Carnavalesk spektakel luidde eeuwfeest in Provinciale Staten waren gauw klaar „CHILEAN REEFER": BREEKBAAR Trefpunt Middelburg vol plannen voor de zomer Opening nieuwe gebo uw DERTIG SPEURDERS OP PAD Lading cokes op vrachtauto in brand een mann./vri. persoon Eindhovense moord GOESE LYCEUM HONDERD JAAR torenvliet in Bejaarde man doodgereden Gerrit de Jonge en Zonen de plannen opgenomen DIEVEN VOOR POLITIERECHTER Jaar geëist Matroos stak stuurman met mes in de rug Goesenaar kweekte nieuwe onderstam Wij REPAREREN alie merken TELEVISIE Seb. Blommaert Fa. Julia v. d. Walle Eerherstel Bloesemrit op de fiets Minister Van Aartsen Eerlijker deel voor Zeeland voor wegenaanleg N.V. SLAVENBURG'S BANK Rectificatie Te veel, te weinig Eindhovense tragedie DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 APRIL 1965 (Advertentie) Voor de incasso van de abonne mentsgelden vragen wij in TER- NEUZEN die zich hiermede, tegen een re delijke vergoeding wil belasten. Gegadigden kunnen zich schrifte lijk of mondeling melden bij Kan toor Dagblad De Stem, Ijsbaan- straat 24, Terneuzen, Tel. 01150- 2601. (Van onze correspondent) KORTGENE Bij een verkeersonge luk is G. J. Bakker (83) uit Colijns- plaat. vrijdag onder Kortgene omgeko men bij het oversteken. Hij sloeg geen acht op de met grote snelheid over de Oudedijk naderende bestelauto, be stuurd door J. M. uit Kortgene. De be stelauto kantelde, kwam ondersteboven op de weg te liggen en werd zeer zwaar beschadigd. De bestuurder liep geen let sel op. (Advertentie) 50 JAAR maakt Frigidaire reeds koelkasten een produkt van General Motors DE BESTE Alleenverkoop: Oranjestraat 2 - Zeestraat - Axel Tel. 01155-565 (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het bestuur v ..Het Trefpunt" heeft diverse plannen voor het komende zomerseizoen bekend gemaakt. Naast het werk van allerlei clubs en groepen, die van de zomer ge won doordraaien, staan er een paar extra punten op het programma. Op dinsdag avond 20 april zal de directeur van de Middelburgse WV, de heer J. P. de Regt de tentoonstelling „Ontdekken en trek ken" openen. Deze tentoonstelling wordt tot en met zaterdag 24 april gehouden in het welbekende club_ en buurthuis aan de Giststraat. De scholieren van het 100-jarig Goese lyceum konden hun oude schoolgebouw gisteren niet ver geten. Het voormalige home, dat thans de leerlingen van de r.-k. •Ulo huisvest, werd met man en macht door de lyceïsten be stormd. De foto boven toont het nieuwe lyceumgebouw. (Van een onzer verslaggevers) jyjIDDELBURG De gisteren gehouden zitting van de Staten van Zeeland was binnen twee uur bekeken. Wat de laatste jaren betreft: een record. De volgende punten kregen de aan dacht. Tijdens de juli-vergadering van de Staten zal volledige opening van zaken worden gegeven aangaande het conflict tussen de Zeeuwse en de Terneu- zense Muziekschool. Het advies van een bemiddelingscommissie (opheffing van de Terneuzense Muziekschool binnen vijf jaar) is door de Zeeuwse wél, maar de Terneuzense Muziekschool niet geaccepteerd. Gedeputeerde Staten willen over deze al lang slepende kwestie nog eens met de beide schooltje sturen gaan praten. "ffoor de totstandkoming van L.O.M.