Vliegdrama bij Damascus eist 54 levens STUDENT STIKT IN ROETKAP Auto geslipt: Roosendalers twee dood Huisvrouw alléén éénmotorig in over oceaan vliegtuigje RUBBER RESERVETANKS IN DE CABINE VAKANTIEGANGERS MAAKTEN FATALE KEUS Filmactrice Linda Darnell (43) overleden Kwart miljoen van AKU in vakbond-pot Politie heeft voorlopig signalement Vlieger stort zich op café uit wraak Tijdens inauguratiefeest Griekse vrouw geëxecuteerd r-L n DACBLAD VOOR ZEELAND SPORTFEITEN Prins eredoctor in de rechten Ook Nederlands echtpaar onder slachtoffers Staking ten einde Moord Corrie Hofman Dringende vredesoproep van paus op palmzondag CAFE-KAZE Zundertenaar in Achtmaal omgekomen Enkele buien Viervoudige moordenares 105e JAARGANG No. 24866 Voor God, Koningin en Vaderland ik zó een overhemd kocht □it blindelings, ik wil dat den! Dat is m'n garantie U kwaliteit. UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur L leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 12 APRIL 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. rei. ZZU4I w ii|nen;. rosignu i i i i i T, OBOtt Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - i :j: Er pakken zich donkere wol ken samen boven de Bredase ere-divisieclub NAC. Enkele weken geleden nog zag de toe komst er weer zonnig uit, maar door het verlies tegen Go Ahead behoren de zwart-gelen met een weer tot de directe degra datie-kandidaten. In Tilburg heerst een vrolijker stemming. Daar bereikte Wil lem II de eerste plaats en dat is lang, heel lang geleden Een trapje lager, bij de amateurs, gingen RWB-supporters tevergeefs mee naar Boxtel. Hun club werd namelijk geen kampioen en dat was een tegenvaller. Vlissingen won en j, blijft daardoor beste kansen hou- den. Wielrennen: Wielerkeizer Rik van Looy, door velen al af geschreven, kwant weer op de re-lijst van ParijsRowbaix en daarmee bereikte hij een record. Frans Ouwerkcrk, een vriendelijke Rotterdamse jon gen, won een bikkelharde wed strijd in Brabant, waar de Om loop van de Baronie draaide. Zeeuwse Piet Rentmeester is goed op dreef. Dat bewees hij nu in Achtmaal. Raymond Ceulemans toonde zich in Antwerpen de meest veelzijdige biljarter en hij verdrong Henk Scholten in de strijd om die titel. RAYMOND CEULEMANS veelzijdig Zwitserland zette een volgende goede stap op weg naar het wereld kampioenschap voetbal door van Albanië te winnen. Prins Bernhard heeft in de aula van de universiteit van Michi gan het eredoctoraat in de rechts wetenschappen ontvangen wegens zijn succesrijke pogingen om we derzijds respect tussen de mensen en een duurzame vrede tussen de landen tot stand te brengenIn een toespraak zei de prins, dat po litieke en militaire samenwerking niet voldoende zijn voor het be reiken van ideale menselijke be trekkingen. Daarvoor is het nodig zo zei de prins, dat men zich waagt in de brede stroom van intermenselijk contact. «massa DOORDAT DE REMMEN weigerden vloog in de Braziliaanse stad Triunfo een vrachtauto over de kop. Negentien personen verloren het leven. PROF. MR. W. DUIJNSTEE, die in 1956 samen met de intussen gerehabili teerde dr. A. Terruwe werd getroffen door een veroordeling van zijn theo rieën door het H. Officie, gaat in Nij megen wonen in het klooster van de redemptoristen. HOCINE AIT AHMED, politieke vijand no. 1 van president Ben Bella van Al- gerië. is tijdens een geheim proces ter dood veroordeeld. DAMASCUS/ANP/Reuter). Achteenveertig Belgen, het Ne derlandse echtpaar Van Meerten uit Hilversum en vier Jordaanse bemanningsleden zijn zaterdag avond verongelukt, toen hun toe stel, een Dart-Herald, op onge veer 20 kilometer ten westen van Damascus tegen een heuvel ver ongelukte. Het vliegtuig stortte brandend neer en viel in talloze wrakstukken uiteen. Acht inzit tenden moeten tijdens de laatste seconden van de vlucht uit het toestel zijn gesprongen. Het toe stel was in Beiroet opgestegen en was op weg naar de Jordaanse sector van Jeruzalem om vandaar naar Kairo door te vliegen. Alle passagiers waren vakantiegaru gers, die met nog een grote groep bui