Lapland ex clusieve vakantie Ourthe vallei amper ontdekt wegwijzer België wegwijzer Finland L--1 11 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 APRIL 1965 Het vliegtuig brengt u in tweeëneenhalf uur van Helsinki naar Rovaniemi, en de piloot zal een papier ondertekenen, waarin wordt verklaard dat u de pool cirkel bent gepasseerd. Kan geen kwaad om als bewijsstuk te dienen voor vrien den en bekenden, die u toch wel even zult moeten overtuigen dat u inderdaad naar Lapland bent geweest. Want het Finse Lapland ligt immers niet naast de deur en het mag, ondanks de mo derne vervoersmiddelen, gerust nog een onderneming worden genoemd om de. vakantie daar door te brengen. Een exclusieve vakantie overigens. Geen reis die door een enorm aantal Nederlanders zal worden gemaakt. Evenmin door drommen buitenlanders. Finland ont vangt per jaar nog geen half miljoen toeristen en het merendeel zal onge twijfeld niet veel verder komen dan Hel sinki en omgeving. Overigens nog ver genoeg want Helsin ki ligt van het midden van Nederland een vijftienhonderd kilometer af. Wie verder wil en het poolcirkelcertificaat in zijn bezit wil krijgen, moet er nog eens duizend kilometer tegenaan gooien. Dat loopt al aardig op. De driehonderd kilometer om in het echte Lapland te komen, zijn dan nog maar een pcule- schilletje. Het wordt u wel gemakkelijk gemaakt tegenwoordig want Ivalo^heeft een vliegveld en die plaats ligt gerieflijk midden in Lapland. stilte doet toerist fluisteren Het „handelsmerk" van Lapland is wel niet helemaal juist maar men doet er weinig aan om het te veranderen. Over het algemeen heeft men de indruk, dat het een verlaten streek is, die voor het grootste deel bedekt is met ijs en sneeuw. Het zou er ook meestal donker somber, guur zijn met veel wind. Dat is even onjuist als de opvatting van de gemiddelde Amerikaan dat de Neder lander op klompen loopt, in een molen woont en in elk oor een tulp stopt. komfort Lapland is niet de wildernis waar elke toerist aan zijn lot is overgelaten. De (weinige) steden hebben tenminste een hotel met alle moderne komfort. Men kan zich een stoere ontdekkingsreizi ger wanen maar de waarheid is, dat men even vertroeteld wordt als de toe rist in Parijs of Keulen of in welke stad dan ook. In Lapland heeft men van de nood een deugd gemaakt. Toen in 1944 de Duitse legers terugtrokken en een spoor van vernieling achterlieten, is de zaak maar meteen modern aangepakt en opge bouwd. Rovaniemi is er een voorbeeld van. De even meer dan twintigduizend inwoners zijn waarlijk niet te bekla gen. Dit is Lapland: rendier met een Lapje Maar het is wel waar, dat een onvoor stelbaar grote oppervlakte van Lapland bedekt is met bossen en dat de stadjes daar vrijwel als verloren tussen lig- Het poolgebied, dat eenderde van Fin land groot is, bestaat immers voor een- tiende deel uit meren en van de rest is zo'n zeventig procent bos. Tiendui zenden vierkante meters bos, meren, rivieren en een absolute stilte lokken de toerist, die niet de platgetreden paden wil bewandelen en zijn zinnen heeft gezet op een exclusieve vakantie. Natuurlijk, men moet wel van het meer sportieve type zijn. Wie alleen maar twee weken wil doorbrengen in een min of meer luxueuze omgeving, op tijd zijn kopje koffie verlangt, een strijkje bij zijn eten wenst en de avonden in de bar wil stuk maken, kan beter een ander vakantiedoel kiezen. onvergetelijk Maar wie de stilte mint waar men van de weersomstuit fluisterend gaat spre ken; wie kennis wil maken met iets geheel aparts en er de lange reis voor over heeft een vliegtuig is wel on ontbeerlijk want de