-scholen in Zeeland (dat zijn scholen voor kinderen met leermoeilijkheden) is samenwerking tussen de zuilen noodzakelijk. Dergelijke scholen zouden ook een algemeen ka rakter moeten hebben zodat ouders van alle richtingen er vrede mee kunnen nemen. Dit alles meent de heer Roels (PvdA). De Staten hebben andermaal bezwaar gemaakt tegen de bevoorrechting van de leden van Gedeputeerde Staten van Noord, en Zuid-Holland wat betreft de honorering van de Gedeputeerden in Nederland. De overgrote meerder heid van de Staten ging akkoord met een verhoging van de vergoeding aan de leden van G.S. Alleen mr. Schlingemann (VVD) was op dit punt „onge rust over het verschijnsel dat de beloning der gedeputeerden steeds meer het karakter van een volledige salariëring gaat krijgen". De heren IJssel (CHU) en Schlingemann betreurden het dat het provinciaal bestuur niet volledig tegemoet wil komen aan het subsidieverzoek van de Koninklijke Nederlandse bond „Pro Rege" ten behoeve van de exploitatie van de militaire tehuizen. Gedeputeerde Van den Bos (AR) zei. dat de subsidiëring van de militaire tehuizen uitsluitend een taak van de centrale overheid is. Zeeland wil slechts een geringe bijdrage geven. Alleen uit sympathie. De uitvoering van de toet op de bejaardenoorden in Zeeland gaat de provincie ongeveer 100.000 per jaar kosten. In dit verband voelt het provinciaal bestuur er niet veel voor extra subsidies in de be jaardensector te stoppen. Aldus gedeputeerde Kaland (CHU). Qp de SGP-fractie na konden de Staten akkoord gaan met de toekenning van een aanvullend subsidie voor de bouw van de nieuwe schouwburg in Middelburg. Fractievoorzitter Adelaar van de SGP zei hierover; „Als we zien dat de schouwburg niet kan voldoen aan de vraag naar plaatsen voor een stukje losbandig volksleven, dan zegt ons dat genoeg". Het eventueel inzetten van extra veerboten na voorstellingen voor inwoners uit Noord- of Zuid-Zeeland heeft de volle aandacht van het provinciaal bestuur. De verdeling van de extra bootkosten zal volgens gedeputeerde Van Poelje (PvdA) evenwel een punt van nadere overweging moeten zijn. T>e Staten betuigden hun instemming met de ontworpen verordening op het varen met snelle motorboten in de Zeeuwse wateren. „Dat is juist op tijd. Er zijn al enkele ongelukken gebeurd", aldus de heer Van Gees- bergen (KVP). Mr. Schlingemann was bang dat de registratie van snelle motorboten van buitenlanders in de praktijk wel eens moeilijk zal kunnen worden. Gedeputeerde jhr, mr. Schorer zag de zaak veel minder somber in. Het college heeft daarbij veel vertrouwen in de werkwyze van de rijkspolitie te water. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) GOES De leden van de Goese Ly ceumvereniging ,,VLAM" hebben vrijdag de feestelijkheden rond het honderdjarig bestaan van het Goese Lyceum op eigen wijze ingezet. Een manier, die er geen misverstand over liet bestaan, dat er iets bijzonders te doen was. De straten in Goes waren al vroeg in de morgen vol met verklede jongens en meisjes, die in een wat wanordelijke optocht van hun enthousiasme getuigden. Zij trokken o.a. ook naar het oude school gebouw, waarin thans de r.-k. u.l.o. ge vestigd is. Met de nodige herrie en ka baal werd „bezit" genomen van het ge bouw en stak men er wat kleurrijke rookbommen af. Het vier dagen durende eeuw-festijn werd overigens gistermiddag wat offici eier ingeluid met de opening van het reeds in gebruik zijnde nieuwe schoolge bouw aan de Van Dusseldorpstraat. Na een welkomstwoord door dr. A. Schaper, rector van het lyceum, werden de geno digden in de school toegesproken door ir. Scheurkogel, directeur van de afdeling Nieuwbouw van de Rijksgebouwendienst, die het schoolgebouw symbolisch over droeg aan de heer dr. J. Verlinden, chef hoofdafdeling VHltyO van het ministerie van O. K. en W. De heer Verlinden releveerde, alvorens het gebouw voor geopend te verklaren, de bewogen historie voor de totstandkoming van het gebouw. In de respectieve toe spraken viel een grote bewondering te beluisteren voor