Het gaat uitgesproken slecht de alles Bkan met cetaÉiiMir NU: PRACHTIGE SPAAR-AANBIEDING Vraa9 uw winkele' wajang PERFECT Reacties op rede van de heer Prinsvoorzitter C.B.T. Boerenleenbank vc Tuinbouwmedewerker Zeeuwse stem Bergen op Zoom De Langstraat In en rond Breda BLEYS - LEIDEN V Nieuw boekje toont weer eens aan: Minder recreatieterrein voor groeiende bevolking ZWELLINGEN Nederlandse getuigen in Auschwitz-proces arsene lupin gentleman- inbreker S jar if terug naar Indonesië T&ilenkd GRONINGEN J HOUTWORM BESTRIJDING Voormalige SS-er beschuldigd van massamoord «Mar Ik neem Wajang wSBf omdat het 'tgrootste merk planten margarine is, die moet wel goed zijn! aan de grote teen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 APRIL 1965 (Van onze verslaggevers) BREDA De heer M. Prins, voorzit ter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, heeft in zijn rede, die hij de vorige week op de algeme ne vergadering van het Centraal Bu reau heeft uitgesproken, en die wij in onze editie van 31 maart uitvoe rig hebben weergegeven, de zaken scherp gesteld: duizenden tuinders zullen in de komende jaren steeds verder achterop raken. Zij missen de animo, het inzicht, de capaciteiten of de kapitaalbasis om mee te groeien. In Nederland heeft die rede noga wat stof doen opwaaien. Niet zozeer in land- en tuinbouwkringen zelf, waar men wel weet maar misschien hier en daar nog niet voldoende be seft dat de situatie bijzonder slecht is, maar vooral bij de „buitenwacht", die in de mening verkeert, dat boeren en tuinders nu eenmaal altijd klagen en dat er na een overvloedige oogst zoals in het vorig seizoen, juist reden tot tevredenheid .dient te zijn. Enkele Zeeuwse en Brabantse des kundigen hebben wij om commentaar gevraagd op de rede van de heer Prins. Hun replieken vindt men hier onder. Onze tuinbouwmedewerker was blij, dat de heer Prins op landelijk niveau de zaken duidelijk heeft gesteld. „Het zijn harde woorden, maar zij zijn de volledige waarheid. Er wordt te weinig rekening gehouden met de eisen van de ze tijd. Teveel tuinders leven uit een traditie die haar tijd heeft gehad. Als gevolg daarvan leiden vele tuinders stil le armoe. Het uurloon van de tuinder s'aat in de laatste jaren niet in ver houding tot de geleverde prestaties," aldus onze tuinbouwmedewerker, die het advies van de hieer Prins aan vele tuinders om over te schakelen, een so ciaal verantwoord advies vindt. De moeilijkheden bij het overschake len mogen echter niet uit het oog wor den verloren. Voor de ouderen is er het ontwikkelings- en saneringsfonds, maar de jongeren die willen omschake len krijgen geen hulp. Onze tuinbouw medewerker meent, dat dit fonds voor deze laatste groep net zo belangrijk Is als voor de groep der ouderen. Sprekende over de financiering heeft de heer Prins aan de orde gesteld, dat de boerenleenbanken hun kredietpolitiek in de tuinbouw moeten instellen op de ontwikkelingsprocessen. Ir. W. Zwar* hoofd van het Landbouwkundig Bu reau van de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, vestigt er, desgevraagd, de aandacht op, dat in 1959 en 1960 al enkele versnellingspunten in de kre dietpolitiek van de boerenleenbanken aa te wijzen zijn. Dat gebeurde toen n.a.v. het rapport van de commissie Landbouwkrediet onder voorzitterschap van prof. Verrijn Stuart. „Bij toepassing van de kredietmoge- lijfcheden die verruimd zijn", aldus ir. Zwart tot een onzer verslaggevers, wordt vooral gekeken naar de ren tabiliteit van het bedrijf. Het automa tisme van zoveel procent van de taxa tie en andere „automatische" normen, vervalt daarmee!" (Advertenties) Dit is het silhouet van de ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegenheid. Uitgevoerd in correct en kretikherstellend Een jas van grote allure. Her kenbaar aan het innaai-etiket en de bijbehorende hanglabel met de naam ALL-SEASON JAS In 'dit verband vestigt deze zegs man de aandacht op de aanstelling van een aantal krediet-adviseurs bij de Boerenleenbank, welke adviseurs over het gehele land zijn gedeta cheerd. Zij geven adviezen aan de plaatselijke banken en stellen de banken tevens in staat kennis te ma ken met bedrijven, die men van huis uit wellicht niet van zo nabij kent. Dit laatste speelt bijv. een rol bij de ontwikkeling van de be drijven in Oost-Brabant. Terug nog even naar onze tuinbouw medewerker, die ervan overtuigd is, dat de concurrentiepositie van de tuinder slechts te handhaven zal zijn, wanneer alle mogelijkheden tot mechanisatie be nut worden. Hij voegt hieraan toe: ,,In vele streken in het zuidwesten kan de bedrijfsvergroting enkel worden verkre gen, wanneer bepaalde bestaande ón dernemers afvloeien. Zoals eerder door ons gemeld, wil len de regionale veilingorganisaties gaarne meewerken aan de oprichting van structuurbureaus in bepaalde delen van Brabant en Zeeland. Voor deze bu reaus ziet onze tuinbouwmedewerker een grote taak weggelegd. Wat betreft de fruitteelt in het zuid westen .meent hij, dat deze voldoet aan de eisen van deze tijd. Een voortgaande vernieuwing zal ook in deze sector nood zakelijk zijn. Voor het verouderde fruit- bedrijf zijn er alleen maar sombere dus in feite helemaal geen perspec tieven- De glastuinbouw zal een grotere ont wikkeling te zien moeten geven. Er wordt nog te veel in het klein geploe terd, met het gevolg, dat de mogelijk heden van mechanisatie en automatise ring niet volledig benut kunnen worden. De vollegrondsgroenteteelt zal zich meer moete specialiseren. De grondteeltbe- drijven moeten groter worden. De tijd dat men op 1 2 ha grond zijn be staan kon vinden, is voorbij, aldus tot slot onze tuinbouwmedewerker. De heer P. Dekker uit Wemeldinge, voorzitter van de Provinciale Zeeuwse Veilingorganisatie, meent, dat iedereen verplicht is na te gaan of er wel zo rationeel mogelijk gewerkt wordt. De mogelijkheden van kwalitatieve en kwantitatieve uitbreiding moeten volle dig worden benut. De consument is ver wend, maar men moet aan diens ei sen blijven voldoen, aldus de heer Diek- ker. Hij ziet, bij de vrij grote proble men, de toekomst toch niet te somber in, al verheelt hij niet, dat de toekom stige ontwikkeling hier en daar met pijnen gepaard zal gaan. „Voor alles moet er efficiënt gewerkt worden en waar mogelijk moet men tot een sa menwerking komen", aldus het betoog van de heer Dekker. De heer J. Somers, voorzitter van de R.-K. Veilingvereniging Bergen op Zoom zelf tuinder van importantie en een man die reeds verschillende malen de vin ger waarschuwend heeft opgeheven te gen een al te groot optimisme, zegt met nadruk: Het is uitgesproken slecht* in de tuinbouw in West-Brabant. Hij illustreert dat met te wijzen op het feit. dat er momenteel een voor raad is van 70 miljoen liter conser ven bij de fabrieken, terwijl er 34 mil joen kg princessebonen is ingeblikt, waarvan de helft uit België komt. Ook wat het nieuwe seizoen betreft zijn de vooruitzichten niet gunstig. In het ge bied van de veilingvereniging Bergen op Zoom zijn er 220 ha princessebo nen op contract geteeld. Tot nu toe zijn daarvan 40 ha verkocht tegen een prijs van 35 cent per kilo en vorig jaar was die prijs 42 