automobilist die in zijn vakantie zevenduizend kilometer wil rijden, zal moeilijk te vinden zijn zal een onvergetelijke ervaring op doen. Denk niet, dat de tweehonderdduizend Lappen ze horen zichzelf zo graag bij hun eigen naam, Same, noemen staan te springen om de buitenlander te ontvangen. Wie in een Lappennederzet- ting verzeild raakt en die kans is niet zo bar groot want er zijn niet meer dan drieduizend „echte" Lappen zal de deur echter wel open vinden. De meeste kans hebt u in het noordwesten. Daar zijn de Lappen nog de nomaden, die onze fantasie aan het werk zetten. Een zwijgzaam volk met 'n natuurlijke reserve tegenover vreemden. Het zal de Lap niets interesseren waar u van daan komt, wat u doet en waarom u helemaal naar het noorden van Finland bent gekomen. Maar hij verwacht van u ook geen persoonlijke vragen. En u kunt hem niet heviger beledigen dan te vragen hoeveel rendieren hij heeft. De rendieren zijn het kapitaal. En u zult een wildvreemde toch ook niet vragen wat hij verdient en hoeveel hij op de spaarbank heeft staan? in vuur en vlam Experts beweren, dat september de mooiste maand is om naar Lapland te gaan. Dan wordt het herfst en staat al les in vuur en vlam. Maar dan wordt er wel bij gezegd, dat de zomerkleren niet meer zo favoriet zijn want de wind kan dan al fel zijn. Dat blijft dus voor behouden voor de minnaars van kleur, herfsttinten en uitwaaien. De lente lijkt aantrekkelijker. Die komt laat in Lapland, in mei pas. Dan breekt het ijs en barst het groen uit de knoppen. De zomer begint met het Mid zomerfeest, dat valt op de zaterdag die het dichtst bij 24 juni is. De zomer duurt tot midden augustus. Dan is het er aangenaam warm met gemiddelde temperaturen van zeventien graden en een maximum van dertig graden. En als men bedenkt, dat de zon in Lap land niet onder gaat van midden mei tot eind juli, wordt het al heel wat aantrekkelijker er de lange reis voor te maken. Wat wel een nadeel is: de vliegen, muggen en andere onaangename ge vleugelde beestjes die 't de toerist niet prettig maken. Het is wel niet zo, dat ze in zwermen de hemel verduiste ren, maar wie ertoe mocht besluiten in de periode van juli tot eind zomer te gaan, moet wel een voorraadje mug genolie meenemen. Op de vlakten hebt u er veel minder last van. U kunt het best kijken waar de rendieren heen gaan, daar is het goed en doen de ge vleugelde aanvallers u het minste kwaad. Met bussen wordt een dienst onder houden tussen de zes voornaamste cen tra boven Rovaniemi. Dit zijn Ivalo. dat driehonderd kilometer hoger dan Rovaniemi ligt, een vliegveld heeft en temidden van een heerlijke heuvelland schap ligt; Inari, op 335 km, een uit gezocht oord om te vissen, evenals Utsjoki (op 465); voorts Pallastunturi (op 245 km), vanwaar men het best vele gevarieerde uitstapjes kan maken; Enontekiö en Kilpisjarvi. Nog een goede raad: wil niet te veel ineens doen, vlieg niet van het ene punt naar het andere, doe het kalm aan en zoek een centraal punt uit. Dan geniet u het meest van de onvoorstel bare rust en imponerende schoonheid van Lapland, dat eenderde van Finland beslaat. En dan hebben we het niet eens ge had over dat andere tweederde deel. waarvan dat ten noorden van Helsinki bezaaid is met meren. Finland wordt wel eens het „land van de duizend me ren" genoemd. Duizend? 