de vroegtijdig overleden rectors, mr. drs. W. Snijders en dr. J. Bartstra jr., die hebben geijverd voor de realisering van het Goese Lyceum. Na een woord van dank aan de vele mede werkers feliciteerde dr. Verlinden het Goese gemeentebestuur, de rector en le raren en leerlingen met het reeds twee jaar in gebruik zijnde schoolgebouw. Mr. H. van der Heijden, sprekende na mens het provinciaal bestuur, hoopte, dat de school verder zou mogen bijdragen aan de ontwikkeling van de provincie. Vandaag zal mr. dr. A. Mes, waarnemend commissaris bij de verdere feestelijkhe den aanwezig zijn. Burgemeester mr. F. Huber van Goes schilderde de prima sa menwerking tussen overheid en gemeen te. „Had vroeger het rijk de gemeente nodig voor de realisering van de school, thans vraagt de gemeente aan het rijk om in de portemonnee te tasten", zo zei mr. Huber, die graag een aula bij de school zag staan. Ook pleitte hij voor een naam voor de school Verdere woorden van felicitatie werden geuit namens het architectenbureau Rot huizen en 't Hooft N.V. uit Middelburg en door ir. F. Sprenger namens het cu ratorium en de commissie van toezicht. De oudervereniging bood bij monde van dr. Vos enige perken met tulpenbollen aan en een groepsfoto van de leraren en leerlingen. Van de voorzitter van de Fe deratie Volksonderwijs, de heer Hagen, kreeg rector Schaper een schilderij. Uit de woorden van de voorzitter van de Goese Lyceumvereniging „VLAM", de heer Willem Dirkzwager bleek een ?eker heimwee naar het oude schoolgebouw „met zijn uitgesleten traptreden". Rector Schaper sloot de rij van sprekers met een dankwoord. In de hal werd door de heer Verlinden nog een schoolbel „onthuld", waarbij opschrift met de woorden: „Bronzen caril- lonklok, gegoten te Amsterdam 1717 en gebruikt als schoolbel in het oude HBS- gebouw van 1866 tot 1931" is aangebracht. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Voor de rechtbank stond de 28-jarige matroos W. T. te recht. Op 30 december 1964 werd hij met andere opvarenden door de kapitein van zijn schip in een café in Terneuzen aan getroffen, terwijl allen op het schip moesten zijn om te werken. ,,U gaat er uit", zei de kapitein tegen de verdach te. Denkende dat de eerste stuurman E. achter dit ontslag zat, riep hij de ka pitein toe, dat hij die stuurman zou „killen". Aan boord teruggekomen, nam hij een koksmes en toen hij de eer ste stuurman E. daar tegenkwam, stak hij deze in de rug. De stuurman werd di rect naar het ziekenhuis vervoerd en uit het medisch onderzoek bleek, dat één der longen bijna was geraakt. Wegens poging tot doodslag eiste de officier 12 maanden, waairvan 5 voor waardelijk met aftrek, met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling. De raadsman, mr. W. K. H. Dieleman, vroeg, alleen mishandeling ten laste te leggen. De president bepaalde de uitspraak op 23 apriL (Van een onzer verslaggevers) GOES. De heer W. J. Robijn uit Goes heeft een nieuwe onderstam voor de appelteelt gekweekt, welke hij de naam Rotyp heeft meegegeven. Op deze onderstam kunnen naast de reeds be staande onderstammen allerlei appel soorten worden veredeld. Momenteel wordt in diverse Neder landse proeftuinen en eveneens in Ame rika en Canada, deze nieuwe onderstam, waarop de heer Robijn het kwekersrecht heeft gekregen, beproefd. Wanneer de „vinding" van de heer Robijn in de handel gebracht gaat wor den, dat is nog niet bekend. De heer Robijn ontdekte deze nieuwe onderstam reeds in i936. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 61-jarige haven arbeider C. M. D. te Nieuwerkerk had vrijwel het gehele jaar 1964 te lange vin gers gehad. Van een opslagplaats van het Waterschap had hij zeker 13 maal een hoeveelheid planken weggenomen, waar van hij een garage wilde bouwen. Het hout is inmiddels teruggebracht, want de bouw ging niet door. D. had zich voor de politierechter te Middelburg te ver antwoorden. Ik kan niet anders dan een onvoorwaardelijke gevangenisstraf eisen zei de officier. Hij eiste een gevangenis straf van 3 weken. De politierechter von niste conform. Ook al diefstal, en wel door middel van een valse handtekening, bracht de 21-ja rige mejuffrouw E. J. P. van E. op het matje. Zij had in de maand oktober van het vorig jaar, toen zij in haar woon plaats Terneuzen een café binnen ging, waar zij connecties had, een postwissel, groot 159,55 gulden, op de toonbank zien liggen. Zij was hiermee naar het postkan toor gegaan, had deze valselijk onderte kend en had het geld geïnd. Later bleek, dat de kostganger uit dat café, voor wie de postwissel bestemd was, op de post wissel zat te wachten. Zij had geen moeite gedaan om het geld terug te ge ven. Gezien haar blanco strafregister vorderde de officier een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 2 weken. De po litierechter maakte er 2 weken voorwaar, delijk van met een proeftijd van 2 jaar en bovendien legde hij haar een geldboete op van 200 gulden of 40 dagen. (Advertentie) ook toestellen die niet bij ons ge kocht zijn: in een zeer modern ingerichte werkplaats RADIO en T.V. Bierkaaistraat 16, Hulst, tel. 2293 Let op het juiste adres t.o. Morres. De tentoonstelling geeft een schat aan ideeën om de vrije dagen met kinderen door te brengen. Evenals vorig ]aar wordt ook nu weer in de paasvakantie de kinderkennis gehouden. De Middelburgse jeugd kan er zich op woensdag 21, don derdag 22 en vrijdag 23 april naar harte lust vermaken. Verder organiseert Het Trefpunt twee zomerkampen in Aarden- burg. Een vaststaand programmapunt is ook de jeugdvoorstelling die op 30 juni a.s. op Torenvliet wordt gegeven. Opge voerd zal worden het toneelstuk „Ie-wie- waai-weg", verzorgd door Carla Flink. In de laatste week van juli wordt ook weer de „doeweek" gehouden, waarin de kinderen zich door middel van vrije ex pressie kunnen uitleven. Van gemeente zijde is er over geklaagd dat Horenvliet te weinig wordt gebruikt. Het Trefpunt heeft daarom een plan opgesteld om de ze omgeving te benutten voor kinder voorstellingen. De vergadering droeg een bijzonder karakter in verband met het vijfjarig be_ staan van het club_ en buurthuis Het Trefpunt. Uit een overzicht van de activi teiten die in deze vijf jaar zijn ontplooid blijkt dait het buurtwerk enorm is uit gegroeid. Bij de oprichting werd gestart met twee clubs; nu kunnen de Trefpunt bezoekers kiezen uit vele clubs en groe pen. Voorts werden er in de afgelopen jaren diverse filmvoorstellingen en ten toonstellingen gehouden en stond ook de vakantiebesteding steeds op het program ma. Het aantal bezoekers van Het Tref punt is dit jaar 5384 geweest; dit aantal loopt ieder jaar op, met het gevolg dat men zo langzamerhand uit het huis is gegroeid. Tweemaal per week is Het Trefpunt opvangcentrum voor kleuters tot vier jaar. Ook tussen de middag staan de deuren van het huis wagenwijd open voor de jeugd. Iedere middag ko men circa zeventig ulo-leerlingen in het buurthuis hun boterham opeten. Een der_ gelijk overblijf-systeem is een unicum in Nederland. Het Trefpuntbestuur heeft voorts plannen om in, plan zuid iets op touw te zetten in verband met buurt, en clubhuiswerk. (Advertentie) Voor exclusieve DAMESCONFECTIE „FIRST LADY" Manteis Japonnen Pakjes Regenjassen Bierkaaistraat 