cent.. Men heeft nu een dieptepunt bereikt, aldus de heer Somers. Er zijn verschil lende redenen voor aan te geven. Al lereerst wordt de tuinbouw in het bui tenland met name in België door allerlei overheidsmaatregelen sterk ge stimuleerd. Dan zijn er de lage prijs noteringen en die stijging van de kost prijs, vooral door de loonsverhogingen Bijzonder welsprekend in dit verband is de situatie in de kersenteelt, die voor 95 procent is geliquideerd, omdat de consument weigerde een bepaalde prijs te betalen en de pluklonen te hoog waren om de bedrijven rendabel voort te zetten. De heer Somers zag overigens een zelfde ontwikkeling voor de aardbeien aankomen. Iedere tuinder kan slechts zoveel telen als hij met zyn gezin ,,aan kan", slechts zoveel dus als hij met be hulp van de gezinsleden kan plukken. Betreurenswaardig vond hij de hou ding van de regering, die de hui dige ontwikkeling aangrijpt om ge makkelijk van een aantal kleine bedrijven af te komen. Daarop wijst, zo stelt hij, ook al de instelling van het ontwikkelings- en sanerings fonds, dat een premie geeft op het beëindigen van het bedrijf. "Het verdwijnen van de kleinere bedrijven bedreigt ook het bestaan van de veilingen, ald'Ug de hieer Somers. Alleen aan de loonkosten moet de Bergse veiling dit jaar 160.000 gulden opbrengen. De algemene kosten stijgen jaarlijks met ongeveer 15.000 gulden, waar geen verhoogde inkomsten tegenover staan. Verhoging van de provisie is de enige oplossing, maar ook daaraan zijn gren zen „Een veiling als de onze", zegt hij gedecideerd, „heeft op lange termijn geen schyn van kans. Men zal wel moe ten concentreren." Wat de toekomst betreft zag die heer Somers reële mogelijkheden in de tot standkoming van een centraal tuinbouw gebied in West-Brabant, een zaak, waar over nog steeds wordt gestudeerd. Het provinciaal bestuur staat tegenover dit plan bepaald niet onsympathièk. Maar men moet niet denken, aldus de heer Somers, dat die centrale vestiging al leen-zaligmakend is. De ondernemer moet het recht op vrije vestiging be houden. Van de andere kant zijn er vele voordelen aan verbonden. In ver band hiermee heeft het bestuur van de veilingvereniging Bergen op Zoom het L.E.I. verzocht een inventarisatie op te maken van de na 1950 geliquideerde bedrijven, waarheen de bedrijven zijn vertrokken, welk beroep ondernemers hebben gekozen, hoe de afvloeiing van de jonge tuinder ligt, hoeveel vestigin gen er van buitenaf zijn gekomen. Het is een omvangrijk werk, waarvan men hoopt in de toekomst veel profijt te zul len hebben. Rond Roosendaal en Oudenbosch speelt het probleem niet zozeer. Men heeft daar veel gemengde bedrijven. Voldoende ondernemerschap is een punt, waarop men in deze contreien voortdurend de aandacht vestigt. Dat zelfde wordt ook in de Langstraat be nadrukt. Daar zeggen deskundigen, dat de heer Prins in zijn rede nauwelijks nieuwe gezichtspunten heeft geopend als het gaat over de tuinbouw in de Oost en Midden-Langstraat. Immers het on langs verschenen jaarverslag van de veilingvereniging „De Langstraat" zegt met evenveel woorden, dat de tuinders die het afgelopen jaar een slecht sultaat hebben behaald en ook de laat ste jaren maar matig uit de bus zijn gekomen, zich zullen moeten gaan be raden op de toekomst. Als er moge lijkheden zijn voor een andere opzet van het bedrijf waarvan redelijke re sultaten zijn te verwachten, dan zal men die moeten benutten. Anders zal het moeilijk zijn zich te handhaven. De toekomst behoeft ook hier niet worden gevreesd door die tuinders, die door vakmanschap en zakelijk inzicht 