't Zijn er wel zestigduizend. Wie dus niet zo ver wil, niet helemaal naar het noorden, kan een meer voor zichzelf uitzoeken. Ook iets om eens dieper over na te den ken als men nog geen keus heeft ge maakt Dichtbij en ver weg Afstanden, zo zeggen vele vakantie gangers, spelen geen rol meer. Men boekt tegenwoordig even gemakkelijk voor Rusland en Egypte als vroeger voor België en Duitsland. Voor hen die de afstand niet vrezen, wordt de schijn werper gericht op een oord, dat een wel zeer exclusieve vakantie garan deert: (Fins) Lapland. Inderdaad ver weg. maar een belevenis. „Waarom zal ik zo ver weg gaan", zeggen anderen. dicht bij huis is er toch ook genoeg te beleven en kan ik mijn vrije weken immers even goed besteden Ook juist, en daarom voor hen een vakantieoord, dat in één dag met gemak te bereiken is dat weliswaar op vele plaatsen over gebrek aan buitenlandse belangstelling niet te klagen heeft maar ook de P-CK- ken, dorpen en gehuchten heeft, die best nog wat toeristen willen ontvan gen. Dat is de streek van de Ourthe in België een van de aantrekkelijkste streken. En als afstanden niet meer gelden voor ver verwijderde landen, dan mag de streek van de Ourthe niet verder weg worden geschat dan een steenworp. ANWB-handboek geeft op alles antwoord De ANWB heeft het ANWB-hand- boek 1965 uitgegeven. Dit lijvige boek werk geeft een uitgebreid overzicht van de vele, uiteenlopende activiteiten van de ANWB. Het bevat vele algemene ge gevens over toerisme en verkeer. Er wordt aandacht geschonken aan de we geninformatiedienst, de toeristische rou tes, de technokeuringen, de wegen wacht en de bewegwijzering. Voorts vindt men in dit boekwerk een lijst met adressen van bondsconsuls, watercon suls, ruiterconsuls, wandelconsuls en kampeerconsuls. Verder treft men een overzicht aan van de ANWB-tijdschrif- ten. De motorrijtuigen- en grensdocu- menten, worden aangegeven en er zijn adressen opgenomen van de bondsho- tels, -pensions en -restaurants in Ne derland. Ook van de bondsvakantieoor- den, kampeerplaatsen, instellingen op watertoeristisch gebied, paardenartsen, fotohandelaren, auto- en motorrijscho len, anti-slipscholen en rijwiel-, brom fiets-, motor- en autoherstellers. Ten slotte geeft het boekwerk een uitgebrei de lijst van adressen van bondshotels in het buitenland. Veertig kilometer lang is de Ourthe ln de Belgische Ardennen. Niet meer dan een stevige wandeling van zes uur. Dan heeft men het grillige, buitelende, schuimende en dan eensklaps weer rus tige riviertje gevolgd in zijn loop. Dan heeft men links en rechts een aantal dorpjes gezien, die noden tot een op onthoud van enige dagen. Niet omdat het er zo mondain is en men er kan koketteren met de nieuwste zomermode want daarvoor heeft de bevolking maar weinig belangstelling. Wel omdat de keuken er goed is, de inwoners gast vrij, de prijzen redelijk en de natuur prachtig. En omdat er in een straal van enige tientallen kilometers van alles te heieven valt. Wie nog de lippen afkeurend kan krul len bij 't zien van de jakkeraars, die langs de brede wegen snellen op weg naar de zon in 't zuiden zal niet zo ver zoeken. Hoeft ook niet. Of u met de trein gaat of met de auto, de Ourthevallei is binnen handbereik. Als u het gas in drukt en zestig kilometer rondrijdt, hebt u alles gezien. Dat wil zeggen, u bent er doorheen en langs gekomen maar hebt waarschijnlijk geen acht geslagen op Durbuy; wat huizen, een kerk en een kasteel. Met zijn net 300 inwoners is Durbuy niettemin een stad, al is het dan de kleinste ter wereld. Men zal u het decreet, waarbij de stadsrechten werden verleend, met trots tonen. Dur buy mag best even nader bekeken wor den. Het grafelijk kasteel, op een rots gebouwd, de verstilde kromme straatjes, waarin huizen staan die uit de zestiende eeuw stammen. De gulle inwoner van Durbuy zal u misschien binnen noden als u de oude gevel van zijn huis be wondert. En