tenlanders (in totaal 210 man), op 1 april van Schiphol waren opgestegen om, zo vermeldde hun reisplan, veer tien zorgeloze dagen door te brengen in een bungalow in de paleistuinen van ex-koning Faroek van Egypte. De reis was gratis maar het verblijf in de vor stelijke tuinen kostte 800,-. Er ston den voor hen op Schiphol twee toestel len gereed. Kort voor de start maakten veertig hunner evenwel 'een keus, die noodlottig zou zijn. Alle passagiers kre gen een stencil aangeboden, waarin I voorgesteld werd niet regelrecht naar) Kairo te vliegen, maar eerst een week in een nieuw hotel in Beiroet door te brengen, dat daardoor van een belang rijke klandizie verzekerd kon zijn. Een thans dodelijk gebleken keuze maken de, gingen veertig vakantiegangers hierop in. Ze stapten in een Super- Constellation, die hen in Beiroet zou afzetten. Daar deden zich de eerste moeilijkheden voor. De veertig stapten uit, maar de 65 mede-inzittenden werd belet de reis naar Kairo voort te zet ten. Wellicht werden ook zij gedwongen de kassa van het splinternieuwe hotel in Beiroet te spekken. Deze vorm van „ontvoering" wordt evenwel door alle instanties op Schiphol ontkend. Vijftig van de 65 noodgedwongen in Beiroet verblijfhoudende passagiers konden later met een Viscount-lijnma- chine de reis naar Kairo voortzetten, de andere vijftien wilden een weekje in Beiroet kennelijk niet versmaden. Zij sloten zich aan bij de veertig vakan tiegangers en zetten een week later de reis naar de Egyptische hoofdstad voort. Na nauwelijks zeventig kilometer vlie gen verongelukte het toestel bij Damas cus en verloren alle inzittenden het le ven. De 157 reizigers, bijna alle Vlamin gen, die op Schiphol de dodelijke keus niet maakten en direct doorvlogen naar Kairo, worden a.s. zaterdag op onze luchthaven terug verwacht. Onder hen bevinden zich dan ook de vijftig passagiers, die na in Beiroet te zijn ge strand, een dag later per lijnmachine naar Egypte doorvlogen. In België heeft de vliegramp grote consternatie gewekt. Honderden fami lieleden gingen naar het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel, waar de namen van de slachtoffers bekendge maakt werden. Velen kwamen betraand en overstuur weer naar buiten. De Bel gische radio en televisie pasten hun programma's gisteravond aan en zon- den uitsluitend ernstige muziek uit. CHICAGO (AFP/Reuter) De Ame rikaanse filmactrice Linda Darnell is zaterdag in een ziekenhuis in Chicago overleden aan de verwondingen die zij vrijdagnacht opliep bij een brand in de woning van een vriendin in Glenview, waar zij logeerde. De actrice, die 43 jaar was, heeft in talrijke films gespeeld, zoals „Het te ken van Zorro", ,,Anna en de koningin van Siam" en „Forever Amber". Linda Darnel werd door een talentenspeurde ontdekt toen zij veertien jaar was. EMMEN (ANP) De staking bij de AKU-bedrijven in Drenthe is ten ein de. In de zaterdag georganiseerde ver gadering van de gezamenlijke vakor ganisaties zijn de nodige mededelingen gedaan over de gevoerde besprekingen van vrijdag, die uiteindelijk hebben ge leid tot overeenstemming op alle pun ten. Ten aanzien van het moeilijkste punt in het geschil te weten de retri butie van de vakbondsgelden van ge- organiseerden is een oplossing gevon den doordat de directie een bedrag van een kwart miljoen zal storten in een fonds van de vakorganisaties. Het werk is zaterdagmiddag om uur horvat. Alle stakingsuren zullen worden betaald. Een ander punt van de overeenkomst is, dat de werktijden van de drieploegendienst m.i.v. 1 'sep tember tot 44 uur wordt verkort. EINDHOVEN (ANP). De politie in Eindhoven beschikt over nieuwe ge gevens, die wellicht van belang zijn voor het vinden van de moordenaar van de 6-jarige Corrie Hofman. Gisteren deelde de politie mee, dat vorige week maandag, dus daags voor de ontvoering van Corrie Hofman, onge veer op dezelfde plaats, nabij het vogel park Animali een jongen van 13 jaar eveneens door een man met de fiets is aangesproken. Deze man had het overj een mooi vosje dat hij zou hebben. Op grond van de