21 - 23 Hulst (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Dertig recher cheurs zullen zich de eerste dagen bezig blijven houden met de moord op Corrie Hofman, die zoveel opschudding heeft ver oorzaakt. Ook gisteren heeft de Eindhovense politie zich de gehele dag intensief be ziggehouden met het zoeken naar de moordenaar. Opnieuw ontving de poli tie vele tips. „Dat zal nog wel enkele dagen zo blijven", vertelde hoofdinspec teur A. Matla. „Alle tips worden nauw keurig onderzocht, maar tot dusver heeft men geen positieve resultaten ge boekt". Lang heeft men zich beziggehouden met het zoeken naar een zwerver, die in de omgeving van Erp, 20 km van Eindhoven, was gesignaleerd. Ook hier boekte men echter (nog) geen resul taat. 'Toen in oktober van het vorige Jaar de zaak-Terruwe op de voorpagi na's van de kranten verscheen, naar aanleiding van een brochure, die de Nijmeegse psychiater voor een kring van relaties had samengesteld onder de titel „Opening van zaken" is er in de publieke opinie grote deimng ont staan. Men was er zich van bewust, dat het geschrift van dr. Terruwe leed aan een noodzakelijke onvolledigheid, aan gezien het slechts haar eigen visie op de zaak kon bevatten. De hele waar heid zou alleen kunnen worden vast gesteld, wanneer ook de andere partij het scherm zou optrekken: om haar lezing te geven, of om een schuldbe kentenis te doen. Gisteren is het scherm door de an dere partij inderdaad opgetrokken. En hoewel dit in een korte verklaring ge schiedt, constateren wij tot onze vreug de dat de beide door ons genoemde elementen erin aanwezig zijn. Het H. Officie stelt, dat het bij de destijds in gestelde onderzoekingen, primair ging om opvattingen en methoden, ïjiet om personen. Het is zelfs zijn bedoeling geweest te vermijden, dat er in dit verband namen zouden worden ge noemd. Wij willen de eerlijkheid van deze verklaring niet betwijfelen, ook al moeten we constateren dat de be doelingen niet werden gerealiseerd. In hoeverre het H. Officie daar schuld aan draagt, dan wel degenen die de zaak verder afhandelden, willen wij buiten beschouwing laten. Feit is dat zowel dr. Terruwe als prof. Duynstee persoonlijk het slachtoffer zijn gewor den van een actie, die men buiten de persoonlijke sfeer had moeten houden. In de verklaring van het H. Officie wordt dit betreurd, zij het in een con ditionele vorm. Liever hadden wij ge zien, dat de schade zonder meer was erkend, aangezien zij absoluut vast staat. Maar dat doet aan de strekking van de verklaring toch weinig af. Het sterkst vinden wij de laatste alinea, waar dr. Terruwe zonder voor behoud wordt gerehabiliteerd, zowel in haar persoonlijke katholiciteit, als in haar publikaties en medische praktij ken. Dit is het wat zij gevraagd heeft. Wij constateren met vreugde, dat het H. Officie getracht heeft op waar lijk evangelische wijze een eind te ma ken aan een zeer onverkwikkelijke zaak. Het hoeft geen. vrees te hebben, hierdoor aan prestige in te boeten, in tegendeel. Wie schuld bekent, slaat zijn wederpartij alle wapens uit han den. Onder de zaak-Terruwe kan nu een streep worden gezet. Wij doen dat met een gevoel van opluchting, voldaan over de afloop, erkentelijk ook voor het aandeel van kardinaal Alfrink in de oplossing van dit diepstekende ge schilpunt. (Van onze correspondent) TERHOLE Op weg van Sluis naar Bergen op Zoom werd de bestuurder van een vrachtauto van de fa. P. van Ege- raat er door een andere automobilist op merkzaam gemaakt dat de lading co kes op de aanhangwagen in brand stond. Na te zijn gestopt zag de chauffeur dat de lading aan de achterzijde