dan treft de toerist voor zijn verbaasde ogen huizen met alle comfort aan. Die van Durbuy zijn erin geslaagd achter de oude gevels nieuwe huizen te maken. De Ourthe baant zich een weg door bossen en heuvels, altijd grillig, nooit langs strakgetrokken boorden. in de omgeving Om dicht in de buurt van de Ourthe te zijn, is het helemaal niet nodig om de drukke vakantieplaats La Roche te kie zen. In de omgeving zijn voldoende kleinere plaatsen: Rendeux, Hampteau, Hotton, Meireux, Granhan. Barvaux, Bomal, Tohogne, Weris. Plaatsjes, die u toch wel moet gaan bezoeken* dus dan is het een vrij eenvoudige oplossing een daarvan tot vaste verblijfplaats voor korte tijd te kiezen. Want in To hogne zijn de kerk en de Romaanse doopvont het bekijken waard en Septon geurt met zijn „hoogste punt", vanwaar men een fraai uitzicht op de vallei heeft. Barvaux krijgt al de allure van een modern vakantieoord. Het feit, dat de Ourthe daar zijn wispelturigheid en speelsheid heeft afgelegd en als be daagd riviertje drie kilometer rustig voortschrijdt, zal daaraan niet vreemd zijn. De Ourthe is daar namelijk een uitgezochte plek om te vissen, te zwem men of er met de kano te spelevaren. En tegenwoordig, met die opvouwbare kano's, is het niet zo bar lastig zo'n apparaat mee te nemen. Mits men niet te ver weg gaat. Barvaux ligt ook aan de spoorlijn en dat maakt het bereiken eenvoudig. grotten Bomal reikt naar de „hoogte" van Bar vaux, ligt eveneens aan de spoorlijn en biedt een enorm aantal mogelijkheden voor uitstapjes in allerlei richtingen. Het kasteel ligt nabij het punt waar vier valleien bijeen komen. Natuurliefhebbers zullen alles van hun gading vinden in Erezee, dat op de top van een helling ligt, unieke panorama's biedt en in de Aisnevallei een brok natuur heeft dat de drukke, jachtende mens eenvoudig dwingt tot rust. Hotton mag niet ontbreken in de rij van stadjes die het bezoeken waard zijn. Daar immers zijn de pas vijf jaar geleden ontdekte grotten, voor speleolo gen en alpinisten een waar dorado. En voor iedereen is er de plaats van het oude Romeinse kamp Ti Chateau en de overblijfselen van een Romeinse villa. En voor de superliefhebbers van lande lijke rust en lieflijkheid het dorpje Cheoux, dat in de buurt van Rendeux ligt. Bij Ourthe denkt men meestal onmid dellijk aan een door vakantiegangers overstroomde streek. Ze zijn er ook wel in flink aantal maar wie zich de moeite getroost tevoren te zoeken of tijdens de autotocht de ogen goed de kost te geven ontdekt onvermoede oases die door de grote stroom gewoon zijn over geslagen. België is de buurman en al staan de deuren voor vakantiegangers wijd open, de toerist mag niet alles en dient zich aan bepaalde wetten en verordeningen Je houden, die hieronder zijn vermeld. Geldig paspoort, geldige toeristenkaart of niet langer dan vijf jaar verlopen paspoort zijn vereist. Men moet zich er niet toe laten verleiden zonder documen ten de grens te overschrijden omdat er meestal niet wordt gecontroleerd. Men J?. verplicht in België een geldige iden titeitskaart te bezitten. Groene kaart verplicht, ook voor brom fiets. Geldige Nederlandse motorpapieren worden m België erkend. NL-plaat verplicht, ook voor bromfiets. meenemen 100 sigaretten of 20 sigaren of 40 ciga- rillos of 125 gram tabak, voor personen boven vijftien jaar, die eveneens een liter wijn en een halve liter mousse rende wijn mogen invoeren zonder be lasting te betalen. Invoer van gedistil leerd is niet toegestaan. munteenheid De frank is het wettig betaalmiddel. Een frank is 100 centimes. Wisselkoers ongeveer 100 frs. is 7,25 gulden. benzine