Komende week beëdiging van nieuwe bewindslieden Amelands gasbel reikt veel verder ZENUWARTS NU IN EER HERSTELD Indringer pakt tien mille mee CALS' FORMATIERESULTAAT UNIEK Hechtenis verdachte verlengd Mobil Oil constateert: Spoedig beslissing oever verbinding H. Officie verontschuldigt zich GELDKISTJE ONBEWAAKT OP TAFEL' Als ik U was... MEUBELEN opereren volgens plan Cals liever de lucht in WARAAER Westerschelde: DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN MOORD ZUNDERT. BEZWAREN POSITIEF Ook in Zeeland: Valse munters Gifmoord Goirle maandag voor hof Den Bosch WANDSCHILDERING ONTDEKT IN VHERTOGENBOSCH BEWONDERING 105e JAARGANG No. 24865 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZAT E R B A 6 10 APttti 1965 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURo, Nieuwbtrdat 41telefoon 28^J - jPagUafl jfe Stemj- Vlissingens fraaie nieuwe stadhuis is bijna klaar. Een aantal van Zeelands histo risch belangrijkste stadhuizen vormt ter ere van de nieuwe ling een erehaag op pag 17. Aan het film-firmament is een stralende nieuwe ster verschenen, een held in een moderne, ruige versie, James Bond. Onze filmre dacteur tekent hem voor u op pag. 25. m Verre vakantiereizen zijn in de modeWaarom niet eens hele maal naar Lapland? Mocht het u te gek wordenhet Ourthe- dal kan óók. Pag11. Uit het dagboek van paus Joannes XXIII, dat in boekvorm verschijnt, kon ons blad enkele van de meest boeiende bladzijden publiceren. Pag. 27. Een moderne jonge vrouw schrijft en vertelt sprookjes en zij heeft daarmee veel succes. Op dezelfde pagina wordt u nader gebracht tot de filosofie van de kookkunst. Pag. 15. Dr. Claes uit Herenthals deed enkele opzienbarende uitspra ken met betrekking tot doping- gebruik bij wielrennersOnze sportredacteur besluit met dit interview de serie Wielersport en dopingPag. 19. En voor het overige; op de 30 pa gina's vandaag ook een groot aan tal andere bekende rubrieken en beschouwingen. (Van een onzer verslaggevers") BREDA De rechtbank heeft een verzoek om invrijheidstelling van de 31-jarige J. v. d. B. verdacht van moord op de eveneens 31-jarige Mart. Ch. van Hasselt te Zundert afgewe zen. Het verzoek was ingediend door de raadsman van de verdachte, mr. P. Lap uit Bergen op Zoom. Dit betekent dat v. d. B. een tweede periode van dertig dagen hechtenis ingaat. De eer ste termijn van dertig loopt af op 17 april e.k. Dc verdachte v. d. B., die halsstarrig blijft ontkennen, zal waar schijnlijk in juni voor de rechtbank worden geleid. Na deze tweede periode heeft v. d. B. circa zeventig dagen in hechtenis doorgebracht. Gezien de langdurige hechtenisperiode moet worden aangeno men dat de justitie over sterke aan wijzingen jegens v. d. B. meent te be schikken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De fracties van de KVP, PvdA en AR hebben zich geschaard achter het program en zetelverdeling van de kabinets formateur, mr. J. Cals. Daarmee is het kabinet Cals nu vrijwel gereed. De formateur heeft vrijdagmiddag aan koningin Juliana een tussen tijds rapport uitgebracht en haar de lijst van 14 kandidaat-ministers voorgelegd: 6 van de KVP, 5 van de PvdA, en 3 van de AR. De vergadering van de aangezochte bewindslieden ter vaststelling van het regeringsprogram, begint maandagmorgen om half 11 in het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 in Den Haag. Het is mogelijk, dat al woensdag de beëdiging van de nieuwe ministers zal geschieden. Dit resultaat van formateur Cals, bereikt in een periode van nog geen vier weken, is een unieke gebeurtenis in de naoorlogse parle mentaire historie: mr. Cals is de eerste formateur, die als eerste met een opdracht belast ook slaagde. Zowel