is gisteren aan de Rivièra aange komen in gezelschap van mevrouw Simo- ne Dear, met wie hij donderdag in het ip ^ze *n ^et huwelijk zal treden. Spaak. mevr. Dear en haar 18-jarige zoon Bernard Armand, arriveerden met de nachttrein uit Brussel. wassen met O Een vorstelijke boterham voor een dikhuid in de dierentuin van Kopenhagen: een der olifanten, die het Deense koninklijk paar ten geschenke heeft gekregen van het Thaise koninklijk paar kreeg bezoek van koning Frederik, die natuurlijk iets te eten had meegenomen. (Van een onzer verslaggevers) BONN In een onopvallend huls In de Westdultse edelsteenstad Idar-Ober- steln groeien smaragden. De stenen worden achter de stevig gesloten deu ren van een chemisch laboratorium ge kweekt". Zelfs de technische hulp krachten mogen niet eens toekijken een groene gloed en lijken in dit op zicht en wat hun doorzichtigheid be treft bedrieglijk veel op de natuur stenen. Ze zijn echter wel zeer schaars, omdat het heel wat maanden duurt om een enkele steen te kweken en gesèhikt te maken om als sieraad ge dragen te worden. De prijs bedraagt ongeveer vijfhonderd gulden per karaat en is dus de helft van de prijs die men moet betalen voor natuurlijke delijk succes geboekt heb, mijn gehei men schriftelijk moeten prijs geven." Reeds in 1950 begon de slijper van edelstenen uit Idar-Oberstein met zijn eerste voorbereidingen voor de pro- 111C11 illuct veuueu vuor naiuunime uanneer de groene kristallen volgens duktie van synthetische smaragden, na- smaragden van middelbare kwaliteit een strikt geheim gehouden recept in dat er al voor de oorlog iii Duitsland die voor duizend gulden per karaat een borrelend zoutbad groeien stenen van deze soort vervaardigd wa- verhandeld worden. De nmcedure is uitprikt* ren' u iuw?liers hadden hiervoor we- De resultaten van deze synthetische ceerd en verlooot leer teaaa mil?Pil fen« ,hoge kosten evenwel geen be- produktie worden in de kelder van natuur die voor de ^oei vin ÏLl langstelling. Tegenwoordig zcu de de uitvinder in Idar-Oberstein nauw- raeden in het binned van rt» /JU?" toenmall8e Pr«s 'Uiteraard maar al te keurig onderzocht. De eerste produkten tweehonderd millöm/^a/nnrilv wit §raa? Seaccepteerd worden. Gedurende hadden slechts een heel zwakke groene /atzkhin de retorten betaal d de afgeloPer> tie" >aren hield een che" toon' maar niet de duidelijke ken- vertrek waarin tMt rhSh/miCU!Lm de Vereni8de Staten zich ook merken van de typisch smaragdkleu- Dlaatsvi'ndt wordt all»n rtK ltlet d® ontwikkeling van synthetische ren. De kweeksels van de laatste jaren vrouw van dj iiihMm nmmJr i smaragden bezig. Ook hij werkte vol- zijn evenwel verbazingwekkend goed schoon gemaakt m to risR een «eheim procédé en zijn pro- geslaagd en worden in hun schoonheid miiden dat hier Z nf anri/il. \Zrl~ duljtan vertonen een grote gelijkenis misschien alleen nog maar door de voor S»/' komt Tk v, .k- met de Duitse smaragden van voor de de Chinezen allerkostbaarste edelsteen komt spioneren. „Ik heb mijn oorlog. de jade. overtroffen. eisteen, SomliH6" /erkW /If 'l1/ P1 nt aanT „Chatham-smaragden", de naam De synthetische smaragden zijn zelfs dan zou ik nu uTna Drtiw^n^ie'*r»aron«er de Amerikaanse stenen bij beter dan talrijke natuurstenen, die dan twaalf' iaren jpriimH hïht» juweliers bekend zijn geworden, sporen van kolen, scheurtjes en andere dan twaalf jaren geduurd hebben ein- zijn van uitstekende kwaliteit, hebben minder fraaie kenmerken