Alleen de tankinhoud mag vrij worden ingevoerd. Prijs: gewone benzine frs 7,76 per 1 liter, super frs. 8.14 per liter. het verkeer Alle verkeer van rechts heeft voor rang. Men dient te bedenken dat men zijn recht op voorrang verliest indien men stopt. Dus. als het kan, doorrijden als men van rechts komt. Let op- ook fietsers van rechts hebben voorrang Indien een ziekenauto, brandweerauto of politiewagen met in werking zijnde sirene nadert, moet men uitwijken en stoppen. De maximum-snelheid in de bebouwde kom van Antwerpen, Brussel, Charleroi Gent en Luik bedraagt 60 km per uur! Buiten de bebouwde kom geen maxi! mum-snelheid, tenzij deze is aangege ven. Voor het inhalen moeten de richting- aanwijzers worden gebruikt. Het is Si België toegestaan rechts in te halen in dien men op in rijstroken verdeelde wegen rijdt in evenwijdige files. Indien men op de trottoirs of bermen een doorlopende gele streep aantreft betekent dit dat het verboden is daar te parkeren. Bromfietsers zijn verplicht gebruik te maken van de rijwielpaden. Alleen bromfietsberijders boven 18 jaar mogen een duopassagier meevoeren. hotels De gemiddelde prijzen voor een volle dig pension zijn: eerste klas 225 - 400 frs., middenklasse 200 - 300 frseen voudige hotels 150 - 250 frs. Bij het Nationaal Belgisch Verkeersbureau is een volledige hotellijst van België ver krijgbaar. De hoteliers zijn verplicht zich aan de daarin gepubliceerde prij zen te houden. Het kan, vooral in klei nere hotels, wonderen verrichten indien men die hotellijst achteloos op tafel legt! kamperen Vrij kamperen is niet overal toegestaan, o.a. niet aan de kust. fooien De service schommelt tussen de 10 en 15 procent. Men vindt het wel normaal indien overtip wordt gegeven. p.t.t. Brieven tot 20 gram 3 frs: briefkaarten en beschreven prentbriefkaarten 2 frs., prentbriefkaarten met maximaal 5 woor den 1 frs. Het is geen land, dat kan bogen op een overmatig bezoek van toeristen. Maa juist omdat het nog niet zo frequen wordt bezocht, trekt het u misschin aan. De stilte is daar nog volop te vin den. Ook Finland heeft zijn wetten ei verordeningen en zijn specifieke zakei waarvan men op de hoogte moet zijn. Geldig paspoort is vereist. Geldige groene kaart, ook voor brom fietsen, verplicht. Geldige Nederlandse motorrijtulgpapic ren worden in Finland erkend. Voo bromfiets zijn geen rij- en kenteken bewijzen vereist. NL-plaat is vereist. Carnet of triptiek heeft men niet no dig. meenemen 100 sigaretten of 25 sigaren of 100 gran tabak: 1 liter sterke drank en twee litr Wijn en twee liter bier. Men dient r rekening mee te houden dat geen levens middelen mogen worden uitgevoerd. munteenheid F,in^Jn?art (NMK) is het wettif betaalmiddel. Een Finse mark is 100 Koirs ongeveer 100 mark is 114 gulden. Er mag niet meer dan 200 mark worden uitgevoerd. Men mar meenemen zoveel men wil. maar moe: de buitenlandse betaalmiddelen bij dt nouane aangeven op een formulier (in duplo). Men mag nimmer meer mee terugnemen dan is ingevoerd. benzine Tankinhoud en 25 liter extra vrij var i',\v,°TSrlóe-cilten- PriJs: gewone benzine NMK 0.52 per liter; super 0.55. vissen Finland is rijk aan viswater. Juni, juli en augustus zijn de beste maanden om de hengel uit te gooien. Aan het politie- buerau is een visvergunning verkrijg, baar voor 3 mark. De akte is geldig voor het gehele land. Het is veelal ook mogelijk in het hotel een plaatselijk vergunning te krijgen, datsenjK! p.t.t. kfiSS? t0tv° lram °-40 mark: brief- ten 0 25 mJbaschreven Prentbriefkae, ten 0.25 mark, prentbriefkaarten me vij woorden 0.15 mark.

de Stem | 1965 | | pagina 23