voor dit feit, als voor de wijze waarop mr. Cals zijn werk heeft verricht, heerst in politiek Den Haag, bij vriend en vijand, de grootste bewondering. Politiek gezien is de spanning thans geheel geweken. De beslissing van de fractie van de K.V.P. is vrijdag met meer dan formele belangstelling afge wacht. Het is nu eenmaal bekend dat er onder de vijftig K.V.P.'ers velen zijn die aan een samenwerking met de V.V.D. de voorkeur zouden hebben ge geven. Zij zijn gezwicht voor de kei harde feiten die fractieleider Schmel zer op tafel heeft gelegd. De grote meerderheid heeft zich dan ook volle dig achter het beleid van de voorzitter geschaard. Aan het eind van het be raad, dat tot kwart voor vijf duurde, is een officiële verklaring uitgegeven. Daarin wordt gezegd dat de fractie van de K.V.P. ook het resultaat van de laat ste formatiefase, ondanks bepaalde be zwaren, die ten aanzien van de zetel verdeling naar voren zijn gekomen aan vaardt. Enkele leden van de K.V.P.-fractie zullen niet aan alle onderdelen van het nieuwe regeringsprogram hun stem kunnen geven. Dat geldt overigens ook voor de P.v.d.A., waar met name be zwaren tegen de huurverhoging be staan. De bezwaren van de K.V.P.-frac tie tegen de zetelverdeling hadden vooral betrekking op de bezetting van Financiën en Economische Zaken door de P.v.d.A. Bij haar beslissing is de K.V.P.-frac- tie ervan uitgegaan, dat mr. Bot, die vrijdag nog enige tijd beraad aan de formateur heeft gevraagd, bereid is mi nister zonder portefeuille, belast met de zorg voor de ontwikkelingshulp, te worden. Deze taak is van werkelijke betekenis, aldus drs. Schmelzer. Er is een duidelijke behoefte aan meer co ördinatie in het beleid, aan een meer intensief contact met de maatschappe lijke organisaties en aan een vrucht baarder contact met het bedrijfsleven. Nu bovendien de omvang van de Ne derlandse hulpverlening belangrijker gaat worden, heeft het zin het gezag van een minister hiervoor in te zetten aldus drs. Schmelzer. De fractieleider van de P.v.d.A., dr. ir. A. Vondeling, over enkele dagen mi nister van Financiën,, zei dat zijn frac tie ook positief op het resultaat heeft gereageerd. Ook hier waren er gun stige en kritische reacties. Over de ver kiezing van een nieuwe fractieleider is nog geen bésluit genomen. De A.R.-fractieleider J. Smallen- broek wilde geen enkele inlichting ge ven over het standpunt dat zijn fractie tegenover het nieuwe kabinet heeft in genomen. Dat moet de formateur maar zeggen, meende hij. BREDA De politie zoekt nog steeds naar de valsemunters, die in zuid west-Nederland valse dollarbiljetten in circulatie brengen. Bekend is gewor den dat de uitgifte van valse dollar biljetten van 10 en 20 dollar in de hele grensstreek tussen Sluis in Zeeuwsch-Vlaanderen en Eindhoven heeft plaatsgevonden. In Breda werd opnieuw een vals biljet van 20 dollar, dat op 1 april door een Vlaams spre kende man zou zijn aangeboden, bij de politie gebracht. Tot nu toe zijn gevallen bekend uit Sluis, Oostburg, Bergen op Zoom, Rucphen, Zundert, Breda, Tilburg en 's-Herto- genbosch. Het bedrag van de uitgege ven biljetten bedraagt in totaal onge veer 200 dollar. Het is niet onwaar schijnlijk dat nog meer gevallen be kend zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK Formateur mr. Cals vloog vrijdagmiddag (met valhelm) een Alouette Il-helikopter van Ypen- burg naar Soestdijk. Hij verliet zijn werkterrein in Den Haag om een inte rim-rapport uit te brengen aan de ko ningin. Het toestel werd even na half vijf aan de grond gezet op het voet balveld van de koninklijk paleis-sport vereniging aan de Soestdijkerweg. Daar stond een auto van de marechaussee gereed om mr. Cals naar paleis Soest- rijk te brengen. De helikopter werd ge vlogen door sergeant-majoor P. van der Burgt. Hij had 25 minuten nodig om de afstand Den Haag - Soestdijk te overbruggen. Dat betekende voor de formateur een belangrijke tijdwinst in vergelijking tot een rit over de weg. Mr. Cals vertoefde bijna anderhalf uur ten paleize en ging ook per helikopter terug. AKU EN VAKBONDEN hebben gister avond in beginsel algemene overeen stemming bereikt over de afsluiting van een C.A.