op de aan hangwagen één vuurhaard was. De com mandant van de brandweer Hontenisse achtte verder vervoer tot aan een brand kraan noodzakelijk. Daar was het vuur spoedig bedwongen Ook de lading op het trekkende voer tuig begon inmiddels te gloeien, zodat door ook de nodige liters water overheen gestort moesten worden. De bodem van de aanhangwagen was al doorgebrand. BIEZELINGE Op 1 mei a.s. organ! seert de Biezelinge Jongensclub een bloesemrit op de fiets voor leeftijdge nootjes van 12 tot 16 jaar. Men verwacht ditmaal zo'n 500 tot 750 deelnemers. Uiteraard rekenen de organisatoren op de grootst mogelijke medewerking van de bedrijven, zoals men altijd al heeft mogen ondervinden. Men denkt daarbij aan een geschonken beker of medaille. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De demissionaire mi nister van Verkeer en Waterstaat heeft tegenover een commissie uit de Tweede Kamer erkend, dat de nieuwe wet Uit kering Wegen onvoordelig is voor de provincie Zeeland. Hij vindt dan ook een correctie voor deze provincie gemo tiveerd. De toezegging werd gedaan tijdens een discussie van de commissie met enkele bewindslieden, over bovengenoemde wet en met name over de daarin vast gelegde verdeelsleutel. Op deze sleutel had men nogal kritiek, maar minister van Aartsen stelde, dat het onmogelijk is, langs wiskundige weg een ideale for mule te vinden. De minister van financiën voegde hieraan toe, dat er in de nieuwe regeling in totaal aanmerkelijk meer zal worden uitgekeerd. Zijn ambtgenoot van Binnen landse Zaken voegde eraan toe, dat het voor de gemeenten zeer belangrijk is, dat de nieuwe regeling spoedig van kracht wordt. Als er enige ervaring mee is opgedaan kan de zaak nader worden bekeken. Maar nu reeds werd erkend, dat Zee land er niet goed afkomt. Daarom zal er op korte termijn een nota van wijzi ging komen om Zeelands aandeel met behulp van objectieve criteria te verho gen zonder dat de overige provincies al te zeer worden beknot. ALLE BANKZAKEN Hulst: Zitdag Steenatraat 20 Terneuzen, Kersstraat 13, tel. (011501-3553 (Van een onzer verslaggevers) v BRESKENS Vandaag zal een poging worden ondernomen om de Deense bananenboot de „Chilean Reefer" los te trekken en naar Vlissingen te slepen. Zoals bekend, is de schuit zondag op het strand ten oosten van Breskens gezetna een aanvaring met de Canadese graantanker „Cape Breton Miner". De Deen beeft bij de aanvaring een flink gat opgelopen, waardoor de ruimen 1 en 2, alsmede de ma chinekamer, onder water kwamen te staan. In de voorbije dagen heeft men het grootste gedeelte van de 2000 ton bananen uit het eerste ruim gelost en naar Vlissingen getransporteerd. Bij de berging van de schuit, die bijna twintig gra den slagzij maakt, wordt gebruik gemaakt van heftanks. Uit voor zorg is ook een drijvende bok langszij gekomen. De mogelijkheid is namelijk niet uitgesloten dat de „Chilean Reefer", die met de voorsteven aan de grond zit, bij het loskomen zal breken. Eindhoven, waar deze week de zesja rige Corrie Hofman werd vermoord, was voor de rechtbank echter aanlei ding de zaak toch in het openbaar te behandelen. De openbare behandeling van deze rechtzaak is ongetwijfeld bedoeld ge weest als een waarschuwing. Dat de rechtbank, die waarschuwing nodig acht, is een benauwende gedachte. Hieruit blijkt, dat er in Nederland nog te veel ouders zijn, die verzuimen hun kinderen in te lichten over de gevaren, die hen op straat kunnen bedreigen] Dit soort voorlichting is niet gemak kelijk. Vele ouders zien er tegen op. Naar onze mening zullen onderwijs deskundigen, pedagogen en politie autoriteiten zich