'n goed kwaliteitsprodukt weten aan te voeren. Wie zijn oor te luisteren legt in de kringen van de Langstraat-tuinbouw, kan vernemen, dat het er nog man keert aan voldoende ondernemerschap. Maar er zijn zeker perspectieven, om dat de knelpunten worden onderkend en aangepakt. Dat blijkt in de oostelijke Langstraat, waar een nieuw tuinbouw gebied in wording is waar de specia lisatie onder glas groeiende is. In de Midden-Langstraat kan de tuin bouw een nieuwe stimulans krijgen door de tuinbouwstichting diie de gemeenten Sprang-Capelle, Waspik en 's Graven moer in het leven hebben geroepen. Op een iets langere termijn komt de Lang straat-tuinbouw in een positie te ver keren, die kan concurreren met die van welke streek in Zeeland, Brabant of el ders in Nederland ook. Die positie is dan te danken aan de verbeterde be drijfsomstandigheden. Wel zal de Lang- straatse tuinbouw zich op economische gronden moeten beraden over een con centratie van het afzetapparaat en met name dus over een concentratie van vei lingen van Drunen en Vlijmen. Daar mee zou de positie va de Langstraat- se tuinbouw in belangrijke mate ge diend worden. „Tuinders, die van hun bedrijf wer kelijk werk maken, zullen blijven voort bestaan". Dat is die vaste overtuiging van de heer A. W. Laseroms, directeur van de R.B.T. afdeling Zundert. En hij voegt daaraan toe: „Zij die verdwijnen SCHIPHOL (ANP) Uitgewuifd door vele vrienden en kennissen is de voorma lige Indonesische zaakgelastigde in ons land, Mohammed Sjarif, gisterochtend met een lijntoestel van de Garuda van Schiphol naar Djakarta teruggevlogen. Bij zijn vertrek dankte hij iedereen voor de wijze, waarop hij de afgelopen twee jaar in Nederland was ontvangen. De heer Sjarif werd uitgeleide gedaan door de vorige maand in ons land gearriveer de Indonesische ambassadeur, Soedjarwo Tjondronegoro, die hem is opgevolgc^ „Het is niet makkelijk afscheid te ne men van een land waar ik de gelukkig, ste periode van mijn leven heb doorge bracht", zei de heer Sjarif vlak voor zijn vertrek van Schiphol, „ik heb hier mijn vrouw gevonden". Zoals bekend trad hij enige tijd geleden in het huwelijk met een landgenote, die zeven maanden ge leden naar Nederland kwaTn. „Ik had hier geen makkelijke taak, maar het schenkt mij voldoening te zien, dat er in de afgelopen twee jaar veel is gebeurd en dat wij op de goede weg zijn", aldus de scheidende zaakgelastig de, „Ik zie de toekomst dan ook hoopvol tegemoet." (Advertentie) 20 jaar garantie s» Vaardige tuindershanden pluk ken het met zorg geteelde produkt. Zullen er straks handen genoeg zijn? Of wordt de in-dit artikel uitgesproken vrees bewaarheid, dat iedere tuinder slechts zoveel aardbeien zal telen, als hij met be hulp van zijn gezinsleden kan plukkenDe pluklonen zouden wel eens veel te hoog kunnen zijn. zijn hoofdzakelijk de gelegenheidsste lers", die vroeger nog wel met hard werken tot een boterham konden ko men. maar die thans voor de aantrek kelijkheid van de industriële sector denk alleen maar eens aan de sociale voorzieningen en de lichtere aard van het werk zwichten". Hij meent, dat de tuinders moeten komen tot schaalvergroting met enkele verantwoorde teelten per jaar en met risicospreiding. Dat risico moet men overigens over meer jaren gaan ver delen. Rationalisatie is in ieder geval onontbeerlijk. De voorzitter van de tuinbouwvereni- ging Zundert en het dagelijks bestuur van de R.B.T. de heer C. Maas, heeft nog geen tijd gehad om zich, zoals hij dat doorgaans wel doet, in de rede van de heer Prins te verdiepen. „Het gaat niet