Ö. over 1965. De vakbonden wil len deze overeenstemming vandaag ter beoordeling aan de ledenvergadering voorleggen. (Van onze weerkundige medewerker) De tweede helft van deze week gaf wat minder warm weer dan de eerste dagen van april. Een hogê- drukgebied boven Scandinavië heeft nog geprobeerd ons in een koudere luchtstroom te brengen, maar dat is niet gelukt. Een actie ve depressie arriveert vandaag in Schotland en stuwt met een vrij krachtige zuidwestenwind zachtere lucht naar West-Europa. Een warmtefront passeert ons vandaag met tijdelijk wat regen, waarna deze lucht binnenstroomt en het kwik in Brabant tijdens het weekeinde tot 13 a 15 graden zal doen stijgen. Vooral wanneer zon dag ook de zon nog even door breekt zal het vrij aangenaam len teweer zijn. Ten westen van Ier land nadert nog een regenfront, maar dit gaat iets minder snel, zo dat het wellicht tot zondagavond droog blijft (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In Zeeland wint de gedachte veld, dat over de oeververbinding Westerschelde spoedig wordt beslist. Gedepu teerde Staten van Zeeland zien het tot stand brengen van deze vaste verbinding over de Wester schelde als een van de belang rijkste problemen, waarvoor Zee land op dit moment staat. Provinciale Waterstaat heeft al on derzoekingen gedaan naar de uitvoe ringsmogelijkheden. De Provinciale Waterstaat heeft contact opgenomen met Rijkswaterstaat in Zeeland, om na te gaan in hoeverre men tot een geza menlijk project kan komen. Dit heeft mr. dr. A. J. J. M. Mes, waarnemend commissaris van de konin gin in Zeeland, gistermorgen gezegd naar aanleiding van enkele opmerkin gen van de heer Ch. van der Peyl (C.H.U.). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEEUWARDEN Het kan niet op met het aardgas. Terwijl nog niet eens de omvang en de bete kenis van de aardgasvondsten by het Friese plaatsje Herbaijem en onder het IJsselmeer vastgesteld zyn, meldt thans de Mobil Oil Company nieuwe gas- vondsten by Ameland. De maatschappij heeft bij boringen gisteren vyf kilo meter voor de kust van dit geliefde toeristeneiland, opnieuw een gashou- dende laag bereikt, die thans door een gasvlam bij de boorput wordt gemar keerd. Mobil Oil zelf spreekt van „een pro- duktieve structuur van aanzienlijk be lang" nabij het oostelijk eind van Ame land. De maatschappij meent al als vaststaand te kunnen aannemen dat dit gasveld tot buiten de territoriale gren zen reikt en zich voortzet onder het Nederlandse deel van het continentaal plateau. Boringen die de komende da gen verricht zullen worden, moeten nog aantonen welke omvang en samenstel ling dit gasvoorkomen onder de zee bodem heeft. iDt geschiedt met behulp van een verplaatsbaar booreiland op poten. De gasvlam, die thans ontstoken is, bevindt zich op de grens van de Ne derlandse territoriale wateren. Buiten deze territoriale wateren mo gen de op aardgas jagende maatschap pijen nog niet boren. Het wachten is wat dit betreft op de behandeling van het bij het parlement ingediende wets ontwerp, dat regels stelt aan de opspo ring en winning van gas- en olierijk dommen in het Nederlandse deel van het continentaal plat van de Noordzee. Behalve op de lokatie ten noorden van Ameland kon vandaag na een ge slaagde proefboring de gasvlam worden ontstoken op de boorlokatie bij Warga, 10 kilometer ten zuidoosten van Leeu warden. De n.v. Petroland, die medio februari bij Warga begon te boren, heeft geen commentaar willen geven op de jong ste aardgasvondst. Er werd ook niet bekendgemaakt op welke diepte het gas bij Warga is aangeboord. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Maandag 12 april zal Grada J. M. uit Goirle voor het Bos sche gerechtshof terechtstaan. Zij wordt ervan verdacht op 15 oktober 1963 in Goirle een hoeveelheid parathion tc hebben gedaan in het drinkenskruikje van haar man, die na het drinken van de koffie is overleden. Bij vonnis van de Bredase rechtbank van 29 juni 1964 werd verdachte vrijgesproken. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT. De Nijmeegse vrouwelijke zenuwarts dr. A. Terruwe heeft van het Heilig Of ficie te Rome onder aanbie ding van excuses eerherstel gekregen. Daarmee is een eind gekomen aan een sinds 1956 sle pende affaire, die in het katholie ke kamp maar ook daarbuiten grote beroering heeft gewekt. De rehabilitatie is het werk van kar dinaal Alfrink, die namens het Nederlandse Episcopaat te Rome geïntervenieerd heeft. Dr. Terruwe is in 1956 door het H. Officie, de afdeling van de Curie die waakt over de zuiverheid van de r.-k. leer, veroordeeld, omdat zij in haar praktijk ongeoorloofde theorieën zou verkondigen en ook zou toepassen. De beschuldigingen op dit punt dateer den reeds van 1950. Van Rome uit is toen een onderzoek ingesteld, o.m. op enkele seminaries. Dr. Terruwe is ech ter in al die tijd niet zelf gehoord. Zij had dus geen gelegenheid zich tegen allerlei aantijgingen te verweren. In 1956 is er van het H. Officie een schrijven uitgegaan aan de Nederland se priesters. Daarin werden in acht punten stellingen veroordeeld, waarvan dr. Terruwe zelf zegt, dat zij ze niet verkondigt. Ondanks het feit dat de (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH In de Sint-Jan, de kathedraal van 's-Hertogenbosch, heeft de Utrechtse restaurateur Jan Koeken een eeuwenoude wandschildering ont dekt. De schildering was verborgen on der vele lagen kalk en verf. Wat de afbeelding voorstelt is nog niet te zien. De heer Koeken is hier bezig met het „afpellen" van de pilaar, die wellicht een kunstwerk verbergt. Een uitvocerig relaas over de unieke ontdekking op pag. 7. Nederlandse bisschoppen na onderzoek geen aanleiding zagen tegen dr. Ter ruwe op te treden, volgde later uit Rome nog een verbod voor alle pries ters, kloosterlingen en seminaristen om gebruik te maken van vrouwelijke psychiaters. Tegelijkertijd werd de Nij meegse hoogleraar prof. Duynstee (re demptorist), die dr. Terruwe als mo- raal-theoloog terzijde stond, van zijn ambt ontheven en naar Rome overge plaatst. Ook pater Duynstee heeft geen gelegenheid gehad zich te rechtvaardi gen. Enkele jaren geleden is het kardi naal Alfrink overigens gelukt prof. Duynstee gerehabiliteerd te krijgen. De zaak-Terruwe is in de publiciteit gekomen door het openbaar maken van een brochure, waarin dr. Terruwe vertrouwelijk haar zienswijze op de gang van zaken uiteenzette. Dr. Ter ruwe is bijzonder verheugd dat het li Officie thans een amende honorable heeft aangeboden. Desgevraagd ver klaarde zij ..grote bewondering" te heb ben voor deze daad van het H. Officie. De rehabilitatie van de Nijmeegse zenuwarts is vervat in het volgende communiqué, dat gisteren via het se cretariaat van kardinaal Alfrink be kend werd gemaakt. „De besprekingen die tussen het H. Officie en kardinaal Al frink hebben plaatsgevonden over de zaak-dr. Terruwe, heb ben hun afsluiting gevonden. Het