hebben. - IC-" -voJ-JÈix--- Kruimels vallen keurig op bodemplaat en worden met één handbeweging verwij derd. jmmmmmmgm i c Tijdschakelaar geeft u keuze uit 5 verschillende standen. Ook uw favoriete rooster tijd is daarbij. Licht, goudbruin, donker... waar houdt u van? U kunt kiezen uit 5 verschillende roosterstanden. Intussen schenkt u een kop thee in en - floep - daar wipt uw toast al tevoorschijn. Automatisch aan beide kanten perfect en gelijkmatig geroosterd. Eén of twee sneetjes tegelijk. En altijd precies zoals u het lekker vindt Het laatste sneetje net zo geroosterd als het eerste. Hoe lang het apparaat ook aan staat. Daar zorgt een precisie-uurwerk voor. De ESGE automatische broodrooster is geheel met veiligheid omkleed. Veilig voor speelse kinderhandjes. Duurzaam, omdat er niets mis kan gaan met de be veiligde elektrische elementen. Laat u vandaag nog de sierlijk- moderne ESGE-broodrooster demonstreren. Morgen kan hij al op uw tafel pronken en zorgen voor een lekker knapperige en knisperigé toast bij uw diner. De prijs? De veiligste automatische broodrooster kost maar f 49.50 Keizersgracht 205 - Amsterdam - Telefoon 020-64876 IMPORTEUR VAN GENERAL ELECTRIC PRODUCTEN G.E.-geschenksuggesties: grill, skillet, coffeemaker, blikopener, strijk ijzers, haardroger, wekkerklokjes, tandenborstel, automatische dekens, stofzuiger en vloerwrijver. 12) En men vernam bovendien dat wonder lijke geval dat de oneindige vinding rijkheid aantoonde waarover deze man beschikte: de gevangeniswagen waarin men hem vervoerd had was een wagen die door zijn bende hele maal nagemaakt was en die zij in de plaats hadden gezet van een van de zes wagens die gewoonlijk de dienst van de gevangenis verzorgen. enkele woorden met zijn bewakers. In de veertien dagen die aan zijn pro ces voorafgingen, scheen hij wat op te lieven. Hij klaagde over gebrek aan frisse lucht. Men liet hem naar buiten op het plein, 's morgens heel vroeg, begeleid door twee mannen. Maar de nieuwsgierigheid van de mensen was niet verminderd. Iedere dag had men nieuws van zijn ont snapping verwacht Men verlangde er bijna naar, zozeer nam de man de menigte voor zich in met zijn vuur, zijn vrolijkheid, zijn verscheidenheid, zijn vindingrijkheid en met zijn ge heimzinnige leven. Arsène Lupin moest ontsnappen. Het was onont koombaar, onvermijdelijk. Men ver wonderde er zich zelfs over dat het zo lang duurde. Iedere morgen vroeg de prefect van de politie aan zijn se cretaris: „Is hij notg niet vertrokken?" ,,Nee, meneer de prefect." „Dan zal het morgen wel gebeuren." En aan de vooravond van het pro ces meldde zich 'n heer in het bureau van de Grand Journal, vroeg naar de juridische medewerker, gooide hem zijn kaartje in het gezicht en vertrok weer snel. Op het kaartje stonden de volgende woorden: Arsène Lupin houdt altijd zijn beloften. van dokter Altier in het Saint-Louis- ziekenhuis kwam en die de meester herhaalde malen verrast deed staan door de genialiteit van zijn hypothe- sen over de bacteriologie en door de durf van "zijn proeven met huidziek- ten, Arsène Lupin was. De leraar J.apans-worstelen die zich in Parijs i vestigde, allang voordat men van jiu- jitsu gehoord had, was eveneens Ar sène Lupin. We geloven dat het Ar sène Lupin was die als wielrijder de Grand Prix de 1'Exposition won, tienduizend franc kreeg en niet meer op kwam dagen. Misschien was het ook wel Arsène Lupin die zoveel men- sen redde door het kleine zolder- 1 raam van de Bazar