overigens niet hele maal duidelijke verklaringen van de kinderen die bij Corrie Hiofman waren, en op grond van allerlei andere gegevens die binnenkwamen, heeft de politie, zij het onder groot voorbehoud, een voor lopig signalement van de gezochte man samengesteld. Dit luidt als volgt: leeftijd 20 tot 30 jaar, lengte ongeveer 1.80 m., normaal postuur, haar rossig tot bruin, vol en aan voorzijde vermoedelijk krullend, ovaal gelaat, gelaatskleur enigszins ge bruind, spraak: algemeen beschaafd Nederlands, beslist geen dialect. Van kleding wordt het volgende gezegd: bruinachtige driekwart regenjas, don kerbruine of -zwarte schoenen, geen puntschoenen. De man maakt een verzorgde indruk, rookt half-zware shag, merk Samson. Overigens, aldus commissaris Straver van de Eindhovense politie, is het op vallend, dat zich tot nu toe niemand heeft gemeld die kan verklaren dat hij dinsdagavond tussen vijf en acht uur in de naaste omgeving .van de plaats van het misdrijf een man per fiets met een jongetje heeft gezien, terwijl die tijd toch nogal wat verkeer over het fietspad over de Leenderheid gaat. Foto: het wrak van het ver ongelukte toestel in de verlaten woestijn. BIJ EEN SCHIETPARTIJ in het paleis van de sjah van Perzië zijn een sol daat en twee lijfwachten gedood. Het betrof hier èen persoonlijke vete en geen voorgenomen aanslag op de Iraan- se vorst. ROME (KNP) Paus Paulus heeft zondag opnieuw een dringende oproep tot vrede in de wereld gericht. Hij deed dit naar aanleiding van palmzondag. De palmtak, aldus de paus is een symbool van de vrede. De vrede is een plicht en is mogelijk. Maar de huidige situ atie in de wereld doet niet bepaald ge loven dat alles wordt gedaan om deze plicht te vervullen. 39-jarige Amerikaanse vlieg- schoolhoudster Betty Miller met de eenmotorige Piper-Comanche op Schiphol. PITTMAN (Rtr./AFP)Te Pittman in de Amerikaanse staat Nevada heeft een 38-jarige man zijn ex-vrouw trach ten te vermoorden door zich met een tweemotorig Cessnavliegtuigje op het café te storten waarin zij zich bevond. Hij moest zyn poging echter zelf met de dood hekopen, terwijl zijn vrouw onge deerd bleef. Drie bezoekers van het café werden gewond, van wie een ern stig. De omgekomene, John Covarrubias, had in het café tevoren een felle woorden wisseling gehad met de vrouw van wie hij al geruime tijd gescheiden was. In woede ontstoken had hij zich in allerijl naar het McCarranvliegveld in Las Ve gas begeven, was daar in zijn vliegtuig gestapt en naar Pittman gevlogen. Daar dook hij op het café af, raakte eerst op de parkeerplaats drie auto's en ramde toen een betonnen zijmuur van het gebouwtje. Het café, waarin zich ongeveer dertig bezoekers bevonden, stortte gedeelteijk in. UTRECHT (ANP) Een twintigja rige eerstejaars student in de rechten uit Zeist, jhr. D. L. L. Rutgers van Ro zenburg is zaterdagavond om het le ven gekomen toen hij werd ingewijd als lid van een onderafdeling van het Utrechtse studentencorps. Hij kreeg zwarte kap over het hoofd, waarin roet was geblazen. Tijdens een rit in een jan plezier overleed hij, vermoedelijk door verstikking. Of er sprake is van schuld bij dit ongeval staat nog niet vast. De officier van justitie heeft dan ook tegen geen der bij de inwijdingsceremonie betrok ken studenten een vervolging ingesteld. Vandaag zal in de pathologische af deling van het academisch ziekenhuis te Utrecht sectie worden verricht cp het stoffelijk overschot. Behalve jhr. Rutgers van Rozenburg zouden ook baron van Heemstra en jh,r. D. J. de Brauw tot het corps toe treden. De drie nieuwelingen werden elk afzonderlijk opgesloten in een schuur, een opkamer en een houtop slagplaats van een boerderij. Na deze (Van onze verslaggever) OUDENBOSCH Vier Roosendaalse jongemannen zyn zaterdagavond op de Bosschendijk nabü het veilinggebouw met een auto verongelukt. Op slag dood. waren de 24-jarige P. A. van Rüsbergen en de 19-jarige M. van der Sande, beiden uit Roosendaal. In het ziekenhuis verblijven nog de 20- jarige A. M. Kools en de 18-jarige M. de Bot, beiden eveneens