H. Officie heeft erop ge wezen, dat het bij de destijds ingestelde onderzoeken primair ging om opvattingen en metho den, die aan het H. Officie zorg berokkenden, niet om personen. Daarom heeft -het H, Officie er van afgezien na de vroegere onderzoekingen bepaalde personen opnieuw te ondervra gen. Evenzo heeft het H. Officie de bedoeling gehad te vermijden dat in dit verband namen wer-• den genoemd. Wanneer aan de goede naam van dr. Terruwe schade is be rokkend, herklaart het H. Offi cie dit te betreuren. Overtuigd van de katholieke mentaliteit van dr. Terruwe, heeft het H. Officie het vertrou wen, dat haar publikaties, ge fundeerd op gezonde en juiste beginselen, voor priesters en voor anderen van groot nut kunnen zijn". (Van onze correspondent) AMSTERDAM Kort na vier uur vrijdagmiddag heeft zich in de Burgemeester de Vlughtlaan in Amsterdam een brutale roof overval afgespeeld, die de nog onbekende dader een buit van ruim tienduizend gulden heeft opgeleverd. Een man stapte het kantoor van het uitzend-typebureau „Slotermeer" bin nen. nam het geldkistje onder de arm dat klaar stond voor de uitbetaling van losse medewerkers en stapte er mee in een auto, die met draaiende motor wachtte langs het trottoir. Een van de vragen, die de politie van het bureau Lodewijk van Deysselstraat bezighoudt, is of de dader al dan niet gewapend was. Volgens een van de vrouwelijke employés van het bureau zou hij zich in de deuropening nog hebben omge draaid „met iets in zijn hand dat op een pistool leek". De man (1,75 m lang, pinnig, gekleed in regenjas) moet vol gens hoofdinspecteur G. Tocrenaar ge weten hebben dat er op vrijdag in het uitzendbureau betalingen worden ge daan. Kort na vieren stapte hij binnen en liep rechtstreeks door naar het spreekkamertje achter in het pand, waar de losse medewerkers hun geld plegen te krijgen. Het groene geldkistje stond op tafel. Hij nam het onder de arm en liep weer weg. Er waren in het hoger gelegen deel van het kantoor, dat via een trap met het benedenstuk' verbonden is, op dat moment drie meis jes aanwezig. Een van hen hoorde de voetstappen en ging, in de gedachte dat de bezoeker een klant was, naar bene den. Op de begane grond aangekomen zag zij juist iemand met het geldkistje onder de arm weglopen. Zij riep: „Hé, wat moet dat?" Waarop de rover zich omkeerde en een dreigend gebaar maakte met iets waarvan nog niet vast staat of het een pistool was. Het meisje raakte daarop zo overstuur dat de po litie haar nog steeds niet heeft kunnen verhoren. In afwachting van dat ver hoor wordt haar naam geheim gehou den. Bovenstaande verklaring valt uiteen in drie elementen: een verklaring van de handelwijze van het H. Officie, een spijtbetuiging en een eerhersteL Uit reacties is ons gebleken, dat men hier in Nederland de excuses nog wel wat nadrukkelijker geformuleerd had willen zien. doch dat men in het algemeen, denkende ook aan het verleden, bij zonder verheugd is over dit „mea cul pa". Er wordt een bevestiging in gezien van de nieuwe geest, die sinds paus Joannes en het Concilie over de r.-k. kerk vaardig is geworden. (Advertenties) ging ik vandaag - in ieder geval zo gauw mogelijk - naar C A Breda. U weet niet wat U ziet. U moet een andere deur binnen en dan komt U in een nieuw gebouw, naast 'toude. Een totaal nieuw huis, groter dan 't oude, prachtig ingericht en met grandioze kollekties. Als ik U was ging ik gauw naar C&A Breda om gezellig te winkelen en extra voordelig te slagen. VOOR KWALITEIT EN KOMFORT.... complete woninginrichting MATHENESSESTRAAT 41, Achter Valkenierslaan. Breda Telefoon (01600) 42645 dagelijks geopend van 9-18 uur ook zaterdags.

de Stem | 1965 | | pagina 1