de la Charité.. en die hen beroofde". En na een pauze besloot de presi dent: ,,Zo is dat tijdperk, dat slechts een zorgvuldige voorbereiding geweest schijnt te zijn van de strijd die u tegen de maatschappij hebt aange bonden, een leertijd volgens vast plan waarin u uw kracht, uw energie en 1 uw handigheid tot de hoogste graad i opvoerde. Erkent u de juistheid van deze feiten?" NIEMAND twijfelde er meer aan of Arsène Lupin zou in de toekomst ontsnappen. Hij kondigde het trou wens zelf zonder omwegen aan, zoals zijn antwoord aan monsieur Bouvier dat bewees, daags na het gebeurde. Toen de rechter spotte met zijn mis lukking, keek hij hem aan en zei koel tjes: „Luister hier goed naar, monsieur, en geloof me op mijn woord: deze ontsnappingspoging maakte deel uit van mijn ontsnappingsplan." „Dat begrijp ik niet," spotte de rech ter. „Het is ook niet nodig dat u dat be grijpt." En toen de rechter tijdens dit verhoor dat in zijn volle lengte verscheen in de kolommen van de (Echo de Franse terugkwam op zijn voorlopig onder zoek, riep hij vermoeid uit: „Mijn hemel, mijn hemel, waar is het goed voor! Al die vragen zijn van geen belang." „Hoezo van geen belang?" „Omdat ik toch niet bij mijn proces aanwezig zal zijn." „U bent niet aanwezig bij..." „Nee, dat staat vast. een onherroepe lijk besluit. Niets kan me ervan af brengen." EEN DERGELIJKE zelfverzekerd heid en dat iedere dag uit de school klappen, verveelde de justitie en bracht ze in verlegenheid. Er be stonden geheimen die Arsène Lupin alleen kende en waarvan de versprei ding bijgevolg alleen van hem kon komen. Maar met welk doel onthulde hij ze en hoe? Arsène Lupin werd naar een andere cel overgebracht. Op een avond kwam hij naar de lager gelegen ver dieping. Van zijn kant staakte de rechter zijn voorlopig onderzoek en stuurde de zaak terug naar de afde ling beschuldiging. ER BRAK EEN stille tijd aan. En die duurde twee maanden. Arsène bracht ze door liggend op zijn bed en hy had bijna altijd zijn gezicht naar de muur gekeerd. Die verandering van cel scheen hem verslagen te heb ben. Hij weigerde zijn advocaat te ontvangen. Hij wisselde nauwelijks ONDER DEZE omstandigheden werd de openbare behandeling ge opend. De belangstelling was enorm. Ieder een wilde de beroemde Arsène Lupin zien en genoot al van tevoren van de manier waarop hij de president voor de gek zou houden. Advocaten en ma gistraten, kroniek- en societyschrij- vers, artiesten en vrouwen van de wereld, heel Parijs verdrong zich op de banken van de rechtszaal. Het regende en buiten was het somber en men kon Arsène Lupin slecht zien toen de bewakers hem hadden bin^ nengeleid. Maar zijn slome houding en de manier waarop hij zich op zijn plaats liet vallen, zijn onverschillige en lijdelijke onbewogenheid spraken niet in zijn voordeel. Verschillende malen richtte zijn advocaat een van de secretarissen van monsieur Duval, daar deze zich te belangrijk achtte voor de rol waartoe hij zich bepaald zag meerdere malen richtte zijn advocaat het woord tot hem. Hij knik te met het hoofd en zweeg. De griffier las de akte vari beschul diging voor en daarna sprak de pre sident: „'beklaagde, sta op. Uw naam, voor naam, leeftijd en beroep?". Toen hij geen antwoord kreeg, herhaalde hij: „Uw naam? Ik vraag u uw naam". Een zware en vermoeide stem bracht uit: „Baudru, Désiré". Men begon te mompelen. Maar de president zei weer: „Baudru, Désiré? Ah, dat is weer een nieuwe verschijningsvorm. Dat is zo