best", is zijn eerste en veelzeggen de reactie. Ook onderschrijft hij de opi nie, dat de specifieke tuinbouwbedrijven het zullen redden. Voor de heer Maas is het optrekken van de prijzen de meest urgente zaak. Het plaatsen van grote eenheden is wel mogelijk, maar men loopt dan onherroepelijk vast miet het plukken van de produkten. Er zijn dood eenvoudig geen mensen te krijgen, nog niet voor drie gulden per uur. De heer A. Hendrickx, voorzitter van de tuinbouwveireniging Rijsbergen oor deelt een totale omschakeling nodig, o.a. het samenvoegen van veilingen. Hij onderstreept wat o.a. de heren Laseroms en Maas hebben betoogd, dat n.l. de seizoenbouw nog verder achterop zal ra ken. De heer A. Daamen, secretaris van de tuinbouwvereniging te Rijsbergen, doet bijzonder veel werk in diverse studie clubs. „De tuinders moeten wakker zijn" is zijn eerste opmerking. „De tuinbouw - produkten gaan niet meer mee met de kosten. Men zou kapitaal moeten aan trekken voor minder risico. Was het vroeger zaak zoveel mogelijk grond te verzamelen, dat gaat nu niet meer op. Men zou over kunnen gaan tot de ver koop van een bepaald stuk grond om over geld te kunnen beschikken voor verdere (kostbare) mechanisatie." De heer H. Biemans, voorzitter van de veiling van tuinbouwprodukten BRT te Breda, achtte het vraagstuk van de veilingconcentratie voor de Bredase veiling niet actueel. Er is voldoende aanvoer om een redelijke dagprijs te kunnen maken, zei hij. Wat het algemene veilingbeeld in Noord Brabant betreft, geloofde de heer Bie mans wel, dat met een minder aantal veilingen zou kunnen worden volstaan. De situatie in de tuinbouw in de Ba ronie ligt aanzienlijk gunstiger, meende hij, omdat voor het klein-fruit de investeringen niet hoog genoeg lig gen. Daarom achtte hij in de BaAmie de situatie beter dan elders. Hij onderschreef overigens de op roep van de heer Prins om tot een landelijke organisatie van groentetelers te komen BOCHUM (RTR) De voormalige 55-overste Heinrich Hamann is beschul digd van moord op 17.000 joden en Polen tijdens de nazibezetting van Polen. De nu 56-jarige Hamann, die na de oorlog onder een valse naam als ongeschoolde arbeider in Bochum werkte, werd in mei 1960 ge arresteerd en zal waarschijnlijk in okto ber van dit jaar terechtstaan. Met Hamann zijn ook 15 voormalige le den van zijn gestapogroep in Neu.Sandez, bij Krakov, in staat van beschuldiging gesteld. Twee van hen bevinden zich sinds 1961 in arrest. In het proces-Hamann zullen getuigen optreden uit Duitsland, de V.S., Israël, Canada, Australië, België, Frankrijk, Oostenrijk en Polen. (Advertentie) MEVR. G. CORNEUSSE 1NGENHOUSZHOF18 AMSTERDAM PLANTEN MARGARINE ONGEZOUTEN - PUUR PLANTAARDIG LICHT VERTEERBAAR - DUS GEZOND (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE Een recreatie- kaart, waarop een groot aantal natuurge bieden, die iedereen zonder meer kan betreden staat aangegeven' en het boek je „Twaalf miljoen", dat een overzicht geeft van de natuurgebieden, die voorko men in Nederland, zijn in Lage Vuursche ten doop gehouden. Beide kunnen nutti ge diensten bewijzen tijdens weekendbe- zoek aan onbekende terreinen in de na tuur of aan speeltuinen, musea en ande re instellingen in Nederland en aan_ grenzende gebieden. De „doop" ging ge paard met het opsommen van veelspre kende cijfers door de heer J. Swart, di recteur van de Stichting Recreatie. Was er b.v. in 1900 nog 840.000 ha bos en na tuurterrein (1650 m 2 per inwoner) in 1930 was dit verminderd tot 635.000 ha (800 m2 per inwoner) en in 1960 was hiervan nog over 120.000 ha (400 