uit Roosendaal. Hun toestand is redelyk. De jongens waren met een combi, auto, eigendom van en bestuurd door de 20-jarige Kools op weg van Hoeven Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Matige tot vrij krachtige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 17.32 uur. Maan onder 5.07 uur. Morgen, zon op 5.48 uur. Maan op 16.25 uur. SCHIPHOL (ANP) In een gewoon bloesje met rok en vest is gisteren een uiterst bescheiden 39-jarige Amerikaan se huisvrouw, letty Miller uit Santa Monica Californië, op Schiphol neerge streken in een een-motorig sportvlieg tuigje van het type Piper Comanche, waarin ze moederziel alleen via Gander en Sta Maria de grote sprong over dc Atlantische Oceaan van de Amerikaanse oostkust naar Lissabon had gemaakt. Twee jaar geleden werd deze eenvou dige sportvliegster, nadat ze als eerste vrouw ter wereld alleen per vliegtuig (een tweemotorige Apache) de Stille Oceaan was overgestoken om het toe stel in Australië aan de koper af te le veren, bij haar aankomst door een me nigte van enkele duizenden enthousias te bewonderaars toegejuicht. Ook dit maal kwam ze alleen naar ons land om het sportvliegtuigje, dat een Nederlandse textielfabrikant uit Nieuw Vennep in de V.S. tweede hands heeft gekocht, by hem af te leveren. Het kleine toestel, dat plaats biedt aan een bestuurder en drie passagiers, heeft een actie-radius, die juist onvoldoende is om de sprong van Gander naar de Azoren in de oceaan van circa 2600 km te maken. Daarom was dit vliegbereik met behulp van twee extra rubber tanks in de cabine, die ieder 160 liter brandstof bevatten, vergroot. „Maar om misverstanden te voorko nen", zo zei Betty Miller bescheiden, „moet ik vertellen, dat over de oceaan tot Santa Maria vlak bij mij in de buurt Max Conrad meevloog, de man die in Amerika „de vliegende grootvader'" wordt genoemd, en vanaf de Azoren naar Lissabon een toevallig op de Azo ren zittende vriend van hem, Don Coo per. Het was min of meer noodzakelijk, want ik had geen hoge frequentie radio aan boord, waarmee je lange afstanden kunt overbruggen, Conrad en Cooper echter wel, zodat ik met hen naast me en door hun bemiddeling toch radio contact kon onderhouden met de ver- keerstorens". Thuis in Santa Monica beheert Betty met haar man een vliegschool, zoals men in Nederland autorijscholen kent. De firma beschikt over 11 lestoestellen en 1 helikopter. „Het overvliegen van sportvliegtuigen om die op hun bestem ming af te leveren doen wij slechts af en toe als hobby", verklaarde ze. „Deze Comanche zou naar Nederland gebracht worden door Max Conrad, die van dit werk zijn bestaan heeft gemaakt. Hij vond het best als ik dit toestel nu eens overvloog." Veel tegenslag heeft ze niet gehad. De vlucht over het water verliep uitstekend en kan volgens haar zeker niet vergele ken worden met het historische avon tuur van Charles Lindbergh, die als eerste mens per vliegtuig (eveneens met slechts 1 motor) over de oceaan naar Parijs vloog, echter zonder enige tus senlanding. Vertrokken op dinsdag 6 april had ze na een vlucht van 5 uur Gander bereikt. De volgende dag vloog ze door naar de Azoren, hetgeen 11 uur in beslag nam. Daags daarop koerste ze in 6 uur van daar naar Lissabon, waarna tot slot met enkele tegenslagen en omwegen de reis naar Schiphol nog eens 8 uur had ge duurd. Donderdag belandde ze, nog boven Spanje vliegend, in de mist en zocht snel haar toevlucht tot het militaire vlieg veld Salamanka. Vrijdag vloog ze door naar Parijs en zaterdag wilde ze samen met de trotse Nederlandse koper de tex tielfabrikant J. Eskenazi uit Nieuw Ven nep, die haar tot de lichtstad tegemoet was gereisd, de laatste etappe afleggen. Daarbij ontmoette ze weer tegenslag zodat ze haar vluchtplan, dat reeds per telex naar Schiphol was geseind, alsnog het annuleren en pas zondagochtend vertrok. Zo duurde haar vlucht in totaal 30 uren (met onderbrekingen), tegen dit van Charles Lindbergh 33 uur (zonder onderbrekingen). naar Oudenbosch. De auto raakte in een slip, botste tegen een boom en sloeg over