ongeveer de achtste naam die u aanneemt en die ongetwijfeld even denkbeeldig is als de andere; wij zul len het met uw goedvinden houden bij die van Arsène Lupin onder welke naam u gunstiger bekend staat". De president keek zijn aantekeningen m en hernam: „Want ondanks alle navorsingen is het ons ónmogelijk geweest- uw ware identiteit te achterhalen. U stelt ons voor het, in onze maatschappij vrij orginele feit, geen verleden te heb ben. Wij weten niet wie u bent, waar u vandaan komt, waar u uw jeugd hebt doorgebracht, kortom niets. Drie fcF geleden verschijnt u ineens op het toneel, we weten niet precies uit welk milieu, om u eensklaps als Arsène Lupin te openbaren, dat wil zeggen als een eigenaardige combi natie van intelligentie en ondeugd, van zedeloosheid en edelmoedigheid. De gegevens die wij over u hebben voor dit tijdstip zijn eerder veronder stellingen. Het is waarschijnlijk dat een zekere Rostat die acht jaar gele den samenwerkte met de goochelaar Dickson, niemand anders dan Arsène Lupin was. Het is waarschijnlijk dat de Russische student die zes jaar geleden dikwijls op het laboratorium '"TIJDENS DEZE redevoering had de beklaagde van zijn ene been op het andere staan wippen, met een ho ge rug en bewegingloze armen. On der het iets betere licht kon men zien dat hij uiterst mager was. met holle wangen en vreemd uitstekende jukbeenderen, een asgrauw gezicht en hier en daar wat rode vlekjes en omgeven door een ongelijke en ei genaardige baard. Hij was in de ge vangenis aanzienlijk verouderd en ver lept. Je kon de elegante verschijning en het jonge gezicht niet meer her kennen waarvan de kranten zo dik wijls het sympathieke portret gepubli ceerd hadden. Men zou zeggen dat hij de vraag die men hem stelde niet gehoord had. Tweemaal werd deze voor hem herhaald. Toen sloeg hij zijn ogen op, scheen na te denken en toen mompelde hij met de grootste moei te: „Baudru, Desiré." De president begon te lachen. „Ik begrijp niet precies welk systeem van verdediging je van plan bent te volgen, Arsène Lupin. Als je van plan bent om de idioot en de ontoereke ningsvatbare te spelen, ga dan je gang. Ik van mijn kant ga recht op mijn doel af zonder me te bekommeren om je fantasieën". En hij ging dieper in op de diefstallen, roofpartijen en misstappen die aan - Lupin ten laste gelegd werden. Nu 4 en dan ondervroeg hij de beklaagde. J Deze mompelde wat of gaf geen ant- woord. Het getuigenverhoor begon. Er wa ren verschillende onbelangrijke ge tuigenissen en sommige ernstiger, die alle dit gemeen hadden dat in tegenspraak waren met elkaar. De debatten zaten vol onbegrijpelijkheden maar hoofdinspecteur Ganimard werd binnengebracht en de belangstelling groeide weer. jyjAAR VAN het eerste ogenblik af gaf de oude politieman aanleiding tot een zekere teleurstelling. Hij zag er niet uit alsof hij onder de indruk was - hij had wel eens andere din gen meegemaakt - maar ongerust en slecht op zijn gemak. Verschillende malen richtte hü zijn blik op de be klaagde met een zichtbare gegeneerd heid. Intussen vertelde hij met de han den steunend op de balie, de voor vallen waar hij bij betrokken was ge weest, zijn achtervolging door Euro pa en zijn aankomst in Amerika. En men luisterde gretig naar hem zo als men naar het verloop van de meest spannende avonturen zou luiste ren. Maar tegen het einde, toen hij ten maakte op lijn gesprek- ken met Arsene Lupm, hield hjj tot tweemaal toe stil.

de Stem | 1965 | | pagina 11