m2 per inwoner). Dit is in vergelijking met andere Europese landen wel heel wei nig. Zo heeft bijvoorbeeld België nog plus minus 1000 m2 bos en natuurterrein per hoofd van d'e bevolking. In enkele tientallen jaren in ons land dus een ver lies aan kostbare recreatiemogelijkheden van 50 pet, terwijl de bevolking met 24 pet toenam. Deze bevat thans ruim twaalf miljoen zielen en in het jaar 2000 zal dit aantal tot 20 miljoen zijn aangegroeid. Zeer belangrijk in dit verband zijn de kortere werkweken. Een werkweek van 60 uren was in 1900 heel normaal. Thans vindt men de vijfdaagse werkweek feite lijk al weer te lang. In de Verenigde Staten is de vierdaagse werkweek in verschillende bedrijven al een feit. Hoe lang of hoe kort zal het nog duren voor (Advertentie) ook in Nederland de mensen op donder dagavond in hun auto stappen om hun lange weekend in Friesland, Groningen, Drente of Brabant door te brengen. Of in de Duitse Eifel of Belgische Kempen? De vakantie heeft zich als een onstuit bare golf over de werkende mens uitge_ stort. De vrije dagen zijn er voor velen plotseling in grote mate gekomen, maar men heeft niet geleerd er goed mee om te gaan. De vrije mens wil er op uit, maar weet niet waarheen. Hij wil de na tuur zien, maar durft er niet in. De randen van de bossen zitten vol. De bos sen zelf zijn leeg. Het zal echter niet meer zo lang du ren of de mensen zullen ook deze gebie den volledig gaan bezetten. Ir A. H. van der Meiden, directeur van de Stichting Industriehout, meent dat de recreatieve betekenis van het bos bepaald geen vondst is van de laatste tijd, maar wel komt zij de laatste jaren steeds meer in de belangstelling. Dat de vraag naar recreatiegebieden steeds dringender wordt zal iedereen beamen, die de schrikba rende verstedelijking van ons land in de toekomst kent. Waarvoor de demograaf professor Thijssen al herhaaldelijk de aandacht van volk en overheid heeft ge vraagd. Wij hebben zijn sombere voor spellingen al eerder in ons blad afgedrukt. „Laten wij ons realiseren", aldus ir. Van der Meiden, „dat Nederland met zijn 7,4 procent bos met Engeland tot de bos- armste landen van Europa behoort. Wij hebben slechts ruim 200 m2 bos per in woner, dat nog niet eens voor iedereen toegankelijk is en bovendien in 't westen van ons land nauwelijks te vinden is. België heeft nog altijd 650 m2, Italië 1200 m2, Duitsland 1400 m2 en Frankrijk zelfs 2600 m2 per inwoner. (Advertentie) Een succesvol middel tegen knobbels en zwel lingen aan de grote teen is nu verkrijgbaar onder de naam Dalet Balsum. Dalet Balsum dringt diep in de huid door, verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de aandoening en opzwelling op. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. AMSTERDAM (ANP) Mevrouw Roosje Corper-Blik en mevrouw Celine van der Hoek-de Vries, beiden uit Am sterdam, die hun langdurig verblijf in het kamp Auschwitz hebben overleefd, zijn opgeroepen om maandag 12 april als ge tuigen op te treden in het Auschwitzpro- ces te Frankfurt. Zij vertrekken zondag middag van Schiphol. 