de kop. Met de wielen omhoog lag de auto in een sloot. Ooggetuigen verklaarden, dat de auto met matige snelheid de vrij scherpe bocht naderde. Een hunner hoorde plot seling een piepend geluid alsof er krach tig geremd werd. De mogelijkheid dat een der wielen geblokkeerd werd en de bestuurder daardoor de macht over het stuur verloor is niet uitgesloten. Personen, die onmiddellijk ter hulp snelden, troffen de vier inzittenden be klemd in het autowrak aan. ACHTMAAL Gisteravond veronge lukte op de Achtmaalseweg ter hoogte van de buurtschap Geest de Zunderte naar J. Hereygers, die, vergezeld van zijn zwager, de heer A. Matthijssen uit Oud-Gastel, na een bezoek aan de wie lerronde van Achtmaal per auto op weg was naar huls. Hun wagen slipte in een bocht van de weg, waardor bestuurder Matthijssen de macht over het stuur verloor en de wagen in volle vaart tegen een boom botste. De heer Hereygers werd uit de auto geslingerd en kwam in een sloot terecht, waar hij dood werd aangetrof fen. Hij was 30 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. De heer Matthijssen werd zwaar gewond naar het St.-lgna- tiusziekenhuis in Breda vervoerd De auto werd geheel vernield. EINDHOVEN Zaterdagmiddag is het r-jarig meisje José Geenen uit de Mor tel verongelukt toen zij plotseling van achter een stilstaande traetor de weg overstak. Het meisje werd geschept d°°r een luxe auto, bestuurd door C, uit de Mortel, en overleed ter plaatse. AXEL In Zoute Spui in Axel heeft een verkeersongeval het leven gekost aan de 64-jarige W. Riemens. die ter hoogte van de Sparkstraat plotseling de weg overstak op het moment dat een auto, bestuurd door C. de D uit Terneuzen, naderde. Uitwijken was niet meer mogelijk. Een uur na aankomst in het ziekenhuis van Terneuzen, over leed het slachtoffer. Elders in ons land eisten verkeers ongelukken, gerekend vanaf vrijdag avond, nog vijf doden. eenzame opsluiting, die enkele Uren duurde de vijftien andere leden van het corps nuttigden inmiddels een uit gebreide maaltijd in een restaurant begonnen de verdere voorbereidingen voor de plechtigheid. De drie studen ten kregen een zwarte linnen kap over het hoofd. Aan deze dichte kap zat een slurf, waarin een kopje roet we,rd ge gooid. De kap zelf werd met een koord om de hals vastgemaakt. Het gezelschap stapte toen in twee jan pleziers voor een tocht naar een boerderij waar de ceremonie zou worden voortgezet. On derweg knepen de inwijders verschil lende keren in de slurf, met de bedoe ling de hoofden van de nieuwelingen zwart te maken. Na twintig minuten viel het de stu denten plotseling op, dat jhr. Rutgers van Rozenburg bijzonder stil was. Hij bleek buiten kennis te zijn geiaakt Ze legden hem aan de kant van de weg en pasten kunstmatige ademhaling toe volgens de mond-op-mond-methode. Daarna werd hij overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Utrecht, waar moest worden geconstateerd, dat de dood al was ingetreden. De ouders van de overleden student hebben verklaard, dat hun zoon in een uitstekende gezondheidstoestand ver keerde. Zij hadden hem de vereiste toestemming voor deelneming aan de plechtigheid gegeven. In tegenstelling tot vorige keren werd dit jaar geen normaal kachelroet ge bruikt, maar roet uit een oliehaard. ATHENE (AFP). In Griekenland is zaterdag een vrouw terechtgesteld wegens vergiftiging, in mei 1963, van haar moeder, een broer en twee andere bloedverwanten, en wegens poging tot moord op een vierjarig nichtje. De executie geschiedde door de kogel. (Advertenties) MATRASSEN I mooier enbeter DENK ONAFHANKELIJK! LEES ONAFHANKELIJK! Abonneer U dus nu op: Het onafhankelijke Familie- en Televisie weekblad met binnen- en buitenlandse televisie- en radioprogramma's (por weck f 0.50 - per kwartaal f 6,50 - per Jaar f 26.—) Schrijf een briefkaart aan: Administratie Televizier Postbus 2 - Leiden of bel 01710 26741 (toestel 65) Super-A-Matic, een 5 kg volautomaat met 6 wasprogramma's voorwitte, bonte en fijne was Candy-filter, "mini-maten" (90 x 44 x 63 cm)

de Stem | 1965 | | pagina 1