nog meer dan thans het geval is, met deze problema tiek moeten bezighouden. Zou het niet mogelijk zijn in een populair kinder uurtje voor de TV iets op dit gebied te doen. In het hoofdartikel van gisteren („Rood Stempel is een storende zet fout ingeslopen. In de zin met uit zondering wellicht van de heer Suur- hoff in wie wij niet direct de dirigent kunnen zien van het vol socialisten zit tend departement van Verkeer en Wa terstaat enz. moet voor socialisten üelezea worsten j^)e discussies rond het komende ka- binet-Cals bewegen zich voorname lijk rond programmapunten als een speculatiewinstbelasting, het listige spel van dr. Vondeling, de dikke vin ger, waarméé de socialisten straks in de regeringsbrij kunnen roeren en het aanblijven van minister Luns. Opval lend weinig aandacht krijgt de nieuwe opzet van het ministerie van Maat schappelijk Werk, door Het Vrije Volk onlangs niet ten onrechte het departe ment van de toekomst genoemd. Het ministerie van Maatschappelijk Werk is een initiatief geweest van de heren Beel en Romme. Veel waarde ring heeft men er in het begin niet voor gehad. Het nieuwe departement werd schouderophalend afgedaan als een KVP-stokpaardje. Welvaartsstij ging, woningbouw, industrialisatie en technische vooruitgang zijn primair, zeiden velen. Weinigen voorzagen de noodzaak van een beleid, dat er op ge richt zou moeten zijn het industrialise rende, vollopende Nederland ook leef baar te houden. Erkend moet worden, dat de inte gratie van welvaarts- en welzijnsbe leid via Maatschappelijk Werk wat moeizaam van de grond is gekomen. Dat lag niet aan de ministers Van Thiel en Kiompé. Zij waren zwaar ge handicapt doordat het werkterrein van Maatschappelijk Werk te beperkt werd gehouden. Wellicht is de onmacht om hierin wijziging te brengen voor de KVP in 1963 aanleiding geweest het departement aan de VVD aan te bie den. Op het ogenblik is de situatie rond dit ministerie grondig gewijzigd. For mateur Cals heeft voor een enorme gebiedsuitbreiding gezorgd. De gehele culturele sector, inclusief sport- en jeugdzaken is van O. K. en W. da: wordt nu O. en W. overgebracht naar Maatschappelijk Werk (Welzijn). Daardoor kan en zal het departemen' nu sterke invloed gaan uitoefenen oj- het leven in Nederland, een invloed die groter zal worden naarmate ei door een verdere verkorting van dc werktijden meer mogelijkheden komen voor vrijetijdsbesteding. Hoe de KVP er toe gekomen is dit departement naast Financiën, Econo mische Zaken en Verkeer en Water staat aan de PvdA aan te bieden is ons niet duidelijk. In feite heeft men daardoor het welvaarts- en welzijns beleid tot een bijna exclusief socialis tische aangelegenheid gemaakt. Wij hebben grote waardering voor de socialistische kandidaat van Maat schappelijk Welzijn, mr. Vrolijk. Hij is ongetwijfeld ministeriabel. Het was ons echter liever geweest als er in het vlak van de welvaarts- en welzijnsbe vordering evenwicht zou hebben be staan tussen de socialistische en con fessionele inbreng. „Welvaart Welzijn en Geluk" was de naam van het in vijf kloeke boeken vervatte katholieke uit zicht op de Nederlandse samenleving Wij hadden verwacht, dat de KVP zelf een grote bijdrage zou willen leverer aan de realisatie van dit toekomst perspectief. De officier van justitie te Haarlet heeft een gevangenisstraf van fit jaar geëist alsmede terbeschikkinj stelling van de regering tegen een mai die zich aan een tienjarig meisje ha vergrepen. Het lag aanvankelijk in bedoeling van de Haarlemse rechtban deze zaak met gesloten deuren te be- ■llijnflftlflifc iteS vi&ssjjjfo in

de Stem | 1965 | | pagina 3