8. „Stop even, een seconde..... Want ik heb er zoveel- Ik moet eerst in mijn hersens het register vinden van de zaak CahornAh juist, ik ben er Zaak Cahorn, kasteel van Malaquis, Beneden Seine. Twee schilderijen van Rubens, een Watteau en een paar kleinigheden." „Kleinigheden."' „Op irrijn woord, dat is allemaal maar matig belangrijk. Er is wel wat beters te vinden. Maar het is vol doende dat de zaak jou interesseert. Spreek maar op, Ganimard." „Moet ik je uitleggen hoever we zijn met het voorlopig onderzoek?" „Dat is onnodig. Ik heb de kranten van vanmorgen gelezen. En ik durf zelfs te zeggen dat jullie niet hard opschieten." „Dat is juist de reden waarom ik van je vriendelijkheid gebruik wil maken. „Geheel tot je dienst." „Allereerst dit: de zaak is wel de gelijk door jou geleid?" „Van A tot Z." „De waarschuwingsbrief? Het tele gram?" „Zijn van je dienaar. Ik moet zelfs ergens de ontvangstbewijzen hebben-" A RSèNE TROK de la van een klein blankgeschuurd houten ta feltje open, dat met het bed en het krukje al het meubilair van de cel uitmaakte, en nam er twee vodjes papier uit die hij aan Ganimard over handigde. „Ah", riep deze uit, „ik dacht dat je nauwkeurig bewaakt werd en steeds gefouilleerd werd. En nu lees je kranten en verzamel je ontvangst bewijzen van de post „Och, die mensen zijn stom! Ze ma ken de voering van mijn jasje los, kijken de zolen van mijn schoenen na, ze beluisteren de muren van dit vertrek, maar niemand komt op het idee dat Arsène Lupin onnozel ge noeg is om zo'n simpele schuilplaats te kiezen. En daar heb ik precies op gerekend." Geamuseerd riep Ganimard uit: „Wat ben je toch een rare kerel. Je brengt me van mijn stuk. Vooruit, vertel je avontuur!" „Nou, nou, je loopt hard van stapel Jou inwijden in al mijn geheimen. Dat wil nogal wat zeggen." „Heb ik ten onrechte op je dienst- willigheid gerekend?" „Nee, Ganimard. en omdat je erop aandringt. - Arsène- Lupin liep twee of drie keer de. kamer door en zei toen terwijl hij stilstond: „Wat denk: je van mijn brief aan de baron?". „Ik denk dat je je een beetje hebt willen amuseren en de mensen hebt willen overbluffen." „Ik de mensen willen overbluffen! Nu, Ganimard, ik dacht dat je meer hersens had. Ik, Arsène Lupin, zou me met die kinderachtigheden bezig houden? Zou ik die brief geschreven hebben als ik de baron Jiad kunnen leegplunderen zonder hem te schrij ven? Maar begrijp dan toch, jij en die anderen, dat die brief het onmis bare uitgangspunt is, de veer die de hele machine in beweging heeft ge zet. Vooruit, laten we ordelijk te werk gaan en laten we, als je wilt, samen de plundering van Malaquis in elkaar zetten." „Ik luister." NU DAN, laten we een kasteel veronderstellen, hermetisch afge sloten en gebarricadeerd als het kas teel van baron Cahorn was. Zal ik van het spel en de schatten waar ik zin in heb, afzien, onder voorwend sel dat het kasteel waarin ze zich be vinden, ontoegankelijk is?" „Natuurlijk niet." „Zal ik de aanval wagen, zoals vroe ger, aan het hoofd van een stel avonturiers?" „Kinderlijk!" „Zal ik er in het geheim binnen dringen?" „Onmogelijk." „Dan blijft er nog een mogelijkheid, de enige naar mijn mening, en dat is me te laten uitnodigen door de eigenaar van genoemd kasteel." „De mogelijkheid is origineel." „En hoe eenvoudig. Laten we veron derstellen dat op een dag de genoem de eigenaar een brief ontvangt die hem waarschuwt voor hetgeen een zekere Arsène Lupin, een beroemd inbreker, tegen hem in de zin heeft- Wat zal hij dan doen?" „Hij zal een brief schrijven naar de procureur.',' „Dat is ongetwijfeld waar." „Die zal hem uitlachen omdat Lupin op dat moment achter slot en gren del zit. Dus de man wordt gek van angst en is bereid om hulp te vra gen aan de eerste de beste waar of niet!" „Dat is ongetwijfeld waar." „En als hij nu in een dagblad leest dat een beroemde man van de poli tie met vakantie is in een nabij gelegen plaats „Dan zal hij zich tot die politieman wenden." „Dat is zo. Maar laten we van die andere kant eens veronderstellen dat Arsène Lupin met het oog op de mo gelijkheid van deze onvermijdelijke stap, aan een van zijn handigste vrienden gevraagd heeft om zich in Caudebec te installeren, om relaties aan te knopen met e§n .redacteur van de „Réveil", een krant waar de baron op is geabonneerd, en om te laten doorschemeren dat hij die en die, een beroemde detective is. wat zal er dan gebeuren?" „Dat de redacteur in de „Réveil" zal aankondigen dat de genoemde de tective verblijf houdt in Caudebec." „Prima, en nu zijn er twee moge lijkheden: of de vis ik bedoel Ca horn bijt niet in het aas en dan gebeurt er niets. Of, en dat is de meest waarschijnlijke veronderstel ling, hij bijt al spartelend. En op die manier nu roept Cahorn tegen mij de hulp van een van mijn vrienden in." „Het wordt steeds origineler". „Aanvankelijk weigert de pseudo-po- litieman natuurlijk zijn medewerking. Daarop volgt het telegram van Ar sène Lupin. Doodsangst van de ba ron die opnieuw mijn vriend om hulp smeekt en hem zoveel aanbiedt om over zijn heil te waken. Genoem de vriend accepteert, neemt twee knapen van onze bende mee dié 's nachts, 'terwijl Cahorn van nabij be waakt wordt door zijn beschermer, een zeker aantal voorwerpen door het raam weghalen en deze met behulp van koorden in een klein bootje la ten zakken dat ad hoe gecharterd is. Het is eenvoudig als Lupin." „En het is domweg prachtig," riep Ganimard uit, „en ik kan de gedurfd heid van het plan en de vindingrijk heid van de details niet genoeg prij zen. Maar ik ken geen politieman die beroemd genoeg is om met zijn naam de baron voor zich te winnen en hem zoveel wijs te maken." „Er is een naam, er is er maar een.' „Welke?" „Die van de meestberoemde, van de persoonlijke vijand van Arsène Lupin kortom van inspecteur Ganimard." „Ik!" „Jijzelf. Ganimard. En wat nu nog het mooiste van alles is: als je daar naar toe gaat en als de baron besluit om te praten, dan zul je ten slotte ontdekken dat het je plicht is om jezelf te arresteren, zoals je mij gearresteerd hebt in Amerika. De vergelding is komiek: ik laat Gani mard door Ganimard arresteren." ARSèNE LUPIN lachte ^hartelijk. De inspecteur beet zich nogal in zijn wiek geschoten, op zijn lippen. De grap verdiende in zijn ogen niet zo'n uitbarsting van plezier. De komst van de bewaker gaf hem 9 de tijd om tot zichzelf te komen. De j man bracht de maaltijd die Arsène f Lupin met speciale toestemming van f een nabijgelegen restaurant liet ko- f men. Nadat hij het blad op tafel had 4 gezet, ging hij weer weg. Arsène ging j) zitten, brak een paar stukjes van zijn i brood, nam twee of drie happen en i zei: „Maar wees gerust, beste Ganimard, je gaat daar niet naar toe. Ik zal je eens iets vertellen waar je ver- F wonderd van zult staan: de zaak Ca- f honj staat op het punt om in de j doofpot gestopt te worden." „Wat?" „Op het punt om in de doofpot ge stopt te worden, zeg ik je." „Toe nu, pas geleden ben ik bij het hoofd van de Süreté weggegaan." „Wat dan nog? Weet monsieur Du- douis soms meer over datgene wat mij aangaat, dan ikzelf? Je zult wel merken dat Ganimard vergeef me de pseudo-Ganimard het nog steeds erg goed kan vinden met de baron. Die heeft hem, en dat is de voornaamste reden waarom hij niets heeft bekend, belast met de zeer de licate opdracht om het met mij eens te worden en op dit moment is het waarschijnlijk dat de baron, tegen een bepaald bedrag, weer in bezit is gekomen van zijn geliefde kostbaar heden. In ruil daarvoor zal hij zijn aanklacht intrekken. Dus, is er geen sprake meer van diefstal. Dus, het parket zal de zaak moeten laten zit ten KOFFIE Hfli

de Stem | 1965 | | pagina 5